Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cemaat sizce ne demek, cemaat size neyi çağrıştırıyor?

cemaat terimi Erhan Aydemir tarafından 05.12.2003 tarihinde eklendi

 • Elif Yavuz
  Elif Yavuz01.07.2013 - 00:46

  GÜZEL HİZMETLER İÇİN BİRARAYA GELEN, TEK ASLA YAPILAMAYACAK İŞLERİ BİRLİK KUVVETİYLE YAPAN İNSAN TOPLULUĞUDUR.NİYETİ GÜZEL OLANIN ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN.KÖTÜLERE DE FIRSAT VERMESİN.

 • Vuslata Hasret
  Vuslata Hasret17.02.2011 - 15:59

  DİNİ AÇIDAN:ALLAH (C.C.) GİDEN YOLDUR...BU YOLU HERKES FARKLI SEÇEBİLR AMA HEDEF AYNIDIR...

 • Nesim Sina
  Nesim Sina01.11.2010 - 11:51

  Günümüz anlamıyla: Çıkar birleşmesi

 • Rüstem Kamil
  Rüstem Kamil06.12.2009 - 17:03

  ARKADAŞLAR YANLIŞ ANLAMADIYSAM CEMAAT ARAPCA CEM KELİMESİNDEN GELME DEGİLMİ TOPLANMA BİRİKME MANASINA GELİYOR.DEGİLMİ İYİDE CEMAAT DENİNCE NEDEN HERKES DİNİ YÖNE CEKİYOR. AK PARTİ CEMAATI,CHP CEMAATİ MHP CEMAATI FENER BAHCE CEMAATI GALATA SARAY BEŞİKTAŞ DAHA COK UZATILABİLİR NEDEN HİÇ KİMSE BÖYLE DÜŞÜNÜP FİKRİNİ YAZMIYOR BULARDA BİR TOPLANMA YERİ DEGİLMİ

 • John Carew
  John Carew13.11.2009 - 12:28

  Eski dilde birlikte ibadet eden insanlar topluluğu; yeni dilde 'pastadan pay alma' birliği.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan25.01.2009 - 20:29

  Cemaat, 'cem' den gelen bi kelimedir.
  Toplanmak, bir arada bulunmak anlamını taşır.

  Bir çok kelime gibi günüzde çarpılştılmış olması onun güzelliğini gölgelemez.

  Bu gün cemaat adı altında yalnışlıklar yapan topluluklar olabilir.
  Ama geçmişte cemaatlerin toplum hayatında önemli işleriş başardığını bilmek ve kabul etmek durumundayız.

 • Osman Ayhaner
  Osman Ayhaner24.12.2008 - 10:39

  Cem olmuş (yani bir amaç uğruna bir araya gelmiş) insanlar.

 • Abdülkadrkaya
  Abdülkadrkaya05.09.2008 - 10:16

  Cemaat Arapça birterimdir 3 ve 3den fazla kişilerin oluşturdukları toplulukdur.hernekar cemaat denilince insanların aklına nurcular gürcüler süleymancılar mahmut efendiciler gelsede. Keşke insanlar sen şucusun ben bucuyum benim cemaatim seninkinden daha üstün gibi gereksiz düşüncelerden bir kurtulsalar ve üstünlüğün ancak takvada (ALLAH ccden en çok sakınmak) ta olduğunu anlasalar sadece cemaatindekilere değil tüm inananla kardeşim deseler ve MÜ'MİNLER ANCAK KARDEŞTİRLER! Ayeti kerimesini zihinlerine iyice yerleştirseler, ve herkes ulaşabildiği alimlerden faydalansalar,
  ve bu gruplaşmaların bölünmelerin islam düşmsnlarının bir oyunu olduğunu maksatlarının müslümanların arasına nifak ve fitne koyarak bizleri parçalamak olduğunu anlayabilseler, oysaki buna müsade etmemeliyiz RABBİMİZ bir dinimiz bir kitabımız bir kıblemiz bir ve biz hala neyin kavgasındayız? biz ayrı gruplar değiliz bir ümmettiz tıpkı ibrahim peygamber gibi 'EY MÜSLÜMAN'LAR ARTIK UYANALIM DİN DÜŞMANLARININ BİZİ BÖLMESİNE İZİN VERMİYELİM'artık kur- an ve peygamberin sünnetine önem verelim. RABBİMİZ dememişmi? (PEYGAMBER SİZE NEYİ GETİRDİYSE ONU ALIN NEDEN NEHYETTİYSE ONU BIRAKIN! ! ! ! ! Bugün niçin insanlar kendi cemaatinin görüşünü öne geçirmiş? nasıl olurda insanlar bu mesele falan cemaatte şöyle ama bizde böyle diyebiliyorlar? bu insanlar kaynağını aynı kitaptan aynı sünnetten almıyorlarmı acaba? ? ? İbni abbasın mevkufen gelen şu hadisine lütfen dikkat edelim (BAŞINIZA TAŞ YAĞACAĞINDAN KORKUYORUM; BEN ALLAHIN RASULÜ SAV ŞÖYLE ŞÖYLE DEDİ DİYORUM, SİZ İSE EBU BEKİR VE ÖMER ŞÖYLE ŞÖYLE DEDİ DİYORSUNUZ.! ! ! Şuanki insanların şahısları grupları hocaları ALLAH ve RASULÜNÜN Nasıl önnünü gçirdiklerine bir bakalım eger ibni abbas ALLAHcc ondan razı olsun şu halimizi görseydi bizi hangi felaketle uyaracaktı acaba? başımıza taş değil kayaların yağacağındanmı yoksa? ? ? ? ? ? ? ? ? ? . HAREKETTE BİRLİK OLMADIKÇA FİKİRDE BİRLİK FAYDA ETMEZ! EY RABBİMİZ bizleri DOSDOĞRU YOLA İLET KENDİLERİNE NİMET VERDİKLERİNİN YOLUNA, GAZABA UĞRAMIŞ VE SAPMIŞLARIN YOLUNA DEĞİL AMMİİN.Selam ve Dua temennisiyle MUVAHHİDE.

 • Ley Yam
  Ley Yam13.08.2008 - 01:28

  cemaatler insanlara içinde mutlu olacakları kafesler sunar......satan razı,alan razı :)

 • Melih Dere
  Melih Dere04.03.2008 - 10:51

  benim bildiğim 'cem' den gelen bi kelime. Toplanmak, bir arada bulunmak vs..vs. gibi yığınla anlamalardan birine giren, hiçleştirilmiş bir ucube kavramın adıdır.

  Mesela allah inancını zedelediği için wolkman'lerin yasaklandığı, eğer illa müzik dinlenicekse ilahilerin dinlenmesi gerekliliğini ve de daha buna benzer bir sürü ıvır ve de zıvırları savunan ruhbanlık sınıfının ortak adıdır..