Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

fatih sultan mehmet sizce ne demek, fatih sultan mehmet size neyi çağrıştırıyor?

fatih sultan mehmet terimi Ahmed Çetin tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  O dönem İslam dünyasının entelektüel portresi olan, Batı ve Doğu dediğimiz dünyanın ortak noktalarını birleştiren en donanımlı Osmanlı hükümdarıdır.

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Osmanlı eğitim sisteminin mükemmele ulaştığını gösteren en önemli örnek. 18 yaşında 6 dil biliyordu. Bir mühendis gibi çizimler yapıyordu. Ok yapma ustasıydı. Ve daha neler neler. Eğer öldürülmeseydi bugün Vatikan'da ihtiyar dedeler tesbih vs satıyordu.

 • Çala Kalem
  Çala Kalem

  Babasına yazdığı meşhur mektup aslında zamanın veziri Candarlı Halil Paşa tarafından yazılmış. Zaten o yaştaki bir ergenin, ki Fatih ele avuca sığmaz bir ergendir, 'İstanbul'u sen fethedeceksin' diye pohpohlanarak yetiştirilmiştir, gururuna yedirip babasına o mektubu yazması mümkün değil.R
  Hatta mektubu imzamalası için Fatihin zorla ikna edildiği, Candarlı ile husumetinin idam ettirmesinin taa o zamandan geldiği söylenir.

  Neyse. Rizeliler ve Trabzonlular Fatih hayranıdır.Hepimiz seviyoruz o ayrı da. Araştırmalarda da en fazla Fatih ismi Trabzon ve Rizedeymş :) 61

 • Alperen Bozkurt
  Alperen Bozkurt

  kanuni ve yavuz dan sonra en iyi osmanli padisahi

 • Vuslat Saçkesen
  Vuslat Saçkesen

  Fatih sultan mehmetin çok beğendiğim bir hikayesi:
  En İyi Yemek
  İstanbul’u aldıktan sonra Fatih Sultan Mehmet’e bir çok şair kaside sunup bahşiş alırmış. Onlardan biri olan Türkmen saz şairinin beyti ise şu şekildeymiş:
  - Devletli hünkarım, sabahınız hayırlı olsun. Yediğiniz bal ile kaymak, güzergahınız çayır olsun.
  Padişah şairin bu mısralarını çok beğenmiş ve ona iyi bir bahşiş vermiş.. Padişahın adamları bu işe şaşırmışlar ve padişaha sormuşlar:
  - Padişahım, bundan daha iyi şairlere az bahşiş verdiğiniz halde buna neden bu kadar çok bahşiş verdiniz?
  Fatih şöyle cevap vermiş:
  - Bu şair diğerlerinden daha samimi. Zavallı ömründe hiç iyi yemek yememiş ve yumuşak bir yatak görmemiş. En iyi yemeğin bal ile kaymak, en iyi yerin ise çayır olduğunu sanıyor.

 • Vuslat Saçkesen
  Vuslat Saçkesen

  Fatih sultan mehmet
  bizans fatihi,yeni çağın yıldızı,iyi bir yönetici ve bilim adamıdır

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Fatih,Hırıstiyan devletlerini yıkmaya çalışmış,ama asla onların dinini tasfiyeye kalkmamıştır.Bizans tekfurlarını nerde bulsa öldürerek siyasal iradelerini ortadan kaldırırken,onların kızlarıyla evlenmiş,din değiştirmeleri niçin hiçbir çaba harcamamıştır.

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  'Sırrıma sakalımın bir tek telinin vâkıf olduğunu bilsem, onu yolar, atarım! ” sözüyle, savaşta gizlilik ilkesine olan duyarlılığını dile getirmiştir...

  Gerçekten de savaşta gizlilik, hesap ve hile hayati derecede önem taşır.

  ...

 • Serdar Erkovan
  Serdar Erkovan

  İSTANBUL fethinin er yada geç gerçekleşmesi bilinmez kimlere kısmet;
  onca kuşatmaya rağmen ayakta kaldı; yâr etmedi müslümanlara namert;
  ama gün geldi içinde yaşattıkları o büyük aşkı dışa vurdu iki insan-ı ismet;
  bir AKŞEMSEDDİN..diğeride büyük kumandan FATİH SULTAN MEHMET..!

 • Alper Kazancı
  Alper Kazancı

  inanılmaz derecede dahi bir komutan..

 • Elif Şahin
  Elif Şahin

  ...soru:

  ...**o ne güzel kumandandır? ** hadisi açısından:

  ...fatih sultan mehmed mi? daha güzel kumandandır?
  ...mustafa kemal atatürk mü? daha güzel kumandandır?

 • Fatih Sultan Mehmet
  Fatih Sultan Mehmet

  Fatih Sultan Mehmet zeytinyağı döktürerek insanlık tarihinde “yağla makine soğutmasını” havan topunun balistik hesaplarını yaparak planını çizerek dik mermi yollu ilk silahı keşfetti.

 • Ferit Ala
  Ferit Ala

  İstanbul'u fethederek İslam memleketi yapmasıyla Bizans Torunlarının asla sevemeyeceği padişah..

 • Ferit Ala
  Ferit Ala

  Çağ açıp, çağ kapayan Müslüman bir kumandan..

  20'li yaşlarında Bizans İmparatorluğunu mağlup eden, ve bunu kendinden değil de haktan bilecek kadar olgun olan Müslüman kumandan.

  Mâzur gör bizi Padişahım, Mirasın kan ağlıyor..

 • T£k Bir
  T£k Bir

  Batili gözüyle Fâtih:
  Büyük devlet ve ilim adami olan Fâtih, en büyük düsmanlarinin gözlerini kamastiran pâdisahtir. Eserlerinde ondan takdirle bahsetmislerdir. Fetih sirasinda Istanbul’da bulunan Italyan Zorzo Dolfin bir keresinde söyle demistir:

  “Sultan Mehmed, çok az gülerdi. Zekâsi, dâimî bir çalisma hâlindeydi.Çok cömertti.Her iste fevkalâde atilgan, hattâ cüretkârdi.Seçtigi hedeflere erismek için çok israr ederdi.Soguga, sicaga, açliga, susuzluga tahammüllüydü. Kesin konusur, kimseden çekinmezdi. Zevk ve sefâdan uzakti. Türkçe, Yunanca ve Sirpçayi çok iyi konusurdu.Her gün bir müddet okurdu. Roma târihi, baska devletler târihi, Laerce, Tite-Live, Herodot, Quinte-Curce, Papalarin, Alman Imparatorlari ile Fransa ve Lombardiya krallarinin vak’alari okudugu târihler arasindaydi.

  Alman müstesrik Franz Babinger, Mehmed-IIder Eroberer und seine Zeit Weltenstürmer einer Zeitenwende adli eserinde söyle yazmaktadir:

  “Türk dünyâsi için Fâtih günümüze kadar, bütün imparatorlarin en büyügü olup, beser târihinde baska her hangi bir sahsin kendisiyle mukâyese edilmesi zordur. O Türk milletine, bütün târihinin en harîkulâde ve en yaklasilmasi gayr-i kâbil sâhsiyet olarak takdim edilmistir. Bati âleminin mukadderâti, Fâtih Sultan Mehmed’in görünmesiyle sarîh bir sekilde isâretlenmistir.Kudretli sahsiyeti, büyük Avrupa sâhalarinin dis görünüsünü derinden degistirmistir.Ortaçagdan çikarken insanlari ve dünyâyi görüs tarzinda, Fâtih’in sahsiyeti, zekâlari tesir altinda birakmistir.”
  Diger bir Italyan târihçi Langusto, Istanbul’un fethinden sonra söyle yazmistir:

  “Sultan Mehmed, ince yüzlü, ortadan fazla uzun boylu, silâhlar kusanmis, asil tavirli, çok az gülen, devamli ögrenmek ihtirâsi ile yanan, cömert ve iyi kalpli, gâyelerine ulasmakta inatçi bir hükümdârdi. En çok harp sanatina merakliydi.Her seyi ögrenmek isteyen zekî bir arastirmaciydi.Sefâhat düskünlügü olmayip, kötü âdetleri yoktu.Harem dâiresinde çok az vakit geçirirdi. Nefsine hâkim ve uyanikti. Her sarta tahammül gösterebilirdi ve bir cihân devleti pesindeydi.”..

  Bu açıklamaları yapanlar yabancılar..onlar bile eleştiriken bizim kadar acımasız değiller.. ya biz hangi,kimlerin tarih kitablarından okuduklarımızla yargılıyoruz O güzel kumandanı..
  Ya da neden yaptığını, yaptıklarının sebeb sonuç ilişkilerini değerlendirmeden, sorgulamadan, araştırmadan,akletmeden böyle yazılar yazıyoruz..

  Fatih Sultan Mehmed'in hayatını,dehasını,cesaretini, anlayabilmek bile zannımca deha gerektirir.. Onu anlayabilmek öyle her yiğidin harcı değildir! ..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Asya ile Avrupa'yı Boğaziçi köprüsünden sonra ikinci kez bağlayan asma köprünün adı..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Binlerce Mehmet vardı, on binlerce yüz binlerce,
  Ama o, Mehmet'lerden sadece biri,
  Gemileri karada da yüzdürebileceğini düşündü,
  onun içinde o Mehmet'lerden sadece biri 'FATİH' oldu.
  .

 • Deniz İskender
  Deniz İskender

  Fatih Sultan Mehmet Han'ın öz yiğeni Cavuşzade İbrahim Ağa soyundan biri olarak kendisini rahmetle anıyorum.Nur icinde yatsın cihan padişahı

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay

  türk tarihinin en büyük adamlarınan biri...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  DEHA, imkansızda mümkünü görebilek demektir;
  Gemilerin karadada yüzebileceğini sezmek, Mehmet'lerden birini 'FATİH' yapar. (Selahaddin Şimşek)


  İSTANBUL sana minnettardır.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  DEHA, imkansızda mümkünü görebilek demektir;
  Gemilerin karadada yüzebileceğini sezmek, Mehmet'lerden birini 'FATİH' yapar. (Selahaddin Şimşek)

  Milyonlarca Mehmet var, ama Fatih Sultan Mehmet 1 tane.
  O tarihi değiştirdi, çağı değiştirdi, İstanbul'u Konstantin olmaktan kurtardı.

 • No Name
  No Name

  Osmanlı'da en çok görmek isteiğim ve de en çok tanıdığım padişahtır Fatih...Çünkü İstanbul'u fethetmiş olması, hayatını araştırma isteğini arttırıyor bnde..

 • Adı Lazım Değil
  Adı Lazım Değil

  Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz’in:“Kostantiniyye elbette feth edilecektir. O’nu feth eden kumandan, ne güzel kumandandır! Onu fetheden asker ne güzel askerdir! ” sözüne nail olan isimdir.

 • Fârûk El Furkan
  Fârûk El Furkan

  *Fatih Sultan Mehmed Han,padişahlığının birinci senesinde devrinin ünlü alimlerini ve devlet adamlarını Edirne'de topladı...Onlarla İstanbul'un fethini görüştü ve reylerini aldı...Hiçbiri fethe razı olmadı...Sebeb olarak da *İstanbul'un fethinin ancak Mehdi'ye nasip olacağını * ileri sürdüler...Nihayet Akşemseddin durumu öğrendi ve dedi ki: *İstanbul'u evvela Sultan Mehmed Han fethedecektir...Daha sonra frenkler alacaklar,Mehdi işte onlardan İstanbul'u kurtaracak,fetheyleyecektir...* Bu kanaatini kabul ettirebilmek için alimlerle münakaşa ve mübahase etti...Fatih de bunun üzerine sözüne itibar etti; inandı ve hazırlığa başladı...*

  Kaynak:(Menakıb-ı Akşemseddin,Varak,9a-10 b,Süleymaniye Kütüphanesi...)
  Kaynak: Mehdilik,Doç.Dr.Avni İLHAN; Shf.148,149...

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  1453'te İstanbul'u Bizanslılardan almıştır. Hikayeye göre gemileri karadan yürütüp, o zamanın teknolojisinde bizansta olmayan (ama discovery channel'a göre ingilterede alası olan) toplarla kaleleri delip geçen padişah. Tabi tek başına değil yeniçerilerle..

 • Tükenmez Kelam
  Tükenmez Kelam

  hayatımın erkeği...

 • Yusuf Demir
  Yusuf Demir

  Fatih: Mara Despina'dan doğdu. Eşleri: Rum Zaganoz paşanın kızı Kornelya, Anna, Helen, Tamara. Babası 2. Murad öldükten sonra annesi Despina'ya Selanik'teki bir manastırı (!) bağışlamıştır. Ferman Topkapı Müzesindedir.

 • Murat Ateş
  Murat Ateş

  Asrın en büyük hediyesini (Ayasofya) bize veren büyük veli padişah. Ne yazık ki senin bu hediyene sahip çıkamadık. Onu bize verdiğin saf, temizlenmiş hali ile koruyamadık. Bizi affet.

 • Tükenmez Kelam
  Tükenmez Kelam

  ne yazayım yaa fatih sultan mehmet..aşığım..hala zamanında böyle bir erkeğin war olduğuna inanamıyorum..allahım neden ben bu kadar geç doğdum ki:(

 • Figen Özyalçın
  Figen Özyalçın

  Osmanlı'nın en yüce padişahı,yeryüzünün gördüğü en güzel insan...işgal diyor kimileri..işgal nedir bir söyleye hele... zorladır..ancak şunuda bilmeli o konuşanlar Fatih Sultan Mehmed Bizans imparatoruna en başta söylemişti şehri verdiğin sürece hiçbir kimsenin burnu dahi kanamayacak die..ancak red cwevebı aldık..ancaakk şuda var işgal diolar yaa hanii Fatih'in askerleri halka zulmetmedi..yaşayan halkın kızlarına tecavüz edipte daha sonra tüm ev halkını öldürmedi..madem bu kadar karalamaya meraklı insanlar var önce bunları irdelesinler..çünkü bu fetihte irdelencek nahoş hiçbir şey yok...eğer ki Fatih böylesine cani bi kişilik olsaydı(kardeş katili diorlar yaa! ! ! !) fethin ardından o fermanı salmazdı etrafa..Bizans halkı malını mülkünü alıpta başka diyarlara mı göç edebilirdi,kiliseler mi sağlam kalırdı,özgürce ibadet mi edebilirdi,,, Ahh Fatih'im ah.. bugün eski kafalı olanlara yani yobaz düşünenlere örümcek kafalı diyorlar ancak ben değiştiriyorum o terimi örümcek kafalılar seni karalama çabasına giripte rezil rüsva olanlardır...rahat uyu...