Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ideoloji sizce ne demek, ideoloji size neyi çağrıştırıyor?

ideoloji terimi İdris Elibol tarafından tarihinde eklendi

 • Kumdan Kale
  Kumdan Kale

  aslen soyut bir kavram ve marx' a göre
  yanılsama olması ile birlikte,
  uygulandığı alanda somuta aktarılır ve pratikte varolur.

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  çok itici bir kelime gibi geliyor bana..

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil

  politik ogretinin bas gosterdigi, duslenen ideal bir yasam bicmidir ideoloji.

 • Ramazan Ağkıran
  Ramazan Ağkıran

  Demokratik rejimimin hiç bir ideolojinin rejimi olmadığını ve özgürlükler rejimi olduğunu zannedenlere önce küçük bir araştırma yapmalarını tavsiye ederim.Öncelikle Kapitalizmi araştırsınlar.Komünizmin rejiminin Sosyalizm, İslamın rejiminin Hilafet olduğunu bilenler demokrasinin de Kapitalizmin rejimi olduğunu anlıycaklardır

 • Ramazan Ağkıran
  Ramazan Ağkıran

  İdeoloji dünya hayatında insan oğlunun toplumsal hayatını düzenleyen, insanoğlunun dünya üzerinde yaşarken dünya hayatının öncesi ve sonrasına dair edindiği fikirdir.Hiç aramaya gerek yok arkadaşlar ideolojinin en basit ve en doğru açıklaması budur.Bir fikrin ideoloji değeri taşıyabilmesi için o ideolojinin bünyesinden bir hayat düzeni çıkmalıdır.Çıkan bu hayat düzeni(sistem) insanoğlunun dünya üzerindeki toplumsal yaşantısını hiç bir boşluk bırakmadan düzenleyebilmelidir.Dünya üzerinde bu tarzda insanoğlunun toplumsal yaşantısını düzenleyen ve ihtiyaçlarını nicelik ve nitelik bakımından düzenleyen üç fikir (ideoloji) vardır.Bunlar; ikisi akli birisi ilahi olmak üzere üç tanedir.Bunlar Kapitalizm, Komünizm ve İslam 'dır.Bunun dışındakiler toplumsal yaşantıyı tam ve eksiksiz düzenleyemediklerinden düşük alt fikirlerdir.Örneğin Milliyetçilik gibi.Şimdiden teşekkürler.

 • Onur Aydın
  Onur Aydın

  1944 e yanıt
  nasıl ideolojilere karşı durupta karşı duruşunuzu bir ideoloji gibi kalıba döktünüz hayret ettim

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  resmi ideolojisi olan hiçbir devlet demokratik değildir.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Her ideolojide illa ki doğruluk payı vardır..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  İnsan aklının yarattığı hiç bir ideoloji sonsuza kadar devam edemez.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bazı ideolojiler; Sosyalizm,komünizm,kapitalizm,emperyalizm,fanatizmi savunanlara kişisel ya da toplumsallık bağlamında belli ölçülerde düşün anlamında saygı gösterilir.Saygı değil de,insanlık adına nefretle karşı konulması gereken izim'ler,Faşizm,Anti-semitizm,Sosyal Darvinizm,ve bonapartizm'dir.

 • Attila İlhann
  Attila İlhann

  bir dusunce, hakim olmak isterse, ideoloji olmalidir. misal: marksism bir dusuncedir, ama o zaman ki lenin o dusuncenin sayesinde bir hukumet yaratti, ve marksism dusuncesini bir vesile hakimlik icin etti, bir ideoloji olmusdur marksism. ideoloji bir toplum da olursa, siyaset, iktisad, kultur, sanat, ispor ve... her bi sey onun oyuncagi olacaktir.ideoloji bu zaman da olupdur ya olmekdadir. ideolojunu ben hepinizden iyi ve cok anliyorum, cunki iranda yasiyorum.

 • Ferhat Yavuz
  Ferhat Yavuz

  Düşünce biçimi.

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  sağ/sol farketmez, elbette hiçbir ideoloji mükemmel değildir..
  farklı ideolojileri inceleyen bünyeler, her ideolojinin -kendilerine göre- aksayan/tıkslayan/hömküren/çemkiren yönlerini bulabilirler..zaten bulmalılar da..doğru olan budur çünkü..

  zira, koşulsuz kabul edilen, asla eleştirilmeyen/eleştirilemeyen fikirlerin sağlıklı olmadığı gün gibi aşikârdır.

  demem o ki,
  ideolojileri özümseyen, onlara tersten de bakabilmeyi başaran bünyeler, zaten taşın altına elini sokmaktan zerre çekinmeyeceklerdir..

  aslolan,
  okumak ve anlamak, dolayısıyla bilmek.
  ardından,
  yaşananlara bakmak ve tabloyu daha net görmek/görebilmek.

  gerisi zaten çorap söküğü..

 • Mehmet Bilen
  Mehmet Bilen

  İDEOLOJİ NEDİR?
  (İDEOLOJİK ETKEN VE İDEOLOJİK BİÇİMLER)

  İdeoloji dediğimiz şey nedir? İdeoloji diyen, her şeyden önce fikir (ide) demektedir. İdeoloji, bir bütün, bir teori, bir sistem, hatta bazen yalnızca bir zihniyet oluşturan fikirlerin tümüdür.
  Marksizm, bir bütünü biçimlendiren ve bütün sorunlar için bir çözüm yöntemi sunan bir ideolojidir. Cumhuriyetçi bir ideoloji, bir cumhuriyetçinin kafasında bulacağımız fikirlerin bütünüdür.
  Ama bir ideoloji, yalnızca salt fikirlerin, her türlü duygudan ayrıldığı varsayılacak fikirlerin toplamı değildir (zaten bu, metafizik bir anlayıştır) , bir ideoloji, zorunlu olarak, duyguları, gönül yakınlıklarını, hoşlanmazlıkları, umutları, korkuları vb. içerir. Proletarya ideolojisinde, sınıf savaşımının düşünceye dayanan öğeleri yanında, kapitalist düzenin sömürdüklerine karşı, 'mahpuslara' karşı duyulan dayanışma duygularını da, isyan duygularını da, coşku ve hayranlık duygularını vb. buluruz. Bütün bunların hepsi bir ideolojiyi oluşturan şeylerdir. İdeolojik etken denen şeyi görelim: bu, ideolojiyi, bir neden olarak ya da etkileme yeteneğinde bir şey yapan bir güç olarak anlamaktır ve bunun için de, ideolojik etkenin etkisinden söz edilir. Örneğin dinler, hesaba katmamız gereken birer ideolojik etkendir; hala önemli bir biçimde etken olan manevi bir güçleri vardır.
  İdeolojik biçim denince ne anlaşılır? Bu deyimle, özelleşmiş bir alanda (bilim ve sanat alanında) bir ideoloji oluşturan, özel fikirlerden bir bütün anlatılır. Din, ahlak, ideolojik biçimlerdir; aynı şekilde, bilim, felsefe, edebiyat, sanat, şiir de ideolojik biçimlerdir. Öyleyse, genellikle ideoloji tarihini, özelikle bütün bu biçimlerin rolünü incelemek istersek, bu incelememizi, ideolojiyi tarihten, yani toplumların yaşamından ayırarak değil, ideolojinin, etkenlerinin, biçimlerinin rolünü toplum içine yerleştirerek ve toplumdan yola çıkarak yürüteceğiz.

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan

  büyük zekalar, sürüleri ideolojiler aracılığıyla güder.. kutsal değerlerin içini boşaltmak için bunları kullanır....
  _millet gibi Allah'ın kutsadığı bir kavramdan, milliyetçilikten diğerleri nefret etsinler diye mesela...
  _başka birinde eşitlik, özgürlük, yardımlaşarak hep birlikte yaşamak gibi kavramları.....
  _akılcılık, deneycilik... dinsizlik sayılsın diye...
  _ve hatta, diğerleri dinden, Kuran'dan soğusunlar diye en başta mezhep denilen ideolojileri bile yaratmışlardır köpoğlusuları... ]:((
  _Ne mutlu Türküm diyene, yaşasın halkların kardeşliği, Allahu ekber...... bunları birarada diyecek kimse bırakmamışlardır....

 • Balamir Ercan
  Balamir Ercan

  Liberalizmi bilmek, sosyalizmden beslenmek, faşizmden uzak kalmak, İslamiyete de uymak lazım.

 • İlkerkar
  İlkerkar

  bireyin her turlü eylem,gorüş ve siyasi ortama bakışı

 • Seda
  Seda

  bir toplumsal grubun ya da toplumun yasamina yon veren ve kendi icinde uyumlu bir sistem olusturan dusunceler,inanclar ve yine dusunus yontemlerinin bir butun halidir...

 • Pembe
  Pembe

  burda kimse kalmadı
  mailden ulaşmasaydın bende yoktum.bitti tartışma.bu yüzdende yazdıklarını silip gittiler.can habertanların lehine karar verdi.
  şu sıralardada işleri yoğun hallettiklerinde sana ulaşırlar.
  terkedilmedin yani.sen bizim biricik çaylağımızsın. :)))
  tartışma diyaloglarını kopyalarken kaçırdığın yer varsa ben sana yolların sen söyle yeter.hadi eyvallah.

 • Kandıralı
  Kandıralı

  pembe senin yazdıkların nerde
  aloooo biriniz ulaşın bana yaaaa
  delirecem kaç gündür kimseden haber yok

 • Kandıralı
  Kandıralı

  bizim ekipten kimse kalmadımı.
  habertan nerde oda yok
  üstelik yazdıklarıda yok

 • Murat Duygulu
  Murat Duygulu

  yönetici elitin, kendi varlık sebebini meşrulaştırmak için oluşturduğu ve toplumun geri kalan kısmını kendine yedeklemeye yarayan, tamamiyle insan ürünü bilinç yanıltsaması... ör: milliyetçilik, kemalizm, faşizm, islamcılık...

 • Yaşam Aslan
  Yaşam Aslan

  Toplumun şöyle yada böyle olması gerektiğine inananların düşünce vekanılarından ortaya çıkan düşünce sistemi...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  İdeologların ürettiği bir bilim dalı. İlk üretimi eski yunanda Platon devlet teorisi ile gerçekleştirmiştir. İdeologlar halkı belli bir kanala kanalize etmek gereksinimi duyunca bu tür şeyler üretir. Bu kanallar reyting kaygısı taşımaz. Kişiler hangi kanalı kendi hallerine yakın hissederlerse o kanala zaplarlar, bu olaya kanalize edilmek denir. Fakat çok fazla zap yapanlar pek kimse tarafından sevilmez. Bu olayı,da değerlendiren ideologlar bu sefer idealler adı ile farklı bir ideoloji bile yaratmıştır..

  Ne oluyor bana akşam güneşi...
  En iyi TV mi seyretmek serinde?

 • Osman Sevimli
  Osman Sevimli

  idea dan geldigi belirtilen kelime düşünce anlamındadır.fakat günümüzde üzerine üstlenen misyon daha çok bazı grubların taşıdıkları aykırı düşünceler agırlıklıdır.dönem itibariyle biraz siyasi makyaj altındadır.

 • F
  F

  Dünya ve Toplum/lar hakkında birbirleriyle tutarlı olan inanç ve düşünce sistemi.

 • F
  F

  ideo = idea = Düşünce,fikir kökünden gelen kelime

 • Yalçın Mamay
  Yalçın Mamay

  ideoloji

 • Özgür Turgay
  Özgür Turgay

  gereksiz..

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Prof. Serif Mardin'in bu adi tasiyan bir kitabi var..