Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hizmet sizce ne demek, hizmet size neyi çağrıştırıyor?

hizmet terimi Küçük Semaver tarafından tarihinde eklendi

 • Olcay Yıldırım
  Olcay Yıldırım

  her hizmetin bir karşılığı vardır bazısı maddi olur bazısı manevi...

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  cemaat paralelciler nurcular falan işte.. onların faaliyetlerine verilen isimdir..

 • Sevda
  Sevda

  hizmet hakk ın ıznı ve ınayetıyle halka yapılan karsılıksız verme ıimini verme tablig etme maddi manevı hersey...cıkar gozetmeden cennet sevap hesapları yapmadan gayeye HAKK ın razılıgını rızasını koyarak bu yola baş koyma HAKK ı savunurken HAKK sızlıga karsı isyan etme baş kaldırmadır.

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Hizmet, Hizmet değilse olur hezimet....
  Hizmet, derken zimmet dememeye...

 • Tuncay Saka
  Tuncay Saka

  hizmet. kendisini hasbelkader bir postun üzerinde oturan zatların özel ve ticari kaygılarını gidermek değildir Hizmet önce kişinin kendisine olan davranışlarından başlar ve etrafındaki dalgada olumluluğunu tamamladıktan sonra hizmet edenlere hizmet etmekle tanışmaktır

 • Aslıhan Duygu Alptekin
  Aslıhan Duygu Alptekin

  bana artık bu sözcük nur cemaatini ve dolasıyla fethullah gülen'i hatırlatıyor sonrada sinirim bozuluyor...al işte yine bozuldu...

 • Murat Nerminer
  Murat Nerminer

  hizmet deyince aklıma gelen ilk şey imanın muhafazasıdır. ama bu hizmet allah için yapılan allah yolunda yapılan allahın sevdikleri ile beraber yapılan ve karşılığını sadece allahtan bekleyerek yapılan, malından, canından, ilminden, tecrübelerinden ve yapabileceği herşeyden bir şeyler katarak yapılan hizmettir.

 • Lale Ak
  Lale Ak

  ALLAH'A INANAN HER FERDIN,ALLAH KATINDA mumın kabul edılebılmesının.mumın kalabılmesının garantısı,uzerındekı teblıg vazıfesını bı hakkın ıfa etmesıyle yakından alakalıdır

 • Osman Yıldız
  Osman Yıldız

  yaradılan insanı yaradandan haberdar olmasını sağlayacak hertürlü faliyettir

 • Nesli
  Nesli

  insanı her şeye rağmen dimdik ayakta tutan insanlarla yakın ikişkisi değil,kendisiyle ve Rabbiyle kurduğu özel frekanstır.insan bu sayede aradığı gerçek dosta ulaşmış olur ve hayatı boyuncada insanları Onunla buluşturmaya çalışır.işte hizmet budur.

 • Ebrar Hasene
  Ebrar Hasene

  hizmet etmeyene hizmet edilmez......
  malınla hizmet,canınla hizmet, fikrinle hizmet......
  hizmet..hizmet...hizmet..........

 • Sonra Sonra
  Sonra Sonra

  Hizmet nimettir...

 • Gamze
  Gamze

  ...hayat felsefesi.Dünyaya anlam kazandıran şey!

 • Mustafa Evran
  Mustafa Evran

  HİZMET:boyun egmek.çalişmak
  'kurban hizmet var hizmet '

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  -li

  06.04.2005 16:37
  Mai Salon

  Hizmetlilerin Öcü

  Bir çok defa rastgeldim. Bakışlar sert; bazen yorgunluğa yenik düşmüş ve bulanıklaşmış; bazen sıkılgan; bazen de neşeli; ama sırf içindeki sıkıntıyı ve bıkkınlığı başka bir yere yöneltmek için. Ortadaki insanlardan değil, kenardaki insanlardan ve onların bakışlarından söz ediyorum. Bir okulda çalışan hademeler; bir handa çalışan çaycı; hizmetliler vs.
  Bir adam-fakultemizde hademe- bana bir ara veryansın etmişti: ‘’Bak görüyor musun? İnsan gazeteyi yere böyle atar da okur mu? Ya sigaraya ne demeli? Adamlara kaç defa dedim; burda sigara içemezsiniz ve izmaritlerini buraya atamazsınız diye; ama her seferinde tertemiz bıraktığım yeri birkaç saat içinde berbat bir hâlde buluyorum. Ne diyeyim? Siz nasıl insanlarsınız mi deyim? Ya da okuyorsunuz; ama sizden bir halt olmaz mı? ’’ Adam haklıydı, gerçekten de biz; yani öğrenciler, arkada bıraktıklarımıza dikkat etmiyorduk ve etmiyoruz da...
  Bir grup öğrenci sınava girecektir ya da bir ödev tesliminden önce hararetli hararetli konuşmaktadır kantinde, bir masanın başında. İçilen çaylar, yenilen kekler vs... Vakit gelip de sınavlarına ya da ödevlerini teslime gidecekleri zaman, arkalarında bıraktıkları çay bardakları, kek paketleri hiç umurlarında değildir. Ne de olsa temizleyen biri vardır. Hatta bence, bu temizleyen birini bile düşünmezler. Nasıl mı? Hanginiz, dünyamızın bir çöplük olmasını engelleme görevini yerine getiren bakterileri hatırlıyor? Ne de olsa her yer temiz değil mi! Çürümemiş artıklar yok. O halde zaten her şey olması gerektiği gibi diyoruz. Ama yanlış, hem de büyük bir yanlış. Büyük şeyler gözümüze takıldığı için küçükleri göremiyoruz. Örneğin bu bakterilerin bu kadar büyük bir iş yaptıklarını düşünsek farklı açılardan bakma; bir noktaya yönelme gibi hasletler kazanabiliriz. Bu bakteri kim yaratmıştır? Bu kadar küçük bir canlı, nasıl oluyor da böyle büyük bir işin altında kalkabilmektedir? Bu âlemin nizamını bu kadar ince ayrıntılarla kim hesaplamış ve yapmıştır?
  Çöpler ve arkamızda bıraktıklarımız ne kadar kötü görünseler de, pis, hoşa gitmeyecek şekillerde olsalar da bizim parçamız ya da kısa bir zaman önceye kadar bir parçamızdı. Mademki; onu o şekle sokan, onu bırakan biziz; o hâlde ondan sorumlu olan da.... Eğer bir insan pisliğini temizlemekten acizse; ben o insana saygı duymamaktan yanayım. Yana olmayı salla; saygı duymam!
  Bizim pisliklerimizi, yaptığımız kirliliği hem bizim gibi olan ama görünmeyen, görülmeyen insanlar temizliyorlar. Bir kere onların yüzlerine, gözlerine bakın. Onların yerine kendinizi koyun. Hanginiz sokakta çöp toplamak ister? Hanginiz milletin dışkısını temizlemek ister(yurtta kaldım, bu durumlarla da karşılaştım) , hanginiz milletin ardından dolaşıp, onun yaptıklarını düzeltmek ister? Hiçbiriniz değil mi? Sizin o güzel parmaklarınız, o okumuş, bir yerlere gelmiş başınız bunları hak etmemektedir! Zavallı insan! İnsan hiçbir zaman hiçbir mevkiye daima ait olamaz. Bir zaman gelir ki, yerlerdedir; belki bir zaman da ihtirasla istediği yukarlarda... Ama o görülmeyen insanların yüzlerine bakın ve sizin, benim artıklarımı toplamaktan ne kadar da zevk(!) aldığı görün. Ama sakın, yüzlerinde o bıkıp usanmış ifade sizi aldatmasın; ne de olsa onlar işlerini çok seviyorlar(!)

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Hizmet aslında öyle önemli bir şey değildir. Mekan sahibi tanrıdır ve hizmet sektöründekiler de onun hizmetkarıdır. Müşteri mekandan sonra gelir. Önce mekanın temizliği ve düzeni sonra patron memnuniyeti en son müşteri gelir.

  Bazı müşteriler vardır, beş parasız züğürt takılır ama alır kızı koluna ağa kesilir, eğer sizin mekanınıza sizden daha bıçkın takınılırsa onların haddini bildirmek hizmet edenin görevidir. Ayrıca, içeceği 2 kolanın parası, müşteriye hayatın anlamı öğretildikten sonra kasaya bırakılması racondandır.

  Bahşiş vermeyen müşteri mekanın yüz karasıdır. Bir daha geldiğinde haddi bildirilmek üzere imlenir.

  Öyle el kol hareketleri ile konuşan yüksek sesle konuşan müşterilerden asla hazedilmez.

  Öyle tek başına gelip şaşkın bir halde garson arayan müşterilere son ana kadar görünmemek duymamak özel bir keyiftir, eğlencedir. Ne zaman müşteri bağırırsa o zaman gidip su dökmüş kedi gibi davranmak eşek şakasının dozunun korunmasıdır. Bunlar hassas nüanslardır.

  Sonuçta hizmet ile sadece bir mekana değil tüm topluma hizmet ediliyor felsefesi ile toplumun ar ve ahlak damarları en üst düzeyde korunur.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  insanın kime ya da neye hizmet ettiğini bilmesi gerekir; yoksa kullanılan bir insan olmaktan öteye geçemez