Kültür Sanat Edebiyat Şiir

olgu sizce ne demek, olgu size neyi çağrıştırıyor?

olgu terimi Gökçen Şahin tarafından tarihinde eklendi

 • Kristal Ok
  Kristal Ok

  'Kedim beni anlar merakını yitirmiş insanların değil kedilerin veya daha çok kanına kedi boku karışmış olanların anlayabileceği bir kitaptır. Kediyi merak öldürür derler. O yüzden kedilerden söz ediyorum. Onlar gibi merakını bizlerin gözlemleyeceği kadar uzun sürdüren pek çok canlı olmasına karşın kediler çok renkli ve hayatımızın içinde olan hayvanlardır. Bize merak konusunda çok şey öğretirler. Hele bir de seviyorsanız.

  Bu kitabın bundan belki 20 yıl sonra kavranması mümkün olacaktır. İlerde yapılacak keşiflere kuramsal bir alt yapı teşkil edeceğine ben eminim. Bu kitapta dikkatinizi çekerim hergünkü meraktan, epistemik olanından söz edilmemektedir. Bu kitapta söz edilen merak doğumda var olan refleksif tabiata ve dinamiğe sahip olan “otantik” olarak adlandırdığım sonra yavaş yavaş kaybettiğimiz bir meraktır. Karmaşık nörobiyolojik mekanizmalarla yönetilmektedir. Pekçok toplumda dumura uğratılmaktadır. Otantik diyorum. Neden otantik dediğimi umutla parelellik kurarak anlatayım.

  Umudu, sözlükler mesela ummaktan doğan güven duygusu olarak tanımlar ama umudun da otantik formu bu olamaz. Neden çünkü doğumdaki beyin erişkin beyninin sahip olduğu verilere sahip değildir. Düşünün 20 yaşında umudunuzu, 10 yaşındakini, 5 yaşındakini, 2 yaşındaki umudu, yavaş yavaş yıl yıl geriye gidin bir de doğumdaki umudu düşünün. Ne kadar beyniniz var ki bugün bildiğiniz anlamda umut edeceksiniz, ne biliyorsunuz ki umudunuz olsun. Ummaktan doğan güven duygusu gibi kendi kendisini kendisiyle süslü püslü açıklamaya çalıştığımız umudu doğuduğunuz ilk ana kadar indirgeyin bakalım. Bütün bilişsel, sonradan öğrenilmiş ögelerinden ayrıştırın ve umudun özüne ulaşın. Gelecekten beklenecek ne var ki o sıfır beyin için. Elinizde zamanın mümkün olduğu ilk duyumundan ve sezgisinden başka birşey yok buna inanın. Demek ki umut neymiş aslında algıladığımız zamanın akışı ve buna ilişkin beklentisel durum. Otantik umut bu.

  Otantik merak da böyle bir şey işte. Muhtemelen beyin sapımızdan (pace maker lar aracılığıyla) yönetilen, anksiyetenin/korkunun antidotu (yani panzehiri), pacemaker ları tetikleyen yüksek karbondioksit kan düzeyiyle yakından ilişkili meraktan söz ediyorum bu kitapta. Korku yaratan durumu merak eder üzerine giderseniz korkunuz yok olur yani.

  Neden hiperkapninin (kan karbondioksit düzeyi yüksekliği) merak için önemli olduğunu söylüyorum. Birkaç şey sayayım. Bir: Merak eden insanın ve hayvanın ilk yaptığı şey nefesini tutmaktır. Nefes tutmak hiperkapni yaratır.

  İki: ilk doğduğumuzda yaşadığımız ilk şey hiperkapni. Nefes alıncaya kadar kan karbondioksit düzeyimiz tavan yapıyor. ve onunla birlikte canlanıyoruz.

  Üç: Beyin sapında ve hipotalamik bölgelerde keşfedilmiş olan ve ne işe yaradığı tam bilinmeyen pacemakerların hücre kültürlerinde petri kapları içinde karbondioksit arttığında pace etmeye (tıpkı kalpteki sinüs noktacağı gibi atım yapmaya) başladıkları bilinmektedir. Nedenini bugün için bilim dünyası henüz bulmuş değildir. Bence merakın yönetilmesiyle ilgilidir bu pace maker sistemleri.

  Dört: Yeni doğan beyni belli oranlarda karbondioksin karışımı havanın solunması halinde hızlı bir gelişim sergileyebilmekte aşırı oksijen çeşitli komplikasyonlar yaptığı gibi beynin gelişimini de yavaşlatmaktadır.

  Evet şimdilik bu dört destekleyici olgu size birşeyler düşündürmüştür.

  Merak merak edilmeyi çok hakediyor. Anne karnından çıkıp yanağımızla meme arama refleksi, meme başını bulma, ilk emme refleksi, ilk yutma ve bütün bunların yarattığı duyumlar aslında ilk merakımızın izlediği rotadır. Bize emme davranışını yapılandırır. Merak işte dot matrix printer gibi boşlukları anında dolduran son derece hızlı refleksif bir süreçtir. O süreçle karetta karettalar denizin yolunu buluyorlar.'

 • Kördüm Gördüm
  Kördüm Gördüm

  hani bazı kelimeler vardır cümlede boşluk doldurur ''şey'' kelimesinden daha afili, şık durduğuna inanırız bu kelimelerin

  işte olgu tam da böyledir.

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil

  gereceklesmis olan her sey 'olgu' dur.

 • Naz Bilen
  Naz Bilen

  tdk sözlüğüne göre:
  1. birtakım olayların dayandığı sebep veya bu sebeplerin yol açtığı sonuç, vakıa.
  2. varlığı deneyle kanıtlanmış şey.
  3. (edebiyat) edebî eserlerde olayı geliştiren davranış, iş.

 • Can Dündar
  Can Dündar

  yapıldığı kanıtlan mış iş

 • Salim Şengül
  Salim Şengül

  Olgu:
  Var olduğu kesin olarak kanıtlanmış sonuçlandırılmış olan şey.Yapılan,Olan,Sonuçlandırılan.................

 • Nida Çelikkaya
  Nida Çelikkaya

  OLGU BİR İSİM OLARAK DEĞİLDE BİR SOSYAL KONUSU OLARAK DÜŞÜNÜLMELİ AMA TABİİ İSİM DE VAR.OLGU ÖRNEĞİN; BENİM GÖZLERİM MAVİ,BENİM EVİMİN KOLTUKLARI LİLA,KREM,SİYAH,YEŞİL KARIŞIK ŞEKİLDE GİBİ AMA GÖRÜŞ İSE İSTANBUL YEMYEŞİL GÜZEL BİR ŞEHİR BU BİR GÖRÜŞTÜR ÇÜNKÜ KİMİNE GÖRE DAHA FARKLIDIR.

 • Naz Güven
  Naz Güven

  yaratığın biri :)

 • Olgu Orakçı
  Olgu Orakçı

  yha bnm adım da olgu.yanlız olgu bir erkek ismimidir sizce bn bi erkek diilim ama tanıdığım tüm olgular erkek:,(

 • Duygu Demirci
  Duygu Demirci

  aşk,sewgi,acı:(

 • Mahmut Karduman
  Mahmut Karduman

  yapılan yada olan iş. vaka

 • Mahmut Karduman
  Mahmut Karduman

  yapılan yada olan iş. vaka

 • Ali Olgu Bitirim
  Ali Olgu Bitirim

  Sevgileri yarınlara bıraktınız
  Çekingen, tutuk, saygılı.
  Bütün yakınlarınız
  Sizi yanlış tanıdı.... OLGU anlamından çok farklı bişey sadece adı OLGU ve bunu hissedenler bilir..anlaşılması zor bişi.. ali_olgu@hotmail.com

 • Pınar Aydemir
  Pınar Aydemir

  yapılan iş,olay,olay,vaka ve aynı zamanda benim ismimmm

 • Tatlı Cadı
  Tatlı Cadı

  Olgu; herkes tarafından bilinen yada genel olaylar

 • Efe Arslan
  Efe Arslan

  OLGU: Oluşum süreci içinde ya da başka bir şeyin belirtisi olarak gözlemlenmiş olaylardan ibarettir.

 • Tuğba Ateş
  Tuğba Ateş

  genel

 • Olgu Duru
  Olgu Duru

  olayın kavramsal olarak tanımlanmış ve gerçeklenmiş hali,genel bir ifadedir.bir kavramı çağrıştırır...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Genelde şuh giyimli peri gibi hatunları görünce kullandığım bir terim. Şimdiki nesilde bu yoldan gidiyor olmalı (Bknz Hayat Bilgisi dizisi - Burda değil TV'de)

 • Zekiye Güven
  Zekiye Güven

  gökyüzü