Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sonsuzluk sizce ne demek, sonsuzluk size neyi çağrıştırıyor?

sonsuzluk terimi Mirel Kasapoğlu tarafından 11.04.2002 tarihinde eklendi

 • Ahmet Hasar
  Ahmet Hasar05.02.2016 - 00:53

  'Sonsuza kadar mutlu yaşadılar, ama ayrı ayrı'

 • Mähi Nûr
  Mähi Nûr11.09.2012 - 07:12

  Vücutta meydana gelen bir yara kapanıyor; kabuk bağlıyor ve sonra o kabuğu da atmak suretiyle kendi kendini tamir ediyorsa bu, o yaranın meydana geldiği uzuvdaki canlılığa delâlet eder.
  Meyve, meyveyi yetiştiren ağacı gösterir... Yoldaki izler, yürüyeni ele verir. Gezip tozduğumuz yerde su sızıntıları varsa, orada su cetvelleri var demektir. İnsanda da öyle izler öyle sızıntılar ve tamirler var ki, ona bakanın âhireti görmemesi mümkün değildir.
  Sınırlı ve mahdut kalıplar içerisine sıkışmış bir insana bu sonsuzluk fikri nereden geldi? Onun böyle bir düşünceye kendi kendine sahip olduğu söylenemez. Bu âlemde, ona böyle bir ilham verecek varlık da yoktur. Öyle ise ondaki bu duygu esasen başka âlemden gönderilen mesajlardan ibarettir. Su sızıntılarının su cetvellerine delâleti nasıl kat’î ise; ebediyet sızıntılarının da ebedî âlemlere delâleti o kat’iyet-tedir.
  İnsan iç âlem ledünniyatıyla, maddî âlemde elde edemediği semereleri elde eder. İnsan öyle coşar, dünya ve mâfihaya öyle sırt çevirir ve mâsivanın üstüne çıkar ki, bu hal ve keyfiyet onun şu imkân âleminin üstünde mümkün olmayan bir varlıkla münasebetini anlatır. Şu sınırlı, yıkılan ve yapılmayan ve yapılmayacak olan dünya dahi, hiç yıkılmayacak bir yurdun olacağına delâlet eder. Bu vaziyetiyle her varlık, bir yönüyle sahibini gösterirken; diğer yönüyle öbür âlemdeki mazhariyetlerine işaret etmektedir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün02.11.2009 - 23:15

  Sonsuzluk,pek kısa bir son olan zaman ve yine pek kısa bir son olan mekan içinde anlaşılamaz ve anlatılamaz.Bizler ancak öldükten sonra onu anlayabilir ve anlatabiliriz.Çünkü yaşarken zaman ve mekanla sınırlıyız.Sınırsızlık,sınırlılık içinde kavranamaz.

 • Nazlı Akın
  Nazlı Akın04.10.2009 - 01:29

  Bir şeye kendisinin yarısı ve sonra da hep son ilâve edilenin yarısı ilâve edilirse, o şeyin iki katına sürekli yaklaşılır ve hiçbir zaman ulaşılamaz. Sonsuzda ulaşılacağını söylüyorlar, halbuki yanlıştır. Sonsuz adet ilâve de yapılsa, geride ilâve edilmesi gereken sonsuz küçük bir miktâr kalmaktadır. Sonsuz küçüğün sıfır olduğunu söylüyorlar, fakat sonsuz küçük “sonsuz küçüktür”, sıfır değildir. Sonsuz küçüğü sıfır kabul etmek bir ihmâldir ve ihmâl ile bulunan şeye “gerçek” denmez, “yaklaşım” denir.

 • Aylin
  Aylin11.08.2009 - 01:00

  sonsuzluk war mı yok mu bizim için bilemeyiz.tanrı için geçerlidir.ama eş anlamlısının halit anlamına gediğini biliyorum.sonsuzluk halit demektir.eşimin adından dolayı bunu öğrendim.eşimi çok seviyorum.ismini de çok seviyorum anlamından dolayı.saygılarımla.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan22.05.2009 - 15:38

  Dünyamızın ay ve yıldızların ve güneşinde içinde yer aldığı bizim gezegenimiz SAMANYOLU gezegeninde 100.000.000 (yüz Milyar) adet yıldızlar topluluğu vardır.
  Ve her birinin bir birine uzaklığı milyonlarca kilometredir.
  Işık hızı mesafesindedirler ki, bir ışık yılı yaklaşık olarak on trilyon kilometredir.
  Samanyolu galaksimize en yakın galaksi Andromeda'dır; bizim galaksimize mesafesi 2 milyon ışık yılıdır. oda Samanyolu gibi milyarlarca yıldız barındırır. Samanyolu ve Andromeda gibi daha milyarlarca galaksi vardır, her bir galaksidede bizim galaksimizdeki gibi milyarlarca yıldız ucsuz bucaksız evrende milyarlarca yıldız adeta raks eder dururlar, hemde ahenk içinde, itaatkar biçimde..
  .
  Evren bunları tek başına milimetrik saniyelerde yapacak kadar akıllı bir varlıkmıdır,
  bunun cevabınıda evrimciler ve atesitler vermelidirler.
  .

 • Limonî Erz
  Limonî Erz12.05.2009 - 18:11

  sonsuzluk bence s(onsuzlukkk...)

 • X Men
  X Men22.10.2008 - 20:35

  sonsuzluk; zaman ve mekandan arınmaktır...

 • Bora Aslan
  Bora Aslan05.06.2008 - 15:04

  anlaşılmaya en çok yaklaşıldığı anlar büyük boşluklar (hani o hiç bitmeyecek zannedilenler) içinde kaybolmuş olma hissinin uyandığı zamanlar olandır...bu nedenle olsa gerek o anlarda hayatı anlama çırpınışlarında bir artış olur, ve bir adım atmış olmanın gayretiyle belki, yeni sorular gelir akla. bir şeyleri anladığını sandıkça soru havuzu bir bakmışsın okyanus olmuştur..

  işte bu yüzden, sonsuzluk kavramını anlamaya başlayanlara hem gıpta ile bakıp hem de sabır dilemektir sanki elimizden tek gelebilen...

  hic sonsuzlugu dusunurken cok kolay delirebileceginizi hissettiniz mi?

 • Emrah Kağan
  Emrah Kağan02.01.2008 - 00:25

  Bazı şeylerin ölçüsü olmamalı.