Kültür Sanat Edebiyat Şiir

felsefe sizce ne demek, felsefe size neyi çağrıştırıyor?

felsefe terimi Hilal Doğu tarafından 18.07.2002 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay06.05.2016 - 09:48

  'Süregelen durum bugünkü durum değil'
  (Bir politikacımızın durum analizi) .

 • Dede Korkut
  Dede Korkut16.11.2013 - 07:37

  Bilgelik sevgisi. Eldeki mevcut bilgiler üzerine düşünebilme etkinliğinden çok bilginin kendisi gibi şeyler üzerine soru sorma cesareti..

  Bilgi nedir? kaynağı nedir? Sınırları nelerdir? Doğru bilgiye ulaşmak mümkün mü gibi? ..(epistomoloji)


  Veya varlık üzerine üzerine sorular sorar (ontoloji.)

  İyi,doğru v.s üzerine soru sorar (etik) .

  Gibi alt dalları vardır.

  Faydasız,hatta zararlı bir etkinlik olduğunu düşünenlerde vardır Auguste Comte gibi.

  Ama böyle düşünenlere neden faydasız olduğu sorulduğunda felsefi akıl yürütmelere başlar.

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud21.09.2013 - 12:21

  ...o 950 küsür üyemi sildim ya! ha varlarmış ha yoklarmış? ...farkettim :))
  Beğen · · Paylaş

  Ayhan Aytaç'ın Notları...düşünüyorsan varsın! düşünmüyorsan ha varsın ha yoksun :)) _ayhan/felsefesi?
  15 dakika önce · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları...beni felsefe ile tasavvuf arasında sıla yapan rabbime hamdolsun! sofi ve sofist varmış şimdi anladım.sokrates ile yunusun gerçek bir hakk ve halk kahramanı olduğunu şimdi anladım.şimdi en büyük felsefeci ve tasavvufçu olduğumu anladım.gerçek filozoflara ve tasavvufçulara selam :)) _gerçeğin-aklı-ve-ruhuyum?
  11 dakika önce · Düzenlendi · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları...hz.ali dedi:din aklın eksenine girmiyorsa o din din değildir.akılda dini idrak edemiyorsa o da akıl değildir...? hacıbektaş:alimin fikrine dervişin zikrine saygılı olun...? akıl ve gönül ittifakı imam alinin şiarıydı...? aklın ve imanın kardeşliği gibi bütüncül bir güzellik görmedim....? aklın ve ruhun yoldaşlığı gibi bir yoldaşlığa rastlamadım.sokratta yunusda içindeki gerçeğin sesini işittide biri hiçbirşey bilmiyorum dedi diğeri en günahkar benim dedi de gerçeği buldu...?
  6 dakika önce · Düzenlendi · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları...şimdi bende sokrat ve yunus gibi bu kez hiç korkmadan.herşeyi göze alarak halkın arasına geri dönüyorum.onların hakikat mayası olmak için.böylece ormanın kralı aslan hem ormana hemde krallığına geri dönmüş olacaktır.varsın o zaman sırtlan sırtlanlığını kurt kurtluğunu yapsında bize musallat olsun patilerim ile hallederim :))
  3 dakika önce · Beğen

 • Zehra Ocak
  Zehra Ocak20.08.2013 - 22:37

  gercekten yasadign andaki firin ve olumlu dusuncendir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün20.02.2012 - 12:11

  felsefe ne bir bilim ne de bir bilgidir.elde bulunan bilgiler üzerine düsüncedir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün20.02.2012 - 12:10

  felsefe.bilgelik alıstırması ve öğretisidir.

 • Olay Olay
  Olay Olay13.06.2011 - 08:21

  FELSEFE

  Dişi Aslan Hayvanlar bir gün kim daha çok çocuk doğurabilir diye çekişmeye başlarlar. Hep birlikte dişi aslana gidip danışırlar. 'Sen kaç çocuk doğurabiliyorsun? ' diye sormuşlar aslana. 'Bir.' diye yanıtlar dişli aslan. 'Fakat ben aslan doğururum.' NITELIK, NICELIKTEN ÖNEMLIDIR...

  YENGEÇ ILE ANNESI 'Neden böyle yan yan yürüyorsun yavrum' diye sorar anne yengeç çocuğuna. 'Düzgün yürüsene! ' der. - 'Pekala anne' der çocuk. - 'Sen önümden düzgün yürü, ben seni takip ederim. ' HAREKETLER SÖZLERDEN ÖNDE GELIR?

  ASLAN, KOYUN, KURT VE TILKI Aslanın biri, bir koyunu yanına çağırır ve nefesinin kokup kokmadığını sorar. Evet! ? diye yanıtlar koyun. Aslan bu yanıta kızar ve koyunu oracıkta parçalar. Daha sonra kurda seslenip yanına çağırır, ona da aynı soruyu sorar. Hayır! ? diye yanıtlar kurt korkudan. Ancak o da yağcılık yaptığı için aslanın öfkesinden kurtulamaz. Sıra tilkiye gelmiştir. Aynı soruyu tilkiye de sorar. Tilkinin yanıtı şöyle olur; - Üzgünüm, üşütmüşüm biraz, o yüzden burnum koku almıyor! AKILLI KIŞI TEHLIKELI DURUMLARDA KONUŞMAZ! ! !


  KAZLAR VE TURNALAR Kazlar ve turnalar bir gün aynı tarlada yiyecek ararlarken birden yanlarına yaklaşmaya çalışan avcıyı fark ederler. Turnalar daha çevik ve hafif oldukları için hemen uçarlar. Oysa kazlar ağır hareket ettikleri için avcıdan kurtulamazlar. YAKALANANLAR HER ZAMAN SUÇLU OLANLAR DEĞILDIR?


  HASTA GEYIK Yaşlı bir geyik hasta düşer ve daha rahat otlayabilmek için güzel otlarla dolu bir çalılıkta yaşamaya başlar. Her hayvanla iyi geçindiği için pek çok hayvan sık sık geyiğin ziyaretine gelir. Zamanla her gelen hayvan bu güzel otlardan tatmaya başlayınca kısa süre sonra tüm otlar biter. Geyik hastalıktan kurtulur ama yiyecek hiçbir şeyi kalmadığı için bir süre sonra açlıktan ölür. SIZCE?


  FARELERIN TOPLANTISI Bir gün fareler bir araya gelirler ve başlarına musallat olan bir kediden kurtulma planları yaparlar. Pek çok fikir öne sürülür. Hiçbiri kabul görmez. En sonunda genç bir fare kedinin boynuna bir çan asmayı önerir. Böylece kedi kendilerine yaklaşırken farkına varacak ve kaçabileceklerdir. Bu öneri fareler tarafından alkışlarla onaylanır. Bu arada bir köşede sessizce onları dinlemekte olan yaşlı bir fare ayağa kalkar ve bu önerinin çok zekice olduğunu, başarılı olacağından hiç kuşkusu olmadığını belirtir. Fakat, der, Kafamı bir soru kurcalıyor. Aramızdan kim kedinin boynuna çan asacak? ? ?


  IYI BIR PLAN YAPMAK AYRI, O PLANI GERÇEKLEŞTIRMEK AYRIDIR.

  * * Insanlar FELSEFE yi Çocukken MASAL dan, Sonra KiTAP lardan, ihtiyarlarlayınca da Arkalarında Kalan YAŞAM larından Öğrenebilirler...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün05.05.2011 - 12:02

  felsefe ne bir bilim ne de bir bilgidir.elde bulunan bilgiler üzerine bir düsüncedir.

 • Kördüm Gördüm
  Kördüm Gördüm02.10.2010 - 13:07

  düşünmenin ta kendisi

  düşünüyormuş gibi yapmaksa tefelsüf derler namı diğer felsefe yapmak
  caz yapılması yeğdir,zira hiç çekilmez

 • Osman Özütler
  Osman Özütler10.06.2010 - 14:52

  Her işin başıdır...