Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Osman Akçay
Osman Akçay

Dost, dost gönlün ürünüdür.

 • ateist05.12.2020 - 23:21

  Ben bir Müslümanım. Kim neye inanır veya inanmaz kendisini ilgilendirir. Ancak şunu ifade etmeliyim ki, bir İspanyol film yönetmeni olan Luis Buñuel'in 'Tanrı'ya şükür ben bir ateistim' cümlesinin yarım asrı geçen ömrümde duyduğum en tuhaf cümle olduğunu söyleyebilirim.

 • Palindrom19.05.2020 - 13:19

  Palindrom, tersten okunuşu da aynı olan cümle, sözcük ve sayılara denilmektedir. ‘Ey Edip Adana'da pide ye’ cümlesi en meşhur Palindrom Türkçe cümledir. Yine yakın zaman önceki 02.02.2020 tarihi de palindromdur.

 • zihgir07.05.2020 - 00:59

  Hun İmparatorluğu'ndan yayılan bir okçuluk malzemesidir. Baş parmağa takılır . Ok atışı sırasında, yay kirişinin baş parmağı parçalamaması için kullanılan ve bir tür kiriş bırakma mekanizması oluşturan tırnaklı bir yüzüktür.

 • Evirmece şiir06.05.2020 - 03:03

  Anagram (evirmece), bir sözcüğün veya sözcük grubunun harflerinin değişik düzenle başka bir sözcük veya sözcük grubu oluşturmasıdır. Dizelerinde bu şekilde kelimelere yer verilen şiirlere anagram (evirmece) şiir denir. Bunun bir örneğini sitede yayınladım.

 • anagram şiir06.05.2020 - 03:02

  Anagram (evirmece), bir sözcüğün veya sözcük grubunun harflerinin değişik düzenle başka bir sözcük veya sözcük grubu oluşturmasıdır. Dizelerinde bu şekilde kelimelere yer verilen şiirlere anagram şiir denir. Bunun bir örneğini sitede yayınladım.

 • evirmece05.05.2020 - 11:44

  Örneğin; 'a, i, l, m' harfleri birer kez kullanılarak
  alim,
  amil,
  ilam,
  imal,
  imla,
  mail,
  mali sözcükleri türetilebilir.

 • anagram05.05.2020 - 11:43

  Anagram veya evirmece, bir sözcüğün veya sözcük grubunun harflerinin değişik düzenle başka bir sözcük veya sözcük grubu oluşturmasıdır.

  Örneğin; 'a, i, l, m' harfleri birer kez kullanılarak
  alim,
  amil,
  ilam,
  imal,
  imla,
  mail,
  mali sözcükleri türetilebilir.

 • evirmece05.05.2020 - 11:39

  Evirmece, anagram sözcüğünün Türkçeleştirilmiş halidir. Bir sözcüğün veya sözcük grubunun harflerinin değişik düzenle başka bir sözcük veya sözcük grubu oluşturmasıdır.

 • Palindrom Şiir05.05.2020 - 11:32

  Palindrom, tersten okunuşu da aynı olan cümle, sözcük ve sayılara denilmektedir. ‘Ey Edip Adana'da pide ye’ cümlesi en meşhur Palindrom Türkçe cümledir. Yine yakın zaman önceki 02.02.2020 tarihi de palindromdur. Yavuz Sultan Selim’in ‘Sanma Şâhım Herkesi Sen Sâdıkâne Yâr Olur’ diye meşhur şiiri ‘sözcük öbeği’ biçiminde palindrom şiirin en meşhur örneğidir. Nesimi’nin de bir Gazeli ‘sözcük’ şeklinde palindromdur.

  Her dizesi düzden veya tersten okunduğunda aynı olan şiirlere 'tam palindrom' şiir denir. Tam palindrom şiir, yukarıdaki paragrafta bahsedilen 'sözcük' ve 'sözcük öbeğ'i olarak palindrom şiirlere göre yazılması çok zor olan sıra dışı bir şiir çalışmasıdır. Çeşitli kaynaklarda palindrom oluşturan cümleler yer almakta, bu cümlelerin sayısı bu konunun meraklıları tarafından her geçen gün daha da artırılmaya çalışılmaktadır. Dilimizde tespit edilmiş mantıklı palindrom cümlelerin sayısı oldukça sınırlıdır. Bu sınırlı cümlelere yeni cümleler de bulup ekleyerek şiir formatına getirmek deneysel bir çalışmadır. Bu tür şiir çalışmasının bir örneği tarafımca yapılarak sitede yayınlanmıştır.

 • Pangram Haiku16.04.2020 - 19:10

  Pangram, bir alfabedeki tüm harflerin en az bir kez kullanılmak suretiyle yapılan anlamlı cümlelerdir. Harf sayısı ne kadar az olursa cümle o ölçüde başarılı sayılır. Pangram cümleler ile yazılan şiirlere ise 'pangram şiir' denir. Haiku ise 5-7-5 hece ölçüsünde yani toplam 17 heceli üç dize olarak yazılan aslı Japon edebiyatına dayalı bir şiir türüdür. Pangram haiku terimini ortaya atarak, buraya bu terimi ekleyip pangram haikunun da ilk çalışmasını yapıp buraya ekledim.

  Pangram haiku, adeta işkence gibi bir çalışmayı gerektirir. Kişiyi, matematik hesaplamayı ve edebiyatı birlikte kullanmaya zorlar. Pangram bir cümle kurmak çok zor bir çalışma iken bir de bu cümlenin şiir haline getirilmesi, şiirin bir haikuya dönüştürülmesi, yani şiirde tamı tamına 17 hece olmasının sağlanması, 1. dizede 5 hece, 2. dizede 7 hece ve 3. dizede 5 hece kullanma zorunluluğu olması ve ortaya çıkan eserin şiirsel bir estetik taşıması gerekir.

  ‘Feci açgöz, prestije bağımlı ve öyküde hoştun.’ cümlesi tarafımca oluşturulmuş pangram bir cümledir. Bu cümlede alfabemizdeki 29 harf en az bir kere kullanılmıştır. Kullanılan toplam harf sayısı ise 38’dir.

  Bu cümleyle 5-7-5 ölçüsünde haiku tarzında bir şiir kaleme aldım. Bu şiirin Türk edebiyatının ilk pangram şiiri ve ilk pangram haikusu olduğunu tahmin ediyorum. Daha önce yazılmış bir şiir varsa paylaşılırsa bundan da memnun olurum.

  PANGRAM

  Ve feci açgöz
  Prestije bağımlı
  Öyküde hoştun