Kültür Sanat Edebiyat Şiir

serbest kürsü sizce ne demek, serbest kürsü size neyi çağrıştırıyor?

serbest kürsü terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Son Şövalye
  Son Şövalye

  Deveye demişler, "Boynun eğri"
  Cevap vermiş, "Nerem doğru ki?"
  22 yılın hesabı bu işte...

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Sayin sovelye, o kismi yalan iste. Aslinda son surat hatta artarak devam ediyorlar israille ticarete...

 • Son Şövalye
  Son Şövalye

  Sayın Ahmet İhsan Araç
  Şu cümleye dikkat edin, "Yoğun ticaret iliskilerine devam etmiyoruz" deniyor...

  Yani "YOĞUN OLMAYAN ticaret ilişkilerine aynen DEVAM :)))

 • Kenan Aydın
  Kenan Aydın

  Doğruluk yolu İslam caddesinin en geniş en elzem en temel bilatereddüt en kolay düsturudur bütün ilimler bu yolun hizmetkârı kölesi ve meftunudur.

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Kisa kisa yurttan haberler...
  Sozde 15 temmuz gazilerine maaslari verilmemeye baslanmis. Nasil olsa ati alan uskudari gecti. Isleri bitti piyonlarla..
  Alman gazetecinin sordugu israille kameralar karsisinda atip tutuyorsunuz, ama israile yogun ticaret iliskilerine devam ediyorsunuz sorusuna artik yogun ticaret iliskilerine devam etmiyoruz demekle, hem yalan soylemis hem de yogun ticaret iliskileri içinde olduklarini kabul etmis.

  fatih erbakan soyledigi, iranin israile attigi roketlerin % 95 incirlik ussu sayesinde imha edilmis. Halifei rui zeliliniz Filistin hamisi olacak yerde israil hamisi yapmjs sizleri. Yakisir....

  Reisinizin en az 10 dan fazlasi airbus and boing ucaklarindan olmak uzere 20 den fazla ucak filosu varmis. Bunlardan biri de katardan alinan dunyanin en luks 800 milyon dolarlık ultra luks ucak. Daha cumaya giderken caddeler dolusu makam araclari dahil degil buna.
  Tasarruf ha, tasarrufunuzu ....

  dambura beyinliler ne diyor bu durumlara acaba. Nasil bir sivama, yamama, yikama, yalama ile vicdanlarini koreltmeye devam ediyorlar acaba

  Az bile yapiyor valla size

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Yazar Zülfü Livaneli: "Türkiye vefasız bir sevgiliye benzer. Sana hep ihanet eder, ancak sen onu sevmeye devam edersin."
  Muthis bir soz.

 • Us Atölyesi
  Us Atölyesi

  "Acıyla geçtiğim yoldan geçiyorsun
  izlerime rastlıyorsun, bıraktıklarıma,
  orada o yolda çekmiştim ruhumu patlatan fitili
  benden savrulan parçalar kurusa da,
  izleri var hala yolun kenarında.İzini sür yolun, acının ormanı büyütür insanı
  vakit geniştir, ufuk sandığından daha yakın
  acıyla geçtiğim yoldan geçiyorsun,
  ustası olacaksın içine gerdiğin tellerin
  hangi sızıyla titrer içinde, hangi sesle
  büyük bir aşk, hangi sesle ölür, bileceksin."...

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan

  Bay kelimesi Orhun Yazıtları’nda karşılaşılan Türkçe’nin en eski tarihsel dönemine kadar uzanan bir kavramdır. Günümüzden yaklaşık 1300 yıl öncesinde ortaya konulan Orhun Yazıtları’nda bay kelimesi, “zengin, varlıklı ve soylu” anlamlarını barındırıyordu.

  Türkçe’de kadın sözcüğünün tarihsel izleri takip edildiğinde “katun” kelimesine dayanır. Bu sözcüğün tarihsel değişimi kadın ve hatun sözcüklerinin dilimize girmesine yardımcı olmuştur. Katun sözcüğü zamanla kadın ve hatun kelimelerine evrilmiştir. Bu değişimle birlikte günümüzde iki farklı formda kullanılmaya devam etmektedir.

  Kadın ve bay kelimelerinden sonra bir de nezaket ifade ettiği düşünüldüğü için kullanılan beyefendi ve hanımefendi sözcüklerine odaklanmak gerekir. 1935 yılında yürürlüğe giren Soyadı Kanunu ile "ağa", "hacı", "hafız", "hoca", "efendi", "bey", "beyefendi", "hanım", "hanımefendi", "paşa", "hazret" gibi feodaliteye ait unvan ve lakapların kullanılması yasaklandı. Bu durum ise aslında nezaket gerektiren hitap durumlarında yeni bir sözcük bulunmasını gerekli kıldı. Bu sebeple Fransızca "madam" (madame) ve mösyö (monsieur) ve İngilizce "lady" ve "gentleman" sözcüklerinin karşılığı olacak biçimde "bay" ve bayan" sözcüklerinin kullanıma girdiğini görebiliriz. Bay sözcüğüne yukarıdaki anlamlarının dışında "hitap" anlamı yüklenirken, bayan sözcüğü de tarihselliği olan bay sözcüğüne karşılık olacak biçimde türetildi.

  Araştırma sonuçları bunları söylüyor.
  Şahsi fikrim KADIN veya HATUN denmesi daha hoş ve mantıklı geliyor bana da.

 • Hüseyin Pelit
  Hüseyin Pelit

  .....Belli ki Elli iki.....

 • Vezir Pehlevan
  Vezir Pehlevan


  --Beyhude beklemeyin, hiç ilgilenen olmaz.
  --Her kurum ve kuruluşun ayrı bir kural sistemi vardır.
  Diplomasi de dişil-eril diye ayrım yapılmaz. Bazı isimler hem erildir, hem de dişil.
  Cinsiyeti anlaşılsın diye isim başlarına BAY ya-da BAYAN sıfatları konulur.
  ŞAİR--ŞAİRE, MEMUR--MEMURE, MÜDÜR-MÜDÜRE gibi...SAYGIYLA.

 • Feriha Duru
  Feriha Duru

  Sayın yönetim - ben bayan diilim Kadınım
  profilimdeki cinsiyet hanemi düzeltirseniz memnun olacağım

  bekliyorum

 • Hüseyin Pelit
  Hüseyin Pelit

  Dar zamanda yapılan büyük hatalar ile geniş zamanda yapılan küçük hatalar unutulmaz...

 • Hamiye Gül
  Hamiye Gül

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Türk ve Dünya çocuklarına kutlu olsun.

 • Hüseyin Pelit
  Hüseyin Pelit

  Dolunay var gece yavrukurtlar dışarı çıkmasın...

 • Us Atölyesi
  Us Atölyesi

  "b u r a l a r ı rüzgâr,b u r a l a r ı yağmur
  sol omzuna güneşi asmadan gelme!..."O.R

 • Feriha Duru
  Feriha Duru

  Azala azala yaşadığımız bu dünyada, bir şeyler güzel kalsın. gülümseyen yüzün gibi - Tomris Uyar

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Diyeceklerki hakaret ediyorsun, ama benim bu soylediklerimin benzerlerinj kurani kerim, musriklere, (musriksiniz) munafiklara (munafiksiniz) soyluyor.

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Tipki buyuk ortadogu es baskaninizin, yahudiden cesaret odullu baskanjnizin, israilin dusmani esati zayiflatan, suriyeyi ve kuzey iraki isid vasitasi, ile bosaltan, israilin dusmani saddami dusurmek icin, irakin isgalinde amerikan askerlerine dua eden, hatta yardim eden, suriyeyi ve iraki hatta bugun kurtleri bezdirerek, onlara kotu davranarak turkiyeden kopmalarina calisan, dolayisi ile yahidilere soz verdigi vadedilmis topraklarini hazirlayan, butun islam ulkelerinde muslumanlari bir sekilde kirdiran, insanlari gencleri dinden sogutan adaminiz gibi alayiniz munafiksiniz. Chp kafir bile olsa siz ve alayiniz cehennemde onlarin alttan ayaklarini gidiklarsiniz ancak bu gidisle. Onlar sizin bir tik ustunuzde olur.
  Bu munafikliklari bizzat yapmis gibisinjz. Yasasin zalimler icin, munafiklar icin cehennem

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Iki tane genc arkadasla kahvalti yapiyoruz turk bir kafede. Ikisi de pirlanta... konu tabiki tr ye geldi. Arkadaslar cok umitli. Birinci parti degisti. Turkiye duzelecek...Hatta biri dedi abi her onune gelen oy kullanmamali. Insanlara oy kullanma ehliyeti verilmeli.
  Ben de dedim Ne yaparsan ne kural koyarsan
  asla duzelmez. En az 30 senesi var turkiyenin duzelmesinin. Daha kotuye gidecek. Abi neden oyle diyorsun dediler
  dedim su bal var iyice karistirsak calkalasak uste cikacak kopurk bal kopugu olur. Ote yandan. Bir pisligi istedigin kadar calkala karistir. Uste cikacak o pisligin kopugu pislik olacak. Surada uc kisiyiz. Bak daha size sormadan ucte uc tur diyorum. Onlarda abi ne ucte uctur dediler. Bende sulalede, annenizin yada babanizin, arsasina malina hakkina kesin ya cokulmustur. Yada hakkina girilmistir.
  Senin varmi ? Evet. Ya senin. Evet. E benim de. Boyle hirsiz, hakka giren Allahtan korkmayan sulalelerin sectikleri kendilerinden farkli olmayacak. Hirsizlikta en kabiliyetlilerini sececek. Ulke de fakirlestikce fakirlesecek. Millet duzelmeyi hak etmiyor. Nasilsaniz oyle yonetilirsiniz. Sasmaz bu kural
  Bak dedim 30 yas ve altini tenzih ediyorum. Otuz yas ustunu yani ozellikle 40 ve ustunu toplu mezarlar acip, canli canli gomeceksin. Ozaman ulke duzelir. Yoksa duzelmez. Dedim
  Simdi de trol cifliklerinde devletin, milletin vergisinden iktidar partisi adina dezenfermosyon yapmak icin trolluk yapan insanlarin, kendi parasiyla istakoz yemis bir kadina bunca yuklenmeleri, sosyal medayda ahlaktan dem vurmalari ahlaksizligin daniskasi degilmi. Kendi aldigi zehir zikkim maasla cocuguna yedirdigi her lokma haram.
  Oglunu torpille ise koyan ahlaksiz ebeveynler ve o oglu
  Trafike normal seritlere uyan milletin hakkina girip usulsuzce takdigi, edindigi cakarli arabasi ile emniyet seridini ihlal eden namussuz,
  Partisinin mitingi kalabalik gozuksun diye, tasima yolu ile komsu illerden koyun surusu gibi mitinglere tasinmayi kabul eden, partisi adina yapilan sahtekarliga katilan haysiyetsizler, hatayi, hirsizligi kendi gorusundeki adam yapinca ustunu ortmeye yamamaya, sivamaya calisan, ama diger partiden olursa hirsizligi yapan canavar kesilen partizan beyinsizlerin sectigi, olusturdugu toplum duzelirmi.
  D U Z E L M E Z

 • Kenan Atabey
  Kenan Atabey

  Hepimiz bataklıktayız ama bazılarımız yıldızlara bakıyor

 • Nilüfer Aksu
  Nilüfer Aksu

  Kendini okumadıktan sonra,kütüphaneler dolusu kitap okusan neye yarar? Okuduğumuz kitaplar içimizde zaten var olan şeyleri gün yüzüne çıkarmamıza ayna olurlar.İster iyisiyle,ister kötüsüyle,yaşamımıza tezahür ederler,tıpkı insanlar gibi.Hepsi bu…

 • Son Şövalye
  Son Şövalye

  Us Atölyesi, yeni gördüm selamınızı....Bilmukabele :)))

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Merak bu ya, burada okudugu kitabi yazan arkadaslarin kac tanesi merak edip dunyanin en unlu kitabini, kurani merak edip, bunca toplumlari etkileyen, bu kitap acaba ne diyor diye acip okudu. Ha illa kuran mealini okumak icin musluman olmana da gerek yok. Merakli olman yeterli. Hele bir de muslumansan ve hala okumadiysan dunyanin en unlu kitabi kuranin mealini, ozaman gececeksin... bos bu kitap kurdu pozlariniz...

 • Feriha Duru
  Feriha Duru

  Us Atölyesi okuyan sayısına evet ama ya okumuş gibi yapana ne dicez :)

 • Feriha Duru
  Feriha Duru

  O kadarda ciddi takilmayin kızlar Ayşegül serisinede göz atın ara sıra :) ufkunuz genişler:)

 • Güneşli Melek
  Güneşli Melek  Hayat - - - Cana d/okunanlar


 • Us Atölyesi
  Us Atölyesi

  Franco Ferruci..Tanrının ağzından evrenin hikayesi

 • Us Atölyesi
  Us Atölyesi

  buraya herkes şu an okuduğu kitabı yazsa iyi olma mı?

 • Us Atölyesi
  Us Atölyesi

  bence en iyisi okuyan kişi sayısı

 • Feriha Duru
  Feriha Duru

  Her ikisi ve birde kitap sayısı :)