Kültür Sanat Edebiyat Şiir

osmanlı sizce ne demek, osmanlı size neyi çağrıştırıyor?

osmanlı terimi Mehmet tarafından 28.06.2002 tarihinde eklendi

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş17.07.2017 - 23:45

  Adalet ; üç kıtada huzur ve refah. Osmanlı yıkıldıktan sonra dünya üzerindeki mazlum sayısı hızla arttı...

 • Ali Durmaz
  Ali Durmaz09.01.2013 - 19:13

  Sefasını Osmanlı hanedanı sürdü, cefasını halk çekti ve çekmeye devam ediyor.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün23.09.2012 - 13:48

  koca osmanlı imparatorlığı bugün istanbul'da taksim'e açılan küçük bir sokağın adına dönüştü.gücünün doruk noktasında olan abe'de günün birinde aynı akıbete uğraması kaçınılmazdir.çünkü dünyada hiç bir izm sonsuza dek varliğini sürdüremez.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün12.01.2011 - 22:14

  HALKLAR HAPİSANESİ.

 • Barış Yılmaz
  Barış Yılmaz23.05.2010 - 16:31

  Osmanlı artılarıyla eksileriyle tarihte yer almış bir devlettir. Ne yerin dibine batırmak nede göklere çıkartmak gerekir.

  Artıları çokdu, evde bardak kıran hizmetçilerin zararlarını karşılayan vakıflar, kuşlara yuva yapan, dağdaki aç kurtlara bile yiyecek götüren vakıfları vardı.

  Ancak eksilerini de görmezlikten gelmek olmaz. Devşirme usulüyle küçük yaşta çocukları annelerinden ayırmak, kardeş katli gibi uygulamalar... bunlarda karizmayı sarsacak yanlışlıklar.

  Bir gerçekde varki emperyalist değildi çünkü gittiği yerlerin kültürüne dokunmuyordu. Hatta Osmanlı gelsede bizi kurtarsa diyecek kadar Osmanlıyı isteyen bölgelerde vardı.

  Sonuç olarak tarihimizde kalan güçlü bir imparatorluktu. Hayırla anarız. Ancak halen Osmanlı olsaydı demekde hayal kurmaktır. Zamanımızda saltanat zamanı olamaz. Cumhuriyet en iyi yönetim biçimidir.

 • Osman Özütler
  Osman Özütler02.04.2010 - 22:27

  Her imparatorluk gibi Osmanlı da emperyalist bir devletti.. Her ne kadar çevremizde bunun tam tersini söyleyenler çok olsa da akademik bir gerçek bu..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün08.02.2010 - 13:23

  Osmanlı'da,padişahların veya şehzadelerin münasebette bulunup beğenmedikleri veya çocukları olmayan kadınlar,çirağ edilirler ve hariçten münasip bir kimseyle evlendirirlerdi,çeyizleri ve evi Padişahlar tarafından temin edilirdi.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün29.01.2010 - 01:33

  Osmanlı'ya dönüş özlemleri var,biliyorum.Osmanlı hayranları Cumhuriyet sayesinde din dersi görüyorlar.Ama çoğu bilir ki,Osmanlı'da devlet din eğitimi vermezdi.

 • Didem Kaya
  Didem Kaya10.01.2010 - 23:14

  HZ. OSMAN (Allah ondan razo olsun) ın mübarek isminin olduğu güzel ve muhteşem bir devlet.....o mübarek halifenin isminin olduğu yer ne kadar şerefli ne kadar Ali dir değil mi? ne kadar Ebu Bekir, ne kadar Ömer dir.....ne kadar da....

  ALLAH BU YAŞAMIŞ EN İHTİŞAMLI VE ADALETLİ DEVLETİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ BEDENİNDE -OSMANLI RUHUNU- İLELEBED YAŞATSIN...

  TÜRKİYE CUMHURİYETİMİZ DE TÜM KITALARA HÜKMEDECEKTİR...YÜREKLERİNİ FETH EDEREK TÜM İNSANLARIN....HÜKMEDECEKTİR İNŞAALLAH

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün17.12.2009 - 14:06

  Osmanlı’da Kilisler serbesttir,ama çan çalamazlar,gayrimüslimler sokakta dolaşırken giyimlerinde kendilerini belli eden işaretler taşırlar. Gayrimüslimlerin evlerinin pencereleri dışarıya bakamaz,kılıç taşıyamaz,ata binemez,Müslüman’dan ayrı olarak kelle vergisi verir (cizye) ki,Osmanlı bütçesinin üçte birini bu vergi oluşturur.