Kültür Sanat Edebiyat Şiir

fatih sultan mehmet sizce ne demek, fatih sultan mehmet size neyi çağrıştırıyor?

fatih sultan mehmet terimi Ahmed Çetin tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  O dönem İslam dünyasının entelektüel portresi olan, Batı ve Doğu dediğimiz dünyanın ortak noktalarını birleştiren en donanımlı Osmanlı hükümdarıdır.

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Osmanlı eğitim sisteminin mükemmele ulaştığını gösteren en önemli örnek. 18 yaşında 6 dil biliyordu. Bir mühendis gibi çizimler yapıyordu. Ok yapma ustasıydı. Ve daha neler neler. Eğer öldürülmeseydi bugün Vatikan'da ihtiyar dedeler tesbih vs satıyordu.

 • Çala Kalem
  Çala Kalem

  Babasına yazdığı meşhur mektup aslında zamanın veziri Candarlı Halil Paşa tarafından yazılmış. Zaten o yaştaki bir ergenin, ki Fatih ele avuca sığmaz bir ergendir, 'İstanbul'u sen fethedeceksin' diye pohpohlanarak yetiştirilmiştir, gururuna yedirip babasına o mektubu yazması mümkün değil.R
  Hatta mektubu imzamalası için Fatihin zorla ikna edildiği, Candarlı ile husumetinin idam ettirmesinin taa o zamandan geldiği söylenir.

  Neyse. Rizeliler ve Trabzonlular Fatih hayranıdır.Hepimiz seviyoruz o ayrı da. Araştırmalarda da en fazla Fatih ismi Trabzon ve Rizedeymş :) 61

 • Alperen Bozkurt
  Alperen Bozkurt

  kanuni ve yavuz dan sonra en iyi osmanli padisahi

 • Vuslat Saçkesen
  Vuslat Saçkesen

  Fatih sultan mehmetin çok beğendiğim bir hikayesi:
  En İyi Yemek
  İstanbul’u aldıktan sonra Fatih Sultan Mehmet’e bir çok şair kaside sunup bahşiş alırmış. Onlardan biri olan Türkmen saz şairinin beyti ise şu şekildeymiş:
  - Devletli hünkarım, sabahınız hayırlı olsun. Yediğiniz bal ile kaymak, güzergahınız çayır olsun.
  Padişah şairin bu mısralarını çok beğenmiş ve ona iyi bir bahşiş vermiş.. Padişahın adamları bu işe şaşırmışlar ve padişaha sormuşlar:
  - Padişahım, bundan daha iyi şairlere az bahşiş verdiğiniz halde buna neden bu kadar çok bahşiş verdiniz?
  Fatih şöyle cevap vermiş:
  - Bu şair diğerlerinden daha samimi. Zavallı ömründe hiç iyi yemek yememiş ve yumuşak bir yatak görmemiş. En iyi yemeğin bal ile kaymak, en iyi yerin ise çayır olduğunu sanıyor.

 • Vuslat Saçkesen
  Vuslat Saçkesen

  Fatih sultan mehmet
  bizans fatihi,yeni çağın yıldızı,iyi bir yönetici ve bilim adamıdır

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Fatih,Hırıstiyan devletlerini yıkmaya çalışmış,ama asla onların dinini tasfiyeye kalkmamıştır.Bizans tekfurlarını nerde bulsa öldürerek siyasal iradelerini ortadan kaldırırken,onların kızlarıyla evlenmiş,din değiştirmeleri niçin hiçbir çaba harcamamıştır.

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  'Sırrıma sakalımın bir tek telinin vâkıf olduğunu bilsem, onu yolar, atarım! ” sözüyle, savaşta gizlilik ilkesine olan duyarlılığını dile getirmiştir...

  Gerçekten de savaşta gizlilik, hesap ve hile hayati derecede önem taşır.

  ...

 • Serdar Erkovan
  Serdar Erkovan

  İSTANBUL fethinin er yada geç gerçekleşmesi bilinmez kimlere kısmet;
  onca kuşatmaya rağmen ayakta kaldı; yâr etmedi müslümanlara namert;
  ama gün geldi içinde yaşattıkları o büyük aşkı dışa vurdu iki insan-ı ismet;
  bir AKŞEMSEDDİN..diğeride büyük kumandan FATİH SULTAN MEHMET..!

 • Alper Kazancı
  Alper Kazancı

  inanılmaz derecede dahi bir komutan..

 • Elif Şahin
  Elif Şahin

  ...soru:

  ...**o ne güzel kumandandır? ** hadisi açısından:

  ...fatih sultan mehmed mi? daha güzel kumandandır?
  ...mustafa kemal atatürk mü? daha güzel kumandandır?

 • Fatih Sultan Mehmet
  Fatih Sultan Mehmet

  Fatih Sultan Mehmet zeytinyağı döktürerek insanlık tarihinde “yağla makine soğutmasını” havan topunun balistik hesaplarını yaparak planını çizerek dik mermi yollu ilk silahı keşfetti.

 • Ferit Ala
  Ferit Ala

  İstanbul'u fethederek İslam memleketi yapmasıyla Bizans Torunlarının asla sevemeyeceği padişah..

 • Ferit Ala
  Ferit Ala

  Çağ açıp, çağ kapayan Müslüman bir kumandan..

  20'li yaşlarında Bizans İmparatorluğunu mağlup eden, ve bunu kendinden değil de haktan bilecek kadar olgun olan Müslüman kumandan.

  Mâzur gör bizi Padişahım, Mirasın kan ağlıyor..

 • T£k Bir
  T£k Bir

  Batili gözüyle Fâtih:
  Büyük devlet ve ilim adami olan Fâtih, en büyük düsmanlarinin gözlerini kamastiran pâdisahtir. Eserlerinde ondan takdirle bahsetmislerdir. Fetih sirasinda Istanbul’da bulunan Italyan Zorzo Dolfin bir keresinde söyle demistir:

  “Sultan Mehmed, çok az gülerdi. Zekâsi, dâimî bir çalisma hâlindeydi.Çok cömertti.Her iste fevkalâde atilgan, hattâ cüretkârdi.Seçtigi hedeflere erismek için çok israr ederdi.Soguga, sicaga, açliga, susuzluga tahammüllüydü. Kesin konusur, kimseden çekinmezdi. Zevk ve sefâdan uzakti. Türkçe, Yunanca ve Sirpçayi çok iyi konusurdu.Her gün bir müddet okurdu. Roma târihi, baska devletler târihi, Laerce, Tite-Live, Herodot, Quinte-Curce, Papalarin, Alman Imparatorlari ile Fransa ve Lombardiya krallarinin vak’alari okudugu târihler arasindaydi.

  Alman müstesrik Franz Babinger, Mehmed-IIder Eroberer und seine Zeit Weltenstürmer einer Zeitenwende adli eserinde söyle yazmaktadir:

  “Türk dünyâsi için Fâtih günümüze kadar, bütün imparatorlarin en büyügü olup, beser târihinde baska her hangi bir sahsin kendisiyle mukâyese edilmesi zordur. O Türk milletine, bütün târihinin en harîkulâde ve en yaklasilmasi gayr-i kâbil sâhsiyet olarak takdim edilmistir. Bati âleminin mukadderâti, Fâtih Sultan Mehmed’in görünmesiyle sarîh bir sekilde isâretlenmistir.Kudretli sahsiyeti, büyük Avrupa sâhalarinin dis görünüsünü derinden degistirmistir.Ortaçagdan çikarken insanlari ve dünyâyi görüs tarzinda, Fâtih’in sahsiyeti, zekâlari tesir altinda birakmistir.”
  Diger bir Italyan târihçi Langusto, Istanbul’un fethinden sonra söyle yazmistir:

  “Sultan Mehmed, ince yüzlü, ortadan fazla uzun boylu, silâhlar kusanmis, asil tavirli, çok az gülen, devamli ögrenmek ihtirâsi ile yanan, cömert ve iyi kalpli, gâyelerine ulasmakta inatçi bir hükümdârdi. En çok harp sanatina merakliydi.Her seyi ögrenmek isteyen zekî bir arastirmaciydi.Sefâhat düskünlügü olmayip, kötü âdetleri yoktu.Harem dâiresinde çok az vakit geçirirdi. Nefsine hâkim ve uyanikti. Her sarta tahammül gösterebilirdi ve bir cihân devleti pesindeydi.”..

  Bu açıklamaları yapanlar yabancılar..onlar bile eleştiriken bizim kadar acımasız değiller.. ya biz hangi,kimlerin tarih kitablarından okuduklarımızla yargılıyoruz O güzel kumandanı..
  Ya da neden yaptığını, yaptıklarının sebeb sonuç ilişkilerini değerlendirmeden, sorgulamadan, araştırmadan,akletmeden böyle yazılar yazıyoruz..

  Fatih Sultan Mehmed'in hayatını,dehasını,cesaretini, anlayabilmek bile zannımca deha gerektirir.. Onu anlayabilmek öyle her yiğidin harcı değildir! ..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Asya ile Avrupa'yı Boğaziçi köprüsünden sonra ikinci kez bağlayan asma köprünün adı..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Binlerce Mehmet vardı, on binlerce yüz binlerce,
  Ama o, Mehmet'lerden sadece biri,
  Gemileri karada da yüzdürebileceğini düşündü,
  onun içinde o Mehmet'lerden sadece biri 'FATİH' oldu.
  .

 • Deniz İskender
  Deniz İskender

  Fatih Sultan Mehmet Han'ın öz yiğeni Cavuşzade İbrahim Ağa soyundan biri olarak kendisini rahmetle anıyorum.Nur icinde yatsın cihan padişahı

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay

  türk tarihinin en büyük adamlarınan biri...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  DEHA, imkansızda mümkünü görebilek demektir;
  Gemilerin karadada yüzebileceğini sezmek, Mehmet'lerden birini 'FATİH' yapar. (Selahaddin Şimşek)


  İSTANBUL sana minnettardır.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  DEHA, imkansızda mümkünü görebilek demektir;
  Gemilerin karadada yüzebileceğini sezmek, Mehmet'lerden birini 'FATİH' yapar. (Selahaddin Şimşek)

  Milyonlarca Mehmet var, ama Fatih Sultan Mehmet 1 tane.
  O tarihi değiştirdi, çağı değiştirdi, İstanbul'u Konstantin olmaktan kurtardı.

 • No Name
  No Name

  Osmanlı'da en çok görmek isteiğim ve de en çok tanıdığım padişahtır Fatih...Çünkü İstanbul'u fethetmiş olması, hayatını araştırma isteğini arttırıyor bnde..

 • Adı Lazım Değil
  Adı Lazım Değil

  Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz’in:“Kostantiniyye elbette feth edilecektir. O’nu feth eden kumandan, ne güzel kumandandır! Onu fetheden asker ne güzel askerdir! ” sözüne nail olan isimdir.

 • Fârûk El Furkan
  Fârûk El Furkan

  *Fatih Sultan Mehmed Han,padişahlığının birinci senesinde devrinin ünlü alimlerini ve devlet adamlarını Edirne'de topladı...Onlarla İstanbul'un fethini görüştü ve reylerini aldı...Hiçbiri fethe razı olmadı...Sebeb olarak da *İstanbul'un fethinin ancak Mehdi'ye nasip olacağını * ileri sürdüler...Nihayet Akşemseddin durumu öğrendi ve dedi ki: *İstanbul'u evvela Sultan Mehmed Han fethedecektir...Daha sonra frenkler alacaklar,Mehdi işte onlardan İstanbul'u kurtaracak,fetheyleyecektir...* Bu kanaatini kabul ettirebilmek için alimlerle münakaşa ve mübahase etti...Fatih de bunun üzerine sözüne itibar etti; inandı ve hazırlığa başladı...*

  Kaynak:(Menakıb-ı Akşemseddin,Varak,9a-10 b,Süleymaniye Kütüphanesi...)
  Kaynak: Mehdilik,Doç.Dr.Avni İLHAN; Shf.148,149...

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  1453'te İstanbul'u Bizanslılardan almıştır. Hikayeye göre gemileri karadan yürütüp, o zamanın teknolojisinde bizansta olmayan (ama discovery channel'a göre ingilterede alası olan) toplarla kaleleri delip geçen padişah. Tabi tek başına değil yeniçerilerle..

 • Tükenmez Kelam
  Tükenmez Kelam

  hayatımın erkeği...

 • Yusuf Demir
  Yusuf Demir

  Fatih: Mara Despina'dan doğdu. Eşleri: Rum Zaganoz paşanın kızı Kornelya, Anna, Helen, Tamara. Babası 2. Murad öldükten sonra annesi Despina'ya Selanik'teki bir manastırı (!) bağışlamıştır. Ferman Topkapı Müzesindedir.

 • Murat Ateş
  Murat Ateş

  Asrın en büyük hediyesini (Ayasofya) bize veren büyük veli padişah. Ne yazık ki senin bu hediyene sahip çıkamadık. Onu bize verdiğin saf, temizlenmiş hali ile koruyamadık. Bizi affet.

 • Tükenmez Kelam
  Tükenmez Kelam

  ne yazayım yaa fatih sultan mehmet..aşığım..hala zamanında böyle bir erkeğin war olduğuna inanamıyorum..allahım neden ben bu kadar geç doğdum ki:(

 • Figen Özyalçın
  Figen Özyalçın

  Osmanlı'nın en yüce padişahı,yeryüzünün gördüğü en güzel insan...işgal diyor kimileri..işgal nedir bir söyleye hele... zorladır..ancak şunuda bilmeli o konuşanlar Fatih Sultan Mehmed Bizans imparatoruna en başta söylemişti şehri verdiğin sürece hiçbir kimsenin burnu dahi kanamayacak die..ancak red cwevebı aldık..ancaakk şuda var işgal diolar yaa hanii Fatih'in askerleri halka zulmetmedi..yaşayan halkın kızlarına tecavüz edipte daha sonra tüm ev halkını öldürmedi..madem bu kadar karalamaya meraklı insanlar var önce bunları irdelesinler..çünkü bu fetihte irdelencek nahoş hiçbir şey yok...eğer ki Fatih böylesine cani bi kişilik olsaydı(kardeş katili diorlar yaa! ! ! !) fethin ardından o fermanı salmazdı etrafa..Bizans halkı malını mülkünü alıpta başka diyarlara mı göç edebilirdi,kiliseler mi sağlam kalırdı,özgürce ibadet mi edebilirdi,,, Ahh Fatih'im ah.. bugün eski kafalı olanlara yani yobaz düşünenlere örümcek kafalı diyorlar ancak ben değiştiriyorum o terimi örümcek kafalılar seni karalama çabasına giripte rezil rüsva olanlardır...rahat uyu...

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  Fatih’e sorarlar:

  =İstanbul’u niçin fethettiniz?

  Cevap verir:

  =Önce o benim gönlümü fethettiği için...!

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  'Sırrıma sakalımın bir tek telinin vâkıf olduğunu bilsem,onu yolar,atarım” sözüyle savaşta gizlilik ilkesine olan duyarlılığın dile getirmiştir.

 • Cengiz Atsak
  Cengiz Atsak

  karadan gemileri yuruterek bir ilke sahip olmus diğer bir ikinci ilki isesurları bile delebilen topları icat etmsidir antiparantez açacak olursak (tapun daha buyuk olmasını ve gullenin ona gore yapılmasını emretmiş) bilimsel olarak medeniyet olarak karanlıkta olan avrupayı hayrete dusurmustur...

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  yazım hatam var düzeltiyorum. 'osmanlı ümmetinden vazgeçip ulus devleti kurdu atalarımız.'

 • Akın Arda
  Akın Arda

  fatih sulan mehmet han. türk tarihinin en büyük ve en ulu komutanı vede lideridir. ilerici çağdaş ve bi okdara muhafazakar dindar olan büyük önderdir. benim gözümde türk miletinin tarihinde ondan daha övgüye layık olanda yoktur. alemlerin efendisi onu övmüş başkaları yerse ne olur.

 • Hamza
  Hamza

  Adı dünya tarihindeki büyük kumandanlar arasında anılan Napolyon Bonapart'a, Saint Helena adasında hapis bulunduğu sırada 'Kimler büyük adamdır? ' diye sormaları üzerine Bonapart'ın Fatih Sultan Mehmed'den bahsederek:

  'Büyüklükte ben onun çırağı bile olamam. 'Niçin? ' derseniz, bana pek acı gelen bir gerçeği açıklamam icap eder ki o da şudur..

  Ben kılıçla fethettiğim yerleri, hayatta iken geri vermiş bir bedbahtım. O ise, fethettiği yerleri nesilden nesile intikal ettirmenin sırrına ermiş bir bahtiyardır' diyerek bir hakikati ortaya koydu...


  http://www.osmanlimedeniyeti.com/

 • Hamza
  Hamza

  Batılı Gözüyle Fatih

  Büyük devlet ve ilim adamı olan Fatih, en büyük düşmanlarının gözlerini kamaştıran bir padişahtır. Eserlerinde ondan takdirle bahsetmişlerdir. Fetih sırasında İstanbul’da bulunan İtalyan Zorzo Dolfin, bir keresinde şöyle demiştir:

  “Sultan Mehmed, çok az gülerdi. Zekası, daimi bir çalışma halindeydi. Çok cömertti. Her işte fevkalade atılgan, hatta cüretkardı. Seçtiği hedeflere erişmek için çok ısrar ederdi. Soğuğa, sıcağa, açlığa, susuzluğa tahammüllüydü. Kesin konuşur, kimseden çekinmezdi. Zevk ve sefadan uzaktı. Türkçe, Yunanca ve Sırpça'yı çok iyi konuşurdu. Her gün bir müddet okurdu. Roma tarihi, başka devletler tarihi, Laerce, Tite-Live, Herodot, Quinte-Curce, Papaların, Alman İmparatorları ile Fransa ve Lombardiya krallarının vakaları, okuduğu tarihler arasındaydı. Avrupa’daki bütün devletleri tanırdı. Özellikle İtalya’nın coğrafyasını en ince noktasına kadar bilirdi ve bir Avrupa haritasını yanından ayırmazdı. Askeri ve coğrafi ilimlerle isteyerek meşgul olur, araştırmalar, incelemeler yapardı. Tabiiyeti altında bulunan ülkelerin adet ve şartlarını, devletin ve bölgenin menfaatlerine kullanmakta maharetliydi.”

  Diğer bir İtalyan tarihçi Langusto, İstanbul’un fethinden sonra şöyle yazmıştır:

  “Sultan Mehmed, ince yüzlü, ortadan fazla uzun boylu, silahlar kuşanmış, asil tavırlı, çok az gülen, devamlı öğrenmek ihtirası ile yanan, cömert ve iyi kalpli, gayelerine ulaşmakta inatçı bir hükümdardı. En çok harp sanatına meraklıydı. Her şeyi öğrenmek isteyen zeki bir araştırmacıydı. Sefahat düşkünlüğü olmayıp, kötü adetleri yoktu. Harem dairesinde çok az vakit geçirirdi. Nefsine hakim ve uyanıktı. Her şarta tahammül gösterebilirdi ve bir cihan devleti peşindeydi.”

  Alman müsteşrik Franz Babinger, 'Mehmed-II der Eroberer und seine Zeit Weltenstürmer einer Zeitenwende' adlı eserinde şöyle yazmaktadır:

  “Türk dünyası için Fatih, günümüze kadar, bütün imparatorların en büyüğü olup, beşer tarihinde başka her hangi bir şahsın kendisiyle mukayese edilmesi zordur. O, Türk milletine, bütün tarihinin en harikulade ve en yaklaşılması gayr-i kabil şahsiyeti olarak takdim edilmiştir. Batı aleminin mukadderatı, Fatih Sultan Mehmed’in görünmesiyle sarih bir şekilde işaretlenmiştir. Kudretli şahsiyeti, büyük Avrupa sahalarının dış görünüşünü derinden değiştirmiştir. Ortaçağdan çıkarken, insanları ve dünyayı görüş tarzında, Fatih’in şahsiyeti, zekaları tesir altında bırakmıştır.”

  Adaletten kıl kadar ayrılmayan, kendisine takdim edilen iki mısralık basit şiir için sahibine bol ihsanda bulunan ve bir çiçek yetiştirene 500 altın bahşiş veren Fatih, her bakımdan devrinin üstüne çıkmış bir hükümdar ve insan-ı kamildir. Bu büyük cihangir hakkında, günümüze kadar, binlerce kitap yazılmıştır.

 • Suf Aya
  Suf Aya

  Anlamak için önce 'tarih felsefesi'ne vukufiyet gerekli..
  Yoksa kimi kardeş katili der kimi câni.
  Osmanlı devletinde vizyon sahibi üç büyük padişahtan bir tanesidir..

 • Edaa
  Edaa

  Peygamber Efendımız: 'Ne güzel kumandandır o kumandan'

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  İstanbul' u işgal ettiğini söylüyorlar; Irak'taki işgale bakarak, İstanbul'un fethini kıyaslasınlar önce...

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  çağ açıp çağ kapatabilen varsa beri gele!

  gele de lafını ondan sonra söyleye!

  29 defa kuşatılıp da alınamayan şehri istanbulu fetheden kumandandır....

  kendi iç dünyasında fethini yapabilmişti ki dünya üzerinde de fatih oldu...

 • Edaa
  Edaa

  Yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;
  Dağlardan çektiriler, kalyonlar çekilecek;
  Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek

  Yürü, hala ne diye oyunda oynaştasın?
  Fatihin İstanbul� u fethettiği yaştasın.!

  Sen ne geçebilirsin yardan, anadan, serden....
  Senin de destanını okuyalım ezberden...
  Haberin yok gibidir taşıdığın değerden...

  Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın...
  Fatihin İstanbul� u fethettiği yaştasın.!

  Yüzüne çarpmak gerek zamanenin fendini...
  Göster: Kabaran sular nasıl yıkar bendini?
  Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini

  Şu kırık abideyi yükseltecek taştasın;
  Fatihin İstanbul� u fethettiği yaştasın.!

  Bu kitaplar Fatih� tir, Selim� dir, Süleyman� dır.
  Şu mihrap Sinanüddin, şu minare Sinan� dır.
  Haydi artık uyuyan destanını uyandır.!

  Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın
  Kızım, sen de Fatihler doğuracak yaştasın.!

  Delikanlım, işaret aldığın gün atandan
  Yürüyeceksin... Millet yürüyecek arkandan!
  Sana selam getirdim Ulubatlı Hasandan....

  Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
  Fatihin İstanbul� u fethettiği yaştasın.!

  Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin!
  Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!
  Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın...

  Yürü, hala ne diye kendinle savaştasın?
  Fatihin İstanbul� u fethettiği yaştasın.!

 • Edaa
  Edaa

  FATİH'İN İNSAN HAKLARI AHİDNAMESİ

  Fatih Sultan Mehmed, Bosnayı fethettiği zaman Osmanlı devlet politikasının sonucu olarak bölge halkına dini serbestiyest getirmiştir. Fatih Sultan Mehmed'in buradaki latin papazlarına verdiği 883 (1478) tarihli ferman suretinde; 'Nişanı-ı hümayun şu ki Ben ki Sultan Mehmed Han'ım; üst ve alt tabakada bulunan bütün halk tarafından şu şekilde bilinsin ki, bu fermanı taşıyan Bosna rahiplerine lütufta bulunup şu hususları buyurdum: Sözkonusu rahiplere ve kiliselerine hiçkimse tarafından engel olunmayıp rahatsızlık verilmeyecektir. Bunlardan gerek ihtiyatsızca memleketimde duranlara ve gerekse kaçanlara emn ü aman olsun ki, memleketimize gelip korkusuzca sakin olsunlar ve kiliselerinde yerleşsinler; ne ben, ne vezirlerim ne de halkım tarafından hiç kimse bunlara herhangi bir şekilde karışıp incitmeyecektir. Kendilerine, canlarına, mallarına, kiliselerine ve dışardan memleketimize getirecekleri kimselere yeri ve göğü yaratna Allah hakkı için, Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) hakkı için, yedi Mushaf hakkı için, yüz yirmi dört bin peygamber hakkı için ve kuşandığım kılıç için en ağır yemin ile yemin ederim ki, yukarda belirtilen hususlara söz konusu rahipler benim hizmetime ve benim emrime itaatkâr oldukları sürece hiç kimse tarafından muhalefet edilmeyecektir.' Bu ferman suretinde de görüldüğü gibi azınlıklar tam bir hürriyet ortamı içinde hayatlarını sürdürmüşlerdir.

 • Emre Çiftçi
  Emre Çiftçi

  Bana göre Fatih Sultan Mehmet Hanın zehirlenmiş olduğunu söyleyenler yanlış. çünkü: sakalına bile sır sızdırmayan bir insanın 'sakalımdan bir tek kılın sırrıma muvaffak olduğunu sezersem onu yolar atarım' zehirlenmesi mümkün gözükmüyor bence.

 • Murat Yıldız
  Murat Yıldız

  İstanbul'un fethinden Fatih, Devletinin büyüklüğünden Sultan, Peygamberden gelen isim Mehmet...Avrupalı tarihçilerin çağ açıp kapadığını söylediği büyük hükümdar.

 • Mahmut Gencer
  Mahmut Gencer

  Bu Ulu insanın vasiyetlerine sahip çıkamadık ya yazık bize... en azından ayasofyaya bari sahip çıksaydık...

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  Vizyon sahibi üç padişahtan biri.

 • Tahtına Dargın Padişah
  Tahtına Dargın Padişah

  Ufukların Sultanı

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Fatih Sultan Mehmet,İstanbul'u aldı almasına da,emanet bıraktığı şimdiki sahipleri onun kadar sahip çıkabiliyorlar mı? Tarihi her metrekaresinde barındıran koca istanbul'un şu anda geldiği halini görseydi rumelihisarında oturur kahrından ağlardı korkarım ki! ! !

 • Metin Mert
  Metin Mert

  hic kimse dort dortluk degildir..allah insanlari degisik karakterlerde yaratmistir..herkezin dogrulari kendince dogrudur..bu yuzden sahislari olaylari yorumlarken insanoglu once kendi dogrularindan hareket ederler\\\fatihi bu paralelde sevende olacaktir sevmeyende..sadece fatih icin degil bu herkez icin gecerli..ataturk icinde hz.muhammed icinde fatih urek icinde..herkezin sevenide var sevmeyenide...ama genel itibarla ve kesinlesmis olanlarla konulara yaklasmak gerek..fatihi ne kadar sevmeyen varsa onlara sunu diyebilirim...tarihin kabul ettigi gercekler onun yuceligi icin yeterlidir..cag kapatip cag acmasi...peygamberin ovgusune mazhar olmasi..genc yasta tahta cikip bugun birileri tarafindan ovuluyor olup.o yasta bu yuku kaldirabilmesi..istanbulun fethi..kolaymi o yasta sizce bu...sevmeyin..icinizden geldigince hareket edin..ama yigide hakkini verin...o odevrin atarurkuydu...