Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

araba sizce ne demek, araba size neyi çağrıştırıyor?

araba terimi Cay Keyfi tarafından tarihinde eklendi

 • Yeşim Kartaliçe
  Yeşim Kartaliçe

  Adrenalin...

 • Koraç Özil
  Koraç Özil

  mustafa sandalın 96 yılında pıyasaya cıkardıgı bomba almunun bomba parçası ey gidi gunler ey eskı gunler geldı aklıma

 • Batuhan Batu
  Batuhan Batu

  ah yavas kullansam:(

 • Osman Gümüş
  Osman Gümüş

  adrenalin

 • Giriftar
  Giriftar

  hız, ihtiras, romantik, dost, belki mezar.........

 • Onur Bilge
  Onur Bilge

  __________________SEVDA_____KAVŞAĞI

  ________-kavşağına girmişim_____bir kere sevdanın
  ______yeşili görmüş arabalar_____vızır vızır
  _________________arkamda_____önümde
  ___________üstüme gelenleri_____sorma
  _____________dönemiyorum_____kaldırım yakın
  ____________________________________________
  ____________________________________________
  _______________birkaç adım_____geçemiyorum
  ___________________bir ümit_____belki ulaşırım
  ___________pul gibi yapışmak_____da var yere
  __________kavşağına girmişim_____aşkın
  ___________________girmişim_____bir kere

  ______________________Onur_____BİLGE

  http://www.antoloji.com/siir/siir/siir_SQL.asp? sair=42021&siir=593940&order=oto

  Otomatik sıralamaya göre 25. sayfadaki 484. şiir…

 • Suat Saat
  Suat Saat

  * *'Atlar her zaman kullanılacaktır.Otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir.'**Henry Ford'un kredi talebi üzerine otomotiv sektörünün geleceği konusunda ekspertiz veren bir banka müdürü 1903* *'

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet

  [Ayben]
  Top kimlerde bekler sağlam beklerle
  Mic Ayben’de kafiyeler sapır sapır dökülür bu dilden Hayır gelmez ki bitmiş pilden Mikrofon bana emanet kimden Yardan geçtim geçmem serden Kaçmak isteyeceksin ama nerden Benim adım Ayben korkun benden Geriye dönen yok gidilen yerden Maval okumak isteyen yok ki Senden sonra gelecek dertler benden Dökülen yaraları topla yerden Yediğin goller fazla birden eksikleri toparlarsın İçten değil bu söylediklerin ben içten Bayram değil neden öptü enişten
  [Ceza]
  Sana kimler el verecek bilemem Gözünün gördüğü yetecek Herkese bak merkeze dolduran herkese Er ya da geç verecektir evlere Paraları satın alacaktır paraları Yaraları deşin hadi paraları peşin Durduk ortasında bu paralelin Ölümüne uçacak helikopterin Perspektiften görünen Dosyalanmış insanlık suçu terörist Masum gezen insan gibi her yerde Pesimist düşünceler sarmış Hümanist tavrımızdan hiç hoş seda kalmamış Sen sıvı halde kaldın ben emprovize Sen gaz oldun ben sofistike Amerika savaş ister diye doldu bu sayfa Arkamdaki tayfa teyyare misali havalarda Risale kime yetmiş Gerçeklerin hepsini ansiklopedide bulmak mümkün Zannedenlere tarihi yazan insana sormalı bunları Kalmamalı gerilerde Gemilerdeki bekleyişin nedeni denizin yok olması Kanlı etli yaprak dolması yediren Solması gereken yegane kaktüs Vaftiz edilmemiş insanların hepsine lanet Yağdıran insanların hepsine lanet Yağdırmayan insanlara lanet

 • Pega Sus
  Pega Sus

  ARABA AMBLEMLERİNİN ANLAMLARI

  FORD: kurucusu HENRY FORD un ismidir.
  Mavi plaka üzerine süslü püslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir geçmişi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Fordd ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali'nin silüeti yer almış.

  AUDI: Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendisAugust Horch tarafından verildi... Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince'deki karşlığı olan Audi'yi buldu.

  BMW: Bayern Motor Werken. Yani Bayern Motor Waken demek Bayern Motor Sanayi
  Sadece fabrikanın isminin baş harfleri verilmiş.
  BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanya'nın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW, amblemdede üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor... daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarındada aynı amblemi kullanmayı tercih etti.

  SUBARU:Japon yıldızı
  Subaru'nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesi ile ortaya çıktı. Oval içindeki 6 yıldız, bir araya gelen firmaları sembolize ediyor.

  OPEL: kurucusu ADAM OPEL'in ismidir.
  Opel, öncelerisadece dikiş makinaları üretiyordu... 1899 yılında araba üretmeye başlayan Opel, ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızzı simgeliyor.

  CITROEN:ismi ne demek bulamadım. Logosunun çok enteresan buldugum bir hikâyesi var.
  Cıtroeni yapan bu kişinin asıl amacı o zamanlar mercedes gibi büyük firmalara kafa tutmakmış. Sırf bunun için yaptıgı arabada çok sıradışı özellikler varmış. Adam öyle bir yapmışki mesela yaptıgı otomobilin 4 tekerleginden herhangi biri çıkarılınca araba diger 3 tekerlek üzerinde çok rahat bir şekilde hareket edip yoluna devam edebiliyormuş.(Gercektende su an kullanılan citroenlerin 3 teker üzerinde bile ilerleyebildigi söyleniyor. Hatta İstanbulda citroeni olan biri herkesin gozu onunde denemiş bunu. Ama ben inanmadım) Neyse ayrıca bu arabanın muciti yaptıgı arabasının maksimum hızdayken bile virajın sertligi ne olursa olsun hiçbir virajda hiçbir şekilde kesinlikle savrulmayacagını idda ediyormuş. Ve öyleki söyledigi o maksimum hızda diger otomobil şirketlerinin arabalarının savrulmaması imkânsızmış.(mercedes bile savruluyormuş) . Ardından bu adam soyledigi o lwbiri olursa o kişi arabadan sağ çıktıgı takdirde o kişiye bedava araba yapıp verecegini de idda edip herkesin dikkatini çekmeyi başarmış. Bu derece guveniyormuş yaptıgı arabaya. Vel hâsıl kelam epey bir insan denemiş ama savurmayı başaramamış hiçbiri. Sonunda bu adamın oglu denemeye karar vermiş. Oglu da askeriyede ÇAVUŞMUŞ. Adamın oglu denemiş ve savurmayı başarmış. Ama sonuçta savrulmanın etkisiyle çok feci şekilde can vermiş. Adam gunlerce uzulmuş aglamış. En sonunda oglunun anısına oglunun askeriyedeki rütbesi neyse artık(çavuş) rütbesinin işaretini bu arabaya logo yapmış. Fransızların çift açılı çavuş amblemi, daha önce başka bir Citroen ürünü olan dili çarklarda kullanılıyordu... 1919 yılında arba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular

  MERCEDES BENZ: Daimler Chrysler ile ortak calısıp bir araba yapan CARL BENZ isim bulamayınca bir tek kızı olan MERCEDES-BENZ'in ismini bu arabaya verir.
  MERCEDES:hırsızların en çok rağbet gösterdiği bir figür
  dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes'i, üç ayaklı yıldız figürü, markanın kara, hava ve sudaki,gücünü tanımlıyor. mercedes ambleminin mucidi Daimler. Mercedes emblemi, dünyada en çok tanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan figür olarakta ilk sırayı alıyor

  PEUGEOT: Aslanın gücü
  Peugeot'un asli işi testere ve tEstere levhalarıYDI. Bir aslan gibi 'güçlü'sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransızlar, daha sonra ürettikleri arbalarda da kullanmaya başaldı.

  RENAULT: Kübist baklava şekli
  Renault baklava şeklinin bulunuşu 30'lu yıllara dayanıyor.Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgelyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault'larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.

  WOLKSVAGEN:Vw amblemi Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulundu. Ekim 1948 yılından bu yana markanın iki harfi Almanya'nın Wolfsburg şehrini şereflendiriyor.

  TOYOTA:Müşterilere sevgiler
  Japon firmanınn kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile güçlü markasının amblemini oluşturdu.Elipsler, araba ile müşteri rasındaki sıcaklığı, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.

  VOLVO:isveç'in savaş tanrıçasıVolvo arabalarını, Isveç'in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor.Amblemin yaratıcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih'i simgelediği figürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.

  SEAT: Ispanyol'un S'si ilham verdi.
  90'lı yılların başında VW ile birleşmesiyle Ispanyol araba yapımcısı, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikliği simgeleyen büyük S harfini yerleştirdi.

  MAZDA:Mahkeme kararıyla yeni amblem
  Renault'a büyük benzerliği nedeniyl, açılan davayı kaybeden Japon araba üreticisi Mazda, yeni bir amblem oluşturmak zorunda kaldı. Mazda, kanatlarını açmış bir kartal figürünü amblem olarak kullanıyor.

  JAGUAR:Hızlı kedi
  araba ve kedi. Güç ve zariflik. Jaguar, arbalarındaki zıplayan kedi figürünü, meydana gelebilecek kazalarda, yayaların yaralanma riskini azaltmak içn değiştirdi. Firma, ürettiği yeni modellerine jaguar yerine, jaguar resimli bir plaket monte ediyor

  FERRARI: Hediyelik beygir
  Italyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari'ye hediye ettiği at maskot, Ferrari'nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşuşehir Modena'yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

  PORSCHE:Suebyalı'nın gururu
  Porsche amblemi, 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere yer veriyor... Amblemdeki siyah at, Almanya'nın Stuttgartşehrinin armasından. Geyik boynuzu ilekırmızı-siyah çizgiler ise almanya'nın Württemberg köyünün flamasından alıntı.

  NISSAN: Güneş ve dürüstlük
  Markanın, daire içine yazılmış ismi, güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor.Amblem, dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor.

  MITSUBISHI:Samurai erdemi
  Üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samurai armasından esinlenilmiş. firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelediğine işaret ediyor.

  ROLLS ROYCE:Sevimli emilyLüks marka Rolls Royce'un kaputundaki zarif şekil 1911 yılından geliyor. Şekil, tasarımcının sevgilisini temsil ediyor. Orijinal adı 'Spirit of ecstasy'(yeniliğin ruhu) . Şekle, halk dilinde 'emily' adı verildi.

  CHRYSLER: Yeni arabalara eski tasarım
  Firmanın kurucu ve sahibi Walter Chrysler'in isteği üzerine, 1998 yılından sonra üretilen Chrysler modellerine 20'li yıllardaki eski amblem takılmaya başlandı.amblemdeki daireler lastiği, şimşekler ise hızı simgeliyor.

  ALFA ROMEO: asaletin simgesi
  Alfa Romeo amblem tasarımı, Italya'nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Viscontietrafına dönüyor... Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti ailesi'nin armasından alındı.

  FIAT:özüne dönüş
  Fabrica Italiana Automobili orino. Gerçek ismi uzun olduğu için firma sahibi kısaltmayla firmanın marka ambleminioluşturdu. basit amblem 60 yıl aradan sonra 1990 yılında defne ağacı çevreli daire içine yerleştirildi. Amblem firmanın uzn geçmişini ve spor alanındaki başarılarını simgeliyor.

  SAAB:Anka kafası
  Isveç araba yapımcısı amblemde vatan severliğini ortaya çıkartıyor. Amblemde, firmanın merkezinin bulunduğu Schonen eyaletinin amblemindeki taç giymiş 'anka' kafasına yer veriliyor.

  LANCIA:Mızraklı amblem
  Direksiyon ile bir bayrak Italyan arabası Lancia'nın bütün zarifliğini ortaya çıkarıyor. Mızrak şeklindeki amblemin, firmanın kurucusu, yarışçı Vinceno Lancia'nın soyadı ile ilişkili. Italyanca Lancia'nın Türkçe karşılığı mızrak anlamına geliyor.

  SUZUKI: Logosu için yarışma düzenlendi.
  Suzuki amblemi,300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı.Firma yetkilileri, 'Uzlaştırıcı' buldukları büyük 'S' harfini,yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  Akademisyenlerin araba arkası yazıları :)

  Mapus yata yata, paper yaza yaza biter.
  Hatalıysam tez danışmanımı ara.
  Hocam sağolsun.
  Nazar denen şeye bilim adamı olarak inanmıyorum ama sen o negatif enerjiden gönderme ne olur, çalış senin de olur.
  Profesör değiliz ki havamız olsun, Doçent değiliz ki kadromuz olsun, biz de asistanız arkadaş, yolumuz açık olsun.
  Bugün tezin için ne yaptın?
  Sollama beni, yaz okuluna bırakırım seni.
  Sen sus abstract'ın konuşsun.
  Göstergebilimin ustasıyım, gözlerinin hastasıyım.
  Entelsem günahım ne?
  Algıda seçiciysem günahım ne?
  Tek rakibim Kant.
  Freud da sollardı.
  Entelsin dediler, kız vermediler.
  Üzülme n'olur, yaz senin de olur.
  Sen sus, kalemin konuşsun.
  Bu sollamaların bir anlamı olmalı.
  Pozitif alanlarda imge olmaktansa, negatif alanlarda bir leke olurum.
  Bu yazıyı okuyabiliyorsan varsın.
  Şeyler baktıkça ilginçleşir (doğan görünümlü şahinin arkasında) .
  Hiçbir şeyden çekmedim fonksiyonellikten çektiğim kadar.
  Hata yapmışsam arayın, bu konuyu irdeleyelim.

  Kaynak: e-mail:P

 • Gani Kapicigil
  Gani Kapicigil

  araba; vazgeçilmezim,adrenalimi yükselten nesne.gaza basmak,vites değiştirmek; varmı böyle başka bir zevk

 • Civan Gökalp
  Civan Gökalp

  hayatımın vazgeçilmezi....

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  arabanın modeli mühim değil ki..alkollü insana zaten bisiklet bile verilmezz :))

 • Cenk Duran
  Cenk Duran

  en son model benimki :))

 • İrem
  İrem

  2 kere 5 = 10 eder
  arabam la béN = 1 ;)

 • Hakan Öz
  Hakan Öz

  Allah yürü ya kulum dedi... arabamı sattım...

 • Ts
  Ts

  otomobile değer vermeyen insanların,otomobil deme şeklidir...

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  arkadaşlar..arabaların vergi sistemiyle ilgili yeni bir gelişme var mı bildiğiniz? vergilerin düşürülmesi gibi..

 • Mert Tosun
  Mert Tosun

  arabalara bayılırım! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Patlamalı motorların icadından sonra dünyada en hızlı gelişimi gösteren 4 tekerlekli teknoloji....

 • Elif Topraksüren
  Elif Topraksüren

  BMW X5 tek geçerim :))

  Allahım şu ehliyeti almayı biran önce nasibet bu kuluna.Cadde beni bekliyor ben burda oturuyorum olucak işmi şimdi :))

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Arabaların arka camları niçin tam açılamıyor?

  Bilindiği gibi pek çok model binek arabalarda arka kapıların camları dibine kadar tam açılamaz. Yaklaşık üçte bir mesafeye gelince dururlar. Tabii bu sürücüler için bir problem değildir. Onlar ön camları tam açıp püfür püfür giderler. Klimalı araç sayısı çoğalıp tüm camların kapalı tutulması durumu ortaya çıkınca arka camların tam açılamaması konusu gündemden iyice düşmüştür.
  Arabaların arka camlarının tam açılmamasının içeriye egzos gazı, böcek veya gürültü girmesiyle ve arabanın emniyetiyle biri alakası yoktur. Arabaları dizayn eden mühendisler bunu kullanıcıların çocuklarının arabadan sarkmamaları için tercih ettiklerini söylüyorlar. Hatta arka camların açılmaması için arabaya kilit dahi koyuyorlar.
  Gerçek ise farklıdır. Performansı en yüksek arabayı yapabilmek için katlanılması gereken bir durumdur bu. Dikkat ederseniz orta ve küçük boy arabaların çoğunda arka tekerlekler arka kapılara çok yakındır. Bu nedenle ön ve arka kapıların şekilleri farklıdır. Ön kapıda camın dibine kadar girmesi için yer varken arka kapılarda tekerleğin ve çamurluğunun konumlarından dolayı alt kısım daraldığından yer yoktur. Bu, şekilden dolayı zaten arka kapıdan inmek de daha zordur. Cam, kapının düz devam eden kısmındaki yuvasına kadar inebilir, daha sonra gidebileceği bir yer yoktur.
  Peki arabalarımızın kapıları niçin arkadan öne doğru açılıyor? Bir sürücü olarak kapınızı hep sol elle açtığınız dikkatinizi çekti mi? Kapı arkadan öne doğru açıldığından zaten sağ elle hiç denemeyin sorun yaşarsınız. Arabaların ilk yapıldıkları zamanlarda kapıların menteşe ve kilit sistemleri bugünkü kadar sağlam değildi. Ancak insanların çoğu sağ ellerini kullandıklarından sürücü tarafındaki kapı önden arkaya açılır şekilde yapılıyor, diğer kapı(lar) da da bu şekle uyuluyordu.
  Bu durum hareket halinde iken aniden açılan kapının karşıdan gelen hava akımıyla kapanamamasına hatta kopmasına yol
  açabiliyordu. Bu nedenle kapıların arkadan öne doğru açılır şekilde yapılmasına başlandı. Artık kilit kazara boşalsa bile karşıdan gelen hava akımı kapının açılmasına müsaade etmiyordu.
  Konu arabalardan açılmışken fabrikadan yeni çıkmış arabalardaki güzel kokudan da söz edelim. 'Yeni araba kokusu' denilen ve insanların hoşuna giden bu koku tek bir koku olmayıp, birçok kokunun birleşmesinden oluşan çok özel bir kokudur. Zamanla kaybolur ve arabaya asılan suni koku yayıcılardan hiçbirinin kokusu onun yerini tutamaz.
  Bu koku, boya ve boyadan önce kullanılan astar boya, konsolda, pencere ve kapılarda kullanılan lastik ve plastik malzemelerin kokularının bir karışımıdır. Bunlara yapıştırıcıların, izolasyon malzemelerinin, koltuklardaki kumaşın, deri parçalarının ve döşemelerde kullanılan vinilin kokuları da karışır. Ortaya çok özel ve taklidi imkansız bir koku çıkar.