Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nazar sizce ne demek, nazar size neyi çağrıştırıyor?

nazar terimi Mine Hoşcan Bilge tarafından 05.05.2002 tarihinde eklendi

 • Şafak Erçelik
  Şafak Erçelik16.06.2012 - 02:23

  Tepeden tırnağa saçmalık...

 • Orhan Koç
  Orhan Koç30.12.2009 - 13:56

  Bizde 'nazar değmesi' adı verilen inanç, diğer lisanlarda 'şeytan göz' veya 'şeytan bakışı' olarak adlandırılır. Bebeğine yeni elbiseler giydiren bir anne, çarşıya gidip alışveriş yapar. Bu arada bir başka kadın gelir ve bebeği sever. Eve gittiklerinde bebek ishal olur. İşte anneye göre bebeğine o kadının nazarı değmiştir. Dikkat ederseniz burada bebeği seven kadının art niyeti yoktur.
  Zaten nazarı değen kişinin genellikle kötülüğü değil, kıskançlığı ve çekemezliğidir söz konusu olan.
  Noel Baba ve benzeri batıl inançlar çocuklukta kuvvetli olup yaş ilerledikçe azalırken, nazar değme inancı bunun tam tersidir. Nazar inancının ardındaki güç, bakışın ruhla bütünleşmesidir. Bakış konuşmaya göre daha etkilidir. İnsana tam odaklanır ve daha duygusaldır. Birçoğumuz arkamız dönük olduğumuz halde kalabalık içinden birinin bize baktığını hissetmişizdir.
  Nazar değmesi ile ilgili olarak en çok kabul gören görüş, gözdeki yansımadır. Eğer karşınızdaki birinin gözlerine dikkatle bakarsanız, gözlerinde kendi görüntünüzün yansıdığını görürsünüz. Eski insanlar sudan, aynadan yansıyan görüntülerinin kendi ruhları olduğuna inanıyorlardı. Karşılarındaki insanın gözleri içinde kendi küçük görüntülerini görünce tehlikede olduklarını, ruhlarının karşısındakinin gözleri içinde hapsolduğunu sanıyorlardı.
  Bu korkunun dünya çapında genel bir inanca dönüşmesinin, şimdi Irak'ın bulunduğu topraklarda yaşamış eski Sümerlerden kaynaklandığı sanılıyor, Sümerlerin inançlarına göre bazı insanlar bakarak suları kurutabilir ve bu nedenle ölüme sebep olabilirlerdi. Sonradan bu inanç bir bakışla yaşayan şeyleri de kurulabilme yönünde gelişti. Örneğin, nazar değen çocukların ishal olup vücutlarının sıvı kaybetmesi, annelerin ve süt veren hayvanların sütlerinin kuruması, meyve ağaçlarının kuruması ve erkeklerin iktidarsız kalmaları vb. Görüldüğü gibi, bunların hepsinde de sıvı kaybı ve kuruma vardır.
  Bu inanç doğuda Hindistan'a, batıda Portekiz ve İngiltere'ye, kuzeyde İskandinavya'ya kadar yayıldı. Böylesi bir inanca sahip olmayan Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya'ya ise kaşifler, denizciler ve göçmenler tarafından taşındı. Ama günümüzde hala Çin, Kore, Güneydoğu Asya, Avustralya ve Amerika yerlilerinde, Afrika'da sahranın güneyinde böyle bir batıl inanç yoktur.
  Doğu Akdeniz ve Ege kıyılarında bu inanca, mavi gözlü insanların daha fazla nazarlarının değdiği inancı da ilave edilmiştir. Bu yörelerde mavi gözlü insanların azlığı bunun sebebi sanılıyor. Bu nedenle buralarda nazarı geri itmek veya ayna gibi yansıtmak için mavi göz şeklinde, camdan yapılan nazarlıklar başta bebekler olmak üzere nazarın değebileceği düşünülen her yere takılmaktadır.

 • Didgâh Gölgesi
  Didgâh Gölgesi17.08.2009 - 16:52

  Nigah dide-i aşkı mutahhar ravza ki mat'ûf
  Biz âciz ümmetin oldu dürr-i ihsanına merkûf

 • Şerife Duman
  Şerife Duman23.04.2009 - 13:48

  Bir başka açıdan ise insanın beyinden gelen sert ve negatif enerjisinin gözler vasıtasiyle isabet etmesidir.
  Mezarlıkların %90'ı nazardandır.
  Eceliyle ölen insan azdır.
  Nazar (Göz) öküzü ortadan ikiye böler derler.
  Annenin bebeğe nazarının daha çok değmesi elbette buradaki değme negatiflikten değil aşırı olumlu enerji yüklemesindendir. İstisnai bir durumdur.

 • Şerife Duman
  Şerife Duman23.04.2009 - 13:44

  Nazar, Hz Allah'ın (c.c.) bakışı...
  ayrıca (Naz) ar

 • Limonî Erz
  Limonî Erz20.04.2009 - 11:04

  olduğuna inancım sonsuz, hele ki mavi-yeşil gözlü insanların nazarı çok çabuk değer.

  tek korunma yolu da duadan geçer.

 • Cansu Dere
  Cansu Dere14.03.2009 - 19:34

  göze gelmek..

 • Mehmet Ali Mutluhan
  Mehmet Ali Mutluhan14.02.2009 - 19:23

  Belki psikolojik belki metafizik Galiba nazar diye birşey var.

 • Güray İlham
  Güray İlham17.07.2008 - 23:32

  her şeye nazar değermişş.ama akıla nazar deymezmiş
  çünki kimse...kimsenin aklını beyenmezmiş :)

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun16.01.2008 - 16:15

  'bakmak ' ifadesinin Arapça'daki karşılığıdır...

  Sözlüğümüze de yine ordan geçmiştir...

  Tasavvufî ıstılahta çok kullanılır...

  Dervişânlar önce niyâz,sonra nazar ederler birbirlerine...

  Nazar ber kadem tabir edilen hâl ise mâsivâdan yüz çevirmiş,el etek çekmiş yüzünü Yaradanına dönmüş kişiyi ifade ederken kullanılır...