Kültür Sanat Edebiyat Şiir

felsefe sizce ne demek, felsefe size neyi çağrıştırıyor?

felsefe terimi Hilal Doğu tarafından tarihinde eklendi

 • Fırat Aydil
  Fırat Aydil

  Benim fikrim beni ilgilendirmez :)) S.E.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  'Süregelen durum bugünkü durum değil'
  (Bir politikacımızın durum analizi) .

 • Dede Korkut
  Dede Korkut

  Bilgelik sevgisi. Eldeki mevcut bilgiler üzerine düşünebilme etkinliğinden çok bilginin kendisi gibi şeyler üzerine soru sorma cesareti..

  Bilgi nedir? kaynağı nedir? Sınırları nelerdir? Doğru bilgiye ulaşmak mümkün mü gibi? ..(epistomoloji)


  Veya varlık üzerine üzerine sorular sorar (ontoloji.)

  İyi,doğru v.s üzerine soru sorar (etik) .

  Gibi alt dalları vardır.

  Faydasız,hatta zararlı bir etkinlik olduğunu düşünenlerde vardır Auguste Comte gibi.

  Ama böyle düşünenlere neden faydasız olduğu sorulduğunda felsefi akıl yürütmelere başlar.

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  ...o 950 küsür üyemi sildim ya! ha varlarmış ha yoklarmış? ...farkettim :))
  Beğen · · Paylaş

  Ayhan Aytaç'ın Notları...düşünüyorsan varsın! düşünmüyorsan ha varsın ha yoksun :)) _ayhan/felsefesi?
  15 dakika önce · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları...beni felsefe ile tasavvuf arasında sıla yapan rabbime hamdolsun! sofi ve sofist varmış şimdi anladım.sokrates ile yunusun gerçek bir hakk ve halk kahramanı olduğunu şimdi anladım.şimdi en büyük felsefeci ve tasavvufçu olduğumu anladım.gerçek filozoflara ve tasavvufçulara selam :)) _gerçeğin-aklı-ve-ruhuyum?
  11 dakika önce · Düzenlendi · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları...hz.ali dedi:din aklın eksenine girmiyorsa o din din değildir.akılda dini idrak edemiyorsa o da akıl değildir...? hacıbektaş:alimin fikrine dervişin zikrine saygılı olun...? akıl ve gönül ittifakı imam alinin şiarıydı...? aklın ve imanın kardeşliği gibi bütüncül bir güzellik görmedim....? aklın ve ruhun yoldaşlığı gibi bir yoldaşlığa rastlamadım.sokratta yunusda içindeki gerçeğin sesini işittide biri hiçbirşey bilmiyorum dedi diğeri en günahkar benim dedi de gerçeği buldu...?
  6 dakika önce · Düzenlendi · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları...şimdi bende sokrat ve yunus gibi bu kez hiç korkmadan.herşeyi göze alarak halkın arasına geri dönüyorum.onların hakikat mayası olmak için.böylece ormanın kralı aslan hem ormana hemde krallığına geri dönmüş olacaktır.varsın o zaman sırtlan sırtlanlığını kurt kurtluğunu yapsında bize musallat olsun patilerim ile hallederim :))
  3 dakika önce · Beğen

 • Zehra Ocak
  Zehra Ocak

  gercekten yasadign andaki firin ve olumlu dusuncendir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  felsefe ne bir bilim ne de bir bilgidir.elde bulunan bilgiler üzerine düsüncedir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  felsefe.bilgelik alıstırması ve öğretisidir.

 • Olay Olay
  Olay Olay

  FELSEFE

  Dişi Aslan Hayvanlar bir gün kim daha çok çocuk doğurabilir diye çekişmeye başlarlar. Hep birlikte dişi aslana gidip danışırlar. 'Sen kaç çocuk doğurabiliyorsun? ' diye sormuşlar aslana. 'Bir.' diye yanıtlar dişli aslan. 'Fakat ben aslan doğururum.' NITELIK, NICELIKTEN ÖNEMLIDIR...

  YENGEÇ ILE ANNESI 'Neden böyle yan yan yürüyorsun yavrum' diye sorar anne yengeç çocuğuna. 'Düzgün yürüsene! ' der. - 'Pekala anne' der çocuk. - 'Sen önümden düzgün yürü, ben seni takip ederim. ' HAREKETLER SÖZLERDEN ÖNDE GELIR?

  ASLAN, KOYUN, KURT VE TILKI Aslanın biri, bir koyunu yanına çağırır ve nefesinin kokup kokmadığını sorar. Evet! ? diye yanıtlar koyun. Aslan bu yanıta kızar ve koyunu oracıkta parçalar. Daha sonra kurda seslenip yanına çağırır, ona da aynı soruyu sorar. Hayır! ? diye yanıtlar kurt korkudan. Ancak o da yağcılık yaptığı için aslanın öfkesinden kurtulamaz. Sıra tilkiye gelmiştir. Aynı soruyu tilkiye de sorar. Tilkinin yanıtı şöyle olur; - Üzgünüm, üşütmüşüm biraz, o yüzden burnum koku almıyor! AKILLI KIŞI TEHLIKELI DURUMLARDA KONUŞMAZ! ! !


  KAZLAR VE TURNALAR Kazlar ve turnalar bir gün aynı tarlada yiyecek ararlarken birden yanlarına yaklaşmaya çalışan avcıyı fark ederler. Turnalar daha çevik ve hafif oldukları için hemen uçarlar. Oysa kazlar ağır hareket ettikleri için avcıdan kurtulamazlar. YAKALANANLAR HER ZAMAN SUÇLU OLANLAR DEĞILDIR?


  HASTA GEYIK Yaşlı bir geyik hasta düşer ve daha rahat otlayabilmek için güzel otlarla dolu bir çalılıkta yaşamaya başlar. Her hayvanla iyi geçindiği için pek çok hayvan sık sık geyiğin ziyaretine gelir. Zamanla her gelen hayvan bu güzel otlardan tatmaya başlayınca kısa süre sonra tüm otlar biter. Geyik hastalıktan kurtulur ama yiyecek hiçbir şeyi kalmadığı için bir süre sonra açlıktan ölür. SIZCE?


  FARELERIN TOPLANTISI Bir gün fareler bir araya gelirler ve başlarına musallat olan bir kediden kurtulma planları yaparlar. Pek çok fikir öne sürülür. Hiçbiri kabul görmez. En sonunda genç bir fare kedinin boynuna bir çan asmayı önerir. Böylece kedi kendilerine yaklaşırken farkına varacak ve kaçabileceklerdir. Bu öneri fareler tarafından alkışlarla onaylanır. Bu arada bir köşede sessizce onları dinlemekte olan yaşlı bir fare ayağa kalkar ve bu önerinin çok zekice olduğunu, başarılı olacağından hiç kuşkusu olmadığını belirtir. Fakat, der, Kafamı bir soru kurcalıyor. Aramızdan kim kedinin boynuna çan asacak? ? ?


  IYI BIR PLAN YAPMAK AYRI, O PLANI GERÇEKLEŞTIRMEK AYRIDIR.

  * * Insanlar FELSEFE yi Çocukken MASAL dan, Sonra KiTAP lardan, ihtiyarlarlayınca da Arkalarında Kalan YAŞAM larından Öğrenebilirler...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  felsefe ne bir bilim ne de bir bilgidir.elde bulunan bilgiler üzerine bir düsüncedir.

 • Kördüm Gördüm
  Kördüm Gördüm

  düşünmenin ta kendisi

  düşünüyormuş gibi yapmaksa tefelsüf derler namı diğer felsefe yapmak
  caz yapılması yeğdir,zira hiç çekilmez

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Her işin başıdır...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Anı yakalamak söz konusu bile değildir.Bir anda,nasıl sınavlarına,ya da tatile hazırlanabilir,sözünü tutabilir,bir arkadaşlık ya da bir sevgi oluşturabilirsin? Şimdiki zamanı yaşamak mı? By çok basit bir şekilde,hakikatı yaşamaktır.Zaten şimdiden cennetteyiz:Sonsuzluk şimdidir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Felsefe,'ben kimim'neyim? sorusuna verilen yanıttır.Zihinsel kimliktir.Felsefi bilginin dünyayı dolaşması planlanmamış bir olaydır.Bazen bir mekanda birikir bekler ve onu görenler tarafından keşfedilir,yorumlanır ve nitelik değiştirir.Fikirler de öyledir. ve aslolan bir tek şey vardır,o da uyumdur.Büyük paylaşımdır.

 • Ali Karakuş
  Ali Karakuş

  Felsefe; Kuşkuyu tatmaktır. Hayatta yalnız kalabilmek ve acı ile dolu olan kaybedişin yalnızlığında düşünebilmektir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Felsefe yapmak demek,cevap bulmak ve onları bulduktan sonra dinlenmeye çekişilmek demek değildir.Felsefe yapmak demek,önemli soruları tekrar tekrar sormak demektir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  İnsan aklının Göksel'e karşı çıkışı.

 • Emin Yıldırım
  Emin Yıldırım

  Felsefe: aklın bir konuyu kabullenmeyip gösterdiği reaksiyondur.(muhalefet gibi)
  Herkeze ayrı ayrı şeriat verilmiştir.A.İnsanların şeriatları gereği, her doğuşu kabullenmeleri olmayacaktır. herkez kendi anlayışına göre felsefelidir.Tasavvuf bilgisi olmayan insanlarda, bu fiilin sahibinin kim olduğunu, bilemeyip, (olurmu öyle şey) deyip karşılık verir. Nasıl olur desen
  kendinin şeriat anlayışı ile anlatmayaçalışır. Ellbetteki hem doğrudur. hemde yanl.

  şeriat
  tarikat
  hakikat
  marifet
  bu ilimlere sahip olmadan, Felsefe yapmak, doğru bir anlayış değildir. Bu ilmlerle dolmadan felsefe yapmamalıdır. sevgilerle emin Yıldırım

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Ağaç,taş ve dağ gibi varlıkların gelişimi doğasaldır.Ama insanı geliştiren tarihtir.Onun için bir toplum olarak geçmiş,bugün ve geleceği birbirinden kesin çizgilerle ayırmamamız gerekiyor.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Merhamet Hıristiyanlar için ne ise,akıl da filozoflar için odur.merhamet Hıristiyanın eylemini belirler,akıl ise filozofun.Klasik burjuva felsefesi kendini akıl kavramıyla özdeşleştirir.Onun için akıl ve felsefe aynı şeylerdir.
  Diderot

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Özgürlüğe giden yol felsefeden geçer..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Felsefe yapma MEE ol! Ki, güdülesin...

 • Uygarr Can
  Uygarr Can

  felsefe yolda olmaktır

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Felsefe yapmadan akıl yürütülebilir'fen bilimlerinde olduğu gibi' felsefe yapmadan yaşanılabilir 'budalalık ve tutku içinde yaşamak' Ama.
  ,felsefe yapmaksızın yaşamı düşünmek,düşüncesini yaşamak olmaz.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Felsefe,insan aklının her türlü dogmaya karşı verdiği bir tepkidir.
  1980 Askeri Darbesinden sonra,felsefe derslerinin okullarda yasaklanması,insanları
  düşünen,araştıran,sorgulayan,okuyan bireyler yerine,elleri balçık gibi itiatlı,futbol maçlarıyla uyuşturulmuş,popüler kültür bağlamında Recep İvedik'leştirilmiş bir toplum mühendisliğini uygulanarak özellikle de bu ükenin gençliği apolitikleştirilip kendi halkının sorunlarından uzaklaştırılmıştır.Çok yazık edilmiştir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  1980'de,felsefe dersi malum nedenlerden dolayı yasaklandı.Ancak insan mee olmayı hiç bir zaman kabullenmemelidir.Neden sorusunu her daim ve yaşadığı sürece hep sormak mecburyetindedir,mee olmamak insan olmak için.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kısacası:Somut bilimsellik,Ayın karanlık yüzünü ortaya çıkarmak.Bilineni sorgulamak. Felsefe yapma demekse,mee olarak kal demektir!

 • Levent Kozlu
  Levent Kozlu

  Kavram neredeyse felsefe oradadır. Felsefenin işi kavramdır, kavramlarla düşünüyoruz, kavramlar üretiyoruz, kavramlarla dünyamızı kuruyoruz ve bunu dilde ifade ediyoruz. Bir nevi fikir fırtınası diyebiliriz.

 • Vahşi Ve Hırçın Kedi
  Vahşi Ve Hırçın Kedi

  Felsefe, sevmeyi bilmek bilmeyi sevmek manasındadır..Ya da sevgi bilgisi, bilgi sevgisi diyede nitelendirebiliriz..Felsefenin ilk öğrettiği budur.. belki tüm zorluğa da bundan kaynaklanır..

 • Ferhan Türkoğlu
  Ferhan Türkoğlu

  Ders: Felsefe- Konu: aynı derede 2 kere yıkanmaz ama acaba 3 kere yıkanılabilir mi?

  Ali: bu hafta iddaa tek maçla yattı yine
  Mehmet: hangi maç yatırdı?
  Ali: zaten o daha kötü ya, chelse evinde 2-0 yenildi
  Mehmet: hadi beeee sende de hiç şans yokmuş
  Hoca: Mehmet ne konuşuyosunuz arkada beee, bize de söyleyinde biz de bilelim ne konuşuyasanız vır vır vır
  Mehmet: Hocam felsefe yapıyoduk.

 • Amon Ra
  Amon Ra

  karaya ulaşamayacağını bile bile yüzen kişi felsefe denizine düşmüş demektir,yaşam ile ölüm arasında bir silahtır,athena'nın mızrağının ışıltısıdır ama en güzeli Oruç Aruoba'nın dediği gibi,'kişinin gelmeyeceğini bildiği birisini beklemesi'dir.

 • Ömer Kerem Günaydın
  Ömer Kerem Günaydın

  Felsefe:M.ö.600'lü yıllarda Doğu Akdeniz ve Ege kolonilerinde başlayan,aklın sorgulayarak düşünmesinden ortaya çıkan bir bilimdir.Felsefe,bilgeliği esas alarak hakikatı arama ona ulaşma çabasıdır. Eski Yunanca'da bulunan,Phila(sevgi) ve Sophia(bilgelik) kelimelerinin birleşiminden oluşan,Philasophia(bilgelik sevgisi) anlamına gelmektedir.O zamanda iki düşünür tipi mevcuttur:Philosophos ve sophos. Philosophos,bilgeliğe ve hakikate ulaşmaya çalışan topluluk; Sophos ise bilgeliğin ve hakikatin kendilerinde olduğuna inanan topluluktur .Felsefeyi ortaya çıkaran dört ana etmenden söz edebiliriz:Merak ve öğrenme arzusu,dinsel ve mitolojik olayların yeterli olmayışı,Toplumsal refah düzeyinin yüksek oluşu,Özgür düşünce ortamının varlığı...Sözlerime: Aristoteles'in 'metafizik' adlı eserinden bir cümle ile son vermek istiyorum. 'İnsan doğal olarak bilmek ister.' Felsefe de bunun için vardır.

 • Cixxx Askimm
  Cixxx Askimm

  Felsefenin adını değiştirmek lazım. 'Felsefe' kelimesi 'filya
  'Sofya' dan gelir. Sofya 'bilgelik' demek, filya da 'dostluk, arkada
  sevgi' demektir, ama arkadaşlık sevgisi anlamındadır. Dolayısıyla
  sofya bilgeliği, hikmeti sevmektir. Yani bilgiyle hemhal olmuş, bilgiy
  selleştirmiş, yaşamı seven demek. Plato’nun Şölen’ini okursanız
  receksiniz. Şölen’i Azra Erhat’ın çevirisinden okumanızı tavsiye ede
  Şölen’i okuduğunuz zaman şunu görüyorsunuz: Felsefe aslında filo
  ya değildir, felsefe bir erossofya’dır. Arap diliyle aktarırsak, 'felsefe'
  ne 'eresefe' demek lazım. Yani eros’u 'ere' yapacaksın. Felsefe
  eresefe var. Çünkü felsefe ve bilim eros’tur. İçi geçmiş bir adamda
  lim insanı çıkmaz. Bilim insanının coşkun biri olması gerekir.

 • Merkan Esen
  Merkan Esen

  Yaratma ve yaratılma kavramını anlamaya çalışan bir ekoldür.

 • Murat Faust
  Murat Faust

  Dinin huzursuz kardeşi...

 • Bay Grey
  Bay Grey

  'Felsefe yapmak ölmeyi öğrenmektir.'- Karl JASPERS...

 • Firat Alcakboy
  Firat Alcakboy

  felsefe
  nedir

 • Oktay Avşin
  Oktay Avşin

  felsefe ağızdan çıkan herşeydir.yada sokratesin dediği gibi; felsefe neleri bilmediğini bilme sanatıdır.

 • Can Can
  Can Can

  Felsefe aklın, kendi hükümdarlığını göstermek için kurdugu müessise...Ve doğruyu bulmanın değil de yanlışı düzeltmenin müessisesi..

 • Size Ne
  Size Ne

  Felsefe,'sevmek' ve 'bilmek' fiilerinden türetilen bir sözcük.Bilmeyi sevmek,sevmeyi bilmek:Felsefenin ilk öğrettiği budur.Bilgi sevgisi,sevgi bilgisi.Bana çağrıştırdıkları bunlar.

 • Wwwinatdeki
  Wwwinatdeki

  inat

  www.inat.de.ki

  FELSEFE, Posted: Tue Jan 16, 2007 10:15 pm

  ----------


  THALES 624-548  Thales MÖ 624-548 yillari arasinda yasamistir. Bilimsel tarzda ilk felsefeyi ortaya koyandir. Thales ilk felsefecidir.O zamanin ticaret ve saneyi sehri olan Milet’de felsefeye baslamistir. Milet ayni zamanda bir büyük Liman sehridir.Misir’a ve Mezopotamya’ya gitmis. Misir’lilardan geometriyi, Babil’lilerden astronomiyi ögrenerek ülkesine getirmistir. Günes tutulmasini hesap ederek önceden bildirmistir.Bununla üne kavusmustur. Bu bilgiyi Babil’lilerden aldigi söylenmektedir.Thales esasen matematikcidir. Misirlilardan geometri bilgilerini eski Yunanistana ’Theles getiriyor. Bir dairenin capi ile iki esit bölüme ayrildigini, ikiz kenar ücgenlerin taban acilarinin esit oldugunu, ters acilarin bir birine esit oldugunu ilk kez Theles ögretmistir. Gölge hesabi ile denizdeki gemilerin limana uzakligini hesap ederek ne kadar zamanda limanda olacagini bildirmistir. Yine gölge yolu ile piramitlerin yüksekligini ilk hesap edendir.Thales ürünün o sene cok verimli olacagini önceden bilir ve zeytin yagi atelyelerini ucuza kiralar. Gercektende o sene ürün cok fazla olur Theles zengin olur. Bu yöntemi ile filozoflarin isterlerse zengin olabilecegini göstermis olur.Tarihte ilk

 • Melda Bahri
  Melda Bahri

  Felsefeyle yaşamın anlamını bulmaya çalışanlar, yaşamın içinde felsefenin anlamını bulacaklar..

  Felsefe kelimesi Yunanca'da fhilo(sevgi) ve sophia (bilgelik) kelimelerinin yan yana gelmesinden oluşuyor... fhilosophia (bilgelik sevgisi) . Yunanlı düşünürler için 'Bilgiyi sevmek, bilginin peşinden koşmak' anlamını taşır...
  Ünlü filozoflardan Platon'un bir sözü var: 'Felsefe, doğruyu bulma yolunda, düşünsel bir çalışmadır.' diyor.
  'Felsefe yapmak ölmeyi öğrenmektir.'
  Karl JASPERS

  'Felsefe, neleri bilmediğini bilmektir.'
  SOKRATES

  'Doğruyu bulma yolunda, düşünsel (İdealist) bir çalışmadır.'
  PLATON
  'İlkeler ya da ilk nedenler bilimidir felsefe.'
  ARİSTOTELES

  'Mutlu bir yaşam sağlamak için, tutarlı eylemsel bir sistemdir.'
  EPİKUROS

  'Felsefe tanrıyı bilmektir ve gerçek felsefeyle, gerçek din özdeştir.'
  AUGUSTİNUS
  'İnanılanı anlamaya çalışmaktır.'
  ANSELMUS

  'İnanılanın inanılmaya değer olup olmadığını araştırmaktır.'
  ABAELARDUS
  'Eleştiridir.'
  CAMPENELLA

  'Deney ve gözleme dayanan bilimsel veriler üzerinde düşünmektir.'
  F. BACON

  'Felsefe yapmak doğru düşünmektir.'
  T. HOBBES

  'Felsefe bir bilimdir ve geometrik yöntemi metafiziğe uygulamak gerekir, felsefeyi kesin bir bilim yapmak için.'
  DESCARTES
  'Felsefe, genelleştirilmiş bir matematiktir.'
  SPİNOZA

  'Gerçekte doğru olanı algılamaktır. Felsefe göklerden yere inerek, beş duyuyla kavranan konularla ilgilenmelidir.'
  LEİBNİZ

  'Bütün düşüncelerimizin duyumlarımızla, gerçek alemden geldiğini tanıtlamaktır.'
  LOCKE

  'Felsefe duyumların bilgisidir.'
  CONDİLLAC

  'İnsan zihninin mahiyetini incelemektir.'
  HUME

  Sonuç olarak;
  Felsefe Yaşamdır...


  http://www.felsefe.ekibi.com

 • Edaa
  Edaa

  -Felsefecilerin çoğunluk ateist oldukları yönünde bir kanaat var.

  Bu kanaat entelektüel kültürümüzle felsefeciler arasındaki uçurumun ürünüdür. Felsefe tarihinde ateist felsefeciler var. Ama beşerî ve özgür tefekkür yapan her akımda olabilir bu. Filozofların ezici çoğunluğu, mutlaka müesses dinlerdeki gibi olmasa da bir biçimde Tanrı’ya, ya da bir temel prensibe veya kâinatın onu var kılan bir temel ruha sahip olduğuna inanmaktadır. Belki bu inançlarını ifade ediş biçimleri basmakalıp olmadığı için genel toplum tarafından dışlanmışlar. Spinoza’ya bakın mesela. Bir 17. yüzyıl düşünürü. Yahudi cemaati tarafından dışlanmış. Ne Hıristiyanlığın ne de Yahudiliğin genel telakkisine uygun bir Tanrı telakkisi var. Ama bir felsefeci açısından bakıldığında en temel Tanrı inancı ondadır.

  -Yani felsefenin dinlerle bir sorunu yok mu diyorsunuz?

  Dindarlığı, donmuş bir kalıplar ve alışkanlıklar sistemi olarak değerlendirirseniz, bununla felsefenin bir sıkıntısının olmaması mümkün değil. Ama bu çeşit bir dindarlıkla dinin de sıkıntısı olmalıdır. Şuuru ve tefekkürü olmayan bir dini yaşayışın, o dine fevkalade zararı vardır. Din evvela tefekkürdür. Tefekkürü besleyen de felsefedir. İlahi vahiy ile beşeri akıl arasında bir alışveriştir, din adına tefekkürle buluşmak. Bu, fanatizmin olmadığı bir dindir. Din felsefeden yararlandığı gibi felsefe de dinden istifade eder. İnanan bir filozofun, ufkunun çok geniş olacağını düşünüyorum. Dinî alanın farkına varmaya çalışan bir felsefe de geniş ufuklu bir felsefedir.

 • Edaa
  Edaa

  Felsefenin, bir bilgi dalı olarak belli bir konusu yoktur.Başka bütün bilim dallarında, örneğin matematikte, fizikte, tarihte, öğrenilecek belli konular vardır: Akıl yoluyla açıklanmasına çalışılan teoremler, doğa olayları, geçmişteki olaylar... Felsefede ise böylesi bir şeye rastlanmaz. Kuşkusuz, büyük filozofların düşüncelerinden ve sistemlerinden söz açılır; ama insanlar, bu sistemlerden birini ya da ötekini, paylaşmak ya da kabul etmek zorunda değillerdir. Öte yandan, hiçbir felsefe sistemi üzerinde de topyekün bir anlaşma asla olmamıştır. Olamazdı da: Çünkü bu sistemler, çoğu zaman birbirini tutmaz ve karşı karşıyadırlar.

  Peki, felsefe kesin, su götürmez ve şaşmaz bir bilgi vermiyor olsa bile, bir yaşama sanatı, bir ahlâk öneriyor mu?

  O da değil! Felsefenin önerdiği yaşam sanatı ve ahlâk da, sistemden sisteme değişiyor. Felsefe de, bir matematik teoremi ya da bir fizik yasası gibi tanıtlanmış doğrular yok, kesin yaşam ve ahlâk kuralları da. Tarih boyunca, sistemleri sistemler izlemiş; her filozof, kendinden önce gelenin görüşlerinden farklı; kimi zaman onlara zıt bir görüşle ortaya çıkmıştır; şu anda öne sürülene de yarın karşı çıkılacaktır. Böylece her filozof, -ressam, müzikçi ya da şair- her sanatçı gibi, dünyaya belli bir bakış ve açıklama biçimine sahiptir ve onu ortaya koymakla yetinir.

  Vaktiyle,büyük Alman filozofu Kant şöyle demişti: “Felsefeden öğrenilebilecek tek şey vardır: Felsefe yapmak! ” Felsefe yapmak da, işte bu çağrıya uymakla başlar: Düşünmek tartışmaya, tartışma eleştiriye götürür. Bütün bunlarla da,aklın ışığında doğru araştırılmış olur; biraz daha yakınlaşılır ona.

  “Felsefe” kelimesinin kökeni de bunu gösteriyor.
  Gerçekten, Türkçe'deki felsefe kelimesinin kendisinden türediği, -Yunanca philo(sevgi) sophia(bilgelik) köklerinden oluşan 'philosophie”, “bilgelik sevgisi” anlamına geliyor. Sophia bir “yaşama sanatı”, akla uygun davranma, her türlü ölçüsüzlüklerden kaçınma, deneyimleri dinginlikle karşılama anlamında bir ahlâk değil sadece; bir “bilgi” de aynı zamanda.

  Böylece, kelimenin kökeni göz önünde tutulduğunda, felsefe, hem bir yaşama biçimi hem de belli bir bilgi türü, bir “bağımsızlaşma” ve bir “bilgi”. Eski Yunanlılara göre, bu iki kavram arasında sıkı bir ilişki de vardı: Bizi bağımsızlığa götürecek olan bilgidir ve kötü davranan kişi bir bilgisizdir her şeyden önce. “Hiç kimse bile bile kötülük yapamaz” diyordu Sokrates.
  Ancak, kelimenin kökenine daha dikkatle eğildiğimizde, şunu da fark ederiz: Felsefe, tamı tamına bir bilgelik değil, sadece “bilgelik aşkı”dır.

  Söylenenlere bakılırsa, İsa'dan önce 6.yüzyılda büyük bir Yunan matematikçisi ve filozofu olan Pitagoras, alabildiğine alçakgönüllülükle, kendisinin bilge olmaktan çok, “bilgelik dostu” olduğunu söylermiş. 20.Yüzyılda tanınmış bir Alman filozofu, Karl Jaspers, bu ayrım üzerinde önemle duruyor. Felsefeye Giriş adlı küçük ama kapsamlı eserinde, altını çizdiği şu: Felsefenin özü, bir bilgi edinmekten çok, onu arayıp araştırmaktır. Felsefe ona göre, “dogmatizme, yani kesin ve değişmez formüllere dönüşüp soysuzlaştığında, kendi kendisine ihanet etmiş olur. Felsefe yapmak yola koyulmaktır; felsefede sorular yanıtlardan daha önemlidir ve her yanıt yeni bir soru olup çıkar”. Felsefe, donup kalmayı sevmez. Paul Valery’nin sözleri anlamlı: Sadece istiridyelerle ahmaklar yapışıp kalırlar! diyor büyük yazar. Böylece, felsefi aranışta, bağnazın-üstelik kendini beğenmiş-dediğim dediğiyle zıtlaşan bir alçakgönüllülük vardır. Bağnaz, gerçeği elinde tuttuğundan emindir ve o yüzden de, onu başkalarına dayatma sapıklığı içindedir. Filozof ise, doğruyu aramaya çıkmıştır ve öyle olduğu için de, büyük bir alçakgönüllülükle söylediği şudur: “Doğru ne benim ne senin elinde, doğru önümüzde! ”

  Bağnazın tersine, rahat değil kaygılıdır filozof. Çünkü, doğruyu aramanın ne denli çileli olduğunu bilir.

  Böylece felsefe, Yunanca anlamına uygun olarak, bilgiye ve eyleme yüzü dönük de olsa, ne kuramsal bilgiler yığını, ne de pratik reçeteler tomarıdır o; felsefe, bir “genel tavır”, daha da doğrusu hem bilgiye hem de eyleme ilişkin bir”yöntem”dir. Bu yöntem, aklın eleştirici bir tavrıdır ki, bilgi söz konusu oldukça önyargıların uzağında tutar bizi; eylem söz konusu oldukça da tutkulardan uzakta...

  Deyim yerindeyse,bir kafa ve ruh eğitimidir felsefe.

 • Duru Mina
  Duru Mina

  Başımı idealara çevirip gözlerimi kör eden tokat. Felsefe kuttur.

 • Fatih Çekiç
  Fatih Çekiç

  felsefe: ruhun, derinliklerinden gelen, fikirleri ve gerçekleri yansıtma sanatıdır.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Yapmak, kişisine göre değişir,

  Kimisi yapıyorum sanar, yıkmaktan beter eder...

  Kimisi konuşur, konuşmasıyla ihya eder...

 • Gülistan Kartal
  Gülistan Kartal

  kısaca felsefe herşeydir

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Gözlerin kavrayamayacağı olayları, aklı ile görme sanatı....

  Bilmezki göz, aklın parçası...

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  'Felsefe ölmeyi bilmektir...'

  'insan bildiği herşeyi yaşarken sınamalıdır..'

 • Ercan Çeçen
  Ercan Çeçen

  insanların meraklarından doğan bir kavram