Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Duadar Tolichona
Duadar Tolichona

DUA EDEN ADAM BİLİR Kİ, BİRİSİ VAR Kİ ONUN SESİNİ DİNLER, DERDİNE DERMAN YETİŞTİRİR, ONA MERHAMET EDER. ONUN KUDRET ELİ HERŞEYE YETİŞİR.

 • Mutlu olmak21.09.2018 - 13:33

  Mutluluğun kaynağında sıkıntı varsa devamlılık sağlamakta sıkıntı oluşacaktır. Bu da insanda sukut-u hayal ile birlikte depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara zemin hazırlar. Zira insan fıtraten geçici olanı sevemez.

  (Duadar)

 • Ben olsaydım...20.09.2018 - 11:05

  “Ben olsaydım” hem tehlikeli hem de taşımakta güçlük çekeceğimiz çok ağır bir kelâmdır. Ya eleştiridir ya da sempatik bir yaklaşımdır. Her iki durum da "Ben olsaydım" demeye sebep olan hâli davet eder.

  Unutma o sen değilsin. Onun hali, yaşadıkları, karakteri "sen" olmadığın gibi onun konumunda da değilsin. Allah’ın o hâli yaşatmasındaki hikmeti idrak edemiyorsan sessiz ol. Sadece dilin değil kalbin de sükuneti tercih etsin. Senin vazifen sabır tavsiyesi ve duadır.

  (Duadar)

 • Denge19.09.2018 - 13:22

  Bir yanda materyalizmin ağır izleri bir yanda da farkındalığı uyandırma gayretleri...
  İkisini aynı kefeye koymaya çalışanlar kayba uğrar.

  (Duadar)

 • puzzle15.09.2018 - 11:19

  Hayat, bin parçalı bir puzzle. Sen, sana ölüm gelene kadar çözmeye çalışırsın, kopuk zannettiğin parçaları birleştirmek için uğraş verirsin. Bu senin bütünü görme çabanın en belirgin örneğidir aslında.

  (duadar)

 • kapıyı kapatmak13.09.2018 - 10:41

  Kendini beğenmek (kibir) ne kadar menfi bir hâl ise, kendinden başka kimseyi beğenmemek, kişiye öğrenmenin kapılarını kapatacak kadar daha kötü bir hâldir.

  (duadar)

 • hayat tecrübesi12.09.2018 - 12:31

  Durağanlık yok şu hayatta... Ne dert daimi ne de mutluluk çok ırak...

  (duadar)

 • insan olmak11.09.2018 - 13:12

  Ağaç, çiçeği ve meyvesiyle güzel, insan da yüreği ve vicdanıyla...
  Ağacın meyvesi de çiçeği de fıtridir, rahatsızlık vermediği gibi ruha huzur verir.
  İnsan da yüreği ve vicdanıyla hareket ederse meyvesi olan amelleri fıtri ve hoş kokulu olacaktır.

  biiznillah...

  (duadar)

 • toplumsal yara02.08.2018 - 16:46

  Bir toplum, zenginliği para, mal, mülk ve lüks yaşam olarak algıladıkça ilim, irfan, ahlâk gibi değerlerde ilerleme kaydedemez. Algıladığı biçimdeki zenginliğe ulaşmak için her türlü yolu kendine mübah göreceği gibi, kendi tanımlamasındaki zenginliğe vasıl olmasını da başarı olarak adlandırabilir. Halbuki bir toplumda en büyük başarısızlık ilim, irfan, ahlaki ve insani değerlerin kıymet bulmayıp ayaklar altına alınmasıdır.

  (duadar)

 • sahiplenme02.08.2018 - 16:43

  Sahiplenme duygumuz baskın geldikçe yaşam enerjimiz bizden uzaklaşır. Zira kaybetme korkusu ile birlikte endişe ve kaygılarda artış olur, bu da hayatı tam anlamıyla yaşamaktan alıkoyar. O hayattan lezzet almamız gerekirken zehir yutmuş insan misali kıvranıp dururuz. Halbuki bize verilenin; para, mal, mülk, evlat, ilim, güzellik gibi her ne varsa emanet olduğunun şuurunda olursak Yunus gibi "ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim" sırrını yakalamış olacağız belki de...

  (duadar)

 • ayrılık24.08.2016 - 12:27

  Ne çok biriktirdik bu sene senden...