Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cemaat sizce ne demek, cemaat size neyi çağrıştırıyor?

cemaat terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • TRZKYS
  TRZKYS

  BİRİ SÖYLESİN


 • Elif Yavuz
  Elif Yavuz

  GÜZEL HİZMETLER İÇİN BİRARAYA GELEN, TEK ASLA YAPILAMAYACAK İŞLERİ BİRLİK KUVVETİYLE YAPAN İNSAN TOPLULUĞUDUR.NİYETİ GÜZEL OLANIN ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN.KÖTÜLERE DE FIRSAT VERMESİN.

 • Vuslata Hasret
  Vuslata Hasret

  DİNİ AÇIDAN:ALLAH (C.C.) GİDEN YOLDUR...BU YOLU HERKES FARKLI SEÇEBİLR AMA HEDEF AYNIDIR...

 • Nesim Sina
  Nesim Sina

  Günümüz anlamıyla: Çıkar birleşmesi

 • Rüstem Kamil
  Rüstem Kamil

  ARKADAŞLAR YANLIŞ ANLAMADIYSAM CEMAAT ARAPCA CEM KELİMESİNDEN GELME DEGİLMİ TOPLANMA BİRİKME MANASINA GELİYOR.DEGİLMİ İYİDE CEMAAT DENİNCE NEDEN HERKES DİNİ YÖNE CEKİYOR. AK PARTİ CEMAATI,CHP CEMAATİ MHP CEMAATI FENER BAHCE CEMAATI GALATA SARAY BEŞİKTAŞ DAHA COK UZATILABİLİR NEDEN HİÇ KİMSE BÖYLE DÜŞÜNÜP FİKRİNİ YAZMIYOR BULARDA BİR TOPLANMA YERİ DEGİLMİ

 • John Carew
  John Carew

  Eski dilde birlikte ibadet eden insanlar topluluğu; yeni dilde 'pastadan pay alma' birliği.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Cemaat, 'cem' den gelen bi kelimedir.
  Toplanmak, bir arada bulunmak anlamını taşır.

  Bir çok kelime gibi günüzde çarpılştılmış olması onun güzelliğini gölgelemez.

  Bu gün cemaat adı altında yalnışlıklar yapan topluluklar olabilir.
  Ama geçmişte cemaatlerin toplum hayatında önemli işleriş başardığını bilmek ve kabul etmek durumundayız.

 • Osman Ayhaner
  Osman Ayhaner

  Cem olmuş (yani bir amaç uğruna bir araya gelmiş) insanlar.

 • Abdülkadrkaya
  Abdülkadrkaya

  Cemaat Arapça birterimdir 3 ve 3den fazla kişilerin oluşturdukları toplulukdur.hernekar cemaat denilince insanların aklına nurcular gürcüler süleymancılar mahmut efendiciler gelsede. Keşke insanlar sen şucusun ben bucuyum benim cemaatim seninkinden daha üstün gibi gereksiz düşüncelerden bir kurtulsalar ve üstünlüğün ancak takvada (ALLAH ccden en çok sakınmak) ta olduğunu anlasalar sadece cemaatindekilere değil tüm inananla kardeşim deseler ve MÜ'MİNLER ANCAK KARDEŞTİRLER! Ayeti kerimesini zihinlerine iyice yerleştirseler, ve herkes ulaşabildiği alimlerden faydalansalar,
  ve bu gruplaşmaların bölünmelerin islam düşmsnlarının bir oyunu olduğunu maksatlarının müslümanların arasına nifak ve fitne koyarak bizleri parçalamak olduğunu anlayabilseler, oysaki buna müsade etmemeliyiz RABBİMİZ bir dinimiz bir kitabımız bir kıblemiz bir ve biz hala neyin kavgasındayız? biz ayrı gruplar değiliz bir ümmettiz tıpkı ibrahim peygamber gibi 'EY MÜSLÜMAN'LAR ARTIK UYANALIM DİN DÜŞMANLARININ BİZİ BÖLMESİNE İZİN VERMİYELİM'artık kur- an ve peygamberin sünnetine önem verelim. RABBİMİZ dememişmi? (PEYGAMBER SİZE NEYİ GETİRDİYSE ONU ALIN NEDEN NEHYETTİYSE ONU BIRAKIN! ! ! ! ! Bugün niçin insanlar kendi cemaatinin görüşünü öne geçirmiş? nasıl olurda insanlar bu mesele falan cemaatte şöyle ama bizde böyle diyebiliyorlar? bu insanlar kaynağını aynı kitaptan aynı sünnetten almıyorlarmı acaba? ? ? İbni abbasın mevkufen gelen şu hadisine lütfen dikkat edelim (BAŞINIZA TAŞ YAĞACAĞINDAN KORKUYORUM; BEN ALLAHIN RASULÜ SAV ŞÖYLE ŞÖYLE DEDİ DİYORUM, SİZ İSE EBU BEKİR VE ÖMER ŞÖYLE ŞÖYLE DEDİ DİYORSUNUZ.! ! ! Şuanki insanların şahısları grupları hocaları ALLAH ve RASULÜNÜN Nasıl önnünü gçirdiklerine bir bakalım eger ibni abbas ALLAHcc ondan razı olsun şu halimizi görseydi bizi hangi felaketle uyaracaktı acaba? başımıza taş değil kayaların yağacağındanmı yoksa? ? ? ? ? ? ? ? ? ? . HAREKETTE BİRLİK OLMADIKÇA FİKİRDE BİRLİK FAYDA ETMEZ! EY RABBİMİZ bizleri DOSDOĞRU YOLA İLET KENDİLERİNE NİMET VERDİKLERİNİN YOLUNA, GAZABA UĞRAMIŞ VE SAPMIŞLARIN YOLUNA DEĞİL AMMİİN.Selam ve Dua temennisiyle MUVAHHİDE.

 • Ley Yam
  Ley Yam

  cemaatler insanlara içinde mutlu olacakları kafesler sunar......satan razı,alan razı :)

 • Melih Dere
  Melih Dere

  benim bildiğim 'cem' den gelen bi kelime. Toplanmak, bir arada bulunmak vs..vs. gibi yığınla anlamalardan birine giren, hiçleştirilmiş bir ucube kavramın adıdır.

  Mesela allah inancını zedelediği için wolkman'lerin yasaklandığı, eğer illa müzik dinlenicekse ilahilerin dinlenmesi gerekliliğini ve de daha buna benzer bir sürü ıvır ve de zıvırları savunan ruhbanlık sınıfının ortak adıdır..

 • Gavsın Sofisi
  Gavsın Sofisi

  Selamünaleyküm;
  Cemaat aslında çok güzel olmasına karşın bazı dinle alakası olmayanların kötülediği bir topluluktur.Ya Allah aşkına aklımızı başımıza alalım.Ya Tarikat- Cemaat kötüyse neden başlarında Allahın velileri bulunuyor.Mesela Kadiri tarikatını ABDÜLKADİR GEYLANİ, Nakşibendi Tarikatını MUHAMMED BAHAUDDİN NAKŞİBEND, Mevlevi Tarikinide MEVLANA CELALEDDİN RUMİ....VE NİCELERİ...
  Bunlar aklınıza bişe getirmiyormu? ? ? Allahın dostlarıyla uğraşmayın.Gidin magazin kültürünü yok edin...Neden etmiyorsunuz işinize geliyor.Harama bakmak.Allah cc ayetinde ne diyor.' Ben kimi kendime dost etmeyi murad edersem, onu dostuma dost ederim ki dost nasıl olunuyor öğrensin diye' Yani Allah dostlarının kurduğu cemaat ve tarikatlar ALLAH DOSTU YETİŞTİRME yurtları.....Elhamdülillah...Her halimize... Allahım başımızdan manevi dinamiklerimizi eksik etmesin....

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  Cemmat kelimesi daha çok aynı duyguyla hareket etmek için bir arada bulunan kişilerin oluşturduğu toplumsal birlikteliktir.Cemiyet kelimesi de ilk önce zihinde benzer bir anlam uyandırsa da her iki sözcük arasında belirgin farklar vardır.Cemaate mensup kişiler arsında yoğun bir bağ vardır.Bu bağ manevi duygulardan ibarettir.Cemaat ilişkilerinde 'Ben' düşüncesinden öte 'Biz' düşüncesi hakimdir.Kişiler maddi çıkar gözetmeksizin birlikte olur, duygu ve düşüncelerini paylaşır ve bir biriyle kaynaşırlar.Oysa cemiyette ilişkilerde manevi yön çok zayıf olmakla birlikte belki de hiç yoktur.Cemiyete mensup kişiler 'Ben' duygusuyla hareket ederler ki bu durum cemaatle aralarında olan en belirgin farktır.
  Günümüzde cemaat kelimesi daha çok tarikatlar için kulanılmakla birlikte art niyetli kişilerce sürekli kötü muamele görmüştür.Oysa dinimiz bilindiği gibi bir cemaat dinidir.Cemaati teşvik edicidir.

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  koskocaman din, mezheplere,
  mezhepler tarikatlara,
  tarikatlar cemaatlara,
  cemaatlar kombasanlara, yimpaşlara,
  kombasanlar, yimpaşlar, ali kalkancılara, sahte peygamberlere

  eeee, dilimle dilimle pasta bitti! ..hani bize? ? ?

  olmadı amaaaaa, ayıp! bu kadar da tamahkâr olmayın canım.

 • İhsan Kara
  İhsan Kara

  cemaat, günümüzde en çok ihtiyacımız olan bir birliktelik türüdür. cemaat ayrı güruh ve yığın ayrıdır. cemaat, bir gaye ve hedef uğrunda birlikte hareket eden, duygu, düşünce, sevinç ve kederlerini ortaklaşa paylaşan topluluğun adıdır. dinimiz cemaat olmağa büyük önem verir. islam bir cemaat dinidir. Allah'ın rahmeti ve bereketi cemaatle beraberdir. ibadetlerde cemaat bilinciyle hareket etmek teşvik edilmiştir.Cemaat illada belli bir zümreye katılmak demek değildir. bütün müslümanların cemaat şuuruna sahip olması gerekir.Peygamber Efendimiz'in hayatına bakıldığında cemaat bilincinin önemi daha iyi kavranacaktır.Bugün cemaat (birlik, beraberlik) bilincine sahip olamadığımızdan dolayı müslümanlar bölük pörçük olmuştur.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  ilimde öne gitme yarıışdır...

  türkiyedeki kalite cemaatler...

  1 - (nurcular) maşallah, eleştirenlerin bu denli sinirle eleştirmelerine sebep kendilerinin böyle bir beraberlik içerisinde bulunmayışları..

  2- kendilerini temsil eden okulların yurtdışında bulunmaması....

  3- Başarılı öğrencilerin aralarından çıkmaması.

  4- icraatlerinin sadece laf, söz, çamur atma, hakaret türünden olması...

  neyise yaaa diğer cemaatlerde var ama devam etmek istemiyorum çünkü bu yazıma karşılık bir kaç tane sazan atlayacakta hemen ondan...

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  birey olmayı başar(a) mamış insanların oluşturduğu topluluk...

  eee, ulaşımda (!) toplu taşıma daha ekonomik....- ;)) .Pp

  örnekliyelim efenim...

  dikkat dikkat...! ! ! sayın cennet tur yolcuları, otobüsünüz 5 dakika sonra hareket edecektir...lütfen tarikatlarınıza (pardon!) otobüslerinize bininiz.! ! !
  --
  - ;))) .Pp

 • Harun Çat
  Harun Çat

  çok cemaatci arkadaşım oldu ordan biliyom...
  bakınız:hemen hemen hepsi günde elli kere tevekkül..
  kırk kere mübarek...
  otuz kere de estafurullah derler..
  bunlara yeni bi dil bulmak lazım....
  sıktılarrrrrrrr......

 • Ahmednecip
  Ahmednecip

  zaman cemaat zamanıdır...

 • Kâni Çınar
  Kâni Çınar

  http://www.cemaat.com

  orjinal fikir.. farklı kalıp..

  orjinal fikir.. farklı kalıp... Bu sloganla yola koyulmuş Cemaat. Kelime manası olarak hani eskiler 'ismi ile müsemma' derler ya tıpkı onu çağrıştırıyor. Fikirler zaten orijinal. Orijinal bir milletiz bunda asla şekk ve şüphe yok. Yalnız fikirlerimizi dile getirirken bazen ölçüyü kaçırdığımız, çizmeyi aştığımız olmuyor değil. O da olacak ne diyelim 'insan' diye çıkmışız meydana.

  Şadan Beyin, Yusuf Beyin özverili çalışmaları ve 'cemaat' mensupları siteyi okunur, hissedilir, bilinir kıvama getiriyor. Kim nasıl ve ne şekilde düşündü, niye böylesi bir işe giriştiler bilemem ama ortaya çıkan sonuca bakarak 'ellerine, yüreklerine sağlık' demek geliyor içimden. Ne gerek vardı, bir çok fikir merkezli siteler vardı, onların etrafında toplanılabilirdi değil hadise. İyi ki var, iyi ki yayında...

  Bu arada böylesi niyetleri olanlara da bir çağrıda bulunmak lüzumunu hissediyorum. Varsa niyetiniz lütfen teşebbüse geçin. İcraat ne güzel ne ala... Haydin kuvveden fiile.

  Küçücük, kendimce bir olumsuzluğu da dile getirmeden edemeyeceğim. Cemaat anketleri, üye girişleri, admin kontrollu yazıları ile oldukça iyi de 'Drupal'ın sunduğu nimetler bunlar. Tıpkı Nuke tabanlı sistemlerde olduğu gibi hazır kabuğun kullanılması bazen 'hack' riski ile karşı karşıya kalınmasına sebep olabilir. Böylesi bir durum bizi şoke etmesin. Tamam ekonomik maliyetler kabulüm, teknik beceri herkeste olmayabilir; lakin keşke diyorum 'farklı kalıp' sitenin alt yapısında da bulunsaydı ve cemaate has kılınsaydı.

  Her şeye rağmen 'Ey okurlar yerinizde olsam http://www.cemaat.com'u ziyaret eder, cemaate mensup olurdum.'

 • Müzeyyen Kara
  Müzeyyen Kara

  cemaat rahmetin var oldugu yer.

 • Alperen Musa
  Alperen Musa

  1. İbâdet etmek için bir araya gelen topluluk.
  Cemâatle kılınan namaza, yalnız kılınan namazdan yirmi yedi kat fazla sevâb verilir. (Hadîs-i şerîf-Tirmizî)
  Güzel bir abdest alıp, mescidlerden birine cemâatle namaz kılmak için gidenin, Allahü teâlâ her adımına bir sevâb yazar, her adımında amel defterinden bir günâhı siler ve Cennet'te onu bir derece yükseltir. (Hadîs-i şerîf-Et-Tergib vet-Terhîb)
  Nâfile namazları cemâatle kılmak mekrûhtur. (İmâm-ı Rabbânî)
  Ey kardeşim! Sizin için üç şeyi seviyorum. Kur'ân-ı kerîmi gece gündüz okumanızı, cemâate devâmınızı ve kötü işlere mâni olmanızı. (Abdullah ibni Avn)
  Açıkta, gizlide her zaman Allahü teâlâdan kork. Beş vakit namazı cemâatle kıl. Harama yönelme. Böylece, Allahü teâlâya yakınlardan olursun. (Abdullah bin Dînâr)
  Dünyâda, Allahü teâlânın sevdikleri ile berâber bulunmak ve cemâatle namaz kılmaktan daha lezzetli bir şey kalmadı. (Câkîr el-Kürdî)
  2. Peygamber efendimiz ve Eshâbının bildirdiği hak yol üzere bulunan müslümanlar, Ehl-i sünnet vel-cemâat.
  Şeytan, insanın kurdudur. Kenarda köşede kalmış, sürüden ayrılmış koyunu kurt yakaladığı gibi, şeytan da cemâatten ayrılanları yakalar. Sakın cemâatten ayrılmayınız. (Hadîs-i şerîf-Muhtasar fî İlm-il-Hadîs)
  Cemâat rahmettir. Ayrılık azâbdır. (Hadîs-i şerîf-Müsned-i Ahmed bin Hanbel)
  Cemâate yapışınız. Çünkü Allahü teâlâ bu ümmeti dalâlet üzere bir araya getirmez. (Hadîs-i şerîf-Tirmizî)
  Kim cemâatten bir karış ayrılırsa, İslâm ipini boynundan çıkartmıştır. (Hadîs-i şerîf-Müsned-i Ahmed bin Hanbel)
  Cemâat-i İslâmiyye: Ebü'l-A'lâ el-Mevdûdî'nin Pakistan'da kurduğu bozuk teşkîlât.
  Cemâat-i İslâmiyye reisleri, Ümmet-i Muhammediyye'yi parçalamak ve Ehl-i sünnetin dışında sapık bir çığır açmak gâyesiyle yeni bir teşkîlât kurdular ve kendilerinden başkasının doğru yolda olmadığını söylediler. (Mevlevî Ebû Ahmed)

 • Resul Coşkun
  Resul Coşkun

  'Her yerde birlik ve beraberlik lâzımdır. Muvaffak olmak için her hususta ittifak etmeli ve dayanışmayı asla elden bırakmamalıdır. Çünkü Allah'ın nusreti, maddî ve mânevî yardımı cemaat ile beraberdir. Toplu çalışanlar bunun semeresini kısa zamanda elde ederler.'

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Cemaat daha çok din teması işlenen durumlarda topluluk ifadesinde kullanılır. Son zamanlarda ise Nurcu kesimi ifade etmek için kullanılan bir tanım olmuştur.

 • Yavuz Balcı
  Yavuz Balcı

  insan topluluğu

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Bazıları için diyoru,.;

  Mantar gibi türüyolar

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Topluluk.

  Bir yere toplanmış insanlar.

  Takım, bölük...

  Bir imama uyup namaz kılan müslümanların heyeti.

  Bir mezhebe tabi bir heyet teşkil eden ahali...