Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

lenin sizce ne demek, lenin size neyi çağrıştırıyor?

lenin terimi Erhan Hakalmaz tarafından tarihinde eklendi

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  john lennon var bir de.. ama o şarkıcıdır. lenin ise tam orrrrrr... garip bir halde anlayamadığım ve insanlara hizmet etmek yerine zarar veren iğrenç bir ideolojiyi temsille kalmamış uygulamış gariban adam..

 • Emma Libertarian
  Emma Libertarian

  'Öldü Lenin' isimli şiir Nazım Hikmet'in şiiridir. Belirtmeyi unutmuşum,
  sorry.

 • Emma Libertarian
  Emma Libertarian

  USTAMIZIN ÖLÜMÜ

  Bir haberim var size
  Telgraf direklerinin demir saçlarını titreten bir haber
  Fakat en büyük tehlike
  Kıramaz birbirine kenetlenen kolların zincirini
  Kenetlenin
  Öldü Lenin! ...

 • Luci Lucifer
  Luci Lucifer

  Komünistler bir çift sözüm var size
  İster devlet başında olun, ister zindanda
  İster sıra neferi, ister parti katibi.
  Lenin girebilmeli, her zaman, her mekanda
  İşinize, evinize, bütün ömrümüze
  Kendi işi, öz evi, kendi ömrüymüş gibi

  der nâzım.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Lenin'ı aşağılayanlara bir sorum var. 1917 rus devrimi yapımasaydı.ulusal kurtuluş savaşı kazanılırmıydı? Şayet Lenin Türtiye'ye para ve silah yardımı yapmasaydı.Bizim Rus düşmanlığımız A.B.D kucağına oturmamıza neden oldu.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  LENİN
  1917 Bolşevik devriminin lideriydi. 7 sene ülkenin bütün iplerini elinde bulundurdu, astığı astık, kestiği kestik olan, onbinlerce muhalifi türlü yollarla ortadan kaldıran Lenin,hastalandığında, Moskova’nın 60 kilometre güneyinde bulunan dinlenme evinde kalmaktaydı. Attığı çığlıklar civarda yaşayanların tüylerini ürpertiyordu.
  Ateist ve materyalist dünya görüşünü benimseyen, Kainatın sahibini inkar eden ve bu inkarını da resmi ideoloji haline getiren, iktidarın gücüne güvenerek firavunlaşan Lenin, gözle görünmeyen mikropların esiri olmuştu. 1902 de sürgündeyken kaptığı frengi hastalığının ardından1922 de beyin kanaması geçirmişti. Sık sık felç inmeye başlamış, daha sonra sara hastalığına ve damar sertliği ile migrene yakalanmıştı.Daha sonra delirmeye, şuurunu kaybetmeye başladı. Çığlık ata ata tamamen delirmiş vaziyette 24 Ocak 1924 tarihinde ölmüştü.

 • Serdar Kıran
  Serdar Kıran

  BEN ÖNCELİKLE YUKARIDAKİ İMAMHATİPLİ KARDEŞİMİN YAZDIKLARINA AYNEN KATILIYOTUM FAKAT LENİN BİR LİDERDİR O ZAMAN İÇİN YAPMASI GEREKENLER BUNLARMI DİYE DÜŞÜNÜYORUM FAKAT BİR GERÇEK VAR ÇAĞ DIŞI BİRİ YAPTIKLARI İNSAN MİDESİNİN ALCAĞAI ŞEYLER DEYİL. LENİN DÖNEMİNDE RUSYADA FUTBOL HIZLA İLERLİYOR AŞIRI BİR MERAK VAR NEYSE BAZI YETKİLİLER LENİNE SİZ NASIL BÖYLE BİR YÖNETİM KURUP HALKI SİNDİRDİNİZ DİYE SORUYO LENİNİN VERDİYİ CEVABA BAKIN :) BİRAZ GÜÇ BİRAZ ZEKA HALKIM BENİ YENİLMEZ GÖRDÜ HEP FAKA T ASIL OLAN BU DEYİL RUSYA O YILLAR FUTBOLU AŞIRI SEVİYORUM HER MUHİTE BİR SAHA YAPTIRDIK HALK TAMAMEN FUTBOLA ADAPTE OLDU ÖYLEKİ ARTIK NASIL YÖNETİLDİKLERİNİ BİLE UNUTTULAR :) :)

 • Sen Ve Ben
  Sen Ve Ben

  aslen rus degil bir yahudi (ratat)

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı

  Ekim Devrimi: Kaldığı yerden komünizme

  Ekim Devrimi: Kaldığı yerden komünizme
  Bir masal gibi inanılmaz derecede güzel, zamansız ve mekansız başlayan bir anlatı değildi o. Dünyanın tüm sömürücü sınıfları için bir karabasan ve dünyanın tüm sömürülen sınıf ve ezilen halkları için kolları sıvamaya çağıran, kurtuluşun yolunu gösteren bir ayağa kalkıştı. Yüzyılların ezilmişliğinden, horlanmışlığından, boyun eğdirilmişliğinden, kör cahilliğinden silkinip bendini yıkarak patlamalı bir akışla özgürleşerek düzlediler devrimin yolunu.

  Devrimden söz ediyoruz. Ve elbette ki düz değildi yolu. Her devrim en sert dönemeçtir toplumların yaşamında. Var olan egemenlik ilişkilerini yıkarak baş aşağı eder tüm toplumsal ölçüleri. Rus işçi ve köylüleri de kendi güçleriyle yolunu açtıkları devrim kavgasından, hız kesen bir yenilgi de yaşasalar zaferle çıkmayı başardılar.

  Rusya‘nın uçsuz bucaksız topraklarında, savaşın yıkıcılığıyla karşı karşıya gelip, Çarlığın baskıcı, mutlak otoritesi altında kapitalizmin fabrika cehennemlerine düşen köylü yığınları, işçileşerek en köhnemiş kurumlarıyla sallayıp sarstı toplumu.

  Devrim yapmak; toplumun bağrında taşıdığı tüm çelişkileri, yüzü yeni bir topluma dönük mücadele içinde devrimcileşerek çözebilecek bir sınıf, bu sınıfın her adımında devrimci politika ve taktikleriyle önünde ve içinde olarak o en belirleyici devrim günlerinde bütünleşip önderleşerek nihai hedefe götürecek bir parti; işte devrim, işte iktidar, işte Ekim Devrimi.

  “Her grev, devrimin binlerce başından birinin görünmesidir” der, sınıf düşmanı önsezileriyle Rusya İçişleri Bakanı. Onu doğrularcasına 1905′ te grevlerle birlikte yükselir barikatlar. Kendiliğinden gelişen kitlesel grevler bolşeviklerin sosyalizm propagandasıyla birleşerek “Kahrolsun Otokrasi! ” sloganıyla politik greve dönüşür. Devrimin sadece başı değil kendisi de görünmüştür artık. Sömürülen yığınların devrimci ayağa kalkışları içinden, bin yıllık köhnemiş Çarlık düzenine karşı yepyeni bir iktidar yön vermektedir geleceğin sovyetlerine. 1905′ te fabrikalardan, atölyelerden, evlerden, kışlalardan devrim yapmak için sokağa taşan kitlelerin devrimci enerjisi, önderlik edecek parti yokluğunda boşa düşer.

  Yenildiler. Ama dövüşerek alınan bu yenilgi, proletarya ve emekçilerin yeniden ayağa kalkma düşünü ve azmini güçlendirdi sadece. 1917′ de, sadece çarlıktan da değil, gerici Kerenski Hükümeti’nden de çekip aldılar kendilerinin olanı: İKTİDARI!

  26 Ekim sabahı devrime uyandı Rusya. İşçi, köylü ve emekçiler zaferlerini kutluyordu. Tüfeklerden havaya sıkılan neşeli mermi seslerine yeni iktidarın yeni sahiplerinin sesi karışıyordu. “Kolları sıva şefim, şehir barut kokuyor.” Yapılacak çok iş vardı. Nasıl devrimci bir atılganlıkla savaşıldıysa, nasıl devrimde öncü rol oynayıp tüm halkı örgütlemenin eşsiz örneklerinden, sovyetleri yarattılarsa, sosyalizmi inşa ederken de aynı yaratıcılık ve kahramanlıkla öne atıldılar.

  Ekim Devrimi: İşçi sınıfını iktidara taşıyan devrim. Her şey Aurora zırhlısının Kışlık Sarayı hedefleyen top atışlarıyla başlamadı elbet. Tarihin ileriye akışı Paris Komünü‘nden (1871) sonra ikinci kez sosyalizmin zorunluluğunu devrimle ortaya koydu. İşçi sınıfı burjuvazinin iktidarını, kapitalizmi ilk kez yenilgiye uğratarak sosyalizmin gerçekleşebileceğini tüm açıklığıyla ortaya serdi.

  Tarih, gelecek üzerine sorulabilecek tüm soruları yanıtlıyor. Biz onun hareketini ve geleceğin nasıl biçimlenmesi gerektiğini biliyoruz. Yönümüz açık. Devrimler ve karşıdevrimlerle yol alıyoruz geleceğe. Devrim düşmanlarından da öğreniyoruz. Devrimin binlerce başı varmış. Onaylamamak ne mümkün. Biz hangisini tuttuk ellerimizle?

  Ekim Sosyalist Devrimi’ne ulaşılıncaya kadar işçi sınıfı ve emekçi kitleler hangi dönüşümleri yaşadılar? Bolşevik Parti hangi aşamalardan geçerek geniş kitlelere önderlik edebilecek yeni tipte bir partiyi örgütledi ve iktidarı burjuvaziden söküp aldı?

  Ekim Devrimi deneyiminin tanığıyız. İşçi sınıfı ve emekçi kitlelerin bir kez kendi kaderlerini ele almaya başlayınca devrimci yaratıcılıkta sınır tanımadıklarını biliyoruz. Ama yine bu sınır tanımazlığın devrimin o en kritik anlarında yalnız, yönsüz, hedefsiz kaldığında iktidarı fethedemeyeceğini, kurtuluşun gerçekleşmeyeceğini de birçok başka devrim (Almanya, İtalya…) örneğinden biliyoruz.

  Ekim Devrimi’ni, o kritik günlerin her anına, kavgasını da vererek büyük bir inat ve kararlılıkla yön çizen bilinç ve iradeden, kısaca Lenin’den ve Parti’den öğrenmeliyiz. Yepyeni anlamlar çıkaran Ekim Devrimi’nin gözleriyle dalmalıyız yaşama; genel doğrularla değil o doğruları yaşamın akışına egemen kılacak somut hedefler için, M-L’yi yaratıcı bir tarzda çağa ve ülkemize uyarlayıp “eylem kılavuzu” olarak kullanmayı öğrenmek için, yenilgilerden ders çıkarıp zaferlerden sarhoş olmamak için, her koşulda proletaryanın çıkarlarının, devrimin geleceğinin kararlı, ısrarlı savunucusu olmak için, öngörü, yaratıcılık, iktidar bilinci ve tutkusuyla sosyalizmi zafere taşımak için… her devrimci kendinde Ekim Devrimi’ni yaşatmalı.

  Ayaklanma günlerinde “Devrimin kurtuluşunun, açlığa karşı çarenin, toprağın köylülere devrinin kendilerine bağlı olduğunu bilerek fırsatların kaçmasına izin veren devrimciler en büyük cinayeti işlemiş olacaklardır” der Lenin. Bugüne dair bir çırpıda cinayet sebebi olabilecek pek çok şey sayabiliriz. Devrim öngünlerinde olmasak da fethedilecek iktidarlar var ve tarih ağır aksak da olsa ilerleyişini sürdürüyor. Her ne pahasına olursa olsun emperyalizmin işini bitirecek olan o ışıklı yolu bir kez daha açmak için uğruna savaşılacak ve kazanılacak olan bir dünya var önümüzde. Emperyalist kapitalizme karşı savaşı başlatan ve sosyalist devrimler çağını açan Ekim Devrimi, emperyalist kapitalist boyunduruktan kurtuluşun yolunu gösteren canlı bir örnek olarak dünyanın işçi, emekçi ve ezilen halklarına yol göstermeye devam ediyor. Dünya ekonomisinin kriz içinde debelenip, emperyalistlerin yağma savaşlarını başlattıkları, işçi sınıfı, emekçiler ve ezilen halkların dünya çapında yoksullaştığı, aç kaldığı, işsizliğe ve kıyımlara mahkum olduğu koşullarda tüm dengeleri sarsacak- kendi dengelerini yaratacak bir çağ dönümü alttan alta eşelemekte kapitalizmin çürümüş toprağını.

  Latin Amerika’da sınıfsal güç dengelerini zorlayan işçi, işsiz ve köylü yığınları, Avrupa’da genel grevlerle hareketlenen işçiler… Tarih ilerliyor, dünyanın sömürülenleri yolunu arıyor, yeni Ekim devrimleri yıldızlar kadar uzak - yıldızlar kadar yakın parlamakta başımızın üstünde.

  Tarihin derinliklerine gömülmüş, biten bir şey yok. Şarkımız sürüyor!

 • Elif Güneş
  Elif Güneş

  karl marx,stalin,mao,fidel castro...bana bunları hatırlattı napiym :)

 • Kübra Türkben
  Kübra Türkben

  bu herifin yaptığı herşey bi vahşettir başka bişe değildir..ayrıca onun hakkında yayımlanan bi belgeselde rus insanlarına neler yaptığı bilinir ve ölümüne sadece biş kaç saat kala suratı aynı bi maymun gibi..gece rüyanıza girse korkarsınız..insanmı bu dersiniz..gerçi bi hayvandan farkıda yokta nesse..

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  Bu madde Vladimir Lenin'in hayat öyküsüdür. Lenin'in görüşlerinin ayrıntılarını öğrenmek için Leninizm maddesine bakınız.
  Vladimir İlyiç Ulyanov 'Lenin'
  В л а д и м и р И л ь и ч У л ь я н о в 'Л е н и н '

  Doğumu 22 Nisan 1870
  Simbirsk, Rusya
  Ölümü 21 Ocak 1924
  Moskova, SSCB
  Vladimir İlyiç Ulyanov, bilinen adıyla Lenin (Rusça: В л а д и м и р И л ь и ч У л ь я н о в 'Л е н и н ') , (22 Nisan 1870, Simbirsk,Tataristan Cumhuriyeti – 21 Ocak 1924, Moskova) , Rus yazar, sosyalist politikacı, Ekim Devrimi'nin lideri ve Sovyet Rusya'nın ilk devlet başkanıdır.

  Konu başlıkları [gizle]
  1 Çocukluğu ve gençliği
  2 Devrimcilik dönemi
  3 Sovyet devletinin başında
  4 Gizli polisin kuruluşu
  5 Suikast girişimleri
  6 Rusya Komünist Partisi ve iç savaş
  7 Yaşamının son yılları
  8 Ölümünden sonra
  8.1 Lenin'in beyninin incelenmesi
  9 Sovyetler Birliği'nde Lenin'in Sansürlendiği İddiaları
  10 Kitapları
  11 Kaynakça
  12 İlgili maddeler  Çocukluğu ve gençliği [değiştir]
  Vladimir Ulyanov (Lenin)
  1887 civarıRusya İmparatorluğu zamanında adı Simbirsk olan Ulyanovsk'ta doğan Lenin demokrasi ve özgür eğitim için mücadele veren devlet memuru İlya Nikolayeviç Ulyanov (1831-1886) ile liberal görüşlere sahip Maria Aleksandrovna Ulyanov'un (1835-1916) oğludur. Ailenin etnik yapısı çeşitlilik gösterir. 'Lenin'in ataları Rus, Kalmuk, Yahudi, Alman, İsveçli ve muhtemelen diğer birkaç halka daha mensuptur.' [1] Lenin Rus Ortodoks Kilisesi'nde vaftiz edilmiştir.

  Yaşamının ilk yıllarında iki trajedi ile karşı karşıya kalmıştır. Bunlardan birincisi 1886 yılında babasının beyin kanamasından ölümü, ikincisi de Mayıs 1887'de abisi Aleksandr Ulyanov'un Rus çarı III. Aleksandr'ın hayatına kasteden bir bombalama eylemine katılması nedeniyle asılmasıdır. Aleksandr tutuklandığı sırada yanında bulunan kızkardeşi Anna, Karzan yakınlarındaki küçük Kokuchkino kasabasına sürülmüştür. Bu trajediler Lenin'in radikalleşmesinde etkili olmuştur. Resmî Sovyet biyografilerinde, devrimci eylemlerinin temelinin bu olaylarda yattığı söylenir. Sovyet ders kitabında basılan Beluzov'un ünlü resmi 'Farklı bir yol izleyeceğiz' genç Lenin'i ve annesini Aleksandr'ın kaybı için yas tutarken gösterir. 'Farklı bir yol izleyeceğiz' cümlesi Lenin'in halk devrimi için anarşist ve bireysel yöntemler yerine Marksist bir yaklaşım seçtiği anlamına gelmektedir. Lenin Marksizm ile ilgilenmeye başladıktan sonra öğrenci gösterilerine katıldı ve sonunda tutuklandı. Kazan Üniversitesi'nden atıldıktan sonra bağımsız olarak çalışmalarına devam etti ve 1891 yılında avukatlık yapmak için lisans aldı. [2] Latince ve Yunanca konusunda kendini gösteren Lenin aynı zamanda Almanca, Fransızca ve İngilizce de öğrendi. Üniversiteden atılmasından avukatlığa hak kazanmasına kadar geçen sürede Komünist Manifesto'yu Rusça'ya çevirdiği de söylenmektedir. [kaynak belirtilmeli]


  Devrimcilik dönemi [değiştir]Lenin Samara’da birkaç yıl çalıştıktan sonra 1893 yılında St. Petersburg’a yerleşti. Kariyer yapmak yerine devrimci propaganda ile uğraşmayı tercih etti ve Marksizm üzerine çalıştı. 7 Aralık 1895'te tutuklandı. 14 ay tutulduktan sonra Sibirya’daki Shushenskoye köyüne sürgüne gönderildi.


  Lenin'in sabıka kaydındaki fotoğrafı, Aralık 1895Temmuz 1898’de bir sosyalist eylemci olan Nadejda Krupskaya ile evlendi. Nisan 1899'da Razvitiye kapitalizma v Rossi (Rusya’da Kapitalizmin Gelişmesi - Geniş-Çaplı Sanayi İçin Bir İçpazarın Oluşma Süreci) [3] yayımlandı. 1900 yılında cezasının sona ermesinin ardından Rusya’da ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde çalıştı. Zürih, Cenevre, Münih, Prag, Viyana, Manchester ve Londra’da bulundu. Sürgünde iken, sonraları önde gelen rakiplerinden olacak olan Julius Martov ile Iskra gazetesini kurdu. Devrimci hareket üzerine çeşitli makaleler ve kitaplar yazdı. Bu dönemde çeşitli mahlaslar kullandıktan sonra sonunda Lenin mahlasını kullanmaya karar verdi.

  Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nde (RSDİP; Rusça: Р С Д Р П ;) etkin görev aldı. 1903 yılında yazdığı Çto delat? (Ne yapmalı? – Hareketimizin Can Alıcı Sorunları) [4] kitapçığının kısmen etkilemesiyle ortaya çıkan parti içi bölünmede Menşeviklere karşı Bolşeviklere önderlik etti. Bu kitapçığın devrim öncesi Rusya’sında en etkili kitapçıklardan biri olduğu söylenir. Lenin bu kitapçığı her beş işçiden üçünün ya okuduğunu ya da kendisine okunduğunu iddia etmiştir [kaynak belirtilmeli]. 1906 yılında RSDİP’nin başkanlığına seçildi ve güvenlik nedeniyle 1907 yılında Finlandiya’ya geçti. Avrupa’daki seyahatlerine devam ederek 1912’de Prag Parti Konferansı ve 1915’de Zimmerwald Konferansı gibi birçok sosyalist toplantıya ve etkinliğe katıldı. Lenin Zimmerwald Solu’nun en önemli lideriydi. Inessa Armand Rusya’yı terkedip Paris’e yerleştikten sonra sürgünde yaşayan Lenin ve diğer Bolşevikler'le karşılaştı. Armand’ın bu dönemde Lenin’in sevgilisi olduğuna inanılır [kaynak belirtilmeli]. Lenin daha sonra İsviçre’ye geçti.

  1914 yılında I. Dünya Savaşı başladığında, o zamanlar kendilerini Marksist diye tanımlayan Avrupa’nın Sosyal Demokrat partileri kendi ülkelerinin savaş için harcadığı çabayı destekledi. Lenin, Alman Sosyal Demokratları'nın savaşı desteklediğine ilk başlarda inanmamıştı, bu olaylar neticesinde savaşı destekleyen partilerden oluşan İkinci Enternasyonal’den ayrıldı. Lenin “emperyalist savaş” olarak nitelediği bu durumun sınıflar arası savaşa dönmesi gerektiğini savunuyordu.

  Rusya’daki 1917 Şubat Devrimi’nden ve Rus çarı II. Nikolay’ın devrilmesinden sonra Lenin en kısa sürede Rusya’ya geri dönmek zorunda olduğunu biliyordu ancak tüm hızıyla süren I. Dünya Savaşı sırasında tarafsız İsviçre’de sıkışıp kalmıştı. İsviçreli komünist Fritz Platten, Lenin’in ve etrafındakilerin Almanya üzerinden trenle yolculuk edebilmesi için Alman hükümeti ile anlaşmaya varmıştı. Alman hükümeti Lenin’in Rusya’ya dönüşünün açabileceği siyasal karışıklığın Doğu Cephesi’nde savaşı bitirmeye yardımcı olacağını umuyordu [kaynak belirtilmeli]. Almanya’dan sonra feribotla İsveç’e geçen Lenin’in İskandinavya’daki yolculuğu İsveçli komünistler Otto Grimlund ve Ture Nerman tarafından ayarlanmıştı.

  Nisan 1917’de Petrograd’a ulaşan Lenin, geçici hükümete karşı Nisan Tezleri ‘ni [5] yayımlayarak Bolşevik hareketinde liderlik konumuna geldi. Başlangıçta Lenin, partisini sol görüş olarak izole etmesine rağmen Bolşeviklerle anlaşmazlık sonucu parti, geçici hükümetten medet ummayanların toplanma yeri hâline geldi. Muhalefetteki Bolşevikler, sorumluluk almayarak hükümet uygulamalarına sahiplenmediler. [6]

  Bu dönemde Aleksandr Kerensky ve Bolşeviklerin diğer rakipleri Lenin’i Almanlardan para alan bir ajan olarak suçladı. Bunun üzerine (önceleri Menşevik olan sonra Bolşeviklere daha yakın duran) Leon Troçki 17 Temmuz’da Lenin’i savunan bir konuşma yaptı: 'Öyle dayanılmaz bir hava yaratıldı ki artık ne siz ne de biz nefes alamıyoruz. Lenin’e ve Zinoviev’e alçakça iftiralar atılmakta. Lenin devrim için otuz yıldır mücadele ediyor. Ben yirmi yıldır halkın ezilmesine karşı mücadele verdim. Bunun sonucunda Alman militarizmine karşı, nefretten başka bir duygu beslememiz söz konusu bile olamaz. (...) Alman militarizmine karşı mücadelem nedeniyle bir Alman mahkemesi tarafından sekiz ay hapis cezasına çarptırıldım. Bunu herkes bilir. Bu salonda bulunan kimse bizim Almanların paralı uşağı olduğumuzu söylemesin. ' [4]

  Temmuz ayında başarısız bir Bolşevik ayaklanmasından sonra Lenin güvenlik nedeniyle Finlandiya’ya gider. Ekim ayında geri dönerek geçici hükümete karşı 'Sovyetler iktidara! ' sloganıyla silahlı bir devrime önayak olur. Hükümet üzerine düşüncelerini 'Devlet ve Devrim' [7] adlı denemesinde açıklamıştır. Bu denemede işçiler tarafından seçilen ve yine işçiler tarafından iptal edilebilen işçi konseylerinden ya da 'sovyetlerden' oluşan yeni bir hükümet tarzından söz etmiştir.  Sovyet devletinin başında [değiştir]8 Kasım’da Lenin, Rus Sovyet Kongresi tarafından 'Halk Komiserleri Konsey Başkanı', yani hükümet başkanı seçildi.

  'Komünizm Sovyet iktidarı ile tüm ülkeye elektriğin ulaştırılmasıdır' [8] diyen Lenin, Rusya’nın her yerine elektrik götürülmesinin ve tarım ile sanayinin modernize edilmesinin önemini vurgulamıştır. 'Sanayinin modern ve ileri teknoloji üzerinde örgütlenmesinin ve kent ile kırsal arasında bağlantı sağlayacak olan elektriğin yaygınlaştırılmasının kent ile kırsal arasındaki ayrımı ortadan kaldıracağını, kırsaldaki kültür düzeyini yükseltmeye olanak sağlayacağını ve ülkenin en ücra köşelerinde bile geri kalmışlığı, cehaleti, yoksulluğu, hastalığı ve barbarlığı yok edeceğini köylülere göstermeliyiz.' [9] Herkes için ücretsiz evrensel bir sağlık sistemi kurmak, kadınlara haklarını iade etmek ve okur yazar olmayan Rus halkına okuma yazma öğretmek konularında çok hevesliydi. [10] Ama Bolşevik hükümetinin öncelikli eylemi Rusya’yı I. Dünya Savaşı’ndan çekip kurtarmaktı.

  Almanların doğuya doğru sürekli ilerlemeleri tehdidiyle karşı karşıya kalan Lenin, Rusya’nın acilen bir barış antlaşması imzalaması gerekliliğini tartışmaya açtı. Buharin gibi diğer Bolşevik liderleri, savaşa devam etmenin Almanya’da devrim çıkartmanın bir yolu olduğunu savunuyorlardı. Uzlaşmaları yöneten Troçki her iki tarafın da toprak kazançlarını iade etmesi şartıyla bir barış antlaşması yapılmasını içeren orta yolu savunuyordu. Barış görüşmeleri başarısız olunca Almanlar ilerlemeye devam etti ve Rusya’nın batı topraklarının büyük bölümü işgal edildi. Bu durum karşısında Lenin’in savunduğu tez, Bolşevik liderlerinin çoğunluğunun desteğini kazandı. 3 Mart 1918'de Brest-Litovsk Antlaşması’nı imzalayan Lenin, Rusya’yı I. Dünya Savaşı’ndan çıkardı. Bu antlaşma sonucunda Rusya, Avrupa’da önemli toprak kaybına uğradı.

  Bolşevikler Meclis seçimlerini kaybettikten sonra 19 Ocak’ta yapılan ilk oturumu Kızıl Muhafızları kullanarak kapattılar ve Sovyetlerin desteğinden dayanak aldılar. Bu tarihten itibaren, görüşleri Lenin'e ve Bolşeviklere uymayan parti ve gruplar düzenli olarak siyasal hayattan çıkarıldı ve süreklilik arzeden iç savaşlar bahane edilerek Sovyet Kongreleri tekrar tekrar dağıtıldı.


  Josef Stalin, Vladimir Lenin ve Mikhail Kalinin, 1919Bolşevikler, Sosyalist Devrimci Parti’nin sol kanadıyla birlikte bir koalisyon hükümeti kurdu. Ancak sosyalist devrimcilerin Brest-Litovsk antlaşmasına karşı çıkıp muhalif partilerle birleşerek Bolşevik hükümetini devirmeye çalışmasıyla bu koalisyon bozuldu. Lenin bu çabalara karşı muhalif partilerin bazı üyelerinin hapsedilmesini de içeren toptan bir karşı çıkmayla cevap vermiştir.  Gizli polisin kuruluşu [değiştir]
  Lenin Kremlin’deki bürosunda, 19181918’in başından itibaren Lenin, işçilerin kendi kendilerini yönetmeleri kavramına zıt ama uzmanlık ve verimlilik sağlayabilmek adına her kuruluşun başına tek bir kişinin geçmesi ve demokratik kurallara göre kuruluşu yönetmesi gerekliliği konusunda kampanya yaptı. S. A. Smith’in yazdığına göre: 'İç savaşın sonuna doğru 1917’deki fabrika komitelerince tanıtılan sanayi idaresinin demokratik idare tarzından eser kalmamıştı, ancak hükümet bunun bir önemi olmadığını çünkü sanayinin artık işçi devletinin kontrolüne geçtiğini savunuyordu.'

  Yeni kurulan Bolşevik hükümetini karşıdevrimcilerden ve diğer siyasi muhaliflerden korumak adına Bolşevikler Çeka (Rusça: Ч К ;) adını verdikleri bir gizli polis teşkilatı kurdu. Bolşevikler devrik Çar II. Nikolay için bir mahkeme kurmayı planlamıştı, ancak 1918 Ağustos’unda Beyaz Ordu’nun kraliyet ailesinin tutulduğu Yekaterinburg'a ilerlemesi üzerine Sverdlov yerel Sovyet’ten, Beyazlar tarafından ele geçirilmesindense devrik çarın infaz edilmesi için istekte bulundu. Çarın ve ailesinin öldürüldüğü olaya merkezî hükümetin mi, yoksa yerel Sovyet’in mi karar verdiği, tarihçiler arasında hâlâ bir tartışma konusudur.


  Suikast girişimleri [değiştir]14 Ocak 1918 günü Lenin’in aracına Petrograd’da, bilinmeyen bir kişi tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. Bir konuşmadan dönen Lenin ve Fritz Platten aracın arkasında oturuyordu. Ateş edilmeye başlandığında 'Platten, Lenin’i başından tutarak yatırdı… Platten’in eli, Lenin’i korumaya çalışırken sıyırıp geçen bir kurşun yarasıyla kan içinde kalmıştı.' [11]

  30 Ağustos 1918 günü, Sosyalist Devrimci Parti üyesi Fanya Kaplan, bir miting sonrası aracına giden Lenin’e yaklaştı ve adını haykırdı. Cevap vermek için dönen Lenin, suikastçının üç el ateşiyle yaralandı. Kurşunların ikisi omzuna, biri akciğerine isabet etti. Diğer suikastçıların hastanede beklediğine inanan Lenin, hastaneye gitmeyi reddettiği için Kremlin’deki odasına götürüldü. Doktorlar kurşunları çıkarmanın çok tehlikeli olduğuna karar verdiler. Daha sonra iyileşmesine rağmen Lenin'in sağlığı bu olaydan sonra giderek kötüleşti. Daha sonra geçirdiği inmelere bu vurulmanın sebep olduğuna inanılır.


  Lenin, Troçki ve askerlerle Kronstadt’da, 1921Suikast girişimine ve parçası olduğu giderek artan komünist karşıtı cepheye komünist hükümetin cevabı Kızıl Dehşet oldu. Onbinlerce kişi, Devrim’in düşmanı olarak Bolşevik hükümetine karşı etkin olarak eylemde bulundukları iddiasıyla ya öldürüldü ya da çalışma kamplarına gönderildi. Kızıl Dehşet, iç savaşın kızışması ve Savaş Komünizmi denilen politikanın uygulanmaya başlandığı döneme rastlar. Bu politikanın içine köylünün elindeki tahılın zoralımı da dahildi ve bu durum sonucunda geniş çaplı bir kıtlık oluşmuştur.[12]

  Orlando Figes’e göre Lenin her zaman 'devrim düşmanlarına karşı kitle terörünün' destekçisiydi ve proleter devletin kapitalist kuruma karşı organize bir şiddet sistemi olduğu görüşüne sahipti. Figes aynı zamanda şiddet Bolşevikler tarafından cesaretlendiriliyor olsa da kökünün, ayrıcalık sahiplerine karşı halkın beslediği nefrette yattığını iddia eder. [13] 1918 sonlarında Kamenev ve Buharin Çeka’nın keskin köşelerini yuvarlamaya çalıştığında, teşkilatı Lenin savunmuştur.[14] Lenin kitle terörünün ateşli bir savunucusu olarak kaldı. 1922 yılında Lenin'in teşviğiyle yaklaşık 8.000 kadar din adamı, Shuia kentinde çıkan dinî ayaklanma sonucunda infaz edildi.


  Rusya Komünist Partisi ve iç savaş [değiştir]1919 Mart'ında Lenin ve diğer Bolşevik liderler tüm dünyadan gelen devrimci sosyalistlerle buluşarak Komünist Enternasyonal’i kurdu. Bu şekilde, daha geniş olan sosyalist hareketten ayrılındı, artık komünist olarak nitelendirileceklerdi. Rusya’da Bolşevik Partinin adı önce 'Rusya Komünist Partisi' daha sonra da 'Sovyetler Birliği Komünist Partisi' (Rusça: К П С С ;) olarak değiştirildi.

  Bu arada, Rusya’da iç savaş sürmekteydi. Çok geniş bir yelpaze içinde farklı görüşlere sahip siyasi hareketler ve destekçileri Sovyet hükümetini devirmek için silaha sarılmıştı. Bir çok taraf iç savaşa karışmış olsa da çarpışan iki önemli taraf komünistlerin Kızıl Ordusu ile gelenekçilerin Beyaz Ordusuydu. Fransa, Büyük Britanya, ABD ve Japonya gibi yabancı güçler Beyaz Ordu yararına işe karışmış olsa da etkileri çok olmamıştır. Sonunda Leon Troçki tarafından komuta edilen ve örgütsel açıdan daha becerikli olan Kızıl Ordu 1920 yılında Beyaz Ordu’yu ve müttefiklerini yenerek iç savaşı kazandı. Daha küçük çaplı çarpışmalar ise birkaç yıl daha devam etti.


  'Yoldaş Lenin dünyayı pislikten temizliyor', 1920 Komünist afişiHem Beyaz Ordu hem de Kızıl Ordu kuvvetleri, savaşın ve devrimin yol açtığı karışık dönemde 'kontrol altında tuttukları bölgelerde büyük zalimlik gösterdiler. Kasabalar yakıldı, mal mülk yıkıldı ya da çalındı, köylülerin mahsulü ve hayvanları zorla alındı, karşı koyanlar işkence gördü ve öldürüldü.' [15] Brovkin, askerî gerekliliğin ötesine geçen bu tarz terörün sonuçlarının oldukça yıkıcı olduğunu savunmuştur. Ona göre cephe gerisindeki halkın yabancılaştırılması hem kızıl hem de beyaz güçlerin yenilgisini açıklayabiliyordu. [16]

  1919’un sonlarına doğru Beyaz Rus kuvvetlerine karşı kazanılan başarılar Lenin’i, devrimi artık Batı’ya yaymak gerektiğine ve gerekirse güç kullanılmasına ikna etti. Bağımsızlığını yeni kazanmış olan İkinci Polonya Cumhuriyeti 18. yüzyılın sonlarına doğru Rusya tarafından ilhak edilen doğu topraklarını kontrol altına almaya başlayınca, bu bölgelerin kontrolü konusunda Bolşevik kuvvetleriyle karşı karşıya geldi ve çatışmalar 1919 yılında Polonya-Sovyet Savaşı’na yol açtı. Almanya’da devrimin sürmesi ve Spartaküs Birliği’nin yükselişe geçmesini Lenin, “Avrupa’yı Kızıl Ordu’nun süngüsüyle yoklamak” için en uygun zaman olarak gördü. Lenin, Rus Devrimi ile Alman Devrimi’nin komünist destekçilerini birbirine bağlamak için Kızıl Ordu’nun, arada kalan Polonya’yı sıçrama tahtası olarak kullanıp hem Almanya’ya hem de Batı Avrupa’daki diğer komünist hareketlere yardıma gitmesi gerektiğini düşünüyordu. Ancak Sovyet Rusya’nın Polonya-Sovyet Savaşı’nda yenilmesi üzerine bu planlar suya düştü.

  Lenin, emperyalizmi çok sert eleştiriyordu ve 1917 yılında kapitalist emperyalist güçlerin kontrolü altındaki ulusların koşulsuz olarak kendi kaderini tayin hakkına sahip olduğunu deklare etmişti. Ancak bu ilkenin uygulanmasında ve istediği koşullarda bir birliğin yaratılmasında başarı sağlayamamıştır. 1920-1921 yıllarında, altı ulusal cumhuriyet Ukrayna, Beyaz Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Fedarasyonu arasındaki ilişkiler açık biçimde tamamlanmış değildi. Lenin bu birliğin sosyalist, enternasyonalist ilkelere uygun şekilde gönüllülük yolu ile belirlenmesini istiyordu. Ancak Sovyetler Birliği’nin kurulması sırasında Komünist Parti saflarında yeşermeye başlayan Rus milliyetçiliği ile de mücadele etmek durumunda kalmıştır.

  Gürcistan’ın birliğe katılım koşullarının müzakere edildiği dönemde politikaları yürüten, iç savaş sırasında da orada görev almış olan Stalin ve Ordzhonikidze ikilisinin bağımsızlık yanlısı Gürcistan Komünist Partisi’ne uyguladığı baskıları geç de olsa farkederek engellemeye çalışmıştır. Lenin bu konudaki görüşünü “Ulusal sorunlar bastırılmamalı, çözülmeli.” şeklinde açıklamış ve Gürcistan meselesi ile ilgili Troçki’ye ve Stalin’in hazırladığı ve sadece Ermenistan ve Azerbaycan’ın kabul ettiği Özerkleştirme Tasarısı’nın düzeltilmesi için de Kamenev’e SSCB’nin Kuruluşuyla İlgili Tasarı” isimli mektubu yazmıştır. Sovyet projesinin Rusya Fedarasyonu’na katılma biçiminde değil, eşit cumhuriyetlerin birleşmesi biçiminde olması gerektiğini vurgulamıştır. Bu şekilde bir birliğin amacının diğer ulusların kapitalist emperyalizmden korunmasına da hizmet edeceği öngörülmüştür. Ancak Lenin hastalığı nedeni ile bu dönemde güçten düşmüş ve zamanla sağlığını tümden yitirmiştir. Daha önce yok etmeye söz verdiği ezen ulus şovenizmi sürece yeniden hâkim olmuş ve uluslar politikası, gönüllü olmayanların asimilasyonu politikası biçiminde işlemiştir.

  Uzun yıllar süren savaş, Bolşeviklerin savaş komünizmi politikası, 1921 yılındaki kıtlık ve düşman hükümetlerin kuşatması sonucunda Rusya harap düşmüştü. En büyüğü Tambov isyanı olan birçok köylü ayaklanması oldu. 1921 Mart’ında Kronstadt’da denizcilerin isyanı üzerine Lenin, savaş komünizmi politikasını sanayii ve özellikle tarımı yeniden yapılandırmak için Yeni Ekonomi Politikası (Rusça: Н о в а я э к о н о м и ч е с к а я п о л и т и к а (Н Э П ;)) (NEP) ile değiştirdi. Bu yeni politika, politik ve ekonomik gerçekliklerin tanınması üzerine inşa edilmiş ve aslında sosyalist idealden taktiksel bir geridönüştü. Politikann tamamı sonradan Stalin tarafından tersine çevrilmiştir.


  Yaşamının son yılları [değiştir]
  Kamenev ve Lenin, Gorki Leninskiye’de, 1922Lenin'in sağlığı, devrim ve savaşın getirdiği gerginlik sonucu oldukça zarar görmüş, suikast girişiminde aldığı yaralar sağlık durumunu daha da kötüye götürmüştü. Kurşun hâlâ boynunda idi ve omuriliğe yakın durduğu için, o günün tıp tekniğiyle çıkarılması mümkün değildi. 1922 Mayıs’ında ilk defa felç geçirerek sağ tarafı kısmen felçli kalan Lenin’in hükümetteki rolü giderek azaldı. Aynı yılın Aralık ayında geçirdiği ikinci felçten sonra aktif politikadan çekildi. 1923 Mart’ında geçirdiği üçüncü felcin sonrasında konuşma yeteneğini de yitirerek ölene kadar yatağa bağımlı kaldı.

  İlk kez felç geçirdikten sonra, hükümet ile ilgili bazı yazıları eşine dikte ettirdi. Bunların arasında en ünlüsü Lenin’in Vasiyeti ’dir. Bu vasiyette, başta Stalin olmak üzere önde gelen komünistleri eleştiriyordu. 1922 Nisan ayından itibaren Komünist Parti’nin genel sekreteri olan Stalin'in “eline sınırsız bir otoritenin geçtiğini” söylemiş ve “yoldaşların Stalin’i bu görevden uzaklaştırmak için bir yol aramalarıni” önermiştir. Lenin’in ölümünden sonra eşi, 1924 Mayıs’ındaki 13. Parti Kongresi’nde okunmak üzere Lenin’in Vasiyeti ’ni merkez komiteye göndermesine rağmen, vasiyette merkez komitenin önde gelen Zinoviev, Kamenev, Buharin ve Stalin gibi üyeleri eleştirildiği için merkez komite bu dokümanın geniş kitleye ulaşmasını istemedi. Merkez komite bu kararı haklı göstermek için, hayatının son yıllarında Lenin’in aklî dengesinin yerinde olmadığını, dolayısıyla da son söylediklerine güvenilemeyeceğini belirtti. Lenin'in Vasiyeti resmen ilk olarak 1926 yılında Max Eastman tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlandı.[17]

  Lenin 21 Ocak 1924 günü, 53 yaşında öldü. Lenin’in ölüm sebebi için yapılan resmî açıklama serebral arteriyoskleroz ya da dördüncü bir inme idi. Ancak Lenin’i tedavi etmeye çalışan 27 doktorun yalnız sekizi otopsi raporunda bu sonuca vardığı için, ölümü ile ilgili başka teoriler de ortaya atıldı.[18]

  Ölümünden hemen sonra, frengi olduğu dedikoduları yayıldı. Otopsiden sorumlu patolog Alexei Abrikosov otopsi raporunda frengiden sözetmedi ancak bahsettiği kan damarlarındaki hasar, felç ve diğer yetersizlikler frenginin de belirtilerindendir.

  Lenin frengi olmuşsa bile normal olarak hastalığın son aşamasında ortaya çıkan lezyonlar vücudunda görülmemiştir. Tarihçilerin büyük çoğunluğu ölüm sebebinin, suikast neticesi boynunda kalan kurşunun neden olduğu bir felç olduğu konusunda hemfikirdir.


  Lenin'in mumyalanmış cesedi, Moskova'da Lenin'in Mozolesi'ndeLenin’in ölümünden üç gün sonra Petrograd şehrinin adı Leningrad olarak değiştirildi. Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasına kadar şehrin adı Leningrad olarak kaldı ancak bu tarihten sonra eski adı olan St. Petersburg’a dönüldü.

  1920’lerin başlarında çok popüler olan Rus evrencilik akımı sonucu Lenin’in cesedini dondurarak saklamak ve gelecekte canlandırmak yönünde bir niyet vardı. Gerekli ekipman ülke dışından satın alındı ancak birçok sebepten ötürü bu plan gerçekleştirilemedi. Bunu yerine cesedi mumyalandıktan sonra 27 Ocak 1924 tarihinde Moskova’da Lenin’in Mozolesi’nde daimî istirahatgâhına kondu.


  Ölümünden sonra [değiştir]

  Moskova Kızıl Meydan’da Lenin’in MozolesiLenin'in korunan cesedi Moskova’da Kızıl Meydan’daki Lenin Mozolesi’nde sürekli olarak ziyarete açık tutulmaktadır.

  Ölümünden hemen önce belirttiği, kendisi için anıt yapılmaması isteğine rağmen Lenin adı, ilk komünist devletin yaratılmasındaki eşsiz rolü nedeniyle zaman içinde dinsel tapınmaya yakın sayılacak mertebeye ulaşmıştır. 1980’lere gelindiğinde Sovyetler Birliği’nde her önemli şehrin merkezinde bir Lenin heykeli, merkeze yakın bir Lenin caddesi ya da Lenin meydanı, tüm şehre dağılmış yirmiye yakın irili ufaklı büst ve heykel bulunuyordu. Kolektif çiftliklere, nişanlara, buğday hibridlerine ve hatta bir asteroide Lenin’in adı verilmişti. Çocuklara anaokulu çağından itibaren 'Lenin Dede' hakkında öyküler anlatılıyordu. 1930 yılında adına verilmeye başlanan Lenin Nişanı yaklaşık 460.000 kere verilmiştir.

  Sovyetler Birliği’nin yıkılışından beri eski Sovyet cumhuriyetlerinde Lenin’e duyulan saygı oldukça azalmıştır, ancak Sovyet döneminde yetişmişlerin gözünde hâlâ önemli bir kişidir.[19] Doğu Avrupa’da bulunan heykellerin çoğu yıkılmış olsa da Rusya’da büyük bir kısmı hâlâ durmaktadır. Leningrad şehri orijinal adı olan Petrograd’a dönse de, çevresindeki Leningrad Oblast’ın adı değişmemiştir. Lenin’in doğum yeri olan Ulyanovsk’ta oturanlar şehrin adının yeniden Simbirsk olarak değişmesine karşı çıkarak şu ana kadar başarılı olmuşlardır. Lenin’in cesedinin toprağa verilmesi, son yıllarda Rusya’da sürekli gündemde bir konu hâline gelmiştir.


  Lenin'in beyninin incelenmesi [değiştir]Lenin'in beyni, vücudu mumyalanmadan önce çıkarılmıştı. Sovyet hükümeti, tanınmış Alman bilimadamı Oskar Vogt’u Lenin’in beynini incelemek ve 'dehaya' yol açan beyin hücrelerinin yerini tespit etmekle görevlendirdi. İnceleme Vladimir Behterev’in Beyin Enstitüsü’nde yapıldı. Vogt 1929 yılında yayımladığı yazıda beynin renksiz olduğunu, küçüldüğünü, birçok bölgesinin yumuşadığını [20] ve serebral korteksin üçüncü katmanında bazı piramidal nöronlar bulunduğunu yazmıştır. Ancak bu bulgunun deha ile olan ilgisi tartışma konusudur. Vogt’un çalışması Sovyetler tarafından yetersiz kabul edildikten sonra bir Sovyet ekibi tarafından yeniden incelemeler başlatıldı ancak bu konuda daha fazla bilgi verilmedi. Günümüz anatomi uzmanları, morfolojinin beynin çalışmasını tek başına açıklayamayacağını düşünmektedir.


  Sovyetler Birliği'nde Lenin'in Sansürlendiği İddiaları [değiştir]Richard Pipes ve David Brandenberger tarafından yazılan ve sovyet belgelerinden aktarıldığı iddia edilen bir kitap [21] Sovyet Rejiminin Lenin'in ölümünden sonra yazılarını sansürlediği iddiasını ortaya atmıştır. Buna göre, Lenin'in yazıları ölümünden sonra Sovyet rejimi tarafından ayrıntılı biçimde sansürlenmiştir. 1930’ların başında Stalin’in idaresi altında ne Lenin’in ne de Merkez Komite’nin yanlış olamayacağı kabul görmüş bir dogma hâlini aldığı için, anlaşmazlığa düştükleri durumların kanıtları saklanmaya çalışılmış, 1958 ile 1965 yılları arasında 55 kalın cilt olarak basılan Lenin’in eserlerinin Sovyet basımında kimi yerler baskıdan çıkarılmıştır. [22] Bir anti-komünist olan ve önce Amerikan istihbaratında, B Takımı'nın başı olarak daha sonra da Reagan hükümetinde görev yapan Pipes'ın bu iddiaları tarafsız herhangi bir kaynak tarafından doğrulanmış değildir. Stalinizm'in önde gelen ve sesini en çok yükselten muhaliflerinden olan (ve 1940 yılında öldürülen) Troçki de Stalinizme eleştiri yönelttiği hiçbir yazısında bu sansürden bahsetmemiştir.[23]


  Kitapları [değiştir]Nereden Başlamalı - 1901
  Ne Yapmalı? - 1902
  Devrimci Maceracılık - 1902
  Bir Yoldaşa Mektup - 1902
  Bir Adım İleri, İki Adım Geri - 1904
  İki Taktik (Demokratik Devrimde Sosyal-Demokrasinin İki Taktiği) - 1905
  Parti Örgütü ve Parti Edebiyatı - 1905
  Sosyalizm ve Din - 1905
  Moskova Ayaklanmasından Alınacak Dersler - 1906
  Gerilla Savaşı - 1906
  Materyalizm ve Ampiryokritisizm - 1908
  Proletarya Partisinin Din Konusundaki Tutumu - 1909
  Rusya'da Parti-İçi Savaşımın Tarihsel Anlamı - 1910
  Avrupa İşçi Hareketi İçindeki Ayrılıklar - 1910
  Marksizmin Tarihsel Gelişmesinin Bazı Özellikleri - 1910
  Bir Yasalcı ile Bir Tasfiyecilik-Karşıtı Arasında Konuşma - 1911
  Rus Sosyal-Demokrat Hareketi İçindeki Reformculuk - 1911
  İşçi Sınıfı ve Yeni-Maltusçuluk - 1913
  Ulusal Sorun Üzerine Tezler - 1913
  'Kültürde' Ulusal Özerklik - 1913
  İncelmiş Bir Ulusalcılıkla İşçilerin Yozlaştırılması - 1914
  Ölü Şovenizm, Yaşayan Sosyalizm - 1914
  Karl Marks - 1915
  Friedrich Engels - 1895
  Diyalektik Sorun Üzerine - 1915
  Sosyalizm ve Savaş - 1915
  Sosyal-Şovenistlerin Safsataları - 1915
  Platonik Enternasyonalizmin Çöküşü - 1915
  Avrupa Birleşik Devletleri Sloganı Üzerine - 1915
  Devrimci Proletarya ve Ulusların Kendi Kaderlerini Tayin Hakkı - 1915
  Ulusların Kaderlerini Tayin Hakkı - 1914[/a]
  RSDİP'nin Ulusal Programı - 1913
  Ulusal Sorun Üzerine Eleştirici Notlar - 1913
  Ulusların Kendi Kaderlerini Tayin Etme Hakkı - 1914
  Büyük-Rus Ulusal Gururu Üzerine - 1914
  Ulusal Politika Üzerine - 1914
  Sosyalist Devrim ve Ulusların Kaderlerini Tayin Hakkı (Tezler) - 1916
  Ulusların Kaderlerini Tayin Hakkı Üzerine Bir Tartışmanın Özeti - 1916
  Ulusal Sorun Üzerine Söylev - 1917
  Ulusal Sorun ve Sömürgeler Sorunu Üzerine Tezlerin İlk Tasarısı - 1920
  Uluslar ve Sömürgeler Komisyonunun Raporu - 1920
  'Özerkleştirme' Üzerine Notlar - 1922
  Alman Şovenizmi ile Alman-Olmayan Şovenizm - 1916
  Emperyalizm, Kapitalizmin En Yüksek Aşaması - 1916
  Proletarya Devriminin Askeri Programı - 1916
  Emperyalizm ve Sosyalizmdeki Bölünme - 1916
  Marksizmin Bir Karikatürü ve Emperyalist Ekonomizm - 1916
  Nisan Tezleri - 1917
  Marksizm ve Ayaklanma - 1917
  Devlet ve Devrim - 1917
  Kâhince Sözler - 1918
  Proletarya Devrimi ve Dönek Kautsky - 1918
  Oportünizm ve İkinci Enternasyonalin Çöküşü - 1915
  II. Enternasyonalin İflası (Batkısı) - 1915
  Kurucu Meclis Üzerine Tezler - 1917
  Vandervelde'in Devlet Üzerine Yeni Bir Kitabı - 1918
  Proleter Devrim ve Dönek Kautsky - 1918
  Devlet - 1919
  Üçüncü Enternasyonal ve Tarihteki Yeri - 1919
  Proletarya Diktatörlüğü Döneminde Ekonomi-Politika - 1919
  Ulusal ve Sömürgeler Sorunu Üzerine Tezler - 1920
  'Sol' Komünizm: Bir Çocukluk Hastalığı - 1920
  Az Olsun, Temiz Olsun
  Marx-Engels-Marksizm
  Ulusal Sorun ve Ulusal Kurtuluş Savaşları
  Burjuva Demokrasisi ve Proletarya Diktatörlüğü
  Rusya'da Kapitalizmin Gelişmesi - 1899
  Önce gelen:
  Aleksandr Kerenski
  (Geçici Hükümetin Başkanı olarak) Halk Komiserleri Konsey Başkanı
  1917 - 1924 Sonra gelen:
  Aleksey Rikov


  Halk Komiserleri Konsey Başkanı


  Kaynakça [değiştir] Wikimedia Commons'da
  Vladimir İlyiç Lenin ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
  ^ Dimitri Volkogonov, 'Lenin - A New Biography', s.8. ISBN 0-02-933435-7
  ^ Robert Service, 'Lenin: A Biography' ISBN 0-330-49139-3
  ^ Rusya’da Kapitalizm’in Gelişmesi - Geniş-Çaplı Sanayi İçin Bir İçpazarın Oluşma Süreci.
  ^ Ne yapmalı? – Hareketimizin Can Alıcı Sorunları.
  ^ Nisan Tezleri
  ^ Christopher Read, “From Tsar to Soviets” s.151-153
  ^ Devlet ve Devrim
  ^ Lenin 'Collected Works', c. 31, s. 516. (İngilizce)
  ^ Lenin 'Collected Works', c. 30, s 335. (İngilizce)
  ^ Lenin'in eserlerinin arşivi (İngilizce)
  ^ Dmitri Volkogonov 'Lenin: A New Biography', s. 229. ISBN 0-02-933435-7
  ^ Kıtlık.
  ^ A Peoples Tragedy, s. 524-5
  ^ Figes s 649
  ^ Rus İç Savaşı (İngilizce)
  ^ Behind the Front Lines of the Civil War: Political Parties and Social Movements in Russia, 1918-1922
  ^ “Lenin’in Vasiyeti” (İngilizce)
  ^ 'The enigma of Lenin's (1870-1924) malady' V.Lerner, Y.Finkelstein, E.Witztum, European Journal of Neurology, c.11, s.371, Haziran 2004 (İngilizce)
  ^ (İngilizce)
  ^ [1]
  ^ The Unknown Lenin: From the Secret Archive (Annals of Communism Series) ed: Richard Pipes.
  ^ [2]
  ^ [3]

  İlgili maddeler [değiştir]Leninizm
  'http://tr.wikipedia.org/wiki/Vladimir_%C4%B0lyi%C3%A7_Lenin''dan alındı
  Sayfa kategorileri: Kaynakları eksik olan maddeler | Ruslar | SSCB | 1870 doğumlular | 1924 yılında ölenler | Rus devrimciler | Liderler | Suikast sonucu ölenler | Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği devlet başkanları

  GörünümMadde Tartışma Değiştir Geçmiş BÜYÜK EKİM DEVRİMİNİN USTASI KOMÜNİST USTA LENİN TANIYALIM ulaşım adresi

  PATİKAYOLU@MSN.COM
  HARAMİLER@MSN.COM

 • Şenay Doğa
  Şenay Doğa

  Büyük Ekim Sosyalist Devriminin Lideri. 1917 yılında birinci dünya savaşı sırasında 'Emperyalist Savaşı İç savaşa çevir' sloganıyla haraket etmiş ve işçi ve asker temsilcileri sovyetlerinin öncülüğünde devrimi gerçekleştirmiş bir işçi komutanı. yapıtları tüm dünya işçi sınıfı hareketine örnek teşkil etmiş ve dünya proletaryası onun izinden gitmiştir.

 • Sefer Garip
  Sefer Garip

  bizim aklı evvel lerde Türkiye de Hödük arıyorlar.tabii ki bulabilirlerse belki.......de bulabilirler......

 • Sefer Garip
  Sefer Garip

  Diktatörlüğünü sürdürebilmek için Rus halkına ağır zulüğmler yapmış ve onlara.birşeyden anlamayan anlamına gelen Hödükler tabirini kullanmış. bunlar hayvan sürüsüdür.bunların başına eli sopalı çobanlar gerek demiştir.

 • Sefer Garip
  Sefer Garip

  lenin lanetlenmiş demektir.Kominist rusyanın Diktatör liderini hatırlatmaktadır.

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga

  'hergün bir işçi örgütlemek lazım' demiş..

 • Atilla Hun
  Atilla Hun

  karşı olduğum ideolojinin en büyük temsilcisi ve enternasyonelist.
  1924 te 1936 da imzalanan montrödan 12 yıl önce ölmüş ve yerine stalin diye bir domuz yavrusunu bırakmıştır...
  dünyanın en büyük yalancısıdır... emekçileri kandırıp köleleştirmiş, her fırsatta Türklere eziyet etmiştir...
  hitler daha fazla insan öldürdüğü kesin, ama bu gerçeği görmek istemeyenler için ulu bir insandır. zira onlar da lenin gibi yalancı şuursuzdu.
  Türk millet bu hayvanı hiç bir zaman unutmayacak ve öcünü rus milletinden alacaktır...

 • Tahtına Dargın Padişah
  Tahtına Dargın Padişah

  zekiy bir adam
  ben eğer istersem suyun üstünde yürüyebilirim dedi etrafındaki herkesi inandırdı. kaldıki kominzm konusunu bir ekonomi kuramlığından çıkarıp bir idialist düşünce yapısına dönüştürmesine ve bu gün bile aynı şeye inanların var olamsına şaşmamak lazım adam güzel oynamış....

 • Soner Maraş
  Soner Maraş

  komünizmi hücrelerine kadar anlamış sscb komutanı...devrimi hayat tarzı gibi benimsemiş bir lider...yeryüzüne cennet gibi bir ülke hediye etmiş olan bir şef...

 • Kemal Değer
  Kemal Değer

  Lenin sovyetler birliği ve diyer grupların gösterdiği gibi bir adam değildir.Herkez Almanlardan para aldığını biliyor ayrıca yönetimi zorla almıştır halk desteği ile diğil kızıl orduyu kullanmıştır.Bu gün Rusyada Lenin mezarını ziyarete giden pek yoktur.

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı

  20.yyın degil butun dunyanin gelmiş gecmiş en onemli 5 sahsiyetinden biri,Lenini bilmeden tanımadan zırvalamak kolay..lenini biraz daha tarafsız ve önyargısız araştırılırsa büyük insanlık dehası birikimi,,özgürlüğü özgütleyen usta bütün yönleriyle açığa çıkacak..ve daha sağlıklı,mantıklı degerlendirmeler yapılabilecek,Yasasın bilimsel sosyalizmin ve dünya halklarının büyük ögretmeni Lenin,21.YYA sosyalizmi yazacağız

 • Kemal Değer
  Kemal Değer

  İnsanları öldürmek kabul edile bilir ama çar ailesinin küçük çocuklarına tecavüz edip öldürmek.Ancak komünizimdeki hayvanlığa yakışır.Ayrıca öldürülme sebebleri yaptıkları değil beyaz ordunun çar ve ailesini kurtarmak üzere olmasıdır.Burdan bazı cahillere duyrulur.

 • Martin Gore
  Martin Gore

  car ailesinin katili oldugu dogru..........halkina zulmeden sefa içinde yasayip topluma yoksullugu reva gören herkesin bir katili olmali.....car ailesini öldürdüde kötümü yapti.......net olalim..atip tutmayalim.....bilmemek ayip deil nede olsa...

 • Kemal Değer
  Kemal Değer

  Almanların adamı çar ailesinin katili

 • İmran Tekin
  İmran Tekin

  yook okdarda abartmayalım biraz önceki görüşlerin ne kadar yerinde ise bu da okadar abartılı oldu sanki......

 • Aslıhan Duygu Alptekin
  Aslıhan Duygu Alptekin

  20. yüzyılın en büyük şahsiyeti.....

 • #sokrates#
  #sokrates#

  Lenin; Halkların Kurtuluş Simgesi,Sosyalizmin savunucusu.İyi bir örgütleyici.

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı

  sevgili arkadas, Lenini ve diğer devrimci önderleri, en azılı haydutların ve gericilerin bile terörist olarak görmesinin veya geri bilinçlerde öyle algılanmasının en ufak bir maddi zemini yok...yaşasın büyük usta Lenin.. yaşasın Sosyalizm

 • Onurcan Yalcin
  Onurcan Yalcin

  Sömürgeci ülkelerinin maskelerini düşüren, dünyanın düzenini değiştiren, marksizmi dünyaya tanıtan ve dünyaya komünist akımını getiren, sovyetler birliğinin birinci komünist lideri. Bir daha dünyaya onun gibi kimse gelmeyeceği gibi bazı cahil, yanlızca hocaların ve dincilerin sözünü dinleyen, aşırı milliyetçi, faşizan kimselerin terörist olarak gördüğü kişi...