Kültür Sanat Edebiyat Şiir

zaman sizce ne demek, zaman size neyi çağrıştırıyor?

zaman terimi Hikmet Tekeli tarafından tarihinde eklendi

 • Sezgin Kaplan
  Sezgin Kaplan

  Dün ile bu gün arasına sıkışmış binlerce anı
  Mutluluklar,pişmanlıklar,özlemler...
  Geriye dönüşü olmayan bir yol.
  Her defasında keşkelerden ibaret...

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Toprağın birinde bir hazine varsa, bayırlardan akan ırmaklar saklı olanı açığa çıkarır, zamanla, her otuz yılda bir yeni gelen kuşakların işlevi, hayat oyunu biraz da.

 • Ahmet Alp Ateşci
  Ahmet Alp Ateşci

  Annesi azabın,
  Sonsuzluk, şarkısı.
  Annesi azabın,
  Cinnetin tıpkısı.

  İçimde bir nokta;
  Dönüyor aleve.
  İçimde bir nokta;
  Beynimde bir güve.

  Akrep ve yelkovan,
  Varlığın nabzında.
  Akrep ve yelkovan,
  Yokluğun ağzında.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  An kandadır, kan an da - Yunus Emre, kanda zaman var diyor, bu mısra Kurandaki Tanrı zamandır ve heryerdedir ifadesi ile örtüşür. Zaman dışılıkla anlam kazanan zaman sonsuzun da dışındadır. Sen sonsuzun dışındasın. - der Sühreverdi.

 • Ahmet Alp Ateşci
  Ahmet Alp Ateşci

  gelenin keyfi için gidene sövemem...

 • Rain Drops
  Rain Drops

  Sürekli tanığısın , en bilinen ve en mahrem anlarımın…
  Sen sessiz ve sinsice ilerlerken,
  neden bu denli aceleci oluşumun ve sana ayak uydurmam gerektiğinin farkına varırım…
  Ama hiç yetişememenin verdiği acı,
  hiç yetişemeyecek olmanın mağlubiyetidir senden bana kalan

 • Tahir Görgen
  Tahir Görgen

  Yasadigimiz anın akışı.

 • Seher Çakmak
  Seher Çakmak

  Zaman her bir günün yeniden tekrarı..

 • Arif Taner
  Arif Taner

  Arif derki; Zaman hızla akıp giderken, hayat hapishanesinde vakti dolduruyoruz. Zaman Neyimi çağrıştırıyor? Birgün bu vakit dolacak ve saat duracak. Hazırmıyım bilemiyorum, huzura çıkmaya yüzüm yok, ölümden değil, ben sorgumdan korkuyorum. Rabbim Rahmeti ile muamele eder inşallah. Vesselam

 • Dilber Öter
  Dilber Öter

  İçinde evcilik oynadığımız, nasıl geçip gittiğini bilmediğimiz bir serüven...

 • Aybars Kaan Kılıçkıran
  Aybars Kaan Kılıçkıran

  Şu hayatı var eden tek şey zamandır.düşünsenize en başında sabahı akşamı günleri takvimleri,bunların hiçbirinin olmadığını.hayata dair her şeyi saydıklarıma göre yaşıyoruz.işte hayatı var eden tek şey gerçekten de zaman.

 • Zeynep Madenci
  Zeynep Madenci

  Zaman ayağımın altından kayan bir cevher

 • Afşin Dualu
  Afşin Dualu

  Zaman, zincirlenmiş bir serüven..

 • Sultan Büşra Sağlam
  Sultan Büşra Sağlam

  Kurtulmak istenen zincirdir. Ölümle birlikte azad olur insan. Zaman dünyada vardır, sonsuzluğa zaman biçilmez. Esasen ölümün iyi yanıdır, zaman kafesinden kurtuluş.

 • Nur Aydin
  Nur Aydin

  Çok sey

 • Mehmet Yalçın
  Mehmet Yalçın

  Zaman yaratılmıştır uzayda bükülür dünyada her canlıya göre süreç değişik zaman andır zaman genişler daralır

 • Musa Yalçın
  Musa Yalçın

  Zaman var olduğun anlardır
  ve zaman deneyimlerindir.

 • Şifa Dinler
  Şifa Dinler

  Çok degerlı bır hazinedir.

 • Şifa Dinler
  Şifa Dinler

  en iyi ilaçtır.

 • Kemal Tekir
  Kemal Tekir

  Anın ,genişlemiş haline zaman denir

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  https://www.facebook.com/HelloNewDay1/videos/551602845467240/

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "Zaman paraya benzer, lüzumsuz sarf edilmedikçe yeter".
  Prof.Dr.Sami Zan

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  tanrı? zaman ? evrim ?
  zaman ve evrim hep bir halden başka bi hale dönüşümü oluşumu işaret ediyor
  mevlana der ki: maden iken öldüm, bitki oldum/ bitki iken öldüm, hayvana dönüştüm/ hayvan olarak öldüm, İnsan oldum./Öldüğümde yok olmayacağıma göre, neden korkayım? / İnsan gibi ölünce, melek olacağım/ Ve meleklikten vazgeçtip/hiç bir aklın ermediği o şey olacağım/Hiç şüphesiz biz O’nunuz ve O’na döneriz.

  muhittin arabi de derki: ezeli olan sonradan olma insandır.ebedi olan daimi-oluşumdur?
  tanrı zaman ve evrim bence hiç tezatlık yok zaman evrim tanrı hepsi aynı şey mi?

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  zaman:mevlana: ZAMANI NASIL ANLATMIŞ TARİF ETMİŞ .
  şimdi bedeninin bütün cüzilerinden sor. Şu dilsiz uzuvlarının yüzlerce dili vardır. Aleme rızk veren Tanrının nimetlerinin zikri zaman yapraklarında gizlenmiştir. Sen gece gündüz hikaye arar durursun. Halbuki senin cüzilerinin cüzileri, sana hikayeler söyler durur. Onlar yokluktan var olalı nice neşeler gördüler, nice gamlar tattılar. Çünkü hiçbir cüzi lezzetsiz bitmez. Istıraplarla zayıflar, kuru kalır. Halbuki senin cüzün kaldı da o iyilik, o nimet, aklından gitti. Daha doğrusu gitmedi,beş duygunla yedi endamından gizlendi. Yaz gibi hani. Yazın pamuk biter de o kalır, fakat yaz hatırlanmaz olur. Yahut da buz gibi. Kışın olur da kış gizlenir, buz bize kalır. Bu o güçlükten bir armağandır. Kışın da yazın armağanları şu meyvelerdir. Ey yiğit bunun gibi senin her cüzün de bedenin de Tanrının bir nimetini söylemededir. Şu kadın gibi yirmi oğlu vardı da her oğlu, bir güzel halini anlatmadadır. Sarhoşluk ve oynaşma olmadıkça gebe kalınmaz. Bahar olmayınca bahçelerde bir şey doğar mı? Gebelerle kucaklarındaki çocuklar, baharın o kadınlarından aşkına delalet eder. Her ağaç çocuklarını emzirmededir. Hepsi, Meryem gibi gizli bir padişahtan gebe kalmıştır. Ateş sula gizlenir ama üstünde yüz binlerce köpük coşar. Ateş pek gizlidir, fakat köpük, on parmağı ile ateşin varlığına delalet etmededir. Vuslat sarhoşlarının cüzileri de, bunun gibi hal ve söz timsallerinden gebe kalır. Hal güzelliğine karşı ağızları açık kalmıştır onların. Gözleri cihan nakşına örtülmüştür. O doğanlar bu dört unsurdan doğmazlar. Onun için de bu gözlere görünmezler. Onlar, tecelliden doğmuşlardır. Bu yüzden renksiz perdeyle örtülüdürler. Doğmuşlar dedim ya, hakikatte doğmamışlar da. Bu söz, ancak anlatmak için söylenmiş bir sözdür. Sus da “Kul-söyle” padişahı söylesin. Bu çeşit güllere karşı bülbüllük satmaya kalkışma. Bu gül, coşmuş köpürmüş, söyleyip duran bir güldür. Ey bülbül, bana karşı sözü kes de kulak kesil. Her ikisi de yani hal de, söz de, tertemiz iki güzele benzer. Vuslat sırrına iki adil şahittir bunlar. Bu iki seçilmiş latif güzellik de gebeliklere ve geçmiş zamandaki haşirlere şahadet ederler. Yeniden yeniye gelen temmuz ayında buzun, her an kış hikayelerini söylemesi gibi. Hani buz da soğuk rüzgarları, zemheriyi, yaz günlerinde o güç zamanları söyler ya. Kışın meyve ve Tanrı lütfunun hikayelerini anlatır. Güneşin gülümsediği zamanları, çimen gelinlerine dokunup eksiltmesini söyler. İşte onun gibi senden de hal gitti, cüzün o halin armağanı olarak kaldı. Ya ona sor, yahut da hatırla. Gama giriftar oldumu çeviksen derhal sıçrar, o ümitsiz deminden kurtulursun. Ona, ey hali, nimetleri o yüceliği inkar eden gam, dersin... Her dem baharda, neşede değilsin de gül yığınına benzeyen bedenin, neyin ambarı ya? Gül yığını bedenin, düşüncen de gül suyu gibi. Gül suyu, gülü inkar ediyor ha.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  zaman : peygamberimiz zamana sövmeyiniz keza zaman o dur. demiştir. peki biz zamanı nasıl anlayabiliriz nasıl kavrayabiliriz?zamanı anladığımızda tanrı yı da anlamış mı oluruz?

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "Sadece en hızlı olan, zamanın önüne geçebilir"
  Bir film repliği

 • Rüzgâr Can
  Rüzgâr Can

  Zaman benden çok şey alabilir ve bana çok şey verebilir... Yüreğimdeki duygularım zaman ile güzelleşti olgunlaştı. Beklemeyi öğrendim büyüyen gözlerle . Aşık oldum zamana , bir sırra vakıf oldum. Yaprağın kaderi düşmek olsa da ...

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  Yatakta sag tarafiniza yatiyorsunuz ve sag tarafiniza yatmaktan sikiliyorsunuz sol tarafiniza donuyorsunuz hep bir halden baska bir hale degismek ya da donusmek

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  Zaman bir durumdan baska bir duruma gecistir zaman bir halden baska bir hale donusum dur.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  Peygamber efendimiz der ki zamana sovmeyin keza zaman o dur.