Kültür Sanat Edebiyat Şiir

deist sizce ne demek, deist size neyi çağrıştırıyor?

deist terimi Kübra Bican tarafından tarihinde eklendi

 • Özgür Çelik
  Özgür Çelik

  Deist,kutsal kitaplardaki çelişkilerin kafasındaki her şeyin en doğrusunu bilen Tanrı'ya ait olamayacağını düşünerek dinlerin insan işi olduğunu söyleyen ve dinleri reddedip sadece kafasındaki Tanrı düşüncesine inanan kişidir.

 • Hadibadi Efendi
  Hadibadi Efendi

  tembellikte zirve insanlar...ibadet etmek,yasaklara uymaya çalışmak kolay mı? değil.

 • Gülsüm Yerlikaya
  Gülsüm Yerlikaya

  5 vakit namaz kılmasına rağmen hala deistim diyelibilen bi arkadaşımı hatırladım valla :)

 • İlhan Aziz Baltalar
  İlhan Aziz Baltalar

  ..tanrıyı kabul eden dinleri kabul etmeyen düşünce..

 • Razor Korkusuz
  Razor Korkusuz

  Allah birdir ondan başka ilah yoktur Muhammet (sv) onun Resülüdür bizim peygamberimizdir.Doğru din (islam) dır.(Ayrıca) bakın Allah (CC) mahlükatı Resulü için yaratmıştır (Avro) ışığı kitabını okuyunuz.

 • İhsan Çepni
  İhsan Çepni

  BELLİ Kİ DİNLER İNSAN İŞİ.. MANTIKLA UYUŞMAYAN BİR SÜRÜ DÜŞÜNCE.. ANCAK TÜM BU OLUP BİTENLERİ GÖRDÜKÇE BÜYÜK BİR GÜCÜN OLDUĞU KANISINA KAPILIYORUM. ANCAK BU GÜÇ, KİMSENİN YATAK ODASI, YEMESİ İÇMESİ, SAÇI KALÇASI İLE UĞRAŞMAZ, UĞRAŞAMAZ ÇÜNKÜ BU KORKUNÇ SONSUZLUKTA O KADAR YAPACAK İŞİ VAR Kİ.. BU GÜÇ OLMAYABİLİR DE..

 • Yalçın Taşdemir
  Yalçın Taşdemir

  Neyi çağrıştırdığından ziyade merak ettiğim; dinlerin bazı sorulara verdiği cevaplar vardır, genellikle kabul gören, her ne kadar uyutucu bir etkisinin olduğunu düşünsem de sonuç olarak uyursanız acı çekmezsiniz, dolayısıyla acıya yakın insanların bazı kavramlara kendilerini bağlamalarını tam olarak doğru bulmasam da hak vermemek için bir sebep yok gibi, fakat bu uyku hali çoğu zaman gerçeklerden kaçma halidir.(-hak vermemek pek de elde değildir- bunu tekrar hatırlatıyorum) ör/ bir din; sakat bir insana hayatı hakkında bir yorum getirir ve onu uyutabilir-bu noktada kişiye kızmasam da- sonuç olarak bu bir uyku halidir yani yaşamak değilidir, böyle bir kişi için; Bu inancını terk edebilmesi ya da uykudan uyanabilmesi -ki uyanırsa acı çekme ihtimali vardır- için daha önceki yorumlarda -tanrı-yı kabul edip yeryüzünde herhangi bir şekilde elinin olmadığı tezini savunan(ki ben de bunu savunuyorum) kişilerden bu kişiyi uyandırmak için verecekleri cevabı bekliyorum. Acı çektirmeden (acı çekmemenin bir yolu yok derseniz, ozaman Tanrı için iyi sıfatlar kullanan arkadaşlardan bu sıfatlar için uygun bir açıklama bekliyorum. şimdiden teşekkürler. cevap veren olursa sevinirim.

 • Erkan Crematory
  Erkan Crematory

  din adı altında o veya bu şekilde yüzyıllardan beri insanların birbirlerini kesmelerinden gına gelmiş insan modelinin seçtiği yoldur.merhametini ve insanlığını başkalarına kullandırtmadan tanrıyı kalbinde bulmaya çalışan varlıktır.türkiyede deist olmak zordur müslüman değilim dediğinde insanlar diğer kutsal dinlere inandığını düşünür deist deyince garipserler birçoğuda anlamaz daha da zoru bunu onlara açıklamaktır.her dinin içinde barındırdığı banaz, yobaz, gerizekalı, akıl yürütmeye üşenen varlıklarından tiksinirler. asla dinlere karşı bir düşmalıkları yoktur. kin beslemezler.deist olan kişi ahlaklı olmak için ya da iyilik yapmak için dine ihtiyaç duymaz.dua edebilecek insanlardır dine inanmazlar sadece, tanrılarına dua edebilirler.düşünülen üzere hem dinsiz hem imansız değildirler.iyi bir insan olmanın,dinsel bir dayatma olmadanda olabiliceğinin kanıtı kişilerdir.genelde düzene saygılı,aklı başında,düşünen,merak eden ve sevilen insanlardır. not: evet deistim

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil

  allah'in evreni yarattigina inanan fakat insanlar uzerinde hic bir etkisinin bulunmadigini dusunen kisiye denir.

 • Osman Nuri Yağcı
  Osman Nuri Yağcı

  Baya onceden duydugum bi şeyi anlatayım size 1800 lü yıllarda yaşayan ingiliz kralının açıklaması: bizim Türkleri Yenebilmemiz İçin Önce Onların Ellerinden Kuranı Almamız Gerek der.O yıllardan sonrada bakın hep bu amaç için çalışılmıs ve muvaffakda oluyorlar.ateizm olmadı deistzm olur demişlerdir.


  İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız
  HZ. ALİ R.A.

 • Osman Nuri Yağcı
  Osman Nuri Yağcı

  Necip Fazıl vapurla Karaköy'e geçerken,
  yanına biri yaklaşıp:

  'Üstad', diye sormuş
  'Peygamberlere ne diye gerek duyuldu, biz kendimiz yolumuzu bulabilirdik.
  ...'
  N. Fazıl, okuduğu kitaptan başını kaldırmadan:...
  'Ne diye vapura bindin ki, yüzerek geçsene karşıya' cevabını vermiş...

 • Osman Nuri Yağcı
  Osman Nuri Yağcı

  Temel ramazan ayında oruç tutuyormuş.Bir gün sahile gitmiş herkes yemek yiyor.canı sıkılmıs açlıktan ölecek gibi olmus artık dayanamıyormus nereye baksa herkesin elinde içecek var.Sonra gitmis birine demis ki ya siz oruç tutmuyormusunuz.-adam biz hırıstiyanız demis.Temel basını eğerek adamın koluna dokunarak dininizin kıymetini bilin demis.

 • Erkan Crematory
  Erkan Crematory

  kuranı ve diger kutsal sayılan kitapları dikkatli okuyup mantıklı olmadıgını ve günümüzdeki yaşama hiç uymayan kitaplar oldugunu anlıyabilen görebilen. sadece bir yaratıcının olduguna inanan kutsal kitaplardan daha daha daha çok mantıklı buldugum saygı duydugum inanç biçimidir.

 • Oğuz Korkmaz
  Oğuz Korkmaz

  İnanıyorum inanmıyor değilim ama takılcam ben bu dünyada, dinle falan uğraşamam şimdi yat kalk aç kal falan filan diyen kişi.
  Bu adamların vatana millete hayrı dokunur özünde iyi bi insansa. sevabını günahını düşünmeden yaparsa iyiliğini, oturursa köşesinde eyvallah
  Ama bunun bide inanan insan boyutu var. Adam inanmış; günah diyor, sevap diyor, zina diyor, haram diyor... diyorsunda abi hepsini yapıyorsun derler adama:D
  Bu anlattığım inanan insan kısmına giren arkadaşlarım varsın deist olsunlar. En azından yukarda sorduklarında dine inanmadım derler. İnandın madem gereğini neden yerine getirmedin diye bir soruyla karşı karşı gelmez ecnebilerle aynı kuyruğa girerler:D

 • Ece Göktaş
  Ece Göktaş

  dinin gereklerini yerine getirmekten kaçanların uydurduğu saçma sapan düşünce.

 • Obb Session
  Obb Session

  allah var, ama o bizi karşılıksız seviyor. diyen kişi.

 • Naz Bilen
  Naz Bilen

  Bir yaratıcının olduğuna inanan fakat bu yaratıcının ilahi dinlerde betimlenen yaratıcıdan farklı bir yaratıcı olduğunu düşünenlere verilen addır.dinler yerine aklını yol gösterici olarak kabul eder. çünkü aklı yaratıcısının ona verdiği yegane şeydir.deistler insan-yaratıcı-din üçgenin reddederler.

 • Türker Doğaner
  Türker Doğaner

  ya bırakın ALLAH aşkına ya bu kadar kör olunmaz arkadaşım yahu dönün bir bakın büyün bu olaylar bir doğa olayı olamaz
  bir çimento ile tuğlaları yan yana koyun siz hiç elinizi sürmeden o tuğlanın arasına girermi çimento ALLAH istese siz daha elinizi sürmeden alamazmı canını hiç düşünmedinizmi?
  Firaun ALLAH'a karşı geldide peygamber ve kavmi peşinde iken kavim geçtikten sonra onlar yarılmış denizin tam ortasında kaldılar bunları nasıl inkar edeceksiniz peki hepsini teker teker tarih yazdı bunları insan oğlu reddede bilir unuta bilir veya hatırlamaya bilir fakat tarih tüm çıplaklığı ile önümüze koyuyor avuç kadardı eskiden müslümanlar koskoca mekke medineyi feth etmedilermi? peygamberlere karşı geldiler diye inanmadılar diye cezalandırılmadılarmı onlarıda geçin çocukların dahi bidiği olay Nuh a.s yerlerden sular fışkırıpta tüm canlılar boğulmadılarmı. yapmayın gözünüzü sveyim bu gün sizin islamı karşınıza almanızın 2 sebebi ola bilir ya aileden gelen eğitimsizlik yada islami inancınızın zayıf olması idi. açın okuyun neler yazıyor bakın sonra bir yasin'i şerif okuyanın gözlerinin taa içine bakın eğer hala sizde bir gelişme olmazsa bilinki sizin kalbinize mühür çoktan vurulmuştur ALLAH afftesin.

 • Hakkı Savun
  Hakkı Savun

  deist arkadaşlar size sorum şu.. madem tanrı warda din yoksa.... tanrının (Allah ın) bizi bu dünyaya göndermedeki amacı ne..... bir sınavda bir imtihanda değilsek neden dünyaya gönderildik... O Allah bilmiyormuyduki bizi örneğin Müslümanlık inancındaki gibi bir cennette dertsiz tasasız geçim sıkıntısı,çalışma gerekliliği olmadan rahatça yaşatmayı..... bi imtihan yoksa eğer neden yaratıldık..... amaç nedir.... yan gelip yatalım diemi..... yoksa yaratıcı egosunumu tatmin etmek istedi.... nedir yaniiii

 • Ülker Hacıyeva
  Ülker Hacıyeva

  hayatımda karşıma çıkan en mantıklı görüş..bu görüşü benimseyen insanlar dini reddeder fakat bi yaratıcının olduğuna inanırlar..deistlerin kendi aralarında tanrı anlayışları da farklılık gösterebilir..
  bence de din sadece insanları bi çatı altında tutabilmek ve olumsuz davranışlardan uzaklaştırmak için ortaya çıkan bi kavramdır..bi yerde iyi denebilir fakat bazı insanlar abartma noktasına getirebiliyolar bu noktada işin tadı kaçıyo işte =)

 • Ali Günay
  Ali Günay

  dinler insanları düzenli bi şekilde bir arada tutabilmek için oluşturulmuş ilahi anayasalardır. yaratıcı akıl ve vicdan vermis insana gerisi boş :)

 • Mert Akarsu
  Mert Akarsu

  deist haa ben neden daha once böyle bi şey duymadım tüh çok şey kaybetmişim. arkadaşlar ben çok koyu sol görüşlü biriyim. bende abdest namaz hiç bi şey yok. allahıda inkar etmek istemiyordum çewremden dışlanmamak için tam bana göre her şey serbestmiş burda. ne güzel ya.. tamda böyle kendime kolay gelecek beni sıkmayacak bir din arıyordum bunu buldum. yalnız aklımı kurcalayan bi şey var. mademki bir kural yok her insan doğru olanı kendisi buluyor ben iki kişiyi öldürdüm bunun içinde cehennemde yanacam diye korkuyordum ama insan öldürmekte çok hoşuma gidiyor macera heyecan inanılmaz bi şey. boşuna üzülmüşüm madaemki cehennem yok kural yok benim doğrum da bu bir canlıyı öldürmek bana göre yanlış deil. bundan sonra gücümün yettiği herkesi yok edeceğim. yalnız arkadaşlar boş durmayalım o zaman. mademki her şey insanın kendi insiyatifinde herkesin doğrusu kendine o zaman devlet kavramıda çok saçma bundan sonraki çalışmalarımız dünya üzerinde ne kadar devlet varsa hepsini yıkalım insanları kendi bildiklerine bırakalım nasılsa doğru yolu her insan bulur. o zaman dünya üzerinde hiç savaş olmaz herkes eşit olur. yok yaa bide tersini düşünsene ya herkes doğru yolu bulacan diye azarsa birbirlerini yerse o zaman çok daha kötü. yok en iyisi insanları bir arada tutacak kurallar yasalar olsun neme lazım. yahu biraz mantılklı düşünün bir devlet varsa yasalarda vardır. Allaha inanıyorsan eğer onun koyduğu yasalar olduğunada inanman gerekmezmi. lütfen ya ne kadar açık olduğu belli deilmi bu deistmidir nedir. ataist yada çok kuvvetli bi ihtimal islam düşmanı bir kişi veya kurum sana islama allaha inanma dese dinlermisin onu seni yavaş yavaş tavlaması lazım deistlik de bunun ilk adımı. baksana nasıl tanımlamış deistliği. deistlerin öğrenim düzeyleri yüksektir. hoş görülüdür vs. okuyanlarda birazda sol görüş varsa tam bana göre deyip balıklama atlayıverior. bir örnek vereyim israil bize nasıl yıllardır hacı şakir sabununu türk malı die kaptırdı. hem hacı hemde şakir deim t.m diye kullandık yıllardır bu yahudiler çok akıllı deistlik kavramının mimarıda onlar olabilir OYUNA GELMEYİN YARADANA SIĞININ VE ONUN KİTABINDAN RESULÜNDEN AYRILMAYIN SELAM VE DUA İLE

 • ´¯` Lavinya ´¯`
  ´¯` Lavinya ´¯`

  Dinleri reddettikten sonra Tanrı kavramıyla başbaşa kalan kişi.

 • Atilla Günaydın
  Atilla Günaydın

  deist; yaratıcıya, Allahta Tanrıda diyeni hoş görebilendir..kaba kuvvete baş vurmadan inancını anlatmaya çalışandır..

 • Atilla Günaydın
  Atilla Günaydın

  din başkalarından nefret etmemizi saglar birbirimizi sevmeye yetmez diye birlaf duymuştum...bu lafın dogruluguna inanıyorum tanrıya inanıyorum atalarım gibi fakat onunla aramda bir başka insanın olabilecegine inanmamak bence deizm..

 • Lidya Akay
  Lidya Akay

  Evren kendi kendine oluşmamıştır mutlaka bir yaratıcı vardır..yani tanrı kavramı vardır deistlerde..ama din yoktur..kutsal kitaplar,kurallar,peygamberler hiç biri yoktur tanrı dünyayı yaratmış ve gerisini insanlara bırakmıştır bu görüş benimsenir..bunu aynen bu şekilde bana anlatan o çok değerli insana tskkr eder selam ederim burdan..düşüncelerini savunur ama asla zorla kabul ettirmeye çalışmaz bana bile=))

 • Ferit Ala
  Ferit Ala

  Felsefi bir görüş, sağlam bir kaynaktan ibaret değildir...

 • Ece Polen
  Ece Polen

  asla atesitligi benimsemezler deistler yuce varligin (allaha) inanirlar

 • Ece Polen
  Ece Polen

  deizm diye bi sey yok zaten deist lik dini inkar ediyo. deistlik var oda sadece allaha inan tum dinleri inkar edenlerdir bir deist olarak ben inaniyorum cunku dinleri simdiki partilere benzetiyorum cunku eskiden parti yoktu cok zeki insanlar insanin vicdani ni etkilemek icin cok guzel bi hikaye uydurmuslar benim gorusum tabiki ben deistim cunku ve hala gunumuzde de uygulaniyor bakin tum dinler hala dinler uzerinden siyaset yapiliyor cikar saglaniyor kucuk gruplardan tutun dunya liderligini yapan ulkelere kadar dunya bile din uzerinden yonetiliyo farkinda deilmisiniz bu ylanis iste buna inanmamak gerek bence deistlik dogru bi yol mantik yolu felsefe yolu sadece allaha inanmak en iyidir :) ve deistler bi cok dini arastirdiktan sonra deist olmuslar ve siradan insanlar deiler dogaya evrene ve insanalara asiri bi sevgisi vardir ve cokta durustturler radikal dindarlardan daha durust

 • Ece Polen
  Ece Polen

  deist bence mantiga dayanan sadece yuca bir varligin (allaha) inan demek ben bi desitim ve allahin warligina inaniyorum ancak dinlerin hic birine inanmiyorum bana gore dinlerin ortaya ciktigi zamanlarda insanlar basi bostu ve cok zeki insanlarin kurdugu bi partidir. eskiden biliyorsunuz ki partiler yoktu sadece insanarin vicdanlarini etkilemek icin kurduklari bir birer parti olarak goruyorum. dikat ederseniz gunumuzde bile dinler siyaset olarak kulaniliyo cunku din tamamen vicdanla lakali direk kisinin vicdanini etkiliyo cunku ele tutulmayan gozle gorulmeyen bir varlik olarak gosteriliyo bence din insanlarin duydularini ve madiyatlarini somuren olgudur, cok zeki insanlar bunu basarmislardir oysa ki allah vereni yarati ve sana bi zeka verdi onu sekilendirmek senin elinde eger zeki isen insanlara, kendine veya dogaya zarar vermezsin zaten deizim diye bi sey yok cunkmu din deildir deist lik zaten dinleri inkar ediyo sen mantiginla yasa allahtan baska hic biseye tapma allahla arana hic kimseyi araci yapma sadec ve sadece allah a inanmaktir onun icin deisizm diye bi sey yok deist lik var hic bi dine inanmayan ibadetleri yapmayan kisilerdir ve deistler cogu dindar kisilerden daha durusturler insanlara canlilara zarar vermezler kendilerine zarar vermezler dogayi severler yani evrendeki tum canlilara sevgi ve saygi gosterirler ve hic bi zaman din, irk, dil, renk ayrimi yapmadan tum insanlari severler hic bi zaman ircki degiler buyuk sevgileri vardir allaha ve tum canlilara karsi ve bole insanlar genelikle kendine guveni olan kisilerdir ve tum dinleri arastirmis sonuc bi hikaye oldugunu anladiktan sonra deist olmuslardir. cunku bakarsaniz tum dinlerde celiskler vardir tabi kimse bunu dile fazla getirmiyo cunku dunya ekonomisinden tutun sekilenmesine kadar degisir onun icin insanlari bole dinlerler gutmek cok kolay halbuki tum insanlar deist olsa bazi kislerin isine gelmez dinleri kulanipta insanlari kandirmak cok kolyadir eskiden oldugu gibi bu gunde tum siyasetciler bunu yapmiyormu kucuk gruplardan tutun dunya liderligine kadar her bole yonetilmiyormu? :)