Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ateist sizce ne demek, ateist size neyi çağrıştırıyor?

ateist terimi Yıldız Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Bugün Müslüman olmadığını söyleyen ama son derece saygılı ve samimi bir gençle konuştum. o konuşmaya binaen diyorum ki ey samimi arayışlarla DEİST veya ATEİST olmuş gençler unutmayın siz yolcusunuz, siz hala yoldasınız. Şu an uğradığınız deizm ve ateizm son durağınız değil, ayağınız kayıp da yuvarlandığınız çukurlardır. Allah'ın izniyle pek çoğunuz itibariyle yeniden ayağa kalkacak, yeniden O'nun yolunu bulacaksınız. Eskiden bilimsel bazı şeylerle yüce yaratıcının varlığını güya ispat etmeye çalışır sonra O'na iman etmeliyiz derdim. Şimdi nedense böyle bir anlatım bana sıcak gelmiyor. Bu metot asla ihmal edilmemeli, bilimin verilerinden yararlanarak yüce yaratıcı anlatılmalıdır. Ama ben basit, sıradan sözlerimle size şunu teklif ediyorum. diz üstüne çökün veya secdeye kapanın ya da kendinizi nasıl daha fazla ruhani hissedecekseniz onu yapın ve şunu deyin "Ey yüce yaratıcı, eğer varsan varlığını bana hissettir, kalbimi ve zihnimi aç, bana hakikati göster, yaratılışın ve yaratılışımın hikmetini bana öğret." Çılgın veya saçma bir teklif mi oldu? Olsun arasına çılgınlık hatta saçma şeyler yapmak iyi olabilir.
  (Alinti)

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  kutsal kitapları okuyup anlamayanlar dindar .okuyup anlayanlar ateist olur. nikola tesla

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  Aynı güneşin dünyanın her yerinde görünüyor olması. Avuçlarini birleştirip ,güneşi görmemeye çalışmak ve hatta güneş yoktur diyebilmek. Isısını bedeninde hissederken oysa.
  Aynı kaynaktan çıkan ışıkların her yere ihtiyacı olacak şekilde yansimasinda ne tuhaflık olur ki.
  Işığı doğru kullanmak ve yanlış kullanmak mesele burada.

 • Esad Altay
  Esad Altay

  Ateistler ve Ateizim dinsizlik yasasını benimseyip onu din sandıkları saçma şey

 • Emek Ekin
  Emek Ekin

  İnsanların sizlerle aynı inancı taşıması sizler için niye bu kadar önemli?
  Kendi inancınız değerliyse ve kendinizi adamışsanız, yanınızda yoldaş aramazsınız, sizinle aynı yolda yürümeyen insanlara saldırma alışkanlığınız bir nevi inancınıza tam olarak egemen olmamanızdan gelmektedir.
  Birilerinin sizlerle aynı düşünceyi paylaşmaması sizleri korkutuyorsa siz zaten kendi düşüncelerinizden emin değilsiniz demektir. Şayet inancınızdan eminseniz diğerleri sizi neden bu kadar ilgilendiriyor?

  Bir insana karnın aç mı?
  Bir derdin var mı?
  Nasılsın?
  Diye sorulur

  Senin inancın ne diye sorulmaz, sorduysan da aldığın cevap seni değil Cenab-ı Mevlam'ı ilgilendirir.

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  Kullandığımız eşyalar bile bir yapanı işaret ediyorken ,bu denli mukemmelliyet içeren kainat ,içindekiler nasıl olur da bir var edeni işaret etmez. ?

  Öyleyse şöyle diyebilir miyiz ateist tanımına .
  Soru sormayı bilmiyorlar . Soru sormadiklari için cevabı da bilmiyorlar.

 • Erdem Çelikdağ
  Erdem Çelikdağ

  Ateist, tüm teolojik argümanları hem ilgili inancın kendisiyle ve hem de doğrudan bilimsel verilerle çürüttüğü için ne bir yaratıcıya ne de bir dine gereksinim olmadığını söyleyen ve uygulayandır.

  Yani iyi bir şeydir :)

 • Ahmet İhsan Araç
  Ahmet İhsan Araç

  Dunyada iki sey vardir. yaratan ve yaratilan.
  Yaratana 1 degerini verirsek geriye kalan etkisiz elaman yani yaratilan 0 dir
  Allah butun kainati bilgisayar islemcisi gibi 1, 0 uzerine Kurmustur. Allah ismi yuce yaraticinin ismi azam, yani en buyuk ismidir. ve elifle baslar. Elif allah cc luhunun nisanesidir, arapcada bir ve elif aynidir. Ve yaratilanlar icinde insan oglu halife secilmistir. Ve sadece insan oglu elif gibi adeta allahi temsil ederek yurur yer yuzunde. Allah birdir geriye kalan hersey sifirdir. elif gibi yuruyen insan oglu bile...cunku oda yaratilandir. Allah cc sifirligi, kabede insanlara sifir cizdirerek, dunyayi ayi gunesi butun gezegen ve yildizlari sifir seklinde yaratarak gozunuze sokmaktadir. hatta dunyaya gunes etrafindaki yurungesinde sifir cizdirerek insanlara sifirlanmayi anlatir. Insna oglunun gozune sokar adeta sifiri demistik . Cunku goz bebekleri bile sifirdir. Butun varligin ciktigi yumurtalar sifirdir
  Kufur birin onune gecen sifirdir 01 dir yani Kendini on pilana koymaktir. Allahi arka plana atmaktir. 01 deki sifirin hic bir degeri yoktur. Iman ise Allah in ardina siginmaktir. Yani birden sonra gelmektir oda 10 degerinde deger kazanmaktir. Hatta insan kendini sifirladikca, 100 1000 10000 vs degerde derinlesir. Bunun delillerinden biri Allah boburlenen leri sevmeyisidir. Diger ve en onemli delilleri; seytanin adem as. a secede etmeyerek kendini birin onune koymasidir . Yani Allah in emrine itaat etmemesidir. belki milyon degerdeyken bir anda sifiirlandi. Diger bir delil dunyanin en sevgili insani olan peygamberimize cebrail vasitasiyla cenabi Allah kul peygambermi olmak istersin yoksa kral peygambermi sordugunda peygamberimizin , bazen ac gezen bazen tok gezen kul peygamberligi secmesi onu milyar degerine tasimistir.
  Ahmet ihsan arac

 • Ahmet Yüceali
  Ahmet Yüceali

  Zaten mantıken Allah'ın oluşumunu göze alırsanız eğer her türlü size mantıklı gelecektir Ben sizin inancınıza da saygı duyuyorum ama Burası ölümlü dünya öbür tarafta siz ağlarsınız kafanızın bir kenarında bulunsun ama...

 • Muhammed Hüseyin Esin
  Muhammed Hüseyin Esin

  Ateizm, Allah'ın varlığını inkar eden bir grup akılsız insan topluluğudur.

 • Kahve Felsefesi
  Kahve Felsefesi

  "Günah" ve "Sevap" gibi toplumu kontrol altında tutmaya çalışan terimlerden kendisini arındıran kişidir. Bu tip insanlar bir eylemi yapmadan önce "bu iyiligi yaparsam cennete giderim/bu kötülüğü yaparsam cehenneme giderim." gibi bir düsünceye kapılmazlar. Vicdanlarıyla başbaşadırlar. Bir iyilik yaparken sadece insana verdiği saygıyı hissedersiniz. İyiliklerinde cennete gitmek gibi bir çıkar, bencillik yoktur. Genel olarak kültürlü insanlardır.

 • Yahya Pamuk
  Yahya Pamuk

  Kendini yok sayma...

 • Nurgül Kılavuz
  Nurgül Kılavuz

  Dünyada tutunduklarıyla Yaşayan ölü

 • Kenan Aydın
  Kenan Aydın

  Ateist yoktur sadece sizin taptığınıza tapmayanlar vardır;günümüz müslümanları görünce ateistim diyenlere kızamıyorum...

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  Hem yok deyip ,hem de varlığını delillerle çürütmeye çalışan kişi . Ve bulduğu deliller bile varlığını ispat ederken.
  Sıkıştıklarında pek bir zikir halindedirler.
  Bildiği ve inandığı halde sırf inkar etmek dahi cazip geldiği için inkar eden, "eşeğe kızıp ,semeri döven " kişilerdir .

 • Maria Puder
  Maria Puder

  Öcüüüüüüüüüüüüüüü

  :))))))))))))))

 • nazmi metin
  nazmi metin

  inanmak istemediği için , kendini inançsız sayan kimse

 • Batuhan Deniz
  Batuhan Deniz

  Vicdanına göre yaşamaya çalışan -yaşayan- hep daha fazlasını düşünen ve düşünmek isteyen bilgiye aç güzel insanlar

 • Elif Key
  Elif Key

  inanç yaradan ve yaradılan arasındadır...
  kimse kimseyi neye inançları konusun da yargılama hakkı yoktur...
  inanç herkesin kendi hür iradesidir.......

 • Mustafa Köse
  Mustafa Köse

  Allahın cezası

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Senin benim gibi insandır..

 • Black Feelings
  Black Feelings

  Her şeyin bir patlamayla ilgili olduğuna inanan hakikati görmek istemeyen,evrenin bir rastlantı sonucunda ortaya çıktığına inananlar.Yalniz olay su ki en ufak bir şey bile kendilinginden olmazken bu muhteşem düzen ve denge nasıl kendiliğinden oluşuyor hala anlamış degilim

 • Murat Say
  Murat Say

  Sünni aileden gelip, bilahare Bektaşi olan büyük tasavvuf şairi Edip Harabi'nin şiiri mümin- müslim- ateist herkese hitap ediyor.
  https://www.antoloji.com/daha-allah-ile-cihan-yok-iken-siiri/

 • abdulkadir
  abdulkadir

  geri zekalı atesistler ALLAH vardır bunu olmayan beyninize sokun

 • erdem ülkün
  erdem ülkün

  ATEİST ...
  Cezaevinde birine Ateist diyorlardı. Sana neden Ateist diyorlar diye sordum, anlatmaya başladı.
  Abi, ben köyde otobüs şoförüydüm. Bir gün dağ yolunda otobüsün freni patladı, yollar da kötü, direksiyonu sağ-sol yapıp, el frenini çekip zar-zor toparlayıp durdurdum aracı.
  Bi baktım, yolcuların hepsi 'Allah bizi kurtardı' diye dua ediyorlar.
  Yav, sizi ben kurtardım, Allahı bu işe katmayın dedim, tartışma çıktı.
  Ben de inadına el frenini geri bırakıp, ''hadi abicim Allah kurtarsın, kolay gelsin'' deyip, atladım otobüsten.
  6 kişi öldü, beni de hapse attılar işte.. :)

 • Ümit Müderrisoğlu
  Ümit Müderrisoğlu

  Ateist, evrenin kendi kendine var olamayacağını, mutlaka bir yaratıcısının olması gerektiğini kabul etmesine rağmen bu yaratıcının kendi kendine var olduğunu kabul eden dini anlayıştaki çelişkiyi fark eden ve ispatlanamayan kavramlardan uzak duran kişidir.

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  :) uzaktan
  yakından
  hepimizin bildiği atla alakalı bir durum

 • Kenan Aydın
  Kenan Aydın

  Ateist:Tanrı tanımaz;tanımı bile Tanrrının varlığına muhtaç bir kavramdır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  kutsal kitapları inananlar okur,ateistler anlar !

 • Zaman Sokaklarda Kayboluyordu
  Zaman Sokaklarda Kayboluyordu

  en çok da bu grup allah tan bahseder ne garip di mi.

 • Osman Köksal
  Osman Köksal

  Ateistler ikiye ayrılır

  1.Tanrı'nın olduğuna inanmayanlar; Onlara göre Tanrı olmadığı için olmayan bir şeyin karşısında olduklarını söylemezler.. İnanmıyorum der geçerlerler Saygım var inanmayabilirler.

  2. Tanrı'nın olmadığına inananlar; Bu akıllı arkadaşlar olmadığına inandıkları şeyle mücadele etmeye çalışırlar ve güya kendilerini haklı çıkarmak için herşeyi yaparlar.

  ve bunlara en güzel cevap son 50 yıllık gündemlerini belirleyen Antony Flew'in Yanılmışım Tanrı Varmış kitabı oldu.

 • Necati Sivri
  Necati Sivri

  Günümüzde her ne kadar tanrı tanımaz densede.Asıl olarak ataların dininde olan demektir.Tanımazlık açısından da zaten bu görüşü doğrular vaziyettedir.Çünkü bir miras şekli ile takip edilen inanç olarak kaldıkça gerçek manada Yaratanı tanımak hayatı anlamak emek ister.İnancını anlamak,bilmek uğruna emek verilmemesi sadece sorulduğunda anılması yada korku ve çaresizlik anında Allah ın adının zikredilmesi insanı inançlı yapmaz.Sadece taklit ettiği anlaşılır.Bu bağlamda ben yurdumuzda yaşayan çok insanın ateist olduğuna inanırım.

 • Banu Fatma
  Banu Fatma

  Bence ateist diye birşey yok. Herkes Allah'a inanır. Ama bazılarına dini yükümlülükler ağır geldiği için. 'inanmıyorum' der kurtulur. Daha doğrusu kurtulduğunu sanır.

 • Canan Ran
  Canan Ran

  Toplumumuzca kınanan,uzaylı sanılan varlıktır. Herkesin görüşü kendinedir.

 • Mrt Çftç
  Mrt Çftç

  ALLAH (cc) varlığına inanmayan kişi

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  Ayhan Aytaç diyor ki:

  ...dinsiz olan dinsiz değildir?
  ...dinine saldırana dilini kıpırdatmıyandır?

  ...kitapsız olan kitapsız değildir?
  ...kitabına el uzatana ellerini kıpırdatmıyandır?

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  DUA VE ZİKİR FELSEFESİ:
  ----
  ALLAH EN GÜZELDİR EN ÇOK ALLAHI SEVERİM
  ALLAH EN BÜYÜKTÜR EN ÇOK ALLAHTAN KORKARIM?
  KORKUNÇ VE ÇİRKİN İBLİSTEN ALLAHA SIĞINIRIM
  KOVULMUŞ VE TAŞLANMIŞ ŞEYTANDAN RAHMANA SIĞINIRIM?
  Beğen · · Gönderiyi Takip Etmeyi Bırak · Arkadaşlığınızı Gör

  Aytaç Cengiz Allah tektir diyenin kalkıp Allahı 'en güzel' veya 'en güçlü' diye kıyaslaması zırvalıktır. Geç bunları. Tek olan Allaha kıyas iyide kötüde olmaz çünkü dedikya TEK!
  21 saat önce, mobil ile · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları ayhan/felsefesi:'incilde isaya havarileri dedi:muallim sen çok iyisin? isa dedi:hayır iyi olan allahtır? ve kuranda dedi:iyilik allahtan kötülük sizin nefsinizdendir? allah neye göre büyük? merhametlilerin en merhametlisi olduğu için.baba şefkatli anne merhametli olduğu için büyük olduğu gibi sayın 'labirent vesvese' beyfendi? '_beyin-fırtınası-kalb-kasırgası?
  yaklaşık bir saat önce · Düzenlendi · Beğen

  Aytaç Cengiz Bak şimdi ilk iletinin ilk cümlesi şöyle: ALLAH EN GÜZELDİR EN ÇOK ALLAHI SEVERİM
  Şimdi bunu dediğine göre bir bildiğin olmalı. O zaman söyle bana en çirkin ve en az sevdiğin kim? Cevap yaz sonra bakarız. Ki unutma ne yazarsan yaz onu Allaha kıyaslamış olacaksın :)
  34 dakika önce, mobil ile · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları...hz.muhammed derki:'allah güzeldir, güzeli sever, güzel yaratır, güzele bakmak sevaptır? ' bu hadise göre herhalde ben senin gibi çıkıpta aynı şeyleri resulullaha diyecek değilim öyle değilmi? çirkin olan burda şeytandır.ama dikkat? o şeytan önce çok güzeldi, meleklerin muallimi idi? ! ? daha sonra vesvese ant-i vesvese ile isa ve iblis beyin fırtınası kalb kasırgası yaptı isa onu yendi muallim oldu? ! ?
  29 dakika önce · Beğen

  Aytaç Cengiz Geç şeytanı :) Şeytanda yaratılansa konumuz değil. Bana kalkıp hadislerle geleceğini ve şeytanı örneklendireceğini biliyordum :) Başka yaratıcı yoksa Allahın güzel ve çirkin olduğuna nasıl karar verdin ne ile kıyasladın?
  11 dakika önce, mobil ile · Beğen

  Ayhan Aytaç'ın Notları...ben, en son kendimi tanımlar iken, 'dinsel teist bilimsel ateistim' demiştim.bunu şunun için yapmıştım:senin gibi 'labirent vesvese' ateistler çıkar derlerki:'elime koy? ' hz.musanın dönemindede 'bize allahı göster? ' diyenler oldu.bu anlamda bende dedimki:'atom ve netron esasına göre tanrı yoktur herşeyden münezzehtir? ' şimdi senin bu olayın bana yine bunu hatırlattı.peki sence tanrı nedir? ! ?
  2 dakika önce · Düzenlendi · Beğen

 • Muhammed Top
  Muhammed Top

  Uçak sallanmaya başlasın düşüyoruz anonsu gelsin görürüz o zaman acaba ne kadar ateistmiş
  Cvp: İşte bu olay ozaman pislik şeytana yarar çünkü o insanlara bu kahpe dünyada ancak acı verir ve korkutur fakat öll o kahpe şeytana verir
  Bahsettiğin o uçak düşsede ve geberen ve b mezarda azap çeken kim olduğunu pislik şeytan bilir bu nedenle İnsanları b ölüm anında korkutmaktadır

 • Ozan Geyik
  Ozan Geyik

  'Sadece bir tane hayatınız var ve şimdi yapmayacaksınız da ölünce mi yapacaksınız? '

  Olmayan bir şeye güvenmektense laborutuvardaki beyaz önlüklü insanlara güvenmeyi tercih ederim.

 • Yeşim Kartaliçe
  Yeşim Kartaliçe

  Uçak sallanmaya başlasın düşüyoruz anonsu gelsin görürüz o zaman acaba ne kadar ateistmiş :)

 • Sultan Şeker
  Sultan Şeker

  Ben bir ateistim, hepsi bu. Ben birbirimize karşı iyi olmaktan, başkalarına yardım etmekten başka bir şeye inanmıyorum. ~ Katharine Hepburn

 • Sultan Şeker
  Sultan Şeker

  İnanç, gerçeği bilmek istememektir. ~ Nietzsche

 • Ebru Akay
  Ebru Akay

  sorumluluktan kaçan..

 • Deniz Tonguç Uras
  Deniz Tonguç Uras

  Kendini bir yalana inandırarak huzur bulmaktansa, dizlerinin üstünden kalkıp gerçeği kendi yüzüne haykırma cesaretini gösteren ve koca bir boşlukta boğulmayı göze alan insandır ateist.

 • Feyzi Kanra
  Feyzi Kanra

  Kendisini inkar eden beyinsiz aklıma geliyor.

 • İlhan Aziz Baltalar
  İlhan Aziz Baltalar

  ..dinsiz demek diyorlar

 • Abbas Çiçek
  Abbas Çiçek

  aşırı sorgudan oluşan inanç acizliğinden başka bir şey değildir.buna karşı değilim aslında hatta ateist olmak bile istemişimdir ama cevabını asla bulamayacağım şeylerin altında da kalmak istemiyorum doğrusu. biraz da olsa inanç iyidir iyi. sonuçta yaşamak için bile olsa kendimi sorgularsam en azından vereceğim cevabın Tanrı olması beni rahatlatır diye düşünüyorum

 • ``` Malina ´´´
  ``` Malina ´´´

  Yaşamak için herhangi bir fizik ötesi güce ihtiyaç duymayan kişi, gerçeği arayan insan.

 • Adrian Caşkaval
  Adrian Caşkaval

  Ateistleri Hiç bir şeye inanmayan kişiler olarak tanınmaktadır Ateistler farklı bi enerji gibi bir şeye inanır BİLİM'le alakalı olan bişeydir Aslında Ve gerçekten ateist olan biriler islam hristian vb.. diyer inanclara tapan kişilere HER ZAMAN SAYGISI VARDIR VE BU YUZDEN SİZİN DE ANLAYIŞLA KARŞILAMANIZ LAZIM VE SAYGI DUYMANIZ GEREKİR............
  VE HERKEZİN FARKETTİĞİ GİBİ SON ZAMANLARDA ATEİSTLİK ARTMIŞ DURUMDA.............
  ATEİSTLİKĞİ NEFRETLE YOK EDEMESSİNİZ SADECE SİZİN İNANDIĞINIZ DİNE DÜŞMAN EDERSİNİZ KENDİLERİNİ...........

 • me®nn
  me®nn

  Allah kavramını elbette bilen ama müslümanların allah inancını paylaşmayan güruh. Bir ateiste göre Allah dünyada inanılan yüzlerce tanrıdan biridir. Atesit yalnızca Allaha değil diğer tanrılara da inanmaz. Müslüman Allahın varolduğuna inanır, atesit ise Allahın varolduğuna inanmaz.
  (Başlık altına yazılan yorumları görünce ilkokul seviyesinde anlatma gerekliliği duydum)