Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • kaç para kaç25.12.2006 - 18:09

  Paranın kaçış hızı ile insanın peşinden koşuş hızı aynıdır.
  Ne kadar hızlı koşarsan o da o kadar hızlı kaçıyor. Durunca o da duruyor; sinir bozucu. Hile yapıp topuklarına sıkmadan yakalanamıyor.. e o da bize ters.. sen kaç ben kovalayım..
  bknz.
  insanın yeryüzü macerası

 • kanarya25.12.2006 - 17:34

  'Kanarya Adaları'nda yaşayan bir kuş türü. Ada ismini bu kuştan değil, kuş ismini bu adadan almıştır. Peki ne demek kanarya?
  Latincede 'canaria' köpek adası anlamına geliyor.
  'caniş' = köpek..

 • kafes25.12.2006 - 17:05

  Klişeleşmiş 'bülbül' ve 'altın kafes' ikilisinde bülbülün aklına gelip karakteri icabı yapamadığı eylemdir altın kafesi satıp ve özgürlüğünü satın alması..
  Paradokstur bu; ne yardan geçer bülbül ne altın kafesten..

 • Irkçılık25.12.2006 - 15:02

  Belirtmeden edemiyeceğim. Türkiye'de yaşayan Türk halkının % 8 i ırk olarak türktür. İnsan milletini sever, milliyetini mensubu olduğu halkı, vatanınıda sever.. Fakat kafatasçılık yapıp darwinizme verip veriştirenleri hiç ama hiç anlamıyorum ben. Aşağılanan halklardan Kürtleri bir eğitin bakalım, ortaya nasıl sonuçlar çıkacak. asıl bölücüler ırkçılık yapanlardır. Kalkıp birde vatan sevgisinden dem vurmasınlar..
  artiz herifler..

 • Irkçılık25.12.2006 - 14:47

  İnsanoğlunun yaşadığı büyük acıların kökeninde hep ırkçılık hastalığı yer almıştır. On milyonlarca insanın hayatını kaybettiği iki dünya savaşının çıkmasının sebebi, ırkçılıktan başka birşey değildir, işte bu ideolojinin insanı nasılbir anlayışa sürüklediğinin ilginç bir belgesi:

  “Oğlum Yağmur,

  Bugün tam birbuçuk yaşındasın. Vasiyetimi bitirdim, kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigar olarak bırakıyorum. Öğütlerimi iyi tut, iyi bir Türk ol. Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır.

  Ruslar, Çinliler Acemler, Yunanlar tarihi düşmanımızdır.

  Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizler, Domenler yeni düşmanımızdır.Japonlar, Afganlar ve Amerikalılar yarınki düşmanlarımızdır.


  Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Lezgiler, Gürciler, Çeçenler içerideki düşmanlarımızdır.

  Bu kadar çok düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı.

  Tanrı yadımcın olsun.”


  4 mayıs 1941 / Nihal Atsız

  Kısacası ırkçılık; paronayadır.

 • kova25.12.2006 - 13:26

  Eski türkçede 'kovga' denilirdi ki 'kovmak' kelimesinden türemiştir.
  Kovmak yine eski türkçede 'içini boşaltmak' anlamına geliyordu.
  Hatta İÇİ BOŞ anlamındaki KOF kelimeside aynı kökendendir..

 • sermaye25.12.2006 - 09:44

  'ser' baş + 'maya' öz, hammadde.
  Bir borcun anaparası, hammaddesi..
  Akıl için sermaye sözcüğü kullanılır ki akıl öncelikle insan ve müslüman olmanın, sorumluluk sahibi bir varlık olmanın oluşturduğu borcu ödemek için gerekli en önemli sermayedir. Zira 'deli', yani aklı olmayan kişilerin sermayesi de yok demektir. Gerek İslam Hukukunda gerekse diğer Beşeri hukuk sistemlerinde 'sorumluluk' için önşart 'akıl'dır..
  'Aklımı seveyim aklımı! ' özeleştiri olarak kullanılan bir cümle olmakla beraber; akıl gerçektende sevilecek ve şükredilecek bir nimettir..

 • mahalle maçı25.12.2006 - 09:10

  - Goooool!
  - Sayılmaz. sayılmazzz..!
  - Nasıl sayılmaz..?
  - Eee... sayılmaz işte taşın üstünden geçti..
  - Yalancının anası babası ölsün mü?
  - hönk! tamam gol..

 • deve25.12.2006 - 09:06

  İnsanlara Arabistan'ı ve Çölü çağrıştırsada
  %100 türkçe bir kelime..
  'tibe, dive'

 • erkek kaprisi25.12.2006 - 09:04

  Kadın kaprisinden farkı bir kasıt olmaması. Zira kadın dikkat çekmek için kapris yaparken erkeğin kaprisi (ki buna kapris denmez) tamamiyle sorumsuzluktan kaynaklanır.. Örnek verecek olursak işin içinden çıkamayacağımız için örnek veremiyoruz efendim..