Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mucize sizce ne demek, mucize size neyi çağrıştırıyor?

mucize terimi Pelin Taş tarafından 29.06.2003 tarihinde eklendi

 • Ters Tepki
  Ters Tepki24.07.2017 - 23:55

  Mucize diye birşey yoktur, imkansızı gerçekleştirmek vardır.

 • Modus Operandi
  Modus Operandi20.07.2017 - 01:10

  Bir kac gün önce seyahat ederken radyolardan biri arka arkaya Harun Kolçak şarkıları çalınca ilk gençliğimin mucizesi bu adam için içime bir sıkıntı düştü ve Harun Kolçak öldü mü yoksa diye sordum. Herkes aynı ağızdan bana bağırıp bu kötü sorumdan dolayı azarladı. Olmemesine sevinip bağıra bağıra şarkılarına eşlik ettim. Sonra bu akşam mucizenin öldüğünü okudum ruhsuz bir sayfada. Oysa anılar ölmezdi. O bizim utangaç hallerimiz, duygulu hallerimiz, aşık hallerimiz, hüzünlü hallerimizdi. Çok üzgünüm. Üzüntüm onun kalbi ve müziği kadar büyük..

 • Modus Operandi
  Modus Operandi13.07.2017 - 17:32  Tıpkı uzun şehir yolculuklarının yapıldığı filmlerdeki gibi otobuse binmiş, kafanızı cama dayamışsınızdır. Genelde kafanızın şoförün her hareketiyle cama vurup sizi bir kac beyin kanaması eşiğine getirmesi gerekir ama olmaz. Siz bir film yıldızı gibi kafanızı cama dayayıp, dışarıyı izleyebilirsiniz ve kafanız cama çarpmamıştır. İşte bu da mucizedir :)

 • İrem Başar
  İrem Başar09.06.2017 - 16:12

  Benim onu sevmemin nasıl bir mucize olduğunu bilmiyor..
  Lidar..

 • Modus Operandi
  Modus Operandi21.06.2016 - 01:51

  Bir çay bahçesinde oturmuş kitap okuyorken aniden O'nu göreceğiniz hissiyle apar topar hesabı öder yola çıkarsınız. Tam o anda O'nun da sizin oturduğunuz bahçeye doğru geldiğini görürsünüz.Etrafı kalabalıktır, yanınızdan, tam omzunuzun kenarından geçip gider, sizi görmez. Tuhaf bir neşe ile yola devam edersiniz.
  Başka bir akşam dışarı çıkarken O'nunla karşılaşacağınız hissi gelip yakalar yine. En sevdiğiniz elbiseleri giyer, yol boyu acaba nerede karşılaşırım diye düşünürken bir an aklınızdan çıkıverir -insanlık hali- ve işte o anda tam karşınızda belirir. Yanında arkadaşları vardır. Tuhaf bir esriklik hali sarar. Nasıl olmuşsa olmuş ve evren umulmadık hallerdeki atağını yapmış ve lakin yine gol olmamıştır. Olsundur. Aynı akşam orayı terk eder başka bir yerde yemek yemeye karar verirsiniz. Hava sıcak. Sokak masaları. Birden bir oyun gelir aklınıza. 10'a kadar sayacağım ve kafamı kaldırdığımda karşımda o olacak. Bir iki..., şöyle etrafa bakayım Aha yine mesajı almış mutlu bir evren...işte orda karşı kaldırımda.. Yine gördünüz. Daha on bile olmadan. üç bile olmadan. iki buçuk bile değil. Mucize gibi ama değil. Çünkü karşı kaldırımdan geçer. Etrafı insan dolu. gelir geçer. Geçmeyen zamana inat. Sizi görmez.
  Der ki bir filmde esasoğlan. Eğer bir insan hayatınızda üç kere karşınıza çıkarsa o sizin kaderinizdir. Biri de zaten beni filmlere inanmakla suçlamıştı. Valla da inanmışım. Bütün filmlere inanırım ben zaten. Yaşama sebebim film olsun, ben ona inanayım. Güzel filmler yapsınlar, güzel filmlere inanayım. Neyse Devam edeyim..
  Aynı akşamın devamının en tuhaf yerindeyiz. O dostlarıyla gezmeye gitmiştir. Siz de sahile. Yemek sonrası biraz suya bakmak, biraz kitap okumak, bir kaç bardak çay, bütün mucizeleri gerçek kılacaktır. Unutmak en büyük mucizedir mesela. unutmak bu öyküyü tamamlayacaktır. Yeterince hayal kırıklığına uğradıysak - bir akşam da iki defa- kalkılıp eve gidilmelidir. Çaylar içilmiş, rüzgarla hasbıhal edilmiş, kalbi kırık balıklar gibi bir iki üç diyince unutmaya hazırlanılmıştır. Aniden bir hadi gidiyoruz deriz. Kime? Sahilde kusup bıraktığın inanılmış bütün mucizelere. Hadi gidiyoruz. Hesap ödenir. Yola çıkılır. Yol dediysek kaldırımın kenarısı yani. Sahilde oturduğun o çay tost yapan yerin yanı. Gözler çivilenip kalır. İşte üç. Gözünü sevdiğim üç Tam üçüncü kez karşıdan geliyordur. Üstünü değiştirmiş. Hızlı hızlı bir yere gidiyor. Demin ki arkadaşlarının yanına mı? Yanında da bir kız var. - çirkin- banane. Nere gidiyor ki şimdi bunlar? Umrumda değil. Nasıl da tam karşıma çıktı. Mühim olan bu. Tam o anda görür sizi. Kocaman bir tebessüm. İyi akşamlar.. Koccaman güldü işte. Ben nasıl güldüm kimbilir? Hiç bir zaman bilemicem. Kıza bile iyi akşamlar dedim sevinçten. İşte budur mucize olan. Bir akşamda her kafanı kaldırışta onu görmek değil. Ne zaman görmek istesen karşına çıkması değil. Karşılaştığında ki o gülümseme var ya. Mucize odur işte. Bin yılın tebessümü, yeni keşfedilmiş cüce gezegen. pırıl pırıl bir obsidiyen.
  İşte budur mucize.
  Her bakışınızda sizi muhteşem bir gülüşe terkeden.

 • Espoir–
  Espoir–20.11.2015 - 20:43

  Genellikle zor anlarda kadığımız zamanlarda mucize olsun isteriz.
  İnsanın ihtiyaçları, hayalleri, arzuları sınırsızdır denilir.
  Beklediyimiz bir mucize gerçekleşse bile bununla yetinmeyip yeni mucizlerin olmasını dileriz.
  Ayrıca insan, her şeyi suiistimal ettiği için muhtemelen gerçekleşen mucizede de sulandıracak bir yan bulacaktır

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz10.01.2013 - 12:56

  Yüreğini yakan felaketler varsa,
  Yangınını söndürecek mucizeler de vardır elbet...

 • Yeşim Bayram
  Yeşim Bayram01.09.2010 - 17:58

  mucize denen şeye bir kere inanır oldum..teğet geçti..artık mucizelere inanmıyorum...mucize artık ne benim haneme ne benimyurduma uğramaz..o yüzdendir ki bende mucize sözcüğünün herhangi bir karşılığı yok...

 • Çiçek Seval
  Çiçek Seval29.12.2009 - 13:47

  O'nun sesi..

 • Limonî Erz
  Limonî Erz21.04.2009 - 10:32

  hayatın ta kendisi. her gün bir farklı bizi kucaklaması...