Kültür Sanat Edebiyat Şiir

siyaset sizce ne demek, siyaset size neyi çağrıştırıyor?

siyaset terimi İbrahim Zengin tarafından 27.11.2002 tarihinde eklendi

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud09.02.2014 - 14:08

  ayhan aytaç yazarefendi:
  ('güncel ve tarihsel din ve siyaset uzmanıdır? ')
  ''en büyük siyasetçi allah celle celalihu ekberdir? ''
  ((...dua ve zikrimiz:'süfyani: fasık münafık kezzaplardan allaha sığınırız? mehdevi: mümin müttaki sıddıyk kardeşlerimize sakat-u selamlar? ' daha önce şöyle bir tespitte bulunmuştuk:'en büyük devrimci ve en gerçek demokrat rahman ve rahim olan allahtır? '...efendim diyor larki:'abd: yavşana kaç tazıya kovala diyor? ' ve yine derler ki:'abd, ortadoğuda aslanı fareye boğduruyor? ' allahın izni olmadıkça ne tazı kovalıyabilir nede tavşan kaçabilir.ve aslanı kimse fareye boğduramaz.allah diledikçe çita kovalıyamaz ceylanda kaçamaz.abd'nin atom bombası var ise allahın da el-kıyamet bombası vardır.şamil basayev dedi:'siz müslümanlar olarak abd den korktuğunuz kadar allahtan hiç korkmuyorsunuz? ' bugünde diyorlar ki:'rte den korktuğunuz kadar allahtan korkmuyorsunuz? allah derki:'şeytandan kokrmayın benden korkun ve şükredin nankörlük etmeyin.hayırda şerde allahtan ise; ve o rahman hayırdan razı ama şerden razı değilse ayın ve güneşin vaktini belirlemiş ise.vakti geldiğinde israfil ile sura üflenecek ise egemenlij rahmanda ise 8 melek ile gelecek ise o arşın sultanı zat-ı ilahi celle celalihu rabbül-alemin malikülmülkzülcelalivelikram evvel ve ahir zahir ve batın ilmin ve hikmetin sahibi ise.bir yaprak dahi ondan habersiz hareket edemiyecek ise onun ilmi olmaksızın bir dişi gebe kalamaz ise.herkesin kaza ve kaderini kendi kaza ve kaderi ile kuşatmış ise.ilmi ve rahmeti ile müminleri kuşatmış azameti ve kudreti ilede münkir ve münafıklarıda tutmuş ise.cenneti ve cehennemi var ise.cin ve insan şeytanları için sırf cehennemi yaratmış ise.124 bin peygamber ve 100 bin evliya ile insanları iyilik güzellik ve doğruluk esasına göre hayırlarda yarışması için yaratmış ise.nemrutun karşısına ibrahimi firavunun karşısına musayı muhammedin karşısına ebul cehil ebu süfyan ve ebu leheb şeytanlarını çıkartmış ise.alinin karşısına muaviyeyi hüseyinin karşısına yeziti ve nihayetinde de mehdinin karşısına süfyanı ve mesihin karşısına da deccali çıkartacak ise bu ulu yüce büyük allah celle celalihu ekber en büyük siyasetçidir vesselam :))

 • Cillop Kedi
  Cillop Kedi09.07.2012 - 00:17

  Yalancılık, kıvırma, milleti uyutma sanatıdır.

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak06.07.2012 - 13:12

  Turkiye'de bir turlu geregi gibi yapilamayan seylerden biri.

 • Cafer Saka
  Cafer Saka24.05.2011 - 04:53

  Siyaset (Politika) Nedir?
  Siyaset Nedir?
  Siyaset, Arapça kökenli bir kelimedir; at eğitimi, at talimi anlamına gelmektedir. Osmanlı'da devlet geleneği için siyaset sözcüğünün 'ceza' ve özellikle 'ölüm cezası' anlamında kullanıldığı görülmüştür.
  Yunan siyasal yaşamında ise siyaset, polise veya devlete ait etkinlikler biçiminde tanımlanmıştır.

  Siyaset Bilimi
  Siyaset, belli bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir. Siyaset Bilimi geçmişte dar anlamda devlet ve iktidar kavramları üzerine araştırmalar yapmaktayken günümüzde, siyasal kararların tahlili, sosyal grupların karar ve etki ilişkilerindeki rolü, siyasal katılma, sosyal yapı ve iktidar ilişkisi, siyasal değişme ve gelişme gibi konuları da incelemektedir.

  Çalışma alanları

  Karşılaştırmalı Siyaset
  Siyasal Kuramlar
  Uluslararası İlişkiler
  Siyasal Ekonomi
  Toplum Yönetimi
  Siyasal Psikoloji
  Siyaset Felsefesi
  İdeoloji Teorisi
  Siyaset

  Her şeyden önce bir yönetme sanatı veya bilimidir, yani siyaset bilimidir.
  Hükümet/devlet icraatlarını etkileme, değiştirme veya yönlendirmek işidir.,
  Devlet yönetimini veya kontrolü ele geçirme ve elde tutma bilgisi veya sanatıdır.
  Bireyler ve gruplar arasında güç ve liderlikle ilgili olan rekabettir.
  Bir takım maharet ve hünerlerle, çoğu kez dürüst veya ahlaki olmayan şekilde uygulamalarla karakterize edilen etkinliklerdir.
  Bir toplumda yaşayan insanlar arasındaki ilişkiler karmaşasının bir toplamıdır.
  Yaşanılan zaman veya gelecek için kararlar almak ve uygulamak için koşullar ve verilerin ışığında alternatifler arasından seçilen eylem veya eylemleri ortaya koymak, belirlenen yöntem veya biçimlerde uygulamaktır.
  Özellikle bir devlet organının uygulanabilir icraat ve genel amaçlarını ana hatlarıyla açıklayan yüksek düzeyli planlardır.

 • Çilem Talaz
  Çilem Talaz22.05.2011 - 20:53

  cıkar saglamak amacıyla yapılan kurnazca davranıs...

 • Muhammet Aydemir
  Muhammet Aydemir31.01.2011 - 12:07

  siyaset halkı yönetme şeklidir.buna karşın hz ömerde siyaset yapmıştır, umarım anladınız arkadaşlar

 • Mavi Işık
  Mavi Işık22.06.2010 - 13:56

  çok lafla az iş yapabilme sanatı..

 • Limonî Erz
  Limonî Erz01.09.2009 - 12:00

  Yalan, yalan, yalan... Bu işte...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün01.09.2009 - 11:50

  Devletin egemenliği altında ve onun kontrolü için birlikte ve çatışmalı bir yaşamdır.Gücü ele geçirme,elde tutma ve onu kullanma sanatıdır.

 • Osman Özütler
  Osman Özütler29.08.2009 - 17:00

  Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış.