Kültür Sanat Edebiyat Şiir

gitar sizce ne demek, gitar size neyi çağrıştırıyor?

gitar terimi Muazzez Demiral tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Gitar mazisi çok eskilere dayanan "Lavta" ailesindendir. Kaynağı Orta Asya'ya ve Araplara kadar gider. Altı telli, geniş gövdeli, uzun saplı, mızrap veya elle çalınan bir müzik aletidir.
  Eski Yunanlılarda da kullanılan bu çalgı, M.S. 1300 tarihlerinde zamanının en önemli müzik aletlerinden biriydi. "Kitara" olarak anılır ve tapınak musikisinde kullanılırdı. Bundan başka, yine Yunanlıların "Kitharis" dedikleri, tahtadan yapılma, yedi daha sonra onsekiz telli gitara benzeyen bir müzik aleti de vardı. Sanat tanrıs Apollon'un sembolü olarak bilinen tek telli bir çalgı, gitarın en ilkel hali olarak anılır. Esası Orta Asya'ya dayanan ve başlıca Hint çalgılarından olan dört telli ve perdesiz "Sitar" ve "Vina" diye adlandırılan çalgılar gitara çok benzeyen müzik aletleridir. Bunun yanında, Yahudilerinİ Mısır eski Yunan ve türlü Asya ülkelerinin ortak çalgısı olarak bilinen "Kinnor" bir çeşit kitara idi. Bugün klasik ve modern müzikte kullanılan gitar İspanyol ve İtalyan halkının milli çalgısıdır.
  GİTARIN ÇEŞİTLERİ
  Gitar "İspanyol gitar" ve "Elektro gitar" olmak üzere iki çeşittir. Hawaii müziğinde "Ukele" denilen küçük cinsi çalınır. Bir de Rusların kullandığı, İspanyol gitara benzeyen, yedi telli bir çalgı vardır. İspanyol gitara naylon tel, elektro gitara da çelik tel takılırsa, daha iyi netice alınır.
  Gitarda 1. tel "Mi", 2. tel "Si", 3. tel "Sol", 4. tel "Re", 5. tel "La", 6. tel "Mi"dir. Görüldüğü gibi, altı tel bu seslere göre ayarlanır ve saza düzen verilmiş olur. Ancak, çalınacak esere göre, ses düzeninde de bazı değişiklikler yapılabilir. Mesela, 6. teldeki "Mi" sesi, "Re" olarak ayarlanır.
  FAYDALI METODLAR
  Gitar öğrenkete faydalı olacak bazı metodlar şunlardır: Klasik gitar çalmak için: Carulli (Metodo completo), Per ehitarra in 3 volumi. Hafif, modern ve caz müziği için: Charles Mc Neil'in "Mc Neil Modern Guitar" metodu, F. Chierici'nın "Prontuario di tutti gli accordi per chitarra 2400 posizioni"si, Fred Therhoff ve Jack Zoufal'un "Modern Guitar Dutor"u, Mickey Baker's "Complete coruse in jazz guitar"ı (I ve II özellikle caz çalmak için meraklı gençlere tavsiye edebileceğim metodlardır.), ayrıca Türkçe izahlı, AR-AK müzik evinin hazırladığı "Yeni Gitar Metodu" mevuttur.
  GİTARIN ÖNEMİ
  Müziğin başlıca üç unsuru vardır: 1. Melodi, 2. Ritm, 3. Armoni.
  İşte gitar bu üç unsuru rahatlıkla uygulayabilen, imkanlı ve güçlü bir enstrümandır. Gitarla Bach caz çalınır, underground müzik, folk müziği yapılabilir. Hatta, uzun hava çalınabilir. Bu nedenle 20. yüzyılda en çok gelişen enstrümanlardan biri de gitardır. Bir takım pedallar, elektronik cihazlar ilavesiyle, çok renkli sesler, (örneğin, hayvan sesleri bile) elde etmek mümkün olmuştur. Yeraltı müziğinde en çok faydalanılan enstrüman gitardır. Ayrıca altı telli gitarı, oktavını veren altı telle takviye ederek, 12 telli folk gitarı şekline de sokabiliriz. Dolgun akompanye yapabilmesi bakımından bu şekil oldukça faydalıdır.

  Kaynak: Hey dergisi (1972 yılına ait)
  Yazan: Yurdaer Doğulu

 • Osman Aslan
  Osman Aslan 28.05.2017 - 19:50

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  birçok kişiin çalmasına rağmen çalması çok zor bir enstrümandır, entonasyonu tam değildir, en fazla altı sese müsade eder, akor basmak zordur bu sebeple
  elektro gitar ise çalması daha kolay görünse de ayrı bir tekniktir, telleri susturmazsanız çaldıklarınızdan bir şey anlaşılmaz, bend yapmak kolay olsa da diğer teller gevşer...

 • Aliye
  Aliye

  bir zamandır günde 15 dk. yı geçmeyecek kadar elime alıyorum da kolay bir enstrüman be...:P
  __
  yaylıdan telliye sert bir geçiş olduğundan mıdır bilmem sağ elimi çok boş hissettim... ama geçti geçti...:P

 • Damla Tiryaki
  Damla Tiryaki

  calinca herseyi unuttugum... bu dünyadan ucmanin tek yolu...

 • Birgül Meral
  Birgül Meral

  artık benle konuşabilen istisnalardan.
  ruhumun sıkıntısını bir kağıda bir ona!
  nedir çektiğiniz şu ellerimden...

 • Zeynep Keskin
  Zeynep Keskin

  Gitar:bazısının sek(salt) sanat...bazısının kendıni iyi hissettirdiği...bazısının gitarının onu varsa daha-yoksa sadece 'karizmatik' kıldıgını düşündüğü...bazısınınsa karşı cinsi çekmek(etkilemek) için vb. gerekçelerle çaldığı enstrumandır.Doğrudur pek hoş durur siyah kılıfıyla siyah insan omuzlarında...Gerçekten merak ediyorsanız:(17yy.) ispanyada doğdugu söyleniyor(tabii bu süre zarfında değişikliğe uğramıştır.) türlü türlü ağaçlardan yapılır.Genellikle (bas_dört tellidir) altı tellidir ve tıpkı ağaçlar gibi onunda türleri vardır:akustik, bas, klasik, perdesiz...vs Yine türüne (çok isterseniz keyfe) göre parmak,tırnak veya penayla çalınır.

 • Mehmet Yaşar Balamir
  Mehmet Yaşar Balamir

  gitar hakkında bilgi almaya çalıştım yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim kimiminin dertelerin, kimilerininde özlemlerini debreştirdim gitar başlı başına harika bir ensturman

 • Osman Diker
  Osman Diker

  GİTAR NEDİR?

 • Deste
  Deste

  kendim öğrenmeye çalışıyorum ama çok zor.bir yere kadar insan kendi kendine öğrenebilir ama kendini geliştirmek istiyorsa kursa gitmesi lazım

 • Faruk Özkul
  Faruk Özkul

  En Büyük Dostum...En sewdiğim Müzik Aleti... Saatlerce Hiç Durmadan çaldığım tek çalgı...

 • Zyxwv
  Zyxwv

  onu elime aldığımda beni uzak diyarlara götüren gevşeten ve mutlu eden şey benim için gitar.ama bi de şu iki akor örenip kendini gitarist sananlar olmasa! !

 • Salim Limonlu
  Salim Limonlu

  Gitarın bütün dünyada sevilen yaygın bir çalgı olması,yeni bir olgu değildir.16. Yüzyılın sonlarında armonik müziğe eğilim başlayınca İspanyol gitarı hem solo çalgı hem şarkı ve dansların yatkin bir eşlikçisi konumuna gelmişti.19. Yüzyılın büyük kemancısı Paganini,gitar müziğine bir tutku halinde bağlanmış,Chopin ise onun 'en etkileyici çalgı' olduğunu dile getirmiştir.Gitarın geniş yaygınlık kazanmasını sağlayan birkaç belirgin özelliği vardır:Melodiyi ve Armoniyi seslendirebilmesi,klasik,geleneksel ve popüler bütün müzik türlerinde kullanılması,kendine özgü ses renginin etkileyiciliği ve pratik,kolay taşınır bir çalgı olması...Klasik gitarın 6 teli vardır.Uzunluğu 65-66 cm. olan telleri,Mİ,La,Re,Sol,Si ve Mi olarak akort edilir.Günümüzde türkiyede,çoğunlukla popüler müzik için kullanılan Gitar hiç çalmayı bilmeyip hava olsun diye taşıyanlar tarafından da amaç dışı kullanılır.

 • Onur Köse
  Onur Köse

  5 senedir Gitar Çalıyorum Kimseden Yardım Almadım Şimdi Çok Mutluyum Herkese Ders Veriyorum :))

 • Nazlı Karateke
  Nazlı Karateke

  yaaaaaaaaaaa uğraşıyorum ama bir türlü çalamıyorummmmmmmm

 • Murat Faust
  Murat Faust

  Artık herkesin sırtında bir gitar asılı duruyor. Müzik aleti olmasından çok bir aksesuar niteliğinde kullanılıp çekici özelliğinden istifade ediliyor. Müzik enstrümanlarından hiç anlamayan ben bile yakında bir gitar asacağım sırtıma.

 • Reyhan Şahin
  Reyhan Şahin

  gitar nedir

 • Emir Uysal
  Emir Uysal

  Duygularımın tercümanı.

 • Hande Bayram
  Hande Bayram

  GİTAR benim çalmak istediğim en güzel enstürüman ama ne alıcak param ne alsamda tutucak hocam yok iki ucu pisli deynek aman zaten alcak paramda yok o zaman kalsın içimde ukde olarak daha uzun süre

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  yıllardır el sürülmeyen,duyguların yüklenip bir kenara bırakıldığı müzik aleti...

 • Deniz Atilla
  Deniz Atilla

  benim yaşamımın olmazsa olmazı...

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  İspanya-Meksika

 • Mehmet Ali Semenoğlu
  Mehmet Ali Semenoğlu

  Ana vatanı İspanya'dır. Flamenko müziğinin temel enstrümanıdır.

 • Tuba Koçak
  Tuba Koçak

  biraz gitar tıngırdattım belki uçar dertlerim..

 • Tuba Koçak
  Tuba Koçak

  bu nasıl gitar solo.. bu nasıl ilişki...

 • Davrila Zip
  Davrila Zip

  gitar telli bi çalgıdır ve o tellerden müthiş güzel ses çıkar,benim içime işliyo gitar sesi.

  aklıma hemen santana geliyo.bende gitar çalıyorum ama tabikide usta değiliz daha.

 • Deniz Deniz
  Deniz Deniz

  bende de bitane var.. olee duruyor yanı başımda. çalamıyorum ama olsun. bi gün mutlaka bi şevkle başlarım. yine bi şevkle almıştım zaten.)

 • Rukiye Okyay
  Rukiye Okyay

  Ah birgün çalmak nasip olsa.Öyle kıygıdık kıygıdık çalanlara hasta oluyorum....

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Beethoven-Moonlight Sonata(guitar)

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  still got the blues for you...

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Made in İspanya

 • Elifff
  Elifff

  kimseye emanet bırakamadığım,gözüm gibi baktığım,kitaplarımdan sonra en değer verdiğim..cansız demeye dilimin varmadığı müzik aletim..

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  çok delice sevdiğim yıllarca elimin altında duran ama hiç öğrenemediğim müzik aleti.elektrosu tüylerimi diken diken yapıyor

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  öğrenciyken, babama dedim ki:'baba gitar alıcam, fiyatı da 100$'
  babam hayır yanıtını verdi...
  ben de o yaz bi turizm firmasında iş buldum çalışmyaya başladım, iş yerindekilere gitar için çalışıyorum dediğimde bana gülüyorlardı..
  gerekli parayı kazanınca, işi bıraktım ve bi gitar aldım...
  okulda üniv.tiyatrosunda çaldım, kurslar da yedek öğretmenlik yaptım..vs..vs..
  sonra mı, çalmasını öğrenmiştim ve okul hayatı bitince sattım...aldığım fiyatın yarısına.... hehe..

 • Muazzez Demiral
  Muazzez Demiral

  önceleri benim için sadece erişilmez bi şeydi! ! ! ...hayal bile edemeyeceğim kadar uzaktı belki de...ama şimdi....aşkım...arkadaşım...dert ortağım...dostum...kardeşim...mutluluğum...huzurum...servetim...en güzel anılarım...olabilecek en güzel yarınlarım...sonsuzluğum...yalnızlığım...çokluğum...dostluğum...en,en,en den de daha en güzel duygularım...seni çok seviyorum gitarım...! ! ! !

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag

  fiyat konusuna gelince 50 dolarda başlıyor ve sonu yok, milyarlara kadar yükseliyor. benim tavsiyem 100 milyon civarıda bir gitar sizin işinize yarar. ' gerçi ben 70 milyona aldım ama :) yeni başlıyorsanız zenginim ben en iyisini alacağım demeyin. Çünkü gitar çalmaya başlayan kişi öğrenirken farkında olmadan onu yıpratır. birde zamana karşı dayanma süresi var tabii. teller klavyeye sürekli basınç yaptığı için sap atması dediğimiz olayda gerçekleşecek. en iyisi öğrenince iyi bir gitar alın.

  peki alırken nelere dikkat edeyim? 100 milyon civarında öğrenci gitarları kontraplaktan yapılıyor, ve üzerine parlak vernik atılıyor, ve boyanınca ışıl ışıl oluyor. ama ii bir gitar alayım derseniz öncelikle gövdenin ses tablası denilen ön kısmı çam cinslerinden sedir yada ladin den yapılıyor. gövdenin yan ve arka kısımları gül ağacından yapılıyor.sapının ön kısmı çok sert bir ağaç olan abonozdan, arka kısmı ise maun ağacından yapılıyor. bu bahsettiklerim klasik gitar için geçerli, tabiiki yanınızda gitar çalan birinin olması sesi dinleyerek daha iyi bir seçim yapmanızı sağlar. çünkü aynı model ve parada iki gitarda bile ses farkı olabilir :)))

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag

  yeni başlayanlar için gitar dersi

  Öncelikle gitarla nasıl bir müzik yapacağınıza karar vermeniz önemli. Çünkü değişik gitar çeşitleri var. Başlıcaları 'klasik gitar' 'akustik gitar' 'bas gitar' elektro gitar' gibi... Haluk Levent, Yaşar, Kıraç gibi müzisyenlerin parçalarını çalacağım diyorsanız klasik gitarı tavsiye ediyorum, onunla hem ritm tutabilir, hemde sola çalabilirsiniz, Eğer soloya ağırlık veriyorsanız ve rock müzik soloları sizin zevkinize hitap ediyorsa kesinlikle önce akustik gitarla başlamalısınız.

  Şöyle bir soru duyar gibiyiz. Peki bu gitarlar arasında nasıl bir fark var. Klasik gitar altı telli bir çalgı, üstteki üç kalın tel ipek üzerine sarılmış çelik tellerden, alttaki ince teller ise misine den yapılıyor. Şu soruyu çok geliyor, satıcının bana gösterdiği gitarın bazı telleri naylon du, bu adi bir gitarmıdır? Kesinlikle hayır İşte bu klasik gitardır. Bu gitar sağ el tırnakları ile çalınır.

  Akustik gitarda da altı tel var ve bu tellerin hepsi metalden yapılır. Pena ile çalınır. (saz için mızrap diyorlar) .Dediğim gibi ona bence solo daha çok yakışıyor.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  Stanley Clark, flea gibi bass canavarlarını aklıma getiriyo

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Tektir bu alemde; Stratovarius grubunun gitaristi;

  TIMO TOLKKI

 • Asil Gokalp
  Asil Gokalp

  Benım sevgilim,Bir kadından daha bakımlı,alımlı,güzel,boşa konuşmuyor sadece ben isteyince sesi çıkıyor,kafa şişrimiyor,para konusunda anlaşıyoruz bir tel parası var fazla değıl oda ayda 20 milyon alışverişe çıktığımızda ne istiyorsun diyorum dadario veya galli diyor alıyorum son derce mutlu ve sevecen bir şekilde dönüp aşkımızı tazeliyoruz....

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  Gitardo diye bi canavar vardı ama nerdeydi hatırlamıyorum, japon işi bişeydi ama neydi yaaa.

 • Abdulkadir Kahraman
  Abdulkadir Kahraman

  Carlos Santana..................

 • Ayse Gul
  Ayse Gul

  Paco De lucia yı dinlerken, gitardan çıkan sesin büyülü olduğunu düşünürüm.

  Bir kadeh şarap ve o ses................

  Kaybolmak isterseniz deneyin...........

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag

  şu an klasik ispanyolunu çaldığım terim ;) ne zaman stüdyoya gitsek elektrosunun telini kopardığım terim :)

 • Pelin Taş
  Pelin Taş

  ruhumun melodisini oluşturduğum 6 telli, iki eşikli bi tahta parçası...