Kültür Sanat Edebiyat Şiir

otomobil sizce ne demek, otomobil size neyi çağrıştırıyor?

otomobil terimi Gamze Temel tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Vergi değişimine konu olabilen kalemlerden biri. Diğer kalemler akaryakıt, alkollü içecekler ve tütündür.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Arabanızdaki benzin göstergesinin yanında bulunan ok nedir? Arabanız 2010 ve sonrasında yapılmışsa bu küçücük özellikle gelecektir. Benzin depo kapağının nerede olduğunu gösterir! Bu, kiralık veya ödünç alınmış bir araç kullanırken faydalıdır.

 • Sonma Takılır
  Sonma Takılır

  nazan öncel in zıpır şarkılarından..

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  kimine göre sınıf atlama
  park belası
  ve de jip :))))

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Arabaların geçmişi, bütün çağların en önemli mekanik icadı olan tekerleğin geçmişine kadar uzanır. İlk tekerleğin günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce Mezopotamya’ da kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Atlı arabaların ise MÖ 2000' li yıllarda kullanıldığı bilinmektedir.
  Makine gücü ile çalışan ilk arabaların geçmişi 1600’ lü yıllara kadar uzanır. 1680 yılında Newton Buharlı Makina ile çalışan Arabasını tasarladı ve ilk atsız araba olmasından dolayı bu arabaya “ Kendi kendine gider “ anlamına gelen “ OTOMOBİL “ ismini verdi. 1712 yılında İngiliz tasarımcı Thomas Newcomen ilk buhar makinasını yaptı.
  Daha sonraki yıllarda;
  1770 yılında, Joseph Cugnot “ FARDİER “ adını verdiği arabasını yaptı. Bu araba günümüzdeki otomobil ve lokomotiflerin atası sayıldı. Kendisi subay olduğu için topları taşımakta kullandı.
  1786 yılında, James Watt buharlı arabasını tasarladı ve bu arabayı öğrencisi Murdack hayata geçirdi. Bu arabada lokomotife benziyordu ve kullanan kişiler için, Fransızca da “ Ateşci “ anlamına gelen “ Chauffeur “ yani “ Şoför “ sözcüğü kullanıldı.
  1802 yılında, İngiliz Maden Müh. Richard Trevithich yüksek basınçlı buharla çalışan bir buhar makinası yapıp, bunu ilk buhar lokomotifini hareket ettirmek de kullandı. Attan daha hızlı giden ilk taşıt olan Rocket ise 47 km/s hız yaptı.
  1860 yılında Belçikalı Mucit Etienne Lonoir tarafından İlk Gazlı motor icat edildi. İçten yanmalı ve kömür gazı ile çalışan bu motor araba üzerinde de denendi.
  1877 yılında Alman Müh. Nikolaus Otto dört zamanlı benzin motorunu yaptı.
  1885 yılında Alman Gottlieb Wilhelm Daimler gaz ve petrolle çalışan motorunu yaptı aynı yıl oğlu Paul Daimler ve Maybach “ Reitwagen “ adını verdikleri ilk motorlu aracı yaptılar. Bu araç daha çok motosiklete benziyordu. Daha sonra ki yıllarda dünyanın değişik ülkelerinde otomobil yapımı yaygınlaştı.
  1888 yılında Alman Karl Benz’ in eşinin kullandığı otomobili, otomobil tarihinin ilk uzun yolculuğunu gerçekleştirdi.
  1800’ li yıllarda çıkardığı gürültü ile köpek ve diğer hayvanları korkuttuğu için adı “ Şeytan Arabası”na çıkan ve her ihtimale karşı arkasında yedek olarak at gezdirilen arabalardan günümüz otomobillerine ulaşmamıza imkan hazırlayan yukarıdaki kişilerin yanı sıra Henry Ford, Henry Royce, Ettore Bugatti, Enzo Ferrari, Kiiçiro Toyota gibi katkı yapanları da şükranla anıyoruz.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Özellikle kendimi mutsuz hissettiğim zamanlarda kullanmaktan keyif alırım...
  Sürat yapacağım bir alan bulur ve deli gibi sürerim...
  Kendimi özgür ve yükten kurtulmuş hissedene kadar kullanırım...
  Hız sınırlamam böyle durumlarda asla olmaz...
  O yüzden de yanıma kimseyi almam...
  Sadece kendimden sorumlu olurum...
  Ben eğer işim yokken tek araba kullanacaksam, herkes bilirki içinden çıkamadığım bir derdim var ve bana hiç bulaşmazlar...

 • Serkan Özer
  Serkan Özer

  tahta arabalar hakkında bilgi

 • Ts
  Ts

  kimi için 4 tekerlekli herşey,kimi için bir zenginlik sembolü,kimi için ulaşılmaz,kimi için değersiz...
  BENİM İÇİNSE HERŞEYDİR...

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  mustafa sandal