Kültür Sanat Edebiyat Şiir

solcu sizce ne demek, solcu size neyi çağrıştırıyor?

solcu terimi Mekmi Örzer tarafından tarihinde eklendi

 • naci serin
  naci serin

  sol demek doğulu demek sağ demek batılı demek pekı bulunduğunuz çoğrafyayı goz onunde bulundurur sanız sağ mı sol mu olduğunuzu bılırsınız

 • Kahve Felsefesi
  Kahve Felsefesi

  Toplumda yerleşmiş sosyal hiyerarşiyi kaldırmak isteyen, zenginliğin eşit dağılımını destekleyen, saygı duyulası insandır. Bu tür insanlar sağcılardan çok daha vicdan sahibidirler. Günümüz Türkiyesinde solculuk "dinsizlik, vatansızlık" gibi alakasız kelimlerle dile getirilmektedir. Nedeni basit: Cahillik. "Sol" kavramı ilk olarak Fransız Devrimi sonrasında kurulan meclisteki oturma düzeninden esinlenilerek oluşturulmuştur.

 • Cuma Akkoyunlu
  Cuma Akkoyunlu

  solcu demek kültür demek solcu insan cahil olmaz cahil olanda solcu olmaz faşo olur

 • Ozan Aslan
  Ozan Aslan

  bence solcu ile sağcı boş seylerdır ya bız bu dunyaya bu solculk ve sagcılıgı tartısmaya gelmedık kardesım burası özgür ve demokrasi saglayan bır ulke onun için herkes kendi hayatını yasar kafa yormayın böyle seylere koy ver gıtsın:D

 • Selin Kılıç
  Selin Kılıç

  ülkenin en çağdaş düzeye gelmesini isteyen emperyalizme, halk işçi ve köylünün
  sömürülmesine karşı olan bilimi önde tutan ülkede devrimi gerçekleştirmek isteyen
  herkesin eşit olmasını isteyen sosyalizm düşüncesini tutandır.Bazı insanlar solcuların Yüce ALLAH'ımıza sevmediğini Peygamberimize küfür etteğini düşünüyorlar ama bu sadece solcuların aleyhine kullanılmış kavramlardır ve doğru değildir.

 • Selin Kılıç
  Selin Kılıç

  ülkenin en çağdaş düzeye gelmesini isteyen emperyalizme, halk işçi ve köylünün
  sömürülmesine karşı olan bilimi önde tutan ülkede devrimi gerçekleştirmek isteyen
  herkesin eşit olmasını isteyen sosyalizm düşüncesini tutandır.Bazı insanlar solcuların Yüce ALLAH'ımıza sevmediğini Peygamberimize küfür etteğini düşünüyorlar ama bu sadece solcuların aleyhine kullanılmış kavramlardır ve doğru değildir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bir zamanlar bu ülkenin solcuları her toplumsal olaydan sonrailk gözaltına alınacakların kendileri olduğunu bildiklerinden en yakın karakola gidip teslim olurlardı.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Adam

 • Yunus Yunus
  Yunus Yunus

  sağcı olmayan aslında yeni dünya düzeninde rol sahibi olanlardan bir kısmı..

 • İsmil Demir
  İsmil Demir

  sağ solsuz solda sağsız hiçbir şey yapamaz. nasıl tek elle araba kullanan insanı yadırgarız. başarmak istiyorsak bir yerlere gelmek istiyorsak. ozaman sözüme kulak verin....bir elde kalkan bir elde kılıç.....

 • Selda Bayar
  Selda Bayar

  Ne kadar acı bir şey bu düşüncede insanların hala var olması...

  Bu nasıl bir düşünce 'önce sağa bakıyoruz sonra sola sonra sağa'

  Ya biz yön tutmuyoruz sağcılar sağ ellerini, solcular sol ellerini mi kullanıyor?

  Bu bir düşüncedir ideolojidir bunun farkında varamamanız çok üzücü.

 • Murat Akbulut
  Murat Akbulut

  Solcu kelımesının anlamı ulkemızın yuzde 70nde kotu bır devrım olayı olarak bılınıyor.oysakı solcu ozgurluk demek,kendısını ıfade edebılmek demek yasamak demek dogru dosdogru bır rejım demek.ve eklıyorum daıma sol vazgecemem

 • Mustafa Emre Özgen
  Mustafa Emre Özgen

  ileri solcular olayı hikayeleştirir, saçmalar... vecizeler uydururlar...

 • Sena Işık
  Sena Işık

  solculuk....devamlı olarak ileri adım atmayı,yeniliği,çağdaşlığı,ve en önmlisi EŞİTLİĞİ savunur...diğer bir deyimle 'bEN'...

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  TÜRKİYE'DEKİ İLEGAL VE LEGAL PARTİLER

  ABACILAR

  TİP içindeki Mehmet Ali Aybar-Behice Boran-Çetin Altan çevresi.
  ACİLCİLER

  1975 başlarında THKP-C'den Mahir Çayan'ın Politikleşmiş Askeri Savaş Stratejisi görüşünden hareketle hemen öncü savaşın başlatılması gerektiğini söyleyerek ayrılan grup, 1980 darbesi ile tamamen dağıldı. Grubun önde gelen isimlerinden İlker Akman, Hasan Basri Temizalp, Yusuf Ziya Güneş Malatya Beylerderesi'nde öldürüldü.
  ANA GERİLLA BİRLİĞİ

  Devrimci Yol tarafından 1980 darbesi sonrası 1982 yılında başlatılan kır gerillası faaliyetlerindeki çekirdek grup, 1985 yılında kır faaliyetlerinin sona erdirilmesi ile dağıtıldı.
  BİRLEŞİK DEVRİMCİ GÜÇLER PLATFORMU
  (BDGP)


  1988, Radikal Sol.
  Haziran 1998'de PKK, TKP(ML) , MLKP, TKP/ML, TDP, DHP, DEVRİMCİ SOL, TKP (Kıvılcım) 'nin işbirliği yaptığı Platform. Kasım 1999'da işbirliği anlaşması sona ermiştir.
  BOLŞEVİK PARTİSİ/KUZEY KÜRDİSTAN
  (BP/KK-T)


  1981, Eski Maoist-Stalinist.
  1981'de TKP/ML (Bolşevik) olarak kuruldu.
  Yayınlar: Bolşevik Partizan - Roja Bolşevik
  DEVRİM


  1990, Eski Maoist-Radikal Sol.
  TKİP'den kopan bir grup.
  Yayınlar: Devrimci Halk
  DEVRİMCİ HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ
  (DHKP-C)


  1994, Radikal Sol.
  Dev-Sol'un içinden gelen ana grup.
  Yayınlar: Yaşadığımız Vatan - Devrimci Sol - Kurtuluş
  DEVRİMCİ HALK PARTİSİ  1994, Radikal Sol
  PKK'ya yakın bir grup.
  Yayınlar: Alternatif
  DEVRİMCİ HALKIN BİRLİĞİ
  (DHB)

  TKP/ML'den, faşizme karşı mücadele konusundaki anlaşmazlık sonucunda 1977'de ayrılan dar bir grup; aynı isimli dergi ile tanınırlar.
  DEVRİMCİ HALKIN YOLU
  (DHY)

  THKP-C kökenli grup önce Militan Gençlik, daha sonra Halkın Yolu dergilerini çıkardı; 1977 yılındaki bölünmede bir grup TİKP'ye (Aydınlık) katılırken, kalan unsurlar dar bir grup içinde Devrimci Halkın Yolu dergisi etrafında toplandılar.
  DEVRİMCİ İŞÇİ PARTİSİ - İNŞA ÖRGÜTÜ
  (DİP-İÖ)

  Troçkist
  Yayınlar: Enternasyonal Bülten
  DEVRİMCİ KOMÜNİST PARTİSİ
  (DKP)

  1989 yılında TKP/B'den kopan İbrahim Seven tarafından kurulan parti 1991'de kendini feshetti.
  DEVRİMCİ KURTULUŞ
  (EYLEM BİRLİĞİ)

  THKP-C kökenli MLSPB'den kopan bir grup tarafından 1976 yılında kurulan, İzmir ve Gaziantep'te faal olan örgüt etkisiz kaldı.
  DEVRİMCİ MÜCADELE

  1977, Radikal Sol
  Devrimci Derleniş olarak bilinen grup.
  Yayınlar: Devrimci Mücadele
  DEVRİMCİ PARTİ GÜÇLERİ
  (DPG)

  Radikal Sol
  Yayınlar: Maya - Parti Yolunda
  DEVRİMCİ SAVAŞ

  THKP-C kökenli kişilerce 1977'de kurulan ve Kahramanmaraş civarında etkili olan grup.
  DEVRİMCİ SOL

  1978'de Devrimci Yol'dan ayrılarak aynı isimli bir dergi çıkaran İstanbul merkezli grup. Devrimci Yol'un SSCB'de revizyonist diktatörlüğün hüküm sürdüğü tespitine katılmıyarak, iç savaş tespitinin Mahir Çayan'ın öncü savaş stratejisini reddettiğini belirterek ve direniş komiteleri önerisinin yatay örgütlenmeye yol açarak, yukarıdan aşağıya örgütlenmeyi törpülediğini söylüyorlardı. Ayrışma sonrası üniversitelerde Devrimci Gençlik Federasyonu kuruldu, militan mücadeleye girişildi. Silahlı devrim birlikleri aracılığı ile faşist odaklara saldırılar düzenleyen grup, MHP ileri gelenlerinden Gün Sazak ve Nihat Erim suikastlerini gerçekleştirdi. 1980 sonrası en çabuk toparlanan gruplardan olan Dev-Sol, sansasyonel eylemlerine Özdemir Sabancı'nın öldürülmesi ile devam etti. 1990'ların başında Bedri Yağan (Darbeciler grubu) önderliğinde bir grup Dev-Sol'dan ayrıldı. Hareket daha sonra Devrimci Halk Kurtuluş Parti-Cephesi (DHKP-C) olarak adını değiştirdi. Bedri Yağan ise 1993 yılında İstanbul'da polisle girdiği çatışmada öldü.
  DEVRİMCİ SOSYALİST İŞÇİ HAREKETİ
  (DSİH)

  Radikal Sol
  Yayınlar: Kaldıraç
  DEVRİMCİ SOSYALİST İŞÇİ PARTİSİ
  (DSİP)


  1997, Troçkist
  Troçkist yasal parti.
  Yayınlar: Sosyalist İşçi
  DEVRİMCİ YOL

  1975, Radikal Sol
  İlk sayısı 1 Mayıs 1977'de çıkan aynı isimli dergi etrafında örgütlenen grup, büyük bir bölünme sürecine giren sosyalist grupların dikkatli bir analizini yaparak özgün bir mücadele yaratmayı hedefliyordu; 1977-80 arasındaki siyasal çatışma ortamını da iç savaş olarak tanımlayarak, faşizme karşı savaşımı ön plana çıkarıyor, Direniş Komiteleri önerisini getiriyordu. 1980 darbesine karşı gerilla örgütlenmesinin başarısızlığı, yurtdışında örgütlenme zorunluluğunu doğurdu. 1990'larda Yeniden (sonradan Bir Adım dergisi oldu) dergisi etrafında örgütlenen kadrolardan büyük kısmı ÖDP içinde aktif haldedirler. Bunun yanısıra Devrim, Yön, Özgürlük, Devrimci Hareket dergileri de Dev-Yol geleneğine sahip çıkarak faal olan diğer yan gruplardır.
  Yayınlar: Hareket - Devrimci Hareket - Bir Adım -
  Devrimci Genç
  DİRENİŞ HAREKETİ

  1978, Radikal Sol
  THKP-C kökeni ile 1980 öncesi faal olan grup, THKP-C Üçüncü Yol örgütünün devamı niteliğindedir.
  Yayınlar: Odak
  DÖRDÜNCÜ SOL - İNŞA ÖRGÜTÜ

  Troçkist
  Yayınlar: Son Kavga
  EMEK PARTİSİ

  Özgürlük Dünyası dergisi etrafında örgütlenen, THKO-HK-TDKP geleneğinden gelen grubun, 25 Mart 1996'da kurduğu parti. Parti kurucuları arasında Levent Tüzel, Hüseyin Över, Hanife Türkmen, Osman Nuri Şenol, Sunay Akın, Can Yücel, Necati Kotan, Cevriye Eftelioğlu, Hüseyin Elitaş, Haydar Kaya, Gülsüm Akyüz gibi isimler vardı. Katı bir disiplin partisiydi.
  EMEĞİN PARTİSİ
  (EMEP)


  Stalinist
  Emek Partisi kapatılınca, yerine 25 Kasım 1996'da kuruldu.
  Yayınlar: Evrensel Gazetesi - Özgürlük Dünyası -
  Birlik ve Mücadele - Evrensel Kültür
  HALKIN BİRLİĞİ

  TKP/ML içinden ayrılan grup ve dergisi; 1976'da çıkan dergilerinde Üç Dünya Teorisi'ni savunan grup, silahlı mücadeleyi maceracılık olarak nitelendirerek, kitle çalışmalarına ağırlık verilmesinin gerektiğini söylüyordu.
  HALKIN DEVRİMCİ ÖNCÜLERİ
  (HDÖ)


  1977, Radikal Sol
  12 Mart'tan çıkışta THKP-C ve Mahir Çayan tezlerini savunan ve pratiğe geçirilmesini hedef olarak saptayan gruptan 1977'de ayrılanlardan geri kalanların kendilerine verdiği isim; 1980 sonrası büyük ölçüde dağıldı (diğer ismi ile THKP-C/HDÖ) .
  Yayınlar: Cephe - Kurtuluş - Kurtuluş Cephesi
  HALKIN KURTULUŞU

  THKO geleneğinden gelen insanların, 12 Mart ayrışması sonucu ilk sayısını 1976 yılında yayınladıkları aynı isimli dergi etrafında örgütledikleri grup. Arnavutluk Emek Partisi taraftarı olan grup, güçlü bir örgütlülük yarattı. Partiye doğru evrim amacı ile oluşturulan bu grup daha sonra TDKP-İÖ ve TDKP ilişkilerine evrildi.
  HALKIN YOLU

  12 Mart sonrası, THKP-C ML adı ile anılan grup, Halkın Yolu dergisini çıkarak siyasallaşma yolunda adım attı ve Kızıl Bayrak dergisi ile de illegal yapılanmasını sürdürdü. Daha sonra THKP-C ML olan isimlerini Türkiye Köylü İşçi Hareketi (TKİH) olarak değiştiler; ve TKİH ise daha sonra TKP/ML ile birleşerek MLKP'ye evrildi.
  İŞÇİ DEMOKRASİSİ


  1998, Troçkist
  DSİP'ten ayrılan bir grup.
  Yayınlar: İşçi Demokrasisi
  İŞÇİ PARTİSİ


  1992, Eski Maoist-Ulusalcı
  Doğu Perinçek çevresinin kurduğu SP kapatılınca, yerine açılan parti.
  Yayınlar: Aydınlık - Teori - Bilim ve Ütopya - Papirüs
  KOMÜNİST PARTİSİ-İNŞA ÖRGÜTÜ
  (KP-İÖ)

  1995, Eski Maoist-Stalinist
  Marksist Leninist Komünist Partisi'ni (MLKP) işçi hareketi ile sosyalist hareketi birleştiremediği noktasında eleştirerek ayrılan grubun 1990'lı yıllarda kurduğu parti.
  Yayınlar: Halkın Birliği
  KURTULUŞ HAREKETİ

  THKP-C kökenli olan hareket, 1974 affı ile salıverilen kadrolardaki Mahir Çayan tezlerininin çoğunu reddeden bir gruptan oluşmuştur. Haziran 1976'da Kurtuluş Sosyalist Dergi (KSD) ile faal hale geldiler; işçi kitlesi arasında örgütlenmeyi temel hedef olarak saptamıştı. Kitleselleşen hareket 1980 darbesinde önemli ölçüde zarar gördü, ve bu süreçte verilen ricat kararı ile anılmaktadır. İşçi sınıfı içinde uzun soluklu bir çalışmayı hedef olarak saptayan gruptan 1982 yılında kendisine Kurtuluş Örgütü diyen bir grup ayrıldı. 1983 yılında TKKKÖ'ye evrilen, ancak 1985'de aldığı darbelerle oldukça zayıflayan grup, etkinliğini daha çok Yeni Öncü dergisi etrafında sürdürdü ve BSA, BSP ve ÖDP içinde bulundu.
  KURTULUŞ ÖRGÜTÜ

  1982 yılında KSD'den kopan grup, Stalinizm karşı tutumu ile Troçkist bir yapıya dönüştü. 1984 yılında Sosyalist İşçi ismi ile yayınlanan dergi etrafında faal olan grup, 25 Nisan 1997'de Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'ni (DSİP) kurdu.
  LENİNİST GERİLLA BİRLİĞİ

  1990 yılında TKEP'den kopan TKEP/L'nin askeri organizasyonu.
  MARKSİST İŞÇİ BİRLİĞİ
  (MİB)

  Troçkist
  MARKSİST LENİNİST KOMÜNİST PARTİSİ
  (MLKP)


  1995, Stalinist
  TKP/ML-Hareketi, TKİH, TKP/ML(YİÖ) birleşmesi ile ortaya çıktı.
  Yayınlar: Partinin Sesi - Yaşamda Atılım
  MARKSİST LENİNİST SİLAHLI PROPAGANDA
  BİRLİĞİ
  (MLSPB)

  1975, Radikal Sol
  THKP-C kökenli ve Mahir Çayan tezlerini savunan örgüt, 1975'te kuruldu. THKP-C'nin 12 Mart yenilgisini örgütsel bir yenilgi olarak nitelendiren grup, silahlı propagandayı temel alan bir örgütlenmenin aciliyetini savunuyordu. İçinden THKP-C Savaşçıları, Çayan Sempatizanları, Eylem Birliği gibi örgütler ayrışan MLSPB sansasyonel eylemler yaptı. 1980 darbesini takiben örgütün üst düzey yöneticisi Şemsi Özkan'ın itirafçılığı nedeni ile örgüt büyük ölçüde çökertildi.
  Yayınlar: Barikat
  MÜCADELEDE BİRLİK

  THKO kökenli bir hareket, 12 Mart'ta cezaevi dışında kalan kadroların THKO ile hesaplaşması sonucu ortaya çıktı; Halkın Kurtuluşu ile birleşim sonraların TKEP'ni ortaya çıkardı.
  ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ
  (ÖDP)


  1996, Radikal Sol
  23 Ocak 1996'da kurulan parti, farklı mücadele ve örgütlenme geleneklerine sahip olan grupları kitlesel bir sol parti sloganı altında biraraya getiren bir yapılanma içinde oluştu. Halen parti varolan çeşitli platform ve gruplar şunlardır:
  * Emek ve Demokrasi Grubu; eski TKP, TİP, TSİP üyelerinin birlikteliği ile oluşan Geniş Açı Grubu’nun kendisini feshettikten sonra Yeniden-Dev Yol, ya da diğer adıyla ‘Özgürlükçü Sol’ çevresi ile birleşmesi sonucunda doğmuştur.
  * Ekmek ve Gül Platformu; Yurdaer Erkoca’nın temsil ettiği ‘Sosyalist Alternatif’ ile Kenan Kalyon’un da içinde yer aldığı ‘Emek’ ve Hikmet Kıvılcımlı’nın tezlerinin savunucusu bir grup olan Toplumsal Özgürlük’ün birleşmesi ile meydana gelmiş. ÖDP kurucularından Ertuğrul Kürkçü de bu platformun üyesi. Ekmek ve Gül Platformu, ÖDP’deki ‘merkezi hattı’, başka bir deyişle çoğunluk grubunun egemen hattını, partinin kendi gelişiminin önünde bir sorun olarak görüp, ‘parti içi yaşamın yeniden harmanlanması ve parti içinde geçmiş aidiyetlerin yarattığı particiklerin ortadan kalkması için’ ÖDP’yi yeniden kurma çağrısında bulunuyor.
  * Sosyalist Eylem Platformu (SEP): Sungur Savran’ın içinde olduğu ‘Sosyalizm’ çevresi ile ‘Kurtuluş’ ve ‘Sosyalist Demokrasi için Kurtuluş’ gruplarının birlikteliği ile oluşmuş. SEP, ÖDP’nin, örgütlenme omurgası işçi ve emekçilere dayandırılmadan ve işyerleri temel alınmadan emek eksenli devrimci bir parti olamayacağını vurguluyor.
  * Sosyalist Politika (SP): Metin Çulhaoğlu’nun temsil ettiği ve Kongre’ye ‘Sosyalizm ve Parti’ adı ile tek başına çıkan bir platform. SP, ÖDP’nin kuruluş öncüleri ve felsefesi olarak tarif ettiği şu yaklaşımları benimsemediğini ve eleştirdiğini söylüyor: “Gümrük Birliği’ne sıcak bakış, ‘yurttaş’ bilinci ile neredeyse sınıfsızlığa açık bir garip ‘sosyalizm’, karşılığını bireylerin özgürleşmesinde bulan ‘özgürlükçülük’, özelleştirme pisliğine karşı ‘özerkleştirme’ saçmalığı vb. ikircikli tutumlar, reel sosyalizm deneylerinden en yanlış sonuçların çıkarılması ve neredeyse burjuva egemen ideolojinin kutsanması, her tür karşıtlıkta ‘üçüncü yol’ kolaycılığı, tembellik hakkı söylemi, parti olmayan parti söyleminin iç boşaltıcılığı” vs...
  Bu grup ve platformların yanında Masis Kürkçügil’in içinde yer aldığı ‘Yeniyol’, Dev Yol’dan kopmuş ‘Hareket’ ve ‘Devrimci Sosyalist Yön’ gibi birçok grup da ÖDP içinde çalışıyor.
  Yayınlar: Özgürlük.
  SİLÂHLI PROPAGANDA BİRLİKLERİ
  (SPB)

  DHKP/C'nin askeri organizasyonu.
  SOSYALİST ALTERNATİF


  Troçkist
  Yurdaer Erkoca'nın temsil ettiği grup, ÖDP içinde 'Ekmek ve Gül Platformu'nda yer almaktadır.
  Yayınlar: Sosyalist Alternatif
  SOSYALİST BİRLİK

  12 Eylül sonrası kurulan ilk parti olan Sosyalist Parti içindeki ayrılık sonucu doğan grup ve aynı adlı dergi. Halil Berktay, Gün Zileli, Oral Çalışlar, İlkay Demir, Oktay Kutlu, Necmi Demir, Kamil Aslantürkoğlu, Yavuz Alagon, Atilla Aytemur gibi isimlerin bulunduğu grup Perinçek'i eleştirerek, SSCB'nin sosyal emperyalist olarak görülmesine karşı çıktılar, ancak uzun soluklu bir oluşum yaratamadılar.
  SOSYALİST DEVRİM PARTİSİ
  (SDP)

  Mehmet Ali Aybar, Cenan Bıçakçı, Uğur Cankoçak, Kemal Nebioğlu çevresi tarafından 1975 yılında kurulan Sosyalist Parti'nin yeni ismi. Özellikle sosyalist mücadelede bürokratizme karşı çıkan SDP, 12 Eylül ile beraber kapatıldı, 1995 yılında ise devamı olan SDP kendisini feshederek GBK sürecine katıldı.
  SOSYALİST İKTİDAR PARTİSİ - KOMÜNİST PARTİ
  (SİP)


  1993, Komünist
  1993'de kurulan yasal parti (tasfiyeler ve ayrılmalardan sonra kalan STP'liler) .
  Yayınlar: Sosyalist İktidar - Sol - Komünist - Sınıf Tavrı - Gelenek - Düşünce ve Eylem - Okul ve Ülke & 2nci
  SOSYALİST PARTİ
  (SP)

  Doğu Perinçek çevresi tarafından 1 Şubat 1988'de kuruldu; Ferit İlsever'in başkanlığını yaptığı parti anayasa mahkemesi tarafından kapatılanca İşçi Partisi'ne dönüştü.
  SOSYALİST POLİTİKA


  ÖDP içinde faal olan grup.
  Yayınlar: Sosyalist Politika
  SOSYALİST TÜRKİYE PARTİSİ
  (STP)

  Eski TİP yöneticisi Metin Çulhaoğlu çevresi tarafından 1990'ların başlarında kurulan parti, anayasa mahkemesi tarafından kapatılanca SİP adı ile yeniden kuruldu; bir kısmı önce BSP'ye, sonra da ÖDP'ye katıldı.
  TOPLUMSAL ÖZGÜRLÜK PLATFORMU

  Kıvılcımlı'nın tezlerini savunan, ÖDP içinde 'Ekmek ve Gül Platformu' içinde yer alan grup.
  TÜRKİYE BİRLEŞİK KOMÜNİST PARTİSİ
  (TBKP)

  TİP ile SBKP'ne yakınlığı ile bilinen TKP'nin 7 Ekim 1987'de birleşmesi ile oluşan parti. TİP genel başkanı Nihat Sargın'ın genel başkanlığa, TKP genel başkanı Haydar Kutlu'nun ise genel sekreterliğe getirildiği parti Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.
  TÜRKİYE DEVRİM PARTİSİ
  (TDP)

  Radikal Sol, 1978
  1986 yılında TKP/B'nin kendini fesh etmesi ile kurulan illegal parti, demokratik devrim hedefi çerçevesinde oluştu.
  Yayınlar: Hedef
  TÜRKİYE DEVRİMCİ KOMÜNİST PARTİSİ
  (TDKP)


  1980, Eski Maoist - Stalinist
  THKO ve HK geleneğinden gelen kadroların 2 Şubat 1980'de İzmir kongresi ile kurdukları illegal parti, işçi sınıfına dayandığını açıklayarak, THKO'yu küçük burjuva bir hareket olarak değerlendiriyordu. 1975'te oluşmaya başlayan bu muhalif hareket, 1978'de TDKP-İnşa Örgütü süreci sonucunda kurumsallaştı. Yukarıdan aşağıya örgütlenme içinde katı disiplin prensibini işleten parti, Türkiye Genç Komünistler Birliği adlı bir gençlik örgütlenmesine gitti. 1975-80 arasında kitlesel bir destek oluşturan grup, 1980'e kadar Parti Bayrağı isimli bir dergiyi çıkarıyordu. İllegal olarak ise Devrimin Sesi ve Yoldaş isimli dergileri yayınlayan parti, Ulusal Demokratik Halk Devrimi teorisi ile proleterya diktatörlüğünü hedefliyordu, uluslararası alanda ise Arnavutlık Emek Partisi'ne yakın bir çizgi izliyordu. SSCB'ni sosyal emperyalist olarak nitelendiren TDKP, Stalin sonrası tüm SSCB liderlerini revizyonist olmakla suçluyordu. Halen yasal zeminde varolan EMEP'in kadrolarını oluşturmaktadır.
  Yayınlar: Devrimin Sesi.
  TÜRKİYE DEVRİMİNİN YOLU
  (TDY)

  THKO'nun kurucularından ve 1972'de idam edilen Hüseyin İnan'ın HK tarafından eleştirilmesi sonucu, 1975 yılında HK'ndan kopan grup sınırlı etki alanı yaratabildi.
  TÜRKİYE EMEKÇİ PARTİSİ (TEP)

  Mihri Belli çevresi tarafından 1975'te kurulan ve Emekçi isimli bir dergi çıkaran parti, etkisiz kalan bir parti oldu.
  TÜRKİYE HALK KURTULUŞ ORDUSU (THKO)

  4 Mart 1971'de bir deklarasyon ile kurulan THKO, 1960'ların toplumsal mücadelesi sonucunda aşağıdan yükselen bir örgüttü. Kurucuları arasında yer alan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Teslim Töre, Hacı Tonak, Mustafa Yalçıner, Kadir Manga, Alpaslan Özdoğan, Nahit Tören, Fevzi Bal, Yavuz Yıldırımtürk gibi gençlik ve köylü önderleri bulunuyordu. İnançlılık ve iyimserlik havası içinde teorik katkıları sınırlı olan grup, kısa sürede yaptıkları sansasyonel eylemlerle adlarını duyurdular. 12 Mart sonrası HK-TDKP ve Mücadelede Birlik-TKEP ayrışması yaşayan THKO eylem çizgisi nedeni ile eleştirilen bir yapı olarak anılmaktadır.
  - THKO
  - THKO Kuruluş Bildirisi

  TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİ-CEPHESİ
  (THKP-C)

  Mahir Çayan önderliğinde kurulan parti; devrimin, ancak silahlı bir mücadele yoluyla gerçekleşebileceğinin altını net bir teorik altyapı ile çizen ilk harekettir. Kadroları 1960'larda FKF ve TİP içinde yetişmiş, ve MDD görüşlerini sol içinde aktif olarak savunmuş kişilerden oluşuyordu. Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Ertuğrul Kürkçü, Yusuf Küpeli, Münir Ramazan Aktolga, İrfan Uçar, Hüseyin Cevahir gibi gençlerin aralarında bulunduğu kadro, 1969 yılında bir grup üniversiteli öğrencinin TİP ve Dev-Genç'in çerçevesini belirlediği mücadeleyi reddetmeleri ve illegal bir yapılanın gerekliliğini ortaya koymaları ile şekillenmeye başladı. 1970 yılı sonbaharında Ankara'da resmileştirilen oluşum, Kurtuluş dergisini çıkartmaya başladı, ve bu nedenle de Kurtuluşçular olarak anılmaya başlandı. Şehir gerillası oluşumunu hedefleyen grup, bu çerçevede ses getiren eylemler yaptılar. Nisan 1971'de THKP-C'nin resmen kurulduğunu sansasyonel bir eylemle kamu oyuna açıklamaya karar veren grup, İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom'u kaçırdı. Görüşmeler olumsuz sonuçlanıp, Elrom öldürülünce, örgüt üzerine yoğun bir operasyon başlatıldı, kadroların çoğu yakalandı, dışarıda kalan grup üyeleri ise bir hesaplaşma içine girdiler. Mahir Çayan'ın hapisten kaçışını Yusuf Küpeli ve Münir Ramazan Aktolga'nın partiden ihracı izledi, ardından kır gerillası oluşturarak Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarını engellemek için eylem kararı alındı. 30 Mart 1972'de Kızıldere'de çatışma sonucu öldürüldüler. İçinden Devrimci Yol, Kurtuluş, Acilciler, MLSPB, Üçüncü Yol Eylem Birliği gibi pek çok sol grup çıkan THKP-C, sol fikri düzleme büyük bir teorik katkı sağlamıştır.


  - THKP/C
  - THKP Bildirisi - İhtilalin Yolu
  - THKC 1 No'lu Bildirisi
  TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ -
  DEVRİMCİ SOL
  (THKP/C - Dev Sol)
  Web Sitesi

  1993, Radikal Sol
  Dev-Sol'dan 1993'teki ayrışma sonu kopan grup.
  Yayınlar: Devrimci Çözüm
  TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ
  MARKSİST LENİNİST
  (THKP-C ML)

  Diğer adı Halkın Yolu'dur.
  TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ
  SAVAŞÇILARI
  (THKP-C S)

  THKP-C kökenli olan ve Çayan görüşlerini savunan grupların oluşturduğu MLSPB'den kopan küçük ve etkisiz bir örgüt.
  TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ
  X
  (THKP-C X)

  12 Mart'tan çıkışta THKP-C'nin ideolojik ve teorisine sahip çıkan üniversiteli öğrenci grubu daha sonra Acilciler, Eylem Birliği ve MLSPB olarak bölündü.
  TÜRKİYE İHTİLALCİ İŞÇİ KÖYLÜ PARTİSİ
  (TİİKP)

  Doğu Perinçek çevresi tarafından 1971'de kuruldu. TİP içindeki tartışmalarda MDD tezleri savunan; Doğu Perinçek, Cüneyt Akalın, Ömer Madra, Bora Gözen, Hasan Yalçın, Halil Berktay, Gün Zileli, Oral Çalışlar, İbrahim Kaypakkaya, Atıl Ant, Ferit İlsever, Nuri Çolakoğlu gibi isimlerin arasında bulunduğu grup, İşçi Köylü ve Aydınlık dergileri çevresinde şekillendi. Kurulma kararı Mayıs 1969'da alınan illegal parti, silahlı mücadele konusunda bölünmeler yaşadı. Önce Garbis Altınoğlu, sonra da İbrahim Kaypakkaya silahlı mücadele konusunda oluşan fikir ayrılığı sonucunda partiden ayrıldılar. Uluslararası saflaşmada Çin KP'nin görüşlerini benimseyen TİİKP, mücadelenin kırlardan kente doğru ve iktidarın parça parça ele geçirilmesi ile başarılı olacağını savundu. 12 Mart sonrası Şafak isimli illegal dergi çıkarmaya başlayan parti, hızla toparlanmayı başardı. Halkın Sesi isimli dergi çevresinde varlığını devam ettiren TİİKP, 1977'de ilk kongresini topladı; ancak parti devamlılığına rağmen kitleselliğe ulaşamadı. Kurdukları TİKP ile legal mücadele içine giren Aydınlıkçılar üzerinde hep tartışılan bir parti oldular.
  TÜRKİYE İHTİLALCİ KOMÜNİSTLER BİRLİĞİ
  (TİKB)


  1977, Eski Maoist
  1979'da kurulan illegal örgüt, Dev-Genç kaynaklı, AEP ve ÇKP'ne yakın olan, MDD saflarında yer alan bir kesimce şekillenmişti. 12 Mart sonrası Halkın Kurtuluşu ile birleşen çevre, 1977'de bu gruptan ayrıldı. Aktan İnce önderliğinde kurulan grup, AEP'ne yakınlığı ile tanınır. 1980 sonrası savaş kararı alan örgütün pek çok üyesi öldürüldü, Orak Çekiç isimli bir illegal yayın çıkarmaktadır.
  Yayınlar: İhtilalci Komünist - Orak Çekiç - Devrimci Proletarya - Alınterimiz - Devrimci Proleter Gençlik - Emekçi Memur - Öğrenci Birliği.
  TÜRKİYE İHTİLALCİ KOMÜNİSTLER BİRLİĞİ - BOLŞEVİK
  (TİKB-B)

  Radikal Sol
  TİKB'nden ayrılan bir grup.
  Yayınlar: Devrimci Duruş
  TÜRKİYE İŞÇİ KÖYLÜ PARTİSİ
  (TİKP)

  TİİKP'nin legal bir uzantısı olarak 29 Ocak 1978'de kurulan partinin genel başkanı Doğu Perinçek'ti. ÇKP yanlısı tutum izleyen partinin günlük gazetesi Aydınlık'ta yayımlanan 'Sahte Sol Dizisi', partinin sol içi yapılanmalardan ve derneklerden tecrit edilmesine neden oldu. 1980 darbesi ile kapatıldı.
  TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ
  (TİP)

  13 Şubat 1961'de kurulan partinin kurucuları arasında Rıza Kuas, Şaban Yıldız, Kemal Nebioğlu, İbrahim Güzelce, Kemal Türkler bulunuyordu. 1964'de Mehmet Ali Aybar'ın genel başkanlığa seçilmesi ile sosyalist yelpazeye açılan parti, 1965 seçimlerinde 15 milletvekili çıkarmayı başardı. 12 Mart'ta kapatılan TİP, Behice Boran tarafından Nisan 1975'te tekrar kuruldu. Etkisiz kalan TİP 1980 darbesi ile kapatıldı. Behice Boran'ın ölümü ile Nihat Sargın başa getirildi, TİP daha sonra TKP ile birleşerek TBKP adını aldı.
  TÜRKİYE KOMÜNİST EMEK PARTİSİ
  (TKEP)

  1980, Komünist
  THKO'dan gelen grup halen ÖDP içinde aktiftir.
  TÜRKİYE KOMÜNİST EMEK PARTİSİ/
  LENİNİST
  (TKEP/L)


  1990, Komünist
  TKEP'yi pasifist ve sağcı bulan bir grubun ayrılarak 1 Eylül 1990'da kurduğu illegal parti, devrim için askeri yapılanmanın aciliyeti konusunda örgütlenmeyi amaçlamaktadır.
  Yayınlar: Devrimci Emek - Devrim İçin Mücadele Birliği -
  Genç Yoldaş
  - Kuruluş Bildirisi

  TÜRKİYE KOMÜNİST İŞÇİ HAREKETİ
  (TKİH)

  Diğer adı Halkın Yolu'dur.
  TÜRKİYE KOMÜNİST İŞÇİ PARTİSİ
  (TKİP)


  1998, Eski Maoist-Radikal Sol
  TKİP/Ekim tarafından kuruldu.
  Yayınlar: Ekim - Kızıl Bayrak - Ekim Gençliği
  - Kuruluş Bildirisi

  TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ
  (TKP)


  1980, Komünist
  10 Eylül 1920'de Bakü'de kuruldu. 1970'lere kadar yurtiçinde fazla etkinliği olmadı. İsmail Bilen'in genel sekreterliğe getirilmesi ile örgütlenme faaliyetlerine hız veren TKP, 1979'da bölündü. İngiltere kadroları İşçinin Sesi dergisi etrafında örgütlenerek, SKBP'ne yakın bir çizgi izleyen TKP'yi pasiflikle suçladı. 1988'de TİP ile birleşerek TBKP adını aldı. 1973'te çıkmaya başlayan Atılım dergisi illegal olarak yayınlanıyordu.
  Yayınlar: İşçinin Sesi
  TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ/BİRLİK
  (TKP/B)

  1972 yılında TKP/Reorganizyon adı ile kuruldu, legal destek bağlamında ilişkilerinin geliştiği TSİP ile birlikteliklerini, TSİP'in legalizm batağında pasifleştiği suçlaması ile sona erdirdiler ve TKP/B adını aldılar. Başında İbrahim Seven'in olduğu grup Hikmet Kıvılcımlı'nın tezlerine yakın bir çizgi izliyordu. 1986 yılındaki ikinci kongresinde yani açılımlar yaratmak amacı ile kendisini fesh etti ve TDP'ye dönüştü. 1989'daki 3.Kongre'de ise İbrahim Seven liderliğindeki bir grup ayrılarak DKP'yi kurdular.
  TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ/ MARKSİST-LENİNİST
  (TKP/ML)


  1972, Maoist
  1972 yılında Aydınlık grubundan ayrılan İbrahim Kaypakkaya çevresi tarafından kuruldu. Mao'nun yolundan gidilerek Kır Gerillası'nın örgütlenmesini ana hedef olarak seçen grup, Tunceli kırsalında faaliyetlerde bulundu, etkinliği hala sürmektedir. Devrim için kurulacak olan Kızıl Ordu'nun genç ve yetişmiş insanlara olan ihtiyacını karşılamak için Türkiye Marksist Leninist Gençlik Birliği (TMLGB) adlı gençlik teşkilatı oluşturuldu. TKP/ML'den Halkın Birliği, Mücadele Bayrağı, Kurtuluş Yolu, Doğu Anadolu Bölge Komitesi (DABK) gibi gruplar ayrıldı.
  Yayınlar: Partizan - İşçi Köylü Kurtuluşu - Özgür Gelecek
  TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ (MARKSİST-LENİNİST)
  [TKP(ML) ]

  1994, Maoist
  TKP/ML'den ortaya çıkan grup (DABK kaynaklı) .
  Yayınlar: İşçi Köylü Kurtuluşu - Devrimci Demokrasi - Öncü Partizan
  TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ/ MARKSİST-LENİNİST

  (MAOİST PARTİ MERKEZİ)
  [TKP/ML (Maoist Hareket Merkezi) ]


  1987, Maoist
  TKP/ML'den ortaya çıkan grup.
  Yayınlar: İktidara
  TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ/ MARKSİST LENİNİST HAREKETİ
  (TKP/ML H)

  1973 yılında TKP/ML ilişkilerini tekrar toparlamak amacı ile başlatılan TKP/ML Koordinasyon Komitesi'ndeki ayrışma sonucu oluşan grup, Halkın Birliği etrafında toplandı. Üç Dünya Teorisi etrafında, sosyal faşizm vurgusu ile kitle çalışmasına ağırlık vermeyi hedefleyen grup, Haziran 1977'de partileşme sürecini kabul ederek TKP/ML Hareket'i kurdu. Tunceli, Kahramanmaraş ve Malatya'da etkin olan grup, tabanlarının Aydınlıkçılara kayması ile giderek etkisizleşti ve 1980 darbesi ile tamamen dağıldı.
  TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ - KIVILCIM
  (TKP - Kıvılcım)


  1989, Komünist
  Sosyalist Vatan Partisi'nden ayrılanlarca kuruldu.
  Yayınlar: Kıvılcım - Zafere Kadar Direniş - Widerstand - Yol
  TÜRKİYE SOSYALİST İŞÇİ PARTİSİ
  (TSİP)

  1993, Komünist
  12 Mart sonrası kurulan ilk sosyalist parti olan TSİP, TİP'i solu birleştirememek, toplumsal muhalefetin ihtiyaçlarına yanıt verememek ve pasifizm ile suçladı. Demokratik Halk İktidarı hedefi ile yola çıkan TSİP; Sovyet yandaşlığı ile tanınsa da, TKP'yi de Sovyet şablonculuğu suçlaması ile reddediyordu. Partinin Hikmet Kıvılcımlı'nın çizgisini terk ettiğini söyleyen Demir Küçükaydın grubunun Vatan Partisine katılması ile başlayan bölünme, yönetici kadronun bir kısmının da TKP'ye geçmesi ile devam etti. 1978'de ise TSİP'i illegal bir kanadın yönetmesi gerektiğini söyleyen TKP/B'nin ayrılması ile parti iyice zayıfladı. Bu süreç parti içi muhalefetin güç kazanıp partinin yayın organı Kitle'yi ele geçirmesi ile sonuçlandı. 1980 darbesi ile kapatılan parti, 1993'te Turgut Kolçak'ın genel başkanlığında yeniden kuruldu. Şubat 1979 ile Eylül 1979 arasında toplam 30 sayı yayınlanan Birlik yayınına sahiptirler.
  Yayınlar: Kitle
  TÜRKİYE'DE MARKSİST-LENİNİST PARTİ


  1980, Stalinist
  1980'de TKP/ML Spartaküs olarak kuruldu.
  Yayınlar: Spartaküs - Bilimsel Komünizm Sancağı Altında
  ÜÇÜNCÜ YOL

  THKP-C kökenli olan grupları ve özellikle de Dev-Yol ve Dev-Sol'u birleştirmeyi hedefleyen grubun aldığı ad. Şehir gerillası temelinde örgütlenen kadrolarının büyük bir kısmının subay olması ile dikkat çekti.
  VATAN PARTİSİ

  Hikmet Kıvılcımlı'nın görüşlerini savunanlar tarafından 21 Ocak 1975 tarihinde kurulan parti, 1957'de Kıvılcımlı tarafından kurulan partinin yeniden canlandırılmasını hedefliyordu. Etkisiz olan partiden, silahlı mücadele gerekliliği saptaması ile ayrılan bir grup Mehmet Özler liderliğinde Sosyalist Vatan Partisi (SVP) 'ni kurdu.
  YENİ YOL

  Troçkist
  ÖDP içinde yer almaktadır.
  Yayınlar: Yeni Yol  TÜRKİYE DEVRİM TARİHİ.......

 • Özgen Aydos
  Özgen Aydos

  dünyayı daha bir yaşanabilir kılma savaşı verirler..
  işçinin cebine giren paranın çıkandan daha çok olmasını sağlamaya çalışan eşitlikci adamlardır.

 • Süleyman Özdemir
  Süleyman Özdemir

  TÜRKİYENİN GURUR DUYULACAK EVLATLARI

 • Manolya
  Manolya

  sözüm ona memleket sevdlıları...ne yaptınız vatan için...hiç...ama mangalda kül bırakmayın siz tamam mı...

 • Nuran Babacan
  Nuran Babacan

  solculuk hep ileriye gitmeyi ve çağdaş dünyaya ayak uydurmayı benimsemiş bunun yanında insanı köleleştirmeyen ve insan sevgisi ve eşitliği aşılayan bir ideolojidir

 • Kübra
  Kübra

  Alem_i beşer; önce sağa bakıyoruz, sonra sola bakıyoruz, sonra tekrar sağa bakıyoruz ve alayını da toplayım geçiyoruz.Soldakilerin vay haline! ! !

 • Yusuf Deliyürek
  Yusuf Deliyürek

  arkadaşlara sesleniyorum gelin bizim gibi üç arkadaş olun ve dünyayı değiştirelim kahrolsum ABDahmet erdal ve yusuf yiğit insanlar işte bunlarYUSUF İÇİNE DÖNÜK DÜNYAYA KÜSÜK BİR YİĞİT DELİKANLI

 • Yusuf Deliyürek
  Yusuf Deliyürek

  arkadaşlara sesleniyorum gelin bizim gibi üç arkadaş olun ve dünyayı değiştirelim kahrolsum ABDahmet erdal ve yusuf yiğit insanlar işte bunlarYUSUF İÇİNE DÖNÜK DÜNYAYA KÜSÜK BİR YİĞİT DELİKANLI

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  'unutmayın ki kalbimiz de solda' derler...(deriz)

 • Yiğit Can Demirel
  Yiğit Can Demirel

  kapitalist düşünceye karşı olan ama paraya hayır diyemeyen sözde milletin yanında yer alıp milliyeçileri yerden yere vuran Atatürk e solcu diyen (Kİ ATATÜRK SOLCU FLN DEĞİL BÜTÜN KONUŞMALARINA BAKABİLİRSİNİZ ATATÜRK MİLLİYETÇİYDİ)
  dini duyguları genelde zayıf olan gerektiğinde menfaatleri için bölücülerle işbirliği yapan sağa göre daha eşitlik taraftarı olan ama parayı görünce birden o yerden yere vurduğu kapitalist olan kişilere solcu diyoruz

 • Gizem
  Gizem

  Sol ne demek?

  Küçük çocuk annesine sordu: 'Sol ne demek? ' Anne bir süre düşündükten sonra yanıtladı: 'Sol; sokakta seksek oynamak demek, korkudan öleyazsan da lunaparkta zincirli sandalyeye binmek demek, gece yatağından gökyüzünü izleyip gözüne kestirdiğin bir yıldızla sır paylaşmak demek, küçük fokları gaddarca öldüren fok katillerini hiç unutmamak ve kürk giymiş bir bayanın üstüne, 'Yaşasın foklar' diyerek kalıcı boya atmak demek, yunusların bazen bir insan olduğunu düşünmek ve onların o muhteşem özgürlüklerini kıskanmak demek, Afrika'da bir ay sonra 700 bin yaşıtın çocuğun susuzluktan öleceğini öğrenip kumbaradaki parayı koşarak acil yardım kurumlarına götürmek ve bundan böyle diş fırçalarken musluğu kapalı tutmak demek, yemeğini bitirip geri kalanını üşenmeden bir torbaya koyup en yakın hayvan barınağına götürmek demek, köpeğini gezdirirken bir poşete onun bıraktıklarını almak ve çöp kutusuna atmak demek. Kesilen her ağaç, yanan her orman için ne yapıp edip mutlaka ve mutlaka ağaç dikmek demek, kimselerin bu orada ne yapıyor demesine aldırmadan insanların kumsalda bıraktığı çöpleri toplamak demek, çok meraklı olmak demek, şu yaşadığımız dünyada kaç dil konuşuluyor, farklı kaç renk in san var, neden Çinliler sütle yapılmış yiyecekleri yiyemezler, Güney ve Kuzey Kutbu'na kaç kişi gitmiştir, onların bu yolculuklarda başına neler gelmiştir, şu bizim oturduğumuz kentin kaç kapısı var, şu bizim oturduğumuz kentte kaç müze var, yazıyı ilk bulan kavim Sümerlerin kaç tanrısı varmış, Hititlerin kaç tanrısı, Hint mitolojisiyle Yunan mitolojisindeki tanrılar birbirine ne kadar benzer, güçlülerin tanrısı Apollon'un da, Hint tanrılarından en sevilen insan başlı fil tanrı Gadeş'in de yardımcıları neden faredir, bir karınca bir kilometreyi ne kadar zamanda kat eder, sesten hızlı giden uçakların hızı saatte kaç kilometredir, neden erik ağaçları erken açar, dünyada kaç çeşit kurbağa vardır, insanın en yakın akrabası gerçekten susineği midir, Freud neden herkesin bildiği bir bilim adamıdır, karpuz neden soğuk suya bırakılır, dünyada parfüm yapılan kaç çeşit çiçek vardır, çöllerde kum fırtınaları neden hâlâ insanların korktuğu bir doğa olayıdır, kırlık alanlarda neden ay ve yıldızlar daha parlaktır, aşk nedir, bu neden başımıza gelir, kalbimiz sık sık neden kırılır, vicdan nedir, neden yalan söylerken yüzümüz kızarır...'

  Küçük çocuk 'Anne dur biraz' dedi, 'kafam karıştı.' 'Elbette karışacak' dedi annesi, 'Dünyanın en zor sorusunu sordun, devamı var. Sol demek; her yaptığın işin neye yarayacağını bilmek demek, okuduğun her kitabı, denizlerin tuzunu, göklerin mavisini iyi bilmek demek, bir ormanda pusula olmadan Kuzey Yıldızı'na bakıp yolunu bulmak demek, herkes birinin karşısında mum gibi dururken kendin gibi durmak demek, geceden ölesiye korkmak ama geceyi sevmek demek, gün batımlarını sevmek demek, ormandaki tüm sesleri sevmek demektir; kendin için dans etmek demek, ağız dolusu gülmek demek, her yenilgiden sonra şöyle bir silkinip kendi küllerinden yeniden doğmak demek.'

 • Ulaş Gül
  Ulaş Gül

  solcu nemek bilmiyorum ama bilen birisi lütfen acık bir sekilde bana anlatsınn msn adresime mail atsın çok sevinirim öğrenmeyi cok istiyorummm xxsahtekarxx@hotmail.com yazarsanız sevinirim mailinizi bekliyeceğimm allaha emanet olun

 • Gani Kapicigil
  Gani Kapicigil

  bugün üniversitelerde solcuyum diye geçinen ve bugünkü düzene karşı gösterilerde yer alan birçok kişi,ne yazık ki okulu bitirip iş hayatına atıldıklarında kapitalistin önde gideni oluyorlar...çok yazık böyleleri yüzünden gerçek anlamda hayatını hiçe sayıp halkı için bişey yapmak istemiş Deniz Gezmiş,Mahir Çayan,Yusuf Aslan,Hüseyin İnan v.b. kişilerin bugün kemikleri sızlıyordur.......

  ölüm seni yanıltmasın...
  bir bir düşün yaşayanları
  alnını korkusuzca kaldır
  kimin yanındasın
  yerin neresi
  ve senin en çaresiz anında
  tek silahın nedir?

 • Lanet Herif
  Lanet Herif

  genellikle sağ elin kullanıldığı memleketlerde sol eliyle yazma girişiminde bulunan insan varlıklarının tümü.

  bknz öteki

 • Kemal Kutlu
  Kemal Kutlu

  burokrat kokan,

  merkeziyetci,proseduru statukoyu cok seven,dikte eden halkin sevmedigi,

  memur dayagi anlamina gelen
  sevimsiz

 • Alp
  Alp

  SOLCU =kominist; doğması anından itibaren yetişme süreci içinde kültür,ahlak,sevgi,milli duygu, gibi hislerden muaf yetişmiş,çareyi kendine dahi yararı olmayan marksist kitaplarda aramaya yeltenen,bir topluluk bütünüDÜR.