Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • saz03.08.2006 - 22:01

  cahalllara duyurulur; çalgı ve ensturman anlamına gelir.herkesin saz diye bildiği ensturmanın adı bağlamadır.uzun saplı olana bağlama kısa saplı olana da çöğür denir.

 • aslı sevimli22.07.2006 - 21:12

  ASLI SEVİMLİ genç bir oyuncuydu,sorumlu bir insan olmanın bedelini canı ile ödedi.. AFFET BENİ adlı dizinin çekiminde rol gereği bir çocuğa araba ile çarpması gerekiyordu,ehliyeti olmadığı halde çok iyi araba kullanabilen oyuncu rolü ehliyeti olmadığı için bir başkasının üstlenmesini istedi,direksiyona yönetmen yardımcısı Zehra Egemen geçti. 'Motor' sesiyle birilkte bu tehlikeli sahne çekilmeye başlandı. Egemen, hızlanan aracın kontrolünü kaybetti. Sokağa girmesi gereken otomobil, reji masasının bulunduğu bölüme çarptı. O sırada sahne sıralarını bekleyen diğer oyuncular, teknik ekip ve meraklı izleyiciler de bu bölgede bulunuyordu. Çarpmanın etkisiyle genç oyuncu Aslı Sevimli hayatını kaybederken, ikisi çocuk, dört kişi de ciddi şekilde yaralandı.

 • müzik12.07.2006 - 13:48

  Kültür tarihi boyunca gelişen müzik sanatı,üç temel öğeyi içerir:

  Ritim: İnsanlığın kullandığı en eski temel müzik öğesi olan ritim müziğin hareketini belirler.

  Melodi: Birbirini izleyen seslerin anlam oluşturduğu etkileyici müzik deyişine melodi diyebiliriz.

  Armoni: Tonal müziğin kurallarını sistematik biçimde geliştiren armoni bilimi 17.Yüzyıldan 19. Yüzyılın sonlarına kadar izlediği çizgide zenginleşmiş,buluşçu yönüyle aynı zamanda bir sanat haline gelmiştir.

 • gitar12.07.2006 - 13:33

  Gitarın bütün dünyada sevilen yaygın bir çalgı olması,yeni bir olgu değildir.16. Yüzyılın sonlarında armonik müziğe eğilim başlayınca İspanyol gitarı hem solo çalgı hem şarkı ve dansların yatkin bir eşlikçisi konumuna gelmişti.19. Yüzyılın büyük kemancısı Paganini,gitar müziğine bir tutku halinde bağlanmış,Chopin ise onun 'en etkileyici çalgı' olduğunu dile getirmiştir.Gitarın geniş yaygınlık kazanmasını sağlayan birkaç belirgin özelliği vardır:Melodiyi ve Armoniyi seslendirebilmesi,klasik,geleneksel ve popüler bütün müzik türlerinde kullanılması,kendine özgü ses renginin etkileyiciliği ve pratik,kolay taşınır bir çalgı olması...Klasik gitarın 6 teli vardır.Uzunluğu 65-66 cm. olan telleri,Mİ,La,Re,Sol,Si ve Mi olarak akort edilir.Günümüzde türkiyede,çoğunlukla popüler müzik için kullanılan Gitar hiç çalmayı bilmeyip hava olsun diye taşıyanlar tarafından da amaç dışı kullanılır.

 • Gam12.07.2006 - 13:17

  Gam; Müzikte,seslerin sırasıyla ve belirli bir kalıp içerisinde dizilişidir.

 • müzik12.07.2006 - 13:09

  Her alan ve her tarzda insanlara farklı duyguları yaşatmak için icra edilen sanat dalı diye düşünüyorum.

 • Viyolonsel12.07.2006 - 12:48

  Çello edebiyatının en ünlü eserleri:
  J.S. Bach:Altı süit.
  L.B Boccherini:Çello koçertoları.
  B.Britten:Çello senfonisi.
  E.Elgar:Çello konçertosu.
  J.Haydn:Do majör Çello konçertosu.
  A.Dvorak:Op. 104 Çello konçertosu.
  S.Prokofyev:Ballad.
  C.Saint-Seans:'Hayvanlar Karnavalı'ndan 'Kuğu'.
  P.Tchaikovsky:Bir Rokoko Teması
  Üzerine Çeşitlemeler.
  A.Webern:'Üç Küçük Parça'.

 • Viyolonsel12.07.2006 - 12:36

  Kısaca'çello' da denen viyolonsel,Fransızca'da 'violoncelle',İtalyanca,İngilizce ve Almanca'da 'violoncello' terimiyle karşılık bulur.

 • Viyolonsel12.07.2006 - 12:31

  Şekli,insan vücudundan esinlenerek yapılmış bir ensturmandır.