Kültür Sanat Edebiyat Şiir

piyano sizce ne demek, piyano size neyi çağrıştırıyor?

piyano terimi Işıl Erkurt tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Synthesizerın dedesi..

 • Eren Öztürk
  Eren Öztürk

  Piano...Comptine d'un autre été çalarken aldığın ZeVKin sebebi

 • Merve Nur Yiğit
  Merve Nur Yiğit

  piano bir çalgı türüdür

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  birgün...
  dediğim birkaç birgün' ün içinde..
  o da
  birgün...
  derin ile gecenin hikayesi zihnimde
  sen dokunulmazsın diyen bir sesle

 • Serkan Orhan
  Serkan Orhan

  Yemek masası olarak kullanırım bazen.Zaten hava olsun diye almıştım eve.Gereksiz masrafsız,Çok yer kaplıyo salonda.Tavsiye etmem almayın.Çok çabuk tozlanıyo. hohoho yyy

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Bulutların üstünde olmak gibi..

 • Hakan Hakan
  Hakan Hakan

  piyano. topuklarından girip baldırlarından bacaklarından geçip kalçadan dolaşıp kasıklara bakıp karında yatıp göğüste durup omuzlardan tutup boyundan çekip çeneden çıkıp şakaktan patlatırcasına sıkıp beynin içini işgal eden bir ses ordusuna sahip, çok nazik sessiz sakin enstrumandır.

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  the pianist...

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  orgun ağa babası olup daha fonksiyoneldir değerli üstadları hayatlarında anlaşılamamış kişilerdir 40.senfoni

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir

  Mozart desem yoksa demesem mi dedim bile..

 • İrem
  İrem

  Piyanoda ille klasik müzik çalmak gerekmediğini kaydeden ünlü piyanist ve besteci Tuluyhan uğurlu, bu nedenle onun özgür bir enstürman olduğunu belirtiyor.Yılda 90 konser veren sanatçı piyanoyu demokrasinin sembolü olarak kabul ediliyor.

 • Arthas
  Arthas

  Piyanoyu akort etmek ne anlama gelir?

  Genellikle telli, yaylı ve vurmalı çalgıların sesini ayarlamaya akort etmek denir. Piyonayo akort etmek de sesini düzenlemk anlamına gelir. Akort kelimesi, Almanca akkord sözcüğünden dilimize geçmiştir.


  Piyanoyu taşımak akordunu bozar mı?

  Bu piyanoyu nerden nereye taşıdığınıza bağlı olarak değişir. Eğer sadece bir odadan başka bir odaya ya da aynı odada başka bir yere taşıyorsanız bozulmaz. Ancak belli bir uzkalık sözkonusu ise, bir evden başka bir eve gibi o zaman böyle bir problem sözkonusu olabilir.

  Piyanomu hangi sıklıkla akort etmeliyim?

  Birçok piyano üreticisine göre yeni bir piyano ilk yılında dört kez ancak sonraki yıllarda ise yılda iki kez akort edilmelidir. Bu arada piyanonuzu sık kullanmıyorsanız bile onu akort edilmiş bir biçimde tutmak gerekir.

  Bir piyanonun ağırlığı nedir?

  Ortalama bir konsol ya da küçük piyano yaklaşık olarak yüzelli ile ikiyüzelli kilo arasında değişen bir ağırlığa sahiptir.

 • Arthas
  Arthas

  Bir piyanoda kaç tuş vardır?

  Ortalama bir piyano 88 tuşa sahiptir. Bunların 36'sı siyahtır. Ancak 85 tuşa ya da 88 tuştan daha fazlasına sahip piyanoların var olduğu da bilinse de genel olarak bir piyanonun 88 tuşunun olduğu söylenebilir.

  Kaç çeşit piyano vardır?

  Piyanonun telleri ve ahenk tahtası dikey olanına konsol piyano, dik piyano ya da duvar piyanosu, yatay olanına ise kuyruklu piyano ya da kanatlı piyano denir. Kuyruklu piyanolar daha çok konserlerde kullanılır ve konsol piyanolardan daha pahalıdır.

 • Arthas
  Arthas

  Piyano, klavyeli ve telli çalgılar grubunda yer alan en önemli müzik aletlerinden biridir. Piyanodaki sesler, tuşların tellere dokunan çekiçleri harekete geçirmesiyle çıkar. Seslerin tınısı, önünde tellerin gerili olduğu ahenk tahtası sayesinde güçlenir. Piyanoda bulunan iki pedal çalış sırasında sesi kuvvetlendirir ya da hafifletir.

  Çalgı yapımcıları, 15. yüzyılda, ilk klavyeli çalgı olan epinet'i, onu da geliştirerek klavsen'i buldular. 18. yüzyılın başlarına kadar klavseni kullandıktan sonra onun sesini tekdüzelikten kurtarmayı, istendiğinde güçlü, istendiğinde hafif tınılar veren bir çalgıya dönüştürmeyi tasarladılar. Bunu ilk gerçekleştiren İtalyan Bartolemeo Cristofori oldu. 1709'da Floransa'da yaptığı ve adına “Gravicembalo col piano e forte” dediği çalgı, ilk piyano; Cristofori de piyanonun bulucusu olarak kabul edilir. Bu gelişme daha sonrasında da devam ettirildi. Sürekli yapılan yenilik ve buluşlarla klavsenin yerini piyano aldı. İlk düz piyanoyu İrlandalı Sourtwell yapmıştır.

  Orgdan sonra ses alanı en geniş olan çalgı olan piyanoyu çalan müzisyenlere piyanist denir.


  Fazıl Say, Tuluyhan Uğurlu ve Süher Pekinel Kardeşler bilinen piyanistlerimizden sadece bazılarıdır.

 • Pelin
  Pelin

  Org gibi düşünülen halbuki daha farklı olan bir müzik aleti.Orgtan daha hoş bir tınısı, şevki ve karizması olan bir müzik aleti!

 • Hande
  Hande

  en sevdigim enstrumanlardan biri.. profesyonel olarak calmayı cok isterdim...