Kültür Sanat Edebiyat Şiir

serbest kürsü sizce ne demek, serbest kürsü size neyi çağrıştırıyor?

serbest kürsü terimi Seu Kuyt tarafından 12.03.2003 tarihinde eklendi

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan 20.11.2017 - 22:56

  Sayın Wolf niyetleri yalnız Allah bilir Mansurdan bilmeniz gerekirdi... Kimin derisini kimin adına yüzdüğüne insanlar dikkat etmeli...

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan 20.11.2017 - 22:50

  Abdullah bey işin özünü anlamış geriye kalanlar yanlış anlamış... Katılıyorum zikir fikir meselesi... Zaten mevlana da öyle ya demeye getireceksiniz şems den dolayı bence de uzatmayın mevzuyu... Zira edebi üslup olarak mevlananın üstünde olanların önünde önümü iliklemesini bilirim...

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 22:11

  Ben sizi sikayet etmeyecegim sandiginiz gibi o pisliginiz kalsin orda ve herkes gorsun sizin kim oldugunuzu diye

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 22:08

  Zikr fikir meselesi arkadaslar.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 22:07

  Biz peygamberden namazdan duadan bahsederken islamla alakasi olmayan namaz bu ummetin basina bela edilmistir diyen pislikleri islam profesuru olarak yutturmaya kalkanlar onu model alanlar da kabak gibi cikti ortaya.

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 22:03

  Tebrikler Atilla İlhan arkadaşım resmen Yaşar Nuri'yi anlatmış yüce Hz.Mevlana yıllar önce mesnevisinde.
  Paylaşımın için çok teşekkürler.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 22:03

  Soyleyecek sozleri olmayanlar yapardi bunu ve yaptiniz adinizi ise agzima dahi almak istemiyorum.

 • Mesut Örs
  Mesut Örs 20.11.2017 - 22:01

  kişi ağzından çıkanla yani zahire göre yargılanır.. işlediği fiilller ne olduğunu belirler. deist olduğunu söyleyen birini zorla müslümanmı yapacaksınız ?

  yahudide tek tanrıya inanır.. protestanda

  adam ! deist müslüman değil

  adamın ne oldugunu insanlar bilir... ama işlediği fiillerin cezasını ALLAH bilir.....

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 22:01

  Bence tam sizin tarziniza uygundu bu efendim . Ben su an itibariyle sizin gibi duzeysiz biriyle tartismayi kesiyorum

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 22:01

  Bir de konuşmayacağım dedim ama hala kaşınıyor durum.!
  Şu Prof.hakkinda.
  Atilla İlhan senin görüşlerine katılmıyorum arkadaşım.
  Ve bu konuda tarafım.
  Aşkın Romansı ve Mesut abi gibi düşünmekten daha fazlasiyim hatta.
  TV lerde sohbetler ederken ahkam keserken ki bu tam cuma namazı vakti oluyordu. Ama namaza gitmezdi bu adamcik.!!!
  Ha beni ilgilendirmez onun kılacağı yada kilmayacagi namaz.
  Söyle ihanet kotu böyle kötü dedi durdu hep...
  Ama yuvası ihanetten yıkıldı herifin?
  Sekreteri ile :-)))
  Adam engin görüşlerini zerkediyormus sekretercigine :-))))
  Pozisyonu zengin bir maç eşliğinde:-P
  Din ile aldatmak ve bununla para kazanmakla itham etti herkesi ama din tacirligi yaparak para kazandı servet sahibi oldu.!
  Bu ne yaman çelişki böyle :-)
  Yunus Emre'yi bırakın o şairin laflarını diyebilecek kadar da hadsiz bir yaratikti.
  Şimdi ölmeyecekmis gibi yaşadığı bu dünyada bir çukuru dolduruyor .
  ;-)))

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan 20.11.2017 - 21:58

  Bir Hanımefendi Bir Hizmetçi ve Bir Eşek… İhtirasın acı sonuçları

  Bir halayık (hizmetçi) şehvetin çokluğundan hırsının fazlalığından bir eşeği kendisine alıştırmıştı. O eşek kendisine yakınlaşmayı adet edinmiş insana yakın olmayı öğrenmişti.

  1335. O hilebaz halayığın bir kabağı vardı. Eşek kendisine ölçülü yaklaşsın diye kabağı eşeğin aletine takardı. Yakınlaşma zamanında aletin yarısı girsin diye bu işi yapmaktaydı. Çünkü eşeğin aleti tamamı ile girse rahmi de parçalanırdı damarları da.

  1340. Onda hiçbir illet görünmedi kimse bunun iç yüzünü haber veremedi.
  Kadın bu işin aslını adamakıllı araştırmaya başladı. Eşeğin haline dikkat edip dururken bir de ne görsün? O halayık eşeğin altına yatmıyor mu? Bunu kapının yarığından gördü bu hale pek şaştı.

  1345. Eşek erkekler kadınlara nasıl yakınlaşırsa aynen onun gibi halayığa yakınlaşmış işini becermekteydi.

  1350. Sustu halayığa hiçbir şey söylemedi. Bu işe tamah ettiği için işi gizledi. Halayık bütün fesat aletlerini gizleyip kapıyı açtı. Yüzünü ekşitip gözlerini yaşartarak dudaklarını oynatmaya başladı güya oruçluyum demek istiyordu. Eline sapı yıpranmış bir süpürge aldı develerin yatması için ahırı süpürüyor göründü. Elinde süpürge kapıyı açınca kadın dudak altından seni usta seni dedi.

  1355. Yüzünü ekşittin eline süpürgeyi aldın iyi. Fakat yemeden içmeden kesilmiş eşeğin hali ne? İşi yarıda kalmış öfkeli aleti oynayıp durmada. Gözleri kapıda seni beklemede.. Bunu dudağı altından söyledi halayıktan gizledi. Onu suçsuz gibi ululayıp Dedi ki: Tez çarşafını başına al. Filan eve git benden selam söyle. Şunu söyle böyle yap şöyle et. Neyse ben kadınların masallarını kısa kesiyorum.

  1365. Şehvet isteği gönlü sağır ve kör yaptı mı eşeği bile Yusuf gibi nurdan meydana gelmiş bir ateş parçası gösterir. Nice ateşten sarhoş olmuşlar vardır ki ateş ararlar kendilerini de mutlak nur sanırlar. Yalnız Tanrı kulu böyle değildir. yahut da Tanrı birisini çeker çevirir de yola getirir yaprağı döndürür bu da başka! Böyle olan o ateş hayali bilir o hayalin yolda eğreti olduğunu anlar. Hırs çirkinleri güzel gösterir. Yol afetleri içinde şehvetten beteri yoktur.

  1370. Şehvet yüz binlerce iyi adı kötüye çıkarmıştır. Yüz binlerce akıllı fikirli adamı şaşkın bir hale getirmiştir. Bir eşeği bile Mısır Yusuf’u gibi güzel gösterdikten sonra o çıfıt bir Yusuf’u nasıl gösterir? Pisliği afsunu ile sana bal göstermede iş inada bindi mi balı nasıl gösterir? Bir düşün artık. Şehvet yemeden olur az ye. Yahut bir kadın nikahla da kötülükten kaç. Yedin içtin mi şehvet seni harama çeker. Ele gireni elbet harcetmek gerektir.

  1380. Kadın kapıyı kapadı sevine sevine eşeği kendisine çekti cezasını da tattı ya! Eşeği çeke çeke ahırın ortasına getirdi. O erkek eşeğin altına yattı. O kahpe de muradına ermek üzere halayığın yattığını gördüğü sekiye yatmıştı.

  1385. Eşek ayağını kaldırıp aletini daldırdı. Eşeğin aletinden kadının içine bir ateştir düştü. Alışmış eşek kadına abandı aletini ta hayalarına kadar sokar sokmaz kadın da geberdi. Eşeğin aletinin hızından ciğeri parçalandı damarları koptu birbirinden ayrıldı. Soluk bile alamadan derhal can verdi. Seki bir yana düştü o bir yana. Ahırın içi kanla doldu kadın baş aşağı yıkıldı öldü. Kötü bir ölüm kadının canını aldı.

  1390. Kötü ölüm yüzlerce rezillikle gelip çattı babacığım. Sen hiç eşeğin aletinden şehit olmuş insan gördün mü? Kuran’dan rezillikle azap edilmeyi duy da böyle kepazelikle can verme. Bil ki bu hayvan nefis bir erkek eşektir. Onun altına düşmekse ondan daha kötü ve ayıp bir şeydir. Nefis yolunda benlikle ölürsen bil ki hakikatte sen de o kadın gibisin. Tanrı nefsimize eşek sureti vermiştir. Çünkü suretler huylara uygundur."
  Mesneviden alıntıdır...

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 21:54

  Abdullah artac kardesim kucumenim benim nerdesin yaa vidyo yuklemeyi anlat bana

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 21:53

  Sen iste yeter Romas yardımcı olurum elbette.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 21:53

  Peygamber hz muhammed mustafa sav bile her gece dualarini etmeden evvel uyumazmis. Sonra bak namaz kilmak bile deizmin karsiti bir eylem. Eger insanligin kurtululusu deizmin yayginlasmasindaysa niye namaz kiliniyor dua exiliyor. Ilk hareketle evren yaratildi tanri kosesine cekildiyse niye hz muhammed her gece sabahlara dek uyumayip arzi niyaz ediyordu. Demekki allahin mudahele ve iradesi her an mevcuttu.ve bu dua ile bu takdir edis dileniyordu peygamber tarafindan

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 21:50

  Ya atilla ilhan niye direniyorsun neye direniyorsun islam profesoru olmak kolay mi. Hic deizmi arastirdin mi sen. Bak iki gundur senle bu konuyu tartisiyoruz. Bak vidyodan sonra rezil olacaksin.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 21:48

  Ya bi de tabii kufretmesi var halk tv de. Gerci o kadarini adanalilar da cok yapar ama ne biliyim bir profesor yapinca sey kaciyor iste. Prof olmus ama muslumanligi eksik kalmis .adamligi da tabii

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan 20.11.2017 - 21:47

  Kim kimi Allahsızlıkla suçlaya bilir ki kişi onu kabul etmemiş olsun... Kimin ne kadar iman sahibi olduğunu kim bilebilir... İmanın ölçüsü kim olabilir

 • Mesut Örs
  Mesut Örs 20.11.2017 - 21:46

  televizyon ekranında darbukacıyla alenen ... na benim içinde koy diyen bir adam ! ın pröfesör ünvanı olsa ne olur olmasa ne olur

  adam olmadıktan sonra.................

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 21:46

  Bakin benim bu yazilarim silinmesin sonra kirk kere yeniden yazarim.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 21:40

  Haa yasar nuricigim de mankenlerle bayagi icli disliydi dimi. Hele o bronzlattigi teniyle vakko takimlariyla sik saatleriyle pek afilliydi yaa. Neyse niye ben bu adamlari boyle hatirliyorum simdi tovbe tovbe islam profesoruyduler dimi. Tabii bir de canim ebu cehil de cok iyi kuran okur ve hem de anlar idi. Ama bu onu kafir olarak olmekten kurtaramadi. Bizim ilahiyatcilarimiz islam dinini mi ogretmeyi ogreniyor saniyoruz bizimkiler dinden nasil cikilir froedun libido takintisi nasil merhalelerden gecmistir. Nici niye depresyondadir ve nasil zerdust olmustur bunun felsefesini hatmediyorlar iki gozum

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 21:35

  Sarhos muhabbeti istedi canim kafama gore takilayim. Bu arada abdullah bey bana yu tubdan vidyo yuklemeyi öğretirsen burda size deizmi balandira ballandira oven bir sozde islam profesorunu canli canli izleteyim gerci oldu dimi neyse vidyo iste sonucta sicak sicak izletiyim kinu sogumadan sonra hep beraber karar verelim deist bir insan musluman olabilir mi hele islam alimi olup olmayacagina kursu uyeleri karar versin. Bu mantikla biz masonlugun 32. Dereceden deccal neferi bapomete tapinan dansoz kizlarla gobek atan adnan oktari da seyid kabul edecegiz bu gidisle.

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan 20.11.2017 - 21:30

  Neresini doğrutsan elinde kalır... Kıblesi kıblede olmayan camilerde, ezan vakti ayarlayaman cemaatle bir ülkede profesör olarak ölmüş birine ekonomi dersi vermek kolay.... Adama sorarlar 102 ülkenin toplam hayvan varlığı kadar hayvanı bir kurban bayramında kesiyorsunuz bir sonraki kurban bayramında nereden kurban keseceksiniz? Sırp kasabından domuz ithal etmeye benzemez iktisat...

 • Mesut Örs
  Mesut Örs 20.11.2017 - 21:08

  tavuk kurban edilebilir diyen zekeriya beyazla
  enflasyon oranında faiz almak helaldir diyen yaşar nurinin ne farkı var ?

  ikiside zındık...................

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 20:22

  Ben o yüzdendir ki Romans filleri uzak tutuyorum hayatımdan:-))
  Sadece Afrika'ya safariye gidersem veya hayvanat bahçesine gidersem görüyorum o kadar.
  Ne kaa az fil o kaa az sorun.! ;-)
  Felsefe basit yani .

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 20:16

  Bir zuccaciye dukkanina giren fil misali tum guzel insanlari yok eden yeni dunya duzencilerinin sozde islami ayagi feto alcaklari bu topraklardaki tum guzelliklerimizi ve degerli insanlarimizi alcak suikastleriyle yok ettiler bu iki guzel insan onlardan sadece ikisi

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 20:13

  A yine iki defa tiklamisim net gidince

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 20:12

  Rahmetli aytunc hocam ve hrant dink bir tartisma programinda karsilikli ararat filmini tartisiyorlardi. Aytunnc hocam ona soyle sordu yani hrant dinke bu film turk ermeni iliskilerini gelistirmeye olumlu bir katkida bulunacakmi sizce. Film bir ermebi yonetmen tarafindan cekilmisti. Ve bastan sona turkleri asagilayan unsurlarla cevrilmis bir propaganda filmiydi. Ah o guzelim delikanli hrant ne cevap verdi biliyor musunuz hayir kesinlikle inanmiyorum. Evet boyle dedi. Kendisinden hemen once telefonla programa baglanan yine bir ermeni uyruklu gazeteci gerim gerim programi gerip filmi savunurken hrant delikanlisi inanmiyorum bu film kotu bir yapim dedi. Sonra programa katilan konusmacilardan biri konusmmanin bir yerinde hranta siz ermeniler deyince o guzel insan ben turkiye vatandasiyim unutuyorsunuz dedi. Hrant dink bu topraklara bu kadar kendini ait hissediyordu bu kadar turkiyeliydi iste unutanlara hatirlatma geregi duyacak kadar. Her ikisi de rahmetli oldu aytunc hocam ve hrant dink nurlar icinde yatsinlar lutfen rabbim

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 20:12

  Rahmetli aytunc hocam ve hrant dink bir tartisma programinda karsilikli ararat filmini tartisiyorlardi. Aytunnc hocam ona soyle sordu yani hrant dinke bu film turk ermeni iliskilerini gelistirmeye olumlu bir katkida bulunacakmi sizce. Film bir ermebi yonetmen tarafindan cekilmisti. Ve bastan sona turkleri asagilayan unsurlarla cevrilmis bir propaganda filmiydi. Ah o guzelim delikanli hrant ne cevap verdi biliyor musunuz hayir kesinlikle inanmiyorum. Evet boyle dedi. Kendisinden hemen once telefonla programa baglanan yine bir ermeni uyruklu gazeteci gerim gerim programi gerip filmi savunurken hrant delikanlisi inanmiyorum bu film kotu bir yapim dedi. Sonra programa katilan konusmacilardan biri konusmmanin bir yerinde hranta siz ermeniler deyince o guzel insan ben turkiye vatandasiyim unutuyorsunuz dedi. Hrant dink bu topraklara bu kadar kendini ait hissediyordu bu kadar turkiyeliydi iste unutanlara hatirlatma geregi duyacak kadar. Her ikisi de rahmetli oldu aytunc hocam ve hrant dink nurlar icinde yatsinlar lutfen rabbim

 • Nesrin Şahin
  Nesrin Şahin 20.11.2017 - 14:48

  Mesut bey ve Abdullah bey şiirler için teşekkürler iyi geldi bu gri ankara gününde ...

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 13:52

  BİZ

  vurulduk!
  akşam serinliğinde güneşe bakarken biz.
  sevdik!
  çöllerde serabı düşlerken.
  yandık!
  cenette hurilerle gezerken.
  derdimizi ummana dökerken,
  sevdamızdan hiç vazgeçmedik biz.
  uzak diyarlarda söylenen türkü,
  himalayada tapınaklarda rüzgardık,
  ganj'a kül olup döküldük,
  amazon'a yağmur olup yağdık biz.
  hastalığımızı Lokman'la
  yarınımızı Hızır'la paylaştık.
  düşerken yollara Yunus'la,
  dönerken Hak'ka Mevlana'yla,
  Furkan'ı gönlümüzden hiç çıkarmadık biz

  Abdullah Artaç ARSLAN

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan 20.11.2017 - 12:39

  Abdullah bey müsterih olun ve anne babanıza duacı ne güzel isim vermişler size... İnsanın haddine mi birini korkutmak... O iş faniler için zalimlerin işi... İnsan ın mahareti varsa ahlak sahibi olur olabiliyorsa kendini sevdirir...

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 12:32

  sen daha çok titreyeceksin abdullah kardeşim. acılı birbuçuk adana üstüne şalgam bir de ablan kurban olsun sana dinleyeceksin.

 • Atilla İlhan
  Atilla İlhan 20.11.2017 - 12:32

  Üstad Cemal Safi der ki

  TEK HECE

  Var mı beni içinizde tanıyan?
  Yaşanmadan çözülmeyen sır benim.
  Kalmasa da şöhretimi duymayan,
  Kimliğimi tarif etmek zor benim...

  Bülbül benim lisanımla ötüştü.
  Bir gül için can evinden tutuştu.
  Yüreğine Toroslar'dan çığ düştü.
  Yangınımı söndürmedi kar benim...

  Niceler sultandı, kraldı, şahtı.
  Benimle değişti talihi bahtı,
  Yerle bir eylerim tac ile tahtı,
  Akıl almaz hünerlerim var benim...

  Kamil iken cahil ettim alimi,
  Vahşi iken yahşi ettim zalimi,
  Yavuz iken zebun ettim Selim'i,
  Her oyunu bozan gizli zor benim...

  Yeryüzünde ben ürettim veremi.
  Lokman Hekim bulamadı çaremi.
  Aslı için kül eyledim Kerem'i.
  İbrahim'in atıldığı kor benim...

  Sebep bazı Leyla, bazı Şirin'di.
  Hatrım için yüce dağlar delindi.
  Bilek gücüm Ferhat ile bilindi.
  Kuvvet benim, kudret benim, fer benim...

  İlahimle Mevlana'yı döndürdüm.
  Yunus'umla öfkeleri dindirdim.
  Günahımla çok ocaklar söndürdüm.
  Mevla'danım, hayır benim, şer benim...

  Kimsesizim hısmım da yok, hasmım da
  Görünmezim cismim de yok, resmim de
  Dil üzmezim, tek hece var ismimde
  Barınağım gönül denen yer benim

  Benim için yaratıldı Muhammed
  Benim için yağdırıldı o rahmet
  Evliyanın sözündeki muhabbet
  Embiyanın yüzündeki nur benim

  CEMAL SAFİ

  Çok da güzel söylemiş

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 12:23

  Allah'ım içimde bir titreme var sorma gitsin.
  Korkudan mı bu yahuuu;-)))
  Yoksa hava yağmurlu da ondan mı???
  Korkudan oğlum korkudan..
  :-)))

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 12:22

  Mesut abi sende hoşgeldin.
  Bugün kürsü sanat akıyor resmen.:-))
  Malum ben bazı insanlardan korkuyorum ya şimdi biri kalkar bana laf söyler diye şirin şirin takılanlara takılıyorum.
  Bir de Atilla İlhan ben senden çok korkuyorum arkadaşım yaaa...
  Öyle düşünüyormus kürsü den birileri.
  Sen Allah yok desen bile ses cikarmam artık ben arkadaş :-)))

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 12:19

  Mesut abi sende hoşgeldin.
  Bugün kürsü sanat akıyor resmen.:-))
  Malum ben bazı insanlardan korkuyorum ya şimdi biri kalkar bana laf söyler diye şirin şirin takılanlara takılıyorum.
  Bir de Atilla İlhan ben senden çok korkuyorum arkadaşım yaaa...
  Öyle düşünüyormus kürsü den birileri.
  Sen Allah yok desen bile ses cikarmam artık ben arkadaş :-)))

 • Mesut Örs
  Mesut Örs 20.11.2017 - 12:16

  Aşkımı soruyorsun bana?
  Söyleyeceklerimi kaldırabileceksen dinle dostum
  İnsanların yarattığı bir canavardır AŞK
  Sel geçmiş bir yer,
  Fırtınaya tutulmuş bir agaç
  Yada hiroşimaya atılan atom bombasıdır AŞK
  Yıllar geçsede izleri kalır
  Akıl ve mantık yokolur aşkın başladığı yerde
  Duyguların iflas noktasıdır AŞK
  Yüzündeki şaşkınlık ifadesini sil dostum
  İnanmıyorsan tarihe bir bak
  Göreceklerin hüzünlü bir aşk mezarlığı
  Mecnunun leylaya sevdası
  Ferhatın şirine olan aşkı
  Aslı için yanan kereme ne demeli?
  Sana söyleyeceklerim bu kadar
  AŞK bir kaostur dostum
  Ayrı bir yerde atan bir yürek için
  Kendi bedeninde yok olmaktır AŞK.....

 • Mesut Örs
  Mesut Örs 20.11.2017 - 12:12

  gözlerinin içine başka hayal girmesin
  bana ait çizgiler dikkat et silinmesin..........


 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 20.11.2017 - 12:05

  Bugün kürsü iki hanımın elinde kalmış ve güzel olmuş görünen o ki.
  Şiirler için sağol Aşkın Romansı.
  Nesrin Şahin hanım sizinde elinize sağlık paylaşımlar için.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 11:42

  dizelerdeki tevazuuya bak aşkı tarif ediyor ama ben aşkı iyi bilirim de demiyor. ah atilla ilhan ah. iyi ki var.

 • Nesrin Şahin
  Nesrin Şahin 20.11.2017 - 11:27

  "Ben Aşk nedir bilmem eski kafalıyım. Bir seni bilirim, bir de adın geçince sıkışan kalbimi "
  Atilla İlhan

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 11:13

  bu gün şiire bulandı kürsüm . benim için kazanç umarım herkes öyle düşünüyordur.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 11:12

  Yağmuru seviyorum diyorsun,
  yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun...
  Güneşi seviyorum diyorsun,
  güneş açınca gölgeye kaçıyorsun...
  Rüzgarı seviyorum diyorsun,
  rüzgar çıkınca pencereni kapatıyorsun...
  İşte,bunun için korkuyorum;
  Beni de sevdiğini söylüyorsun...

  William Shakespeare

 • Nesrin Şahin
  Nesrin Şahin 20.11.2017 - 10:38

  İnsanlar sizden uzaklaşmak istediğinde bırakın gitsinler! Kaderiniz asla onlara bağlı değildir. Sadece hikayenizdeki rolleri sona ermiştir..

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 10:36

  sabah sabah çakram ne kadar da açılmış benim. boşuna dememişler eskiler sabah bereketi diye sabahın bereketi bu.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 10:34

  Aşk bu dünyanın ölçüleriyle açıklanamaz sevgili. O ilkel bir acıdır, yaban bir ağrıdır. Gelir ve içimizdeki o çok eski bir şeye dokunur. Sonra bir perde açılır ve yolculuk başlar. Bu yolculukta artık para, tarifeler, beklentiler, randevular, taksitler, iş, anneler ve korkular yoktur. Aşkın kendi gerçekliği vardır sevgili. İnsan bir başka ışığa teslim olur...
  Aşkta yarın yoktur sevgili. Zaman ileri doğru değil, içeri, yüreklere, derinlere doğru işlemeye başlar, bilgeleşir. Hiç bilmediği sezgileriyle buluşur. Yükü çok ağırdır, kendiyle buluşmuştur. Hem dışındadır dünyanın, hem de ortasında.
  Hindistan'da Ganj Nehri'nin kıyısında yakılan yoksul adamın hissettikleri de onunladır, yitirdikleri de... Newyork'ta, bir sokakta, o kartondan kulübesinde yaşayan kadının çıplak yalnızlığı da. Her şey onunladır, ona emanettir sanki, ama o, çıldırtıcı bir yalnızlık içindedir yine de...
  Aşkın kültürlü olmakla, bilgili olmakla da ilgisi yoktur sevgili, kanımıza karışan ilkel acı, o yaban ağrıyla hiçbir kitabın yazmadığı hakikatlere daha yakınızdır, inan...
  Kim demişti hatırlamıyorum, aşk varlığın değil, yokluğun acısıdır diye. Belki de bu yüzden ilk gençliğimde, o yoğun aşık olduğum yıllarda, gözüme uyku girmez, dudağımda bir ıslıkla bütün gece şehri, o karanlık, o hüzünlü sokakları dolaşır, insanları uykularından uyandırmak isterdim. Uyanıp, içimde derin bir sızıyla uyanan o derin sancının acısına ortak olsunlar diye...
  Aşk çok eski bir şeydir sevgili. Onun içinden o çileli çocukluğumuz geçer. Sevdiğimiz insanların çocuklukları da... Oradan üvey anneler, eksik babalar, parasız yatılılar geçer. Ve sonra aşk bütün bunları alır, daha da eskilere gider, hep o ilkel acıya, o yaban ağrıya...
  İnsan bazen nedensiz yere umutsuzluğa kapılır. Kimselere veremez sevgisini, kimselere kendini anlatamaz, evlere kapanır... Bazen denizler, kıyılar çeker insanı. İnsan bu kapılmayı anlayamaz, oysa çok eski bir yerde yaşanmasından korkulup vazgeçilmez aşkların sızısıdır bu. Bu sızı, bu yenilgi mevsimlerle yıllarla devredilir başka insanlara... Bir insanın yaptığı bir hatanın tüm insanlara yayılması gibi...
  İşte şimdi biz de sevgili, ya olmadık zamanlarda umutsuzluğa kapılıp, soluğu evlerde alacağız, ya da denizler, kıyılar çekecek bizi. Nasıl biz başkalarının korkaklığını taşıyorsak, başkaları da bizim korkaklığımızı taşıyacak, yenilgimizi, umutsuzluğumuzu...
  Birazdan sabah olacak...
  Para, tarifeler, beklentiler, randevular, taksitler, iş, anneler ve korkular başlayacak... Bunlar varsa ve bizim için geçerliyse aşk yoktur ve hiç olmamıştır sevgili. Birbirimizi kandırmayalım...
  Hadi güne hazırlan. Yaşadıklarımızı unutmaya çalış. Aşk bize güvenip verdiği büyüsünü, sırlarını, cesaretini, bilgeliğini ve o ilkel, o yaban ağrısını geri alacak. Bunlar olurken içimiz bir an çok üşüyecek, sonra geçecek...
  Hadi, oyalanma birazdan yarın olacak...
  Aşkta yarın yoktur sevgili...


  cezmi ersöz

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 10:14

  bliyorum bilmesine ama bilirsin işte yine de burkulursun. kendine rağmen olur. sözün geçmez. ille de ağıt yakmak kendine acımak ve kendinden yana olmak zorundaymışsın gibi. her şeye rağmen bana iyi geldi paylaşımlarınız. belki ilgi istiyordum onu fazlasıyla dostane bir şekilde sundunuz teşekkür ederim efendim.çok incesiniz.

 • Nesrin Şahin
  Nesrin Şahin 20.11.2017 - 10:00

  Giden gitmiştir, gittiği gün bitmiştir, Aşkın Romansı : )

 • Nesrin Şahin
  Nesrin Şahin 20.11.2017 - 09:59

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 20.11.2017 - 09:55

  güzel bir şiir. bana da şu an çok uygun.