Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bilgisayar sizce ne demek, bilgisayar size neyi çağrıştırıyor?

bilgisayar terimi Sevim Demiröz tarafından 13.09.2003 tarihinde eklendi

 • Kardelen Kübra Kutlu
  Kardelen Kübra Kutlu 01.05.2012 - 00:22

  işte bu bloğu http://muhabbetkuslari68.blogspot.com/ sürekli takip etmeme yarayan alettir

 • Selin Bilgün
  Selin Bilgün 05.11.2011 - 19:01

  alllah aşkına biz şu an neyle konuşuyoruz

 • Yalçın Şahin
  Yalçın Şahin 09.06.2009 - 14:51

  cıtır44 tüm yorumları okumuş anlamamış..............
  bilgisayarın ne olduğunu ama antolojiye yorum yazarken bilgisayar kullanmadan yazdı herhalde...........
  hala anlamadınsa televizyonun tebeşirlisi yazma tahtası olanına bilgisayar deniyor............

 • Yalçın Şahin
  Yalçın Şahin 09.06.2009 - 14:36

  101110011100 10011100 001 000 111 000 100111000111110011100011110
  gibi sadece 2 rakamdan olan dizilimleri saniyenin milyonda birinde algılayıp cevap verebilen mucizevi alet.......
  insanoğlu daha fazla kelime bilmesine ragmen hala derdini anlatmakta zorlanan ilginç varlık..........
  şeyyyyy hani mavi renkte oluyorda kopçalı hani çiçek asarken kullanıyorsun..........sen hatırlayana kadar 50 seçenek çıkarttı makina :)

 • Limonî Erz
  Limonî Erz 12.05.2009 - 18:08

  beni antolojime kavuşturan araç :)

 • Ayçin Yurttaş
  Ayçin Yurttaş 18.04.2009 - 12:05

  sürekli virüs kapan bir makine..........ayrıca dünyanın en bigili kitabı....

 • İsmail Tuncel
  İsmail Tuncel 23.11.2008 - 20:19

  BİLGİSAYAR İLK BULUNDUĞUNDA BİR ODA BÜYÜKLÜĞÜNDEYDİ.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım 08.09.2008 - 23:50

  tekgöz

 • Masalin Perisi
  Masalin Perisi 08.09.2008 - 00:40

  der computer sagt nein....:D

 • Aysun Nirvana
  Aysun Nirvana 12.02.2008 - 11:48

  bilgisayariniz bu dosyayi acamiyor
  sag tık,birlikte ac
  -dosyayi acmak icin web hizmeti kullanmak (hic denemedim)
  -listeden uygun program secmek (click)
  windows media player
  gorev cubugu kaybolmustu ben sarkiyi degistirememistim gorev seysi yoktu o zaman random ilerledi sarkilar cok iyi hatirliyorum.winap'in winamp oldugunu ogrendigimden bu yana bi hafizasi oldugunu dusunuyorum cunku; shuffle bile gitse hep dinledigim sarkilari bulup aciyor bana.o zaman da gorev cubugumun kaybolmasi bende bisey yaratmiyor.uzuntu.hem medyapileyır var o sey gibi,kurtariyor.
  vista gorunumlu bi xp'm var program ekle kaldirda o program gozukmuyor.dogan gorunumlu sahin gibi oldu.delphi calismiyor yuklenmiyor.shuffle la bi alakasi oldugunu sanmam.xp'de bi acik var hem konuscam sahibiyle.ag baglantiları onarda iptal tusu cogu zaman aktif olmuyor.aktif olsa tıklanmıyor,tıklansa hicbisey olmuyor.hep ekranin bi kosesine saklayip yokmus gibi davraniyorum.
  mouse ta benim 2x diye bi tus var.oraya bi kere basinca iki kere bastigini saniyo ama bu xp'ynen alakasiz oldugundan kusurunu kapatmaz.microsoft olmasi bi yerde belki
  tatlim..beni sık kullanilanlarina ekledigin icin,hatta sabah sabah beni ana sayfan yaptigin icin 'tamam'

 • Ayşe Şentürk
  Ayşe Şentürk 11.02.2007 - 11:25

  Dünya ya açılan pencere.

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz 01.11.2006 - 22:21

  Amerika'da kadınlar ve erkekler bilgisayarın dişi mi yoksa erkek mi olduğunu tartışıyorlarmış...

  Kadınlar bu aletin erkek olduğunu savunmuşlar. 'Çünkü' demişler, 'bilgisayarlar aslında sorunları çözmek için yaratılmış olmalarına rağmen ömürlerinin dörtte üçünü sorun yaratarak geçirirler... Daha da önemlisi, bunlardan bir tane aldığınız an, biraz daha sabretmiş olsaydınız çok daha gelişmiş bir modeline sahip olabileceğinizi görüp pişman olursunuz....'

  Erkekler tabii tam ters görüşte... 'Bilgisayar dişidir' diyorlar, 'çünkü onun mantığını yaratıcısından başka hiç kimsenin anlaması mümkün değildir, bu bir. Yaptığınız en küçük hatayı bile derhal hafızasına kaydedip tekrar tekrar önünüze koyar bu ikiii... Ve bir bilgisayar aldıktan kısa bir süre sonra fark edersiniz ki, bir o kadar daha parayı ona gereken aksesuarlar için harcamaktasınız, bu da üüüççç....'

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz 14.10.2006 - 02:14

  'Her kültür ve medeniyetin kendine has bir anlayışı vardır ve ithal edildiği yere mutlaka damgasını vurur.Teknoloji; üretildiği ülkelerin -Batı'nın- medeniyet ve kültür ürünüdür ve aracıdır.Teknoloji girdiği yere Batı kültürünü götürür.Nitekim bilgisayar donanın ve yazılım teknolojisi üreten dünyaca ünlü Batılı büyük bir firmanın büyük başlarından birisi,geçtiğimiz yıl Türk gazetelerine şöyle bir demeç vermişti:'Bugün bilgisayar teknolojisi bütün dünyaya yayılmış durumdadır.Batı'nın dışındaki ülkeler,bilgisayarın 'hardware' (donanım) imalatını -Batılı bir firma adına fason imalatını-,Batı ülkeleri ise 'software' (yazılım) imalatını yapmaktadırlar'.Donanım,Batı'dan alınan lisansla yapılmak zorunda,yazılım ise bilgisayarın beynidir.Batı 'yazılım' vermediği müddetçe sizin onun lisansı ile imal ettiğiniz donanım,yeni bir hurdadan başka bir şey değildir.

  Son söz:İktisadi nizamını kuramayan ve teknolojisini üretemeyen devletlerin,bağımsızlık iddia etmeleri fasa fisodan başka bir şey değildir...'

  Fazıl Duygun

 • Efe Güven
  Efe Güven 08.10.2006 - 00:02

  BİLGİSAYAR SALAKLARI

  Compaq 'Press any key' komutunu 'Press return key' şekline dönüştürmeyi düşünüyor. Neden? 'Any' tuşu nerede sorusuna cevap vermekten baygınlık gelmiş.

  Bir müşteri, üzerinde 'toz koruyucu' olduğunda fareyi kullanmakta güçlük çektiğinden dert yanmış. Toz koruyucu dediğinin farenin plastik paketi olduğu ortaya çıkmış.

  Disklerinin hatalı olduğunu savunan müşteriye 'diskleri satıcıya yollayın' denmiş. Satıcının eline geçen mektuptan disklerin fotokopileri çıkmış.

  Dell şirketinin bir müşterisi bilgisayarının faks çekememesinden şikayet etmiş. 40 dakikalık bir telefon görüşmesi sonucunda adamın kağıdı monitöre dayayıp 'Gönder' tuşuna bastığı ortaya çıkmış.

  Bir IBM müşterisi dökümanı yazıcıya aktaramadığından şikayet etmiş. 'Bilgisayar yazıcıyı görüyor mu? ' sorusuna karşılık 'Ekranı yazıcıya doğru çevirdim ama hala görmüyor' cevabını vermiş.

  Yeni aldığım bilgisayar çalışmıyor diye Dell firmasını arayan kadın sürekli 'Ayak pedalına basıyorum basıyorum makinadan hiç ses gelmiyor' demiş. Ayak pedalı dediğinin fare oldugu ortaya çıkmış.


  Novell Netware'in ünlü hikayesi:
  NetWare: Buyrun SysOp.
  Adam: Bilgisayarın kahve taşıyıcısı kırıldı. Garanti kapsamındayım, ne yapmam lazım?
  Netware: Kahve taşıyıcı mı?
  Adam: Evet bilgisayarın önündeki!
  Netware: Pardon anlamakta güçlük şekiyorum. Bu kahve taşıyıcıyı nereden aldınız? Promosyon falan mı? Üzerinde bir marka var mı?
  Adam: Bilgisayarla birlikte geldi. Promosyon olup olmadığını bilmiyorum. Üzerinde 4X yazıyor.
  Bir IBM müşterisi: ' İlk disketi sürdüm. İkincisini sürerken çok zorlandım. Üçüncüsü asla içeri girmiyor.'

 • Efe Güven
  Efe Güven 07.10.2006 - 23:49

  Bilgisayar Nasıl Bozulur

  Bilgisayarınızı, direkt güneş ışığı alabilecek bir yerde kullanın. Yakınlarda kalorifer veya benzeri bir ısıtma cihazı da bulunursa iyi olur. Ortamın nemli olması, olaya ayrı bir anlam katacaktır. :))

  Bilgisayarınız kilitlendiği zaman, 'reset' tuşuyla filan uğraşmayın. Power tuşuyla kapatın ve birkaç saniye bile geçmeden hemen açın. :)

  Elektrikler kesildiğinde, bilgisayarınızı kapatmayın. Elektrik geldiğinde yaşanacak ani voltaj değişiminin, monitörünüzde oluşturacağı görüntü ile sabit diskinizden gelecek garip seslerin senfonik uyumu size ilginç bile gelebilir. :))

  Bilgisayar masanızı sabitlemeyin. Böylece her tuşa bastığınızda sallanan bilgisayar, size 'interaktif' bir his verecektir. :)))

  Bilgisayarınızın kasasını, havalandırma delikleri kapanacak şekilde bir duvara yaslayın. Böylece işlemcinizin soğuması için gereken hava dolaşımını ve ısı kaybını önleyebilir, bilgisayarınızla 'sıcak' ilişkiler kurabilirsiniz. :))))))

  Bilgisayar monitörünüzde sabit bir görüntüyü saatlerce tutun. Böylece, monitörünüzün fosfor tabakasında oluşacak zedelenme sonucu, monitorünüz kapalı iken bile o görüntünün siluetini görebilirsiniz. :)))

  Bilgisayarınızın fişini topraksız bir prize takın. Aynı prizden diğer elektronik cihazların da güç sağlaması, bilgisayarınıza giden akımda hoş değişiklikler yapacaktır. :))

  Küçük kardesinizin veya çocuğunuzun bilgisayarınızın disket sürücüsüne bozuk para ve benzeri şeyleri sokmasına aldırmayın. Bilgisayarınızın içinde birikecek bozuk paralar, ona tasarruf alışkanlığı, bilgisayar tamircinize de para kazandıracaktır. :)))

  Eğer modem kartı, ses kartı ve benzeri kartları çok sık takip çıkartıyorsanız, her seferinde bilgisayarınızın kasasındaki o vidaları açmak büyük dert haline gelebilir. :)) Hele bir de yildiz tornavidaniz yoksa, bu iş bir eziyet halini alabilir. Bu kadar uğrasacağınıza, birakın bilgisayarınızın kasası sürekli açık kalsın. Annenize de söyleyin, sehpanın tozunu alırken bilgisayarınızın devrelerine de bir el atsın. :))))))

  Tüm bunlari yaptığınız halde, bilgisayarınız hala çalışmakta ısrar ediyorsa, en etkili ve son çare olarak kaldiırıp pencereden atabilirsiniz. :))))

 • Kübra Kendigelen
  Kübra Kendigelen 22.09.2006 - 21:21

  Bilgisayar komutlar yardımıyla çok sayıda karmaşık veri aritmatik ve lojik birimlerden yararlanarak,işleyen gerektiğinde geri veren elektronik ve mekanik devrelerden oluşmuş bir araçtır.

 • Merlin Xn
  Merlin Xn 09.08.2006 - 14:27

  Kısa sürede bu; hayatımın tüm anlamını kendi etrafına çekmeyi amaç edinmiş; narsist, herşeyi bilir, zamanımın %70 gibi bir bölümünü başında geçirdiğim, asla sıkıcı olmayan, aksine sonsuz yaratıların naçar bir esiri gibi keyfime düşkün olmama sebebiyet vermiş, sorumsuzluğumun birinci nedeni haline gelen ve saatlerce hiç kalkmaksızın zaman heba edebileceğim konusunda tereddütümün olmadığı mekanik; hayalî, ve somutsal tüm gerçekleri bir ekran başında toplayabilme niteliğine sahip; düşünebilen, paylaşabilen makina.

  (Deep-not: Mirasımı ona bırakacağım, evet.)

 • Ses Sizlik
  Ses Sizlik 08.08.2006 - 00:17

  ekrana çarptım ve yıllarca taşıdığım pembe gözlüklerim kırıldı! ...farkettim ki, insan olma yolundaki beşer, zaaflarından son derece hoşnut, hatta onları besleyecek her ortama çılgınca sarılıyor… hayır, sevmedim bu ortamı! …

 • Fatih Ergüner
  Fatih Ergüner 18.07.2006 - 17:55

  doğru kişilerin eline geçtiğinde muazzam faydalı, yanlış kişilerin elinde de bir canavara dönüşen, taa Von Neuman(kağıt-kalem tipi bilgisayarı bulan kişi) amcadan bu yana ahmaklığından hiçbirşey kaybetmemiş sanat eserleri

  YORUM: gelecek, bu meretler sayesinde hem kolaylaşacak hem de fenalaşacak....

 • Burcu Yuksel
  Burcu Yuksel 30.06.2006 - 11:21

  bilgisayar kadar aptal bir makine yoktur. Çunku bilgisayar kulanıcısı kadar akıllıdır!

 • Artanem
  Artanem 11.06.2006 - 22:51

  Delikanlı Bilgisayarcı, WindowsXP'de bir hata olduğunda hata raporu göndermez, ispiyonculuktan hoşlanmaz. Hoşgörülüdür. :)) :))

 • Artanem
  Artanem 11.06.2006 - 22:45

  kültürüne saygı gösteririm
  Örneğin: 'tek rakibim AMD', 'rahmetli de X386ydı ', 'bir sana hasretim,birde 3 Ghz cpu hızına', ' Windows'un ustasıyım Linux'un hastasıyım' :))

 • Sidoma
  Sidoma 28.05.2006 - 00:47

  Delikanli Bilgisayarcı

  Delikanlı Bilgisayarcı, silmek istediği bir dosyayı shift +del kombinasyonu ile siler,geri dönüşüm kutusu kullanmaz,tükürdüğünü yalamaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı, Windows gezgini kullanmaz,aradığı dosyayı anında bulur!

  Delikanlı bilgisayarcı, IP numarasını gizlemez.

  Delikanlı Bilgisayarcı, WindowsXP'de bir hata olduğunda hata raporu göndermez, ispiyonculuktan hoşlanmaz. Hoşgörülüdür.

  Delikanlı Bilgisayarcı, MS Office yardımcısı kullanmaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı, yardım menüsünü de kullanmaz.İhtiyacı olmaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı, Windows'taki Pinball oyununu uninstall eder.Oyun bile olsa toplarla işi olmaz!

  Delikanlı bilgisayarcı, IMAC gibi renkli cicili-bicili bilgisayar kullanmaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı, bilgisayarını sleep modunda bırakmaz,bilgisayarı her daim hazır ve nazırdır.

  Delikanlı bilgisayarcı, bilgisayarcı kültürüne saygı gösterir:
  Örneğin: 'tek rakibim AMD', 'rahmetli de X386ydı ', 'bir sana hasretim,birde 3 Ghz cpu hızına', ' Windows'un ustasıyım Linux'un hastasıyım' vb..

  Delikanlı Bilgisayarcı, görev zamanlayıcı kullanmaz, kafasına estiğinde defrag yapar.

  Delikanlı Bilgisayarcı Memik Yanık gibi şahsiyetlerle muhattap olmaz.

  Delikanlı bilgisayarcı monitörünün üstüne meraklı ördek,kuş böcük vb. materyaller koymaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı internette sörf yapmaz,olsa olsa tavla oynar.

 • Gönül Bahçemsin
  Gönül Bahçemsin 29.04.2006 - 17:35

  ilk geldiği gün çook heyecanlı idim hiç bir ayarını bilmiyordum babam kurcalarken kapatma düğmesine bir bastımki bidaha açılmadı yani bilgisayarımızın ilk bozulması benden oldu siftahını ben açtım diyebilirim

 • Erdinç Yücesoy
  Erdinç Yücesoy 29.03.2006 - 06:15

  biligisayarlar bildiğimiz hesap makineleridir aslında.insanların saatler ya da günler ve hatta haftalar içinde yapabilecekleri hesaplamaları ve de işlemleri daha kısa sürede yapabilen hesap makineleri.yazılımların onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyen alettirler.hiç bir şekilde bağımsız olarak düşünemezler,işlem yapamazlar ya da yorumlayamazlar.

 • Betul Donmez
  Betul Donmez 21.02.2006 - 23:14

  Mib, Bellek ve Giris/Cikis arabirimi

 • Eren Mestan
  Eren Mestan 17.01.2006 - 18:21

  Yeni dünya

 • Mükü İnce
  Mükü İnce 27.11.2005 - 18:24

  yapılan bütün yorumları okudum ve hiç bişey anlamadım.ya ben çok kıt ım yada sizlerin zeka seviyeniz çok düşük.bu arada bilgisayar bence kullanıcı komutlarını anlayan, yorumlayan ve bu yoruma göre hareket eden,hayatı kolaylaştıran bi makinadır.OLAY BUDUR İŞTE...

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz 22.11.2005 - 13:37

  şu meretin arkasına bişeler takmak zorunda kalmasak artık...kasa gidiordu, daha kötüsü tezgahtan düşüyordu 'biri' ;)

 • Mehmet Sadyk
  Mehmet Sadyk 21.11.2005 - 09:20

  bilgisayar mühendisliği bölümü ne işe yarar

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz 16.11.2005 - 00:54

  son bir haftamı zehir ettin:( ama iyiki varsın..

 • Tuğba Okyay
  Tuğba Okyay 01.11.2005 - 03:21

  11011000110101011000011100101010011..yeteeeeeeer!

 • Halime Kara
  Halime Kara 27.09.2005 - 19:05

  beni kendine bu denli bağlamayı başarmış yegane varlık..!

  ne seninle ne de sensiz inan yaşanmıyor çaresiz :)

 • Blue Send Me
  Blue Send Me 14.08.2005 - 12:35

  Aylardır (yaklaşık6-7 ay) 'benir formatlaa' 'beni formatlaaaaa' diye bağıran ama tembelliğimden daha zaman var bu beni bi kaç ay daa idare eder diye salladığım, şu anda içindeki dosyaların %90 nı bosuk olan, windovsu doğru dürüst çalışmayan, internete bağlanmaya çalışıorken bana sinir krizleri geçirten kendine 60 tan geriye sayıp yeniden başlayan ve virüslerin içinde cirit attığı ve hatta üremeye başladığı aptal alet. Bu aletle ilgili öğrendiğim en önemli şey şu oldu bağışıklık sistemi '0'(sıfır) .

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 20.07.2005 - 08:32

  Her biri tek bir amaca yönelik (ses-görüntü kayıt cihazı, görüntü mikseri, ses mikseri, hırsız alarmı, elektronik daktilo, görüntülü telefon, fax, gibi) elektronik devreler ile yapılan olayların oldukça hantal ve yavaş şekilde fakat hepsini birden programlama ile gerçekleştirebilen aletler.

 • Ndk
  Ndk 29.04.2005 - 12:18

  önce tetrisler, sonra joystickli atariler derken hayatıma giren en güzel bir şey... sınırsızlık abidesi... 'başka teknoloji istemem, benim bilgisayarım bana yeter' dedirtir insana..ama neme lazım milenyum çağındayız..bu güzel aletlerin yerini de başka aletler alablir muhtemelen

 • Ali Güç
  Ali Güç 14.04.2005 - 19:24

  Bilgisayar insan zekası olmadan kullanılması imkansız cihazlar toplulugu.

 • Gamze Kırlangıç
  Gamze Kırlangıç 08.04.2005 - 00:10

  En nefret ettigim icat.Bazen pencereden atasim geliyo.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 09.03.2005 - 15:04

  Bir öğretmenin evine aldığı Commodore türü makinaya 'Atatürk Kimdir? ' yazıp saatlerce cevabını beklediğini gördüğüm herşeyi bilen alet.

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz 10.01.2005 - 19:27

  kelime anlamı ile turk dil kurumunun en büyük icadı...

 • Akin Sanli
  Akin Sanli 22.12.2004 - 11:10

  Zamanın daha iyiy kullanılabilmesi ve degerlendirilebilmesi icin,bir problemin cözüm mantigini programlama dilleri adi verilen,deyim ve komutlardan meydana gelen yöntemlerle derleyen,düzenleyen ve isleyerek yeni bilgiler olusturan sistemlere bilgisyar denir.
  Bilgisayarlar insanın genis düsünce gücünün yarttıgı birer makinedir.genis anlamda yogun ve daginik bilgileri zamaninda istenildigi detaylara eriserek degerlendirebilen sistemler olarak ta tanimlanabilir. Bilhgisayarlar programlar vasitasiyla yönlendirilirler,Burada taninmalanan yöntemlerle bilgileri depolayan,düzenleyen ve isleyerek yeni bilgiler üreten sistemlerdir.

 • Zeynep Yılmaz
  Zeynep Yılmaz 19.10.2004 - 19:04

  1. Modeminizi kapattý ð ý ný zda içinizde bir burukluk hissediyorsaný z;
  2. Defterinizdeki tüm adreslerde @ varsa;
  3. Internet eriþ imi olmadý ð ý icin annenizle haberleþ emiyorsaný z;
  4. Telefon faturaný z 2 sayfadan fazlaysa;
  5. Esiniz resti çekip 'Hayý r, bilgisayar yatað a giremez! ' dediyse;
  6. Bilgisayar masaný zý n sandalyesini bir klozetle deð iþ tirmeyi düþ ündüyseniz;
  7. Gülümsedið inizde basinizi yan çeviriyorsaný z; :-)
  8. Esiniz devamlý olarak evlilikte iletiþ imin önemini vurguluyorsa ve siz de bunun üzerine kendisine yeni Bir telefon hattý ve modem aldý ysaný z;
  9. Kelime iþ lemcinizle birseyler yazarken her noktadan sonra 'com' yazý yorsaný z.com
  10. '0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,...' diye sayý yorsaný z;
  11. Rüyalarý ný z 256 renkse;
  12. Uyumaya çalý þ ý rken sleep(8*3600) diye düþ ünüyorsaný z;
  13. Asansöre bindið inizde gitmek istedið iniz kata ait düð meyi çift tý klý yorsaný z.
  Bu Internet iþ ini biraz fazla abartmý þ sý ný z demektir

 • 5mevsim
  5mevsim 27.08.2004 - 20:46

  Bilgisayarların Cinsiyeti

  X yerde kadınlar ve erkekler bilgisayarın dişi mi yoksa erkek mi
  olduğunu tartışıyorlarmış...

  Kadınlar bu aletin erkek olduğunu savunmuşlar. 'Çünkü' demişler,
  'bilgisayarlar aslında sorunları çözmek için yaratılmış olmalarına
  rağmen ömürlerinin dörtte üçünü sorun yaratarak geçirirler... Daha
  da önemlisi, bunlardan bir tane aldığınız an, biraz daha sabretmiş
  olsaydınız çok daha gelişmiş bir modeline sahip olabileceğinizi
  görüp pişman olursunuz....'

  Erkekler tabii tam ters görüşte... 'Bilgisayar dişidir' diyorlar,
  'çünkü onun mantığını yaratıcısından başka hiç kimsenin anlaması
  mümkün değildir, bu bir. Yaptığınız en küçük hatayı bile derhal
  hafızasına kaydedip tekrar tekrar önünüze koyar bu ikiii... Ve bir
  bilgisayar aldıktan kısa bir süre sonra fark edersiniz ki, bir o
  kadar daha parayı ona gereken aksesuarlar için harcamaktasınız, bu
  da üüüççç....

 • Demet Hocaoğlu
  Demet Hocaoğlu 13.08.2004 - 23:12

  onunla tanıştığımdan beri hayatım kaymış vaziyette,naptığımı bilmeden yaşıyorum...
  bilimsel bişeyler yazmak isterdim ama aklıma tek gelen bu...

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 20.07.2004 - 17:55

  Elektronik bilgisayar düşüncesi, ancak 1919 yılında ortaya atıldı, Çünkü bu tarihte Eccles ve Jordan 'flip-flop' devresini bulmuşlardı. Ancak, elektronik bilgisayar konusundaki ilk ciddi çalışmalar 11. Dünya Savaşı yıllarına rastlar Bu yıllarda A.B.D ordusu, balistik yöriinge hesaplarını hızlı bir biçimde yapabilecek bir makinenin arayışı içindedir. Bu nedenle Pennsylvania Üniversitesinde 1942 yılında başlatılan bir çalışma 1945 yılında sonuçlandı ve ilk modern bilgisayar olarak bilinen ENIAC 'Electronic Numerical lntegrator and Calculator' ortaya çıktı, 18.000 elektronik tüpten oluşan ve 100 KW güç harcayan bu dev bilgisayar J.P. Eckert ve J.W, Mauchley tarafından gerçeklenmiştir. 30 metre boy ve 30 ton ağırlığındaki ENIAC'a çok kişi, haklı olarak, çalışmaz gözü ile baktı. Ancak ENIAC dokuz yıl çalışma başarısı gösterdi. ENIAC aritmetik işlemlerin yanı sıra diferansiyel denklem de çözebiliyordu. Ayrıca bölme ve kök alma için özel devreleri mevcuttu. 'e' sayısını 2000 basamağa kadar hesaplayabiliyordu. Günümüz bilgisayarlarının atası sayılan ENIAC 'ta sayılar onluk düzende saklanıyor ve onluk düzende işleme katılıyordu. Bir toplama işlemini 200 mikro saniyede, bir çarpma işlemini 2300 mikro saniyede yapabiliyordu.  ENIAC' ın yapımı sürerken Dr. Von Neumann ve arkadaşları, Babbage'nin önerdiği makine üzerinde çalışıyorlardı. Bu çalışmalar sonunda, programı bellekte saklanabilen ilk bilgisayar olan EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) ortaya çıktı (1952) . EDVAC' ın 4096 bellek gözü bulunmaktaydı ve veriler ile program aynı bellekte saklanmaktaydı. Bu yöntem günümüz bilgisayarlarının çoğunda kullanılmaktadır.  1947 yılında 23.000 röle ve 13.000 tüpten oluşan SSEC (Selective Sequence Electromc Calculator) IBM firmasınca gerçeklenmiştir.  1948 yılında transistörün bulunuşu, bilgisayar teknolojisinin gelişmesinde sıçramaya neden olmuştur. 1960'lı yıllara gelindiğinde, artık bilgisayarlar standart olarak üretilip satılmakta veya kiraya verilmekteydi.  60'lı yıllarda gerçeklenen bilgisayarlar, boyutça büyük olmalarının yanı sıra ortam koşulları açısından nazlı makinelerdi. Çalışma ortamları nem ve sıcaklık açısından denetlenmek zorunda idi. Bu durum, bilgisayarı, bilgi işlem odasına hapsetmekte ve ofis ve fabrika ortamına inmesini engellemekte idi. Transistör teknolojisindeki gelişmeler, hem bilgisayarın boyutunu küçülttü hem de ortama olan bağımlılığını azalttı. Bu arada harcadığı gücü de önemli ölçüde azalttı. Sonuçta, fiyat olarak ucuz, boyut olarak küçük, fabrika veya ofis ortamında çalışabilen orta boy (mini) bilgisayarlar devri başlamış oldu.

  Boyut ve fiyatı azaltan bir başka gelişme, tüm devre teknolojisinin gelişmesidir. Bu yeni teknoloji sayesinde çok sayıda transistör ve pasif elemandan oluşan elektronik devre tek bir tüm devre içine sığdırabilmiştir.  60'lı yıllara kadar bilgisayarın elektronik yapısı ön plandaydı. Bilgisayarın programlanması özel bilgi ve beceri gerektiriyordu. Giderek bilgisayarların standart olarak üretilmesi, dolayısıyla bilgisayar sayılarının ve bilgisayar kullanıcılarının artması, kullanıcılara kolay gelecek ve makineden bağımsız programlama dillerinin geliştirilmesinin gerektiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle bu dönemlerde (daha çok bilimsel ve mühendislik çalışmaları için) , FORTRAN, (ticari uygulamalar için) COBOL programlama dili ve bu diller için derleyiciler geliştirildi. Bu yıllarda bilgisayar donanım fiyatları, yazılım fiyatlarına göre o denli yüksekti ki, bilgisayar satın alana yazılım, genelde çok ucuza, hatta bazen bedava veriliyordu.

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 20.07.2004 - 17:51

  ENİAC:üretilen ilk bilgisayardır..14 şubat 1946'da üretilen eniac yaklaşık 30 tondu...IBM 1950'lerde müjdeyi verdi..müjde 1950 yılında çıkacak olan IBM bilgisayarlar 1,5 ton olacak....

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca 25.06.2004 - 08:23

  Samurai shadow da ukyo ile herkesin (özellikle boynuzlu olanların :) kafasını kırdığım, ekmek paramı sırtından kazandığım sevimsiz alet.

 • Ekrem Erbil
  Ekrem Erbil 25.06.2004 - 02:27

  başkalarının yapıp bizim kullandığımız cihaz.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 07.06.2004 - 14:34

  Bilgisayarınızı koruyun:
  bkz. Virüs
  bkz. Spyware

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz 03.06.2004 - 10:50

  konuya tam hakim olmasam da onsuz yapamam.