Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cumhuriyet sizce ne demek, cumhuriyet size neyi çağrıştırıyor?

cumhuriyet terimi Gamze tarafından tarihinde eklendi

 • Reh Nûma
  Reh Nûma

  " Parla hilal ve yıldızım
  Parla beyaz ve kırmızım
  Türk'ün yolu cumhuriyet
  Parla, 100 yaşındasın . . "

 • Reh Nûma
  Reh Nûma

  Türk şiirinin en yalın, en muhteşem, en sevdiğim dizelerinden biri İlhan Berk'in kalemindendir..

  Diyor ki:
  "Cumhuriyetin ilk günleri gibiydi yüzün..."

  Böyle muhteşem iltifat;
  böyle metafor,
  böyle gerçeklik mi olur...

  Son dizesinde ise yine
  son noktayı koymuş değerli şair :

  " Eskitiyorum eskitiyorum kalıyor ne kadar güzel olduğun "


  - nice yüz yıllara ersin güzelliğin..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Devletçilik ve savaş yıllarında uygulanan politikaların s onuçları 10 Eylül 1946 tarhli Akşam Gazetesi’nde çarpıcı bir şekilde sergileniyor.Gazete savaş yılarında Türkiye’de 2000 milyoner ailenin doğduğunu bildiriyordu.Ticaret ve sanayi odası bülteni savaş yıllarında tüccarların %300-1000 oranında kar ettiklerini açıklamaktaydı Böylece M.Kemal, 23 yıl sonra rüyası gerçek oluyordu. Artık ülkede bir çok milyoner hatta milyarder yetiştirilmişti Ama bir de madalyonun öteki yüzü vardı:YOKSULLUK

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Türkiye’ni n payandalarından biri milliyetçilik iken,komünizm din düşmanı ve evrenselciydi.Dolayısıyla Türkiye,savaş sonrası diğer ülkeler gibi,komünist olmayacaktı.Buna karşılık faşizm,hem milliyetçi, hem de yurtseverdi ve bu yüzden rejime daha uygun görünüyordu.
  Falih Rıfkı,Hakimiyeti Milliye,4.Aralık 1930”İnkılapçı Metotları”

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Şayet,1920-1940 arasında ülkenin her yerinden büyük toprak sahibi ağalar devamlı milletvekili yapılırsa bu zalim adamlar bir yandan köylüğü ezerek cahil bırakırken köylünün çok ihtiyacı olduğu toprak reformunu engellerse siz"de "köylü milletin efendisidir "dersenin hata etmiş olursunuz.  Yanıtla

  Murat Y.
  Büyük Tarih tarafından sabitlendi

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  gazete

 • Aşk Olsun
  Aşk Olsun

  ve zamanla öyle bir hal almış ki nice tefekkür cumhuriyet kurbanı olmuştur. uğruna kendi içimizden insan soydaşlarımızı, vatandaşlarımızı verdiğimiz bir yönetim şekli olmuştur zamanla. acı bir dönemin adı yerine geçmiştir hatta. sabahattin aliler, cemil meriçler bu uğurda hatırlayabildiğim sadece ikisi.

 • Aşk Olsun
  Aşk Olsun

  cumhuriyet bir fetiş bir mit bir ütopya değildir bir izm hiç değildir. sadece bir yönetim şeklidir. bunu bu gün izmleştirenler her sisteme olduğu gibi ona da en büyük zararı verenlerdir. bir şeyin eleştirilmesinin önüne geçersen o şeyi küçültürsün zamanla korunmaya muhtaç aciz havası oluşturursun kafalarda. islamda rabbimin en büyük ibadet saydığı bir eylem vardır tefekkür. bir saatlik tefekkür yıllarcakılınabilecek namazdan daha evladır rabbimin katında. yani düşünmek, yani eleştirmek ve sonra o şeyin artılarını kendin akledebilmek bunlar çok değerli. eleştirel düşünce her dem horlanmıştır. en çok ta pozitivistliğin borazanlığını yapan kemalistlerce.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  atam bize emanet ettiğin cumhuriyeti biz kimlere emanet ettik. aklıma mukayet ol yarabbim.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  cumhuriyet ilan edildiğinde,anadolu halkı osmanlı'da saray darbesi olduğunu zannetmişti.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  cumhuriyet türkiye'sinin en ideal öğrencileri soruların cevaplarını bilen ancak kendileri soru sorma alışkanlığı edinmemiş kişiler olarak yetişmiştir.

 • Tenni Terenne
  Tenni Terenne

  Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir.

  M. Kemal ATATÜRK

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Bir diktatörlükte, özel bir kişinin aşırı zenginliği onu diktatörün üzerine çıkarmaz... Ama bir cumhuriyette onu kolaylıkla yasaların üzerine çıkarabilir. O zaman devletin gücü kalmaz ve zengin gerçek egemen hâle gelir.

  Bu nedenle cumhuriyette yaşayanların sağır ve kör, duyguları düşük, güçsüz ve kandırılmaya hazır insanlar olamazlar, olmamalıdır...

  Bkz: Bugünkü Türkiye'nin manzarası. (!)

  ...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Cumhuriyeti kurup biçimlendiren asker-sivil bürokrat kökenli siyasal elitlerin “laiklik Cumhuriyetin temelidir ve her ne kadar Anayasa’ya sonradan (1937) dahil edilmişse de kurucuların kafasında ta baştan beri vardı” şeklindeki iddialar hemen her gün tekrarlanırkan,öz be öz Türk olan ve Türkçe konuşup Türkçe yazan Karamanlıların sırf hırıstiyan olmaları esnasında “Mübadele’ye tabi tutulup vatanlarından koparıldıklarını da hatırlamak lazımdır.

 • Bahadır Ay
  Bahadır Ay

  86 yıl kutlu olsun

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy

  nice 1000 yıllara

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy

  vazgeçilmezimiz

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  Bugun 86. yil donumunu kutladigimiz yonetim bicimimiz...

  Nice senelere...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Cumhuriyet gazetesinin başyazarı Nadir Nadi,15 Temmuz 1947’de; nerden çıktığı çok iyi bilinen bazı propaganda yaygaraları Amerikan yardımının Türk bağımsızlığına bir darbe olduğunu yaymak istedi.Bugün yurdumuza yardım elini uzatan Amerika,bu hizmetine karşılığında bizden ne toprak ne üs istiyor.Bu yardım,hürriyeti seven milletlerin hürriyet düşmanlarına karşı teşkilatlanması yolunda bir ileri adımdan başka bir şey değildir diye yazacaktır.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Cumhuriyet en iyi yönetim şeklidir elbet,Ancak içi boş bir kelime olarak kalırsa,
  Cumhurun yani halkın bu yönetime katkısı sağlanamazda yönetime katkısı olanlar çeşitli menfaat grupları, ağalar, şıhlar, bir takım etnik guruplar, ekoomik gücü olanlar olursa,
  o zaman Cumhuriyet içi boş bir kelime,
  sadece bir masal kahramanı gibi havada kalır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kapı kulluğu yaptığınız,emirle kendi yurttaşlarınızı size öldürten emperyalistler artı sizi istemiyor.Ne acı! Artık aşağıya atılması gereken safralarsınız sadece.Artık geçmişten kalan reflekslariniz kendi işinize da yaramayacak,komik şeyler yapıyorsunuz.Oraya buraya yasak koymak gibi.Dünya size gülüyor.Sonra tükürdüğünüzü yalamak zorunda kalıyorsunuz.Düşkünlük kötü bir şey sonuçtaHiç kimse sizin yerinizde olmak istemez.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Her açıklama Cumhuriyetin kazanımları diye başlıyor.Bu cumhuriyetin kazanımları neymiş çok merak ediyorum.şu ülkede 85 yılda yoksulluk,iç savaş,soygun,yasaklar,asılan başbakanlar,asılan devrimciler,çeteler,uyşturucuya bulaşmış devlet,rüşvet ağları,hastanelerde bakımsızlıktan ölen çocuklar,üniversite kapısına yığılan gençler,faili meçhul cinayetler dışında ne gördü. Yol yoktu da siz yaptınız değil mi, yolları bu ülkeyi sömürmek için,demiryolu yerine emperyalistler yapmadı,yaparken de sizin,dedelerinizin cebine rüşvet koymadı değil mi? Hangi taşın üzerine taş koydu sizin hiç kimsenin cumhuriyeti olamayan Cumhuriyetiniz.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Cumhuriyet asker
  ağırlıklı bir bürokrasi tarafından kurulup biçimlendirilmiştir.Bürokrasi, bir şeylere rağmen varolmuş,devrimci bir süreçten gelmiş değil,doğrudan doğruya Osmanlının bürokrasisidir.Cumhuriyet,söz konusu bürokrasinin kaynağı değil,zaten mevcut olan gücü meşrulaştırmanın yolu/ aracı durumundadır…

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Cumhuriyet demokratik olduğu taktirde faziletli/erdemli bir rejimdir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Cumhuriyet Türkiye'sinin en ideal öğrencileri soruların cevaplarını bilen ancak kendileri soru sorma alışkanlığı edinmemiş kişiler olarak yetişmişlerdir.

 • Emrah Ateş
  Emrah Ateş

  bir yaşam biçimi. hani yaşayamadığımız..

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  önemli olan Cumhuriyet ile yönetilmek değildir...
  önemli olan demokratik cumhuriyeti bulmaktır...
  onun dozunu ayarlamatır...
  kişi özgürlüğü demek herşeyi yapmak herşeye izin vermek değildir.
  tıpkı yasaklamanın da anlamı olmadığı gibi...
  Cumhuriyet tek başına anlamlı olsaydı, İran da Cumhuriyet yönetim şekliyle olarak geçiyor...

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  En güzel yönetim şeklidir..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Cumhuriyet'in, ideolojik ve politik olarak savunduğu bütün tezler,gelişen egemen sermayanin/burjuva sınıfının,büyük toprak sahiplerinin çıkarlarını temelde koruyan bir burjuva ideolojisidir

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  29 Ekim 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletini Anadolu'da yaşayan insanlar, saray darbesi yapıldı zannetmişlerdi.Neden sonra cumhuriyetin kurulduğunu öğrendiler.