Kültür Sanat Edebiyat Şiir

serbest kürsü sizce ne demek, serbest kürsü size neyi çağrıştırıyor?

serbest kürsü terimi Seu Kuyt tarafından 12.03.2003 tarihinde eklendi

 • Sanal Sev İşveler
  Sanal Sev İşveler22.10.2017 - 02:02

  Bi bitmediniz gitti arkadaş..

  O cümleler durup dururken kurulmadı öncesi var silinenler var bilip bilmeden konuşmayacaksın.. iki kişinin arasın da olan bir konu..

  Sanamı soracaklar neden rahatsız olup olmadıklarını, sınırlarının ne olduğunu.. sen hangi hakla yetkiyle sınır ve rahatsızlık ölçüsü çiziyosun.. sana battı yada rahatsız ettiyse sen verseydin yavrum..

  Örgütlenme çalışmasımı başlattın bana karşı; örgütlenin toplanın alayınız gelin topunuz gelin farketmez de.. lakin hedef göstermelerin bana sökmez.. varsa benimle ilgili bir sıkıntın zorun bana yazacaksın bana, pusudan kıyıdan köşeden ulumaycaksın.. bu zamana kadar sen bu kuyruk acısı ile nasıl yaşadın ya çokta acımıştır..

  Benim ne demek istediğimi ne anlattığımı anlayan anladı beni haklı gören de var haksız görende var herkesin görüşüne saygım var ve dediğim gibi bu konu hakkında ki kararı antoloji üyelerinin taktirine bıraktık.

  herkesi senin gibi düşünmek ve tepki verme zorunluluğuna zorlamak hakkını nerden alıyosun..

  İşe bak ya neden tek cümle bırakmamışlar; iki kişi arasındaki bir olaya müdahil olmak istememiş olabilirler mi, beni haklı görmüş olabilirler mi, belkide benden çok korkuyorlardır sapığım ya ben.. onun gibi düşünmüyor olamazlarmı sen bunları düşünemiyecek birimisin zehir gibi biliyosun ama işine gelmiyor, pirim yapacaksın ya olumlu dönüşler aldın mı yeni diyaloglar kurdun mu bu paylaşımından sonra..

  Gözünüz aydın yeni bir lider doğuyor, toplanın ardın da devrimde yaparsınız belki..

 • Delirdim Ama Bisor Niye Delirdim
  Delirdim Ama Bisor Niye Delirdim22.10.2017 - 01:03

  en sevdiğim şiir lütfen..

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan21.10.2017 - 19:37

  İnsanlar eşit değildir, özgür de değildir hatta insan bile değildir. İnsan olmayı başarabilenler ve başaramayanlardır.

 • Seyfi Karaca
  Seyfi Karaca21.10.2017 - 14:30

  Zaman zaman hic istemeyerek de olsa burada yazdiklarimizla iliskin elde olmayan kapilip gitmisligimizle kontroldan cikip kirip incitebiliyoruz. Bu tamiri cok zor bir durum degildir zamanla eger yazdiklarimizda kin ve nefret yüklemleri yoksa düzelir, tamir olur ve hatta yoklugunu arar dostluk arkadasliklar halini alir. Lakin hicbir yazi elestiri yahut ima, kisinin sahsina, özeline, karakterine, rengine, cinsiyetine, ailesine ve onunla özdes tüm diger insani degerlerine satasan ve saldiran nitelikli olmamalidir cünkü bunun ne telafisi mümkündür ne tamiri üstelik de tüm insanlik ve TÜRKIYE CUMHURIYETI deger, ilke, kanun ve kurallarini hice sayan HAK ihlalidir. Bu yüzden görmezden gelip müsamaha gösterilmesi olan bitene göz yumup kalici hale gelmesine ortakciliik edecektir. Konu özeline gelecek olursak tabi bilmiyoruz kisiler arasinda özelde ne var ne yok. Fakat geriye dönüp okudugum ve gördügüm kadariyla bayan arkadaslar (ben sahsen ele aldiklari konunun coguna fikren katilmiyor olsam da ) yazilan bir deneme üzerine cok güzel ve saygin düsünce yorup paylasmislar. Sonrasi üzüldükce karsilikli yükseklik abartan sahsi meseleye dönüsmüs. Simdi burada biz karisip bildigimiz en saglikli yasam dogrularini söylesek bile zaten göz gözü görmeyen bulanikligi daha da cok kiskirtip tümden –her kafadan bir ses cikarimli -cözümsüz hale sokariz ki, bu da güttügümüz iyi niyeti yoksul ve üzgün birakir. Kisaca, elbette ki kadinlari HAREM cariyesi gören mantik düzeyinde degil, esdeger, diger yarimiz ve yasam ortagimizin vazgecilmez gözbebegi bilip görenTÜRKIYE CUMHURIYETI vatandasligiyla kadini erkegi ayni hayata özgün,bilgin,fedakar, ait, onurlu ve saygin ayrisiz gayrisizligini yasatip yürütmekteyiz. Ben buna yönelik rencide edici ortaya dogan olumsuzlugu karsilikli yazisma sirasinda istemdisi kizginligin dürtüsüyle ortaya dökülüp sacildigini düsünüp, Sanal Sev Isveler arkadasi bundan sonrasi paylasimlarda haddim olmayarak daha cok ihtiyata davet edip, degerli Wirjinya Wolf arkadasimizin ( her ne kadar fikir uyusmazligimiza denk gelse de varligi buraya özel anlam katan ) bundan dolayi üyeligine son vermemesini diliyorum. Saygi ve sevgilerimle.

 • Seyfi Karaca
  Seyfi Karaca21.10.2017 - 14:29

  Bizim Serbest Kürsü buradan bagimsiz degil elbet, Ve bu yüzden disardan getirdiklerimizi hic bir ölcü tarti kontrolünden gecirmeksizin agina teslim oldugumuz tüm toplumsal iletisimsizligin üzüp örseleyen bireysellesmis dagitim bayiligini yapmaktayiz adeta. Sonradan kastettigi bu olmasa olan bitenden büyük üzüntü duysa bile disarda yasanan tüm gayreti kedine haric üzüp örselemeksizin iliski kuramayan tüm paramparcaliligimiz maalesef burada da disardaki hayatimizi temsilen özetini bulmakta.
  Sordugun konuya hic yazmayacaktim aslinda. Fakat vicdanimi sorgulayan tanik gitmisligim agir bastigi icin kisaca özetleyecek olursam eger….ben kadinin yasadigimiz dünyadan kopuk her karsilastigi olumsuzluga karsi özel destege veya takviye güce muhtac zavaliliklar olsarak görmüyorum. Tam tersi yüklendigi yasamin en dayanikli ve yürekli öznesi olarak; ömrünün tüm varligini omzuna sardigi sorumlulugun bedeline hicbir cömertligi yüksünüp esirgemeyen fedakarligiyla her sorunun üstesinden gelmesini bilen yasam ortagimiz ve biricik vazgecilmez olandir. Ki ben bunu -hepimize mutllak malumdur-en cok annemden bildim ögrendim.

 • Seyfi Karaca
  Seyfi Karaca21.10.2017 - 14:27

  Degerli Hay Mat Los Arkadasim,
  Görsel veya yazinsal en cok seyredilip tiklananlar arasinda siddet, vahset, dehset,hiddet, kahir, küfür, hirs, kibir, rezalet, catisma, fitne, fesat, kin, öfke,dövüs, sövüs… gibi ölcüsüz sinirsiz akil-vicdan arizasi asagilanma düsüklügünü azdirip kudurtan insanlik ölümünün kendiliginden isleyip calisan TOPLUMSAL BOZGUNUNU izleyip takip etmekteyiz maalesef.
  Burada artik bizi kendimize ait yasadiklarimizdan deneyimleyip biriktirdigimiz aklimiz özümüz sözümüz ilgimiz mantigimiz anlayisimiz ahlakimiz sörumlulugumuz kisiligimiz veya varligimiz degil, cullanip cürüten kusatmasi hic bitmeyen yalnizlastirma ve yabancilastirilmalarin tayin edip teslimiyete zorladigi ALTTA KALMAYIP sÜREKLI ÜSTÜN GELME dürtü güdümlülükleri yönlendirip yönetmekte.
  Türkiye`nin heryil milyarlarca dolar para sömürttürerek her türlü kazaya kurban giden hayatin en agir yükünü tasiyan vasitalari disinda, Cep telefonuna aktardigi nakit ve buralara ait tüm yedek maamül ve madde,aclikmyoksulluk sinirimizi fazlasiyla katlayan meblayi tutmakta. Gün boyu buralarda agip dönen iletisim AGI avciligiysa, en cok bagimli kildigi yukarda saydigim toplumsal cöküse meram ve merak salmakta.

 • Ciz Lavit
  Ciz Lavit21.10.2017 - 11:41

  Burnu salçaya değen çocuklar gibi...

 • Hay Mat Los
  Hay Mat Los21.10.2017 - 10:47

  Kürsüde bir kadına yazılan aşağıdaki cümleler,
  Neden diğer kadınları rahatsız etmez...
  Yada siz neden rahatsız olursunuz..
  Hiç mi sınırınız yok ki
  Tek bir cümle bırakamadınız buraya..

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan20.10.2017 - 16:28

  Demek ki neymiş milli irade ile seçildiğini söyleyen belediye başkanları külli irade ile alaşağı edilebiliyormuş... Zaten külli irade ile geldiler ve öyle gidecekler... Kimse de onları özlemeyecek. Yaşasın yeni kral durumu... Gereği yapılacak... Gitmezlerse.... Ne demişti Albert Einstein "nasıl da nefret ederim komutla hareket insanlardan, kendilerine bir omurilik yetebildiği halde nasıl olduysa bir beyin sahibi oldu"

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan20.10.2017 - 14:30

  İnsan aklıyla neden alay edilir... Devleti yönetenler vakıf, dernek ve bilimum siviltoplum örgütlerine devletin işlerini havale edip polis devlet kafasıyla devleti yöneteceğini zannediyor olabilir... İstihbarat örgütlerinin maşası durumumda bir sivil toplum kuruluşları çıkara çıkara fetö gibi terörist örgütler çıkartır.. Şimdi imam dan müftüye kadar devlete paralel nikah kıyıp iş tutmaya çalışanlar iyi bilmelidir ki bu iş den Allah affetsin diye kurtulamazsınız... Siz insanların dini hassasiyetlerinine göre nikah kıyarsanız imamın yada müftünün karşısına götürülmüş çocuğun "dinen mümkündür" fetvasını nereye koyacaksınız... Evlere şenlik hukukçuların kilise nikahlarının meşrulaştırma taleplerini ya da satanistletin kadrolu satanist memur isterse inanışına göre.... Ekstra örnekler demeyin olasılık dahilinde ve olabilir