Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mantık sizce ne demek, mantık size neyi çağrıştırıyor?

mantık terimi Pendulum tarafından 24.09.2003 tarihinde eklendi

 • Dream
  Dream 15.10.2016 - 09:45

  Hafta içi alarmla zor uyanırken hafta sonu erkenden (ahhhh:((() uyanmanın mantığı nedir yaa...

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay31.08.2015 - 09:37

  Beynin anlamlandırma süreci.

 • Nadide Selma Barak
  Nadide Selma Barak21.07.2012 - 20:13

  Mantık akıllıca düşünebilme yetisidir.

 • Barış Kargı
  Barış Kargı18.10.2010 - 20:59

  KARDEŞ...! kardeş demek hayat demektir.kimi zaman aldığın nefeste kardeşim diyebilmek.kimi zaman üzüldüğün anda karşında bulabilmek...hiçbir zaman sevgili kardeş gibi olamaz...kardeşin aşkı sevgiliden daha büyüktür.sevgili terk eder..kardeş yanında baki kalır...sevgili emreder....kardeş teselli eder...kardeş sevgiliden cok sever...BİLİRMİSİN BİZDE KARDEŞİLİK NEDİR..? NEFESİN KESİLİRSE AL BU CAN SENİNDİR...YOLUN SONU UCURUMSA KARDEŞ DUR GERİ DÖN..İLİK ADIM BENİMDİR...KARDEŞ

 • Gül Şirin Yürektürk
  Gül Şirin Yürektürk22.09.2010 - 22:55

  Doğru düşüncenin aletidir..

 • Gölgeyle Dans
  Gölgeyle Dans25.06.2010 - 13:56

  mantık çizgisini tutturduğun zaman,gerçek mantığın şifrelerini tersten oku...içinde bıraktığın boşluklarda,senin mantığın yatıyor...uyandır onu hadi....

 • Sedat Akıncı
  Sedat Akıncı01.03.2009 - 18:59

  Aristoteles; insanlık Tarihinin en büyük düşünür ve bilginlerinden biridir.

  Teknik olarak İdealizm'in kurucusu Platon olmakla birlikte, Aristoteles İdealizm'i, biçimsel mantığıyla bir düşünme yöntemine dönüştürmüştür. “Öz olmadan biçim olmaz; biçim olmadan da öz olmaz” diyerek diyalektik bir düşünceyi armağan etmiştir insanlığa..

  Ne var ki; kurmuş bulunduğu düşünce sistematiği, biçimsel bir yöne doğru ilerlemiş ve mantığı ‘Biçimsel Mantık’ olarak ortaya çıkmıştır..”Nesneler kaybolur biçim kalır, öyleyse gerçek olan biçimdir” diyerek, daha üst düzeyden Platon İdealizmini tekrarlamıştır...(Bilindiği gibi, Platon da, nesnelerin kendileri geçici, ideaları kalıcıdır demişti.) ..

  Aristo’nun biçimci mantığını eleştiren ve ondan daha ileri noktadan bir mantık dizgesi yaratan Hegel, maddenin ve düşüncenin yasalılığını-Aristo mantığının yerine- diyalektik mantığı koyarak, mantık bilimini bir adım ileri götürmüştür. Ancak, ne var ki o da, 'varlık' kavramını ve onun bütünlüğünü, idealist bir yaklaşımla ele almış ve bu nedenle kurmuş olduğu mantık, diyalektik bir içeriğe sahip olmakla birlikte idealizm'i aşamamış ve İdealist diyalektik mantık düzleminde kalmıştır..

  Mantık bilimi, gerçek anlamını materyalist düşünme biçiminde bulur..Bu anlamıyla Tarihsel ve Diyalektik Materyalizm, insanlığın yarattığı en düzey mantıksal dizgedir..
  Bu düşünceye taraf olanların da, karşı olanların da öğrenmesi gereken bir bilimdir..
  Unutulmamalıdır ki mantık, duyguların ve önyargıların aşıldığı noktadan başlar..Einstein bu nedenle 'Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur' demişti..
  Düşüncelerle, duyguların ve önyargıların kesin ayrımının olmadığı yerde mantık doğru bir çizgi çizemez ve yanılgı kaçınılmaz olur..

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak25.10.2008 - 14:12

  Askerligin basladigi yerde bittigine inanilan kavram...

 • Angel Ocek
  Angel Ocek30.07.2008 - 23:13

  Farabi kelimenin açıklamasını söyle yapmis:

  İnsanın makulleri idrak edebileceği kuvvete delalet eder. Bu kuvvetle ilim ve sanatlar elde edilir ve onunla hareketlerin güzeli ve çirkini ayırdedilir.

  İkincisi insanın nefsinde anlayış yolu ile hasıl, olan makullerdir; bunlara içten konuşma denilir.

  Üçüncüsü, içeride bulunan şeyi dil ile söylemektir; ona da dıştan konuşma denilir'.

 • Salim Şengül
  Salim Şengül06.04.2008 - 03:30

  Mantık:
  Yalnızca akıl yürütme biçimlerini tanıtmaya, bu akıl yörütmenin sonucu olarakta bunlardan hangilerinin doğru,geçerli ve hangilerinin yanlış,geçersiz olduğunu kesinlikle ayırt etmeye yarayan ölçüt ve yahutta kuralları saptamaya olanak veren doğru düşünme ve doğruyu bulma bilimidir.