Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bir gün sizce ne demek, bir gün size neyi çağrıştırıyor?

bir gün terimi Gamze Temel tarafından 16.02.2005 tarihinde eklendi

 • Ridsar
  Ridsar 27.11.2016 - 22:03

  daha bitiyor ve sen hâla gelmedin..
  gelmeyişlerinde hüzünler kök salıyor ruhumda…

 • İsmi Lazım Değil
  İsmi Lazım Değil05.06.2015 - 17:41

  Bir gün ben de çok iyi bir kız olacağım elbet
  Önce kendimi affedeceğim
  Sonra kendimi affettireceğim...

 • Levent Karakaş
  Levent Karakaş19.01.2013 - 13:41

  Belki bir gün roller değişir, ben unuturum sen hatırlarsın...

 • Levent Karakaş
  Levent Karakaş29.08.2012 - 17:47

  BİR GÜN; yanağına bir öpücük bırakıp kulaklarına seni çok sevdiğimi fısıldayıp hiç gitmemek üzere yanında kalacağım.

 • Yücel Özdemir
  Yücel Özdemir09.01.2012 - 10:24

  herhangi bir gün...
  Kafam bu gün birikmiş sıkıntıların hışmıyla bulanık. Hüznün en acı yüzleriyle kavrulmuşum. Mutluluğa dair umutlarım durmadan boşa çıkıyor. Hani çevrendekiler gibi, sana benzeyenler gibi hayatın keyfiyetinden nasiplenmek istersin, meşru olduğu ölçüde bir zaman; kaderin ikaz tellallarını bağırır, duyarsın. Benim hayatım da böyle işte. Şimdilik huzur, batıdaki sevgilinin doğudaki aşkı kadar uzak.
  Her şeye rağmen ‘’görecek günler var daha aldırma gönül aldırma’’ diyorum ben de. Her ne kadar bir dakika sonrasının garantisi olmasa da. Doğrusu o ‘görecek günler’ geldiğinde yaşayacak bir ‘ben’ olacak mı onu da bilmiyorum. Ama yine de ‘’bütün saadetler mümkündür; kapının açılıveresi, içeriye bir umudun girivermesi’’ Olumlu olmak lazım, güzeli ummak lazım. Ben bunu yapamıyorum belki ama, bunun böyle olması gerektiğini biliyorum.
  Ne söyleyeyim. Sayfalarca dertlerimi yazsam da değişen bir şey olmuyor. Sabahları ben yine bu sıkıntılı günlerin nasıl biteceğini merak ederken diğerleri hangi tatlı muhabbetleri kuracaklarını düşünüyor. Bazen gerçekten insanlara imreniyorum. Yahu normal bir insan olmak ne kadar zor bir şeymiş! Biriyle oturup yüz yüze sohbet edebilmek … Öyle bir kürenin içindeyim ki bir gün beni boğacak diye korkuyorum. Sıkıntısız bir güne, hasretim. İnsanların her gün doya doya yaşadıkları şeyleri ben artık sadece hayal edebiliyorum. Meğer ne derin acizliklere düşmüşüm. Kendi halime kendim acıyorum. Buralara geldik işte n’apalım. Hayattan zevk alamaz oldum. Bir günümü bitirmek için bedel ödemek zorundayım. Ta ki gece yastığa başımı koyup sıkıntılarımı unutabilme umuduna düşeyim.
  Hayat zor. Herkes bedel ödemek zorunda. Kimi üç lira kimi beş lira… kimi de yata yata keyif sürmüyor mu, sürüyor. Ama yapacak bir şey yok. İsyansa çare değil. Beynimde bu dengeyi açıklayacak cevap olmasa da en sonunda yenilip pes ediyorum. Aciz olmayım bir yere kadar. Ondan sonra beyni sonsuz boşluğa salıvermekten başka bir şey gelmiyor elden. Çekmiyor muyum? Daima. Ama bunun geçiciliğini de kavramak lazım. Zira burası için yaratılmadığımız çok açık. Allah aşkına insanı sonsuz istek ve arzularından tatmin ettirebilecek ne var şu dünyada? Hangi bir nimetle doyabiliyoruz? Daha fazlasını istedikten sonra daha da fazlasını isteyen değil miyiz? Peki bu sonsuzluk arzumuzu karşılayacak gibi mi duruyor dünya? Evet, buna ne ömür yeter ne de dünya. O zaman gerçeklerin daha sonrasında ortaya çıkacağını bilmek düşer.

 • Yücel Özdemir
  Yücel Özdemir02.12.2011 - 22:00

  10.05.2009 Pazar
  (20:04)
  07:30 gibi bir uyanış ve yatağımın içinde yorganla boğuşur gibi kıvranmadayım. Acım yok, hastalığım yok, sıkıntım var sadece. Bir de koridorda hayvan gibi bağıran son sınıfların gürültüsü… Evet, uykuya kanmışlığın sersemliğiyle ve bir on dakika daha uyuma hevesiyle bir o tarafa bir bu tarafa dönmedeyim yatağımda. Uykum yok, peki… Daha fazla diretmeden kalkıyorum yataktan. Bu gün sınavım var dershanede; 09:30’da. Ve vaktim yeterli sanırım. Onun için aheste davranıyorum. İki dakikada üstümü giyip nevresimi düzüyorum ve kahvaltı yapmak üzere yine aheste merdivenleri iniyorum dördüncü kattan. Bir huzursuzluk var içimde yine sabahtan… İnsan içine çıkacağım için. Birilerini suratını göreceeğim için ve birileriyle göz göze geleceğim için. Ona rağmen iniyorum merdivenleri.
  Yemekhaneye geliyor ve alıyorum mütevazi kahvaltımı.Salatalık, domates, peynirden oluşan…ve kıymetini bilen için çok bile olan…
  Hızlı bir kahvaltdan sonra yemekhaneden çıkıp adımlamaya başlıyorum yolları. Güneşin tepeme doğmasından duyduğum rahatsızlık ve içimdeki bitmek tükenmek bilmeyen sıkıntıyla… Şikayatim yok, haşa, ama öyle işte…
  Adımlarım yine hızlı. Bir yere ulaşmak için değil, birilerinden kaçmak, bir şeylerden kurtulmak ister gibi… Başım öne eğik yine ve yine göğsümde bir şeyin ağırlığını taşıyormuş gibiyim. Soluklarım seri, nefeslerim zorlu… tüm bunlara karşın sabah saatlerinin sessizliği, ortalığın tenhalığı içimi biraz olsun ferahlatıyor. Yol boyunca arada bir başımı kaldırıp insanları, betonları seyrediyorum; her şey aynı, her şey normal akışında. Ve yine tek anormal kendimi görüyorum.
  Caddeye girince gözlerimi yoluma odaklayıp kaldırım boyunca son aralığa dönüyorum. Dershane kapısından içeri girince karşımda müdür Mustafa Tufan… Günaydın hocam diyorum ve listedeki yerim üzere üçüncü salonun dokuzuncu sırasına yerleşiyorum. İki-üç saatlik bir süre sonunda sınav için keyfim yerinde.Elimden geleni yapıyorum.
  Sonra yatakhanede öğle yemeğine yetişmek için vakit kaybetmeden yola koyuluyorum. Başımı öne eğmede ve hızlı adımlarla o yöne yürümedeyim. Ve çok derin komplo teorileri kurmada… Yol boyunca istikbale dair planlar düşünüyorum. Ama ince ayrıntılı, hesaplı planlar… İçinde bulunduğum olumsuz ruh haline, üstüme çullanan çeşit çeşit sıkıntıya rağmen akılcı olmaya çalışıyorum.
  Yatakhaneye gelince hemen yatıyorum. Uyuyup sadece yorgunluğumu değil, mutsuzluğumu, çaresizliğimi de unutmak istiyorum ve dalıyorum.
  Yaklaşık bir saat sonra uyanmam oda arkadaşlarımın gelmesiyle oluyor. Daha fazla yatmıyor, kalkıp öğle namazımı kılıyorum. Sonrasında yarınki felssefe sınavı için biraz çalışıyorum. Konular çok karışık değil, uğraşınca anlaşılacak, evet başarabilirim diyorum kendi kendime.
  İkindi oluyor; ardından akşam… Bu günün de bana bir vaadi kalmıyor artık. Ne gariptir her gün böyle geçip gidiyor.Peki hangi birinin kıymetini anlıyorum; hiç…
  Akşam yemeğinden sonra çıkmış odama pencereden akşam kızıllığını seyretmedeyim. Hilmi geliyor az sonra. Boş laflarla ve saçma-sapan şarkılarla kafamı ütülemeye devam ediyor. Boş sözler canımı sıkar hep, sinirleniyorum. Ama arada söylediği bir şey çok dikkatimi çekiyor: ‘’Bu gün çok güzel bir gündü.’’ Ve üstüne düşünüyorum istemeden; bu sözü yaşayamayalı ne çok oldu. Acaba bir daha ne zaman söyleyeceğim bunu diyorum kendi kendime., acaba kaç zaman sonra? Üzülüyorum yine… Ve yine içimde çaresiz, sıkıntılı bir şeyler kabarıyor. Zorlanıyorum… Bir şeyler hep eksik içimde; umut gibi mutluluk gibi sanki… beni anlayan birine sığınmak istiyorum.
  Akşam etüdünden sonra yorgun olduğumu anlıyorum, bu günün beni yorduğunu. Hemen yatmak ve şu dünyayı uyuyarak unutmak istiyorum. Zevkim yok, bir şey yapasım gelmiyor. Bilgiasayarla uğraşmak, televizyon seyretmek ya da arkadaşlarla sohbbet etmek… hayar hayır istemiyorum Dedim ya zevkim yok, içimden bir şey yapmak gelmiyor. Eğlenmek de, gülmek de, konuşmak da hiçbiri..
  Şimdi uzanmışım yatağa ve şu satırları karalamadayım. Yorgunum. Bir daha hüzünlü bir şeyler yazmamak dileğiyle tüm dünyaya iyi geceler diliyorum. (23:00)

 • Les Temps Des Gitans
  Les Temps Des Gitans06.06.2011 - 22:14

  tüm inandıklarınız yalanlayacak sizi
  tüm geçmişiniz çullanacak üstünüze
  ne kutsal bakire,ne şehvet dolu tanrıçalar ne nebi ne şeyh..
  hepsi yapayalnız bıracak sizi
  söyle ne yapacaksın...

 • Sanalizasyon Faresi
  Sanalizasyon Faresi23.05.2011 - 17:58

  Bir gün gelir, dünyanın bir yerinde yıllarca senin haberin olmadan yaşamış birine bütün hayatını anlatmak istersin...

 • Yiğit Devrim
  Yiğit Devrim10.05.2011 - 18:45

  O gün bugün değil..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün09.05.2011 - 23:21

  bir gün.siyasi.sosyalist gazete.