Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

kaza sizce ne demek, kaza size neyi çağrıştırıyor?

kaza terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  rubin kazanda forma giymiş oyuncumuz gökdeniz karadenize selam olsun!

 • Nagehan Nigah
  Nagehan Nigah

  sıradan bir gündü. her şey yolunda görünüyordu. telefon çaldı: 'hala, size geliyoruz'. 'ama dışarda işlerim var' evde herkesin işi vardı. ' akşam üzeri gelin ahlatlıbel'e çay içmeye gideriz' akşama doğru birden hava kapandı ve yağmur çiselemeye başladı. ' buraya kadar çoluk çocuk perişan olmayın, siz çayı koyun arabaya atlayıp biz gelelim, mercimek köfte, kek yaptım.' yola çıktık her şey yolunda görünüyordu. çok yaklaştık. ev trafik ışıklarını geçince biraz ilerdeydi. kırmızı yandı, önümüzdeki arabanın arkasında durduk. radyoda en sevdiğim şarkı çalmaya başladı, sesini açmak için uzandım...sonra korkunç bir gümbürtü, çığlıklar. ben de bağırıyormuydum? gözümden ılık ılık akan kan mı? dokunuyorum evet kan. sonra kendi çığlıklarımın ayırdına varıyorum...öndeki adam kızgın, bana küfür mü ediyor? toplananlar adama müdahale ediyor: onun suçu yok. başımıza toplanan kalabalığa soruyorum:bize kim çarptı? belediye otobüsü diyorlar. belediye otobüsü... ambulans geliyor, araba hurdaya dönmüş. sağ çıktığımıza şükrediyoruz...

 • Murat Yıldırım
  Murat Yıldırım

  Kaza bana şunları çağrıştırıyor. Az, Ak, Aza, Kaz

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Dün (Cumartesi) arkadaşın biriyle motor kazası geçirdim. Bir anda arabanın arkasından iki çocuk fırladı, iki firene birde basınca motor kaydı. Yol da dar ve topraklı olduğu için sürüklendik. Bütün sol yanım yüzüldü. Şükürler olsun ki, kafamızı kaldırıma filan çarpmadık. Yüzümüze de bir şey olmadı. Gece geçmek bilmedi sadece. Uyuyamadım. Bugün de sanki her yerimi yakmışlar. Yaralarım cayır-cayır yanıyor.:(

  Neyse… Bir daha diyecekler ki, “ya çarmıha gerileceksin Yeşil, ya da motora bineceksin… Seç…”

  Bilin bakalım hangisini tercih ederim? !

 • Onur
  Onur

  üüüüüüüüüüüüüüüüüü
  çok şey
  kader abla ile
  iki arabanın çarpışması

 • Onur
  Onur

  ALLAH kaza ve kaderi lehvi mahfuz denilen bir kitapta yazmıştır. daha biz yaşamadın ALLAHIN herşeyi bilmesi bizin özgür irademez olmadığı anlamına gelmez ki öyle diyorsanız siz bir kaderiyecisinizdir. yok ben ALLAHA inanıyorum kainatı da o yaratmıştır ama kaza ve kader yoktur sadece kulun iradesi vardır demek sonderece yahlıştır ki eğer diyorsanız ozaman siz bir cebriyecisinzdir.
  ör: eğer kırmızı ışıkda dururkken arkadan gelen fireni patlamış çimento yüklü ford kamyon tarafından biçiliyosanız bu kaderdir ve YARATICININ külli iradesi söz konusudur. yok bana bişi olmaz diyip kafayı çektiyseniz 250 promir alkol ile yola çıkıp yolu ikili üçlü görürken karşı şeride geçip un yüklü volvo trın altına giriyosanız buda kaderdir ama burada insanın cüzi iradesi söz konusudur. bunların herikiside kaderdir. buradan; evet bunların ikiside kaderdir ve ben başıma gelen kötü şeyleri ALLAHA fatura ederim, haaa... başıma gelen güzel işlerde tamamen benim başarımdır, yaşasın ben demek islam inancında kulu küfre götürür. bunun tam tersi ne inanlara ise (diğer konularda portmadıysa) müslüman denir.
  yani sonuç olarak islam inancında ALLAH kulun hayatına belli dönemlerde karışır. ölüm gibi, deprem gibi,kıtlık gibi... geneleve düşen bir kadın ise 'ne yapalım kader' diyemez. o kendi iradesi ile o yola düşmüştür. haşa ALLAHIN BİR SUÇU YOKTUR. işte kader onu o kötü yola düşüren değil daha o kötü yola düşmeden onu bilendir.
  bir soru: venüs williams ile celine dion bir tenis maçı yapsa kim kazanır? tabiki dünyanın 1 numarasına kadar yükselmiş, sayısız şampiyonluklar elde etmiş venüs williams, şarkıcı ve söz yazarı olan oskar ödül sahibi canadalı celin dionu yener.
  bişeyi bilmek için ilim sahibi olmak gerekir. bende herikisini tanıdığım için bu cevabı verdim.
  işde bu kaderdir. ALLAH herşeyi bilir ve kimin napacanı bilir.
  e ALLAH biliyosa niye müdahele etmiyor?
  kader zaten ALLAHIN da müdahelelerin olduğu bir nihai kavramdır.

 • Talha Yasin
  Talha Yasin

  arabanın önündeki çocuklar kazalara, arabanın arkadasındaki kazalarda çocuklara neden olur.

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  nazara da inanmam ama ;)

  günlük tekne turunda 45 yaşında olduğunu unutur da gençlerle aşık atma adına, teknenin en yüksek yerinden balıklama denize atlamaya kalkarsan,iki gündür bel ve boyun ağrılarından yatıp tatilininin içine adersin böyle......yediğin 4, daha yiyeceğin 8 iğne de cabası:((

  ben daha genciiiiim beeee..Pp

 • Seval Kefeli
  Seval Kefeli

  'biri çıkıp öldürsün beni ve kaza süsü versin cansız bedenime'...

 • Gökhan Güler
  Gökhan Güler

  kaza insanın birilerine güvenip sonra bu güveninin sonucu olumsuz olmasıdır. yaa kendinize güvenip hız yaparsınız kaza olur. ya tamircinize güvenip aracınız bakımdan çıktıktan sonra hiçbiryerini kontrol etmeyip trafige atlarsınız kaza yaparsınız. veya bir hatalı sollamaya geçerken bu karşıdan gelen araba bana yol verir diye karşıdaki sürücüye güvenirsiniz kaza yaparsınız. yanii kısaca kaza bir güven hadisesidir. hiçbirzaman aşırı güven iyi degildir. ne kendine nede başkasına aşırı güvenmemek lazım :) :) :) :) aşırı güven geride aglayan gözler bırakmaktan başka bir işe yaramaz.

 • Göçmen Kızı
  Göçmen Kızı

  itfayeye haber verelimmi huu

 • İrmak Savci
  İrmak Savci

  AMA SINAN COK OLDU AYSE VERMIYO KIZ PERISAN OLDU AYSE ANNESINDE YASMAK ISTIYO SINAN LEYLA LA EVLEDI OZMAN KIZ DAHA PERISAN OLDU

 • Kakalalamala
  Kakalalamala

  kaza insanların ara.larıyla ozellikle hız tutkunları yapmaktadır sizce nedir

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  yalan beeeee geliyorum diyor.anlayana ;)

  bknz.yaşadım biliyorum:(

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  kar sebebiyle sel olup akan hadise...

 • Kartal Gözü
  Kartal Gözü

  Tedbirle takdiri değiştiremezsiniz; fakat, takdirde var ise tedbir alır ve böylece de kazayı geri çevirmiş olursunuz! .

  Ahmed HULUSİ

  www.AHMEDHULUSI.org

 • Ebubekir Korucu
  Ebubekir Korucu

  kaza,kendi cüz-i irademizle işlediğimiz olaylardır.
  kaza ile hayır veya şer bir fiili işleyebiliriz.
  mahşer günü ise bizim akibetimizi sevaplarımızın veye günahlarımızın çok olması tayin edecektir.

 • Zehra Taner
  Zehra Taner

  accident-kaza

  accidentally-kazara

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Kaza ve Kader

  Bilindiği gibi, Yüce Allah'dan başka yaratıcı yoktur. Bu kainatta meydana gelen her şey, muhakkak Yüce Allah'ın bilmesi, dilemesi ve yaratmasıyla olur. Onun için herhangi bir şeyin belirli bir şekilde meydana gelmesini, Cenab-ı Hakk'ın ezelde dilemiş olmasına 'KADER' denir. Yüce Allah'ın böyle dilemiş olduğu herhangi bir şeyi, zamanı gelince meydana getirmesine de 'KAZA' denir.

  Örnek: Herhangi bir insanın falan günde meydana gelmesini Yüce Allah'ın ezelde dilemiş olması bir kaderdir. O insanın takdir edilmiş günde yaratılması da bir kazadır. Bununla beraber kaza sözü, takdir ve hüküm manasına da gelir.

  Kaza ve kadere iman da, müslümanlarca bir esastır. Bunlara inanmak, Yüce Allah'a iman esaslarından sayılır. Allah'ın varlığını ve birliğini bilen, O'nun kainata tek hakim olduğuna inanan bir insan için kazaya ve kadere iman etmemek mümkün olmaz. Hangi mümkün şey vardır ki, Yüce Allah takdir ettiği takdirde meydana gelmesin? Hangi şey de vardır ki, Yüce Allah dilemediği halde o meydana gelebilsin?