Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kavram sizce ne demek, kavram size neyi çağrıştırıyor?

kavram terimi Dolun Ay tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Önce görüngüler, sonra kavramlar. - Heidegeer. 1976

  Kavram kavrıyamıyorsa, kendine aitliğini de kaybetmiş demektir, o zaman görüngüler ihtiyaç halini giderir, o nedir, kavram olmayana kavram katandır, kaynağıda kavramı bozarak kavramlaştırmada, kavramdışılığın katkı yapmasıdır, yani görüngüsüz kavram hep bir eksiktir.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Hepsini istismar edebilirsin, tepe tepe, ki sepet havası kolay olsun, lazım değilsin, sadece acımak, bir şans, asılan kazanır.

  Bize kıymet vermediği aşikar. - Dağlarca, 1940

  Kendini kıymetli yapabilirsen o başka, o cahillerin bildiği oydu, yoksa adamın canı senden tatlıydı, ama, bilgisi ve imanı sağlamdı, uyaranları da can kulağıyla dinlemişti, hepsi mi, tarihin hiçbir döneminde yok o, herkese göre değil bu, ama, sayısı fazlaydı tabii, diğer dönemlere ya da coğrafyalara göre, o da az şey değil, ona yeter, lazım değilsin ki.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Önce görüngüler, sonra kavramlar. - Heidegeer, 1976, yani şiir.

 • Zaza
  Zaza

  tarife sigmiyor askin anlami
  ancak ceken bilir bu derdi gami
  bir kor dugum bastan sona tamami
  cozemedim cozulmuyor mihriban

  ....takvim yapragi.. :)

 • Servet Seymen
  Servet Seymen

  KAVRAM MUCİZESİ

  kavram, insanoğlunun gördüğü bir obje(nesne) 'nin beyinde tasarlanıp vücuda gelen ve o vücudun imgesel görünümüdür. insanoğlunun, sahip olduğu ruhun dışarıdan ve hatta beninin dahi kendisine bir his vermesinden dolayı bir algıdır ki; beden dahi bir nesnedir, bir objedir ve bir algılanandır. işte demekki bedenin dahi dışarda olan algıların tümü bir kavramdır. unutmayalım ki algıyı algı yapan kavramdır. dışarıda olanve kendinde olan bazı şeyler algı değildir. bir sezgi olduklarından kavramdır ama kavramın kendisi kavram değildir. çünkü beyin de görünmedikleri
  için, algılanamadıkları için kavram değildir.
  kavram ise tüm algılanan ve imgeyi oluştura varlık isimlerinin mayasıdır. ruhudur.
  KAVRAM, varlıkların mayasıdır dedik. evet. hiç bir varlık -metavizik müstesna-kavram olmadan onun tanımını yapmak bir harfa dahi kullanamayız. esirden zerreye, zerreden evrene, mikrodan makroya dek herşeyn ortak adıdır derin düşünen için. yoksa kavramın tanımını yapmak için belki binlerce tanıma gerek verdır. dikkatinizi çekerim kavramın kendisi da hi kavram değildir. vesselam.
  KAVRAM DEMEK,bir nesnenin varlığının beyinde tasarlanıp dildeki karşılığı demektir.

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  kavra-mak (eliyle sıkmak)
  kavram da zihinle sıkılan,tutulan manasında.

 • Ozan Çepni
  Ozan Çepni

  deshaneyi
  çagrıştiriyor