Kültür Sanat Edebiyat Şiir

faşizm sizce ne demek, faşizm size neyi çağrıştırıyor?

faşizm terimi Kubilay Devrim tarafından tarihinde eklendi

 • Hicran Hep Hicran
  Hicran Hep Hicran

  Hertürlü şımarıklık, motivasyonun aşırısı.

 • Donna Quixote
  Donna Quixote

  mesele faşizm olunca, bu memlekette biraz kürtleşmek gerekiyor.
  e, biraz kürtleşince de örtülü faşistler ortaya çıkıyor.
  örtülü faşistler ortaya çıkınca biraz daha kürtleşmek gerekiyor…
  öyle devam ediyor.
  buna eski dilde “faşist daire” deniyor.

  Doğrusu mu, vicdanını kaybetmiş zeka, en büyük felakettir..

 • Alperen Bozkurt
  Alperen Bozkurt

  Bence fasizm komüislerin en büyük düsmanligidir. aslinda kötü bir sey degil ama uygulamasi zor...

 • Bülent İstanbullu
  Bülent İstanbullu

  faşizm kendibaşına bir dik duruş bir otorite bir güç oldugu gibi bana zulümü duygusuzluğu ve merhametsizliği çağriştırıyor.. yalnışı kabul etmez deniyor. peki biz insanoğlu değilmiyiz. hatasız kul olmazı unutmalıyız..die düşünürken faşizmin zulumü çağrıştırdğnı söyleyebilirim..

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Faşizm, şu anda ihtiyaç duyduğumuz tek şeydir. Faşizm ırkçılık demek değildir. Faşizmden korkanlar; cesaretsiz, tepkisiz ve genellikle kötü şeyler yapan kişilerdir.

  Çünkü faşizm yanlışı kabul etmez. Hırsızlık yapanı, tecavüz edeni, ihanet edeni en ağır şekilde cezalandırır.

  Faşizm kasıp kavurucu bir güçtür. Otoriterdir.

  ...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kentler faşizmin mekanıdır.Alman,Japon,İtalyan faşizmi kırdan kentlere doğru yükselen bir gelişme değildir.Kentler faşizm yuvasıdır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  'Lider-Doktrin-Teşkilat' üçlemesi faşist hareketin en temel örgütlenme modelidir.Faşist hareketlerde lider tartışılmaz bir yere sahiptir.Kimse lider kadr düşünemez,fikir üretemez.Olağanüstü bir üstünlüğe sahiptir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  1930'larda:Merkezin has adamlarından Yakup Kadri'inkilap devirlerinde hürriyet yanlız inkılapçılar içindir' derken Ali Naci:Evet biz hürriyet değil faşizm gibi bir idare istiyoruz' demişti.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bugün 9 Mayıs.Hitler faşizminin tarihe karıştığı ve Tc'nin okyanus ötesi felaketinin başlangıcı da olduğu yıldır aynı zamanda.

 • Efe Öztürk
  Efe Öztürk

  koministlerin karşı çıktığı birbirine zıt düşen bir dalga...

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Alevden bir gülledir, kasıp kavurucu bir güçtür...

  ...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  'On yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan' ifadesinde,o zamanlar onbeş milyon olan nüfusumuzun tamamını rasmi ideolojiye göre yaniden üretme üniform (tek tip) hale getirme niyetinin başarısı vurgulanmakta idi.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Hayat yolu çok dardır
  Tetik bas önü yardır
  Sakın hakkım var deme
  Hak yok vazife vardır.

  Ziya Gökalp

 • Yılmaz Sarıkaya
  Yılmaz Sarıkaya

  son zamanlarda olumsuz tanımlar yapılsa da,faşizim devletinin ve milletinin çıkarını herşeyin üstünde tutmak demektir.toplumda eşitlik kavramına karşı çıkmaktadır.Yani; devleti yönetecek insanların özel bir eğitim görmesi gerektiğini ve onların üstün kişiler olması gerktiğini düşünmektedirler.zira ülkemize de bakarsak bunun gerçekten çok iyi olacağını düşünebiliriz.çünkü meclisimizde bulunan biçok milletvekilinin eğitim seviyesinin düşük olduğu üzücü bi gerçektir.Ayrıca fikri olmayan insanların oy kullanmasına falan karşı çıkmaktadırlar...bence doğrudur..

 • Can Kuzeyli
  Can Kuzeyli

  Önyargı olmadığı konusunda net olduğum kadar tüm faşistlerin milliyetçi olduğu konusunda da netim.

 • Yakup İcik
  Yakup İcik

  solculara göre sagcilarin hepsi 'FAŞİZM' kavrami icindedir
  bu beyinlere islenmis ve
  belleklerden cikartilmayacak kadar zor bir önyargi,dir...

 • Hasan Tan
  Hasan Tan

  Her şeyin özü;

  Hiç bir şey yani.

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  efenim bestenin ve avestenin yazdıklarını okur iken faşizm münakaşasına gözüm ilişti.evvelen besteyi ahiren de bilimum önyargılar ilen de avesteyi okudum.fekat satır satır arayıp imbikten geçene değin tahlil etmeme rağmen avesteciğimin satırları arasında herhangi bir uyuşmazlık\kelalaka izine rastlayamamışızdır inşallahulalem.ayrıyetten avesteciğimin kendine has uslubunu bendeniz ve mübarek dedelerim pek bir sever,beste gibim\beste kadar olmasa da bağırlarına basarlar idir.besteciğim zihnim olmasa da gönlüm hep senden yana idir her daim...
  efenim naçizane düşüncemizi geçelim izniniz ilen...
  'faşo'kelimesi faşist geçinen iki kelam etmeyi bilmeyip öküzlemesine kabakuvvet ilen hemhal 'balta'lar için kullanılır.bu minval üzre de tüm varlıklarını idellerini hayatlarını kafatasçılık üzre kurmuş insan türüne nisbeten elbetteki daha sevimli idir.
  bknz:kürsüden aşşağı kendi boynundan kopardığı ipi\ilmeği atanlar
  bknz:ülkeyi bölmeye çalışanlar\uluyanlar
  hoşt ilen...
  'faşizm' yer yer saygı duyduğum aşırıya kaçılması halinde küfrü esirgemeyip savurduğum bir ideoloji idir.
  faş kökünden türetmek için s\ıkınan arkadaşlara destek amacıylen diyebilirim ki; faş etmek ifşa etmek milliyetini cinsiyetini uluorta bağıra çağıra ifşa etmek faş etmek,faş eden, faştekleyen vs...faşist terimine gördüğünüz gibi uzunca bir yol vü zaman ilen varılabilir nihayet ilen...fekat bu tekamül içün milyonlarca yılın geçmesi zaruri olup kelimelerin şahısların ve belkim de dilin arada kaybı muhtemel idir...ikaz ilen...ihtimam ilen...
  ve'hasılı kelam; avistonun yorumunu destekleyip düşüncesine katılmadığımı bildirir besteciğimin sırf sataşmış olmak için avesteme laf attığını düşünür,başımı alır giderim...
  hepinizi gözlerinizden içtenlik ilen öperim ;)
  itina ilen...

 • İlke Ekizce
  İlke Ekizce

  Faşizm: -izm eki bile boynunda asılı gibi durur,zira temeli olan bir felsefe değildir.zaten söylemin kendisi boynuna iğreti asılmıştır yaşamın...ASILMIŞTIR...Ötesi; yani hala canımızı acıtıyor olması filan,yekten bizim beceriksizliğimizdendir.Lanetlenmiş bir yönetim biçimi demişsiniz,lafı güzaf...Kaçımız lanetlemek için nazik popomuzu,egomuza inat rahaaaattt koltuklarımızdan kaldırmışızdır?

  der ki şair:
  Stronsium 90 yağıyormuş
  ota, süte, ete,
  umuda, hürriyete,
  kapısını çaldığımız büyük hasrete.

  Kendi kendimizle yarışmadayız, gülüm.
  Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz,
  ya dünyamıza inecek ölüm.
  &&&&&&&&&&

  Biz dünyamıza inen ölümü izliyoruz,havayi fişek ya da yıldız kayması sanarak.
  İzliyoruz gökten ineceği,
  taksimde dayak yediğimiz bir günün gecesinde,
  gayet tatmin olmuşken.
  galata köprüsünde,
  rakımıza buz beklerken,
  göğe bakıp,
  'devrimci' dilekler diliyoruz,
  umut ederek gerçek olacağını...

 • Beste Negâr
  Beste Negâr

  efendim, terimler arasında gezinirken faş ve faşizm kelimelerini irdeleyen bir yoruma rastladım... gerçekten ilk bakışta ciddiye alınabilecek bir yorumla karşı karşıya kaldığımı düşündüm... fakat, cümleler ilerledikçe yazı içinde bir çok çelişkiyi görmemek için ciddi bir zihinsel eksiklik olması gerektiğini fark ettim... zaman zaman çıkışlarıyla dikkatleri üzerine toplayan aveste'nin yorumuydu bu… dediğim gibi dikkate değer bir yorumun muhatabı olduğumuzu düşündüm kaariler olarak…


  aveste, yazısının başında bazı malûmatfüruşçuları ifşa ederek ciddi bir giriş yapmış…. devamında da belki derin latince bilgisinden, belki de okuduğu siyasi tarih kitaplarından mülhem, kelimenin köküne inerek müthiş bir performans göstermiş…. Lâkin, yazının sonuna doğru tam bir malûmatfüruşçuluk örneği göstermiş 'faşo kelimesinin sevimliliği' vurgusuyla…

  zirâ, burada kemal sunal-şener şen filminden fırlamış 'faşo ağa' repliğini, sanki siyasi literatürde geçerakçe bir ifadeymiş gibi kullanarak bir genelleme hatasına düşmüş ve üstteki ciddi analizinin de malûmattan öteye geçmeyen kırıntılardan ibaret olduğunu ortaya koymuş gibi duruyor…. çünkü eğer türkiye'nin yakın tarihine baktığımız zaman bu kelimenin bu kadar da masum kullanılmadığı ortadadır… hele hele mahallenin delikanlıları tabirini görünce yazının iyiden iyiye yoldan çıktığını anlamış olmalı ki, sevimli bir mimik hareketiyle yazıyı bir anda bitirme gereği hissetmiş gibi duruyor….

  yorumun bu noktasında iradeyi kaybetmiş bir 'bilinç' gözlemleniyor… işte bizim itirazımız faşonun genellenmesi ve kemal sunal yüklemesiyle sempatik hale getirilmesinde başlıyor… ve yine malûmatfüruştun 'faş' edilmesi de bu noktada düğümleniyor…. zirâ, şunu biliyoruz ki; türkiye'nin toplumsal tarihinde faşo kelimesinin hangi maksatla kullanıldığı gayet iyi bilinmektedir ve hiç de sevimli bir hali yoktur; ister soldan bakalım, ister sağdan bu kelimenin sevimli bir tarafı yoktur… ve hayat, kemal sunal repliğinden de ibaret değildir… biz yine biliyoruz ki, türkiye'de totaliter sistemin çoğu zaman özellikle marksist literatüre göre faşizmle eşdeğer görülmesidir…. Tamam, faşo'nun faş etmek kelimesiyle alakası yoktur… fakat, faşonun bağlamı da sevimlilik değil bilakis faşistliktir...

  hamiş: ‘’faşo’’ argolaşmış bir kelimedir ve biz biliriz ki kitleleri yönlendiren çoğu zaman argolardır…

 • Cemal Cabbar
  Cemal Cabbar

  tü msertliği ile ortaya koymak
  sürekli dışa vurmak içinden geldiği gbi davranmak

 • Selçuk Bekâr
  Selçuk Bekâr

  İmdi...
  Faş etmek gizli olanı açığa vurmak, teşhir etmekse...
  Hmmm... Teşhircilik olabilir mi?

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Hitler yazışmalarında,'imha' 'tasfiye' 'öldürme' kelimeleri kullanmamış.'Nihayi çözüm' 'tahliye' 'yerleştirme' 'ikmetkah değişikliği' 'işgücü' kelimelerini tercih etmiştir.öldürmeyi teknik bir iş olarak görmüş.doktorlar en iyi nasıl ölürebilecekleri üzerinde düşünmüşlerdir.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Şu anda manasını yitirmiş bir kavram...
  Artık yüzyılımızın faşizmine değer biçenler; 'sosyalist' kavramının anlamını boşaltan şarlatanlardan ibarettir...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Dünyanın her yerinde yasaklanmış bir ideoloji varsa o faşizmdir.Lanetlenmişdir.

 • Dolunay Güneş
  Dolunay Güneş

  1.dünya savaşından sonra çıkan rejimlerden bir tanesi...düşünceden yoksun insanların canları sıkılmış hadi bir rejim oluşturalım demişler dünyaya emsali görülmemiş çapsızlıkta bir rejim getirmişler...kendi ırkını üstün gören anlayış kendi ırkında ki zihinsel engellileri ırklarını küçük düşürüyor diye öldürebilecek düzeyde....hitler mesela...Yahudileri çingenleri katletmiş adam...niye ulu alman ırkından değil diye...totoliter baskıcı bir yönetim...musollini ne diyor... hayat altta kalanın canı çıksın oyunu...
  savaş mücadele et... bize böyle değerler bıraktığı için tüm dünya insanlığı olarak ona minnettarız....dünyaya bakış açımız ne kadar farklı çok şükür

 • Eylem Eylem
  Eylem Eylem

  bana sen kimsin diye soruşundur.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Faşizm ürkünçtür,tek başına barbar değildir.Barbarlığı yapabilmesi için otoriteye boyun eğmiş,şartsız itiat etmiş yığınlar arar.Faşizm insanlık suçudur.Bunu için,dünyanın her yerinde yasaklanmışolan tek düşünce faşizmdir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bir ülkede,sınıf yoktur,cins yoktur,imtiyaz yoktur deniliyorsa o ülke ideolojik olarak faşizmle yönetiliyor demektir.

 • Fehmi Karakaya
  Fehmi Karakaya

  FAŞİST

  Dün yaşadığım bir olayı paylaşmak istedim:

  Çok sevdiğim bi büyüğümle ATATÜRKçü düşünce derneği hakkında tartıştık.Ben sağ görüşlü bir insanım(MİLLİYETÇİ) bana niye bu dernekten hoşlanmıyorsun yoksa ATATÜRKü sevmiyormusun sen faşistsin dedi.

  ATATÜRK solcu bir insan değildir olamazda.Türkiye'de solculuk bence 1965'lerin başında ismet inönü ile başlamıştır yani ATATÜRK öldükten 27 yıl sonra ortaya çıkmıştır.MİLLİYETÇİLİK eğer faşistlikse neden chp nin sembolündeki 7 oktan birisi milliyetçiliği temsil ediyor.

  Faşizm kanlı bir ırkçılıktırr sadece kendi milletini üstün görmektir.Ülkemizde nedense özellikle de solculara göre faşist ülkücüler olarak görülmüştür.Oysaki ülkücülük(MİLLİYETÇİLİK) TÜRK sınırları içinde kendini TÜRK eden herkes(KÜRT,ÇERKEZ.LAZ,ABAZ) TÜRKtür yani ATATÜRKün milliyetçilik anlayışıdır bu aynı zamanda.Yani insanlar ideoloji hakkında ezbere konuşmasınlar.