Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ateist sizce ne demek, ateist size neyi çağrıştırıyor?

ateist terimi Yıldız Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • İbrahim Kurt
  İbrahim Kurt

  Ateist demek inançsız demek değil hiç bir dine inanmayan ancak kendine göre ürpertileri olan inançlı kimse demektir

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu

  Peygamberler şehrinde (urfa,en çok kaçak elektrik kullanılan il ve kaçak bedeli ödeyen türk halkı.!) kaçak elektirik kullanılan şofben ile abdest alıp ibadetini yapmak günah değilse ateistleri dinlere zarar veriyor diye dışlamak nasıl bir mantıktır?

 • Hayriye Aygül
  Hayriye Aygül

  Almanya'da Martin Lüter Ortaçağ'da 30 metre karelik bir odada hiç dışarı çıkmadan kutsal kitabı İncil'i Latince'den Almanca'ya çeviriyor.Böylece Alman halkı kutsal kitabını okuyarak aradaki hurafecileri kaldırıyor.Üzerinde tartışılır,fakat bugün Avrupa lideri bir ülkedir.

 • Hayriye Aygül
  Hayriye Aygül

  Her hangi bir dine inanmayan ateisttir.21.yüzyılda Ortaçağ düşüncesi insanlara yavan geliyor.Bu gün artık hepimiz biliyoruz ki Allah cezalandıran korkutan,kan akıtan öcü değil,koruyandır.Kötülük etmez,akıl denen bir mucizeyi vermiş insana kullansınlar diye...Bu güne kadar bütün dinler gözyaşı kan akıttılar ve acı verdiler insanlara...Bakın Haçlı Seferlerine,Anadolu topraklarına Allah adına kilisenin önderliğinde 100 yıl devam etmiştir ve günümüzde hala devam ediyor.Avrupa'da kızıl saçlı kadınlar cadı diye yüzyıllarca yakılmıştır.

  ''Endüljans; hıristiyanlıkta yapılan günahlardan dolayı verilen çekilecek cezaların bir kısmı veya bütününün affedilmesidir. Yani Endüljans, Orta Çağ Avrupa'sında yaşanılan bir tür günahın çıkarılması ve ölümden sonra cennete gitmek için Papa tarafından satılan af belgesidir. Bir nevi Kiliseye güvenen halkın Orta Çağ’da halkı dini olarak sömürülmesidir. Örnek para karşılığı cennetten toprak satmasıdır.'' Buna ilk karşı çıkan Alman kilisesi papazı olan Martin Luter'dir.

  Yine Ortaçağ Avrupa'sında kiliseler arası din savaşları 30 yıl sürmüştür.Acı gözyaş kan akmış ve milyonlarca insan ölmüştür.Nihayet 1789 Fransız İhtilali'yle bu son bulmuş ve kilise siyasetin dışına çıkarılmıştır.Bazı insanlar artık dinin inandırıcılığına inanmıyorlar.Bir düşünün o emperyalistler bu gün dini kullanarak Ortadoğu'yu almak istiyorlar.Maalesef bizim ülkemiz ellerinde maşadır.

 • Hüseyin Ateş
  Hüseyin Ateş

  Var olan en zor fikirdir. İspatsızdır, sadece iddiadır. İmkansızı kabul etmektir. En önemlisi de aklı iptal etmektir.

 • Metin Erk
  Metin Erk

  Ateizm,,beynini,ruhunu ve geleceğini kiraya vermemektir.
  Ateist,beynine,ruhuna ve geleceğine sahip çıkabilen insandır.

 • Cihan Bakırcı
  Cihan Bakırcı

  Toplum baskısını alt etmiş özgür insanlardır . Kimliğini yaşamak yerine kimliğini seçecek kadar cesurdurlar .

 • Cenk Caner
  Cenk Caner

  Hayali varlıklara inanmayan kişiler.

 • Gül Karaca
  Gül Karaca

  Kendi aklıyla evrene ve kendi yaratılışına dair cevaplar bulabileceğini iddia eden kimselerdir. Bir tanrı olamayacağını iddia ederken bile fizik, matematik gibi bilimleri ve "tesadüfü" tanrı edinirler. Her şeyi mantık ve bilimle çözeceklerine inanırlar. Tesadüfü çok severler. Trilyonda birlik ihtimallerin bir araya gelip bu müthiş kainatı oluşturduğunu iddia ederler. Dini (hangi din olduğu fark etmez) sorumluluklardan kendince kaçma yöntemidir.

 • Engin Dinç
  Engin Dinç

  İnanmamaya inanmaktır...

 • Rukiye Tecer
  Rukiye Tecer

  insan; ben kimim?
  Nereden geldim, nereye gidiyorum,?
  Ölümden sonra hayat var mı, yoksa niçin yaşadım bu sıkıntılı hayatı? gibi bir takım varoluşsal sorularına tatmin edici yegane cevabı Allah’a inancında bulmaktadır. Kızım Fransa’da psikoloji bitirdi, burada özel ve meşhur bir klinikte staj yaptı. Orada olan hastaların çoğunun ruhsal sorununun, yukarıda ifade ettiğim arayışlardan kaynaklandığını gözlemlemiştir. Kafirun suresi bu tarz düşüncelere nasıl yaklaşmamız gerektiğine dair bizlere yol göstermektedir. “Sizin dininiz, inancınız size, bizim inancımız bize.” Herkes inancında serbesttir vesselam. Bizler inanmaktan dolayı mutlu ve en önemlisi huzurluyuz.

 • Mehmet Dogan
  Mehmet Dogan

  İnsanın kendi yarattığı TANRILARA inanmak yerine,kendi aklına inanan insanlardır.....

 • Adem Uysal
  Adem Uysal

  Bir insan her şeyin rastlantı sonucu olduğuna inanıyor, yaratanın varlığını kabul etmiyorsa ona ateist denir. Arapçası(orijinal) kafir demektir. Çiftçi nasıl tarlaya tohumu saçıyor sonra onu yine toprakla ört0üyorsa, ateist de hakkı batıl ile örtmektedir

 • Ethem Kartal
  Ethem Kartal

  dindarın dünyaya bakışı bir yaratana çıkarken, ataistin bakışıda yaşadığı evreni fizikle matematikle fenle bulma derdinde. birbirlerini anlaması çok mümkün olmuyor. kimseyi zorla dindar veya dinsiz yapamıyor kimse. burada deistler daha garip belkide

 • Aykut Yücel
  Aykut Yücel

  Tanrının varlığına inancını kaybetmiş, umudunu kendi varlığına bağlamış insandır.
  Yalnızdır.

 • Onur Yıldız
  Onur Yıldız

  İnanmamaya inanan, inansada inanmayı reddeden, akıldan yoksun insanlar.

 • Hilal Evrim
  Hilal Evrim

  Rabbim Hidayet erdirsin onlara

 • Abdullah Çeviker
  Abdullah Çeviker

  Ateist ve deistler her ne kadar kutsal kitaplarda yazan tanrıya inanmasalarda onların penceresinden baktığınız zaman tanrılarının bilim olduğunu görürsünüz oysa biliminin bundan 100 yıl önce tartışılmaz doğru olarak kabul ettiği bazı olayların bu gün tam tersi olduğuna şahit olursunuz. Bugünde doğru olduğunu düşündüğümüz bir çok yanlış ilerleyen yıllarda yine bilim ile çözülecektir. Bilim tapılacak bir tanrı değil, eşi benzeri olmayan bir düzenin nimetlerinden biridir.

 • Özgür Çelik
  Özgür Çelik

  Ateist genel olarak tevrat,incil kur'an gibi kitaplarda çelişkiler olduğunu düşünen ve bu çelişkilerin kafasındaki Tanrı'ya ait olamayacağını düşündüğü için kutsal kitapların Tanrı'sını reddeden kişidir.

 • Salih Zengin
  Salih Zengin

  Dinlerin, Tanrıların, batıl inançların gerçek olmadığını bilen, vicdanı ve toplum menfaati içeren etik kuralları benimseyen özgür insanlardır.

 • Zeynep Baltaş
  Zeynep Baltaş

  Ateistlik çok saçma. Hiç tanrı yokmuş gibi düşünüyorlar. Halbuki Allah önce bu dünyayı sonra da bizi yarattı.

 • Abdulkadir Başodacı
  Abdulkadir Başodacı

  Tanrı fazla kafa yormamamız için şöyle diyor
  Deki ; O doğurmamış ve doğrulmamıştır.

 • Abdulkadir Başodacı
  Abdulkadir Başodacı

  En gerçekçi gerekçeleri,
  ''Tanrı bizi yaratmışsa onu kim yarattı?''
  Evet mantıklı soru ve bu düşünüldüğünde çıkmaza gidiliyor
  Bu sorunun cevabındaki boşluk uzayda yok
  Sen kalk bir bitkinin var oluşunu sorgulama, doğanın dengesini sorgulama
  Tanrının açığını ara matematikten gir felsefeden çık
  Öyle ki çıkış aramak kişiyi çıkmaza götürür

 • cevap
  cevap

  tanrı'lara ve ruhsal varıkları inkar aden felsefi düşünürler diye biliyorum

 • King Msp
  King Msp

  Tanrı kavramını inkar etmeyen(bkz.:kafir),inanmayan anlamındaki düşünce silsilesi.

 • zeynep ece
  zeynep ece

  arkadaşlar ateist nedir

 • zeynep ece
  zeynep ece

  arkadaşlar ateist nedir

 • Adan Zye
  Adan Zye

  iman edince kulluk görevini deli gibi yapacağını sanan, korkan kişi.

 • Mehmetsalih Özalp
  Mehmetsalih Özalp

  inanmak isteyen, doğaötesine inanamayan

 • Merve Acır
  Merve Acır

  Kişiliklerinin , olayların karşısında ki tutumlarının , yardım etme isteklerinin , faydalı birey olma arzularının , saygılarının ve sevgilerinin herhangi bir dine veya o dinin emirlerine ihtiyaç duymadan da gerektiği gibi yerine getirebileceğini benimsemiş insanlardır.
  Toplum içinde ne kadar '' Şeytana Tapan '' insanlar olarak anılsalar da Satanizm gibi bir inanışla hiç bir bağlantıları olmayıp , bilimin yaradılış hakkındaki tezlerine bağlı olan insanlardır.

  Yaptıkları eylemleri , bir dinin emirleri arkasına saklanmadan gerçekleştiren ve eylemlerinin sorumluluklarını tamamen kendi üstlerine alan bireyler.