Kültür Sanat Edebiyat Şiir

oruç sizce ne demek, oruç size neyi çağrıştırıyor?

oruç terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  Bir Tabak Koydum Soframa__

  Bir tabak koydum soframa. sen gelecektin biliyordum. Koynuna sakladığın sıcacık pideyle.
  Avuçlarımdaki hurma bereketlenecekti, hanemi şereflendirip geldiğinde. Ayın kıskandığı cemalini görecektim, gül kokulu teninin değdiği her yer gül kokacaktı ve ben elini öpmek için götürdüğümde alnıma..yaşımı gizle ey gözlerim diyebilecek miydim..?
  Çöllerine geldim. Güneşinde yanmaya. Aç ve susuz bir halde, başımı okşayasın diye.
  Bir tabak koydum soframa. Sen gelecektin biliyordum. yetimlerin babası sen değil miydin? Düşkün,çaresizlerin dermanı sen değil miydin? Lokmaları böldüm senin böldüğün gibi, beklemekteyim kapımda belirecek gölgeni…
  Pervaneyim, dönmekteyim vaadinin etrafında. Bir dilenci gibi gelmişim, istemişim.. Değişmez ki kovsan da..
  Bir tabak koydum soframa. Sen gelecektin biliyordum. Hira`dan gelişin gibi. Okuyacaktın bizlere o ilk ayetleri..
  Geceye düşmüş bir nur. Aydınlık olmuş her yer. İnmiş yeryüzüne gökten,melekler.. muştulamaktasın en güzel haberi.. Bu gece kadir gecesi..
  Bir tabak koydum soframa. Sen gelecektin biliyordum..Oruçluyken nefesler gül kokmaz mı Rahman`ın huzurunda..Gül peygamberin, bu günahkar ümmeti, gül kokulu ümmeti değil miydi Ramazan Ayında?
  Avuçlarıma gül düştü. Biliyordum sen gelecektin. Başımı koyduğumda yastığıma, gül düşecekti saçlarıma.
  Bir tabak koydum soframa;
  İki büklüm yaşlı halde; yetim, düşkün, mecnun halde; garip, yolcu, biçarede…
  Sen gelecektin biliyordum..

  Bahtinur Cano

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  ŞEHR-İ SIYAM (oruç ayı)

  savm, siyam olarak da ifade edilen oruç; nefsi tutmak, engellemektir.
  Bu ayda şeytanlar zincire vurulur, cehennemin kapıları kapanır. Bir nevi insanın kendi nefsiyle inzivaya çekilmesi, nefsini sorgulamasıdır. Oruç; nefsin istek ve arzularına karşı iradeyi kullanabilmeyi öğretir. Nefis muhasebesidir. 11 ay boyunca şeytana mı nefsimize mi yenik düştüğümüzün muhasebesinin yapıldığı aydır..

  Bismillahirrahmanirrahim

  Ey îman edenler! Sizden önceki (ümmet) lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç tutmak yazıldı (farz kılındı) . Olur ki bu sâyede takvâya erersiniz.
  Bakara - 183

  12 ay içinde sadece 1 ay ile sorumlu tutulmuşuz. Bizden istenen 29-30 gün boyunca, tan yerinin ağarmaya başladığı zamandan güneş batıncaya kadar hiçbir şey yememek, içmemek, nefsin arzularını sineye çekmek.

  Bismillahirrahmanirrahim

  (O sayılı günler) Ramazan ayıdır ki, Kur'ân; insanlara hidâyet (doğru yol) rehberi, doğru yolun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak onda(ki Kadir gecesinde) indirildi. Sizden kim (mâzereti olmaksızın) bu ay(ın ilk hilâlin) e erişirse/görürse hemen orucunu tutsun, kim de hasta veya seferde (olup da yer) ise, tutmadığı günler sayısınca (câiz olan) başka günlerde (orucunu kazâ etsin) . Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez. Bu da, o sayıyı (kazâ ile) tamamlamanız ve size yol göstermesine karşılık Allah'ın yüceliğini tanımanız içindir. Olur ki (düşünür de) şükredersiniz.
  Bakara – 185

  Aç ve susuz bir halde, nefsimi dize getirdim huzurunda. Tüm arzularımdan sıyrılarak sana teslim olmaya geldim Ey Rab...
  Nimetlerin en güzeli konsada huzuruma, senin için, vazgeçmesini öğrendim..susuzluktan kurumuş dudaklarım, açlıktan kokan nefesim… en güzel kelimelerim olsun senin için, seni seviyorum Rabbim, seni her şeyden vazgeçercesine seviyorum…
  Gözlerimden uykuyu, dudağımdan suyu, burnumdan kokuları ………senin için vazgeçmenin güzelliğini tatdım Ya Rab.. seni zikreden gecene karıştı benim zikirlerim.
  Y a Allah, Y a Allah,Ya Allah…. Suyun taşa her vuruşta, söylerken abdest azaları…..sahura kalkan mahmur bakışlarda, gizlidir ismin Ya Allah…

  Sana teslim olmaya geldim. Nefsimden, her şeyden vazgeçip sana geldim.. senin için vazgeçmenin en güzel şey olduğunu öğrendim…senin verdiğin nimetle, sana yöneldim.Ya Rezzak, Ya Lütuf, Ya Melik…. Ya Kuddus, Ya Samed…………Diyebilmektir oruç.
  Şükredebilmektir. Açın halinden anlayabilmek.., fakir, yoksul, garipleri sevindirmenin nasıl olduğunu bilebilmek..

  “Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır ”
  HZ. Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem)

  “Peş peşe üç gün oruç tutabilenin, Ramazan orucunu tutması gerekir”
  HZ. Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem)

  Demek ki; peş peşe üç gün oruç tutabiliyorsak, diğer günlerde oruç tutabiliyoruzdur.
  Hasta Olmak, Sefere Çıkmak, (Yolculuk) , ihtiyarlık,Hamilelik ve Çocuk
  Emzirmek, Hayız ve Nifâs Hâli gibi haller dışında keyfi olarak oruç tutmamak, emri önemsemiyor olmanın göstergesidir.
  Benim kalbime bak, kalbim temiz gibi sözlerle ne kalp ne de nefs temizlenir.
  Allah`ın bildiğini kuldan niye saklayayım ki diyerek, günahı aşikar yapmak ise; saygısızlıktır. Osmanlı dönemindeki Garı Müslimler, Müslümanların dini ayıdır diyerek saygı gösterip çocuklarının dahi dışarıda yiyip içmesine izin vermezken, şimdilerin Müslümanlarının aynı hassasiyeti göstermemesi ne kadar hazindir.

  Bismillahirrahmanirrahim

  (Farz kılınan oruç) sayılı günlerdir. Sizden kim, (o günlerde) hasta veya seferde ise, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (oruç) tutar. (İhtiyarlığından veya tedâvisi mümkün olmayan bir hastalıktan dolayı) oruç tutmaya gücü yetmeyenlere, (her güne karşılık) bir yoksulu (sabah-akşam) doyuracak bir fidye vermesi (gerekli) dir. Kim de gönülden gelerek (daha fazla) bir ihsanda bulunursa, bu, onun için daha hayırlıdır. Bununla beraber (zor da olsa) , (işin önemini) bilirseniz, oruç tutmanız, sizin için daha hayırlıdır.
  Bakara – 184

  Oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlılar, hastalar, her günün orucuna bedel olmak üzere bir fakiri sabahlı akşamlı doyuracak şekilde fidye verirler..
  Günahları yakıp, erittiği için bu aya Ramazan denir.
  Yaradan, her şeyi yaradana teslimiyettir oruç..yarattıklarına bakarak, yaradanı zikretmektir oruç..

  Bakma halsiz adımlarıma
  Açlıktan kokan nefesimdir yürüyen.
  Attığım her adımda
  Aslında, Nefsimdir sürünen..

  Bahtinur Cano

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  Aç ve susuzum. Bütün kirli düşüncelerden arınmış, tek bir’i düşünmekteyim. Sayısız nimetler önümde pervane dönmekte ve ben sevdiği için vazgeçmenin hazzını yaşıyorum.

  Açlığın ne demek olduğunu, midemin guruldamasından anlıyorum. halsiz bir şekilde uzandığımda, acizim, muhtacım ama öyle birine muhtacım ki; bunun için çok mutluyum diyebilmenin şuuruna varıyorum..

  Zerrelerimde Rahman ve Rahim olan Rabbimin ihsanlarını seyre dalıyorum..

  Niyetliyim derken, nelere niyet ettiğimi düşünüyorum.

  İlk önce düşüncelerimi nefsimin elinden kurtarmalıyım. En azılı düşmanım nefsim ve ben Ramazan-ı Şerif ayında sadece nefsimle hesaplaşıyorum. Nefsimi ruhumun nurdan yapılmış kafesine hapsetmeliyim. Öyleyse nefsime zor gelen oruç, bu kafesin anahtarı olmalı.

  Sevdiğim uğruna feda edebilmeliyim her şeyi. Dünyayı ayaklarımın altında çiğnemeliyim gerekirse. Kırbaç vurmalıyım nefsime, otuz günde otuz kırbaç.. Ve her kırbaç vuruşumda, sevdiğimin isimlerini zerrelerimde hissederek. Ya Rezzak derken titremeli bedenim, dünyaya ilk gelişimde hazırdır yemeğim hem de ağzımın yapısına uygun olarak. Ya Settar derken gündüzleri örten gecenin rengine bürünmeliyim..

  Niyetliyim. Nimetler önümde pervane dönmekte. Ve ben vazgeçiyorum, sevdiğim için vazgeçmenin hazzını duyarak. Susuzluktan kurumuş dudaklarıma inat, gülüyorum güneşe.

  Elif’im oruç tuttuğumda, mim oluyorum her niyet ettiğimde...
  Bahtinur Cano

 • Hakkı Elikara
  Hakkı Elikara

  Oruç:Tutanın tutmayanı eleştirmediği,tutmayanın tutanı görüp yiyip içemediği ince bir maneviyattır. Şüphe yok ki ibadetin gösterişten uzak olanı makbuldür.

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  Oruç, kalbini Allah'ın nazarında tutmaktır.
  Kalbin niyetiyle huzura varmaktır. Kendini Allah'a açmaktır.
  Açık bir fetihtir...
  Tartışmasız bir zafer!

 • Hasan Arif
  Hasan Arif

  'Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Çünkü Allahu Teala (c.c) 'Sizin üzerinize oruç farz kılındı' diye buyurur. Ayrıca farziyyeti hususunda kat'i icma teşekkül etmiştir. Bundan dolayı, Ramazan orucunun farziyyetini inkâr eden kimse kâfir olur' (Merginanî, el-Hidâye, I, 118) diyerek, meselenin hassasiyetine işaret etmiştir.

  Oruç ibadetinin nedenine gelince; Usûl ûleması, ibadetlerde asıl olanın Allahu Teâlâ (c.c) 'ya ihlâsla kulluk olduğunu, sebeplerinin tesbit edilip edilememesinin önemli olmadığını; hikmetlerinden bazılarını kavramanın ve açıklamanın mümkün, ancak teabbüdî olan bu hususlarda illeti tesbit etmenin güç olduğunu söylemişler ve ihlâsla Allah'a kulluğun esas alınmasını tavsiye etmişlerdir.

  Resul-u Ekrem (s.a.s) 'in: 'Oruç insanı Cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır. Tıpkı sizi harpte ölüme karşı muhafaza eden bir kalkan gibi' (Nesâî, Savm, IV, 167) buyurduğu bilinmektedir. Oruç, mükellefi her türlü şehvetten alıkoyan ve ihlâsı artıran bir ibadettir. Açlığa, susuzluğa ve nefsin diğer arzularına karşı direnmek oldukça önemlidir. Allahu Teâlâ (c.c) 'ya iman eden ve O'nun dini uğruna cihada karar veren müminler; oruç ibadeti ile kuvvetli bir iradeye sahip olurlar. Hicrî takvim ayın hareketlerine göre değiştiği için, her yıl diğerine nisbetle on veya on bir gün önce gelir. Dolayısıyle insan bazen kışın (20) derecede, bazen yazın (+ 40) derecede oruç tutar. Bu bir anlamda mükellefin 'Dondurucu bir soğukta ve kavurucu bir sıcakta dahi; Allahu Teâlâ'nın emirlerini eda etmeye hazırım' taahhüdünde bulunmasıdır. Ayrıca bir ay süre ile Allah Teâlâ (c.c) 'nın rızasını kazanmak için, nefsinin bütün şehvetlerini terk etmesi oldukça önemli bir hadisedir. cümlemize hayırlı ramazanlar olsun efendim! ! !

 • Kafamda Bir Tuhaflık
  Kafamda Bir Tuhaflık

  Hepimiz oruçlu doğarız ölümün iftar sofrasına....

 • Kafamda Bir Tuhaflık
  Kafamda Bir Tuhaflık

  Oruç, içimizdeki şeytanı taşlama eylemidir.....

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  'ayhan aytaç yazarefendi:

  'nefsi açlık ile terbiye etme ibadetidir oruç? ! ? '

  ((...adem bir yıl nuh dokuz ay ibrahim altı ay musa üç ay muhammed bir ay ile nefsini açlık ile terbiye etmek için oruç tuttular.birileri diyor ki: efendin adam sırf aç kalmak için oruç tutuyor :) eee zaten öyle bir amacı vardı.allah nefsi yarattı ve ona sordu: sen kimsin ben kimim? nefis: ben benim sende sensin? diye cevap verdi.allah ona azab verdi.ve onu açlık cezasına çarptırdı.nefis zevk ve taamdan mahrum olunca vede bunun sahibininde rezzak olan allah olduğunu kavrayınca menfaati gereği boyun eğdi ve allahın aynı soruyu sorması üzerine sen rezzaksın ben abdürrezzakım.sen halıksın ben abdulhalıkım.sen şafisin ben abdüşşafiyim dedi.böylece allah nefsi 'açlık' ile terbiye etmiş oldu.işte bunun bir tecellisi adına da mümin olan allahın mümin kulları adem ile bir yıl nuh ile dokuz ay ibrahim ile altı ay musa ile üç ay ve muhammed ile bir ay oruç tutmaya başladı.öfkeyi yutmak müminlere ifrit kesilmek ise münkir ve münafıklara mahsustur demiştik.ve münkir ve münafıklar hoşlanmasada allah nurunu ve nimetini ümmet-i muhammedin ve ehlibeytin üzerine tamamlıyacaktır vesselam.ibn-i arabi dediki: alemlere rahmet olması o peygamberin döneminde gerçek olmadı.ama alemlere rahmetin tamamlanması onun makam-ı mahmuta erişmesi ile olacaktır ki bizim anladığımıza göre o makam-ı mahmutu ism-i şerifin yani muhammedin risalet ve nübüvvette daha sonra imammet ve velayette olduğu gibi en sonunda da hilafet ve saltanatta hz.ulul-emr mehdi aleyhisselamda gerçekleşecektir.işte allahın nurunun ve nimetinin tamamlanması budur.din yalnız allahın oluncaya kadar yeryüzünden fitne kalkıncaya kadar yeryüzü salihlere miras kalıncaya kadar.zafer mutlaka allahın ve resullerinin oluncaya kdar sürecek olan melhame-i kübra şimdi yaklaşmıştır.tevbe 24. ve 73.ayetler şimdi tecelli ediyor sanırım ki en dehşetli olanıda isra 58.ayetin tecellisi ki bu ortadoğu merkezli 3.dünya savaşıdır.iyi ile kötünün, hayır ile şerrin, hak ile batılın, helal ile haramın, rahman ile şeytanın, mesih ile deccalin, mehdi ile süfyanın o büyük savaşının adıdır melhame-i kübra-yı armageddon? ! ? bu savaş sizce cihad-ı ekbermidir cihad-ı suğramıdır.ilk savaş peygamberimize göre küçüktü büyük savaş nefsimizle yapacağımız savaştı öylemi? işte şimdi bizler ahirzamandaki ümmet olarak.asrısadette değil asrıkıyametteyizidr.öyle ise önce büyük savaş yapılmalıdır ki küçük savaşta galip gelelim.bu büyük savaş yani cihad-ı ekberde nefsiemmaremiz ile yapacağımız savaştır ki ilk ritüelide oruç ile başlamaktadır.nefsimizi açlık ile terbiye etmekle başlıyor o zaman.ruhumuz iyi nefsimiz kötü.iyi ile kötünün savaşı şimdi başladı demektir.yani iyi ruh ile kötü nefsin savaşı.nefsi vücudun şehrinde bir truva atıdır.şeytan-ı laine kalelerin kapısını o açar.cin ve insan şeytanları harekete geçer.şeytanın 70 bin evladı vardır.bize hicaplıdır.allah ile kul arasındada 70 bin perde vardır.işte allahın kulu ile arasındaki o 70 bin perde şeytanın 70 bin evladından başkası değildir.hubyar sultan derki: adem 24 saatte 77.777 nefes alır.ibn-i arabi derki: yediğimiz her lokmada bismillah mideye indirdiğimiz her lokmada elhamdülillah demeliyiz.ve pir gerçek velide derki: aldığımız her nefes için bizmillah verdiğimiz nefes için elhamdülillah demeliyiz.işte tüm bunlar ile birlikte iştah-ı kelbiyetten ve şehvet-i merkebiyyetten de kurtulmak için göz iştahı ve gırtlak şehveti yerine damak iştahı ve mide şehveti ile yemeyede dikkat edicez.göz iştahı gırlak şehveti ile yemenin adı kelb:(köpek?) gibi yemektir.damak iştahı ve mide şehveti ile yemek ancak bir insanoğlu gibi yemenin adıdır.insan ile hayvan arasındaki en önemli fark yemek yeme değil yemek yememe iradesidir.hayvanda yemek yememe iradesi yoktur.köpeğin önüne beş kilo et koymuşlar banamısın dememiş yemiş karnını şişirmiş.çünki hayvanda yememe iradesi yoktur.aynı zamanda yapma ve yapmama iradeside insan ile hayvan arasında önemli bir farktır.peygamberimiz diyorki ashabını tarif ederken vede överken:'onlar acıkmadan yemezler? ve doymadan kalkarlar? ' işte burda yememe ve yapmama iradesi vardır.insanlık medeniyyetinin göstergesi muasır medeniyyet işte budur vesselam.horasan dervişleri ile şamın dervişleri arasındaki en önemli fark neydi:'biz bulduğumuz zaman dağıtır? bulmadığımız zaman rabbimize şükrederi? ' hallacı mansur şeyhler ile tavuklu pilav yiyiordu.ve tavuk budunu tuttu köpeğin önüne attı.şeyhler şaşırdı.neydi bu şimdi? dediler? mallacı mansur dedi: 'o köpek benim nefsimi temsil ediyor. o doyarsa bende doydum sayılır? ' üç aylarınız mübarek olsun ey ehlibeyt ve ümmet-i muhammed :) selam ilmi rahmetül aleyküm ehlibeytten vesselam :)) '
  – mehdihaberajansı:'islam ve tasavvuf gazetesi? '

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz

  Oruç tuttuğun gibi tut ellerimden...
  Sabırla, inançla, duayla...

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz

  Oruçlu olduğunu unutup su içmek gibiydi seni sevmek..
  Yazılmayan günah,
  bozulmayan oruç gibi...

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur

  Kim inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır. (Buharî)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ramazan'ın direği..

 • me®nn Made In Heaven
  me®nn Made In Heaven

  allah, kullarını açlıkla terbiye etmesin :)

 • Esra Gök
  Esra Gök

  Islâmin dört temel ibadetinden ve bes esasindan biri. Farsça'dan Türkçe'ye geçmis bir isimdir. Kelimenin asli 'Ruze'dir. Önceleri 'Oruze' (günlük) olarak kullanilmis; daha sonra 'Oruç' seklinde telaffuz edilmeye baslanmis ve bu sekliyle yayginlasmistir. Arapça karsiligi 'savm' veya 'siyam'dir. Savm kelimesinin lügat manasi; yeyip-içmekten kendini tutmak, imsak, hareketsiz kalmak ve herseyden el, etek çekmektir. Kur'an-i Kerim'de bazan 'susmak' manasina kullanilmistir (Meryem, 19/26) . Islâmi istilahta oruç, 'Ikinci fecirden (fecr-i sadik'tan) ' itibaren, günesin grubuna kadar yemekten, içmekten, cinsel iliskiden ve orucu bozan diger seylerden, Allahü Teala (c.c) 'ya kulluk niyetiyle nefsi alikoymaya verilen isimdir. Bilindigi gibi oruç, yalniz bedenle yapilan ibadetlerden biridir. Dolayisiyle, her mükellefin kendi nefsi için farz-i ayn'dir. Resul-u Ekrem (s.a.s) 'in; 'Bir kimse, baska bir mükellefin yerine oruç tutmaz. Yine bir kimse, baska bir mükellefin yerine namaz kilmaz' (Ibnül-Hümam, Fethül-Kadir, Beyrut 1315, II, 85) buyurdugu bilinmektedir.

  Kur'an-i Kerim'de; 'Ey iman edenler! .. Sizden evvelki (ümmet) lere yazildigi gibi, sizin üzerinize de oruç yazildi (farz kilindi) . Ta ki, korunasiniz' (el-Bakara, 2/183) buyurulmustur. Oruç ibadetinin; Hicret'ten sonra farz kilindigi hususunda görüsbirligi vardir. Sahih olan rivayete göre, Bedir savasindan kisa bir süre sonra farz kilinmistir. Hz. Âise (r.a) validemizden rivayete göre; Resulullah (s.a.s) daha önce 'Asûre orucu'na devam etmis ve Sahabe'ye tutmalari tavsiyesinde bulunmustur. Muaz b. Cebel (r.a) 'den rivayet edilen bir haberde de, Medine'de her ay üç gün oruç tutmustur. Imam Merginani:

  'Ramazan ayinda oruç tutmak farzdir. Çünkü Allahu Teala (c.c) 'Sizin üzerinize oruç farz kilindi' diye buyurur. Ayrica farziyyeti hususunda kat'i icma tesekkül etmistir. Bundan dolayi, Ramazan orucunun farziyyetini inkâr eden kimse kâfir olur' (Merginanî, el-Hidâye, I, 118) diyerek, meselenin hassasiyetine isaret etmistir.

  Oruç ibadetinin nedenine gelince; Usûl ûlemasi, ibadetlerde asil olanin Allahu Teâlâ (c.c) 'ya ihlâsla kulluk oldugunu, sebeplerinin tesbit edilip edilememesinin önemli olmadigini; hikmetlerinden bazilarini kavramanin ve açiklamanin mümkün, ancak teabbüdî olan bu hususlarda illeti tesbit etmenin güç oldugunu söylemisler ve ihlâsla Allah'a kullugun esas alinmasini tavsiye etmislerdir.

  Resul-u Ekrem (s.a.s) 'in: 'Oruç insani Cehennem atesinden koruyan bir kalkandir. Tipki sizi harpte ölüme karsi muhafaza eden bir kalkan gibi' (Nesâî, Savm, IV, 167) buyurdugu bilinmektedir. Oruç, mükellefi her türlü sehvetten alikoyan ve ihlâsi artiran bir ibadettir. Açliga, susuzluga ve nefsin diger arzularina karsi direnmek oldukça önemlidir. Allahu Teâlâ (c.c) 'ya iman eden ve O'nun dini ugruna cihada karar veren müminler; oruç ibadeti ile kuvvetli bir iradeye sahip olurlar. Hicrî takvim ayin hareketlerine göre degistigi için, her yil digerine nisbetle on veya on bir gün önce gelir. Dolayisiyle insan bazen kisin (20) derecede, bazen yazin (+ 40) derecede oruç tutar. Bu bir anlamda mükellefin 'Dondurucu bir sogukta ve kavurucu bir sicakta dahi; Allahu Teâlâ'nin emirlerini eda etmeye hazirim' taahhüdünde bulunmasidir. Ayrica bir ay süre ile Allah Teâlâ (c.c) 'nin rizasini kazanmak için, nefsinin bütün sehvetlerini terk etmesi oldukça önemli bir hadisedir.

  Oruç ibadetine riyanin karismasi da mümkün degildir. Nitekim bir Hadis-i Serif'te; orucun ve oruçlunun mahiyeti su sekilde ortaya konulmustur:

  'Oruç bir kalkandir. Oruçlu kötü (kem) söz söylemesin. Kendisiyle itismek ve dalasmak isteyene iki defa 'Ben oruçluyum'desin ve uymasin. Ruhum yed-i kudretinde olan Allahu Teâlâ (c.c) 'ya yemin ederim ki; oruçlu agzin (açlik) kokusu, Allah indinde misk kokusundan daha temizdir. Cenab-i Hak buyurmustur ki: 'Oruçlu kimse benim rizam için yemesini, içmesini ve cinsi arzularini birakmistir. Oruç dogrudan dogruya bana edilen (riya karismayan) bir ibadettir. Onun sayisiz sevabini da, dogrudan dogruya ben veririm. Halbuki baska ibadetlerin hepsi on misliyle ödenmektedir' (Sahih-i Buharî Muhtasari Tecrid-i Sarih Tercümesi, VI, 248, Hadis no: 897) .

 • Gül Gül
  Gül Gül

  'Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa; 'Ben oruçluyum desin.' H.Ş

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Oruç, sadece aç kalmaktır gün boyu senin için,
  Gereksiz özgürlük sınırlaması dersin neyle ölçtün,
  Nedensiz kişilik tavizi der bilgiçlik taslayan sözlerin,
  Nefsine bir sor bakalım, boyunduruk altındaki kim?

 • Murat Kara
  Murat Kara

  Kimilerie göre akşama kadar aç kalmak.. Kapalı kapıların ardında ne olduğu bilmedikleri için.. Oysa oruç sadece yememek yada içmemek değil.. Onlarla birlikte çok şeye sabır ve vücuda perhisdir

 • Oktay Avşin
  Oktay Avşin

  fabrikanın senede bikaç gün dinlenmesi veya temizlenmesi.

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  gereksiz özgürlük sınırlaması
  nedensiz kişilik tavizi
  planlı boyunduruk altına alma yöntemi

 • Hamza
  Hamza

  insanlar tarafından tutulduğu sanılan şey..oysa gerçek oruç insanı tutandır...

 • Nihade Sıfır
  Nihade Sıfır

  Ey oruç, tut beni
  SENAİ DEMİRCİ
  Hoş geldin ey suskun sevgilim;
  Tut sözünü; sus. Mühürle dudağımı, sesimi tut, lâl eyle çığlıklarımı. Nahoş avazların uçurumlarından çek dilimi. Yalanların kuyularından çekip çıkar nefeslerimi. Göklü söz ağaçlarının bengisuyuna kat hecelerimi.

  Hoş geldin ey yüzü gamzelim;

  B/akışının menzilinde tut gözlerimi. Tir-i müjgan dokunuşlarınla delik deşik et kibrimi. Gör(e) meyip de seni, göster(e) meyip de yanımda yöremde, görür gibi huzurunda tut çaresiz yetimliğimi.

  Hoş geldin ay yüzlüm benim;

  Tut saçlarımın kakülünden, kaldır yüzümü yerden. Utancımı tebessümünün kıvrımlarına dola, yut. Pişmanlığımı gül yanağının yamaçlarına sar, uyut. Dağıt neşemin saçlarını, hüznün tenine yasla umarsızlığımı.

  Hoş geldin ey hesapsız sevincim;


  http://turkuaz.zaman.com.tr/? bl=3&hn=5562

 • Ali Öztürk
  Ali Öztürk

  kanatimce oruc tutmak insanoğlunun nefsi iradesini hakimiyeti altına almasıdır.

 • Oruç Reis
  Oruç Reis

  Ey iman edenler sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi sizede oruç farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

  Ha bir de oruç denince aklıma Nesiminin bu mısraları geliyor. :)

  'Gel gel beru ki savm(oruç) u salat(namaz) ın kazası vardır
  Sensiz geçen ömr ü hayatın kazası yoktur.'

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  yemeğin kıymetini bilmek için; sabah ezanıyla aksam ezanı arasındaki aç-susuz kalma hali...(hatta cinsellikten de uzaktı di mi)
  bizim evde ramazanın geldiği pek anlaşılamıyor gerçi....

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  hoş geldin hesapsız sevinçlerimin kapısı...

  hoş geldin ay yüzlü zamanlar...

  umuyorum ki tenimi üzerimden sıyırıp bendeki beni savurursun ruh ikliminin semâlarına...

  arındır cümle duyarsızlıklarımdan...yırtıver tüm dünyevî tesellilerimi pençe pençe...

  tut,çek al beni kuytularından dünyanın....

  Şehrayinlerinde kaybolayım...

  teravihlerin serinliğinde nefretlerimi,kinlerimi söndüreyim...

  Segâhların en güzel demleri yine sendedir...yekahenk fısılda kulağıma..mızrabımdan dökül tel tel....

  bir Sağnak gibi gel...ey müjdeli mevsim...

  yağsın rahmet seninle çoraklaşmış yüreğime...

  içimde uyuyan yada unuttuğum baharların çocuklarını uyandır yine...

  silkele beni..ıslat beni....yağmurunda sağnak sağnak kuraklaşmış katılaşmış gönlüm yoğrulsun....

  hoş geldin oruç!

  iftar sofraları.... muntazırım...

  tut elimden...yıkılmak üzereyim...kaldır beni...

  bulanık suların içinde debeleniyorum...durgun sulara eriştir beni....

  ah beni..beni...öldür bendeki beni....

 • Mehmet Şah Erincik
  Mehmet Şah Erincik

  made in allah..

 • Nalan Bezirgan
  Nalan Bezirgan

  Acların halınden anlamamız ıcın RABBIM tarafından uygulanması ıstenılern ıbadet...

 • Gökhan Uzun
  Gökhan Uzun

  şimdi ramazanını son günlerindeyiz...herkes oruç un manevi ve sağlık bakımından önemini bilir :))

 • Memet Sever
  Memet Sever

  orucu bozan 3 şey vardır
  1 yemek içmek
  2 ehlinle cima
  3 ağız dolusu kusmak
  oruçtaki ana maksat allahın emrine itaattir
  yemek ve su elinde olduğu halade o emreddi diye bunlarda bir süre uzak durmaktır

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  Filozof Rıza Tevfik bir ramazan günü, Eminönü'nden geçerken cebinde kalan fıstık tanelerinden bilmeden ağzına bir iki fıstık atıyor. Vay efendim sen misin mübarek günde alenen oruç bozan? Koca kalpaklı ve sert bakışlı polis dikilir karşısına:

  —Gel bakalım benimle.

  Rıza Tevfik birden, dalgınlığının başına açacağı belayı anlamıştır. Mükemmel Rumelili ve Yahudi taklidi yaptığı da meşhurdur. Hemen Yahudi şivesi ile:

  —Niçin? Diye sorar.

  —Yahudi ağzını bana mı yutturacaksın? Alenen oruç ye, sonra da...

  —Aman paşam, Yahudi’yim, bırak yakamı.

  —Zor bırakırım, şimdi anlarız, diyerek seslenir. Mişon, buraya gel. Konuş şununla!

  Mişon, Yahudice bir iki kelimelik bir şey söyler. Fakat Rıza Tevfik öyle uzun bir Yahudiceye karşılık verir ki konuşmanın sonu gelmez.

  Polis bağırır: 'Kısa kes! '

  Rıza Tevfik susar. Bu sefer polis Mişon'a döner:

  —İbranice attı değil mi? Yahudi mi bu? '

  Hayranlıkla gözlerini açan Mişon'un cevabı:

  —Benden koyu Yahudi, Tevrat'ı ezbere okuyor.

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  düşünüyorum da;

  aç kalabilmeyi başarmak, sigarayı bırakabilme egzersizi gibi olabilir mi:! ! ? ? meselâ yanii..

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan

  kozmik bir anlamı var..

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Bayram geldi; işimiz iştir bu aralık;
  Horoz kanı gibi şarap bollaşır artık.
  Gel gelelim eşekler de boş gezer şimdi:
  Oruç gemi ağızlarından çıkar, yazık!
  Ömer Hayyam
  Aslında bayrama yakın yazmak lazım gelir ama denk geldi işte :)

 • Bay Grey
  Bay Grey

  ama daha ziyade mide ile tutulan bir ibadettir :)

 • Ebrar Hasene
  Ebrar Hasene

  gözlerin, dilin, kulakların tüm bedenin tutması gereklidir..

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  İslam Ülkelerinin dışında da hızla yayılmakta, bu konuda birçok kişi araştırma yaparken, hastalıkların önlenmesi için orucu tavsiye eden mütehassıs doktorların sayısı her geçen gün artmaktadır.

  Şu anda Batı Almanya’daki 29 klinikte, oruç ile tedavi yapılıyor..

  Dr. Buchinger, on binlerce hasta üzerinde yapmış olduğu araştırmalarını şu cümleyle özetler: “Tansiyon düşüklüğü gibi istisnalar hariç, hiçbir hastalık yoktur ki, orucun faydası olmasın veya tamamıyla iyileştirmesin! Oruç, bıçağa gerek duyulmayan bir ameliyattır.”
  Oruç mütehassıslarından biri olan, bayan Dr. Helga Bühler, “açlık grevi” ile “oruç” arasındaki farkı şöyle belirtmektedir:
  “İkisinin arasındaki tek fark, insanın niyetidir. Oruç, pozitif ve istekli bir harekettir. Açlık grevi ise, öfke ve gazaptan kaynaklanır. Bilindiği gibi öfke ve sinirlilik halleri mide asidi üretmekte, mide asidi ise acıkmaya sebep olmaktadır. Dolayısıyla oruçlu kişi açlık hissetmezken, diğeri büyük bir açlıkla karşı karşıyadır.”
  Dr. Hellmut Lützner, şöyle devam ediyor:
  Oruç tutmanın verdiği zevki, sağlamış olduğu şu faydaları öğrendikten sonra, daha iyi tadabilirsiniz.
  * Güçlü bir maneviyat.
  * Kendi ruh dünyanıza ve vücudunuza karşı, gitgide artan bir alaka.
  * Tasavvur ve hatırlama gücünde elde edilen artış.
  * Kendinize olan güveninizin sağlanması ve kararların büyük bir soğukkanlılıkla alınabilmesi.
  * Tad alma duygusunun güçlenmesi ve oruçtan sonra, çok daha sağlıklı bir beslenmenin elde edilmesi.
  .....

  biliyoruz bunları ama yazık ki kendimiz dışında birileri söylediğinde nedense daha bir dikkatli dinler ve manalı manalı 'hımm' deriz...

  bu sebepten efendim batılı araştırmacıların da tesbitlerini aktarmayı istedik..

  Vesselâm.

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  İlk olarak 1994 yılında 28 gün tuttum.
  1995: gün 29
  1996 ve takip eden yıllarda tamamını tuttum

 • Suna Sarılale
  Suna Sarılale

  tutmuyom

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  1994 yılında 28 gün,1995 yılında 29 gün ve sonraki yıllar 30 gün yerine geitrdigim ibadetim.Vazgeçilemz ibadetlerimden.

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  oruç ayı geliyor
  hükümet ne yapacak şimdi
  hani kapalısın açıksın diye ayırıyor
  şimdi oruçsun degilsin politikası başlıyacak
  bu hükümet birden bire yıkımayacagını bildiği rejimimizi yıkmaya çalış dursun..
  bende ne zaman bunları destekleyenler adam olacak da görecem diye bekliyorum

 • Ünal
  Ünal

  Ya Rabbi
  Beni yaratan sensin
  Beni rızıklandıran da sensin
  Gökten ve yerden türlü türlü nimetleri önüme seren sensin
  Sen nasip etmeseydin ağaçlar dallarıyla meyvelerini sunmazdı bana
  Sen ilham etmeseydin arılar bal yapmazdı benim için
  Sen boyun eğdirmeseydin koyunlar sütünü ve etini bana sunmazdı
  Sen yaratmasaydın denizler türlü türlü balıklarıyla benim için sofra olmazdı
  Sen emretmeseydin pınarlar buz gibi sularıyla beni serinletmezdi
  Eğer sen izin vermeseydin bütün bu nimetlerden bir teki benim boğazımdan
  geçmezdi
  Bana yediren de sensin içiren de SENSİN
  Ey Rabbim
  Ey göklerin ve yerin Rabbi
  Ey Alemlerin Rabbi
  Seni görmedim ama görmüş gibi iman ettim
  Sen de 'GÖSTER' buyurdun
  'GÖSTER' imanını alemlere
  İşte orucumla gösteriyorum
  Açlığım ve susuzluğumla bildiriyorum
  Sahurdaki zevkimle
  Oruçtaki şevkimle
  İftar vaktindeki neşemle
  Göklere ve yere, insanlara ve meleklere ilan ediyorum

  Beni alemlerin Rab'inden başka hiç kimse doyuramaz ve O'ndan başka hiç kimse aç bırakamaz........

 • Ünal
  Ünal

  Ramazan'da farz!
  “Bir kimse inanarak ve mükafatını umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” Buhari, Savm, 7

  Pazartesi,Perşembe kuvvetli sünnet
  Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

  “Ademoğlunun her amelinin karşılığı kat kat verilir. Bir iyilik on katından yediyüz katına kadar mükafatlandırılır.”

  Allah Teala buyuruyor ki:

  'Ancak oruç müstesna, zira oruç, doğrudan doğruya bana edilen (riya karışmayan) bir ibadettir. Onun mükafatını ben veririm. Oruçlu yemesini, içmesini ve cinsel arzularını benim için bırakmıştır.” Buhari, Savm, 7

  Peygamber (S.A.V) pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çok önem verirdi

 • Aydın Aydın
  Aydın Aydın

  Oruçla ilgili soru
  (Mat.9:14-17; Mar.2:18-22)
  33Onlar İsa'ya, «Yahya'nın öğrencileri sık sık oruç tutup dua ediyorlar, Ferisilerin öğrencileri de öyle. Seninkiler ise yiyip içiyorlar» dediler.
  34İsa şöyle karşılık verdi: «Güvey aralarında olduğu sürece davetlilere hiç oruç tutturabilir misiniz? 35Ama güveyin aralarından alınacağı günler gelecek, onlar işte o zaman, o günler oruç tutacaklar.»
  36İsa onlara şu benzetmeyi de anlattı: «Hiç kimse yeni giysiden bir parça yırtıp eski giysiyi yamamaz. Yoksa hem yeni giysi yırtılmış olur, hem de o giysiden koparılan yama eskisine uymaz. 37Hiç kimse yeni şarabı eski tulumlara doldurmaz. Yoksa yeni şarap tulumları patlatır; hem şarap dökülür, hem de tulumlar mahvolur. 38Yeni şarabı yeni tulumlara doldurmak gerek. 39Üstelik hiç kimse eski şarabı içtikten sonra yenisini istemez. `Eskisi güzel' der.»

  İsa bin Meryem.

 • Aydın Aydın
  Aydın Aydın

  Ey iman sahipleri! Oruc sizden oncekiler uzerine yazildigi gibi sizin uzerinize de yazilmistir. Bu saydede korunmaniz umulmaktadir. '
  (Bakara: 183)

  '..Ve oruc tutmaniz, eger bilseniz, sizin icin daha hayirlidir.'
  (Bakara 184. ayetin son kismi)

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  çok kutsal bir ibadet biçimi bence.
  körü körüne aç kalmak değil kesinlikle.

 • Nihade Sıfır
  Nihade Sıfır

  ne güzel terbiyecidir oruç. seni nefsinin karşısına koyar. bedeninin kabuguna derin çizikler atar. teninde gül kokulu yaralar açar. yüreğine fısıldar:'sen sana ait değilsin',mideni boşalttıkça kalbini doyurur. ötelerden gelen kulu bir kervan olur. seni kuyuda bulur,cennet karşılığı sahibine satar.....

 • Nihade Sıfır
  Nihade Sıfır

  EEEEY ORUÇ... TUT BİZİ....
  (süleymaniye caminin mahyasında yazıyordu. dehşet bir söz..)

 • Kartal Gözü
  Kartal Gözü

  'ORUC'

  'Ramazan' ayı diye bildiğimiz ayda “oruc”lu olmak, sağlığı yerinde olan her müslümanâ; yani 'İslâm'ı farketmiş, idrâk etmiş, kabul etmiş her kişiye zorunlu! . İdrak etmemiş, anlamamış, kabul etmemiş kişiye zorunlu değil! .

  -DEVAMINA ULAŞMAK İÇİN-

  http://www.ahmedbaki.com/turkce/kitaplar/temel/temel14.htm

 • Kartal Gözü
  Kartal Gözü

  - ORUÇ'UN SIRLARI - (E-kitapçık halinde Ahmed Hulûsi'nin eserlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır...)


  Download Linki: http://www.freewebtown.com/ferid/orucunsirlari.lit

  Ayrıntılı Bİlgi: http://ferid_hakki.sitemynet.com/orucunsirlari.htm