Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

akrep sizce ne demek, akrep size neyi çağrıştırıyor?

akrep terimi Tarhan Tekelioglu tarafından tarihinde eklendi

 • Kayıp Yıldız
  Kayıp Yıldız

  Siz hiç, Akrep kadının gözlerine baktınız mı.yakından.?
  kederli bakar akrepler, buğuludur gözleri, ha yağdı ha yağacak misalidir kirpikleri,
  içtendir cana yakındır hem de. bakmayın öyle zehirli olduğuna, kuyruğuna basılmadıkça sokmaz hiç kimseyi,
  O zehrini içine akıtır, yine de acıtmaz sevdiğini...


  bknz:(ben)

 • Büşra Korkmaz
  Büşra Korkmaz

  Asla hafife alınamıycak bir kadının burcu...
  Sen ateşle oynuyorsun
  yanıcaksın bilmiyorsun diyen kadınların burcu...
  Ama bunlar kötü değildir, yanlış anlaşılmasın, sadece istedikleri her zaman tehlikleli olabilirler, akrep kadını kadar tutkulu bir kadın yoktur hayatta ve olmayacaktır da! .. Aynı zaman da sevgi doludur.
  Arep erkeğine gelince, kova erkeğinden daha çekici bir erkek diyebilirim, onun kove gibi umursamazlığı yoktur belki ama, o da biraz ukaladır, egosu daha şişkindir..
  Yinede akrep burcu, ister kadın, ister ereke olsun, dayanılmazdır! ..

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Zehirli bir hayvan.

  Çok dayanıklı olduklarını ve bir akrebin çöl sıcağından çıkıp, buz kalıbının içerisinde bir hafta kadar kalabildiğini duymuştum.

  Yani akrepcağızı derin dondurucuya atıyorsunuz, tabiî buz tutuyor, sonra aradan bir hafta geçiyor, kalıbı çıkarıyorsunuz, buz eriyor ve akrep çözülüp, yoluna devam ediyor.

  Allah'ın işi işte.

 • Mehmet Yeşil
  Mehmet Yeşil

  Ne yi

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  mavi rengi ateş sanan ve mavi boyalı yerlere yaklaşmayan bir canlı. bu yüzden doğuda, akrebi bol olan yerlerde, evler, kapılar, bacalar falan hep maviye boyanıyor akrep girmesin diye. yatakları yüksekçe yapıp, çivit mavisine boyuyorlar, çevresine de su dolu leğenler koyuyorlar (suya da gelmiyormuş) . hafif pinti arkadaşlara mavi cüzdan hediye etme hadisesi de bu durumdan ortaya çıkmış*.

 • Yalçın Çınar
  Yalçın Çınar

  Bizim buralar dolu! Yılda ortalama 10 akrep görürüz ev içi ve etrafında :) Onlar bizle,biz onlarla gül gibi geçinip gidiyoruz. İlginç bir cihaz kendileri.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  kuyruğu ölü

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  -anahtarlığımı gördün mü sen benim?
  -çek cumhuriyetli olan mı?
  -hayır, bunu, akrepli olan :)
  - :) kim hediye etti? güzelmiş...
  -kendim aldım...
  -bugüne kadar bi akıl eden olmadı mı?
  -hayır...

 • Sdkfnsn Dsfsfndsf
  Sdkfnsn Dsfsfndsf

  akrep benim burcum yawwww :))))) buda özelliklerim :))))))))
  Akrep burcu erkeği arzulu, kararlı, duygusal ve duyarlı yapısıyla dikkat çeker. Neşeli ve hareketli gibi görünse de karamsar bir hali vardır. Hayatın zevklerine aşırı düşkündür. Özellikle yemeğe,alkollü içeceklere ve cinselliğe karşı zaafı vardır.

  Akrep burcu erkeği herkese ve her şeye karşı şüpheci tavırlar içindedir. Kimseye kolay kolay güvenmez. Maddiyata çok fazla önem verir. Çünkü maddi anlamda edinilen gücün güven verdiğini düşünür.

  Eleştirmeyi seven akrep burcu erkeği tenkit edilmekten hoşlanmaz. Açık sözlü ve güvenilirdir. Dostlarına çok önem verir.Fedakardır.

  Akrep burcu erkeğinin bakışları çok etkilidir.Bakışlarıyla karşı tarafa duygu ve düşüncelerini kolaylıkla ifade edebilir. Çevresindeki insanların kişiliklerine dair tüm detayları anlayabilir ve yorumlayabilir. Analiz yeteneği gelişmiştir.

  İkili ilişkilerinde oldukça kıskandır ve eşini aşırı derecede sahiplenir. Eşiyle gurur duymak ister. Evlenmeye karar verdiğinde arzulu, tutkulu, sadık ve eşinin tüm isteklerini yerine getirmeye çalışan uyumlu bir eş olacaktır. Akrep burcu erkeği iyi bir eş olduğu gibi, çocuklarına karşı da sevecen ve iyi bir baba olacaktır.

 • Esin Altuntaş
  Esin Altuntaş

  kıskanç kindar inatçı acımasız güvenilir sevdimi tam seven iyi dost ama iyide düşman işte bu benim tam bir AKREP

 • Helin Doğan
  Helin Doğan

  slm arkadaşlar.AKREP burcu YA hep YA hiç siyah ve beyazdan ibarettir.....sakın akrep burcuna ihanet etmeyin yoksa YANDINIZ...'ÇOK iyi bir dost aynı zamanda çok kötü bir düşmandır....! benden söylemesi

 • Nicholas Cage
  Nicholas Cage

  asalet ve biraz da ürperti anımsatıyor.

 • İmran Tekin
  İmran Tekin

  neden kindar olurlar

 • Bahar Deniz
  Bahar Deniz

  benim burcum.bir çok özelliğini taşırım.

 • Meral Özer
  Meral Özer

  hani nedir bu muhabbet diyorum.! yaz geldimi beni yalnız bırakmazlar.sanırım ben biraz zalimim. her gün 3 er, 5 er karıncalara akşam yemeği ikram ediyorum.. hahahahahaha!

 • Adnan Kebeli
  Adnan Kebeli

  Kendisini korumak için örmüş olduğu duvarı delemeyen ve her zaman karşı tarafa şüphe ile yaklaşan bir....

  Aklına güvenen ama bir o kadar karşı tarafı hafife almayan bir savaşçı

  Sevgisini haketmeyen birisi olsa bile fazlası ile veren

 • Merve
  Merve

  walla akrep burcu kadar kötü bir burç yok,bende akrebim ve bende kötüyüm he he he :) :) :)
  ŞAKA bi yana akrep aslında buçlar iiçinde en özel olanı,sıradışıyız....

 • Martin Gore
  Martin Gore

  ciller..

 • Selin Pamuk
  Selin Pamuk

  yelkovan....

 • Haziranan Sahin
  Haziranan Sahin

  RUS ATASÖZÜ:KARA AFGANIN HINCINCAN,KARA AKREBiN ZEHRiNDEN KORKACAKSIN

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk

  'Akrebin seni sokması sana olan kininden değildir,seni tanımaz,yaratılış gereği yapar bunu' der bir acem şair...

 • Ümit Özsoy
  Ümit Özsoy

  akrep bana sevgiyi ve sadakati hatırlatıyor burcumun özelliğinden ötürü

 • Gamze Kırlangıç
  Gamze Kırlangıç

  Valla fena bir hayvandir, ugrasmaya gelmez.

 • Yeliz Türkkan
  Yeliz Türkkan

  Asla karşı koyamadığım bir burç.. üstelik tanıdığım tüm akreplerin doğumgünleri aynı gün :)

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Samuray

 • Mruhi Gönen
  Mruhi Gönen

  Radyasyona dayanıklı nadir canlılardan ayrıca mor ötesinde hemen farkedilirler.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Akrep, Avcı (Orion) takımyıldızı'nın tam karşısında yer alır ve gökyüzünde geniş bir yer kaplar. Mitolojiye göre, Avcı ile Akrep arasında eski bir düşmanlık vardır. Akrep, TAnrıların kraliçesi Juno tarafından, Avcı'nın kendini beğenmişliğinden ötürü onu sokarak cezalandırması için gönderilmiş, ancak yaptıkları savaşta Avcı tarafından mağlup edilerek uzaklara fırlatılmıştır!

  Mezopotamyalı Akkadlar'dan beri, burçtaki şeklin Akrep olduğu konusunda değişik kültürler arasında birlik söz konusudur. Eski Türkler'de de bu burcun adı Kuyruklu ve ya bazen de Uzun Kuyruklu olarak bilinir.

  Güneş'in bu burç parselinde kalma süresi aslında çok kısadır. (23-30 Kasın arasında 9. gün) . Bu burca komşu olan yalancı (Ophiuchus) 'da geçirilen süreler de bu nednele Akrep'de sayılır ve böylece Güneş için, burca ayrılan bir aya yakın bir süre doldurulmuş olur.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Gökyüzü ile yakından ilgilenenlerin dikkatine:

  Akrep, Yay'ın sağına (batıya) doğru yer almış bir takımyıldızdır ve Burçlar Kuşağı'nda yer alır. Parselin en parlak yıldızı Alfa Akrep (Alfa Sco) veya Antares 1. kadirden kırmızımtırak bir yıldız olup bu rengi ile Mars (diğer adıyla Ares) gezegenini hatırlatır ve ismini de bu benzerlik / karşılıktan alır. Gecenin bu zamanında Antars, ufuktan Yay'ın Çaydanlığı ile aynı yüksekliktedir. Zamanla Antares, güneybatıda daha aşağılara iner ve Yay'daki yıldızların bir bölümünden daha önce batar. Parlak kırmızımsı Antars, Çaydanlık ağzının sağında yaklaşık 30 derece veya üç yumruk genişliği uzaklıktadır.

  Anteres, Akrep Kalbi olarak da bilinir. Kalp'ten aşağıya AKrep'in kuyruğunu bulmak için bir süre Anteres'den itibaren sönük yıldızlardan oluşan bir eğriyi aşağıya yani güneye ve sola yani doğuya doğru takip ediniz. Çizginin sol alt bölümü küzey kenara doğru ters bir eğri oluşturur ve Yay'ın yanindaki bir grup yıldızla sonuçlanır. Burası Akrep'in iğnesidir. Şimdi Anters'e geri dönelim ve sağa yani batıya ve hafifçe yukarıya yani küzeye bakalım. Biri Anters'e oldukça yakın, diğeri yaklaşık 10 derce uzaklıkta iki sönük yıldız görülür. Bu ikinci yıldızdan doğu ve batıya uzanan yıldızlar, Akrep'in ön bölümüni şekillendirir. Bunlarda Akrep (Beta Sco) bir yıldız olup Akrep Yıldızı olarak da isimlendirilir.

  Yay olduğu gibi. Akrep de dürbün veya teleskop kullananların hoşlanacağı cinsten kümeler ve bulutsularca zengin bir bölgedir. Akrep'in kuyruğuna yakın bölgedeki M6 ve M7 Açık yıldız Kümeleri, parlaklık olarak sırayla 5. ve 6. kedirdendirler ve uygun gözlem koşullarında dikkatli gözlemcilerce gözlenebilir. Antares civarındaki M14 ve M80 Küresel Yıldız Kümeleri diğer ilginç gökcisimleridir. M4 kümesi Ptolemaıos'un (Batlamyus) Almagest diye blinen yıldız kataloğunda da var olan eski bir gökcisimdir. Çok karanlık gecelerde keskıin gözlerce farkedilebilmektedir. Parlaklığı 6. kadirdendir.

  Kaynak: M. Emin Özel, Talat Saygaç: Gökyüzünü tanıyalım

  Sco: Scorpius'un yani Akrep'in kıslatılmışı.

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  yilanlar icin zararsiz dostlar olabilir..
  ama insanlar icin nereden bela olacagi belli olmayan yaratiklardir...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  akrep burcu:
  21. ekim 20 kasim arasi doganlarin burcu.
  gözlerini iyi kullanidigi söylenir. bir coközelllikleri ile sanina yakisir bir akreptir.
  kisa süre öncesine kadar cogunlugunu tarim iscilerinin olusturdugu ülkemizde ziraat isciliginin en yogun oldugu zaman dilimi olan yaz aylarinda, calismasi gereken gelin hanimin, is mevsiminde karni burnunda olmamasi icin, ayni zamanda da gelecek yil yine is mevsiminde yeni dogan veled efendinin evde yalniz basina kalabilecek, fare vb. yaratiklara karsi mücadele edebilecek yasta olmasi icin dogum en uygun zaman olarak düsünülen hasat sonu yani ekim kasim aralik aylarina ayarlaniyordu...
  böylelikle cogunluk akrep oluyordu.
  tarim iscisi aileye dogumuyla musallat olmamasi icin topluma musallat akrepler türetiliyordu...

  türkiyamiz:
  akrepler ülkesidir derler...