Kültür Sanat Edebiyat Şiir

akıl sizce ne demek, akıl size neyi çağrıştırıyor?

akıl terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  Hakikatin "kanıta" ihtiyacı yoktur, o sadece öyledir.

  Ne kendisi ne de aksi "ıspat" edilebilir.
  Parlaktır, ışık saçar o.

  Varlığı anında hissedilir; ama sadece onu hissedebilecek yüreğe sahip olanlar tarafından.

  OSHO

 • Öznur Pendent
  Öznur Pendent

  Yazması kolay da uygulamak zor '' alacağım aklını az kaldı az:)''

 • Hicran Hep Hicran
  Hicran Hep Hicran

  " Akıl gibi velinimet, zekâ gibi ağır yük tanımadım."
  Necip Fazıl Kısakürek

 • Jalghan Ay
  Jalghan Ay

  Akıl akıllıca kullanılmıyorsa eğer,
  Ne farkı kalır, fırtınada yelkensiz yüzen gemiden.

 • Dream
  Dream

  çoookk güzel bir yazı yazmışsın..
  haay aklını seveyim şövalyee :)

 • Ridsar
  Ridsar

  evrenin efendisidir dediğimiz insanda temel unsur, akıldır..
  aklı yok sayarsak, insan salt ANATOMİK YAPI olarak oldukça savunmasız ve çaresizidir de..
  demem o kii ,uçamaz, kaçamaz, mesela bir kaya kadar dayanıklı da değildir..
  ancak insana BAHŞEDİLEN ‘’ akıl yetkisi ‘’ aynı zamanda ‘’ akıl sorumluluğunu da ‘’ beraberinde getirir.
  nedir aklın sorumluluğu ? .. aklı ‘’ doğru yolda’’ kullanmaktır.
  bu yol , şüphesiz ‘’aklı bahşedene’’ çıkandır.. diğer bütün yollar ise nafile uğraşılan ıvır zıvırlar..

 • Rüya Körü
  Rüya Körü

  bize ait olduğu halde kendimizden başka heryere/herkese verdiğimiz yitiğimiz.

 • Espoir–
  Espoir–

  Delilik ile velîlik arsındaki çok ince bir çizgi

 • Ömer Metin Güven
  Ömer Metin Güven

  kim olduğu bellı olmayan soyut bır kavram

 • Şşşş Tttt
  Şşşş Tttt

  Kullanmak lazım.....

 • Sıla Sıla
  Sıla Sıla

  Akıl akıl olsaydı ismi gönül olurdu.Gönül gönlü bulsaydı, bozkırlar kır olurdu

 • İrapta Mahalli Yok
  İrapta Mahalli Yok

  'Kelâmcılara göre akıl, genel olarak iki kısma ayrılır:

  1- Garîzi akıl: Her insanda doğuştan var olan ve insanın diğer canlılardan ayrılmasını sağlayan asıl akıldır. Bu, aynı zamanda deney ve düşünme yoluyle elde edilen bilgilerin de esasını teşkil eder.

  2- Müktesep akıl: Garizî aklın kullanılmasıyla kazanılan akıldır. Sezgi, deney, düşünme ve öğrenim yoluyla oluşan bu tür akla mesmu’, müstefâd ve tecrübî akıl adı da verilir. '

 • Ayhan Dalmış
  Ayhan Dalmış

  Bir ülkede sanat ve akıldan çok servete değer verilirse bilinmelidir ki orada keseler şişmiş,kafalar boşalmıştır...

  H.Friedrich

 • Lafı Güzaf
  Lafı Güzaf

  Ya aklına hükmet ya da onun kölesi ol!

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  akıl bendede değil
  sendede değil
  akıl onda
  sen de o ol
  bunu anla
  M.B

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  Hak taala varlığını yarattı. ama bunu akıllar idrak edemedi.çünkü onlar maddi şeyleri düşünebilen akıldı.maddiyata taalluk eden akıl yüce şeylerin anlayışında kusurludur.bunu anlamak için maddeyi geçip ötelere varan akıl gereklidir.
  muhittin arabi.

 • Nur Önal
  Nur Önal

  Akıl sadece insanlarda olan düşünmemizi ve üretmemizi sağlayan soyut bir kavram.

 • Levent Karakaş
  Levent Karakaş

  uslanmadın hala yüreğim insanlara çok çabuk güveniyorun bilmem ki akıllanmak için hangi devasa darbeyi bekliyorsun....

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz

  ‎ 'Yeter, aklından çıkar artık onu' diyor kimileri.
  Siz de aklınızla değil de, yüreğinizle sevseydiniz anlardınız beni.

 • Kız Kulesi
  Kız Kulesi

  şu aralar bende kalmayan şey....

 • Xale Cemil
  Xale Cemil

  İki çeşit akıl vardır biri kalbte diğeri kafada.Bunaklaşmış kişilerin adını unutmalarına rağmen kur'an ayetlerini unutmamaları buna delildir.Peygamber'in 'Ahirzamanda ilim alimlerin göğsünden silinir' diye buyurması buna delildir ki İmam Şafii'nin görüşüdür bu.

 • Xale Cemil
  Xale Cemil

  Akıl akıl olsaydı adı gönül olurdu,
  Gönül gönlü bulsaydı bozkırlar gül olurdu... NFK

 • Melsa Koç
  Melsa Koç

  Zihin fukara olunca, akıl ukala olurmuş.
  Namık Kemal

 • Nadir Şener Hatunoğlu
  Nadir Şener Hatunoğlu

  Matematikçiyim. Şiire ve felsefeye yakın dururum. Zihinsel oluşumlar üzerine makaleler yazdım, kitaplarımda da kısaca değindim. Aklın en sınırlı, anlaşılır tanımı olarak, şunu benimsedim:
  ' Akıl, zekânın duyguları yönetebilme becerisidir.'
  Meraklısı için kitaplar:1) Socrates'in Sırrı 1) Aklın Yönetimi İçin Kurallar: Réne Descartes 3) Metot Üzerine Konuşmalar: Réne Descartes4) Düşünce ve devingen: Henry Bergson

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir

  akıl, bende olmayan birşey (: zira başka türlü onu kaybettiğim günden bugüne değin başkalarının bana deli demelerini nasıl açıklayabilirim ki?

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  akıl la ilgili iki yazı yazdım. ve benzerlik ve farkları aklın alet çantası gibidir diyerek bi benzetme kullandım. ve bu iki yazıyı yazdığım günden beri hep benzerlik ve farklar dediğimiz bu alet çantası kimin bu alet çantası hangi ustanın bu alet çantasını kim yada ne kullanıyor gibi bi soruyu hep bekledim.ne kadar meraksız bi toplumuz.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  aslında herkez farkı kullanır düşünürken ama kullandığını fark etmez.tüm akıl yürütmeleri farklar ve benzerliklerle yapılır.ve herşey zıttıyla bilinir farkı benzerliklerle benzerlikleride farkla biliriz anlam da hep zıtıyla ortaya çıkar. sıcağı soğukla biliriziz zararı karla iyiyi kötüyle.ve herşey zıttıyla var olur.kainatın düzeni bunun üzerine kurulmuştur.en zor kavradığım bilgi farkların benzerliğiydi.mesela hiç daha önce yimediğiniz bi yemek varsayalım kavak mantarı yediniz bi akşam yanında da bol limonlu bi marul salatası çok beğendiniz. bir kaç gün sonra tekrar kavak mantarı aldınız kocaman bi demet marul yanında. ve yine harika bi yemek yediniz. bir hafta sonra yine kavakmantarı yaptınız yine yanında marul salatası yine çok harika. bir hafta sonra yine kavak mantarı ama bu sefer marul salatası yok.ve gece müthiş bi karın ağrısı belkide gözünüzü hastanede açıyorsunuz. burda beyin yeterli miktarda acı hissedildiğinde. mutlaka sebebini arar. ve bi neden bulmak içinde farklardan yararlanır.bu mantarı daha önce üçkez yedim hiç bişey olmamıştı neden şimdi dokundu der. ve iki durumun arasındaki farkları aramaya başlar. ve ilk tespit ilk üç yemekte mantar yemeğinin yanında hep marul salatası vardı dokunmamıştı son yemekte yine aynı mantar yemeği ama yanında marul salatası yoktu diye tespit eder.. mantar aynı mantar ama sadece salata yok farklı olan salatanın olmaması.ilk üç yemek te sorun yok benzer durum dördüncü yemekte sorun var. salatanın olmadığı yemekle sancılanmanın olduğu yemek iki farklı durum birbirinin sebebi gibi gözüküyor bir farklı durum diğer farklı durum la örtüşüyor.farklardan benzerlik bulmak.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  akıl benzerlik ve farklar la çalışır sanki benzerlik ve farklar. aklın alet çantası gibidir taş okey veya iskambil kağıdı ile oynanan oyunları bilen ler dediklerimi anlıcaktır varsayalım taş okey oynuyoruz renk benzerleri olan kupadan 1-2-3-4 lü ve cins benzeri olan 4 tane papaz. kupadan -6-7-8.lili renk benzerinin yanına 3 tanede 10 luyu bi araya getirdiğimizde miktararların benzerliği. olur buda 14 taş sıfır yapar. yani benzerilkere göre dizeriz anlamlı hale getiririz. mesneviden bi hikayeyle benzeriliği pekiştirelim.arabın birinin bi bakkal dükkanı var.ve bakkal dükkanında insanlarla konuşabilen onları gülümseten ve insanları konuşmasıyla şaşırtan bi tuti kuşu var. bigün bakkal aceleyle eve gider tuti yanlız kalır bu esnada dükana kedi girer tuti korkar. pırlar ve yukarda ki gülyağı şişelerinin oraya konmak isterken gülyağı şişesini devirir. arap dükkana gelip koltuğuna oturduğunda kıçı başı yağ olur.yukarıya baktığında tutiyi görür sen döktün değilmi der ve tutiyi yakaladığı gibi. tutinin kafasındaki bütün tüyleri tek tek yolar. tutinin canı çok yanmıştır o günden sonra bidaha konuşmaz. gelen müştrilere laf atmaz. gün boyu somurtur. bir iki derken dükkandan müşteriler eksilmeye başladığında arap bakkal yaptığı hatanın farkına varır. tutiyi konuşturmak gönlünü almak için tutinin sevdiği çerezlerden alır fındık fıstık antep fıstığı ama tuti. bi türlü konuşmaz. bigün tuti gene miskin miskin somurtarak dışarıyabakar birden kapının önünden kafası kel cas cavlak biri gelir tuti birden gülmeye başlar ve sende gülyağı şişesini döktün seninde fandaki tüyleri yoldular der ve konuşmaya başlar. tuti kendibaşına gelenle kel adamın arasında benzerlik kurmuştur. bişeyin algılanması bi benzezliğin bulgulanması ile olur.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  akıl ve hakikat sadece kendilerine boyun eğer.çünkü özgürdürler.bu nedenle hiçbir zorba aklı sevmez.

 • Tekin Sönmez
  Tekin Sönmez

  beyinin beş duyu organları ile algıladığı bilgilerle oluşturduğu,yaşam kavramıdır.kalp beyinin ihtiyacı olan kanı pompalayan organdır.düşünemez,bilgi üretemez.yüce ALLAHIN varlığını,imanı,sevgiyi beyinin ürettiği akılla öğreniriz.saygılarımla..

 • Selen Demir
  Selen Demir

  aklımın odaları senle doldu taştı...sagopa...

 • Okyanus Siyahı
  Okyanus Siyahı

  AKIL VE KALP İLİŞKİSİ

  Aslında, yaratılış itibarıyla akıl, hep Yaratan'a açıktır, sürekli O'nu arar; heva ve hevese yenik düşmemişse mütemadiyen ışığı kovalar ve dünyevîliği aşabildiği andan itibaren de bir mârifet mahzenine dönüşerek O'nun aşk u iştiyakıyla sabahlar-akşamlar ve kalbin süt emdiği aynı memeden süt emmeye başlar. Ruh, varoluş gayesi itibarıyla melekûta müteveccih ceberût hulyalı; lâtîfe-i rabbaniye, ceberûta nâzır sır mefkûreli; sır ise, her zaman şiddet-i zuhûr ve azametle mest ü mahmûrdur. Kalb refakatindeki akla gelince o, belli ölçüde bu payeleri tahayyül, hatta tasavvur eden fark ufkunun bir şahidi gibidir.

  M.F.G

 • Okyanus Siyahı
  Okyanus Siyahı

  AKIL İHMAL EDİLİNCE

  Zatında, ileri-geri tarihi tekerrürler devr-i daimi de, hemen her zaman, vahye karşı alakasız kalınıp, akli olanın ihmal edildiği dönemlerle, semavi aydınlanma ve aklın aktivitesini tam ortaya koyduğu devrelerin tenavübünden başka bir şey değildir. Ne zaman ki nebilerin neşrettiği ziya ile gönüller aydınlanmış, dimağlar tenevvür etmiş; cismaniyet ve madde kendi çerçevelerine çekilmiş, fizik de-metafizik de yerli yerine oturmuş; Mevlana'nın deyimiyle de 'akl-ı mead', 'akl-ı meaş' ve 'akl-ı türabi'nin önüne geçmiş; işte o zaman, yeni bir kalb ve kafa izdivacı gerçekleşerek yepyeni bir milat daha yaşanmıştır. Bu milat, varlığın yeniden yorumlanıp, çağın idraki açısından bir kere daha hakiki sahibine bağlanması ve insanoğlunun iç çelişkilerden kurtulması miladıdır.. ve ne zaman ki göklerin ışığı görülmez olmuş, akıl ihmale uğramış, düşünce devre dışı bırakılmış -özel manasıyla- makul bütünüyle unutulmuş, her yerde gayrimakulun bayrağı dalgalanmaya başlamış.. kitleler iç içe tenakuzlara sürüklenmiş; fikri, ruhi teşevvüşler içinde, bazen Zerdüşt'e, bazen Hz. Üzeyir'e, bazen Hz. Mesih'e Allah'ın oğlu denmiş ve O 'üçlünün üçüncüsüdür' gibi çarpıklıklara düşülmüş, işte o zaman vahye ve akla bağlı diğer bütün denge ve sistemler de alt-üst olmuştur.

  M.F.G

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  eşyanın eşya ile ilişkilerinden akıl insanın kendi ile ilişkilerinden zaaf mı doğar? sakın akılda eşyanın maddenin zaafı,kusuru olmasın? mevlana celaleddin bir rubaisinide;

  ''o akıl ki,onun aklı (bağı) vardır o parça akıldır.
  akıl,eğer aklından (bağından) kurtulursa tam akıl olur''

  derken,acaba eşyanın insan zekasını hapseden zincirlerinde mi bahsediyor? eşyanın aklına (bağlarına) sarılmış insan zekası,acaba eşyanın ve maddenin zaaflarına bulamış olmuyor mu?

 • Alaettin Morgul
  Alaettin Morgul

  Akilla gönlunu dengede tutabilmektir mutluluk.

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur

  Akıl ve tedbiri bozan iki şey;
  Biri acele iş, öbürü de olmayacak şeyi istemek..(H.z Ali)

 • Abdulkerim Ökçin
  Abdulkerim Ökçin

  AKIL (yani beyin ve zekanın ürettiği var ettiği yapıt gösterge...) Dünyada 1.İman 2.Akıl kişide bunlar varsa dünya onundur dünyanın en zengini odur...

 • Abdulkerim Ökçin
  Abdulkerim Ökçin

  öncelikle selamlar bir laf vardır bizde KAFALI insan diye.. ve ya akıllı biz millet olarak bir yerde toplanıyoruz ya kafalı diyoruz ya da akıllı.. oysa! ! ben bu kavramı 3 e ayırıyorum benim tezim şudur: Akıl,Beyin,Zeka kişide 3 ayrı kavramdır olgudur kişide bir insan akıllı ama zeki değildir veya beyni iyi ama akıllı değildir aslında daha da iyi kanıtlamak için bu konuyu açabilir ve çeşitli örneklerle sizlere sunabilirdim başka zaman nasipse...

 • Muhammed Acar
  Muhammed Acar

  akıl çok önemmli zekada öle

 • Muhammed Acar
  Muhammed Acar

  insanı mutlu klan akıl ve zakadır

 • Muhammed Acar
  Muhammed Acar

  kardeşim akıl ve zeka en iyi iki özelliktir onlardan biri olmassa mesela akıl istediğimizi yapamayız ama zeka olmassa hayvanlar gibi bişi bilmeden gezeriz her ikiside olmassa hem yürüyemeyiz hemde öle dimdik bakarızzzzzzzzzzzzzz

 • Björk
  Björk

  insanı insan yapan bir ayrıcalık, kullanabilene..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Sadece akıl,deneyden yararlanmadan hiç bir bilgi gerçekleştiremez.İ.kant(1724-1804)

 • Ömürlü Aksoy
  Ömürlü Aksoy

  Aşka karşı çıkan düşünme gücü.
  Yani aşk gelince, akıl gider... Tecrübeyi...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  İnsanı mutlu kılan; Ruha rahatsızlık veren yanlış inanışları söküp atabilen akıldır.

 • Gul Simsir
  Gul Simsir

  Akılla zekayı ayırmak lazım bence....akılla zeka kelimesini aynı kefeye koyamıyorum...akıl benim için hareket eden bişi vücudun organı gibi, zeka ise biriktirilmiş bir depo benim için yetenektir..
  kullanılması gereken bir akla sahibiz doğru, ama sadece akla insanlar sahip değildir. hayvanlarda sahiptir.
  Zeka ise farklı bişi... bunun için IQ denilen bir kapasite vardır... zeka herşeyi sorgular, inkar eder veya kendi bildiğini okur, yönetir, kullanır, iyi yönde de olabilir kötü yönde de olabilir.
  herkes akla sahiptir ama aynı zeka kapasitesine sahip değildir. bu yüzden herkes taktirnameler alamaz, iyi derecelere giremez okul hayatlarında. veya aynı zekalara sahip olsak herkes bişiler icat ederdi.. iki ayrı kişi aynı kitabı okuyunca farklı şeyler algılar, farklı şeyler görür veya keşfeder...
  zeki insanlar deli olabiliyor oda çok bilgi sahibi olduğu için oluyor ve ona aklını kaçırdı deniliyor ama tabiri caiz bir deli olarak hayatına devam ediyor. demek aklını yitiren birisi yaşayabiliyor...sadece vücudunu kontrol edebiliyor...zeka ise herşeyi yönetebiliyor.
  AKIL ÇOĞU ZAMAN DOĞRU YOLDA OLDUĞUNA İNANIR; AMA, YOLUN SONUNDA APTALLIĞINA İNANIR

 • Gul Simsir
  Gul Simsir

  'ÇOĞU ZAMAN AKIL BAŞLANGIÇTA DOĞRU YOLDA OLDUĞUNU SANIR, ANCAK YOLUN SONUNDA APTALLIĞINA İNANIR'

 • Kuzeyin Kızı
  Kuzeyin Kızı

  İçimin içime sığmaması
  Canevimde çırpınan
  Küçücük bir kuş
  Olmasından mıdır aklın?

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  'İNsanı, -erkek olsun, kadın olsun- aklı gibi güzelleştiren bir şey yoktur. Akıl, insanlar arasındaki üstünlüğün mizanıdır.' Katılmamak imkânsız.

 • Su Gökbakar
  Su Gökbakar

  kendini aşamadığında, kendini aşanı reddettiğinde, merhameti kovduğunda, gittikçe katılaşan bir sistemleşmeyle kendi üzerine kapanır. kozmik paranoyasını, kurumsal bir kabuğun içinde dengelemeye çalışır. kuralcılığın sığlığında kaybolur. oysa ki adalet aklın teminatıdır. ikisi birbirinden ayrıldığı anda, hayat tarifsiz bir şekilde zorlaşır, ahmaklar ve korkaklar üreten bir kaynağa dönüşür. aklını kullanmayan ahmağa ve aklını kötüye kullanan kurnaza yardım vaat edilmediği gibi, aklının gereğini yapmayan yardımı geri çevirmiş, sadece akılla yetinense, güvenden uzaklaşmış demektir.