Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ateist sizce ne demek, ateist size neyi çağrıştırıyor?

ateist terimi Yıldız Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • Bildiğin Gibi Değil
  Bildiğin Gibi Değil

  Geçer geçer buda geçer

 • Hülya Durmuş
  Hülya Durmuş

  bir öğrenci ve öğretmenin hikayesi vardır bilenler bilir ateizm ahmakların ve sorumluluk bilmeyen başı boşların işidir sadece bu dünyaya yiyip içip zevk ve eğlenceden ibaret sananların kaçış yolu
  AMA BİLMİYORLAR Kİ OGÜN GELİNCE NE KAÇACAKLARI BİR YER NE SIĞINILACAK BİRYER BULAMA YACAKLAAR VE O YALANCI PERÇEMLERİNDEN ZEBANİLER TUTACAK HEY HAT HEYHAT
  İNSAN YARATILIP İMAN ETTİKTEN SONRA BAŞI BOŞ BIRAKILACAĞINIMI SANIR

 • Ozan Vurguni
  Ozan Vurguni

  ATEİZM NEDİR?

  Ateizm, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımı. Kelime anlamında da belirtildiği üzere; Ateizm, din ile ilgili bir kavram değil, tanrı ile ilgili bir kavramdır. Dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ateizmin konusu ve tartışma alanı dışındadır.

  Ateizm, her tür metafiziği reddettiği için, kendini metafizik öğeler üzerinden temellendiren bazı dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. Yani bu, özellikle dinlere karşı sergilenen bir duruş değil, genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur. Ateizm sıklıkla "dinsizlik" ile özdeşleştirilse de, Budizm gibi bazı Uzakdoğu dinlerinde de 'yaratıcı' anlamında bir tanrının varlığına rastlanılmaz.

  Bu yönüyle de Ateizm ile dinsizlik birebir örtüşmez. deist akımlara bakıldığında da, tanrıya inancın olduğu ancak dinlerin kabul edilmediği görülür. Ateizm, anti-teizm yani teizm karşıtı demek değildir ve bir "tepkisellik" anlamı içermez, zira metafizik öğelerin "var olmadığını" savunmak için metafizik öğelerin "var olması" gerekmez. Ateizm, yalnızca bir "durum" ifadesidir. Sadece tanrı veya tanrıların ve metafizik öğelerin var olmadığını söyler.

  ATESİT NEDİR?

  Ateist, tanrı veya tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişi veya kişilerdir.

  Ateizm sanıldığı gibi bir inanç değildir. Çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile (tanrıtanımaz kelimesinde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişi değildir. Çünkü "inkar" varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşır, oysa ki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun "inkar edilmesi" de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır.

  Ateistler; bazen "tanrıtanımaz" kelimesiyle anılsalar da, bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından kabul görmez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayali yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhani varlıklar da reddedilir.

 • Osman Akçay
  Osman Akçay

  Ben bir Müslümanım. Kim neye inanır veya inanmaz kendisini ilgilendirir. Ancak şunu ifade etmeliyim ki, bir İspanyol film yönetmeni olan Luis Buñuel'in 'Tanrı'ya şükür ben bir ateistim' cümlesinin yarım asrı geçen ömrümde duyduğum en tuhaf cümle olduğunu söyleyebilirim.

 • erdem ülkün
  erdem ülkün

  iyi isan

 • İlker Bakışkan
  İlker Bakışkan

  bir müslüman,bir hırstiyan,bir ateist masada oturmuş sohbet ederken o esnada deprem oluyor üçü de korkudan masanın altına saklanıyor müslüman yetiş ya muhammed kurtar bizi diyor ,hırstiyan yetiş ya isa kurtar sen bizi diyor,ateist yav kardeşim üç kişi biz buraya zor sığıyoruz daha onları niye çağırıyosunuz demiş:)
  İşin esipirisi bir yana inanç her inasanın vicdanı ile alakalıdır Şüpesiz ki kainatı yaradan bir ilahi güç vardır inanan inanır inanmayan saygı duyar.Allah tüm insanlığa sevgi ve barış versin kardeşce yaşamak nasip etsin

 • Dilber Öter
  Dilber Öter

  Ateist korkaklıktir. Seni en güzel, en üstün varlık olarak yaratan, bu kadar güzel nimetleri önüne seren Allah'a inanmayıp, Allah'ın bize emrettiklerini yapmayip, beni kimse yaratmadı ben özgürüm emredilenleri yapmam diyip bir hayatı yaşamak korkaklıktir. Etrafıniza gönül gözüyle baksanız şükredecek o kadar şey var ki, ve biz ne kadar az şükrediyoruz.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ülkemizde maalesef, sanki uzaydan gelmiş başka bir yaşam formuymuş gibi görülen, nihayetinde senin benim gibi sıradan insan olan bir canlıdır.

 • Us Atölyesi
  Us Atölyesi

  "kaç ateist buraya yazdı merak ediyorum"

 • Şair Temuri
  Şair Temuri

  Bazısı kendini gösterme çabasında,bazısı bir kısıtlamaya tabi tutulmak istemediği için tanrıyı ve dinleri reddediyor.Bir grup ise gerçekten sorgulayarak reddediyor,onlara bi yerde hak veriyorum bu kadar cahilin olduğu toplumda araştırmak güzel ama onlarda olayları sadece 3 boyutta yorumladığı için tüm ateistlerin mantıksız olduğunu ve tüyler ürpertici bir olaya imzalarını koyduklarını düşünüyorum.

 • Solace Solace
  Solace Solace

  Dogruyu yanlisdan ayirt edendir secimdir dogarken dinin yaziilir buyudukce ogrenir sorgularsin dusunur yargilarsin ve bir sonuca varir eyvallah ben sade kalayim diyen kesimdir

 • İbrahim Kurt
  İbrahim Kurt

  Ateist demek inançsız demek değil hiç bir dine inanmayan ancak kendine göre ürpertileri olan inançlı kimse demektir

 • Hayriye Aygül
  Hayriye Aygül

  Almanya'da Martin Lüter Ortaçağ'da 30 metre karelik bir odada hiç dışarı çıkmadan kutsal kitabı İncil'i Latince'den Almanca'ya çeviriyor.Böylece Alman halkı kutsal kitabını okuyarak aradaki hurafecileri kaldırıyor.Üzerinde tartışılır,fakat bugün Avrupa lideri bir ülkedir.

 • Hayriye Aygül
  Hayriye Aygül

  Her hangi bir dine inanmayan ateisttir.21.yüzyılda Ortaçağ düşüncesi insanlara yavan geliyor.Bu gün artık hepimiz biliyoruz ki Allah cezalandıran korkutan,kan akıtan öcü değil,koruyandır.Kötülük etmez,akıl denen bir mucizeyi vermiş insana kullansınlar diye...Bu güne kadar bütün dinler gözyaşı kan akıttılar ve acı verdiler insanlara...Bakın Haçlı Seferlerine,Anadolu topraklarına Allah adına kilisenin önderliğinde 100 yıl devam etmiştir ve günümüzde hala devam ediyor.Avrupa'da kızıl saçlı kadınlar cadı diye yüzyıllarca yakılmıştır.

  ''Endüljans; hıristiyanlıkta yapılan günahlardan dolayı verilen çekilecek cezaların bir kısmı veya bütününün affedilmesidir. Yani Endüljans, Orta Çağ Avrupa'sında yaşanılan bir tür günahın çıkarılması ve ölümden sonra cennete gitmek için Papa tarafından satılan af belgesidir. Bir nevi Kiliseye güvenen halkın Orta Çağ’da halkı dini olarak sömürülmesidir. Örnek para karşılığı cennetten toprak satmasıdır.'' Buna ilk karşı çıkan Alman kilisesi papazı olan Martin Luter'dir.

  Yine Ortaçağ Avrupa'sında kiliseler arası din savaşları 30 yıl sürmüştür.Acı gözyaş kan akmış ve milyonlarca insan ölmüştür.Nihayet 1789 Fransız İhtilali'yle bu son bulmuş ve kilise siyasetin dışına çıkarılmıştır.Bazı insanlar artık dinin inandırıcılığına inanmıyorlar.Bir düşünün o emperyalistler bu gün dini kullanarak Ortadoğu'yu almak istiyorlar.Maalesef bizim ülkemiz ellerinde maşadır.

 • Hüseyin Ateş
  Hüseyin Ateş

  Var olan en zor fikirdir. İspatsızdır, sadece iddiadır. İmkansızı kabul etmektir. En önemlisi de aklı iptal etmektir.

 • Metin Erk
  Metin Erk

  Ateizm,,beynini,ruhunu ve geleceğini kiraya vermemektir.
  Ateist,beynine,ruhuna ve geleceğine sahip çıkabilen insandır.

 • Cihan Bakırcı
  Cihan Bakırcı

  Toplum baskısını alt etmiş özgür insanlardır . Kimliğini yaşamak yerine kimliğini seçecek kadar cesurdurlar .

 • Cenk Caner
  Cenk Caner

  Hayali varlıklara inanmayan kişiler.

 • Gül Karaca
  Gül Karaca

  Kendi aklıyla evrene ve kendi yaratılışına dair cevaplar bulabileceğini iddia eden kimselerdir. Bir tanrı olamayacağını iddia ederken bile fizik, matematik gibi bilimleri ve "tesadüfü" tanrı edinirler. Her şeyi mantık ve bilimle çözeceklerine inanırlar. Tesadüfü çok severler. Trilyonda birlik ihtimallerin bir araya gelip bu müthiş kainatı oluşturduğunu iddia ederler. Dini (hangi din olduğu fark etmez) sorumluluklardan kendince kaçma yöntemidir.

 • Engin Dinç
  Engin Dinç

  İnanmamaya inanmaktır...

 • Rukiye Tecer
  Rukiye Tecer

  insan; ben kimim?
  Nereden geldim, nereye gidiyorum,?
  Ölümden sonra hayat var mı, yoksa niçin yaşadım bu sıkıntılı hayatı? gibi bir takım varoluşsal sorularına tatmin edici yegane cevabı Allah’a inancında bulmaktadır. Kızım Fransa’da psikoloji bitirdi, burada özel ve meşhur bir klinikte staj yaptı. Orada olan hastaların çoğunun ruhsal sorununun, yukarıda ifade ettiğim arayışlardan kaynaklandığını gözlemlemiştir. Kafirun suresi bu tarz düşüncelere nasıl yaklaşmamız gerektiğine dair bizlere yol göstermektedir. “Sizin dininiz, inancınız size, bizim inancımız bize.” Herkes inancında serbesttir vesselam. Bizler inanmaktan dolayı mutlu ve en önemlisi huzurluyuz.

 • Mehmet Dogan
  Mehmet Dogan

  İnsanın kendi yarattığı TANRILARA inanmak yerine,kendi aklına inanan insanlardır.....

 • Adem Uysal
  Adem Uysal

  Bir insan her şeyin rastlantı sonucu olduğuna inanıyor, yaratanın varlığını kabul etmiyorsa ona ateist denir. Arapçası(orijinal) kafir demektir. Çiftçi nasıl tarlaya tohumu saçıyor sonra onu yine toprakla ört0üyorsa, ateist de hakkı batıl ile örtmektedir

 • Ethem Kartal
  Ethem Kartal

  dindarın dünyaya bakışı bir yaratana çıkarken, ataistin bakışıda yaşadığı evreni fizikle matematikle fenle bulma derdinde. birbirlerini anlaması çok mümkün olmuyor. kimseyi zorla dindar veya dinsiz yapamıyor kimse. burada deistler daha garip belkide

 • Aykut Yücel
  Aykut Yücel

  Tanrının varlığına inancını kaybetmiş, umudunu kendi varlığına bağlamış insandır.
  Yalnızdır.

 • Onur Yıldız
  Onur Yıldız

  İnanmamaya inanan, inansada inanmayı reddeden, akıldan yoksun insanlar.

 • Hilal Evrim
  Hilal Evrim

  Rabbim Hidayet erdirsin onlara

 • Abdullah Çeviker
  Abdullah Çeviker

  Ateist ve deistler her ne kadar kutsal kitaplarda yazan tanrıya inanmasalarda onların penceresinden baktığınız zaman tanrılarının bilim olduğunu görürsünüz oysa biliminin bundan 100 yıl önce tartışılmaz doğru olarak kabul ettiği bazı olayların bu gün tam tersi olduğuna şahit olursunuz. Bugünde doğru olduğunu düşündüğümüz bir çok yanlış ilerleyen yıllarda yine bilim ile çözülecektir. Bilim tapılacak bir tanrı değil, eşi benzeri olmayan bir düzenin nimetlerinden biridir.

 • Özgür Çelik
  Özgür Çelik

  Ateist genel olarak tevrat,incil kur'an gibi kitaplarda çelişkiler olduğunu düşünen ve bu çelişkilerin kafasındaki Tanrı'ya ait olamayacağını düşündüğü için kutsal kitapların Tanrı'sını reddeden kişidir.

 • Salih Zengin
  Salih Zengin

  Dinlerin, Tanrıların, batıl inançların gerçek olmadığını bilen, vicdanı ve toplum menfaati içeren etik kuralları benimseyen özgür insanlardır.