Kültür Sanat Edebiyat Şiir

beethoven sizce ne demek, beethoven size neyi çağrıştırıyor?

beethoven terimi Selin Sonsuz tarafından 30.09.2003 tarihinde eklendi

 • Zümra Yıldız
  Zümra Yıldız18.12.2015 - 01:51

  Bir gün Beethoven, bir arkadaşı ile birlikte Viyana sokaklarında dolaşmaktadır. Tam bu sırada bir apartmandan piyano sesi geldiğini duyar ve kafasını kaldırıp bakar. Apartmanın ikinci katındaki cam açıktır ve ses oradan gelmektedir. Arkadaşına, çalan kişinin muhteşem çaldığını ve onu görmesi gerektiğini söyler. İkisi birlikte ikinci kata çıkıp kapıyı çalarlar. kapıyı açan kadın, Beethoven’ı hemen tanır ve şok olur. Beethoven, piyano sesine geldiğini ve mutlaka çalan kişiyi görmek istediğini söyler. Kadın, piyanoyu çalanın kızı olduğunu ve tanışmaktan mutlu olacağını belirterek onları içeri alır. Beethoven, piyano çalan kızın olduğu odaya girer. Annesi kıza, Beethoven’ın geldiğini söyler ve kız çok heyecanlanır, hemen ayağa kalkar, fakat kız kördür. Bunu gören Beethoven, “lütfen benden birşey isteyin” der, maddi bir şey isteyeceklerini düşünerek. Kızın cevabı şu olur; “ben hiç ayışığı görmedim, bana ayışığını anlatır mısınız? ”
  bunun üzerine Beethoven piyanonun başına geçerek, ayışığı sonatını, doğaçlama olarak besteler.

 • Osman Özütler
  Osman Özütler11.05.2009 - 12:34

  1994 çıkışlı bir Alphaville parçası..

 • Osman Özütler
  Osman Özütler10.05.2009 - 20:44

  Alphaville'in 1994 çıkışlı 'Prostitute' albümünün bir parçası..

 • Erkan Öner
  Erkan Öner13.02.2007 - 21:38

  BEETHOVEN eşi ve benzeri zor bulunur nadir bestecilerden biri olarak bilirim.adeta hayatımızın fon miziğini bestelere döker

 • Özlem Odabaşı
  Özlem Odabaşı26.10.2006 - 23:30

  9'u :))

 • Nur Cevik
  Nur Cevik20.09.2006 - 21:50

  harika bir besteci ama en güsel 9. senfonisi..

 • Keman Cı
  Keman Cı03.09.2006 - 15:32

  beethoven... kişiliğini notalarına yansıtmış yegane besteci..

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz21.06.2006 - 19:23

  'beethovenı anlamak zordur.'franz liszt

 • Yasemin Doga
  Yasemin Doga10.03.2006 - 16:16

  Ludwig van Beethoven, müthiş bir müzik dehasıdır. 30'lu yaşlarda sağır olmuş ve en büyük eserlerini bu talihsiz kayıp sonrası vermiştir.
  Haydn senfoninin babası ise Beethoven senfoniye -neredeyse- nokta koyan kişidir. Toplam dokuz senfoni yazmıştır - evet çoğunuzun bildiği de sonuncusu yani 9. senfonisidir- ve bu müzik formunda doruğa ulaşmıştır. (Üstadın senfonileri öyle bir kompleks yaratmış ki elli yıl kadar kimseler senfoni yazamamış.)
  Çoğu kaynakta Beethoven romantik dönem bestecileri arasında sınıflandırılsa da kendisi, klasik ile romantik dönem arasında bir köprü, geçiş dönemini temsil eder.
  Beethoven; yalnız, son derece asabi, alıngan bir yapıya sahiptir ki bu huylar sağır olduktan sonra daha da çekilmez bir hal alır. Yine de onun sayesinde sanatçılar soylular tarafından saygı görmeye başlarlar. Sanatçılar hizmetli sınıfından pek ayırt edilmezken Beethoven çağrıldığı davetlerde baş köşeye oturmakta diretir aksi tekdirde davetlere katılmazmış. Böyle yapa yapa eğitmiş aristokratzedeleri :))
  Efendim gelelim şu meşhur 9. senfoniye: Üstadımız dehasını ve farklılığını -elinde olmayan nedenlerle- göstererek bir senfonide olmayan birşeyi yapmış(yani kuralların dışına çıkarak) ve son bölümüne koral bir bölüm eklemiştir eserinin. 'Sen ey tanrılar alevi, ey elizyumun kızı...' diye başlayan ve hepimizin neşeye şarkı diye bildiğimiz ünlü Schiller şiirinin olduğu bölüm.
  Ben daha ne diyim, şu verdiğim bilgileri hiçbir yerde böyle derli toplu bulamazsınız; kıymetimi bilin!

 • Esin Gölnur
  Esin Gölnur20.09.2005 - 22:42

  büyük bir deha bana göre..dinlemeyen çok şey kaybetmiş bu güne kadar demek.. :)