Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kader sizce ne demek, kader size neyi çağrıştırıyor?

kader terimi Reyhan Şendil tarafından tarihinde eklendi

 • Tayfun Tuna
  Tayfun Tuna

  Alınyazısı yolun tamamını değil, yalnız yol ayrımlarını verir. Güzergâh bellidir fakat bütün viraj ve sapaklar yolcuya aittir.
  O zaman ne yaşamının hâkimisin ne de yaşam karşısında çaresizsin.

 • Fatmanur Can
  Fatmanur Can

  Elimi kolumu bağlarsa
  Bir kader bağlar
  Bir de kadere olan inancım...
  Geri kalana yeter
  Yürek harcım ...
  .
  (Ahraz snr)

 • Melek Çelik
  Melek Çelik

  Kaderini sev belki seninki en iyisidir..

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan

  https://www.trendyol.com/pd/kutup-yildizi-yayinlari/t-aksim-habil-siyami-polat-p-731812249?boutiqueId=61&merchantId=261947&utm_source=share

 • Fatmanur Can
  Fatmanur Can

  Ve insanlar,
  Tercihleriyle kaderlerini imzalar...

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas

  https://pin.it/21P29qo

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 10.03.2023 - 22:03

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Doğduğun yer kaderindir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  İyi ki,kader var olmasaydı bu ülke nasıl yönetilirdi.

 • Adem Uysal
  Adem Uysal

  Başınıza kötü bir şey gelirse KADER diyorsunuz da iyi güzel bir şey gelirse neden kader demiyorsunuz. Oysa Allah kullarının ne söyleyeceğini ne yapacağını en küçük ayrıntılarına kader bilir ve onu yazar. Ancak o iş vaki olunca hiç zorlama olmaksızın insan onu yapar.

 • Özcan İşler
  Özcan İşler

  Yaratılmışlar için ezelden çizilmiş çizgi.

 • Erdem Çelikdağ
  Erdem Çelikdağ

  Amerika'lı yazar Antony Robbins, "Bizler kaderimizi karar anında belirleriz." diyor.
  Bu düşünceyi çok beğeniyorum.

 • İrem Başar
  İrem Başar


  ''Coğrafya kaderdir.”


  İbn-i Haldun

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  " İnsanın kaderinin yarısı alnına yazılır, yarısı da dilinden çıkar."
  (Bir özlü söz)

 • Ümit Müderrisoğlu
  Ümit Müderrisoğlu

  Tabiat Yasaları

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur

  Hayatı katlanılabilinir kılan..Yoksa bunca adaletsizliğin başka açıklaması ne olabilir ki?

 • Cem Artes
  Cem Artes

  HAYATIMDA HALA ÇÖZEMEDİĞİM BİR KAVRAMDIR.İNANIYORUM AMA ANLIYAMIYORUM

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Yazgı,takdiriilahi.

 • Vuslata Beşkala
  Vuslata Beşkala

  Kader...


  Kader Deyip Geçme.
  Bak Ne Diyor Sırrın Sahibi;

  'Biz Her İnsanın Kaderini Kendi
  Çabasına Bağlı Kıldık...'

  (İsra 13)

 • Zuhru Addidi
  Zuhru Addidi

  Kaç boyutludur?

 • Almagül Gül
  Almagül Gül

  'Bir yelkenli için rüzgar neyse, kader de bir insan için aynı şeydir. Dümen başındaki insan rüzgarın nereden eseceğine karar veremez, ne şiddette eseceğine de, ama kendi yelkenini yönlendirebilir. Ve bu da kimi zaman inanılmaz derecede fark eder. Aynı rüzgar deneyimsiz ya da ihtiyatsız ya da yanlış karar veren bir denizciyi felakete sürüklerken, bir başkasını sakin bir limana ulaştıracaktır. '

  Amin Maalouf

 • İrapta Mahalli Yok
  İrapta Mahalli Yok

  KADERIYE

  'Mabed el-Cüheynî ve Gaylân el-Dımeşkî’nin, insana hiçbir güç ve irade hakkı tanımayan Cebriyye mezhebine karşı bir tepki olarak kurmuş oldukları itikadî bir mezhebin adıdır. Bu mezhebin temel görüşü, insanın fiillerinde tamamen özgür olması şeklinde özetlenebilir. Buna göre kişi, istediğini yapar, hatta Rabb’inin murad etmediği şeye bile kadirdir. ('

 • Okyanustaki Rüzgar
  Okyanustaki Rüzgar

  'kader arkadaşlığı yapmakla aynı kaderi paylaşmak farklı şeylerdir...herkes kendi kaderini yaşar'

 • Sözüm Ola
  Sözüm Ola

  Kader

  Bir tohumun DNA ' sı kadar sabit.

  O tohum büyürken içerisinde bulunduğu şartlar kadar akıbeti değişken.

  O şartları en elverişli hale getirmek ise bahçıvanın hüneri..

  Bahçıvan; yani irademiz.

  'Kader değişmez' denilen ile..'Dua ile kaderine yön verebilirsin.' arasindaki ilişki böyle birşey.

 • Heidi Firenze
  Heidi Firenze

  kaderi çözebilen daha çıkmadıgına göre ben de çözemedim demektir haliyle :) ama düşünsene ne kadar ilginç her daim üzerinde kafa yoracağımız hiç güncelliğini yitirmeyecek bir konu... hoş gerçi ben bir de bermuda şeytan üçgenini çözememiştim... kitabını oku videolarını seyret ama nafile acaba ne olaki.. en sonunda ölmeden bizim zamanımıza göre son 5 dk mı bermuda da geçirmeyi diledim ve böylece son 5 dk mda oranın sırrını da öğrenmiş olacağım ve böylece meraktan ölmek teorisi de ispatlanmış olacak... uww kaderden girip bermudadan çıkmışım...
  kadere geri dönersek bir kore filminde derdi ki 'kader tesadüflerden bir köprü yapmaktır'... ama naçizane işin sadedine gelirsem kadere inanıyorum ama hangi durum kadere girer ölüm ve evlilik gibi şeyler mi öyleyse akıl ve iradeyi niye vermiş allah ya da akıl ve irade de bir yere kadar mı.... bitmez bu konu en güzeli yine akışına bırakmak hayatı haydi rastgele :)

 • Ahmet Kurt
  Ahmet Kurt

  ben kadere inanmıyorum.. eger kader diye bir sey varsa neden yasıyoruz ki? zaten ilerde olacak seyler belli amaç ne? alın yazımda işkence çekmek varmış neyapalım kader işte demek saçma geliyor bana. her insan yaptığı ilerle kaderini çizer. gelecekte olacak birsey insan kendisi önceden inşa etmiştir.

 • Duru Kul
  Duru Kul

  tek boyun eğdiğimdir elimden geleni yaptıktan sonra....

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  iman sahibi ilahi emirlerin cümlesine yapışıp yasakları terk ettikten sonra zatına has bir kudret ispat etmeden cümle işleri haktan bilmeli bu iyidir.
  ikinci cebi ise kul bütün hataları yapar ne yasak bilir ne emir tanır.bundan başka yaptığı bütün fesat işleri hakka atarsa bu edep dışı bi hareket olur. ve bu cebir gayet kötüdür.
  bu makamda hayli sual ve cevap vardır. onlarda ehline malum...
  bir eren kişiye sormuşlar hakka zulüm istidatından nasıl kurtuldun?
  demişler şu cevabı almışlar.
  hakkın mülküne ondan başkasını koymadım cümle mülk onun olduğuna göre zulmü kime yapar? herkes mülkünü arzu ettiği gibi kullanır.
  bu mevzuda söylenenler kafi gecelim.(muhiddin arabi)

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  kazanın manası: bütün eşya hak ilminde ne şekilde ve ne halde olmuşsa toptan olarak o halleri üzerine verilen hükümdür.
  kaderin manası:her varlığın istidatı nisbetinde parça parça sonra yapılacak tafsil üzerine his ve şahadet alemine zuhur ederek gelmesidir. o şeylerin zuhura gelmesi de niçin ve kimde zuhur ediyorsa onun istidatı nisbetinde olur.
  soru:buraya kadar yapılan beyanlardan anlaşıldığına göre olan herşey kişinin istidatına göre oluyor. olan haller; küfür iman itikat hayır şer.. ve bunların cümlesi kimde zuhur edecekse onun hal dili ile hak tan talebine bağlı oluyor..zatındas mevcut istidat ve kabiliyete göre zuhur ediyor. hatta söylediklerimiz dahi hakkın yarattığı ve yaptığı oluyor.. istidatı veren dahi hak tır.buda bi mecburiyet olmazmı?
  cevap: bütün itkat faslını inceleyet zatlar katında istidat yapılmış ve yaratılmış değildir. zira bişeyin mahiyetini yapma olmadığına göre onun zatında mevcut olan istidat ve kabiliyeti de yapma olmaması gerekir. mahiyet ilahi ilmin suretlerinde derlerki ki onda henüz yapma ve yaratma faslı yoktur. herkesin sabit durumu ne ne gerektiriyorsa onu yapmaya mecburdur. ilahi kaderin sırrı böyle iktiza eder.
  herşey istidata bağlı ve merbut olduğunu bilerek sabit olan durumu ne ise işlerini ona göre yapar. haline muhalefet edemez. kendinde peşpeşe zamanı geldikçe olacak şeyler olur. o zat bu yolda istidatını noksan olduğunu sezerse sadece elem çeker yine haddi zatında hiç bi cebir yoktur.(muhiddin arabi)

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  ilim zata aynadır.o mahiyetlere haktan feyz yine onların zatında mevcut olan istidat ve kabiliyete göre gelir. itikat ve diğer hallerde onun dışına çıkamaz.isyan ve küfür itaat bunların her biri o mahiyetin kabiliyetine göre istemiş olduğu şeylerdir. istidatı nisbetinde haktan ne dilediyse o verilmiştir. mesela buğdayın istidatı buğday olmak arpanınki arpa olmak darının ki de darı olmak diğerlerini var bunas kıyas et. eğer arpanın dili olsa ekene itirazla
  beni niçin buğday yapmadın?
  dese ekinciden alacağı cevap:
  senin istidatın kabiliyetin buydu....
  olur.ayrıca arpa tohumu ektikten sonra buğday ummak ahmaklık olur. bu anlatılana göre herkesin mahiyeti,ve ayanı sabitesi ezelde ne hal ve özellikte ise hangi ismin tecellisi kısmetine düştüyse bu alemde onu gösterebilir.herşey ezelde verilen şekile aşikar olur. ilahi bilginin ona bi tesiri yoktur.
  işleri yerli yerince yapıcılardır. kaidesine göre arif olanlar bu sırra vakıftır. haddi zatında malüm olan birşey ne halde ise ilahi bilgi onu alakadar eder ve o esma ve sıfatın iktizası olarak zuhura gelir. ve