Kültür Sanat Edebiyat Şiir

beethoven sizce ne demek, beethoven size neyi çağrıştırıyor?

beethoven terimi Selin Sonsuz tarafından tarihinde eklendi

 • Zümra Yıldız
  Zümra Yıldız

  Bir gün Beethoven, bir arkadaşı ile birlikte Viyana sokaklarında dolaşmaktadır. Tam bu sırada bir apartmandan piyano sesi geldiğini duyar ve kafasını kaldırıp bakar. Apartmanın ikinci katındaki cam açıktır ve ses oradan gelmektedir. Arkadaşına, çalan kişinin muhteşem çaldığını ve onu görmesi gerektiğini söyler. İkisi birlikte ikinci kata çıkıp kapıyı çalarlar. kapıyı açan kadın, Beethoven’ı hemen tanır ve şok olur. Beethoven, piyano sesine geldiğini ve mutlaka çalan kişiyi görmek istediğini söyler. Kadın, piyanoyu çalanın kızı olduğunu ve tanışmaktan mutlu olacağını belirterek onları içeri alır. Beethoven, piyano çalan kızın olduğu odaya girer. Annesi kıza, Beethoven’ın geldiğini söyler ve kız çok heyecanlanır, hemen ayağa kalkar, fakat kız kördür. Bunu gören Beethoven, “lütfen benden birşey isteyin” der, maddi bir şey isteyeceklerini düşünerek. Kızın cevabı şu olur; “ben hiç ayışığı görmedim, bana ayışığını anlatır mısınız? ”
  bunun üzerine Beethoven piyanonun başına geçerek, ayışığı sonatını, doğaçlama olarak besteler.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  1994 çıkışlı bir Alphaville parçası..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Alphaville'in 1994 çıkışlı 'Prostitute' albümünün bir parçası..

 • Erkan Öner
  Erkan Öner

  BEETHOVEN eşi ve benzeri zor bulunur nadir bestecilerden biri olarak bilirim.adeta hayatımızın fon miziğini bestelere döker

 • Özlem Odabaşı
  Özlem Odabaşı

  9'u :))

 • Nur Cevik
  Nur Cevik

  harika bir besteci ama en güsel 9. senfonisi..

 • Keman Cı
  Keman Cı

  beethoven... kişiliğini notalarına yansıtmış yegane besteci..

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  'beethovenı anlamak zordur.'franz liszt

 • Yasemin Doga
  Yasemin Doga

  Ludwig van Beethoven, müthiş bir müzik dehasıdır. 30'lu yaşlarda sağır olmuş ve en büyük eserlerini bu talihsiz kayıp sonrası vermiştir.
  Haydn senfoninin babası ise Beethoven senfoniye -neredeyse- nokta koyan kişidir. Toplam dokuz senfoni yazmıştır - evet çoğunuzun bildiği de sonuncusu yani 9. senfonisidir- ve bu müzik formunda doruğa ulaşmıştır. (Üstadın senfonileri öyle bir kompleks yaratmış ki elli yıl kadar kimseler senfoni yazamamış.)
  Çoğu kaynakta Beethoven romantik dönem bestecileri arasında sınıflandırılsa da kendisi, klasik ile romantik dönem arasında bir köprü, geçiş dönemini temsil eder.
  Beethoven; yalnız, son derece asabi, alıngan bir yapıya sahiptir ki bu huylar sağır olduktan sonra daha da çekilmez bir hal alır. Yine de onun sayesinde sanatçılar soylular tarafından saygı görmeye başlarlar. Sanatçılar hizmetli sınıfından pek ayırt edilmezken Beethoven çağrıldığı davetlerde baş köşeye oturmakta diretir aksi tekdirde davetlere katılmazmış. Böyle yapa yapa eğitmiş aristokratzedeleri :))
  Efendim gelelim şu meşhur 9. senfoniye: Üstadımız dehasını ve farklılığını -elinde olmayan nedenlerle- göstererek bir senfonide olmayan birşeyi yapmış(yani kuralların dışına çıkarak) ve son bölümüne koral bir bölüm eklemiştir eserinin. 'Sen ey tanrılar alevi, ey elizyumun kızı...' diye başlayan ve hepimizin neşeye şarkı diye bildiğimiz ünlü Schiller şiirinin olduğu bölüm.
  Ben daha ne diyim, şu verdiğim bilgileri hiçbir yerde böyle derli toplu bulamazsınız; kıymetimi bilin!

 • Esin Gölnur
  Esin Gölnur

  büyük bir deha bana göre..dinlemeyen çok şey kaybetmiş bu güne kadar demek.. :)

 • Emrah Ünal
  Emrah Ünal

  muziğin dahi cocuğu.....baska söze gerek yok

 • Deniz Göktepe
  Deniz Göktepe

  Ludwig van Beethoven (1770-26 Mart 1827) Alman klasik müzik bestecisi.

  Klasik müziğin en büyük bestecilerinden biri sayılır. Dokuz senfoni, 5 piyano konçertosu, 32 piyano sonatı,bir opera, ve pek çok oda ve orkestra eseri yazmıştır. 1770'de Bonn'da doğmuş, 1792'de Viyana'ya taşınmış ve bundan sonra burada yaşamıştır. Hiç evlenmemiştir. Genç yaşlarda yaşamakta olduğu Viyana'da piyano çalma ve besteleme yeteneği takdir görmüştür. 1801'den sonra duyma hissi azalmaya başlamıştır.

  1817'de tamamen sağır olmuştur. Buna rağmen, ünlü 9. senfonisini hiç duymadan bestelemiştir. Son yaylı çalgılar dörtlüleri de son döneminde bestelenmiştir. 1827'de bir karaciğer hastalığı yüzünden öldüğü sanılmaktadır.

 • Gamze Kırlangıç
  Gamze Kırlangıç

  Klasik müzigin dehasi...
  9. senfoniyi yaratan sahsiyet.

 • Aylin Antmen
  Aylin Antmen

  Klasik müzik dendiğinde akla ilk gelen isim elbette, 9. Senfonisi ile...
  Hayatı desen bir o kadar zor, bir filmde izlediğim hayatının kareleri gözümden gitmiş değil...

 • Bedri Özdemir
  Bedri Özdemir

  9.senfoni abi yaa,gerisi yalan..........

 • Serdar Ozden
  Serdar Ozden

  Bu kadar notayı düşünmesinden.. düşünüp yazmasından.. yazıp bestelemesinden.. besteleyip çalmasından.. ötürü. Sürekli bunu nasıl yaptı? dediğim. Varlığı faydalı olmuş. Bencede deha.

 • Seçkin Kıntaş
  Seçkin Kıntaş

  Müzik Beethoven`dan önce ve sonra olarak ikiye ayrılır
  klasik müziğin eşsiz dehası.
  diğer besteciler müziklerinde insanı yaratamazlarken, o mükemmel insanı yaratmıştır

 • Oğuzhan Demirci
  Oğuzhan Demirci

  Romantik Çağ'ın dahi çocuğu

 • Bora Bozkurt
  Bora Bozkurt

  Ay Işığı Piyano Sonatı No. 14 C Minör

 • Güneş Kıroğlu
  Güneş Kıroğlu

  muzik dehası.....
  9. senfonniyi söylemek ve dinlemek ayrı bir zevk
  ve tabiiki 7. senfoni 2. bölüm.....

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Beethoven...
  müzik dehası..notaları konuşturan adam...

  7.senfoninin ikinci kısmında öyle müthiş şeyler duyumsuyorum ki...

  beethovenin hayatını anlatan bir film izlemiştim....

  finalde bir küçük çocuk tavanarasındaki odasında korkuyla beklemektedir...çünkü alkolik olan babası...sıklıkla ona şiddet uygulamaktadır...
  kulaklarına vuran tokatlar nedeniyle sağır olmuştur zaten...babası naralar atarak evin içine girer ve küçük beethoven pencereden aşağı süzülerek dayaktan kaçar....
  yalınayak koşmaya başlar... çimenler...çimenler....koşar....koşar....

  yolun sonunda bir göl vardır... kendini göle atar...kollarını iki yana açıp kendini sulara bırakır....gökyüzünde ay ve yıldızlar göz kırpmaktadır...ve küçük çocuk sanki uzayla ve yıldızlarla bütünleşmiş gibi yıldızların aksinin vurduğu gölde gülümser....
  artık mutludur ve huzurludur...
  ve bu esnada senfoni son ritmine tüm başkaldırısıyla ulaşır..