Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sultan süleyman sizce ne demek, sultan süleyman size neyi çağrıştırıyor?

sultan süleyman terimi Durmus Hilmi Gecer tarafından 14.02.2004 tarihinde eklendi

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu28.10.2016 - 12:16

  sana kalmayan dünya bana nasıl kalsın sultan süleyman

 • Ozan Han
  Ozan Han09.10.2016 - 21:41

  Babası Selim'den kendine harikulade bir devlet kalmıştır. İç karışıklıklar tamamiyle çözülmüş, büyük bir alana yayılmış, fetihlerle zenginleşmiş ve hazinesi dolup taşan koca bir devlet. Süleyman'da da iyi bir siyaset ruhu varmış. İşte bu iki şey bir araya gelince dünyanın süpergücünü ortaya çıkarmış. Babasından kaldıysa Süleyman'ın bir önemi yok diyen arkadaşlar da tarihi diziden öğrenenlerdir. Elbette güç, para, toprak çok önemli etmenler fakat başında iyi bir lider olmadıkça hepsi boş. Ayrıca isyan etmesi öngörülen oğlunu idam ettirerek yücelttiği devleti muhafaza etmek için nefsine bile sertçe hükmettiğini göstererek 16. yüzyılın vehatta bütün yeni çağın en iyi hükümdarı olduğunu kanıtlamıştır.

 • Orhan Aslan
  Orhan Aslan31.12.2015 - 21:41

  yazık bazı kimseler izledikleri filmi baya baya gerçek sanıyor

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu04.04.2015 - 15:12

  Kadın esitligine saygı duyan ve her milletten bir cariye bulundurmasiyla hareminde, sana da kalmamissa bu dünya, bana kalsa ne olur..((

 • Bayan Karga
  Bayan Karga14.09.2014 - 02:27

  Destur! Sultan Süleyman Han Hazretleri!
  Seviyorum ben ya, kim ne derse desin.

 • Ayça Kara
  Ayça Kara26.04.2014 - 10:04

  Mabel Matiz ile bir başka olan şarkı..!

 • Ebru Delibaş
  Ebru Delibaş20.02.2014 - 22:00

  Kanuni, diğer padişahlar gibi bir padişahtır, Muhteşemliği neye göre orası tartışılır elbet. Kendisine öyle bir toprak sunulmuş ki, henüz tahta geldiği sıra da İstanbul gibi bir çok önemli topraklar daha önce veyahut babası Yavuz döneminde fetih edilmiş ve kendisi çok rahat, güçlü bir iktidarın başına geçmiştir. Elbette devlet duygu ile yönetilmez, ama vicdansızlıkla da yönetilmez! Yok böyle bir kanun! Sırf oğlu Mustafa'nın iktidar ihtişamını kıskandığından daha doğrusu kendisine saldırıp tahtından edeceği korkusundan titreye titreye öldürtmüştür suçsuz yere ve 7 yaşında ki torunu Mehmedi de! Böyle bir karalamayı yüzüne çalacak kadar kin ve nefrete boğulan yüreği bununla da doymamış,Selim ile taht savaşına tutuşan oğlu Beyazıt'ın çaresizlikten İran kralına sığınmasını bahane ederek, İran sarayında gizlice 6 torunuyla beraber boğdurmuş, cenazelerini Sivas'a getirtmiştir. Karısını ve 3 yaşında ki oğlunu da zindana attığından onlarda zindanda ölmüşler. Ve en acısı da bütün bu olanları Hürrem görmeyecek olup, asla Mahidevran Sultanın tattığı acıyı tatmayacaktır ne yazık! ! Cihangirde Halep'te abisinin ölümünden dolayı duyduğu üzüntü ile vefat edecektir! Bu cengaver Şehzadelerin ölmesinden sonra taht en yavaş, çelimsiz ve de hiç hak etmeyen bir Şehzadeye kalmıştır. Sarı Selime! ! ! Öyle kİ Osmanlı o dönemde duraklama dönemine girmiş, Kanuninin fetih etmiş olduğu toprakların ötesine geçilememiştir. O kadar zevkine düşkün bir paşaymış ki bazı kaynaklara göre sarayında cariye kovalarken öldüğü bile rivayet edilir. Şimdi kanı bize kalmışsa bizler nasıl olur da Kanuninin büyüklüğüne ve adaletine tarih sayfalarından bildiğimiz kadarıyla inanıyoruz da, vicdansızlığını ve haktan uzak kin ile beslenmiş bir kalbinin olabileceğine inanamıyoruz? ? Kaldı ki Mustafa gibi bir evlada kıyabilmişse bu onu ne kadar Muhteşem kılabilir ki? Uzaktan davulun sesi hoş duyulur ki Muhteşem lakabını başka devletler yakıştırmışlar kendisine yani kendi halkı değil! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • Gizem Torun
  Gizem Torun03.10.2013 - 09:54

  Bana savunmayı kesin şu padişahı onun tek savunulacak şeyi adil davranmasaydı ki bir çok kez Hürrem Sultan'da yendi bunu ve gerçekten imanlı bir insan kendi dininden olan birini asmaz kesmez bu Rabbimizce de günah görülüyor zaten hiç de muhteşem bir padişah değil bence...

 • Gizem Torun
  Gizem Torun01.10.2013 - 16:22

  Ben zaten padişahlara karşı tepkili biriyim dindar bir nesil olduklarını savunuyorlar dindar nesillerin 5-6 karısı olmaz. Bir erkeğe 4 kadın helaldir. Ki bu zaten bir ayeti kerimedir. Fakat o ayetin devamında ki ayeti hep okumaz ya da umursamayız 'Bir erkeğe dört kadın helaldir ama o adam dört kadına da eşit davranamayacağı için en hayırlısı bir tanedir.Nisa Suresi 3. ve 4.ayet... Bu yüzden padişahların içlerinden Osman Bey,Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim haricin de içlerinde dindar padişahların olduğuna inanmıyorum.

 • Ali Durmaz
  Ali Durmaz11.01.2013 - 12:31

  O,yüce sultan,damat rüstem paşa ile Hürrem sultanın oyununa gelerek, oğlu şehzade Mustafayı boğdurtmasaydı, Osmanlının belki sonu olmaz, hala devam ediyor olabilirdi.