Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kürt sizce ne demek, kürt size neyi çağrıştırıyor?

kürt terimi İsmail Haydar Aksoy tarafından tarihinde eklendi

 • Aylin Kurtoglu
  Aylin Kurtoglu

  Olmadigim için mutluyum..ha olsam mutsuz mu olurdum o 'nu da bilemedim.. gerçi ben laz olmadigim için de mutluyum..sanirim ben olmadigim her şey için mutluyum ...

 • Elif Key
  Elif Key

  BEN..!!!

 • Hay Mat Los
  Hay Mat Los

  Haritanın yırtılan yüzünün çocukları...

 • Maria Puder
  Maria Puder

  İnsanlar ırklarına göre değil vasıflarına göre ayrılmalı fikrimce . Ne anlamsız bir nedir konusu bu. Hiç samimi değil. Hiç insani değil. Hiç akıllıca değil.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kürt"den evliya koma avluya! Irkçı Türklerin Kürde bakışı.örnekler çoğaltılabilir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Uzun zaman dağlarda yaşadığı için ana dili Türkçeyi unutan halk !!!!

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  İnsan !

 • Deli Diyorlar Bana Desinler Değişemem
  Deli Diyorlar Bana Desinler Değişemem

  çok sevdiğim,en yakınım iki kişinin eşleri ve benim canım eniştelerim...onlar kadar da Vatanımızı sevenleri az gördüm

 • Hatırla Sevgíli
  Hatırla Sevgíli

  yurdumsun, kuyum yasak
  kuyum da suyum yasak
  türkümsün, dilim yasak
  seni kürtçe sevmişim
  ...

 • Banu Fatma
  Banu Fatma

  Ülkemizde bulunan değişik etnik kökenlerden biri. Ama en alınganları.

 • Ebru Delibaş
  Ebru Delibaş

  Irkçılığın her türlüsü felakettir... Bir avuç toprağa sığamıyoruz bu Kürt, bu Laz, bu Çerkez, bu Zaza... diyerek, yazıklar olsun ayrımcılığı ortaya koyanlara...

 • Ebru Delibaş
  Ebru Delibaş

  Bir lisan bir insan... Kürt, Zaza ve Türk kökenli kültürel yapısı çok kalabalık bir ailenin bir devletin evladı olduğum için gururluyum. Kürt olup Türki'ye Cumhuriyeti devletinde kardeşçe yaşamak şereftir. Ne mutlu İnsanım diyene...

 • Evin Kaya
  Evin Kaya

  kürt ben biz öteki ve gündemi son derece meşgul ediyor son günlerde doğal olarak gege barazani yada ape barzani çok sevdiğim beğendiğim adam gibi bir kürt siyasetçidir onunla gurur duyuyorum iyiki diyarbakıra geliyor gelsin hep gelsin aslında kürt diyince ilk aklıma gelen isim barzanidir

 • Anlamsız Cümlelerin Gizli Öznesi
  Anlamsız Cümlelerin Gizli Öznesi

  kanayan sakallarım

 • Bîr Gün Mutlaka
  Bîr Gün Mutlaka

  Ben...

 • Mustafa Kemal Oyman
  Mustafa Kemal Oyman

  Kürt ne demek? Kaç çeşit Kürt var? Evliya Çelebi 15 çeşit demiş.
  Birbirini anlamayan 30 çeşit dili birleştirerek yok etmek yerine; on binlerce yıldan günümüze miras olarak gelen zenğinliği incelemeliyiz. Örneğin: Çağ sözcüğü taa Kırımda aynı anlamda zaman demekmiş.
  Anadolumuzda vyle söcükler var ki! oradan başka yerlerde bilinmiyor ama Orta Asya'dan gelmiş. Moruk sözcüğü Taa Japonya'dan Ermenice'ye oradan bize nasıl gelmiş?
  incelenir ise Emperyalızmın çanına ot tıkanır.

 • ``` Malina ´´´
  ``` Malina ´´´

  Kedi misali durmadan çoğalan esmer tenli kardeşlerimiz.

 • Nagıhan Yavuz
  Nagıhan Yavuz

  ha kürt ha türk hepimiz havva ana ve ademden gelmedikmi.kim ayırdı bizi.kökümüz belli.adem ve havva gerisi boş

 • Halit Geveri
  Halit Geveri

  Kürt, sabırsız cesur insanlar; Yenilgi duygusunu kabul etmeyen bir millet.

 • Xale Cemil
  Xale Cemil

  a=b ve b=c olursa a=c olur.
  Eğer Türk=insan ve Kürt=insan ise demek oluyor ki Türk=kürt eşit olur.Alın size matematikle Türk ile Kürdün aynı olduğunu ispatladım.Ama bunlar dalaveredir ki zaten matematik dalaveredir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  ben türküm,kürdüm,çingeneyim(72 milleti buçuğu) .,kızılderili,arap,72 millettenim.uzun lafın kısası bana insan derler ben insanım.ırkçılara,ayımcılara,ötekileştirenlere karşı,inadın insanım.ınadına.

 • Ali Avlamaz
  Ali Avlamaz

  Bir tek ülke istiyorum adı DÜNYA
  Bir tek ırk istiyorum İNSAN
  Bir tek kaynak istiyorum adı SEVGİ
  Facebook'tan alıntı
  Bence sizde böyle bakın
  Ne Türk Kürde kötü gözle baksın
  Nede Kürt Türke kötü gözle bksın

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  kimlik dildir.'braduel'

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  jitem tarafından öldürülen kürt bilge musa anter 1950'lerde kürtçe ıslık çaldığı gerekçesiyle karakolda ifadevermeye çağrılmıştır.sen çok yaşa emi tc

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  kürtçe konuşanlara 10 kuruş ceza,
  konuşanları ibar edene 5 kuruş mükafat
  kürtçe konuştuğunu gören,öğrenciyi ihbar etmezse,ona on kuruş ceza
  1950-51de cizre'de bir okulda.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  kürt yoktur denilen ya da kürdün yok sayıldığı,hele kendisine zorla türküm dedirtilmek istendiği bir ortamda ben kürdüm demek,kesinlikle kürtçülük değil,insan olmanın askari gereği ilken,insanın değil türküğüyle övcünmek,bu duruma karşı çıkmayıp,sadece sesiz kalması bile,aslında şovenizmin yeniden üretilmesine katkıda bulunması demektir.alıntı:demokrasi 29 aralık 1995.

 • Fethi Ateş
  Fethi Ateş

  kürdüm cesurum namusluyum ve kürt olduğum içinde ALLAHIMA milyonlarca şükürler olsun

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  kürt= insan,türk=insan.vs.vs hepsi adem'in oğlu kızı. ırkçılar da...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  ÇİNGENE ÇALAR,KÜRT OYNAR,kürtten evliya koyma avluya vs gibi ırkçı sözlerin muhatabı olan topluluk.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  bilinmeyen bir dile konuşan dağ türkleri idi. şimdi seneler sonra kürt olduklarınakaRAR VERİLDİ

 • Selcuk Özbek
  Selcuk Özbek

  Kürtler Türklerden de önce anadolu ve ortadoğuda yaşamış insanlardır anadolu da romanın gücü karşısında fazla duramamış olsalarda genellikle şimdiki ırak,suriye,iran gibi ülkelerin bulunduğu topraklarda yoğun olarak yaşamışlardır Kürtlerin kişilik olarak benimsedikleri yol tarih boyunca bellidir isyan etmek Kürtler hangi ülkenin hangi krallığın topraklarında yasadığı sürece sürekli olarak isyan etmişlerdir ve baş kaldırmışlardır bunlara tarih sahnesinde çok görülmüştür fırsatları değerlendirebilecek bir millettir Kürtler Türk-Moğol istilalarına kadar önemli ölçüde siyasi ekonomi ve askeri anlamda büyüme kaydetmiştir öyle ki Türk ve moğollar bu topraklara geldiklerinde Kürtlerin,Arapların ve Perslerin etkisi çok azalmıştır tarihçilerin açısından bu azalma savaş meydanlarından kaynaklanmaktadır Türk ve Moğol askeri birlikleri o zamanın en hızlı ve manevra kabiliyeti en yüksek birimler olmuştur o yüzdendir ki Kürt halkı da bu birlikler karşısında kendisini gösterememiş isyanlar ve ayaklanmalar doğrultusunda önemli ölçüde nüfus kaybı yasamışlardır Kürtlerin genel özelliği olarak yöneticilik görülmez tarih boyunca hem askeri hemde devlet yönetimi olarak 2 sini aynı anda basarılı sekilde yaptığı görülmüyor bu yüzdendir ki ayaklanmalar isyanlar çıkmaktadır 21.yüzyılda ise Türkiyeyle sorunla olan Kürt halkı gerilla taktiği ile PKK terör örgütünü kurmuştur bazı arkadaşlar kürt-pkk ilişkisi yoktur diyebilir ama tarih yalan söylemez bu gibi olayların olması normaldir pkk neden bu kadar süre ayakta kaldı? bana göre hem ıraktan hemde türkiyedeki kürtlerden aldığı destek sonucu ayakta kalmıştır ve Türkiyenin olaya yumuşak davranmasıdır bu da kürt halkının pkk yı gözünde güçlü bir örgüt olarak görmesini sağlamıştır.

 • Abbas Taşlı
  Abbas Taşlı

  Tanıdığım tüm kürtler türklerden kat kat daha insancıldı.
  Türk arkadaşlarım beni sırtımdan vururken selam verdiğim bir kürt bile bana asla ihanet etmiyordu.
  Ben Türküm ama kürtlerin yaşantısını gördükçe türklerden soğuyorum insanlık kalmamış saygı kalmamış diyorum ve kimisi kürt-pkk ikilisini karıştırıyor.

 • Zerda Yılmaz
  Zerda Yılmaz

  öncelikle böyle bir konu açtıgınız için hepinizi kutluyorum.. kendim karadenizliyim..ama sevdigim aşık oldugum insan kürt.. diyarbakır surlarından kendisi.. bu zamana kadar ne ailesinden ne kendisinden zerre kadar kötülük yada düşüncelerimi etkiliycek çirkin düşüncelerine sözlerine rastlamadım..
  pkk kavramıyla kürt kökenli kardeşlerimizin aynı kefeye konması beni çok üzüyor..
  o kada günahsız masum olanı varki aralarında bunu sevgilimi ve ailesini tanıyınca daha çok anladım..
  insanlar birbirini tanımadan kamuoyunda ve haberlerde çıkan bilgilere göre; gerçekten günahsız olanlarıda yargılıyorlar.. başta benim ailem.. sevdigim adamı diyarbakırlı diye hala benimseyemediler.. ama ben aşkımdan vazgeçmiycem.. kürt olsa bile..saygılarımla..

 • Faruk Sümmer
  Faruk Sümmer

  Ahmed'e Xanê
  Cigerxwin
  Ozan Deniz Sarıtop
  Mehmet Uzun
  Yaşar Kemal

  Kürt Kökenli Şair ve Yazarlardır. 'Kürt' kelimesi en çok bu şair ve yazarlarla adlandırılır.

 • Okan Kaya
  Okan Kaya

  bir insanın kürt dogması veya türk dogması veya baska bir ırktan veya milletten dogması kendi elinde degildir.bugün kürdüm diyen bir türkten dogsaydı yine kürdümmü diyecekti veya tersi türk dogan kürt bir anneden dogsa ben türkümmü diyecekti.bu yaradılıstır önemli olan müslüman olamak tır. bir müslümanin müslümanı öldürmesi haramdır. bu günkü gelinen noktayı ve yazılanları okuyunca bunun tamamen maneviyat eksikliginden kaynaklandıgını düsünüyorum. bizim dinimiz bizi birlestirirde bize yeterde.önemli olan onu dogru ögrenmek ve hayatımıza idrak etmektir saygılarımla.

 • Atakan Ulutürk
  Atakan Ulutürk

  pers krallığının bi halkıydılar..dillerininde yüzde 80 farsçadır..bunlar bilimsel bilinen veriler.zazaca lehçeleri değildir.goranice soranice ve kurmanci lehçeleridir ve çok zor anlaşırlar..ere-ari-eri. bu evet anlamına gelen sözcükler bile türkiyede van diyarbakır ve mardin batman çevreside konuşulur..kürtler zazalar lazlar ve diğer etnik gruplar kardeşimdir..yalnız bu vatana oynanan oyunlara çanak tutan müslüman olsa kafirdir..iki elim yakasında olsun derim..BU VATAN BİZİM.YETERKİ KONUŞMAYI ÖĞRENELİM..

 • Ali Demir
  Ali Demir

  Selamlar.

  Kürt sözcüğünün anlamı KURT demektir. Ü harfin üzerindeki iki noktayı kaldırırsak KURT olur. standart kürtçe dilinde (Kurmanc) ama gerçek olan 'Gur-man '
  Kürtçe ' GUR ' kurt demektir 'man' internasyonal bir sözcüktür anlamı adam demektir. Tamamlarsak GURMANC anlamı Kurtadam demektir.

  GURMANC - Kurtadamlar, gerçektende kurt gibi insanlardırlar. Her halkın içinde iyisi ve kötüsü vardır. Ama Gurmanclar fazla okumadıkları halde, dünyanın en UYGAR insanlarıdırlar. dünyada örneği olmayan bir halktır.size bir örnek vereyim, 100 veya 200 hanelik köylerde polis, jandarma ve karakolu olmadan yaşayabilen bir halktır. son zamanlarda terör olaylarından dolayı bazı bölgelere karakol gitmiştir.
  saygılarımla

 • Murat Gülistan
  Murat Gülistan

  meraba arkadaşlar.öncelikle şunu söylemek istiyorum bu yorumu yazmadan önce neredeyse butun yorumlerı tek tek okudum.anlaşılan genel olarak kürt tarihi ile ilgili uydurmalara,araştırmalara,düşüncelere yer verilmiş ve her 5 kürtlükle ilgili olumlu mesaja ortalama 1 olumsuz cevap verilmiş.örneğin kürtlerin soyu 5000 yıl once dayanıyor denılımış verılen cewap nerde bayrak nerde kurdugunuz bir devlet ve nerde diliniz? diye karsılık verilmiş. yanı bır kac yorum dısında hıç kımse objektif yorumlamamış.bazen solenen bırsey bır dıgerının zoruna gıtmıs ve anında dıgerınden vewap gelmiş.amaç ne burda onu da anlamadım.yok işte bu kürttü işte bizansı yenenler türktü falan fılan. nese bu yorumların kısa bır özetiydi.anladıgım su ki herkes halen 100 yıl oncesınde 1000 yıl oncesınde hatta bazıları 5000 yıl oncesınde yasıyor.nedır bu bunuda anlamadım tamam elbette tarıhınden gecmısınden kopmamamlı ınsan ama gelişmeli demi? biraz katkıda bulunmalı demı? 2000 3000 yıl oncesınde adidas ayakkabı var mıydı elbette yoktu pc var mıydı yoktu? net var mıydı yoktu? hayat nasılldı bılgelık nasıldı? o zamnlar kımse yatagına uzanmıs kucagında apple laptobuyla nette gezınıp aaa dur surda bızım ırkımız hakkında ya da işte ermenılık yunanlık hakkında tartısma acılmıs gel ya bızde bırseyler yazalım demıyorlardı.dedıklerı sey yarın ne yıyecegız ne içecegiz hayvanları nerede otlatalım nereye ava gıdelım kıs da geldı çadırları bızı ruzgardan koruyacak bı vadıye cekelım gıbı sorunlar vardı.insanlar arası iletişim zayıftı.kımın ne yaptıgı bellı degıldı belkı 20 şer km uzaklıkta bı kac topluluk bıle farklı dıllerı konusuyordu.ama haberdar degıllerdı bırbırınden.her toplum olaylara kendı toplumu içinde demokratik bı yorum getirmiş x toplulugu ağaca tree demiş y topluluğu 'árbol' bir diğeride 'dar' diye hitap etmiş sonuç olarak kastedilen sey aynı değil mi? ? herkes o ağactan faydalanmıyor mu meyvesını yıyerek..neden insanlar ağaç için değilde ağaca hitap şeklinden savasıyorlar? bunu bi düşünün bakın ağaç için savaşmıyorlar meyvesı için de savasmıyorlar aslında.tamamen hitap şeklı yuzunden savasıyorlar.yanı bu 3 toplulukta aynı şekılde hitap etseydı o ağacın verdiği meyve miktarı nedense bu 3 toplulugun insanına da yetecekti ama bahane gosterılen sey hep aynıdır işte x mılletıyle y mılletı su bölge için savaştı denılıyor temele ınelım bıraz aslında o yer için savasılmıyor sadece eskıden berı her bırı kendısını farklı tanımladıgı için kendısının daha ustun oldugunu savundugu için savasıyorlar her ıkı toplum ınsanın da ıkı elının ıkı ayagının olmasına ragmen...demek istediğim bizler en yüksek medenıyetın bırer aktif uyesıyız...yanı ınsalar neden zamandı bole yapmış neden savasmıslar butun belgeler elımızde.kendımıze gore yorumlayabılıoruz..peki neden hala sırf hitap şeklı yuzunden dalaşıyoruz savasıyoruz kelımelerle sılahlarla kufurlerle? o ağacın meyvesı hepımıze yeter bunu bılıor olmamıza ragmen neden halen savasıyoruz.o ağaç meyve vermese agaca tree dıye hıtap edenler aç kalıp dar dıye hitap edenler doyacak mı hayır.. EGER BOLE DALASIRSAK HEPIMIZ AÇ KALACAĞIZ..bırakın ben istanbul diyim siz stenbul diyin ama yasayalım şu güzelim istanbulda beraber almasınlar elımızden.kürtlük kavram olarak da vardır içerik olarak da vardır...bunu kabullenmelıyız oncelıkle.korkmayın arkadaslar tamam sız kurtsunuz sızın de bı diliniz ırkınız var dıyınce bu ulke bolunmeyecek.bu nefret bu onyargılar kırılmalı. bu nefret bu onyargının ortadan kalmasıyla bu ulkenın şaha kalkacagını bilip korkanlar bırakın korksunlar..ayagmıza nbaglamızlar bu taşı çökmüşüz denizin dıbıne...bılıorlar kı yuzeye cıkıp nefes alsak ne denızler asacagımızı...çözelim artık ipi kurtulalım bu taşlardan...
  aramızda kürt deyınce hepsının kökunu kurutasım gelıor dıyenler var hala...hala onların üremesıyle dalga gecenler var...hala yapıolar 10 12 çocuk salıyorlar sokaga sonra kapkaççı balıcı tınercı oluor dıyenler var...kucuk bı hesaplama 10 ortalama turk ailesi ve 10 ortalama kürt ailesini ele alalım..turkler ortalama 2 kürtler ise ortalama 6 çocuk dogursun 20 türk çocugunun hepsı okuyup y lısans yapsın..fire vermeyı sıfır alıyorum.. hepsı avukat doktor ogretmen muhendıs olsun..türklerin nıtelıklı eleman sayısı:20 kürtlerin de ortalama olarak 2 çocugunu okuttungunu dusunelım..kı bu çok dusuk bı oran dıkkatınızı cekerım turklerde max. kürtlerde min. hesap yapıorum tabı kı kaba tasla.nese dewam delım ortalama 2 çocuk okuturlarsa 20 nıtelıklı yada sızın tabırınızle kalıtelı(türk çocukları kalıtelı kürt çocukları kalitesiz yetişior dıyen bı arkadas vardı da ordan vurgulamak ıstedım) çocuk yetısıyor ve lısan yapıorlar her bırı kendı alanında. durum eşit 20 türk kalıtelı ınsan 20 tkürt kalıtelı ınsan....ve aslı onemlı yer peki ya gerıye kalanlar? ? türklerde bakkal kalmadı kasıyer kalmadı manav kalmadı magazacı lokantacı fastfoodcu kalmadı postacı kalmadı,..ee yanoı 4 yıllık ıktısat egıtımı almıs bır ınsan kalkıp da bakkal acmaz kasıyer olmaz..olsa bıle nıtelıklı eleman saymız dusmuyor mu=? ? peki kım alcak bu gorevlerı kürtlerden geriye kalan 40 kişi...sozum ona hadı bu ınsanların 20 si kapkaççı olsun hırsız olsun balıcı olsun nede olsa bızde hıç yok..(yada bı kac sene sonra artık su an yarısından cogu turk olan manavların emeklı olmasını dusunursek adam manav acmayı olanak gorurse neden kapkaccılık yapsın kı nese bunlar ıhtımalde degıl) gerıye kalan dıger yanı kapkaççı olmayan 20 kişi ne yapacak? ? elbet manav acacak market accaok carefour bım e kıller e kasıyer olacak..postacı olcak..kahve acacak..cafe acacak...restauruant acacak...dusunelım bıraz su anı? ? taksımdekı işletmelrın çoğu kürtler degıl mı? ? (ben bı orayı bılıorum o yuzden ornek orayı verdım bı de benım bılmedıgım faka sızın bıldıklerınızı saymıorum)) o zamam bız amaaan bosver acsınlar restaurant nolcak bızım avukatımız doktorumuz var mı dıyecegiz? ? ...onların da var...ya da boşverın acar bızde gıtmeyız..kapatır mı dıyecegız? ? ? ? desek bıle 20 e 60 dıkketınızı cekerım..nese benım fıkırlerım bunlar sızlere de sonsuz tesekkurlerımı sunuyorum..her bırınızdn farklı bakış acıları yakaladım..esen kalın

 • Ece Balkan
  Ece Balkan

  kürt kökenli biri olarak kürtün anlamını bilememen hatta bana hiç bişey çağrıştırmaması ne acı dimi?

 • Naci Aydın
  Naci Aydın

  kürt bir halktır mir millettir türkü gibi çerkesi gibi papanı gibi lazı gibi yahudisi gibi bile v.s

 • İbrahim Yaşar
  İbrahim Yaşar

  Bu ülke sağlam bir vucut gibi asla bölünmesi parçalanması imkansız bir bütündür. Bu bütünnün önemli unsurlarından biri de kürtlerdir, diğerleri; lazlar, çerkezler, pamaklar, abazalar, arnavutlar ve manavlar, araplar vesairelerdir. Hepsi de bu ülkenin ve Türkiye Cumhuriyetininin asil mirasçılarıdır, et ve kemik gibi kaynaşmış parçalarıdır. Kısaca bunların hepsi alt kimlik ve bu ülkeyi süsleyen mozayiktir. Üst kimlik türk vatandaşı olmaktır. Ortak kültürü ve medeniyeti, inancı paylaşmak ortak paydadır. Bu çerçevede bütünleşmiş sağlam bir yapıdır bu memleket.
  Kürtçülük ve türkçülük kısaca ırkçılık ve kafa tasçılk bu ülkede dış güçler ve iç hainlerce çıkarılmış ve sürekli kaşınan bir sorundur. Bu yolla bu ülkeyi böleceklerine inanan iç ve dış maşalar sürekli bu yarayı kaşıyorlar ama; başarılı olamayacaklar. Kürt kardeşlerimiz oyunu anladılar, oyuna gelmeyecekler, diğer kardeşlerinden kopmayacaklar. Bu son anayasa referandumundan da anlaşıldığına göre kürt kardeşlerimizin derdi bu ülkeyi bölmek değildir bu ülkede yaşadıkları sorunlarının çözümlenmesidir. Aslında sorunu olan sadece kürtler de değildir, mutlu azınlığın dışında her kesimin bu memlekette ciddi sorunlar vardır. Derin yapılanmalar yani Ergenekon tipi yapılanmalar oyun alanı olarak dahaçok kürt bölgelerini ve Kürt halklarını seçtikleri için bu kesimin canını iyi yaktılar, feryatlarını da haksız bulmuyorum ama; asla da diliyerek isteyerek de PKK'nın yanında yer almaları doğru olamaz ve haklı sayılamazlar, bu da bir ihanet sayılır.
  Kısaca kürtler bizim bir kardeşlerimizdir, onlar öteki beriki değil bizim canımızdan bir parçadır. Hiç kimse onları bizden koparamayacak buna muvaffak olamayacaklardır.

 • İbrahim Yaşar
  İbrahim Yaşar

  Bu ülke sağlam bir vucut gibi asla bölünmesi parçalanması imkansız bir bütündür. Bu bütünnün önemli unsurlarından biri de kürtlerdir, diğerleri; lazlar, çerkezler, pamaklar, abazalar, arnavutlar ve manavlar, araplar vesairelerdir. Hepsi de bu ülkenin ve Türkiye Cumhuriyetininin asil mirasçılarıdır, et ve kemik gibi kaynaşmış parçalarıdır. Kısaca bunların hepsi alt kimlik ve bu ülkeyi süsleyen mozayiktir. Üst kimlik türk vatandaşı olmaktır. Ortak kültürü ve medeniyeti, inancı paylaşmak ortak paydadır. Bu çerçevede bütünleşmiş sağlam bir yapıdır bu memleket.
  Kürtçülük ve türkçülük kısaca ırkçılık ve kafa tasçılk bu ülkede dış güçler ve iç hainlerce çıkarılmış ve sürekli kaşınan bir sorundur. Bu yolla bu ülkeyi böleceklerine inanan iç ve dış maşalar sürekli bu yarayı kaşıyorlar ama; başarılı olamayacaklar. Kürt kardeşlerimiz oyunu anladılar, oyuna gelmeyecekler, diğer kardeşlerinden kopmayacaklar. Bu son anayasa referandumundan da anlaşıldığına göre kürt kardeşlerimizin derdi bu ülkeyi bölmek değildir bu ülkede yaşadıkları sorunlarının çözümlenmesidir. Aslında sorunu olan sadece kürtler de değildir, mutlu azınlığın dışında her kesimin bu memlekette ciddi sorunlar vardır. Derin yapılanmalar yani Ergenekon tipi yapılanmalar oyun alanı olarak dahaçok kürt bölgelerini ve Kürt halklarını seçtikleri için bu kesimin canını iyi yaktılar, feryatlarını da haksız bulmuyorum ama; asla da diliyerek isteyerek de PKK'nın yanında yer almaları doğru olamaz ve haklı sayılamazlar, bu da bir ihanet sayılır.
  Kısaca kürtler bizim bir kardeşlerimizdir, onlar öteki beriki değil bizim canımızdan bir parçadır. Hiç kimse onları bizden koparamayacak buna muvaffak olamayacaklardır.

 • İbrahim Yaşar
  İbrahim Yaşar

  Bu ülke sağlam bir vucut gibi asla bölünmesi parçalanması imkansız bir bütündür. Bu bütünnün önemli unsurlarından biri de kürtlerdir, diğerleri; lazlar, çerkezler, pamaklar, abazalar, arnavutlar ve manavlar, araplar vesairelerdir. Hepsi de bu ülkenin ve Türkiye Cumhuriyetininin asil mirasçılarıdır, et ve kemik gibi kaynaşmış parçalarıdır. Kısaca bunların hepsi alt kimlik ve bu ülkeyi süsleyen mozayiktir. Üst kimlik türk vatandaşı olmaktır. Ortak kültürü ve medeniyeti, inancı paylaşmak ortak paydadır. Bu çerçevede bütünleşmiş sağlam bir yapıdır bu memleket.
  Kürtçülük ve türkçülük kısaca ırkçılık ve kafa tasçılk bu ülkede dış güçler ve iç hainlerce çıkarılmış ve sürekli kaşınan bir sorundur. Bu yolla bu ülkeyi böleceklerine inanan iç ve dış maşalar sürekli bu yarayı kaşıyorlar ama; başarılı olamayacaklar. Kürt kardeşlerimiz oyunu anladılar, oyuna gelmeyecekler, diğer kardeşlerinden kopmayacaklar. Bu son anayasa referandumundan da anlaşıldığına göre kürt kardeşlerimizin derdi bu ülkeyi bölmek değildir bu ülkede yaşadıkları sorunlarının çözümlenmesidir. Aslında sorunu olan sadece kürtler de değildir, mutlu azınlığın dışında her kesimin bu memlekette ciddi sorunlar vardır. Derin yapılanmalar yani Ergenekon tipi yapılanmalar oyun alanı olarak dahaçok kürt bölgelerini ve Kürt halklarını seçtikleri için bu kesimin canını iyi yaktılar, feryatlarını da haksız bulmuyorum ama; asla da diliyerek isteyerek de PKK'nın yanında yer almaları doğru olamaz ve haklı sayılamazlar, bu da bir ihanet sayılır.
  Kısaca kürtler bizim bir kardeşlerimizdir, onlar öteki beriki değil bizim canımızdan bir parçadır. Hiç kimse onları bizden koparamayacak buna muvaffak olamayacaklardır.

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  1) 1806’da isyan eden feodal Kürt beylerinin sonuncusu
  1847’de yenilip sürülünce, tam bir kaosa düşen Kürdistan’da başsız kalan Kürtler
  bundan sonra Ermenileri kıtır kıtır kesmeye girişeceklerdir,

  2) 1859’da Şeyh Şamil’in Ortodoks Ruslara yenilmesi üzerine
  Anadolu’ya akmaya başlayan Müslüman G. Kafkasya halkları
  aynı “eylem”e derhal iştirak edeceklerdir.
  Yağma, en kolay üretim biçimidir.

 • Derya Türker
  Derya Türker

  EĞER AYNI TOPRAĞIN BAYRAĞIN ÇATISI ALTINDA YAŞIYORSAK EVET TÜRK TERİMİ İLE TANIMLANACAK NE İLE ATILDI BU ÜLKENİN TEMELLERİ ACABA...KÜRT HALKI İÇİN KİMSENİN BİRŞEY DEDİĞİ YOK ONA KALDIYSA ALEVİLERİNDE KENDİNE HAS KENDİNE ÖZGÜ TARİHİ VAR BUNU BU ŞEKİLDE KİMSE DEĞERLENDİREMEZ...BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE İÇERİSİNDE 1 DEN FAZLA HALK 1 DEN FAZLA DİN VE FARKLI DİLLER KONUŞULABİLİR HERŞEYE SAYGIMIZ İLLAKİ VARDIR...AMA UNUTMAYALIM Kİ HEPİMİZ ELHAMDÜRİLLAH MÜSLÜMANIZ,,,TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ KİM BÖLMEYE ÇALIŞIR,,VATANINA İHANET EDRSE O ZAMAN KİŞİ İNSANLIĞINDAN ŞÜPHE DUYSUN..BİZ ÜLKEYİ HER İÇ KARIŞIKLIĞA HER AYAKLANMALARA TESLİM ETMEYİZ ETMEMELİYİZ DE
  BİZ KÜRTÜYLE ZAZASIYLA ALEVİSİYLE BİR BÜTÜNÜZ.......BUNUDA DEĞİŞTİRMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK......! ! ! ! ! !

 • Ali Tanzer
  Ali Tanzer

  allahın ayetlerinden birisidir.

 • Hasan Aldemir
  Hasan Aldemir

  Irkcılık haramdır Cenabı Allah insanları kavimler olarak yaratmıstır. inkar etmek Allaha isyan etmiş olur Yunus Emrenin söylediği gibi yaradanı severim yaradan ötürü bu ülke hepimizindir çanakkalede benimde dedem şehit olmuştur. Neden şimdiye kadar kürt dilini inkar ediyorsunuz sizmisiniz dilleri yaratan yoksa yaradan'mı?
  Idris aleyhisselam 72 dil konusurdu ve her kavmi hak dine kendi dili ile davet etmistir. Kur-an'ı Kerimde mevcuttur. ya müsülman olmayı kabul et yada inkarcılardan ol her nefis mutlak ölümü tadacaktır. Cenabı Allaha hesap verecektir. Kürdün kökeni Nuh a.s. Sem oğluna dayanır. Nuh a.s. İse idris a.s dayanıyor. Demek'ki İdris a.s. zamanında kürtce dili varmış. Ben Allahın bütün varlıklarını seviyorum Müsülman olan benim başımın tacıdır. ne PKK'yı ne MHP nede CHP'i vede din arkasına saklanıp kendi menfaatleri için kullanan kişileri sevmiyorum kutsal kitap benim herşeyimdir.

 • Metin Demirkaya
  Metin Demirkaya

  Irk'im Benim,insan....

 • Hasan Tan
  Hasan Tan

  Sıradan bir halk..

  İçinde bulundukları devleti oluşturan dindarların duyduğunda ' islam her türlü ırkçılığı lanetlemiştir aman kardeşim oyuna gelmeyiniz.. '

  Solcuların ' silahla çözülmek istenen sorunların yeni sorunlar doğurduğu dolayısıyla faşizan bir şovenizme doğru yol alan sorunlar yumağı..'

  Sağcıların ' İhanet asla affedilemez, bizi bölmek istiyorlar, bizi böldükçe daha kolay yutacaklardır, dört tarafı düşmanlarla örülü bir ülkeyiz, büyüklüğümüzü kıskanıyorlar, oyuna gelmeyin kardeşlerim, gelen haindir ve en katı şekilde yok edilmelidir..'

  Şovenistlerin ' öyle bir halk yok, zaten Adem Babamızdan beri herkes Türktür, Allah'ın yanılgısı Kuran-ı Kerimi arapça göndermesidir.. kart kurt ettiğiniz ses etmedik ama cart curt etmeyiniz mevzu budur, uzatmayınız huleyyynn ' diye homurdandıkları, sıradan bir halkın adıdır Kürd..

 • Asabi Çoçuk
  Asabi Çoçuk

  kürt bu ülkede her türlü zülme,haksızlığa uğrayan millettir.ancak su da bilinmelidir ki.haklarını da yeri geldiğinde söke söke alan bir millettir.