Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

gelin sizce ne demek, gelin size neyi çağrıştırıyor?

gelin terimi Sevim Gitar tarafından tarihinde eklendi

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  gelin buraya gelinler diyesim geldi ama demeyeyim en iyisi.. gelin damattaki gelin bir bayan olup mümkünse damada aşık olması iyidir. e tabi damat da hanzo değil ya o da aşık olması evladır.. :)

 • Gul Simsir
  Gul Simsir

  GELİN aileye yeni katılan kişi, karşı tarafa kız evladı olan kişi... Anneliğe adım, bir yuvanın dişi kuşu demek.
  imzayı attıktan sonra nikahın olduktan sonra gelin oluyosun işte...

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  Bir film ismi...

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  'Gelin; başında, sıra sıra altın ve incilerle yüklü bir fes taşıyor ve ince bir tül arkasında, iki demet sarı tel yanaklarının üstünden göğsüne uzanıyordu. Onu bu günün hürmetine bir tahta iskemleye oturtmuşlardı. Saşkın ve ağlamış gözlerle ara sıra etrafı süzüyor, fakat daha ziyade önüne bakarak, ihtimal bu sıkıntının biteceği dakikayı bekliyordu. Kolları ellerini örtecek kadar uzun olan ve etekleri yerde kat kat biriken vişne çürüğü kadifeden dallı elbisesi yüzüne hafif bir pembelik veriyor ve avlunun bir köşesinde yanan çıraların ışığı nemli kirpiklerini zaman zaman parlatıyordu. Yanı başında oturan anası, mütemadiyen üstlüğü ile gözlerini siliyor ve ikide birde gelip kulağına birşeyler söyleyen, oğlan tarafına mensup kadınlarla konuşuyordu.

  Birkaç kere gelini oyuna kaldırdılar. (...) Ortaya çıkınca bir müddet ne yapacağını şaşırmış gibi bekleyen gelin, yavaş yavaş, adeta donukluktan çözülüyormuş gibi, kımıldadı. Etekleri zeminin iri, siyah taşları üzerinde ileri geri birkaç hareket yaptıktan sonra, sıçramaya benzeyen küçük hamlelerle avluyu dolaşmaya başladı.

  Altın işlemeli iri dalları çıraların ışığında parlayan kalın kadife elbiseye rağmen, vücudunun henüz çocukluktan çıkmayan nahifliği belliydi. Bol yenli kolları ancak göğsünün altına kadar kalkıyor ve parmakları işitilmeyecek kadar hafif şıkırdıyordu.

  Başından sarkan tüllerin altında, ince ince beline kadar uzanan saçları, vücudunun hareketlerine uyarak sallanıyordu; yarı kapalı gözleri hep yerdeydi. Oyluklarını saran enli gümüş kemer, kalçalarının hafif ve ahenkli hareketlerini meydana vuruyor ve bu sırada ışık oyunları yapıyordu. Bütün raks, gelinin, vücudunun muhtelif yerlerini, belli belirsiz, fakat görülmemiş bir ahenkle ve birbirinin içinde kaybolarak hareket ettirmesinden ibaretti.'

  Kuyucakli Yusuf/Sabahattin Ali...

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  Dugunlerde damata eslik eden hatun kisi...

 • Aliye
  Aliye

  __bunu saymayız yine gelin... hem bi dahakine gelinle gelin...

  :P

 • Ceren Ceren
  Ceren Ceren

  Ben varmam inekliye
  yoğurdu sinekliye,
  Allah nasip eylesin
  omuzu tüfekliye

  Yayla yollarında biten naneler,
  Oy gelin oy gelin oy gelin,
  İnce belli kız doğurmuş anneler,
  Aman aman aman,

  Ben varmam oralıya
  orada duralıya,
  Allah nasip eylesin
  davullu zurnalıya

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  kız çocuklarına büyünce ne olacaksın sorusu karşılığında öğretilen cevap..diğeri için bakınız anne...