Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hikaye sizce ne demek, hikaye size neyi çağrıştırıyor?

hikaye terimi Ali Alanya tarafından 05.02.2005 tarihinde eklendi

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 18.04.2017 - 00:30

  Kırmızı başlık ve peleriniyle çok şüpheli bir görünümü vardı. Kimin aklına gelir bu garip kıyafeti giymek. Bir kurnazlık peşindeydi mutlaka. Bir süre dikkatle izledim bu garip kızı. Elinde taşıdığı üzeri örtülü sepette kim bilir ne taşıyordu!.. Yürüyüşü bile normal değildi. Yanına yaklaşıp ne yaptığını sorunca bana büyükannesinin evine gittiğini söyledi ama gel de inan. Yine de bıraktım peşini kendi işime döndüm. Ama aklım o kıza takıldı bir kere... Bir gidip bakayım doğru mu söyledikleri dedim kendi kendime; gerçekten böyle bir büyükanne var mı? Siz olsaydınız gerçekliğini kontrol etmek istemez miydiniz? Orman benim evim. Ben hem ev sahibiyim, hem de diğer orman sakinlerine karşı sorumluyum.

  Neyse uzatmayayım... Gittim, baktım ve gerçekten bir büyükanne buldum. Sorduğumda "evet o küçük kız benim torunum" dedi. Ben de sorumlu bir kişi olarak; "bu küçük kız yabancılarla konuşulmayacağını öğrenmemiş daha!..." dedim ve anlattım küçük kızla karşılaşmamı... Büyükanne de ürperdi ve birlikte küçük kıza bir ders vermeye karar verdik. O yatağın altına saklandı, ben Onun geceliğini giydim, başlığını taktım ve yatağına yattım. Küçük kız birazdan içeri girdi. Seslendi cevap verdim. Ne şaşkın bir çocuk!.. Beni büyükannesi sanıvermişti. Ben benim büyükannemi değil sesinden, kokusundan bile tanırım oysa ki. Neyse bunlar bir şey sayılmaz, daha neler yaptı bilseniz. Kulaklarımın niçin büyük olduğunu sordu. Ne ayıp şey hiç sorulur mu!... Yine de çocukluğuna verip yumuşak bir sesle cevapladım. "Seni iyi dinlemek içi\"... Ama bu sefer kalkıp da burnumun niçin büyük olduğunu sormaz mı!.. Küçük kız hiç mi hiç terbiye almamış. Ben zaten burnumu kendime kompleks haline getirdim, öz-güvenim sallantıda. Psikologlar, estetikçiler... Dünya para harcıyorum ama nafile. Yine aldırmamaya çalışırken bu sefer de ağzımın kocaman olduğunu yüzüme vurmaz mı! Tabi ki kızdım, siz olsanız kızmaz mıydınız?

  O sinirle ayağa fırlayıp peşinde koşturmaya başladım. Birden ne olsa beğenirsiniz! Bir kocaman avcı elinde tüfek kapıdan dalıverdi. Beni "seni hain kurt, büyükanneyi yedin değil mi?.." diye suçlamaz mı !.. Halbuki büyükannenin kılına bile dokunmadım, O da saklandığı yerden çıkıp beni korumaya çalışmadı. Malum yaşlılık, kulakları iyi duymuyor. Avcı mahkeme yapmadan infaz kararımı verdi. Tabi ben de adalet bulamayacağımı, hatta canımı yitireceğimi anlayıp pencereden zor attım kendimi. Geçirdiğim büyük korkunun sarsıntısı yetmiyormuş gibi o gün - bu gün ormanda bile yüzümü rahat gösteremez oldum. Adım haine çıktı.

  Yeter Artık... Ben Suçsuzum...

 • Lady Lazarus
  Lady Lazarus 18.01.2016 - 15:30

  HİKAYE-Ben bir hikaye yazdım sen canına okudun

 • İnci Can
  İnci Can 18.01.2016 - 12:47

  Masal olamayacak kadar güzel, hoş bir hikaye kahramanı kadar iyisin.

 • İnci Can
  İnci Can 17.01.2016 - 20:17

  Med - Cezirler arasında 1001 dünya harikası...

 • İnci Can
  İnci Can 13.01.2016 - 23:55

  Bir cümlelik hikaye düşlüyorum...

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı 07.01.2016 - 17:00

  herkes kendi hayatının hikayesinde başrol, hayatında yer verdikleri figürandır.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ 07.01.2016 - 01:04

  herkes kendi hayatının hikayesinde figürandır. hikayeyi tanrı yazar, başrolde kimin olacağına o karar verir bu yüzden...

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano 05.01.2016 - 23:17

  Aşık olmak nasıl birşeydi? Bu soruyu defalarca sormuştu kendisine. Ama bu defa daha bir yüreğinde o boşluğu hissederek ve derin bir ahh çekerek soruyordu. Aşk nasıl bir şeydi?
  Aşık olmak, gerçektende divane eder miydi insanı?
  Beklemek,istemek,ayağı yerden kesilmek.. Titreyen bedenine söz geçirememek... Korktu birden küçük kız.. Elini kalbine koydu. Yerinden çıkmışcasına hızlı hızlı atıyordu.. Düşünmesi bile böyle yapıyorsa, ya yaşaması... Durdu.. Olduğu yerde.. bir heykel gibiydi. Gözler donuk. Bedeni kaskatı kesilmişti. O hızlı atan kalpten eser kalmamış, varla yok arası bir ses, tın..
  Korkuyorum. Evet korkuyorum dedi küçük kız titreyen kısık sesiyle.. Aşık olmaktan korkuyorum.. Ben aşka dayanamam ki..

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı 05.01.2016 - 15:48

  öyle şey mi olur, hikayelerde de olmaz, masallar da bile olmaz. Deniz gülüyor du falan o iyiydi..

 • İnci Can
  İnci Can 25.12.2015 - 17:39

  Bugün deniz kenarına gittim,öyle ki denize sevgimi fısıldayacak kadar yaklaştım,sessizce selam verdi bana, ben de ona gülümsedim :))

  Sonra sahilde çay içtim,çıtır simit yedim. Çıtır kızlar geçtiler,kıyafetlerini süzdüm,içimden sizi rüküşler dedim, deniz bile güldü bu sözüme :) Hele biri yok muydu, cart yaşil üzerine çingene pembesi çiçekli bir elbise giymiş,mor bir şapka takmıştı. Füme pabuçları,siyah rücu,mavi oceleri vardı. Yaa biraz garip oldu,ama kendime hakim olamadım ve ben bile ıslık çaldım :))) Deniz kahkaya boğuldu, o hengamede öyle bir dalgalanmış ki, koca bir su kütlesi kızın üzerine bocalandı.ŞIRRAAPP :))) Kızın üzerindeki bütün renkler aktı, brbirine karıştı,ünlü bir ressamın tuvalinden çıkmış modern bir resim gibi anlaşışlamsı zor bir hal aldı.

  Aman Allah'ım bir hikaye değil,bir masal gibiydi. Öylesine güzeldi :)))

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano 11.12.2015 - 20:47

  Yoksul.. Adini sorsalar bile hep yoksul ya da yoksulun cocugu demeyecekler mi? Ya da yetim.. Kamcilar gibi acinla,oksuzlugunle vurur gibi. Hem yoksul hem yetim... Halini sorarlar mi? Sorsalar dermanin verirler mi? Gozyaslarini silen olur mu? Ya omuzlar kucaklayabilir mi huzunleri cok olan seni.. Adi yoksul.. Adi yetim.. Adi huzun.. Gozlerinde silinmeye bekler yaslari.. Yuregi dindirmek ister huzunleri..

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano 08.12.2015 - 00:33

  Şiirler suskun kalır,türküler,ağıtlar yarım.. Kolay mı bu hikayenin kahramanı olmak. Sevda dedin mi duracaksın bir kere. Yanacaksın ahh demeden.. Gözlerin kapalı gireceksin yanmaya.. Kül oluncaya dek..
  Bir kere girmişsin bu hikayeye. Olmuşsun kahramanı hem de. Öyleyse titre, kendi alevlerinle yak kül et kendini. Ama bir kez ahh deme.
  Ne bir ateş ne de kül.. Sadece sevdalanmış küçük kızdır o..

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano 08.12.2015 - 00:20

  Bakamaz gözlerinin içine derin derin. Dokunamaz, hayalini bile kuramaz. Anlatamaz ki halini,lal kesilir dili. Konu açılırsa sevdiğinden eğer mahçupca başını önüne. Diyemez sevdiğini,lal olmuştur dili. Göremez başka kimseyi,ama olmuştur gözleri.
  Ne bir ölüdür o ne de bir diri.. Zamanını mekanını yitirmiş bir küçük kızdır o...

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano 07.12.2015 - 21:53

  Kalemin bile yazarken ağladığı bir hikayeydi bu. Bedenin zangır zangır titrediği ve kalbin yerli yersiz attığı.. Dil susar. Konuşmak istese de tıkanır kalır. Gözler buğulu bir cam misali. Dokunsan ellerini ıslatacakmış gibi.. Ne bir dilencidir o. Ne de bir savaşçı..sevdasını yüreğinde küçücük bir odaya hapsetmiş, bir küçük kızdır o..

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano 06.12.2015 - 23:25

  Güzeller güzeli bir kız, yiğitler yiğidi bir oğlana sevdalanmış....
  Ya da
  Yiğitler yiğidi delikanlı güzeller güzeli ay kıza sevdalanmış...
  Ya da
  Öyle bir kara sevdaya düşmüşler ki, güzeller güzeli ay kız ve yiğitler yiğidi yağız..

  Sözün kısası en güzel hikaye, sevdaya düşenlerin hikayesi olsa gerek...

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano 06.12.2015 - 17:48

  Her insanın hayatı bir hikayedir aslında. Bir varmış bir yokmuş.. Bebekmiş büyümüş ve ölmüş.. Sadece şimdi dediklerimiz kaldı.

 • Espoir–
  Espoir– 01.12.2015 - 20:03

  ....gün gelir köyün çeşmesi akmaz olur..
  artık ne çoban recep koyunlarını sulamak için.. ne de zeynep kovasını su doldurmak için çeşmeye gelmemektedir..
  fadime bu durumdan pek hoşnuttur, bayramıdır artık.. çünkü evinin avlusunda bir kuyu vardır.
  vee koyunların su içmesi için birkaç leğen tedarik etmeye koyulur..
  bu hikaye bitmeezzzz :)))))

 • Zuhru Addidi
  Zuhru Addidi 02.06.2015 - 00:22

  Tümsek var kalbimde.

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız 27.02.2015 - 16:50

  rivayet hikaye veya roman.. alayına karşıyım.. çünkü gerçek dışı olma ihtimalleri yüksek.. tabi Kur'an, hadisler ve atalarımızın eserleri gibi gerçekliği kabul edilmişler hariç. kulaktan kulağa oynayanlar iyi bilirler yani.. hani ilk söyleyen ile son söyleyenin arasında dağlar kadar fark vardır ya. işte ondan bahsediyorum..

 • Sultan Şeker
  Sultan Şeker 08.12.2014 - 23:21

  her insanın bir hikayesi var.en son okuduğum Livaneli _kardeşimin hikayesi güzel bir hikayeydi

 • Mine Azel
  Mine Azel 24.03.2014 - 02:03

  Bitmesini istedikleriniz bitmez
  Başlamasını istedikleriniz başlamaz
  Hep içinde olduğunuzu dinlemek zorunda kalırsınız

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur 22.03.2014 - 23:27

  yaşandığında gerçek,anlatıldığında yalan olan.

 • Ayhan Dalmış
  Ayhan Dalmış 23.01.2014 - 22:23

  Ben, bu hikayeden sessiz sedasız nasıl çıkıp gideceğim?

  Nar ağacı - Nazan Bekiroğlu

 • Levent Karakaş
  Levent Karakaş 31.01.2013 - 13:09

  benim en zor en kötü hikayemi; en güvendiğim insanlar yazdı.........

 • Cemali Hikmet Aksu
  Cemali Hikmet Aksu 02.04.2012 - 01:36

  Geşmişte yaşanmış, şimdilerde tanığı kalmamış anıları, olayları anlatan hikaye, konusunu günümüzden alanlar ise öyküdür. Hikaye öykünün eskisi, masalı, antikasıdır. Yani nasıl ve nerewsinden bakarsanız bakın bu üçüncü yorumum ve yine öykü hikaye, hikaye öykü değildir. Yaprak solar gazel olur, gazel çürür toprak olur; toprak yaprak, yaprak toprak değildir.

 • Cemali Hikmet Aksu
  Cemali Hikmet Aksu 05.09.2010 - 00:50

  hikaye asla öykü değildir.

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur 03.05.2010 - 19:29

  Daha düne kadar yüzüm açıktı sana.
  Aramızda masumiyet ihlaline dair bir hece yoktu.
  Çünkü senin farkında olmadığım gibi benim farkımda olduğunun da farkında değildim.
  Ama şimdi bir bilmek halindeyim ki yüzüm, keskin inen bir satırın gürültüsünde, her şeyi karanlığa boğan bir perdenin düşüşü kadar ani ve kesin, senin yüzüne kapalı bundan böyle....

  Çünkü beni fark ettiğin anda ve bunu benim de bildiğim anda ne senin senliğin ne de benim benliğim kalır.
  Geriye sadece içimizde taşıdığımız Âdem ve Havva ve aramızdaki ezel olasılığı kalır.
  Bu yüzden şimdi sadece yüzümü değil kalbimi de her an izleyen bir çift göze dair terbiyeyle, aramıza bir uçurum koyuyorum.
  Senden kaçıyor, kendimi senden gizliyorum.

  Ama...

  Aşkın koşulanda değil kaçılanda, açılanda değil kapananda olduğunun da bilgisindeyim.
  Peçemi örterek açıyorum sana kapılarımı.
  Dahası ezeli bir bilginin ürpertisi yüzüme sinerken aramıza bir senlik ve benlik davası sokuyorum.
  Seni ben karşısında tanımlıyorum yani.
  Sana yer veriyor, baha biçiyorum.
  O dairede kendimi tamamlıyorum.
  Senden gizlenerek seni sen, beni ben yapıyorum.
  Böylece benim için taşıyabileceğin bütün anlamların farkında olduğumu da beyan ederek benim kadın senin erkek olduğumuzu yüzüme indirdiğim şu peçede aşikâr ediyorum.
  Bu halimle seni bir mümkün olarak gördüğümü itiraf ediyor, senle ben arasındaki bütün ihtimallere evet diyorum.

  Nazan Bekiroğlu...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 16.11.2009 - 12:01

  Müzik çalarak vahşi hayvanları afsunlamakla”büyülemek” ünlü genç bir kemancı,gidip Afrika ormanlarına yerleşmiş.Gorillerin en korkunçları,yılanların en zehirlileri,kaplanların en yırtıcıları her gün kemancının etrafında toplanıyor,saatlerce onun kemanını dinleyerek,zaman zaman göz yaşları içinde,kendilerinden geçiyorlarmış.Bir gün,balta girmemiş ormanların içinden yaşlı bir aslan çıkagelmiş.Şöyle bir bakmış genç kemancının çevresinde toplanıp kendisini dinleyen vahşi hayvanlara…Sonra da biraz aç olduğu için,bir pençede kemancıyı devirip yiyivermiş.Tüm vahşi hayvanlar öfkeli, aslana dönüp:Ne yaptın sen,demişler; sen de hiç mi duygu yok,neden yedin o güzelim kemancıyı? Yaşlı aslan ön pençelerinden birini kaldırıp kulağının arkasına götürmüş ve kükremiş:Ne? Ne diyorsunuz be? Sağırım ben duyamıyorum.

 • Enes Meral
  Enes Meral 17.02.2009 - 08:17

  süper

 • Enes Meral
  Enes Meral 17.02.2009 - 08:16

  çokkkkkkkkkkk güzel

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak 25.10.2008 - 15:59

  Geleceğini biliyordum…

  Savaşın en kanlı günlerinden biriydi. Asker, en iyi arkadaşının az ilerde kanlar içinde yere düştüğünü gördü. İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar. Tam siperden dışarı doğru bir hamle yapacağı sırada, başka bir arkadaşı onu omzundan tutarak tekrar içeri çekti,
  -Delirdin mi sen? Gitmeye değer mi? Baksana delik deşik olmuş. Büyük bir ihtimalle ölmüştür. Artık onun için yapabileceğin bir şey yok. Boşuna kendi hayatını tehlikeye atma.
  Fakat asker onu dinlemedi ve kendisini siperden dışarıya attı. İnanılması güç bir mucize gerçekleşti, asker o korkunç ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı. Onu sırtına aldı ve koşa koşa geri döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandılar. Fakat cesur asker yaralı arkadaşını kurtaramamıştı. Siperdeki diğer arkadaşı;
  -Sana değmez demiştim. Hayatını boşu boşuna tehlikeye attın.
  -Değdi, dedi, gözleri dolarak, -değdi…
  -Nasıl değdi? Bu adam ölmüş görmüyor musun?
  -Yine de değdi. Çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı. Onun son sözlerini duymak, dünyalara bedeldi benim içim.
  Ve hıçkırarak arkadaşının son sözlerini tekrarladı:
  -Geleceğini biliyordum… Geleceğini biliyordum…

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak 25.10.2008 - 15:57

  En iyi Buğday...

  Her yıl yapılan 'en iyi buğday' yarışmasını yine aynı çiftçi kazanmıştı. Çiftçiye bu işin sırrı soruldu. Çiftçi:
  -Benim sırrımın cevabı, kendi buğday tohumlarımı komşularımla paylaşmakta yatıyor, dedi.
  -Elinizdeki kaliteli tohumları rakiplerinizle mi paylaşıyorsunuz? Ama neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz? diye sorulduğunda,
  -Neden olmasın, dedi çiftçi.
  -Bilmediğiniz bir şey var; rüzgâr olgunlaşmakta olan buğdaydan poleni alır ve tarladan tarlaya taşır. Bu nedenle, komşularımın kötü buğday yetiştirmesi demek, benim ürünümün kalitesinin de düşük olması demektir. Eğer en iyi buğdayı yetiştirmek istiyorsam, komşularımın da iyi buğdaylar yetiştirmesine yardımcı olmam gerekiyor.

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak 25.10.2008 - 15:56

  Kavak Ağacı ile Kabak...

  Ulu bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermiş. Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisiyle müthiş bir hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacı ile aynı boya gelmiş. Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:
  -Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?
  -On yılda, demiş kavak.
  -On yılda mı? Diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak.
  -Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!
  -Doğru, demiş kavak.
  Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak üşümeye sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış. Sormuş endişeyle kavağa:
  -Neler oluyor bana ağaç?
  -Ölüyorsun, demiş kavak.
  -Niçin?
  -Benim on yılda geldiğim yere, iki ayda gelmeye çalıştığın için.

 • Bora Aslan
  Bora Aslan 10.09.2008 - 22:39

  Bu hikayenin başrolünü ben kaptım
  Sana bıraktım figüran halimi
  Yansıttım kara renkli perdeye
  Tüm yaşan/ama/mışlığı

 • Elif Sena
  Elif Sena 04.11.2007 - 09:03

  Hikayedir Hikaye
  Birazcıkta şelale
  İnsanoğlu Anlamaz
  Sevinçten Uçamaz

 • Sinem Şeker
  Sinem Şeker 02.11.2007 - 13:18

  HİKÂYE

  Senin dudakların pembe
  Ellerin beyaz,
  Al tut ellerimi bebek
  Tut biraz!

  Benim doğduğum köylerde
  Ceviz ağaçları yoktu,
  Ben bu yüzden serinliğe hasretim
  Okşa biraz!

  Benim doğduğum köylerde
  Buğday tarlaları yoktu,
  Dağıt saçlarını bebek
  Savur biraz!

  Benim doğduğum köyleri
  Akşamları eşkıyalar basardı.
  Ben bu yüzden yalnızlığı hiç sevmem
  Konuş biraz!

  Benim doğduğum köylerde
  Kuzey rüzgârları eserdi,
  Ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır
  Öp biraz!

  Sen Türkiye gibi aydınlık ve güzelsin!
  Benim doğduğum köyler de güzeldi,
  Sen de anlat doğduğun yerleri,
  Anlat biraz!


  Cahit KÜLEBİ

 • Can Cimsit
  Can Cimsit 13.07.2007 - 03:09

  Bir hikayenin nerede bittigini bilmek onemlidir.
  Insanlar iste bunu bilemezler; hikayenin nerede bittigini.
  Cogu zaman bilemezler....
  Bütün yikimlarin,mutsuzluklarin,üzüntülerin esrari buradadir.......

  Hayatlarini hikayelere benzetmeye calistiklari icin mutsuz olurlar...

 • Ahmet Bayrak
  Ahmet Bayrak 22.05.2007 - 18:44

  'O Yahudi, bir kadını çocuğu ile putun önüne getirdi, ateş yalımlanmıştı. Çocuğu anasından alıp ateşe attı. Kadın korkup gönlünü imandan ayırdı. Kadın put önünde secde etmek isteyince çocuk ateş içinde 'ben ölmedim' diye haykırdı.
  'Ana gel. Gerçi zahirde ateş içinde isem de ben burada iyiyim, hoşum. Bu ateş; perde olarak zahirde bir gözbağıdır. Fakat hakikatte mana yakasından baş çıkartmış, zuhur etmiş bir rahmettir. Ana gel, Allah'ın buhranını gör ki bu suretle Hak hastalarının zevk ve işaretini göresin.
  Ana hakikatte ateş olan, fakat zahiren suya benzeyen bir âlemden çık, bu ateşe gir de ateşe benzeyen suyu gör. Ateşe gir de ateş içinde gül ve yasemin bulan İbrahim'in sırlarını gör. Senden doğarken ölümü görüyordum, senden ayrılmaktan çok pek korkuyordum. Hâlbuki senden doğunca havası hoş, rengi güzel bir âleme gelip dar bir zindandan kurtuldum. Şimdi şu ateş içindeki sükûn ve rahatı bulunca dünyayı ana rahmi gibi görmeye başladım.
  Bu ateş içinde bir âlem gördüm ki her zerresinde bir İsa nefesi var. Şekli yok kendisi var bir cihan... O zahiren var olan dünya ise sebatsız şekilden ibaret.
  Ana, analık hakkı için gel, gir... Bu ateşin ateşlik hassası yok. Ana, gel, gir... tam talih ve devlet zamanı. Ana, gel, gir... Devleti elinden kaçırma.'...............................................................................mesnevi

 • Fatih Aga
  Fatih Aga 21.05.2007 - 16:28

  bence hikaye dedelerimizin ve ebelerimizin bizleri avutmak amcıylaanlattıkları hayal ürünü kişilerin hayatlarıdır bu anlatılanlar zaman zaman kulaktan kulaga nlatıldıgında bircok deyişiklikler ortaya cıkmıştır bunu engellemek içi yazıya dökülmüşyür...

  (saygılarımla arz ederim)

 • Haydar Sevimsiz
  Haydar Sevimsiz 26.04.2007 - 22:39

  Üst üste anlatıcıları var bu hikâyelerin.

 • Duffy Duck
  Duffy Duck 10.04.2007 - 14:42

  Sanırım en çok hikaye anlatan adam Dede Korkut'muş. La fonteine daha çok masal anlatırmış. Her ikisi de ders alınası şeyler anlatırmış. Biri masal diğeri hikaye.

 • Anna Çilinğir
  Anna Çilinğir 09.04.2007 - 22:16

  her an her saat hikaye anlatıp duruyoruz
  birde anlasak hikayeleri ne iyi olacak..
  tabikki birde okudugumuz hikayeler var...
  ne bileyim hikaye işte

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl 08.04.2007 - 14:35

  bana hikayee annatmaaa! ben çok dinledim bu hikayeleri.....
  bana felsefe de yapma, önüme gelen sokrat kesildi başıma......tezine bişey yapmıyayım şimdi.....

 • Hasan Telli
  Hasan Telli 08.04.2007 - 14:30

  kahramanları... kazananları..kaybedenleri...
  küçük şeylerin büyük hikayelere dönüşebileceğini...

  iki ezan... iki isim...

  kulağa okunan, menareden okunan sala...
  nufusa kağıtına yazılan isim...mezar taşına yazılan isim...

  arasında yaşanan her şey bir hikayedir...

  hikaye yaşamaktır...

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar 02.04.2007 - 21:32

  Leyla Erbil.

 • Lanet Herif
  Lanet Herif 29.03.2007 - 21:46

  denize doğru apansız döndü beyaz mantolu adam ve yürüdü. sonra gözden kayboldu.

 • Bay Grey
  Bay Grey 29.03.2007 - 21:43

  Alın size bir hikaye örneği ;)
  Kadın-Seni hâla seviyorum ama......
  Erkek-Hıııhı tabi tabi bizde yiyoz bu hikayeyi...

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar 29.03.2007 - 21:40

  Eşik Cini.

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar 29.03.2007 - 17:31

  Ferit Edgü.

 • Tamara
  Tamara 22.03.2007 - 16:57

  iki tür hikaye vardır....durum hikayesi ve olay hikayesi...bunların temsilcileri ''' guy de maupassant ''' ve ''' anton çehov''......bugün okulda bu konuyu işledik.....