Kültür Sanat Edebiyat Şiir

metafizik sizce ne demek, metafizik size neyi çağrıştırıyor?

metafizik terimi Ultimate tarafından 15.03.2004 tarihinde eklendi

 • Donna Quixote
  Donna Quixote23.02.2012 - 13:51

  Aklın iltihabı, kapitalizmin türevidir.

  Kapitalizm, insanı, hedef ve sınır koyarak engellediği için, bu engeller yüzünden özgürleşemeyen, özgürleşemedikçe kendini gerçekleştiremeyeceği bir eylemsizlik momentiyle kendinin etrafında dönmeye başlayan insan, anlamı ve değerleri yani metafiziği yaratır.

  Anlam ve değerleri mutlak kabul ettiğinde metafizik düşüncenin girdabında dönmeye başlarsın. Metafizik de aklın ürünü..ama eylemsizlikten toksinlenmiş aklın.. yoksunluktan kaynaklanan duyguların determinasyonundaki aklın

 • Hidayet Sözen
  Hidayet Sözen30.10.2010 - 14:37

  metafizik yani fizik ötesi insan beyninin havsalasısının somut olarak belirliyemediği hususları soyutlaştırarak insanın kabuletmesi demektir.insan bir kavram üzerinde aciz kalırsa devreye din girer din hiç bir mütalayı kabul etmez ve ettirmez.işte metafizik kzvramı budur. dahada derine gidilirse içinden çıkamazsınız. HİDAYETSÖZEN

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil18.09.2010 - 09:45

  dunyanin veya varligin pozitif bilimler disinda ve insan algilarinin ustunde iradelerle yonetildigini savunur.

 • Yılmaz Dursun
  Yılmaz Dursun12.09.2009 - 22:56

  META FİZİK. Meta fizik normal fizik kuralları ile açıklanamayan grçekte yaşanan olaylara verilen isim. Bu tanım gelelim bilimsel tanımına Bunun için önce ilmin neolduğunu bilmemiz gerekiyor. İlim kişinin içerisinde yaşadığı ortamla ilgili olarak bilgi öğrenme ve uygulama sanatıdır. Üçe ayrılır. Kitap ilmi, nakil ilmi, ledün ilmi. Kitap ilmi kitaplardan ögrenilen ilim. Nakil ilmi ehlinden talebeye aktarılan ilim. Ledün ilimi vasıtasız kalbe inen ilim. Kitap ve nakil ilmi kalıp ve formüller ile sınırlıdır. Ledün ilminin ise sınırı yoktur.

 • Abdullah Türk
  Abdullah Türk08.12.2008 - 07:01

  fizik ötesi olup insan aklının tam olarak yetmediği bie ilimdir bakın bilim demiyorum ilimdir. ' 'meta' kelimesi KUR'AN-ı KERİM de de geçmektedir.' ben zaman ile ilgili bir fizik olduğunu düşünüyorum zamanlar arası yani boyutlar arası bir fiziktir diyorum. bu konu hakkında tam bir bilgisi olan biri warsa bana kaynak temin edebilirse çok sevinirim (mail adresim:4n7i.fr33@gmail.com)

 • Talha Yasin
  Talha Yasin11.10.2006 - 04:42

  beynim cılk çıkmış yumurta gibiyken anlamamam normal. ben fiziğide anlamazdım zaten bide önüne metafizik eklendimiydi hepten anlamaz oluyom.sarışın olduğumdanmıdır nedir?

 • Ömer Afacan
  Ömer Afacan29.09.2006 - 00:32

  Metafizik felsefe'nin bir dalıdır. İlk felsefeciler tarafından, 'fizik bilimlerinin ötesinde kalan' anlamına gelen 'metafizik' sözcüğü ile felsefeye kazandırılmıştır.

  İncelemeleri varlık, varoluş, evrensel, özellik, ilişki, sebep, uzay, zaman, tanrı, olay gibi kavramlar üzerinedir

 • Abdulkadir Tanrıverdi
  Abdulkadir Tanrıverdi23.04.2006 - 17:35

  gerçeğin,bilimin anlayamadığı gerçekler olaylar realiteler

 • Durmush Kush
  Durmush Kush18.03.2006 - 14:38

  Fiziksel olarak anlam verilemeyen ama mantıksal anlamda tutarlılıklar oluşturulabilen, matematiğin pi sinin matematikçileri rahatlatması görevi gibi bir görev gören hayattaki boşlukları doldurucu bir kabulleni.

 • Umut
  Umut18.03.2006 - 14:28

  Bence Metafizik kiyamet, olum, bilim otesi, din ve inanç, olagan ustu olaylarin yasanmasi, gerçek ve otesini temsileder