Kültür Sanat Edebiyat Şiir

amerika sizce ne demek, amerika size neyi çağrıştırıyor?

amerika terimi İsmail Haydar Aksoy tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  New York’ta yaşayan İtalyan gazeteci Tiziano Terzani, yine orada yaşayan 89 yaşındaki İtalyan ressama dert yanıyor:
  -Ben New York’tayken Kuzey İtalya’daki köyümü özlüyorum. Oraya gidince de burası burnumda tütüyor. Aslında tam nereliyim bilmiyorum.
  Yaşlı ressam gülümsüyor, “Bak evlat” diyor:
  - Okyanusu bir kez aştın mı, devamlı olarak yanlış yerdesin demektir!

  (Melih Aşık / Milliyet / "Bavulu Toplarken" köşe yazısından bir alıntı.)

 • Özlem Saba Yılmaz
  Özlem Saba Yılmaz

  Dünyanın beceriksiz,ve şımarık çocuğu...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  ABD Anayasası eyaletlere bağımsızlık hakkı tanımıştır.İsteyen eyalet birlikten ayrılabilir.Nitekim Texsas ve 13 eyalet ayrılmak istiyor.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  israil in badigardı

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  seyrettiğimiz amarikan filmlerinin çoğunda amerikanın çok güçlü yenilmez algısını hissettirme üzerine kurulu olduğunu düşünüyorum.bi nevi psikolajik harekat gibi amerikan film sektörü. ve bu yüzden amerikayla bi çatışma olasılığını bile düşünmek istemiyoruz.türk ordusunu itibarsızlaştırma başlangıcı çuval olayı ile başlar ve bundan sonraki yurt içindede itibarsızlaştırma çalışmalarının da esin kaynağı olur. ve bu yüzden çekingen davranıyoruz diye düşünüyorum bu yüzden amerikan filmlerine bi denetleme getirilmeli. öyle her amerikan filmi elini kolunu sallaya sallaya türk ekranlarına gelememeli. amerikaya ekranlarımızda bu psikolajik savaş imkanı verilmemeli diye düşünüyorum.

 • Levent Sever
  Levent Sever

  Kan, göz yaşı, sömürü.
  Hiç bir hükümranlık ilelebet sürmedi, sürmeyecek..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Bugünkü gazetelerden (04.09.2009) bir haber

  Kabil'de ABD büyükelçiliğinde rezil görüntüler
  04 Eylül 2009 Cuma 08:40Amerikalılar Afganistan'da alem yaptı. Kabil'de ABD büyükelçilğinde çekilen fotoğraflar skandalı gözler önüne serdi.Fotoğraflar, Taliban'ın güçlendiği, intihar eylemlerinin arttığı ve her geçen gün asker ölümlerinin gerçekleştiği Afganistan'daki durumun vahametini yansıtıyor.

  Afganistan'ın başkenti Kabil'deki ABD Büyükelçiliği'ni korumakla görevli ArmorGroup North America adlı özel güvenlik şirketi çalışanlarının fotoğrafları ortalığı ayağa kaldırdı.

  Elçiliği korumakla görevli güvenlikçiler fotoğraflarda votka içip çıplak olarak dans ederken ve birbirlerinin popolarından votka bardaklarıyla 'shot' yaparken görünüyorlar.

  Fotoğraflarda çalışanlar arasında homoseksüel ilişki ibareleri de görülüyor.
  .................................................................................
  ONUN İÇİN DİYORUM Kİ;

  .ABD = Ahlakı Bozulmuş Dangalaklar

  Yüce rabbim sapıklıkta, zülüm ve işkencede, işgal ve tecavüzde haddi aşmış bu Amerikan toplumuna gerekli cezayı ver artık!

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Sen ülkeni satarsan, onlar da alırlar...

  ...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Amerika'yı tanımak için şiir sayfamdaki
  'Amerika'
  isimli şiiri okumanızı olumsuz yada olumlu eleştirilerinizi bekliyorum.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  1950'lerde,Türkiye'nın,küçük Amerika olacağına inanan yeni zenginler ve bir kısım küçük burjuva,Amerikan barı inşa edip kaçak viski içmeyi,(American way of life'ı yakalamak sanıyorlardı.Şimdi ise A.B.D'den nefret edenler,bıraksalar Büyükelçiliyin camlarına tırmanacaklar.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  İşte Amerika gerçeği özet olarak;

  AMERİKANIN İŞGALLERİ

  Sistematik Kizilderili soykirimiyla baslayarak...
  1898'de Meksika'yi isgal etti.
  Ayni yil (1898) Küba'ya girdi.
  1921 yilinda Nikaragua'yi isgal etti. Ulusal Muhafizlar adli ve basini Somoza'nin çektigi terör örgütünü kurdu. Anti-emperyalist direnisin basini çeken Sandino ve 300 kisiyi katletti. 40 yildan fazla sürecek bir terör devrini baslatti. Sabotaj ve suikastlar düzenledi.
  1945'te Japonya'nin Hirosima ve Nagazaki kentlerine atom bombasi atarak bir anda 250 bin kisiyi vahsice öldürdü.
  1950-53 yillari arasinda yüzbinlerce yurtsever Koreliyi katletti.
  1954'te binlerce Guetamalaliyi öldürdü.
  1955'te Endonezya, Laos ve Kamboçya'da çok sayida CIA operasyonu düzenledi.
  1956-59 yillari arasinda Kübada 60.000 kisiyi, ABD'li danismanlarin ve Batista'nin birlikte yürüttügü operasyonlarda
  katletti.
  1961'de Küba'ya karsi Domuzlar Körfezi çikartmasini örgütledi.
  1965'te isbirlikçi Suharto, 1 milyon komünist ve ilerici Endonezyaliyi katletti. Ayni yil Dominik'e parasütçülerini indirdi ve 10 bin Dominikliyi katletti.
  1975'te Vietnam'dan kovuldugunda arkasinda milyonlarca ölü ve sakat birakti. ABD'nin Vietnam'da halkin üzerine attigi 638 bin ton bomba, II.Dünya Savasi sirasinda Avrupa ve Afrika'ya atilan toplam bombalarin yarisidir. Kisi basina asagi yukari 5 bomba atildigi söylenmektedir. Milyonlarca insan stratejik köylere sürülmüs, onbinlerce kadinin irzina geçilmis, yüzbinlerce insan sakat birakilmistir, Milyonlarca insan iskenceden geçirilmistir.
  1970-75 yillari arasinda Kamboçya ve Laos'ta 1 milyon insani katletti
  1973'te Sili'de CIA'nin düzenledigi darbe ile 30 bin kisi katledildi. Arjantin'de fasist generallerle yaptigi isbirligi sonucu 30 bin kisi kaybedildi.
  1983'te Lübnan'a müdahale etti. 14 bin Deniz Piyadesinin katildigi operasyonda binlerce ilerici yurtsever Lübnanli katledildi. Ayni yil Lübnan'a ikinci bir müdahalede bulundu. Akdenizde eskiyalik yapan Amerikan 6, Filosuna ait savas gemileri Lübnan'a günlerce bomba yagdirdi.
  Yine ayni yil Grenada'yi isgal etti. Yüzlerce ilerici ve yurtsever katledildi.
  1986'da uluslararasi haydutluk örnegi sergileyerek Libya'yi bombaladi, bine yakin sivili katletti. Ülkeye ambargo uygulayarak deniz ablukasina basvurdu.
  1989'da Panama'ya asker çikartti ve 5 bin Panamaliyi öldürdü.
  1991'de Irak'in Kuveyt'e girisini bahane ederek diger emperyalist güçleri de ardina takarak Irak halkina karsi bomba yagdirdi. 100 binin üzerinde insani katlettigi bu vahseti iletisim kanallariyla tüm dünyaya resmen izlettirdi. ABD uçaklari Irak halkinin üzerinde 12 bin sorti yaptilar.

  Somali'deki durumu bahane ederek yine diger emperyalist güçleri de pesine takarak ülkeyi isgale giristi.
  - Iran'a karsi baslattigi ambargoyu yillardir sürdürüyor.

  Latin Amerika'da ABD'nin bulasmadigi savas, katliam, insan haklari ihlali yok gibidir. Nikaragua'dan kaçan iskenceci, halk düsmani kontralari Özgürlük Savasçilari adi altinda Honduras'ta
  üslendirdi ve silahlandirarak Nikaragua halkinin üstüne saldirtti. Birçok Latin Amerika ülkesinde de Ulusal Muhafizlar adi altinda Ölüm Mangalari'ni örgütledi, egitti, finanse etti, silahlandirdi ve halkin üzerine saldirtti.

  Sadece 1946-1975 yillari arasinda tam 215 kez askeri gücüne basvurmustur. Ayni yillarda insanliga 19 kez nükleer silah kullanma tehdidini savurmustur.

  (Alıntı)

 • Şafak İskender Furkan Şaraygillerim
  Şafak İskender Furkan Şaraygillerim

  Oktay Sinanoğlu, ABD ve İngiltere'yi anlatmış. İzlemenizi tavsiye ederim.
  (? ile v arasındaki boşluğu kapatın.)

 • King Predator
  King Predator

  'Amerika, soykırımlara Kızılderilileri katletmekle başladı. Amerikalılar ve İngilizler Almanların savaşı kaybetmelerinin ardından, Dresden kentine sığınan Alman göçmenlerin üzerine 3 gün süreyle havadan bomba yağdırdı. Saldırılarda çocuk ve kadınların oluşturduğu 200 bin kişi öldü. Amerika’nın Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombaları sonucu 135 bin kişi öldü. ABD’nin Vietnam’ı işgali ise 70 bin kişinin ölümüyle sonuçlandı. ABD son olarak Felluce’de 1500 sivili öldürdü. İşgal’den sonra ise, Irak’ta öldürülen toplam ıraklı sayısı ise 1 milyon’un üzerinde'

 • Tufan Kılınç
  Tufan Kılınç

  ölüüümmm! ! !

 • King Predator
  King Predator

  katledilen kızılderililer,terörist ilan edilen müslümanlar,aşşağılanan siyahlar, küfür,rap,hip hop,rock'in roll,caz,blues,soul,elvis,hollywood,spielberg,seks,eşcinsellik,uyuşturucu,kumar,seri katiller,western,john wayne,yahudi lobisi,atom bombası...ve karşınızda AMERİKA! ! ! ! ! !

 • Bella Stella
  Bella Stella

  Bir Cahit Külebi şiiri:

  'bir çocuk ağlarsa dağ başında
  gözyaşında amerika akar.
  vurdularsa birini, kanı şorladıysa
  bilin ki o kurşunlarda amerika var.

  kişi kişiye köle tutulduysa, asıldıysa
  darağaçlarında amerika var.
  ama biz yine de direneceğiz
  sonuncumuza kadar.'

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Savaşınızın şerefi yok.

 • Bilal Büyükılgaz
  Bilal Büyükılgaz

  Amerika Irak harbinde Türkiye’yi harbe sokmak için ne lâzımsa yapıyordu. Onun plânı Türkiye’ye göre idi. Türkiye’den çıkarma yapacak, Türkiye asker yığacak, Türk askeri ile beraber harp yapacak ve bu saha kolaylaşacaktı ona. Yani mânen istilâ edecekti. Amma Allah-u Teâlâ ne murad ettiyse o oluyor. Hasbünallah ve ni’mel vekil.

  Türkiye harbe girmiş olsaydı çok büyük kayıp olurdu. Müslümanların nazarında bugünkü zulümlerin müsebbibi kabul edilirdi.

  Bugün de İran’ı vurmak için hazırlık yapıyor. Ve yine Türkiye’yi kullanmak istiyor.

  Şimdi bir temsil arzedelim.

  Amerika Türkiye’ye diyor ki: ‘Arabacı tekerleğini versene! ’, ‘Ben ne yapayım? ’, ‘Sen sürt! ’

  Hep ister ki Türkiye’yi hem bölsün, hem harbe soksun. “Sen sürt, ben yaşayayım” diyor. Türkiye kuvvet bulmasın parçalansın. Çünkü Türkiye’yi büyük görüyorlar. Türkiye içinden çökük amma, onlar büyük görüyorlar, parçalayalım diyorlar. ‘Yunan yutsun, şu yutsun, bu yutsun kâfir yutsun! ’ diyorlar. Allah’ım korusun, Allah’ım korusun, Allah’ım korusun! O koruyor zaten. İç düşman dış düşman.

  Kâfirden müslümana hiçbir zaman fayda gelmez. Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde, onların birbirleriyle dost olduklarını beyan buyuruyor.

  “Ey iman edenler! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, o onlardandır. Şüphesiz ki Allah zâlimler gürûhunu hidayete erdirmez.” (Mâide: 51)

  İslâm’a ve müslümanlara olan kinleri hiç sönmemiştir. Özellikle Türkler’e karşı ayrı bir garezleri vardır. Zira tarihte Allah-u Teâlâ en derin galebeyi İslâm’a vermiş. Asr-ı saâdet’te ve Osmanlı Devleti zamanında. Geçen ayki dergimizde bu konuyu uzun uzadıya izah etmiştik.

  Hiçbir sınır tanımayan açgözlülüklerini tatmin uğruna giriştikleri ifsat ve sömürgecilik gayretlerinin önündeki en büyük engel daima İslâm milletleri ve bilhassa Türkler olmuştur.

  Nitekim geçen ayki dergimizde “Batı Bizi Neden Sevmez? ” başlığı altında izah edilen 10 maddeyi sıralayan Prof. Neumark’ın son tespiti şuydu:

  “Sizler milli kimliğinize dönerseniz Avrupa’nın medeniyeti ve refahı yıkılır. Ama batı size bu imkânı vermez.”

  1930 yılında Hitler’den kaçarak Türkiye’ye sığınan bu yahudi profesör bunu söylüyor.

  Her ne kadar bu yahudi profesörü böyle diyorsa da;

  Allah-u Teâlâ murad ettiği zaman bir ıslâh edicisini gönderir ve eski duruma getirir. Bu halka bırakılmaz, Hakk’ın işidir.

  “Ey mülkün sahibi Allah! Sen mülkü kime dilersen ona verirsin, kimden dilersen ondan alırsın. Kime dilersen ona izzet verirsin, yükseltirsin. Kime dilersen ona zillet verirsin, alçaltırsın. Hayır senin elindedir. Sen her şeye kâdirsin.” (Âl-i imrân: 26)

  Binaenaleyh hasmımızı tanımamız ve çok uyanık olmamız icabediyor. Zira Amerika olsun, Batı olsun bu İslâm milletini silâh ile yıkamayacağına kani olduktan sonra yaklaşık 300 yıldır Haçlı seferlerinin şeklini değiştirmiş, öncelikle iç bünyemizi ve manevî değerlerimizi bozmak ve yıkmak için sinsice çok büyük bir gayret içerisine girmiştir. Bu veçhesiyle Haçlı seferleri büyük bir kin ve vahşetle devam etmektedir. Her türlü işkence vahşet yöntemini insan bedeni üzerinde pervasızca uygulayan Batı ülkeleri, benzer bir vahşet ve yok etme duygusuyla bizim dini ve manevî değerlerimizi, millî duygularımızı yıkmak, parçalamak için elinden gelen her yolu kullanmaktadır.

  Nitekim hususiyetle şu günlerde bütün dünya ibresini Türkiye’ye göre ayarlamaktadır. Zira Türkiye Amerika’nın yanında hareket ettiği zaman Amerika’ya diş bileyecek kuvveti kendilerinde görmüyorlar. Türkiye Amerikan boyunduruğundan kurtulabilmiş olsa, akıllı bir siyasetle Amerika’dan rahatsız olan birçok ülkenin maddi, manevî desteğini göreceği kesindir.

  Amerika bir plan çeviriyor, ancak ona da kalacak değil!

  Tarih boyunca bir iniş bir çıkış olmuş. Öyle murad etmiş. Bir galebe, bir mağlubiyet, bir galebe bir mağlubiyet... Bu mülkün padişahı bir tane, başka yok. Ve yarın da göçüp gideceğiz. Nereye? Murad ettiği yere. Murad-ı ilâhî ne ise o olur. Mülk O’nun çünkü.

  Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde buyur ki:

  “Biz o sevinçli ve kederli günleri insanlar arasında (bazen lehe bazen aleyhe) döndürür dururuz. Bu da Allah’ın, ihlâslı ve azimli müminleri ayırt etmesi, içinizden şehidler edinmesi içindir. Allah zâlimleri sevmez.” (Âl-i imrân: 140)

  Binaenaleyh Amerika’ya da kalacak değil.

 • Ahmet Sarıtaş
  Ahmet Sarıtaş

  amerika dünyanın en mikrop ülkesi amerika bana kan nefret zulüm kin ve namussuzluğu hatırlatıyor

 • Göçmen Kızı
  Göçmen Kızı

  yerin dibine girecek olan bir ülke

 • Busra Korkmaz
  Busra Korkmaz

  Nefret ediyorum! ! !

 • Murdu
  Murdu

  Enstitülerinde yaptığı toplantılar ile Türkiye'nin geleceğini karartmaya çalışan, dünyanın barış güvercini..!

  İkili oynadığını artık bilmeyen kalmadı, siyaseti çok derinden ve planlıca..!

  İçimizde ki, makam ve mevki düşkünü, lüks hayat için gözünü bile kırpmadan vatanını satacak türden insanları kullanarak pek âla memleketimizi bitirme eğiliminde...


  Uyanmanın vakti geldi artık diyiyorum..

 • Panecea For You
  Panecea For You

  Beyaz Adam

  Beyaz adam
  küçücüktü ilk geldiğinde
  ve oturmaktan
  bütün kemikleri sızlıyordu
  büyük teknesinde

  Beyaz adam
  kızılderililerin sunduğu yiyeceklerle beslenip
  topraklarına uzandığında büyüdü
  bulutlar arasında
  barış içinde yaşayan
  manitu yerine
  tapmamızı istediği de
  işkence görüp
  çarmıha gerilen
  bir ölüydü

  Beyaz adam
  özgürlük adına
  dev bir kadın heykeli dikti
  doğu denizinin kıyısına
  ve her gece
  altında dans ettiğimiz yıldızları
  bayrak diye tutsak etti
  bir bez parçasına

  Beyaz adam
  özgürlük gibi adaleti de
  bir kadın heykeliyle simgeledi
  ama elinde terazi tutan
  zavallı kadın
  gözleri bağlı olduğu için
  kendisine tecavüz edenin
  kim olduğunu göremedi...

  Sunay Akın

 • Esra Can
  Esra Can

  bu gidişle bedenimize sahıp olabılırsin,belki ruhumuza asla...düdük

 • Kaan Açık
  Kaan Açık

  gidişi dert, dönüşü dert.
  her yerde aramalar.
  her şey problem.
  amerikalıların dışında herkez ikinci sınıf vatandaş.
  yazıktır yahu.

 • Gökhan Çakır
  Gökhan Çakır

  Abdullah Öcalan'ı yakalayan süsleyen püsleyen..Paketleyip bize veren devlet...Ondan sonra bize kıçıyla gülen devlet...

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde

  bişey çağrıştıramaz.. biliyorum bizimde amerikaya kuşbakışı bakıp krokisini çizeceğimiz günler var.:DD

 • Blue Send Me
  Blue Send Me

  kim demiş amerikalılar salaktır, gerzektir diye
  kim demiş hayatlarının yarısını tv izleyip hamburger yemekle geçirir
  geri kalan yarısınıda obezizteyle mücadele ederek geçirirler diye
  kim demiş bu millet gerzek tv programları izlemekten aptallaşmıştır
  bu yüzdende dünyadan haberi yoktur diye..
  söyleyin bakalım bütün bunları kim demiş? ?
  kim demişse eğer izlesine utansın bakalım
  bknz:

 • Edaa
  Edaa

  Amerika’nın keşfi yalanı

  Avrupa’nın aslında epeyce geç kalmış “keşifler çağı”, Kristof Kolomb’un Hindistan’a gitmek için yola çıkıp tesadüfen Amerika’yı keşfetmesiyle başlatılır ve amacı, dünyayı tanımak ve dışa açılmak gibi masum sebeplerle açıklanır. Oysa gemide tuttuğu seyir defterinden gerçek niyetini öğrenmek mümkündür Kolomb’un: Tutsak aldığı yerlileri çalıştırarak elde edeceği altın ve gümüşleri gemilerle Portekiz’e getirmek ve “kâfirler”in, yani Müslümanların elindeki kutsal toprakları ele geçirmek. Bunu bir Haçlı seferiyle gerçekleştirmeyi düşlüyordu masum kâşifimiz. Kolomb’un, Müslümanların bulunduğu ülkelerin doğusunda bulunan efsanevî Hıristiyan Kral Prester John’un yardımını sağlamak ve böylece bir sandviç harekâtıyla İslam tehdidini bertaraf etmek üzere Hindistan’a gittiğini de okuyunca mesele iyice çetrefilleşiyor.

  Bu yalanın bir başka boyutu da şu: 1492, Amerika’nın keşif tarihi değil, sonradan “Amerika” adı verilen toprakların işgal tarihidir. Zira Amerika, Kolomb’dan yüzyıllar önce Vikingler tarafından keşfedilmiş, bazı Müslüman gemiciler Güney Amerika’ya gidip gelmiş, nihayet son ortaya atılan iddiaya göre ise Çinli bir Müslüman olan Zeng He, bu defa Çin’den yola çıkarak Amerika’ya ulaşmıştır. Velhasıl Kristof Kolomb, Amerika’nın ilk değil, son kâşifidir.

 • Esra Akar
  Esra Akar

  felaketin habercisi