Kültür Sanat Edebiyat Şiir

müzik sizce ne demek, müzik size neyi çağrıştırıyor?

müzik terimi Mesut Ağır tarafından 17.06.2001 tarihinde eklendi

 • Dream ..
  Dream ..14.02.2017 - 00:08

  duyduğun değil, hissettiğindir

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay03.08.2016 - 18:14

  'Yaşadığımız karmaşadan bizi biraz olsun uzaklaştıracak, sağlıklı düşünceye yaklaştıracak şey, kulağımıza seslenen ve ruh halimizi hemen değiştirme gücüne sahip olan müziktir. Ruhunuza uygun bir müzik parçası benliğinizi besleyecek, hatta sağlıklı düşünceye kapıları açacaktır. Kimi çalgısal yapıtın çağrıştırdığı imgelerle bir öykü yaratırsınız ve o öyküye sığınıp bunalımları hafifletirsiniz. Sanat dallarının her birinde benzer etkiler vardır. Ama bir müze gezmek, tiyatroya gitmek, roman okumak hazırlık gerektirir. Müzik ise, herkesin kendine özgü dünyasındaki, kendi kafasının içindeki meditasyondur.'
  Evin ilyasoğlu/Cumhuriyet

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano14.05.2016 - 00:29

  Müzik, sesler topluluğudur. İnsanların duygularına tercüman olur. Sözlerle değerlenir. Müzikle hastaların tedavi edilmiş olduğu da bilinir. Ney sesinin hem bedenin hem de ruhun dinlenmesinde etkisi görülür. Kişinin dinlediği müzikler, kişiliğini dahi etkiler. Rock bunun örneklerinden biridir.
  Ses, iletişimde etkili olduğu gibi insanın huzur bulması,dinlenmesinde de etkilidir. İnsanoğlu bebeklikten beri teganniye karşı meyillidir. İlk ninnilerle tanışır. Hem öğrenir hem dinlenir. Bazen alkış tutar hareketli olunca söylenilenler.
  Kendi kendine bir türkü bir şarkı mırıldanmıyanımız yoktur hani. Bazen tahtalara parmaklarımızı tıklatarak söyleriz de. Müzik, insanoğlunun vazgeçemediği. Bazen ruha bazense nefse hitap eder. Ve son söz olarak daha çok nefsimize hitap ettiğinden olacak vazgeçemiyoruz.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay03.05.2016 - 15:27

  'Dünyaya bir daha gelirsem,ne kadar tank,tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz,cümbüş ve zurna yapacağım'
  Aram Tigran

 • Mardinli Asil
  Mardinli Asil26.08.2010 - 08:00

  -Müzik seslerle üretilen bir sanattır,müziği üretenlerde müzisyenlerdir. İnsanlar yaşadıkları toplumlarda ve alanlarda seslerle etkileşim içerisinde bulunurlar ve yaşadıkları olaylar gerek sosyal gerekse piskolojik açıdan insanlar üzerinde kişilikler oluşturur.Bu kişilikler ile bireylerin algıları yan yana geldiği zaman bir yaşam tarzı oluşmaktadır.Bireyler algılarını,kişiliklerini,düşüncelerini ve tarzlarını birleştirerek sesler yardımıyla kendilerini ifade edecekleri müzikler yaratırlar ve müzik insanlar için çok önemlidir.

 • Simla Özgül
  Simla Özgül09.04.2010 - 01:23

  kulak tutkusu :)

 • Hüzün Yalçın
  Hüzün Yalçın16.09.2009 - 20:37

  Müzik anlamini yasatmasini bilene essiz bir huzur kaynagidir... ruh müzik ile dans eder... güzel bir ritim olusur... ama sadece dedigim gibi müzigin kiymetini bilene yasamasini bilene

 • Yılmaz Garip
  Yılmaz Garip15.07.2009 - 18:23

  Ruh, yaratılışta çok temiz olduğu için her türlü haram gibi müzik te ruha sıkıntı verir. Müzik ruhun değil, bilakis nefsin gıdasıdır. Çünkü nefs kafirdir. Hep kötü şeyler ister.

 • Yasemin Doga
  Yasemin Doga02.07.2009 - 17:17

  Benim işim değil şiir yazmak. En iyisi müzik yapmak!

  Bir gitarın tellerine dokunurum bir ...

  Kilitlenir dudaklarım, bıçak açmaz; beğenilmenin mağrurluğundan, çokça istenmenin şimarıklığından değil. İnan ki: utangaçlığımdan...

  Yok yok, benim işim değil şiir yazmak. Al basan yanaklarımdan, ne yapsa bana kendini beğendiremeyen sesimden utansam da birşeyler çalmak, söylemek: yapabildiklerimin en iyisi bu.

  Ne yapalım; şairlik bir dahaki sefere artık...

 • Osman Özütler
  Osman Özütler12.05.2009 - 10:53

  Müzik insanlığın evrensel dilidir. (Longfellow) .