Kültür Sanat Edebiyat Şiir

beden sizce ne demek, beden size neyi çağrıştırıyor?

beden terimi 3rd3m tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Dünyanın heryerinde duvarlara dokunurum, sınırlamalara, sınırlandırmalara, sadece bir açıklık içinde dünya ile ilişkide değilimdir, aynı zamanda bir kuşatılmış sahne eşyası gibiyimdir, sınırlar dışında da muhafaza edilmiş, fakat her zaman, hapsedilmiş, ve yerleştirilmiş, hatta kalması yasaklanmış bulurum, Dünya beni en açık haliyle
  kabul etmez, ve sürekli beni durdurmaya başlar, bedenimin kavradığı tecrübe, dünyayı kavramaz, daha çok kavranılır, varlığa göreliğim kesinlikle kavranılmışlıktan ötedir, varlık belki de bu kavramayla sınırlar beni, sarih
  anlamıyla bir ufukla, bu ufuk bir bitiş ufkudur, varlık temel bir bitimlilikle biter, beni tutar, ve saklar, kendimi dışarı ve içeri almak için, bu doğmadığım bir bedene giriş için gereklidir, yeni bir dünya olarak kendime başlayabilir, ve oluşdayımdır, bir başka bedene dokunarak.


  Jean Luc MARİON, Fransız Filozof, Amcam müthiştir.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  zamanın birinde bi padişah var birde cariyesi var gerçi padişahın bir çok cariyesi var ama birini çok seviyor.günlerden bir gün cariye çok rahatsızlanıyor.beti benzi sararıyor.yataklara düşüyor. padişah cariyesini o halde gördükçe çok üzülüyor.ve zamanının en iyi hekimlerine haber salıyor cariyemimi düzelten hekim ne dilerse dilesin benden diyor servet vadediyor.o günün tüm hekimleri geliyor muayene ediyorlar cariyeyi hepsi ken di zannın ca teşhiş koyuyorlar. tedavi uyguluyorlar ama ne hikmetse teşhişler ve tedeviler hiç bir sonuç vermiyor hatta aksi tesir yapıyor diyelim ateşi düşürmek için sirke veriyorlar ateş daha fazla artıyor kabızlık için hint yağı veriyorlar sıkın tı daha bi artıyor cariyenin durumu gitgide daha da kötüleşiyor.padişah iki gözü iki çeşme mabede koşup ellerini açıyor dua ediyor ve ilahi doktoru çağırıyor.ilahi doktor geldiğinde cariyeyi konuşarak muayene ediyor.ve dönüp padişaha padişahım cariyeniz çok hasta ama ümitsiz değil ve rahatsızlığıda bedeninde değil ruhunda diyor. ve cariyeniz aşık olmuş uzaklarda bi yerde bi sarrafa aşık olmuş tez elden buraya gelmesi lazım yoksa cariyeniz düzelmez diyor padişah değerli hediyelerden yollayarak sarrafı sarayına davet ediyor sarraf tez elden padişahın davetini yerine getiriyor. saraya geldiğinde hemen cariyenin odasına götürülüyor. cariye sarrafı gördüğünde neşe leniyor yüzü gülüyor sararmış benzine renk geliyor dudakları al al oluyor ve çok kısa bisürede ayağa kalkıyor iyileşiyor mutlu günlerine geri dönüyor. bu sefer ilahi doktor sarrafa acı ilaç hazırlıyor ve içiriyor. sarrafın keyfi kaçıp hastalanıyor beti benzi sararıyor neşesini yakışıklılığını kaybediyor.ve gitgide çöküyor cariyede sarraftan yavaş yavaş soğuyor uzaklaşıyor. ve bu dertten kurtuluyor. bu mesnevide gerçek aşk ile ilgili hikaye bence bu hikayenin anlatmak istediği. aslında bizim içsel dünyamız. cariye beden.padişah akıl. sarraf aşk.ilahi doktorda yad etmek tir.aklın tüm derdi bedenin isteklerini yerine getirmektir.ve onu tehlike ve sıkıntılardan korumak ve esirgemektir.

 • Xale Cemil
  Xale Cemil

  En sevdiğim ders

 • Vedat Dumruk
  Vedat Dumruk

  beden içindeki ruhla önem kazanır ve bu ruh kalpler arası diyolgda aktifse olgun bir bireyyaptıgı her işte aklını ve vicdanını rehber eden olgun bir birey çıkar ve bu bireyin bedenine bakılmaz tamam

 • Ferah Benli
  Ferah Benli

  Bir biyolojik bedenimiz var.

  Biyolojik bedenimizle birlikte “Nari Beden”imiz var.

  Fakat o nari bedenin içinde bir de ”Nur Yapılı Beden” var! ?

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  güzellik salonlarında zamanın kırışıklıklarını silme uğruna harcanan beyhude vakitler.
  vücut geliştirme salonlarında bedenlerinin duruşlarına fors takmak isteyenler...
  yüz bakım ürünlerinin peşinde koşarken ruhun ayaklarına giren kramplar.
  boyalarla deneyimin ve yaşananların şahidi beyaz rengi saçlarından silmek isteyenler.
  bedenlerine göre giysiyi almak gibi basit bir yolu tercih etmeyip giysilere göre beden oluşturma gayretleriyle çöpe atılan zamanlar..

  bronzlaşma ürünlerinin kayganlığına basıp yerle yeksan olan incelikli davranış biçimleri.
  solaryumlarda solgunlaşan empati kimlikleri.
  herkes bedenini pazarlıyor...
  evet, ruhun hapishanesidir beden.

 • Sebahattin Zorlu
  Sebahattin Zorlu

  Bugün kendilerinin 'beden' oldugunu sananlar, yarin ölümü tadinca beden olmadiklarini farkedeceklerdir.

 • Uzay Türkmen
  Uzay Türkmen

  beden ruhumuzun geçici olara bulunduğu bir ruh okuludur. Bu okulda diğer ruhlarla iletişime geçme yöntemlerini öğreniyoruz.

  Ruh aslında beden veya maddi süreçler olmadan diğer ruhlarla iletişime geçebilir ama yeni oluşmuş ruhlar bunu bilmemektedir. O yüzden beden okuluyla ruhlar diğer ruhlarla iletişime geçmeyi öğrenir.

  Diğer ruhlarla iletime geçmeyi öğrenen ruh, bunu öğrenene kadar başka bedenlere girere. Bu da reenkarnasyon doğurur. Öğrenimini tamamlayan ruh reenkarnasyon yöntemiyle başka bedenler içinde yaşamayı bırakarak diğer ruhlara iletişime geçmeyi öğretecek çalışmalarda bulunur.

 • Dilara Pamukçu
  Dilara Pamukçu

  beden dilinize dikkat ediniz

 • Nedim Akgün
  Nedim Akgün

  düşünen saglıklı karar veren

 • İdil Sevindi
  İdil Sevindi

  nereye çekersen oraya gider

 • Yusuf Tayfur
  Yusuf Tayfur

  jean pantolon 29-32...... kumaş pantolon 40........tshırt kazak vs medium.... ayakkabı numaramı da söylimde bari hediye alacak olanlar zorluk çekmesinler normal ayakkabı numaram 42.... spor ayakkabı 43-5