Kültür Sanat Edebiyat Şiir

öfke sizce ne demek, öfke size neyi çağrıştırıyor?

öfke terimi Cem Nizamoglu tarafından 20.04.2003 tarihinde eklendi

 • Modus Operandi
  Modus Operandi25.05.2016 - 00:11

  Öfke bir korkma biçimidir. Karanlıktan, ölümden, kediden korkmak gibi; üzülmekten korkmaktır. Kaybetme korkusu taşımayan insanların öfkesi olmaz, planları olur. Birini öfkelendiriyorsanız sabırlı olun ona karşı. Sizi kaybetmekten korkuyor olabilir ve sizin kalın kafanız bunu idrakten yoksun olabilir. Azıcık insan evladı olun.

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur16.02.2016 - 00:26

  Kontrolünden hayır gördüğüm duygu..İlk 10 saniyesi hayat kurtarır..

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay18.08.2015 - 11:49

  Gazap.

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız28.02.2015 - 15:34

  öfkeli olmak iyidir.. fakat bunu nasıl açığa vuracağımız can alıcı noktadır. eğer ki medeni bir birey gibi kendimizi rahat bir şekilde ifade ederek öfkemizi belirtirsek sorun kalmaz.. içine atınca ne olacak sanki be adam?

 • Şükûfe Nihâl
  Şükûfe Nihâl28.07.2013 - 00:50

  insana neler söyletmez efendiler. misal vereyim:

  'anna kafalı, yeremia simith suratlı, düldül ağızlı! ' en hafifi hitap kısmı olduğu için sadece bu kısmı yazmış olayım. diğer kısmını yazarsam ruz-ı mahşerde ayağıma dolanır diye korkarım.

 • Ses Sizlik
  Ses Sizlik11.11.2012 - 14:16

  Gelince göz karartan öfkemin,gidince yüzümü kızartacağını bilemedim...

 • Levent Karakaş
  Levent Karakaş06.07.2012 - 14:05

  öfke rüzgar gibidir, bir süre sonra diner; ama bir çok dal kırılmıştır bile...

 • Beş Yıldızlı Yalnızlık
  Beş Yıldızlı Yalnızlık11.05.2012 - 00:37

  Ben ölmek istemiyorum! Yaşamak ve herkesin burnundan getirmek istiyorum! ! !

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün22.03.2012 - 21:49

  öfkeyle kalkan,zararla oturur. 'ata sözü'

 • Metin Bedir
  Metin Bedir19.08.2011 - 02:30

  seni sepet gibi örerim sırtına lavlar yükleyip bi kutuptan bi kutuba sürerim. bu satırları öfkeli bi anımda söylemiştim.yani bu satırları öfke söylemişti.yada hasret çektiğimiz anlar olur o zaman da hasret konuşur her günün ardından nasıl karanlık basıyorsa hasretin içimi dağlıyorsa senin gönlünde kan ağlıyorsa sebebsiz çekiyoruz bu çileyi. bu kelimeleride hasret söyler.yani hal söyler. arabi derki bi kahramanlık hikayesini üç şekilde biliriz. 1. görerek yani şahit oluruz seyrederiz biliriz. neler yaptığımızı tanımlar biliriz 2. duyarak okuyarak anlatılanlar la biliriz mesela burda öfke konusunda yazılanlardan örnek verirsek keskin sirke kendi küpüne zarar verir.yada öfkeliyken konuş pişman olacağın en güzel konuşmayı yapacak sın gibi öfkeyi bilip tanımlarız.3.bide öfke olduğumuz anlar vardır.sadece söyler ve yaparız öfkeyi hissettiğimiz anlarda öfkenin gereğini düşünmeyiz.ne yapmamız ilham oluyorsa onu yaparız. sevgide böyledir. tasauftada makbul olan bu yoldur der arabi.biz hangi hal içindeysek. o halin gerekleri içimizde ilham olur.bigün dayım avdan bi sürü kuş vurarak dönmüş yengemde kuşları temizlemeye koyulmuştu. bü süre sonra elinde yolunmuş kuşla sobanın başına geldi dayıma bak bu kuş daha önce vurulmuş deyip kuşun göğüs kısmını göstererek bak daha önce saçma gelen yerlerin içine çam sızması koymuş hayvanlar diyerek dayıma sitem etmişti yani kuş bile yaralı iken yaralarına çam sızması koymuş şifa aramış eskiden yaraları iyileştirmek için insanlarda çam sızması basmışlar yaralarına. yani bi halin içine girdiğimizde o halin gerekleri ilham oluyor. sanıyorum allah ı bilmek te bu yol la oluyor. ama eşşeğin karşılığında saman almak için kuran taşıması gibi değil. allah ın rızasını almak için oruç tutmak namaz kılmak allah ı anmak şükretmek. yani o halle hallenmek.temiz bi kalple bunları yatığımızda bırakın gerisi ilham olur diyorum ben.