Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nazan bekiroğlu sizce ne demek, nazan bekiroğlu size neyi çağrıştırıyor?

nazan bekiroğlu terimi Selime Kutanis tarafından 16.10.2003 tarihinde eklendi

 • Eylül Geldi Sonra
  Eylül Geldi Sonra 08.12.2018 - 23:59

  İnsan içinden yenilenmeyince dışından eskir.

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam 02.11.2017 - 17:43

  Mücellâ

 • Yarine Meftun
  Yarine Meftun 02.04.2015 - 09:02

  Yeniden ümit ettim.

  Çünkü bazen ümit, neleri kaybettiğimizi, neleri kaçırdığımızı fark etmekle başlayan bir şeydir.

  Ve o zaman istemek iyidir..

  Ya Rabbi…


  Nazan Bekiroğlu

 • Kayıp Yıldız
  Kayıp Yıldız 10.08.2011 - 00:18

  Geçen haftasonu yolumun üzerindeki sahafa uğradım.
  arkadaşımın babasının dükkanıdır, girince tuhaf büyüsüne kapıldığım mekan..
  bana, okumaya değer birkaç kitap tavsiye etmesini istedim..klasik birkaç eser tavsiye etti ve Nazan Bekiroğlu kitaplarını da sıkılmadan okuyabileceğimi söyledi..
  sevgili sahafımın zevkine ve kültür birikimine güvendiğim için, yazarın iki kitabını aldım ve şu an, 'İsimle Ateş Arasında' yı okumaktayım..

  bir yanda Numan'la Nihâde'nin tutkulu, hüzün dolu aşkı, öte yanda ise, yeniçeri ocağında varolmakla tükenmek arası bir savaş..henüz kitabı bitirmediğim için ayrıntılı yorum yapamıyorum ancak, okurken, kahramanların ardı sıra sürüklendiğimi söyleyebilirim..nefesimi tutarak okuyorum vallaa :))

  aldığım ikinci kitabın adı 'Mor Mürekkep' sanırım o da sürükleyici, heyecan verici bir kitap..

  Şöyle diyor yazar kitabını anlatırken; 'Keder gözyaşlarının mor olduğunu biliyordum örneğin. Gözyaşları mor olan teyzeler de vardı hayatımda.

  İkiye katlanmış kağıtlar arasında bir damla mor mürekkebin bıraktığı lekelerle oyalanan bir çocuktum.

  Buyrun işte burası benim içim. Bunlar ters ayaklı cücelerim. Şu köşede gece kelebeklerim, şunlar da devlerim, perilerim ve cinlerim...

  notun dibi; kendimi buldum bu satırlarda..sıcacık.......

 • Aslı Elbay
  Aslı Elbay 05.08.2011 - 01:44

  Beni benden alan kitapların yazarı, biricik hocam, asalet ve nezaket abidesi, tam bir hanımefendi...

 • Semra Yıldız
  Semra Yıldız 04.09.2010 - 17:32

  kendisini gıyaben tanıyordum ve ilk kez bu sene ' La' kitabıyla kendini tanıma fırsatı buldum.. İyi ki de bulmuşum ve daha önce neden es geçtiğimi kitaplarını diye hayıflanıyorum.. O da şundan ileri geliyor, ben kadın yazarların kitaplarını okumayı pek tercih etmediğimden ama gördüm ki çok yanılmışım ve bu inancım kırıldı onun ve bir kaç isimin sayesinde..

  Üslubu olağanüstü, çok etkileyici şiirsel ve masalsı bir anlatım tarzı yakalamış kendine.. Büylendim çok taktir ettim ve diğer kitaplarınıda fırsat buldukça okuyacağım inş.

  Kendisini henüz tanımamış ve kitaplarının hiç birini okumamış olanlara önemle tavsiye edilir cancağızım tarafından.. ben ettim siz benim ettiğimi etmeyin bari..
  Okumadan geçmeyin bu ismi garinti veriyorum asla pişman olmazsınız! ..

 • Yusuf Kuyulu
  Yusuf Kuyulu 22.10.2009 - 02:04

  Ne kadar dürüst bilemem ama nazanı ve nazanındaki suzanı tanıyarak yorumluyorum...aklımla kalbim arasında değil.isimle ateş arasında yorumluyorum...elifin ve eliflenmeninin cismin ötesinde isimleştiren aşkına sığınarak yorumluyorum...ve nazan bekiroğlu tek hece 3 harf,bir adımda 3 alem=aşk...sen ELİF desende LA desende yine aşk diyeceksin bilirim...

 • Esma Masal
  Esma Masal 10.12.2008 - 23:09

  Nazan Hoca'mın bütün eserlerini okudum.Olağanüstü bir kişilik,olağanüstü bir kalem...'Saraydan bildiriyor...'

 • Özlem Özdemir
  Özlem Özdemir 03.12.2008 - 19:59

  Edebiyle edebiyat yapan yazar...

 • Ramazan Yumrutepe
  Ramazan Yumrutepe 02.12.2008 - 18:37

  'Beni,kazanamadığım değil; kaybettiklerim üzer...' O güzel insan: Oryantalist ressamların aygın baygın, muhayyileyi gıcıklayıcı, bol gölgeli gravürlerinin karşısında, sade ve gerçekçi bir Osmanlı minyatürü. Modern fakat yerli....

 • Yahya Özdemir
  Yahya Özdemir 03.11.2008 - 10:01

  hayatı ve ona mükemmel bakışı canlandırıyor. Umut demek, düşünen bir duru zihin ve de insanı anlamak demektir

 • Derya Soysal
  Derya Soysal 30.10.2008 - 13:35

  o gerçekten mükemmel bir yazar kitaplarını okumaktan mütiş bir zevk alıyorum kendisiyle tanışmak çok isterdim yeni kitaplar yazamsını bekliyorum inşallah hep yazar bizde hep onun kitaplarını okuruz...

 • Sahra Masal
  Sahra Masal 26.09.2008 - 16:11

  O yaşayan yaşadığı duyguyu hissettirebilen bir yazar.Kitaplarıyla tanıştıktan sonra ona karşı derin bir sevgi ve merak uyandı bende.Birinci sınıftayken bir gün dersten erken çıkıp onun dersliğine onu görmeye gitmiştim.Allahım bu ne zerafet nasıl bir asalet...Büyülenmiş bir ceylan gibi izledim onu camlı kapı ardından.Göz göze geldiğimizde kalbimin durduğunu hissettim.Hayranı olduğum o muhteşem cümlelerin sahibi şimdi göz bebeklerimdeydi...ilk karşılaşmamızdan sonra küçük kampüsümüzde bir çok defa tekrarlandı bu sahne...

 • Ebrar Anadolu
  Ebrar Anadolu 18.08.2008 - 09:02

  'EN SON YAĞMURLU BİR GECENİN SAPAĞINBA KARŞILAŞTIM KENDİMLE.İYİCE KİRLENMİŞ KÖTÜLEŞMİŞ ŞU ÇEHREMLE,BU BEN DEĞİLİM DESEMDE,KUŞKU YOK BU BENİM.
  BEN NEYİM!
  BEN NEYİM DİYE GELMEDİMEMDE DÜNYAYA,
  BELLİ; BEN NEYİM DİYE DİYE GİDECEĞİM.'
  (Cam Irmağı Taş Gemi'den.......)

 • Hakan Demir
  Hakan Demir 10.07.2008 - 02:48

  Edebiyatı sevmem de etkisi büyük olan ilk yazarlardan birisi...

 • Can Cimsit
  Can Cimsit 09.12.2007 - 02:52

  Ama bekle gitme bir yazi daha yazacagim sana
  Hani demissin ya

  Saniyordum ki ikimiz de padisahi bulacagiz
  Saniyordum ki ikimiz de padisah olacagiz
  Oysa ne karanlik seyler söyledik.Ne karanlik hırıltılar yükseldi bogazimizdan.
  Ne cok güldüler bize.
  Seni kimsecikler duymadi,duyacak olana sen söylemedin.
  Beni kimseler anlamadi…..
  Ne anlat ben dinliyorum,diyen bir ses geldi kulagima uzaklardan.
  Ne de dinle sana anlatıyorum,diyen

  Birsey söylemeliyim sana

  Anlat ben dinliyorum
  Ve dinle sana anlatiyorum….

  ……….…

 • Emine Gül Aydoğdu
  Emine Gül Aydoğdu 23.09.2007 - 21:03

  benim çok kıymetli ve bir o kadarda değerli hocam.size o kar çok şey borçluyum ki canım hocam

 • Hafza
  Hafza 11.05.2007 - 09:37

  isimle ateş arasında okumak
  farklı, güzel bir dünyaya götürdü beni...
  'aşk' çok güzel anlatılmış...
  teşekkürler nazan bekiroğlu

 • Haydar Sevimsiz
  Haydar Sevimsiz 26.04.2007 - 22:44

  Okuyucunun, okuma eyleminin bir nedeni olarak yazara yönelmesi, edebiyat teorisinin meselelerinden birisidir. Okuyucu, edebî eseri ne için okur ki? Edebiyat teorisi buna dört türlü cevap veriyor: Bir/Edebî eserde kendisini bulduğu için; İki/Yazara yöneldiği, onu merak ettiği için; Üç/Sadece edebî eserin kendisi için ve; Dört/Haricî âleme yöneldiği için. Bunların ağırlığı okuyucunun edebî esere yönelmesinin nedenini verir. Benim kendi okuyucumda fark ettiğim şu oluyor ki; bir yandan, evet, doğrudan benim şahsıma yönelen bir ilgi var ve bu benim çok da ortalarda görünmeyişimin bilinçli ya da bilinçsiz körüklediği bir merak. Fakat benim okuyucumun kendisinin de önemli olduğunu ve onun bunu fark ettiğini yani kendisini önemsediğini de fark ediyorum. Yani ki eserde kendisini de buluyor. Sizin yazdığınızın rüyasını o görüyor. Demek bir buluşma söz konusu, aynı lisanı konuşma, aynı mana kuşağında kanat çırpma, meşrep uyuşması söz konusu. O zaman arkadaşa dönüşüyorsunuz, dertdaşa, hatta sırdaşa. Düşünsenize, elinizi yakan ve tutmaya tahammül edemeyerek masa üzerine fırlatıp attığınız mektuplarda ateş cümleler. Kaç yazara nasip olur? . Böylece biz; ben, yazdığım ve beni okuyan. Metnin dünyasını da taşan, okurun tamamlayıcı olduğu, yazarından hesap sorabildiği, onu sarsabildiği bir dünyayı tamamlayıp duruyoruz biteviye. Ezcümle esas olan yazıdır, ama bir okuyucusu ve bir yazarı var olduğu için.

 • Haydar Sevimsiz
  Haydar Sevimsiz 26.04.2007 - 22:32

  Benim, ilgisine talip olduğum okuyucu profili bellidir, deyip kenara çekilme hakkım var ama bu hakkı kullanmayacağım bu defa, mahfuz kalmakla birlikte. Çünkü çok geniş kitlelere ulaşma niyetinde olan popüler romanla daha dar kitlelere hitap etmeyi başlangıçta göze almış kültür romanı her ne kadar ayrı mecralardan aksa da, kültür romanı yazarının da sorumluluğu var. Beni anlamadılar, demek kolaydır. Derin metin, tükenmeyen metin, bir bakıma Eco’nun “açık yapıt”ı, yani ki çoğalan metin, suda açılan halkalar gibi her okuyucuya okuyucunun kendi hacmi kadar söylemeyi başaran metindir. O, en dıştaki tek katmanlı ve en sade anlamdan başlayarak içe doğru derinleşen anlamlarda okunabilir.

 • Banu Erol
  Banu Erol 16.04.2007 - 16:47

  Mahşeri içinde taşıyan katipler zümresinden...

 • Murat Ateş
  Murat Ateş 27.03.2007 - 20:54

  Son kitabına bir türlü ulaşamadığım cinsi latif, nerede o yazılanlar. Nerede o kalbe işleyecek olan düşündürücü cümleler, manası bilinmeyen öğrenilme isteği ile satırlardan taşan kelimeler.

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç 13.03.2007 - 23:48

  ÜNLÜ HİKÂYECİ NAZAN BEKİROĞLU’YLA DOST SOHBETİ

  M.NİHAT MALKOÇ


  Geçenlerde (09 Mart 2007 Cuma günü) KTÜ/ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Edebiyatı Öğretim Görevlisi Ahmet Hilmi İmamoğlu biz öğrencilerini ziyaret etmek üzere Trabzon Lisesi’ne geldi. Öğretmenler odasında muhabbeti koyulaştırdıktan sonra Nazan Bekiroğlu Hoca’yı ve diğer hocaları ziyaret etmeye karar verdik. Randevu aldık. Öğretmen arkadaşlardan Meryem Bülbül ve Nebahat Eyüboğlu’yla beraber Söğütlü’ye gittik. Ahmet Bey arabasıyla götürdü bizi. Nazan Bekiroğlu hocamı ziyaret ettik. Daha sonra Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocalarından Bilal Kırımlı ve Osman Kemal Kayra da geldi. Maziye şöyle bir bakıverdik. Geçmişe dair anılara yolculuk yaptık.

  Ben 1992 senesinde mezun oldum Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nden. Az değil aradan 15 sene geçmiş. Fakat geçmişte yaşananlar küllense de, unutulmamış. Hocalarımla çayları yudumlarken o güzel günleri konuşup geçliğin atmosferinde soluklandık. Hocalarımız bizi hiç unutmamış, tabii ki biz de onları unutmamışız. Aramızda hiçbir kırgınlık geçmemiş. Onun için ak sayfalar var arkamızda.

  İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Köprübaşı’nda okudum ben... Geri kalmış bir bölge olduğu için eğitim ve öğretim adına fazla bir şey alamadık lise yıllarında… Çünkü derslerin çoğu öğretmensizlik yüzünden boş geçiyordu. İstanbul Türkçesi’nin esamisi okunmuyordu burada… İmlâ ve noktalama berbattı. Böyle bir altyapıyla Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’ne başladım. İlk aylarda doğal olarak bocaladım. Hocam Ahmet Hilmi İmamoğlu ‘Sen bu bölümde okuyamazsın, yol yakınken geri dön’ dedi. Beni bir korku sardı. Korku daha sonra hırsa dönüştü. Bu eksikliklerimi önce okuyarak, sonra yazarak giderecektim. İç dünyamda büyük bir seferberlik başlattım. Her gün kütüphanelerde akşamlıyor, kitapların üzerinden kalkmıyordum. Bunlar ders kitabı değildi. Hikâye, roman ve şiir türünde eserlerdi. Okudukça doldum, doldukça boşalma ihtiyacı hissettim.

  O birikimle üniversitenin ilk yıllarında yazmaya başladım ben… Önce şiirle koyuldum işe. Daha sonra deneme, makale ve fıkralar geldi. Türksesi Gazetesi’nin sahibi rahmetli Ayhan Kıyak’a giderek gazetesinde yazmak istediğimi söyledim. Şöyle bir baktı bana, daha doğrusu süzdü beni. Tanımak için sorular yöneltti bana. Gözlerimdeki arzu ve heyecanı hissetmiş olmalı ki yazma teklifimi kabul etti. ‘Yarından itibaren yazmaya başla’ dedi. Tabii ki parasız yazacaktım. Dünyalar benim olmuştu. O gece uyumadım, ilk yazımı yazdım.

  Böylece başladı yazma maceram… Ondan sonra 15 sene yazdım Ayhan Kıyak’ın Türksesi ve Hizmet Gazetelerinde… Görüldüğü gibi hâlâ buradayım. Bir ara Bizim Okul isimli derginin Yazı İşleri Müdürlüğünü yürüttüm. Okuyucu yanımızda yer almadığı için kısa zamanda kepenkleri kapattık. Yurt genelindeki pek çok dergide yazılarım ve şiirlerim görülmeye başladı. Artık belli çevrelerde tanınmaya başlamıştım. Hocam Nazan Bekiroğlu bu yönümü biliyor ve sırf bu yüzden bana değer veriyordu. O yıllarda hocam az yazıyordu, seçici davranıyordu. Ben pek çok dergi ve gazetedeki yazıları bir arada yürütüyordum. Bunlarla beraber zaman zaman hocam Nazan Hanım’la edebi münakaşalarda bulunuyordum.

  Günümüz modern hikâyesinin öncülerindendir Nazan Bekiroğlu… Uzun yıllar boyunca yazdıklarını biriktirmiş, yakın geçmişte peş peşe yayınlamıştır. Kendisi şimdilerde Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünde öğretim görevlisidir. Ben de dört yıl boyunca onun öğrencisi olma bahtiyarlığını yaşadım. O zamanlar Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü vardı orada… Nazan Hanım da bu bölümün başkanıydı. Yakın geçmişte, hangi akla hizmettir bilinmez, bu bölüm kaldırılarak yerine Türkçe Öğretmenliği Bölümü açıldı. Şimdilerde Bekiroğlu hocam bölüm başkanlığını bırakıp kendini edebi çalışmalar üzerinde yoğunlaştırmıştır.

  Nazan Bekiroğlu bu şehrin, Trabzon’un öz evladıdır. O, şehrimizin adını edebiyat sahasında geniş kitlelere duyurmaktadır. Fakat Trabzon halkının büyük çoğunluğu ne yazık ki onun varlığından bile haberdar değildir. Bırakın sıradan halkı, okumuş kesim bile bu büyük öykücünün varlığından bihaberdir. Bizde aydın kavramının dışı cilalı olsa da içi boştur.

  Nazan Hanım deneme, makale, hikâye ve roman sahasında dev eserler vermiştir. “Nun Masalları(Öykü) , Cam Irmağı Taş Gemi(Öykü) , Mor Mürekkep(Deneme) , Mavi Lale(Deneme) , Cümle Kapısı(Deneme) , İsimle Ateş Arasında(Roman) , Yusuf İle Züleyha(Şark Mesnevisi) , Şair Nigar Hanım(İnceleme) , Halide Edip Adıvar(İnceleme) onun özgün eserleridir. Bu kitaplar seçkin kitapçıların raflarını süslemektedir. Fakat O, bu eserlerin sahibi büyük bir yazar olmasına rağmen tevazuu hiçbir zaman elden bırakmamaktadır. O, günümüz Türkiye’sinde çok kibar ve zarif bir Osmanlı Hanımefendisi gibi davranarak hayranlık uyandırmaktadır. Bu onun ruh inceliğinin bir yansıması olarak görülebilir.

  Türkiye’nin son dönemde yetiştirmiş olduğu en büyük hikâyecilerden biri olan Nazan Bekiroğlu’yla, her tarafı kitaplarla dolu bir odada iki saate yakın muhabbet ettik. Her daldan ve her telden konuştuk. Bu, hoca öğrenci dostluğunun ve dayanışmasının bir nişanesiydi. Bana yanından ayrılırken “Yazdıklarını kitaplaştır. Bir dahaki gelişinde kendine ait bir kitapla yanıma gelmeni istiyorum.”dedi. Ben de kendisine yazdıklarımı kitap haline getirmenin büyük bir iddia ve cesaret gerektirdiğini, bunun zamanının gelmediğini söyledimse de o bana “Artık kemale erdin, bundan sonra yazdıklarını iki kapak arasına almalısın.” diye nasihatte bulundu. Ne diyelim, üstatlar en iyisini bilir. Bu kıymetli sanatkârın sohbetinden büyük bir haz alarak geri döndük. Kendisine bundan sonraki edebi hayatında üstün başarılar diliyorum. Onun öğrencisi olmak benim için şereftir. İyi ki varsın sevgili Nazan Bekiroğlu…

 • Sadiye Turan
  Sadiye Turan 10.03.2007 - 12:21

  İSİM..ile ateş arasında biryerlerde yaşayan.. ateşin yanı başında eridiği halde ateşe dokunmaktan vazgeçmeyen bir parça buz.. bana ismi öğretti, varlık ile yokluk arasındaki farkı.. ve ben onda aşkı öğrendim.. aşkın sınırsızlığını.. engel tanımazlığını.. ve sonuçlarını..
  ellerin dert, kalbin hüzün görmesin nazan bekiroğlu..
  sen hep bizim hayatımızda yaşayıp ama kaleme veremediğimiz herşeyi yaz.. saygılar

 • __talebe__
  __talebe__ 03.02.2007 - 19:15

  Okurken hiç bitmesin istediğim kitapların yazarı.

 • Nevraz Altın
  Nevraz Altın 07.01.2007 - 00:44

  Yüreğin kalemle buluşma noktası.Kelimelerin ahengi içinde cğmle oluşlarını izleyeceğiniz yapıtların edebi yazarı Nazan Hoca.

 • Sadık Kahraman
  Sadık Kahraman 06.12.2006 - 14:30

  Ahhhh...yanlış hatırlamıyorsam,Türk edebiyatı dergisinin ağustos ayı sayesinde tanıdım muhtereme hocamı.keşke daha evvel tanısa idim,keşke talebesi olabilseydim.

 • Vasfiye Ateşoğlu
  Vasfiye Ateşoğlu 29.11.2006 - 16:09

  Hüznün asaletini, yağmurun bereketini, rüzgarın yüreğini çağrıştırıyor.Nazan Bekiroğlu demek tarihin en bilinmezlikerinde gezmek ve o kokuyu duymak demek.

 • Ercan Ütkün
  Ercan Ütkün 20.10.2006 - 00:38

  Nazan Hocam! ! Nezaket bir insana bu kadar mı yakışır,ince nazik nazenin! ! Hele konuşması! Hiç susmasın ister insan.(sefil öğrenciniz ercan)

 • Şebnem Gülhan İşlek
  Şebnem Gülhan İşlek 15.08.2006 - 19:06

  onun öğrencisi olabilmeyi çok isterdim..

 • Esra Poyraz
  Esra Poyraz 19.07.2006 - 17:05

  Yazmak için yaratıldım diyen nadide bir şahsiyet. Kadın olmanın zarafetini kaleminde işleyen bir yazardır.

 • Beyhan Yurdakul
  Beyhan Yurdakul 17.07.2006 - 23:31

  Mor Mürekkeple tanıştım Nazan Bekiroğlu yazılarıyla.Sonra bir çırpıda diğerlerini okudum.Asla yaşamadığını yazmıyor hissi uyandırıyor bende.Bazı zamanlarda (özellikle geceleri gökyüzü ya da denizi seyrederken) birden Yusuf ile Züleyhanın yazıcısını özlüyorum.kalemiyle yazan göze hitabeder,ruhuyla yazan ruhlara.O yazmazsa ölür belki,biz okumazsak...

  BÜYÜK YALNIZLIK diyorum ben

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga 14.07.2006 - 22:20

  kelimeleri çk güzel kullanması bir yana kendi iniş ve çıkışlarına okuyucu da dahil edip mecburi düşünme durumunda bırakıo.sorgulayarak okuyusunuz.ama neyi? ? yazarı, konuyu,cümleyi,kelimeyi.insan hepsini ayrı ayrı yorumluyo.cümlenin kapısından içeri giriyosunuz yani

 • Emine Civelek
  Emine Civelek 08.07.2006 - 23:20

  Kendisi asalet timsali.Edebiyatı bizlere ayrı bir damak tadında yaşattı.Edebiyat ve tarihimizin müthiş uyumunu ve ilişkisini ondan öğrendim.Birzamanlar onun öğrencisi olmuş olmaktan çok mutluyum...

 • Haydar Tomakin
  Haydar Tomakin 07.07.2006 - 17:04

  Öğrencisi olmakla onur duyduğum bir HANIMEFENDİ. O'nu anarken önceliği, edebiyata değil HANIMEFENDİLİĞİ'ne vermek gerek. 1985 yılında, Fatih Eğitim Fakültesi'nde öğrenci iken yazdığım bir şiir için 'teknik, az da olsa var ama, ruh eksik' demişti. O zaman, bizim gibi öğrencilerinin şiirlerinde aradığı 'ruh' aslında, hocamızın yüreğinde sakladığı 'ASALET' idi. Atatürk gibi DAHİLER ve hocamız gibi ASİLLER çok az yetişiyor. Bir gün, kendimde cesaret bulabilirsem, kendisini dünya gözüyle bir kez daha görmek arzumu her zaman zinde tutuyorum. Kendisini saygıyla selamlıyorum.

 • Murat Ateş
  Murat Ateş 04.07.2006 - 17:15

  Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol.....
  İşte Nazan Bekiroğlu ve aklıma gelenler
  Niye insanlar bildiklerini yaşamamakta ısrar ediyorlar veya yaşananlar bilinenlere muhalif oluyor.
  Nazan hanımı yazdıkları gerçekten kendi düşünceleri ve inandıkları ise tebrik ediyorum. Eğer değil ise inanmadığı düşünceleri bu kadar güzel bir şekilde ifade edebilen bir edebi şahsiyeti tekrar tekrar kutluyorum.
  Keşke düşüncelerimiz ile yaşadıklarımız bir olabilse........

 • Metin Alan
  Metin Alan 02.07.2006 - 23:00

  bir kadının parmaklarında bir kalem bu kadar mı erkekleşir! ben okudugumdan cabuk etkılenırım inanmazsanız ınanmayın! ama bir kadının yazdıgına off ulan off diyorsam olay bitmiştir... şapkam yok olsa şu an başımda olmazdı...

 • Orhan Aydın
  Orhan Aydın 15.06.2006 - 12:02

  Hemen Hemen bütün kitaplarını okudum beni bu zamana kadar etkiiyen en önemli yazar

 • Bahar Karasu
  Bahar Karasu 04.05.2006 - 10:38

  okuduğum her kitabında bir ateşin kıvılcımlarını buldum.
  yangını,susuz kalmayı ve kana kana aşk şerbetinden yudumlamayı onun o şifreli satırlarının gizeminde buldum.benim için yeri doldurulmayan kaleminden ebru sanatının en güzel örneklerini gördüğüm duygu üstadı.nakkaşlık en çok size yakışıyor.herşey için sağolun.

 • Melike Nur
  Melike Nur 20.04.2006 - 18:58

  bu güne kadar giç bir kitabını okumadım ama onun kelimelerin sultanı olduğunu biliyorum bence onun asıl ismi duygu çağı çocuğu olmalı

 • Muvahhid Duranoglu
  Muvahhid Duranoglu 10.02.2006 - 03:39

  kendisi de o masallarında anlattığı soyu tükenmiş istanbul laleleri kadar güzel, narin en az onlar kadar nedret hikayeci.
  arka bahcenin ic aydinliginda kendimi nihadenin yaninda hissettim. solugunu duydum..hattat in kamisindan cikan gicirti sesleriyle bolundu ruyalarim onu okurken. o bir yazar.
  odasına girdiğimde o mütevazı ve muhteşem havasını soluyup, karşımda durduğuna inanamadığım kadın,
  yazık ki sohbet ederken bu osmanlıca mucidinin yanında çokca 'falan' kelimesini kullandım

 • Sultan Ruhan Kurtbeyoğlu
  Sultan Ruhan Kurtbeyoğlu 22.01.2006 - 20:52

  Üniversite yıllarımda feyz aldığım değerli hocalarımdandır.Eşsiz bir üstattır.Bana 'Ruhan' değil 'Sultan' diye hitap eden ilk kişidir.

 • Nihade Sıfır
  Nihade Sıfır 19.11.2005 - 12:29

  yazamadıklarımın yazarı....

 • Meryem Küley
  Meryem Küley 15.11.2005 - 14:49

  'çöl kırk bölü üçyüzbin ölçekli bir haritada sarıya bezenmiş bir alan ilk bakışta son bakışta ceylanların sevdası' anlatabilmem için benim tarafımdan bakabilmeniz lazım

 • Rumeysa Dündar
  Rumeysa Dündar 25.10.2005 - 12:36

  hattat rasıtı, padişaha kavuşmuşken cariyeye takıldığı için yazmayarak cezalandıran, 'yusuf ile züleyha' eserinin arka kapağında yusufu da züleyhayı da dillendirmeyip, kurdu dillendiren hocam, iyi ki tanımışım sizi.. yoksa kelimelerin yetmediği hallerde sonsuz kelimeyle konuşmayı keşfedemeyecektim. susamayacaktım...sayenizde sustum...

 • Vedat Ali Birinci
  Vedat Ali Birinci 23.10.2005 - 09:40

  Mor mürekkebbine aşık olduğum yazar.
  MOR MÜREKKEP
  Niçin..
  Yıllar öncesine dönüş,
  Kaybettiğim şiirleri bulmak,
  Ödünç verdiklerimi almak için
  Her gün evden benimle beraber çıkan kitap

 • Ferhat Aslan
  Ferhat Aslan 09.09.2005 - 22:29

  nazanı anlamak için bence sadece ve sadece resmine bakmak yeterli.resmi bence herşeyi anlatıyo saflığı temizliği edebiyatı başarıyı güzellik namına ne varsa herşeyi.....bitanesin

 • Mehmet Öztaş
  Mehmet Öztaş 22.08.2005 - 14:45

  bence kalite demek. kelime hazinesi demek.

 • Cem Pierre
  Cem Pierre 05.08.2005 - 18:36

  ASK 'in özürü olur mu bilemem ama. Benimkisi bir itiraftir...
  Bir dergi için yazi secmem için Mor Murekkep kitabi elime tutusturuldu...
  Okudum...Okundum...Inanin O oldum...
  Oyle bi tutkuyla doldul ki... Neyse Yaziyi sectim ' Narkissos & Ekho ' Ozür Diliyorum...Varliginiz en ulvi tesellilerim arasindandir!
  Hala ve Daima...Daima...
  Not: kendisinden yayin hakkı alinmişti.Benim özürüm bambaschka dedim ya aşkca!

 • Kanar Kan
  Kanar Kan 05.08.2005 - 17:33

  o hormonlu edebiyatın herşeyi önüne katıp götüren tüfanında, gemisine aldığı okuyucularıyla mana alemlerine açılan kelimeler prensesidir. kaç kelime kalpleri par par yakabilirki ona sorarsanız her kelime. zerafet abidesi kalemi türk insanının ve gençliğinin iftiharıdır. iyi ki varsınız üstadım. iyi ki varsın nazan bekiroğlu.