Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hikaye sizce ne demek, hikaye size neyi çağrıştırıyor?

hikaye terimi Ali Alanya tarafından 05.02.2005 tarihinde eklendi

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu18.04.2017 - 00:30

  Kırmızı başlık ve peleriniyle çok şüpheli bir görünümü vardı. Kimin aklına gelir bu garip kıyafeti giymek. Bir kurnazlık peşindeydi mutlaka. Bir süre dikkatle izledim bu garip kızı. Elinde taşıdığı üzeri örtülü sepette kim bilir ne taşıyordu!.. Yürüyüşü bile normal değildi. Yanına yaklaşıp ne yaptığını sorunca bana büyükannesinin evine gittiğini söyledi ama gel de inan. Yine de bıraktım peşini kendi işime döndüm. Ama aklım o kıza takıldı bir kere... Bir gidip bakayım doğru mu söyledikleri dedim kendi kendime; gerçekten böyle bir büyükanne var mı? Siz olsaydınız gerçekliğini kontrol etmek istemez miydiniz? Orman benim evim. Ben hem ev sahibiyim, hem de diğer orman sakinlerine karşı sorumluyum.

  Neyse uzatmayayım... Gittim, baktım ve gerçekten bir büyükanne buldum. Sorduğumda "evet o küçük kız benim torunum" dedi. Ben de sorumlu bir kişi olarak; "bu küçük kız yabancılarla konuşulmayacağını öğrenmemiş daha!..." dedim ve anlattım küçük kızla karşılaşmamı... Büyükanne de ürperdi ve birlikte küçük kıza bir ders vermeye karar verdik. O yatağın altına saklandı, ben Onun geceliğini giydim, başlığını taktım ve yatağına yattım. Küçük kız birazdan içeri girdi. Seslendi cevap verdim. Ne şaşkın bir çocuk!.. Beni büyükannesi sanıvermişti. Ben benim büyükannemi değil sesinden, kokusundan bile tanırım oysa ki. Neyse bunlar bir şey sayılmaz, daha neler yaptı bilseniz. Kulaklarımın niçin büyük olduğunu sordu. Ne ayıp şey hiç sorulur mu!... Yine de çocukluğuna verip yumuşak bir sesle cevapladım. "Seni iyi dinlemek içi\"... Ama bu sefer kalkıp da burnumun niçin büyük olduğunu sormaz mı!.. Küçük kız hiç mi hiç terbiye almamış. Ben zaten burnumu kendime kompleks haline getirdim, öz-güvenim sallantıda. Psikologlar, estetikçiler... Dünya para harcıyorum ama nafile. Yine aldırmamaya çalışırken bu sefer de ağzımın kocaman olduğunu yüzüme vurmaz mı! Tabi ki kızdım, siz olsanız kızmaz mıydınız?

  O sinirle ayağa fırlayıp peşinde koşturmaya başladım. Birden ne olsa beğenirsiniz! Bir kocaman avcı elinde tüfek kapıdan dalıverdi. Beni "seni hain kurt, büyükanneyi yedin değil mi?.." diye suçlamaz mı !.. Halbuki büyükannenin kılına bile dokunmadım, O da saklandığı yerden çıkıp beni korumaya çalışmadı. Malum yaşlılık, kulakları iyi duymuyor. Avcı mahkeme yapmadan infaz kararımı verdi. Tabi ben de adalet bulamayacağımı, hatta canımı yitireceğimi anlayıp pencereden zor attım kendimi. Geçirdiğim büyük korkunun sarsıntısı yetmiyormuş gibi o gün - bu gün ormanda bile yüzümü rahat gösteremez oldum. Adım haine çıktı.

  Yeter Artık... Ben Suçsuzum...

 • Espoir–
  Espoir–05.02.2016 - 21:12

  … günlerden bir gün aslan, küsmelerden küsme beğenir vee in’inde kendi kabuğuna çekilmişti.
  sessizdir artık.. o meşhur naraları ormanda duyulmaz olmuştu.
  kısa bir süre sonra o’nu küsmeler kesmemiş olacak kiii alın ormanınızı başınıza çalın, niye bana başka orman mı yok diyip büsbütün çekip gitmişti.
  tavus kuşu hüzünlüydü, orman sahipsiz kaldı diyip aslanın bu gidişinden tarzanı sorumlu tutmaktaydı.
  oysa tarzanın hiçbir suçu, günahı yoktu.. kendi kovuğunda, kendi halinde yuvarlanıp durmaktayadı.. :)))))

  ihtiyar baykuş, fıldır fıldır gözleriyle belki bir serçe avlarım ümidiyle 7/24 ortalığı kolaçan ediyordu amaa neerdee.. zamane serçeleri ihtiyar baykuşa av olmayacak kadar kurnazdı :)))

  karga, o berbat sesiyle tuhaf tuhaf ötüyordu.. durmadan ötüyordu..
  çelişkili, tutarsız, dengesiz ötüyordu.. öyle ki ötüşlerinden ‘ tarzan bile ‘ anlamıyordu..e bu durumda tarzanın, vaah zavallı karga, kafayı iyice sıyırmış diye düşünmesi gayet doğaldı. :)))))

  sincap, sürekli hastaydı.. bu kış ‘sincap gribinden’ bir türlü kurtulamıyordu.. :))))
  o eski neşeli/ coşkulu halinden eser yoktu.. temzilik hak getire olmuş, tüyleri kir pas içinde kalmıştı:P

  birde ‘’sarı bülbül’’ gelmişti ormana.. tarzanın kovuğunun bulunduğu ağaca bir yuva yapmış tarzanla komşu olmuştu :)))
  önceleri güzel ötüyordu. amaa gel zaman git zaman, o da anlamsız ötüşlerde kargaya ayak uydurmaya başlamıştı..
  ee bir ‘tarzan sözü ‘ şöyleydi: bülbül karga gibi öterse, bül-arga olur :)))))

  velhasıl ormanda düzen, intizam kalmamıştı.. aslan gitmiş, böyle olmuştu.
  geri dönermiydi kiii.. bunu ancak tavus kuşu bilirdi.. :))))
  tavus kuşunun bir bildiği daha vardı.. aahh şu tarzan sarmaşıktan sarmaşığa atlarken bir düşse bayılsa, etlerini şöölee gagalayıp lime lime etsem diyordu :)))))))
  bu ormanda hikaye bitmeezz :))))

 • Lady Lazarus
  Lady Lazarus18.01.2016 - 15:30

  HİKAYE-Ben bir hikaye yazdım sen canına okudun

 • İnci Can
  İnci Can18.01.2016 - 12:47

  Masal olamayacak kadar güzel, hoş bir hikaye kahramanı kadar iyisin.

 • İnci Can
  İnci Can17.01.2016 - 20:17

  Med - Cezirler arasında 1001 dünya harikası...

 • İnci Can
  İnci Can13.01.2016 - 23:55

  Bir cümlelik hikaye düşlüyorum...

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı07.01.2016 - 17:00

  herkes kendi hayatının hikayesinde başrol, hayatında yer verdikleri figürandır.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ07.01.2016 - 01:04

  herkes kendi hayatının hikayesinde figürandır. hikayeyi tanrı yazar, başrolde kimin olacağına o karar verir bu yüzden...

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano05.01.2016 - 23:17

  Aşık olmak nasıl birşeydi? Bu soruyu defalarca sormuştu kendisine. Ama bu defa daha bir yüreğinde o boşluğu hissederek ve derin bir ahh çekerek soruyordu. Aşk nasıl bir şeydi?
  Aşık olmak, gerçektende divane eder miydi insanı?
  Beklemek,istemek,ayağı yerden kesilmek.. Titreyen bedenine söz geçirememek... Korktu birden küçük kız.. Elini kalbine koydu. Yerinden çıkmışcasına hızlı hızlı atıyordu.. Düşünmesi bile böyle yapıyorsa, ya yaşaması... Durdu.. Olduğu yerde.. bir heykel gibiydi. Gözler donuk. Bedeni kaskatı kesilmişti. O hızlı atan kalpten eser kalmamış, varla yok arası bir ses, tın..
  Korkuyorum. Evet korkuyorum dedi küçük kız titreyen kısık sesiyle.. Aşık olmaktan korkuyorum.. Ben aşka dayanamam ki..

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı05.01.2016 - 15:48

  öyle şey mi olur, hikayelerde de olmaz, masallar da bile olmaz. Deniz gülüyor du falan o iyiydi..