Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ölçü sizce ne demek, ölçü size neyi çağrıştırıyor?

ölçü terimi Ahmet Yıldız tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Türkçe yazılmış dünya ölçeğinde yapıtlar, Yunus Emre Divanı, Nesimi şiirleri, Fuzuli Şiirleri, Şeyh Galib, Güzellik ve Aşk kitabı, şiirleri, Çocuk ve Allah kitabı, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Korkuyu Beklerken, Bir şey yap Met, Turan Oflazoğlu oyunları ve şiirleri. Türkçe konuşanların dünyanın heryerinde anlayana övünçle bahsedebileceği eserlerdir, başkalarından yararlanıp binayı inşa etmekte yarar vardır, ama, hiçbir şey kendi olmanın yerini tutamaz, zaten başkaları da ciddiye almaz. Rasyonelitenin dünyada ki öncülerinden İngiliz toplumunun en büyük başarıları olarak aralarından Shakespeare in - irrasyonalitenin boyutlarını en yetkin serimleyen örneklerden, insan bütünlüğünün bütün yönleri gibi - yetişmesini en önemli başarıları olarak gördüğünü unutmadan. Kolay gelsin.

 • Nesim Sina
  Nesim Sina

  Terk-i diyar eylesem, şu mezbahaneden
  Yokluğum kiloyla mı, yoksa 'baş' la mı fark edilir?

 • Ali Katrancı
  Ali Katrancı

  ölçü:her konuda,belirlenmiş olan miktar veya boyuta olan oranlama dır.

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  bilmiyorum.
  genelde insanlar sarhoşken
  ayık oldukları zaman kafalarını kurcalayan şeylere söver, hakaret ederler de..
  hani senin eski günlerin geldi aklıma.
  küfür yoktu sende
  takdir ediyorum bu yönüyle
  sarıgri de küfür etmez. o yüzden renklilik olur seviyorum bu durumu.
  ikinizde içtiğinizi kendiniz söylüyorsunuz.
  eleştiri fikir bazında olursa hoş
  ama
  iş küfür ve hakarete gelince
  gayretine dokunuyor insanın..
  neyse
  kızdıysan silerim. kusura bakma. ama dediğim gibi kendin yazmıştın..

 • Meltem Arslan
  Meltem Arslan

  ölçü ölçüdür hem türkçede ölçü vardır hemde fizik kimya biyoloji matematik vb.. gibi derslerde vardıı fark_var_@hotmail.com okuyan eklesin boşunamı yazıorum ben

 • Hamza Işık
  Hamza Işık

  ifrat ve tefritten yani aşırılık ve noksanlıktan kaçınmak. ortayol demektir. ayrıca satın alınan herhangi bir malın miktarını veya hizmetin süresini ifade etmek için de kullanılır.

 • Hamza Işık
  Hamza Işık

  ifrat ve tefritten yani aşırılık ve noksanlıktan kaçınmak. ortayol demektir. ayrıca satın alınan herhangi bir malın miktarını veya hizmetin süresini ifade etmek için de kullanılır.

 • Fatma Aygokce
  Fatma Aygokce

  seviye yi çağrıştırıyo

 • Seda
  Seda

  çokluk birimlerinin genel adı

 • Artanem
  Artanem

  Müjdecim, Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim;
  Sana uymayan ölçü, hayat olsa teperim!

 • Tuğçe Sekreter
  Tuğçe Sekreter

  ya nie gereksz gereksz şeyler yasıosunus ki ne gerek war? gerekli adam gibi bilgiler werin...

 • Mehmet Ali Başbay
  Mehmet Ali Başbay

  ölçü nedir anlamı

 • Nuri Gamsız
  Nuri Gamsız

  bir beher çorba kaşığı!

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  ölçüyü bilenin terazi şaşmaz :)

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Belli bir baza (zemin, ortam) göre belirli katlar.

 • Abdulkadir Kahraman
  Abdulkadir Kahraman

  Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz...

  Mevlana

 • Mm
  Mm

  neye göre..burası önemli...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Bir ölçü tutturamadan yaşayışımızın en güzel kanıtıydı belki, ölçüsüzce ve biçip tartmadan konuşmalarımız. En acısı, nereden geldiğini hesaba katmadığımız sözlerimizdir aslında. Sırtını sapasağlam duvara yasladığımızı zannettiğimiz harfler yığını tamamen desteksiz durmaktadır. Ve bu kuru laflar yeri gelir en körpe umutları, yeri gelir yeni filizlenmiş başakları çiğner geçer. Çiğneyen habersiz, yaptığının doğruluğuna inanmakta ve başını neredeyse göğe değecek kadar kaldırmakta... 'İnsanlar böyledir.' dedirtir.zihinlere, zamanın birinde okunan bir kitabın ismi ve hayatın ta kendisi olarak...

  Neydi bizleri böylesi hesapsız bir kıyımın içine iten? Asırlar öncesinin lâle motiflerini yüreğimize dokuyamayışımız mı? Yıkan sözler, hesap bilmeyen gözler, çabucak silinip giden izler... Kuru toprağa basmakla, yahut çimenlerde koşmakla iz bırakılmaz.Atlamak lazım çamurlara, vererek bütün manevi ağırlığı ayaklara... Bir de elleri uzatarak arkada kim varsa...Kalite hesabı yapmadan sarılmak lazım elleriyle beraber yüreğini uzatanlara.

  Sahi neydi kalite? Kimler takılıp kalırdı bu sözcüğün arka sokaklarına? Sûrete aldanıp derine inmeyenlerin, dibi görünmeyen kuyulara bir ip sarkıtamayanların hesabındaydı belki 'kalite' anlayışının farklılığı.

  Dinle öyleyse gördüğü her kapalı kapıyı mağara zanneden soğuk benizli arkadaş! Dinle, bir elin beş parmaklığından başka gerçeğe kapalı olan aydın arkadaş! ...

  Kalite çok uzak benden, dimağında şekillenmiş haliyle.Bakma öyle giyimime kuşamıma, kalbime bakmayacaksan. Hele sözlerime inanma hiç. Süslemeyi pek severim kendimle beraber, kurduğum cümleleri. 'Kaliteli insan' değil cümlelerin sahibi, inan gözlerini bir kenara çıkarmış, kulağını takmayı unutmuş arkadaş.

  İnan, iyi oyuncuyum ben. Hele bir de edebiyat ve felsefeye, öyle merakım var ki, başladım mı nutuk çekmeye, tas üstünde taş bırakmam. Samimi olacağını nereden biliyorsun her kafiyeli dizenin? Açıp baktın mı kalbime? Asıl cevherler içimde gizli belki, en temiz papatyaları ve en dokunulmamış nilüferleri saklıyorum 'kalbim' dediğim dünyamda. Yahut en akla gelmez cinnetler taşıyorum içimde, kim bilir?

  Dilim özenle süslenmiş cümleler kurarken gevezeliği seven birinin bitip tükenmeyen örneklerini veriyorsam, felsefî yanımı silah gibi kullanıp tam şakağından vuruyorsam zayıf yönlerini ve sen bana 'Vay bee! işte kalite! ' diyorsan... Sonucun nereye çarptığını duyabiliyor musun, işitme eşiği sıfırın altına düşen arkadaş?

  Sen de, kardeleni yükseklerde görüp de papatyaların masumiyetini çiğneyenlerden misin? Alt alta dizilen çekmecelerin ilki diye en alttakine sessizce uzananlardan mı, yoksa hemen en tepedekine atlayanlardan mısın? Bilemem elbet kalbin saniyede kaç ritimle atmakta? Ben bilemem elbet, nabzın kaç sevgilik dirence dayanmakta? Ama sen de bilme 'kaliteli insan' sözünü, terazide bile ölçü alamayan arkadaş.

  Sen de bilme, sözlerimin rengini göremiyorsan.
  Ne olur, sen de görmezden gel beni...........Görmezden gel cismimi...

 • Palmiye
  Palmiye

  ölçü; manası malüm

  Bakış açımız......hayat ve kişi arsına çekilen ve muhafazası zor bir çizgi
  .......en küçük ihmallik büyük bir yıkıntı demektir..

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  bir birim...

  bugünlerde bebeklerin kilo,boy ve baş çevreleriyle ilgileniyorum...:=))

  onları normal standard eğrilerle kıyaslayıp malnutre olanları saptıyoruz...

  her tür ölçü gerekli...
  istatistiklerle saptananlar daha makbul...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  ölçüyü tutturmak zor zanaat...
  benim duygusallığın ölçüsünü tutturmamı istemeleri gibi birşey...

  yapamıyorum ki...:=))

 • Periru Gogen
  Periru Gogen

  ölcüyle hareket etmeyi unutma sakin,
  mütemadiyen terbiyeni takin...