Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bilgisayar sizce ne demek, bilgisayar size neyi çağrıştırıyor?

bilgisayar terimi Sevim Demiröz tarafından tarihinde eklendi

 • Bilal Ceran
  Bilal Ceran

  hesap makinesi ilk bilgisayar?

 • Vedat Yavuzoğlu
  Vedat Yavuzoğlu

  Bilgisayar, üzerine yüklenen programlar sayesinde aritmetik ve mantıksal işlemlerin çok hızlı şekilde yapılmasını sağlayan elektronik bir cihazdır. Hepimiz bilgisayar kullanıyoruz ve bilgisayar başında uzun saatler harcıyoruz. Ancak, hepimiz kullandığımız işletim sisteminin püf noktalarının tam farkında değiliz. Bu özellikleri kullanarak bilgisayardaki çalışmalarımızı daha hızlı hale getirebiliriz. Windows işletim sisteminde kullandığım ve şahsen çok faydasını gördüğüm bazı püf noktaları:

  • Çok sayıda dosyayı yeniden adlandırmak gerekiyor diyelim. Tek tek sağ tık -- yeniden adlandır demek bir işkence olabilir. Bunun yerine dosyayı seçip F2 tuşuna basarak hızlıca yeni isim girebiliriz. Üstelik, yeni dosya adını yazdıktan sonra TAB tuşuna basarsak otomatik olarak sıradaki dosyanın isimlendirmesine girebiliriz. Bu sayede çok seri biçimde tüm isimlendirmeler yapılabilir.

  • İki pencereyle çalışmanız gerekiyorsa, Windows logo tuşu + sol ok ile pencerelerden birini sola, Windows logo tuşu + sağ ok ile diğerini hızlıca sağa yaslayıp kolayca çalışabilirsiniz.

  • Windows logo tuşu + D: Hızlıca masaüstüne dönmenizi sağlar.

  • Windows logo tuşu + U (Windows 10): Erişim kolaylığı ayarları. Ekrandaki yazıların boyutları, parlaklık ayarı, fare ayarları ve daha fazlasına ulaşılabilir.

  • Control + Shift + 1-8 arası rakamlar (Numpad rakamları değil, normal olanlar): Windows dosya gezgininde hızlıca dosyaların görünüm şeklini ayarlayabilmemizi sağlar.

  • Web sayfalarında gezinirken: Control + Tab ile sekmeler arasında hızlıca geçiş yapılabilir. Page Up ve Page Down ile sayfalar hızlıca aşağı-yukarı kaydırılabilir. Home tuşu web sayfasının en başına, End tuşu en sonuna gider.

  • Eğer çok fazla mouse kullanımı gerektiren çalışmalarınız varsa, zaman içinde bilek ve kol ağrıları veya Karpal Tünel Sendromu gibi hastalıklarla karşılaşma ihtimaliniz artar. Ergonomik tasarımlı dikey (vertical) mouselar, çok daha rahat ve bilekleri daha az yoran bir kullanım sağlar ve bu problemleri önemli oranda azaltır. Mouse yerine kalem kullanmayı sağlayan grafik tabletler ise çok daha konforludur.

 • Kardelen Kübra Kutlu
  Kardelen Kübra Kutlu

  işte bu bloğu http://muhabbetkuslari68.blogspot.com/ sürekli takip etmeme yarayan alettir

 • Selin Bilgün
  Selin Bilgün

  alllah aşkına biz şu an neyle konuşuyoruz

 • Yalçın Şahin
  Yalçın Şahin

  cıtır44 tüm yorumları okumuş anlamamış..............
  bilgisayarın ne olduğunu ama antolojiye yorum yazarken bilgisayar kullanmadan yazdı herhalde...........
  hala anlamadınsa televizyonun tebeşirlisi yazma tahtası olanına bilgisayar deniyor............

 • Yalçın Şahin
  Yalçın Şahin

  101110011100 10011100 001 000 111 000 100111000111110011100011110
  gibi sadece 2 rakamdan olan dizilimleri saniyenin milyonda birinde algılayıp cevap verebilen mucizevi alet.......
  insanoğlu daha fazla kelime bilmesine ragmen hala derdini anlatmakta zorlanan ilginç varlık..........
  şeyyyyy hani mavi renkte oluyorda kopçalı hani çiçek asarken kullanıyorsun..........sen hatırlayana kadar 50 seçenek çıkarttı makina :)

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  beni antolojime kavuşturan araç :)

 • Ayçin Yurttaş
  Ayçin Yurttaş

  sürekli virüs kapan bir makine..........ayrıca dünyanın en bigili kitabı....

 • İsmail Tuncel
  İsmail Tuncel

  BİLGİSAYAR İLK BULUNDUĞUNDA BİR ODA BÜYÜKLÜĞÜNDEYDİ.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  tekgöz

 • Masalin Perisi
  Masalin Perisi

  der computer sagt nein....:D

 • Aysun Nirvana
  Aysun Nirvana

  bilgisayariniz bu dosyayi acamiyor
  sag tık,birlikte ac
  -dosyayi acmak icin web hizmeti kullanmak (hic denemedim)
  -listeden uygun program secmek (click)
  windows media player
  gorev cubugu kaybolmustu ben sarkiyi degistirememistim gorev seysi yoktu o zaman random ilerledi sarkilar cok iyi hatirliyorum.winap'in winamp oldugunu ogrendigimden bu yana bi hafizasi oldugunu dusunuyorum cunku; shuffle bile gitse hep dinledigim sarkilari bulup aciyor bana.o zaman da gorev cubugumun kaybolmasi bende bisey yaratmiyor.uzuntu.hem medyapileyır var o sey gibi,kurtariyor.
  vista gorunumlu bi xp'm var program ekle kaldirda o program gozukmuyor.dogan gorunumlu sahin gibi oldu.delphi calismiyor yuklenmiyor.shuffle la bi alakasi oldugunu sanmam.xp'de bi acik var hem konuscam sahibiyle.ag baglantiları onarda iptal tusu cogu zaman aktif olmuyor.aktif olsa tıklanmıyor,tıklansa hicbisey olmuyor.hep ekranin bi kosesine saklayip yokmus gibi davraniyorum.
  mouse ta benim 2x diye bi tus var.oraya bi kere basinca iki kere bastigini saniyo ama bu xp'ynen alakasiz oldugundan kusurunu kapatmaz.microsoft olmasi bi yerde belki
  tatlim..beni sık kullanilanlarina ekledigin icin,hatta sabah sabah beni ana sayfan yaptigin icin 'tamam'

 • Ayşe Şentürk
  Ayşe Şentürk

  Dünya ya açılan pencere.

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  Amerika'da kadınlar ve erkekler bilgisayarın dişi mi yoksa erkek mi olduğunu tartışıyorlarmış...

  Kadınlar bu aletin erkek olduğunu savunmuşlar. 'Çünkü' demişler, 'bilgisayarlar aslında sorunları çözmek için yaratılmış olmalarına rağmen ömürlerinin dörtte üçünü sorun yaratarak geçirirler... Daha da önemlisi, bunlardan bir tane aldığınız an, biraz daha sabretmiş olsaydınız çok daha gelişmiş bir modeline sahip olabileceğinizi görüp pişman olursunuz....'

  Erkekler tabii tam ters görüşte... 'Bilgisayar dişidir' diyorlar, 'çünkü onun mantığını yaratıcısından başka hiç kimsenin anlaması mümkün değildir, bu bir. Yaptığınız en küçük hatayı bile derhal hafızasına kaydedip tekrar tekrar önünüze koyar bu ikiii... Ve bir bilgisayar aldıktan kısa bir süre sonra fark edersiniz ki, bir o kadar daha parayı ona gereken aksesuarlar için harcamaktasınız, bu da üüüççç....'

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  'Her kültür ve medeniyetin kendine has bir anlayışı vardır ve ithal edildiği yere mutlaka damgasını vurur.Teknoloji; üretildiği ülkelerin -Batı'nın- medeniyet ve kültür ürünüdür ve aracıdır.Teknoloji girdiği yere Batı kültürünü götürür.Nitekim bilgisayar donanın ve yazılım teknolojisi üreten dünyaca ünlü Batılı büyük bir firmanın büyük başlarından birisi,geçtiğimiz yıl Türk gazetelerine şöyle bir demeç vermişti:'Bugün bilgisayar teknolojisi bütün dünyaya yayılmış durumdadır.Batı'nın dışındaki ülkeler,bilgisayarın 'hardware' (donanım) imalatını -Batılı bir firma adına fason imalatını-,Batı ülkeleri ise 'software' (yazılım) imalatını yapmaktadırlar'.Donanım,Batı'dan alınan lisansla yapılmak zorunda,yazılım ise bilgisayarın beynidir.Batı 'yazılım' vermediği müddetçe sizin onun lisansı ile imal ettiğiniz donanım,yeni bir hurdadan başka bir şey değildir.

  Son söz:İktisadi nizamını kuramayan ve teknolojisini üretemeyen devletlerin,bağımsızlık iddia etmeleri fasa fisodan başka bir şey değildir...'

  Fazıl Duygun

 • Efe Güven
  Efe Güven

  BİLGİSAYAR SALAKLARI

  Compaq 'Press any key' komutunu 'Press return key' şekline dönüştürmeyi düşünüyor. Neden? 'Any' tuşu nerede sorusuna cevap vermekten baygınlık gelmiş.

  Bir müşteri, üzerinde 'toz koruyucu' olduğunda fareyi kullanmakta güçlük çektiğinden dert yanmış. Toz koruyucu dediğinin farenin plastik paketi olduğu ortaya çıkmış.

  Disklerinin hatalı olduğunu savunan müşteriye 'diskleri satıcıya yollayın' denmiş. Satıcının eline geçen mektuptan disklerin fotokopileri çıkmış.

  Dell şirketinin bir müşterisi bilgisayarının faks çekememesinden şikayet etmiş. 40 dakikalık bir telefon görüşmesi sonucunda adamın kağıdı monitöre dayayıp 'Gönder' tuşuna bastığı ortaya çıkmış.

  Bir IBM müşterisi dökümanı yazıcıya aktaramadığından şikayet etmiş. 'Bilgisayar yazıcıyı görüyor mu? ' sorusuna karşılık 'Ekranı yazıcıya doğru çevirdim ama hala görmüyor' cevabını vermiş.

  Yeni aldığım bilgisayar çalışmıyor diye Dell firmasını arayan kadın sürekli 'Ayak pedalına basıyorum basıyorum makinadan hiç ses gelmiyor' demiş. Ayak pedalı dediğinin fare oldugu ortaya çıkmış.


  Novell Netware'in ünlü hikayesi:
  NetWare: Buyrun SysOp.
  Adam: Bilgisayarın kahve taşıyıcısı kırıldı. Garanti kapsamındayım, ne yapmam lazım?
  Netware: Kahve taşıyıcı mı?
  Adam: Evet bilgisayarın önündeki!
  Netware: Pardon anlamakta güçlük şekiyorum. Bu kahve taşıyıcıyı nereden aldınız? Promosyon falan mı? Üzerinde bir marka var mı?
  Adam: Bilgisayarla birlikte geldi. Promosyon olup olmadığını bilmiyorum. Üzerinde 4X yazıyor.
  Bir IBM müşterisi: ' İlk disketi sürdüm. İkincisini sürerken çok zorlandım. Üçüncüsü asla içeri girmiyor.'

 • Efe Güven
  Efe Güven

  Bilgisayar Nasıl Bozulur

  Bilgisayarınızı, direkt güneş ışığı alabilecek bir yerde kullanın. Yakınlarda kalorifer veya benzeri bir ısıtma cihazı da bulunursa iyi olur. Ortamın nemli olması, olaya ayrı bir anlam katacaktır. :))

  Bilgisayarınız kilitlendiği zaman, 'reset' tuşuyla filan uğraşmayın. Power tuşuyla kapatın ve birkaç saniye bile geçmeden hemen açın. :)

  Elektrikler kesildiğinde, bilgisayarınızı kapatmayın. Elektrik geldiğinde yaşanacak ani voltaj değişiminin, monitörünüzde oluşturacağı görüntü ile sabit diskinizden gelecek garip seslerin senfonik uyumu size ilginç bile gelebilir. :))

  Bilgisayar masanızı sabitlemeyin. Böylece her tuşa bastığınızda sallanan bilgisayar, size 'interaktif' bir his verecektir. :)))

  Bilgisayarınızın kasasını, havalandırma delikleri kapanacak şekilde bir duvara yaslayın. Böylece işlemcinizin soğuması için gereken hava dolaşımını ve ısı kaybını önleyebilir, bilgisayarınızla 'sıcak' ilişkiler kurabilirsiniz. :))))))

  Bilgisayar monitörünüzde sabit bir görüntüyü saatlerce tutun. Böylece, monitörünüzün fosfor tabakasında oluşacak zedelenme sonucu, monitorünüz kapalı iken bile o görüntünün siluetini görebilirsiniz. :)))

  Bilgisayarınızın fişini topraksız bir prize takın. Aynı prizden diğer elektronik cihazların da güç sağlaması, bilgisayarınıza giden akımda hoş değişiklikler yapacaktır. :))

  Küçük kardesinizin veya çocuğunuzun bilgisayarınızın disket sürücüsüne bozuk para ve benzeri şeyleri sokmasına aldırmayın. Bilgisayarınızın içinde birikecek bozuk paralar, ona tasarruf alışkanlığı, bilgisayar tamircinize de para kazandıracaktır. :)))

  Eğer modem kartı, ses kartı ve benzeri kartları çok sık takip çıkartıyorsanız, her seferinde bilgisayarınızın kasasındaki o vidaları açmak büyük dert haline gelebilir. :)) Hele bir de yildiz tornavidaniz yoksa, bu iş bir eziyet halini alabilir. Bu kadar uğrasacağınıza, birakın bilgisayarınızın kasası sürekli açık kalsın. Annenize de söyleyin, sehpanın tozunu alırken bilgisayarınızın devrelerine de bir el atsın. :))))))

  Tüm bunlari yaptığınız halde, bilgisayarınız hala çalışmakta ısrar ediyorsa, en etkili ve son çare olarak kaldiırıp pencereden atabilirsiniz. :))))

 • Kübra Kendigelen
  Kübra Kendigelen

  Bilgisayar komutlar yardımıyla çok sayıda karmaşık veri aritmatik ve lojik birimlerden yararlanarak,işleyen gerektiğinde geri veren elektronik ve mekanik devrelerden oluşmuş bir araçtır.

 • Merlin Xn
  Merlin Xn

  Kısa sürede bu; hayatımın tüm anlamını kendi etrafına çekmeyi amaç edinmiş; narsist, herşeyi bilir, zamanımın %70 gibi bir bölümünü başında geçirdiğim, asla sıkıcı olmayan, aksine sonsuz yaratıların naçar bir esiri gibi keyfime düşkün olmama sebebiyet vermiş, sorumsuzluğumun birinci nedeni haline gelen ve saatlerce hiç kalkmaksızın zaman heba edebileceğim konusunda tereddütümün olmadığı mekanik; hayalî, ve somutsal tüm gerçekleri bir ekran başında toplayabilme niteliğine sahip; düşünebilen, paylaşabilen makina.

  (Deep-not: Mirasımı ona bırakacağım, evet.)

 • Ses Sizlik
  Ses Sizlik

  ekrana çarptım ve yıllarca taşıdığım pembe gözlüklerim kırıldı! ...farkettim ki, insan olma yolundaki beşer, zaaflarından son derece hoşnut, hatta onları besleyecek her ortama çılgınca sarılıyor… hayır, sevmedim bu ortamı! …

 • Fatih Ergüner
  Fatih Ergüner

  doğru kişilerin eline geçtiğinde muazzam faydalı, yanlış kişilerin elinde de bir canavara dönüşen, taa Von Neuman(kağıt-kalem tipi bilgisayarı bulan kişi) amcadan bu yana ahmaklığından hiçbirşey kaybetmemiş sanat eserleri

  YORUM: gelecek, bu meretler sayesinde hem kolaylaşacak hem de fenalaşacak....

 • Burcu Yuksel
  Burcu Yuksel

  bilgisayar kadar aptal bir makine yoktur. Çunku bilgisayar kulanıcısı kadar akıllıdır!

 • Artanem
  Artanem

  Delikanlı Bilgisayarcı, WindowsXP'de bir hata olduğunda hata raporu göndermez, ispiyonculuktan hoşlanmaz. Hoşgörülüdür. :)) :))

 • Artanem
  Artanem

  kültürüne saygı gösteririm
  Örneğin: 'tek rakibim AMD', 'rahmetli de X386ydı ', 'bir sana hasretim,birde 3 Ghz cpu hızına', ' Windows'un ustasıyım Linux'un hastasıyım' :))

 • Sidoma
  Sidoma

  Delikanli Bilgisayarcı

  Delikanlı Bilgisayarcı, silmek istediği bir dosyayı shift +del kombinasyonu ile siler,geri dönüşüm kutusu kullanmaz,tükürdüğünü yalamaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı, Windows gezgini kullanmaz,aradığı dosyayı anında bulur!

  Delikanlı bilgisayarcı, IP numarasını gizlemez.

  Delikanlı Bilgisayarcı, WindowsXP'de bir hata olduğunda hata raporu göndermez, ispiyonculuktan hoşlanmaz. Hoşgörülüdür.

  Delikanlı Bilgisayarcı, MS Office yardımcısı kullanmaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı, yardım menüsünü de kullanmaz.İhtiyacı olmaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı, Windows'taki Pinball oyununu uninstall eder.Oyun bile olsa toplarla işi olmaz!

  Delikanlı bilgisayarcı, IMAC gibi renkli cicili-bicili bilgisayar kullanmaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı, bilgisayarını sleep modunda bırakmaz,bilgisayarı her daim hazır ve nazırdır.

  Delikanlı bilgisayarcı, bilgisayarcı kültürüne saygı gösterir:
  Örneğin: 'tek rakibim AMD', 'rahmetli de X386ydı ', 'bir sana hasretim,birde 3 Ghz cpu hızına', ' Windows'un ustasıyım Linux'un hastasıyım' vb..

  Delikanlı Bilgisayarcı, görev zamanlayıcı kullanmaz, kafasına estiğinde defrag yapar.

  Delikanlı Bilgisayarcı Memik Yanık gibi şahsiyetlerle muhattap olmaz.

  Delikanlı bilgisayarcı monitörünün üstüne meraklı ördek,kuş böcük vb. materyaller koymaz.

  Delikanlı Bilgisayarcı internette sörf yapmaz,olsa olsa tavla oynar.

 • Gönül Bahçemsin
  Gönül Bahçemsin

  ilk geldiği gün çook heyecanlı idim hiç bir ayarını bilmiyordum babam kurcalarken kapatma düğmesine bir bastımki bidaha açılmadı yani bilgisayarımızın ilk bozulması benden oldu siftahını ben açtım diyebilirim

 • Erdinç Yücesoy
  Erdinç Yücesoy

  biligisayarlar bildiğimiz hesap makineleridir aslında.insanların saatler ya da günler ve hatta haftalar içinde yapabilecekleri hesaplamaları ve de işlemleri daha kısa sürede yapabilen hesap makineleri.yazılımların onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyen alettirler.hiç bir şekilde bağımsız olarak düşünemezler,işlem yapamazlar ya da yorumlayamazlar.

 • Betul Donmez
  Betul Donmez

  Mib, Bellek ve Giris/Cikis arabirimi

 • Eren Mestan
  Eren Mestan

  Yeni dünya

 • Mükü İnce
  Mükü İnce

  yapılan bütün yorumları okudum ve hiç bişey anlamadım.ya ben çok kıt ım yada sizlerin zeka seviyeniz çok düşük.bu arada bilgisayar bence kullanıcı komutlarını anlayan, yorumlayan ve bu yoruma göre hareket eden,hayatı kolaylaştıran bi makinadır.OLAY BUDUR İŞTE...