Kültür Sanat Edebiyat Şiir

tecrübe sizce ne demek, tecrübe size neyi çağrıştırıyor?

tecrübe terimi Çağlayan Altıncı tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan

  https://pin.it/1QOOuve

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  1801 de sadece 28 yaşında ölen Novalis, mistik tecrübesinin katkılarıyla aktardığı bilgilere bakarsak, felsefe dili ve şiirle, yalnızca madde hayaldir ve anlatılamaz, yani zamandışılık, sonra mucize vatan diyor, ışıksa yeni bir birliğin işareti, ölüm de bir yenmedir, sartre ın ifadesiyle şiir kaybeden kazanıyor oyunudur, yani yenilmek gerçekte hiç de yenilmek değildir, tabii dünya sahnesindeki oyunun kurallarına sadık kalıp, haketmişsen. Sartre ateisttir amacı bu değil ama, tespiti mistiklerce doğrulanabiliyor, işte bu ışığın yeni birliğine Novalis mucize vatan diyor, yani zamandışılık evreni, gelelim 12. yüzyıla - ışığın karanlıklardan - bedensel bağlardan - sıyrıldığı - ışığın gerçek kaynağı karanlık - yani şimdinin üstündeki gölge dünyanın açmazlarının kökeni - devam ediyor, sıyrıldığı ölüm melekesi, - gene bir mistik Mevlananın neden ölüm için düğün gecesi dediği biraz daha net - beden bitti, artık bedenle alakamız kalmamakla birlikte ışık alemine çıkar - diyor, - 700 yıl sonra Novalisle aynı ifade, değişen bir şey yok, Novalisin madde hayaldir dediğine, Berkeley - bir din adamı ve Amerikada bir üniversitenin de adı, - algılayan bir canlı yoksa madde yoktur diyor, yani aslında gerçek madde, - canlılık, - asıl geri kalan herşey ölü, bir yanılsama sadece, geçici bir mekansallık, gelelim - Ahiret yurdu gerçek hayat, ah bilselerdi. Kuran, kendi ağzından, ve - hiçbir yer buradır, burdan ötesi - gökhan, 21 Kasım 2004, novalisin - madde hayaldir - i ile örtüşüyor, yani zamandışılık bir hayal olan madde hali değil, canlılık hali, onun için yaradan gerçek hayat ahirettir diyor, novalis mucize vatan, bütün tarihin mistiklerin de ortak - zamandışılık,- yeni vatan, burası sadece sürgünde bir sınav mekanı geçişlilik için, kendini ispatlaman onun için gerekli. Bilim de isterse üzerine çalışır, engel olan yok, ama, bu bilgiler Novalisin çok genç yaşta dediği gibi bilimsel kafanın işi değil, çok daha başka dinamikleri var, mesela giordano bruno nun ifadesiyle, Tanrı hadi derse coşkun ateş olacağın, kaynağı bu. Tabii böyle saçmalıklarla ilgilenmeye gerek yok, Celal Şengör Hocamızdan şaşmayın, sonuçta bilim, beni okumanız gereksiz, vakit kaybetmeyin, herkes kendi çizgisini takip etsin. Kolay gelsin.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Ne diyordu mistik tecrübe yaşamış ve sadece 28 yaşında ölmüş Novalis, - 1800 - tarihin ender vakalarından olarak, ölüm bir yenmedir ve ışık yeni bir birliğin işareti, sonra da - sonsuz bir şiir ve hepimizin güneşi Tanrının çehresi - yani Tanrı sonsuz bir şiir, ama hikmet değil vahiy olarak, yani zamandışılık ve zamanın içiçeliği, aynen panenteizm, kısaca sonsuzun dışı, yeni vatanın mekanı. Gelelim gene mistik tecrübe yaşamış dahi filozof Sühreverdi, 12. yüzyılda, - ışığın karanlıklardan - bedensel bağlardan sıyrıldığı ölüm melekesi, yönetici ışık bu melekeyi elde ettiğinde de bedenle alakası kalmamakla birlikte ışık alemine çıkar yani novalisin dediği şekilde - ışık yeni bir birliğin işareti - ya da novalisin deyimiyle - mucize vatan - benzer. Yalnızca madde hayaldir ve anlatılamaz, Novalis, ve aslında zaman yoktur şimdi sınırlamasa - Simone Weil, ölümünden iki yıl önceki mistik tecrübe sonrası ifadesi ve Berkeley bir din adamı ve filozof olarak, bu isimde bir Üniversite de var Amerikada, - bir algılayan yoksa madde de yoktur, yani esas olan canlıdır, madde gerçeklik vasfına sahip değildir, ordan beklenti yanılsamadır, bizim sayemizde vardırlar, bir gösterene muhtaçtırlar, yani yokluk tam da varlığın merkezidir, maddeden muaf varlık, gerçek canlılık, yani zamandışılık. Şimdi hatırlayalım - Ahiret yurdu, gerçek hayat, ah bilselerdi - Kuran, kendi diliyle. Mistiklerin aktardığı bilgiye bilimsel ölçülere getirmek isteyen otursun çalışsın önünde bir engel yok, gayretten başka. Ama, canlılığın tekrarını talep eden de, kurallarına uyacak, dünya sürgünü, kendini ispatlama gereği onun için var, ya da dünya sahnesindeki oyunun anayasası. Kolay gelsin.

 • Hakan Gökbaş
  Hakan Gökbaş

  Hayat günah ile ve aynı zamanda acı tecrübelerle doludur. Af ve mağfiret etmeyi istemeseydi Yüce Allah günahı da yaratmazdı. Allah zaten kullarını kusursuz dilemiyor aksine kusurlu diliyor zira noksan sıfatlardan münezzeh olan O. Biz ise ancak zayıf nefis sahibi tövbeye affa muhtaç kullarız...

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz şey.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  'Bunca tecrübeye,deneyime rağmen kötü bir duruma gelmek insanın içini acıtıyor.'

 • Rabia Denince
  Rabia Denince

  İnsanlar yavaş yavaş inanmamayı, güvenmemeyi, sevmemeyi ve kronik şüpheci olmayı öğrenir. Bu gerçekleştiğinde artık ne yazık ki çok geçtir. İnsanların 'tecrübe' dediği şey budur. Kalbiyle bağlantısını kaybetmiş bir insana 'tecrübeli' denir

 • Tenni Terenne
  Tenni Terenne

  Yenilen kazıkların bileşkesidir.........

  İyi bir şey olduğuna göre 'tecrübe' kazık atanları sevgiyle anmak lazım :)

 • Hasan Kalemköy
  Hasan Kalemköy

  tecrübeyi iyi değerlendirirsek mutlu oluruz.  1-diyelimki benim sizinle paylaşacağım bir tecrübeme ihtiyacınız oldu ve uyguladınız, kesinlikle kazançlı cıkarsınız.
  2-peki sizinle paylaşmak istediğim tecrübem neymiş.
  3-diyelimki bir ayakkabı satın aldınız ve ayakkabı size biraz dar geldi. değiştirme olanağınızda olmadı farzedelim.
  4-işte bu sorununuzu hemen çözeceğim bir tecrübemi sizinle paylaşacağım hayırlı kazançlar dilerim.
  5-ayakabınızı sizin rahatlıkla giyebilmeniz için sizden bir numara büyük ayakkabı giyen bir yakınınızın sadece bir gün süreyle ayakkabınızı giymesi yeterli olacaktır.
  6-ayakkabınız bir numara genişlemiş olduğundan siz rahatlıkla giyip mutlu olacaksınız.
  7-sizinle bu tecrübemi paylaştıktan sonra şunuda anlatmak isterim.

  İNTERNETTE YER EDİNMENİN GARANTİLİ YOLLARI

  1-interneti yönetenlerin en belirgin özelliklerinden biriside yeniliktir.
  2-nemi demek istiyorum İNTERNETTE YER EDİNMEK İSTİYORSANIZ. kesinlikle eski ve banel yazılar yazmayın yayınlanmış resimlerle uğraşmayın.
  3-hep yeni yazılar yazmaya gayret etmek gerekir. interneti yönetenlerin çok ketum oldukları bilinmektedir. bunun nedenlerini bile bilen yoktur.
  4-sadece bilinen devamlı kendilerini yeniledikleridir.
  5-benim size bu anlattığım tecrübemin kesinlikle gerçek olduğunu öğrenmek istiyorsanız şu yntemi uygulayabilirsiniz.
  6-internete yepyeni yazılar yazıp rengarenk resimler koyun. bir süre sonra baş sıralarda olacaksınız. ben denedim oluyor.
  7-onun için size yenilikten bahsediyorum. peki bu yenilik yapmanın yolları neler acaba derseniz.
  8-yaşantınız süresince yaşadıklarınız tecrübeler diyebilirim. onları yazabilirsiniz. bir süre çok karizmatik insanlarla görüşün onları dinleyin. onlardan öğrendiklerinizi kendi bilgilerinizle hatta yaşadıklarınızla birlikte mikserden geçirin.
  9-interneti yönetenlerin en çok kopyala yapıştıra kızdığını bugün yeni internete giren dahi öğrenecektir.bugün aradığı bir konu bir çok yerde noktası bile değişmeden gördüğü için bunu algılayacaktır.
  10-biz yazarlarında en sevmediğimiz olgusu intihal olmasına rağmen; genç yazarların kısmen esinlenerek yazdığı yazıları ve kitapları hoş görmekteyiz.

  www.hasbora.com

 • Hasan Kalemköy
  Hasan Kalemköy

  tecrübe olgusu ve oluşumu güzel bir şey ancak, yaşantımızda şartlar daha önemlidir. daha açık anlatımla bazen ne kadar tecrübeli olsanızda hiç bir işe yaramaz.

  1. İNSANLAR ARTIK YENİLİKLERİN PEŞİNDEN KOŞMAKTADIR. BANEL OLGU VE OLUŞUMLAR ARTIK KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ OLDU. İNSANLAR ESKİ ALIŞKANLIKLARDAN KURTULMAK İSTEMEKTEDİR.

  2. ETKİLİ EĞİTİMLİ YANİ DAHA AÇIK ANLATIMLA DİĞER İNSANLARDAN ÜSTÜN BİLGİLERE SAHİP OLABİLİRİZ. EĞER BU BİLGİLERİMİZİ DEĞERLENDİRMEZSEK BAŞARISIZ OLURUZ. SABIRLI OLMAK BİZİ KESİNLİKLE BAŞARIYA GÖTÜRECEKTİR. SABIRLI OLMAYI ÖĞRENMELİYİZ. EĞER İRADEMİZEDE HÂKİM OLABİLİRSEK İSTEDİKLERİMİZİ ELDE EDER MUTLU YAŞAM SÜREBİLİRİZ.

  3. HAYATTA TEK BİR ŞEYDEN KORKMA İNANDIĞIN VE DOĞRUYU YAPTIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜN ADİL DAVRANIŞLARDA BULUNURKEN HİÇ BİR ŞEYDEN ÜRKME

  4. SADECE GÜÇLÜLERE KARŞI TETBİR ALIRSAN YANILIRSIN PASİF GÖRÜNEN KOLPACILARDANDA UZAK DURARAK TETBİRİNİ AL.

  5. ÇOK KİTAP OKUMA GÖZLERİN BOZULUR, GEREKSİZ EĞİTİM ALMA HAFIZAN DOLAR, SADECE İHTİYACIN OLAN KİTAPLARI OKU DİĞERLERİYLE KESİNLİKLE İLGİLENME

  6. ULAŞMAK İSTEDİĞİN YERE KESİNLİKLE GİDECEKSİN ORADAN SONRA NEREYE GİDECEĞİNİDE BİL VE ORTALIKTA KALMA.

  7. İNSANLARA EN BÜYÜK TUZAK BORÇ TUZAĞIDIR. BU TUZAĞA KESİNLİKLE DÜŞME YAZIMIZIN BAŞINDA NE DEDİK YENİLİKLER İNSANI MUTLU EDER DEDİK 'BORÇ YİĞİDİN KAMÇISIDIR' SÖZÜ KESİNLİKLE ÖNEMİNİ VE DEĞERİNİ KAYBETMİŞTİR. SAKIN İNANMA ÇÜNKİ O, SÖZ SÖYLENİRKEN HACİZ, FAİZ VS KESİNLİKLE PİYASALARA HÂKİM DEĞİLDİ.

  8. SAPLANTILI FİKİRLERİ OLAN İNSANLARDAN SESSİZCE UZAKLAŞ ONLAR SİZE ZARAR VERMEK İÇİN YANINIZA YANAŞIRLAR.

  9. YİNE BİR KİTABIMDA YAZDIĞIM SÖZÜ TEKRARLAMA GEREĞİ HİSSETTİM. BAŞARISIZ OLACAĞINIZI SÖYLEYEN EN YAKIN AKRABALARINIZ BİLE OLSA TETBİRİNİZİ HEMEN ALMALISINIZ.

  10. KAÇIRMIŞ OLDUĞUN OLANAKLARI GÖRMEZDEN GEL SEN O, TARAFA BAKARKEN ASIL ÖNEMLİ FIRSATLARI SANA LAZIM OLANI KAÇIRIRSIN.

  11. ZAMANI DEĞERLENDİRMEYE ÇOK KAFANI TAKMA ÇÜNKİ ESKİYE DÖNER ESKİRSİN ESKİYLE BERABER YAŞAMAK ZORUNDA KALIRSIN.

  12. SANA ZARAR VERENLERİ GEREKEN YERE İHBAR ETMEKTEN ÇEKİNME NASIL OLSA SES ÇIKARMIYORSUN DİYE DAHA ÇOK ZARAR VERİRLER. İHBAR EDERSEN DURAKLAYIP SİZDEN KAÇARLAR. SANA ZARAR VERENİ HEMEN UYARMALISINKİ ALIŞKANLIĞA DÖNÜŞTÜRMESİN.

  13. EN BAŞARILI DEDİĞİMİZ İNSANLAR HEP SON DURAĞI DÜŞÜNENLER OLDUĞUNU GÖZLEMLEMEKTEYİZ.

  14. DOSTLUKLAR HESAP İŞİDİR SENİNLE DOST OLMAYA ÇALIŞANLARI İYİ DEĞERLENDİRMELİSİN. SENİNLE DOST OLANIN DÜŞÜNCELERİNİ HİSSETMEYE GAYRET ET.

  15. BAŞARABİLMEK VE MUTLU OLABİLMEK İÇİN ENERJİYE İHTİYAÇ OLDUĞUNU UNUTMA, ENERJİNİ SOHPETLERDE TÜKETME, HELEDE ÜÇBEŞ KİŞİ VARSA HİÇ KENDİNİ YORMA ONLARIDA ANALİZ ET BİLGİLERİ AZ İSE ORADAN HEMEN AYRILMAK İÇİN HAREKETE GEÇ.

  16. SANTCILARIN, İŞADAMLARININ EN BAŞARILILARININ NASIL BAŞARDIKLARINI ÖĞREN SANA FAYDASI OLUR.

  17. DİĞER İNSANLARA ZARAR VERDİĞİNİ ANLADIĞIN İNSAN KESİNLİKLE SANADA ZARAR VERECEKTİR. HEMEN TETBİRİNİ AL.

  18. ENGELLENEN HİÇBİR İNSAN ÇOK FAZLA İLERLEYEMEZ. ENGELLENDİĞİNİN FARKINA VARIRSAN ÇEMBERİ ACİL OLARAK YARMALISINKİ BAŞARILI OLASIN.

  19. İNSANLARIN, BİRİLERİNİ ENGELLERSEM KENDİM DAHA RAHAT GİDERİM DÜŞÜNCESİNDE OLDUĞUNU UNUTMA BU KAOTİK ORTAMLARDAN KURTULMAN İÇİN DAİMA UYANIK OL.

  20. İNSANLARIN TEK BİR ŞEYİNE İNANMA İNSANLAR KESİNLİKLE TARAF TUTACAKTIR. TARF TUTMAYAN HİÇBİRİNE RASTLAYAMAYACAĞINI BİLEREK HAREKET ET.

  21. SANA ZARAR VERMEYE KALKIŞANLARIN BAZENDE SİNSİCE YAVAŞ YAVAŞ HAREKET EDEREK ZARAR VERECEĞİNİ UNUTMA.

  www.karagozhacivatoyunu.com

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Tecrübe ana karnında başlar,
  tabutta biter.

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Tecrübe, tercihlerimizden oluşur..... tercihlerimizin bütünüdür.... hayat içinden seçtiklerimizi tecrübe ederiz..... Benzeri birçok kavram gibi yine kendi ellerimizle yaptıklarımızdan mesul oluruz.
  Şura suresi 30. ayet buna dikkat çekmektedir.

 • Esra Kaya
  Esra Kaya

  kendin de dahil kimseye güvenme..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Thomas Carlyle'den;

  Tecrübeler en iyi öğretmenlerdir,
  yalnız okul masrafları biraz çoktur :)

 • Murat Has
  Murat Has

  dirgeni yedi mi sıpa, bir daha yanaşmaz sapa...

 • Eda Baykul
  Eda Baykul

  hayatta edindiğiniz tecrübeler yediğiniz kazıkların toplamıdır :)))

 • Sevgi Sevgi
  Sevgi Sevgi

  Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır...

 • Serdar Yılmaz
  Serdar Yılmaz

  bnce tecrübe insanın haytta yapmış olduğu hatalırın toplamıdır.ama önemli olna o hatalardan ders alıp tekrar yapmamasına tecrübe denir..

 • Nesli
  Nesli

  TECRÜBECİKLERİM....

  *Bu dünyada bedenimize zincirli olduğumuzu,ve bu kelepçelerin ancak ölümle açılabilceğini,
  *İnsan kendi başına gelen her sıkıntıya dayanılmaz desede,aslında tahammül gücünün yüksek olduğunu,
  *İnsanın kendinden ne kadar kopuk ve uzak yaşadığını,çevresindeki insanlardan aslında kendisine en yabancı yüzün kendi yüzü olduğunu,
  *Devamlı değer verdiği ve sevdiği şeylerin reklamını yapan insanların,aslında bunu içte derinleştirmedikleri için dile döktüğünü,
  *İnsan insana muhtaç olsada aslında herkesin bencil duyguların köle aradığını,
  *Yaşanmış bir olayı,acyı dostlarla paylaşıp azaltmanın mümkün olmadığını,aksine dinleyenlerin şaşkınlığıyla kişinin acIsının daha da büyüdüğünü ve alevlendiğini,
  *Dünün 'keşke'siyle yarının 'eğer'ini düşünen insanların 'bugün'le saklambaç oynadıklarını
  *İnsanın günün en az bir saatini kendisiyle geçirmesi gerektğini,insanların tavsiyelerinden çok kendi vicdanıyla kalıp bir iç hesaplaşmaya dalması gerektiğini,
  *Zaman etkisini yavaş yavaş gösteren bir ilaç olsada yüreğin derinliklerinde gömülmüş olan aşkların,acıların asla unutulmadığını,
  *Her şeyin kaynağı,ama ayakaltında olan TOPRAĞIN tevazusuyla bize örnek oluşunu,ve ürünlerinin gösterişiyle bize ders olabileceğini,

  ANLADIM,ÖĞRENDİM,TECRÜBE ETTİM,

 • Talha Yasin
  Talha Yasin

  sanırsam tecrübenin doğum günü pastasının üzerindeki mum sayısıyla ilgisi neyim yok, ne tür deneyimler yaşadığınızda var...

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  asıl anlamı 'deneme, test etme'
  iken
  türkçede 'denenmiş, test edilmiş' manasında kullanılıyor..
  iki anlam arasında çok ince bir fark var;
  görebilene tabi..
  ve bu farkın kapısını zorlayınca
  bir bakın
  nereye açılıyor...

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  genç nişanlılar ertesi gün evleniyorlardı,.

  erkek:

  'sevgilim, sabrım tükendi,. ne olur odama gel., nasıl olsa yarın evleneceğiz.'

  kız öfkeyle yanıt verdi:

  'lütfen bu konulara girmeyelim,. her seferinde böyle kandırdılar., bir daha asla çürük tahtaya basmam!
  -
  - ;))) :Pp

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  Şapka satarak gecinen bir adamin yolu birgun bir ormana duşmuş... bi sure yurudukten sonra sicaktan ve yorgunluktan bunalmiş, bir agacin altina oturmuş, Şapkalarla dolu sepetini de yere koymuş, ve uykuya dalmiş... Birkac saat sonra adam tuhaf sesler duyarak uyanmiş.. bir de bakmiş ki yanindaki sepet bomboş,
  Şapkalar gitmiş..! ! Bir de kafasini kaldirip agaca bakmiş ki, agacin dallarinda bi suru maymun, her birinin kafasinda adamin şapkalari.... adam duşunmeye başlamiş: 'Ben şimdi napicam, şapkalari bu maymunlardan nasil alicam...ı'.. Duşunceli bi şekilde kafasini kaşirken bi bakmiş maymunlarda adamin taklidini yapiyolar kafalarini kaşiyolar... adam ellerini havaya kaldirmiş, maymunlar da aynisini yapmi$lar..derken adam napicagini bulmuş.. kendi başindaki şapkasini cikartip yere atmiş, tabi maymunlar da kafalarindaki şapkalari hemen yere atmişlar..adam boylece butun şapkalari toplayip sepetine koymuş... Aradan 50 yil gecmiş... artik adamin bir torunu varmiş, o da dedesi gibi şapka saticisi olmuş... gunlerden birgun onun da yolu ayni ormana duşmuş. hava yine cok sicakmiş ve genc adam bir agacin altina oturmuş, şapkalarla dolu sepetini yanina koymuş ve uykuya dalmiş.... bir saat sonra uyanmiş bir de bakmiş sepetin icinde şapkalar yokı! ı! .. derken tuhaf sesler duymuş bir de kafasini kaldirmiş ki agacin ustunde bi suru maymun, hepsinin kafasinda birer şapka.... adam duşunmuş: 'Dedem yillar once bana bir hikaye anlatmişti... napicagimi cok iyi biliyorum....'Adam kafasini kaşimaya başlamış, maymunlar da aynisini yapmişlar... adam ellerini havaya kaldirmiş, maymunlar da ellerini kaldirmiş.... ve adam gulumseyerek kendi başindaki şapkayi cikarmiş
  yere firlatmiş. o anda aymunlardan biri agactan inmiş, adamin yere
  attigi şapkayi kapmiş, adama da bi tokat atmiş ve:
  'Sadece senin mi deden var lan! ..ıı'
  ..............
  -çalıntı- etoM1961

 • Muhammet Yaşar Budak
  Muhammet Yaşar Budak

  bilgi beceri ehliyet

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Yaşarken aklımızda kalan geçmişteki iyi şeyler ANIdır. Kötü olanlarsa ders çıkarılması gereken önyargılarımızı oluşturan tecrübe diye bahsedilen birikimlerdir.

 • Mustafa Adil
  Mustafa Adil

  tecrübe ile sabittir hüzün...

 • Lavinya Mcjanset
  Lavinya Mcjanset

  tecrube bence hayatta yenilen kazıkların toplamıdır.

 • Serkan Yıldız
  Serkan Yıldız

  Tecrübe insanın yediği kazıklarla direkt orantılıdır.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Unutmamak.

 • Deniz Kaçar
  Deniz Kaçar

  (hata/zaman=tecrübe) *zaman=hayat