Kültür Sanat Edebiyat Şiir

tarih sizce ne demek, tarih size neyi çağrıştırıyor?

tarih terimi Ali Erdem tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Kurucu lider, Şehirli Endüstriyel yeni yapının Osman Gazisi, Atatürkün, geçmişle bağını koparıp gelecek vizyonu kurduğu kuyruklu yalandır, gerçekdışıdır, tahrifattır, ve kendi işinde kullanmaktır, sakat zihniyetine adapte etmektir, bu da Türk Halkına hakarettir, insan olana da aynı şekilde, bugün de hala olan hainleri temizlemiş, Türk Dilinin, ve Tarihin birliğini sağlamış, endüstiryel atılıma girişmiş, Fen bilimlerini güçlendirmiştir, bunların anlattıkları yalandır, dolandırıcılıktır, tıpkı Şişli de ki evde yakışıklı İngiliz Subayına yanaşıp şu Mustafa Kemalin dersini verirsiniz değil mi diyen işbirlikçi kıza, hainlere yaptığı gibi ve Konyada ingiliz bayrağı çekip ülke Polatlıya kadar işgal altındayken, ve oraya gelene kadar kümesteki tavuklara kadar öldürenlere yanaşanlara, yaptığı gibi, hainlerden temizliktir, ve temiz bir sayfa açmaktır, bugünküler de bir önüne gelene yanaşmadan önce neyi kullandığına iyi baksa kendine yararı olur, yalan dolanı bilmeyen yer de bize işlemez, şimdi başka kapıya.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Tarihin saati neden yavaş çalışır a - Ne yaptığından haberi varmı ki b - Bana ne yaptın c - Tarih bu, kafası çalışsa, neden geçmişte kalsın d - Senin maydonoz olmadığın bir şey var mı, sana ne elalemin saatinden neden takip ediyorsun, e - Çalışmış ya sen ona bak.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Tarih size neler öğretti, a - Önce kendi öğrensin b - Hiç utanması yok mu c - Sana ne bana ne, d - Yesin onu nenesi. Sizin nenenizle derdiniz ne,

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Daha çok bir tezahürdür, ama, bir yandan anlam, biz anlamı kaybederiz, tezahür durur ve statikleşir, bir kere olmuştur, geri döndürülemez, ama, anlam, sonsuz geri ve ileri beraberliği yapısında taşır, peki hangi parçası tarihd e yer alacaktır, tabii ki aşılmaz olanı, nedir o, artık anlam ifade etmeyen, aslında tarih içinde yaşayanlara bir şey ifade etmemiştir, sadece yaşamıştır o kadar, halbuki yaşamak, kendini talep eder, tarihsellişmişse bu kendi uzaklaşmıştır, yaşam şimdidir ve tarihte hem yer alır hem almaz, alır çünkü o şimdi birilerinde varolmuştur, yoktur çünküsünü farketmeden yaşamıştır, işte o kayıptır, bilinç denilen kaypak zemin bunun oyunlarını kurar oyuncağı da olabilirsin, oynayabilirsin de, ondan tarihe maruz kalman kesinse, yani şimdinin kurbanıysan, o şimdiyi mülkün yapabilirsen artık önün açıktır çünkü şimdi geçmiş gelecek bütün zamanları kendi içinde barındırır, senin sadece şimdiyi bilmen bir kapılma halinin sonucudur, halbuk bir adım gerisinde hakimiyet vardı, kaçırdın.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Kısaca tarihte yöneten ve yönetilenin olmadığı tek bir saat ve coğrafya yoktur, ama, hıncıda vardır, evde karı koca çocuktan başla ve nasıl birbirlerine hep kendini haklı görerek kızdıklarına bak, bunu topluma, ülkelere yay, savaşlar neden var, hele ekonomik nedenler keskinse, ve insanlık tarihi neden maşallah, mezbaha benzer anlarsın, sadece 250 yılında savaş yok, kayıtlara göre, ama, burda ipe sıkı sarılan, doğrudan şaşmayan az sayıdada olsa ipi göğüsler, oyun da sınav da bu, Marks kendisi bile adil değilken adalet peşindeymiş gibi kendi hıncını boşaltıyordu, başarılı da oldu, milyonlarca insanı vahşete sevkederek, fırına yolladı, kendiyle birlikte, ve gene başa dönüldü, gene yeni bir vahşetin hazırlıkları devam ediyor, ve şimdi yeni kuramlarla, Butler lara veya benzerlerine iyi bakın ne hazırlandığı ve neye mal olacağı yavaştan uç verir. - Ulus devlet marşını kim söyler, Savaş Tertipleri vb. - Toynbee nin İngiliz Gizli Servisi danışmanlığı nöbet devreder, yeni egemene ve böyle gider, son hesap günü gelinceye değin. sonra da dökümü çıkarılır, orda zındıklık nasıl bir tuzak mış göremeyene ya da görmeyene de gösterilir.

  Hanginiz iyi ve güzel işler yapacak görelim ve gösterelim diye hayatı ve ölümü yarattık. - KENDİ.


  Vahiy olmadan da din diye bir şey olmaz, doğrudan kendi konuşmadığı hiçbir şey din değildir, senin zırvalarındır daha çok, şu söylenende de anlaşılmayacak bir şey yok, kötüsünü yapmak istiyorsan, anlamadım dersin olur biter, sen de öyle.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Bütün tarih neredeyse, toplulukların çoğunluğunun katıldığı, küçük bir yüzdenin de gücü yetmediği için uzak durduğu, irili ufaklı olaylarla bezenmiş bir şer tarihidir, neden böyledir, insan olma parkuru meşakkatlidir, herkes de uğraşmaz, kolayca genel eğilime katılır, ve elenir, zaten lazım değildir, konunun güçleştirilmesi, kim daha çok gayret gösterecek ve asılacak açığa çıkması içindir, onun için ipi göğüslemek, dünyayı sanılanın çok ötesinde bir güçlüğe yuvarlar, bunun mantığını sorgulamak isteyen, şimdiden daha iyisini kendi yaratmaya başlayabilir, olursa, yoksa, rehberin gereğini yapar, güçlüğüne de katlanır, esenliğin başka çözümünü bilen varsa da, doğru onu dinlemeye gider, herkes için değil önerilerimiz zaten. Çünkü herkes diye bir şey yoktur, adanmışlar vardır.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Kaptığını bir daha bırakmaz, nerde saklar, haber alınmaz, belki eziyet, ya da keyfine göre, yani sana göre.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Tarih ne kadar mümkündür, bizim ona atfettiklerimiz kadar, yani yok hükmündedir, sanılarımızın özeti, biz değildir, bize dair kanaatlerdir, daha çok bir iddia, ama, iddia diye bir şey olamaz, doğal olarak silinir, tarih kaybolmaz değildir, kaybolur, sanılarımızın içinde, tıpkı gerçeklik gibi, var mıdır öyle bir şey, yoksa görmek istediğimiz şekli mi, hiç de öyle olmayan, ben sen arasındakinin iflası, nasıl oluyor da gerçek oluyor, öyle görmek istediğimiz için, bu kadar yalnızlık, haddimizi aştığı için belki.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Tarihin akışı ile insanın iç uzayı arasındaki izdüşümü yakalamadan, üst bir aklın yaşayışa egemenliğini, uzak sebeplerin yakın sonuçlarını tespit edemeyeceğiz. Bilinci geliştiren bir tarih, psikolojinin dehlizlerinden geçip ışığa çıkabilir. Yoksa kuru bir olaylar bilgisiyle yetiniriz. Bir katkısı da olmaz.

 • sümeyye
  sümeyye

  tarih nedir

 • sümeyye
  sümeyye

  tarih

 • ÜNSÜZ ADAM
  ÜNSÜZ ADAM

  Müslümanlarda Tarih ilmi, Tefsir, Fıkıh, Hadis, ilimleri Gibi Kabul Edilir ve Eğitim sistemimizde en baş köşede yerini alırdı. Çünkü şunun çok iyi bilincindeydiler. Tarih hafızayı Millettir. Milletin hafızasıdır. Hafızasını kaybeden Millette Bitmiştir ve bitkisel hayata Girmiştir. Bir Başka deyişle Milletleri Millet yapan Tarih Ve kültürleridir. Tarihsiz Bir Millet Kişiliğini Kaybetmiş bireye Benzer.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "Dünün gerçeğini dikkate almadığınızda, tarihi yargılamış olursunuz".

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "Dünü yarınla buluşturan sessizliğin izi".

 • erdem ülkün
  erdem ülkün

  Tarihçinin görevi,geçmişi sevmek ya da geçmişten kurtulmak değil,bugünün anlamının anahtarı olarak onu öğrenip anlamaktır." E.H.Carr" Tarihte,Komplo teorilerine yer verilmez.

 • Halil İbrahim Akkoyun
  Halil İbrahim Akkoyun

  TÜRK

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  tarihimiz bizimdir ve zenginliğimizdir.. onun verdiği manevi kuvvet ve aklı selim ile ele almalıyız hayatımıza dair herşeyi.. bakıldığında bu kadar köklü ve zengin bir tarih dünyada az rastlanan bir şeydir.. kıymetini bilmediğimizi iddia eder ve bizi biz yapan her şey ile dünyaya açılmalıyız. büyük bir değişim ve gelişim kaydetme sürecidir bu aslında.. bununla alakalı olarak relax ve sakin bir atmosferde bu değişim ve gelişimi yaşamalıyız.. gerisi teferruattır aslında en önemli olan budur..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  tarih resmi ideoloji cellatlarına bırakılmayacak kadar önemlidir.

 • Halit Geveri
  Halit Geveri

  Güçlülerin yazdığı yalanlar dizisi.

  Tarih insanın kendi hafızasıdır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  tarihte yaptığı kıyımların kefaretini ödememis bir insanlık bugününe sahip çıkamaz.W.benjamın

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Tarih,tarihçilere,akademik statünün ' tarih yazıcıları' gardiyanlarına bırakılmayacak kadar önemlidir.Martin Bernel

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Tarihte, ihanete uğrayan hep Türkler olmuştur...

  ...

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Her kafadan bir ses çıkıp lekelenmek istenen öğedir 'tarih'.


  En güzel tarih de 'Türk Tarihi'dir.

  Yaşanmışlıktır, gerçektir...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Hem mangalda kül bırakmayıp tarihimiz diyeceğiz,ve ilkokulda belletildiği kadar bileceğiz başka kaynaklar okuyarak karşımıza çıkana hain diyeceğiz.Tarih,tarihçilere bırakılmayacak kadar önemlidir sözüne rağmen...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bir halk içinen kötü şey,tarihinin başkaları tarafından yazılmasıdır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Tarihte hiç bir savaş(Biz istiyoruz diye başlamadı.
  Tarihte birçok savaş(Biz istiyoruz) diya bitti.
  Yapılan tüm savaşlar düşmana değil,bize karşı.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Tarih tahihçilere,akademik statünün gardiyanlarına, bırakılmayacak kadar önemlidir, M.Bernal

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Tarihçinin görevi,geçmişi sevmek ya da geçmişten kurtulmak değil, bugünü anlamanın anahtarı olarak onu öğrenip anlamaktır. E.H.Carr

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  tarih: Avrupalı, Amerikalı aya gitmiş,telefonu icat etmiş,teleferiği icat etmiş.Yoğurdu biz bulduk diye övünüyoruz.OLmaz!

 • Rabia Kobal
  Rabia Kobal

  Tarihi yorumlarken hakikati arayacaksın kendin inandığın değerleri değil...